Řízkování rostlin
Starší reakce
Můžeš stříhat vpodstatě kdekoliv po celý dýlce rostliny, znovu sázet a to co zůstane event. nechat znovu obrazit, nebo vyhodit, to je na Tobě.
Starší reakce
Na to je nejlepší "horácomatka"
0 06.06.2011 00:32 Slender – Egeria ještě jednou :-)
Ahoj, díky za podněty k Egerii, když mi poprvé zčernaly konce, trochu jsem se lekl. Jak sadíte řízky, aby ji pancéřníci nevyhrabali? Když nemá kořeny, tak vyklouzne jak po másle a už se mi to válí zase na hladině ten bordel všechen
)) BTW, roste to opravdu jako blbé, za tři týdny z akvárka prales. Díky. Sl.
Starší reakce
Klidně je můžeš odstřihnout a zasadit i menší.
Starší reakce
Ustříhat vrcholové řízky a zasadit vedle. Já jsem to dělal u stonkovek netodou horácomatek
0 15.09.2010 15:44 Marek Zdravím, chtěl bych se zeptat, co mám dělat dále s Cabombou. Mám nizké akva, hnojím burčákem a roste krásně, ale už se mi zahýbá.
Starší reakce
Ahojte jak mám nařízkovat tuto rostlinku Hydrocotyle leucocephala
Starší reakce
Zastřihnout, vršky znovu zasadit.
Ahojte rostlinu rotala rotundifolia mám normálně ustřihnout rozrosla se mi a roste po hladině a to já nechci tak chcu vědět jak ji zastřihnout díky moc
Starší reakce
Nijak, buďto ji necháš jako plovoucí, nebo ji ustřiženým koncem ukotvíš a ona kořínky spustí.
Jak mám nechat zakořenit Egeria Densa?Když ji ustřihnu?
Starší reakce
Tím sem myslel, že po zastříhnutí a přesazení trvá déle než u ostatních stonkovek, než začne vytvářet boční prýty. Někdy to napíšu lépe.
Dobrý nápad s těma maticema (nebo spíš matičkama
) a molitanem! Navíc ty matice trochu i zatíží...
Trochu pracné neustále zapichovat nové a nové stonky, ale jiné řešení asi fakt nezbyde.
Jinak tak trochu nechápu v popisu rotliny
rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_caroliniana v odstavci "Pěstování" větu: Nemá se často přesazovat,.... No a to je právě to, co já nechci, ale aby mi plavala horní část po hladině tak to také ne.
Stonky nesadit do substrátu, ale "do matic".
Jakmile stonky přerostou, přiměřeně je zkrátit odstraněním spodních částí. Pak zbavit spodní konce listů, dát k sobě dvě rostliny (dva stonky), omotat je zlehka tenkým páskem molitanu a "zašroubovat" do matice. Tohle opakovat tak často, aby rostliny nestihly příliš zakořenit.
Bohužel nic jiného nezbývá,pokud nemá dost světla,táhne se k hladině a musí se zkracovat.Udržet v přijatelné výšce se dá jen množstvím světla,na které je náročná,tuším,že snad 0,75w/l.
Prostě tak,jak psal Bak.
V tom si rozumíme,nový hlavní vrcholový výhon se vytvoří, ale doma mi pak pod ním stejně opadalo chmýří a spodní části kytky zůstal holý kmen. Asi má cenu jenom koncový řízek.
Proč by měla hynout? Když vrcholek ustřihnete, tak spodní se spodní část začne větvit.
To je právě to, co nechci - stříhat a neustále znovu pořád dokola vysazovat vrchní část. Je jiná možnost udržet stávající rostlinu? Doroste (vytvoří se nová) chocholka, nebo se rozvětví? Nechci experimentovat díky dobrému zakořenění.
U mne je už přerostlá, cvaknout v polovině a zasadit, spodek obroste.
S podivem jsem si přinesl řízkovanou nezakořeněnou kytku z akvaristiky
a po měsíci a půl ji prostě budu muset takto upravit.
Mám poměrně dobře rostlou Cabombu carolinianu, v současné době již dorostlou k hladině akvária. Četl jsem o jejím rozmnožování řízkováním, ale já bych rád vzhledem k dobrému zakořenění a svěží barvě rád pokračoval se stávající rostlinou. Pokud ji ustřihnu v polovině, mám pocit, že zahyne a v každém případě ztratím vrchní část (chocholku). Nechce se mi neustále dokola vytrhávat stávající rostlinu, zkrátit, zasadit vrchní část (která se nemusí dobře zakořenit). Znáte nějaký vhodný způsob jak zredukovat stávající zakořeněnou rostlinu aby nezahynula?
Starší reakce
jo s cabombou je to stejný, stačí udělat vrcholový řízek (ustřihneš vršek a zasadíš), a ten spodek si pustí nový vršek...Takhle se množí velké množství druhů rostlin, jde to např. i s rúznými druhy Hygrophil,alternanther a zkrátka skoro všech rostlin které tvoří patra s lístky a ne růžice...
0 13.04.2009 21:39 rasto – cabomba caroliniana
Pochopil som rozmnozovanie egerie a mam aj s tym skusenosti,ale ako to je s cabombou?? Tiez ked ju zhora odstrihnem a zasadim,tak vrchol starej rastliny kde som odstrihol zcernie alebo cabomba bude dalej rast do vysky na rozdiel od egerie??
