Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozpustnost CO2

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Rozpustnost CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2022 10:13 Muž FrantisekP [54] Re: Askhael
Selhat může jakákoliv technika (ale já už bych taky levný atomizér z číny nekoupil)...

Pokud se ti (nebo ženě) rampa nelíbí, vyrob si takovou která téměř nepůjde vidět. Nebo vyzkoušej Lili pipe. Možností je spousta. Na druhou stranu je někdy lepší nezasahovat do věcí které fungují...

Stejně tak Skypi píše k zamyšlení, kouknout na to co používá ADA. I Adam Votava někde psal, že už nic jinýho u sebe ani u svých zákazníků nepoužívá.
Já to psal i v deníku u své nádrže, koupil jsem i difuzor a příjde na něj řada...

Ale je třeba si to dát do souvislostí. Žádná z možností není vyloženě dobře, nebo špatně... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2022 10:11 Muž Askhael [3] Re: vaclav
Jo to vím že to sání a výtok má být na stejné straně. Mám to tak v akva v práci viz moje druhá prezentace. Tam jsou ale hadice 12/16, takže se to vlezlo do těch origo otvorů Juwel akva. 16/22 se tam nevejde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2022 10:09 Muž Askhael [3] Re: Lojza007
O reaktoru ještě popřemýšlím. A ten difuzor co tam zatím mám umístěný na zadní stěně mírně doleva kousek nad dnem - je to tak správně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2022 10:07 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Askhael
Rampu dej pryč a ten Eheim skimmer dej do protilehlého rohu, než máš vývod z filtru a toč vodu dokola. Vývod a sání do filtru by mělo být na stejné straně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2022 10:04 Muž Lojza007 [1202] Re: Askhael
Rampu bych osobně nechal a dozadu pořídil stonkovky, aby to zadní stěnu zarostlo a ta rampa prostě nebyla vidět. Dobrý jsou na to různý druhy rotal, s CO2 a dostatkem světla a hnojiva nebude rampa za pár týdnů vidět. Osobně bych doporučil Rotala Nanjenshan, jakmile má dostatek všeho, udělá krásný hustý porost.
Reaktor od Profiplants sice není prcek, ale do skříňky se normálně vleze, musí být nastojato, takže moc místa nezabírá. Průtok sice snižuje, ale stačí mít trošku silnější filtr a ničemu to nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2022 09:30 Muž Askhael [3] Re: FrantisekP
U reaktoru by průtok by snad nebyl problém. Na 125 litrové akva mám Eheim Professionel 4+350, tak tam je rezerva myslím dostatečná. U atomizeru níže píší o riziku prasknutí a ta mlha nevím jestli by se mi líbila :-O Ještě teda přemýšlím o odstranění rampy. Ženě se to nelíbí, říká že tam mám kus hnusné trubky. Tak nevím. Otvory vzadu nejsou moc velké abych dal třeba rampu z boku a na stejné straně mít i nasávací koš. Musel bych tam mít hadice 12/16...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2022 09:15 Muž FrantisekP [54] Re: Askhael
Pokud máš rampu přes celou zadní stěnu, nebude vnitřní difuzor ideální.
Proud vody se točí dokola a jak CO2, tak i nečistoty se z jedné strany na druhou nedostávají úplně snadno.
Měl jsem to tak v prvním akva, nečistoty jsem měl po celé délce akva u zadní stěny
S CO2 je to podobný. Tzn. Nejlepší ho vypouštět do akva přes celou rozstřikovací rampu.
Máš na výběr reaktor, nebo atomizér. Já začínal s reaktorem, teď mám atomizér.
S reaktorem je trochu otrava při čištění hadic, umí se zavzdušňovat a hlavně snižuje průtok… Atomizér zase dělá mlhu v akva, ale osobně si myslím, že je lepší volbou… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2022 08:23 Muž Askhael [3] Re: Brodys
Nad reaktorem jsem přemýšlel. Jen to taky ale docela velký kus trubky, nevím jestli se mi vleze do skříně. Jsou to taky, ale další spoje navíc a nevydává to hluk?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2022 19:29 Brodys Re: Askhael
Taky solidně rozpouští,ale je omezená životnost a hlavně riziko, že rupne.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2022 18:30 Muž skypi [248] Re: Askhael
K zamyšlení...
Co používal-používá Amano (ADA)? ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2022 18:01 Muž Askhael [3] Re: Brodys
A co atomizer?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.10.2022 17:51 Brodys Re: Askhael
Plně souhlasím s Lojzou. Ale pokud chceš rovnoměrně CO2 v akváriu a nejlepší rozpustnost, vykašli se na difuzor a pořiď reaktor, nejlépe od Profiplants.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.10.2022 17:47 Muž Lojza007 [1202] Re: Askhael
Lidi, neblbněte furt s těma videama prodejců. Oni si nastaví ideální podmínky, protože to umí a taky je pro video můžou přetáhnout, aby to hezky vypadalo. CO2 není samospásný, je k němu potřeba správně svítit i hnojit. A rozhodně není potřeba řešit a hledat bublinky z rostlin. Pokud se rostlinám daří, je vše v pořádku, pokud se jim nedaří, je potřeba hledat, co jim chybí. A vůbec to nemusí být CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2022 14:30 Muž Askhael [3] – Umístění CO2 difuzoru
Na pravé straně vzadu v rohu mám nasávací koš. Rampa je přes celou zadní stěnu. Difuzor je na zadní stěně mírně vlevo co nejníže nad dnem. Drop ukazuje světle zelenou ale rostliny skoro vůbec nevypouští bubliny. Myslím, že se CO2 v akva nerozpouští asi rovnoměrně. Neměl by být difuzor jinde? Díky za rady...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2021