Starší reakce
nerozumíte tomu, jako jak se rozmnožuje valisneria?
no prostě místo lístku pustí slabý šlahounek plazící se po dně a tak každých 5cm udělá novou rostlinku a pak může pokračovat dál, když jsou rostlinky dostatečně velké a zakořeněné, tak je nutno tu odnož odstřihnout aby nvé rostlinky neodčerpávaly živiny té velké
no... moc to nechápu jako jak
zkracuji normálně nůžkami na hladině ... dokonce občas pro tření rasbor klínoskvrných ten konec použiji - nakladou na něj zespodu jikry
... i když jim pak skoro všechny popadají ...
V podobných podmínkách, jako u vás mi šla prvních asi 6 týdnů velmi pěkně. Pak ale nastaly výše zmíněné problémy...
0 17.03.2009 06:08 andrej850 – vallisneria
Mna by zaujmalo ze ako sa da upravit vallisneria ked mi plava po celom akva. Je dlha asi 1,5 metra.Je pekna, ale hrozne zaclana. Chcem vediet ci sa jej nic nestane ked ju ostriham, lebo by som o nu nechcel prist.
mne naštastie nič naspodu nehnedne a to mám myslím svetlo poslabšie - 15w.
Mě to dělá taky, spodní část začne hnědnout, bělat, opadávat, uhnívat. Nakonec nezbyde nic jiného, než se spodní části zbavit a rostlinku znovu zasadit, jinak stejně uhnije a odpadne sama. Domnívám se, že by mohl být problém se světlem. Dnes jsem si posílil osvětlení (z 0,25W/l na 1W/l), takže uvidím co to udělá... Už mě nebaví ji každých 14 dní znovu a znovu sázet, sice 15cm doroste, ale spodních 5cm uhnije. No, nechám se překvapit...
Koupila jsem E. Densu, krásnou. Krásně do výšky roste, vrchní část krásná zelená, ale spodní část žloutne hnědne a kořínky v půdě se hromadně ztrácí. Mám odříznout tu pěknou část, znovu zasadit a to nehezké vyhodit, nebo to mám nechat tak s tím, že je to normální a rostlina přežije?
Starší reakce
Nůžkami je ostříhej a vršky zasaď, pokud ho máš dost tak spodek vyhoď.
U Egeria densa to jinak nejde. Ustřižený konec zčerná a rostlině vyrostou postranní výhony. Pokud si ji chceš namnožit, musíš to tak udělat. Až budeš mít dostatečný počet rostlin, pěkné vrcholové konce si můžeš nechat a zbytek vyhodit.
Jj egeria mi to taky dela. Ustrihni ten zbytek za odnozem, co uz neroste, zacne cernat.
ahojte,
pridám sa aj ja..rozstríhal som ich tak ako bolo písané ale tie vrcholce tých odstrihnutých už nie sú 1. také pekné a za 2. už to rastie iba do bokov (vyháňa "odnože) je to tak dobré?
Rozstříhej je na 20 - 25 cm kusy a znova zasaď.
Pred týždňom som si kúpil tieto dve rastlinky a začali mi strašne moc rásť. už plávajú dosť po hladine. Chcel by som ich ale rozhodiť po akva a preto otáza ako ich namnožiť? Ja predpokladám že stačí odstrihnúť koniec a len strčiť do piesku
Starší reakce
Takové rostlině určitě neublížíš, můžeš ji zkrátit kdekoliv a je jedno jestli má kořínky nebo ne.
Normálně šmiknout v půlce a vršek zasadit. Spodní řízek obrazí, vrchní pustí kořeny. Já jsem si takhle z jedné jediné lodyhy (která se omylem připletla k Ludwigia palustris) vypěstoval snad už stovky rostlin. Mimochodem, ty adventivní kořeny vytváří Ludwigia celkem často. Pokud se Ti nelíbí, lze je bez problémů stříhat.
Mám question. V akváriu mám Ludwigia repens a zhruba v polovině své výšky vypustila nové vlasy kořínků. Jak a co teď udělat abych ji mohl zkrátit a neublížit ji.
Starší reakce
Otrhávám listy echinodoruům hodně často a žádny kořínek nemají aspoň ty větší. Jestli jsi neutrl u menších druhů, astroamericanus, qvadrikonstantus odnož kterou se množí to by asi potom šlo.
Přidávám se k blekovi - takový způsob množení Echinodorů jsem v literatuře ještě nenašel. Že se takto množí hnědovka je známé, ale Echinodorus????
Echinodory se množí semeny, novými rostlinami, které vyrůstají na ponořených květních stvolech a řízkováním rhizomu(oddenku).
Nie, bolo to na bočnej strane a bolo to až v podklade dna ešte pred pretŕhaním. Práve preto som urobil tento pokus. Povytiahnutá žilnatina bola celkom dolu. Sám som zvedavý na výsledok.
zajímal by mne výsledek. o takovémto množení echinodorů jsem nikdy neslyšel. jednalo se opravdu o kořínek (na tom odtrženém listu)? nebyla to jen povytažená žilnatina?
Pri pretrhávaní starších listov z kraja ružice mali niektoré na báze malý korienok. Tie som zasadil do košíčkov naplnených štrkom a vložil do klasickej päťlitrovej uhorkovej fľaše naplnenej odstátou vodovodnou vodou. Tú som postavil na radiátor pod oknom. Teplota vody sa takto udržuje na 26 stupňoch (mám vo fľaši teplomer). Raz za týždeň prihnojujem tekutým akvarijným hnojivom (1 ml na 5 litrov - podľa návodu). Po dvoch týždňoch sú listy stále pekne zelené a čakám, kedy sa začnú objavovať nové lístky.
Přidat reakci
1 ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 6383x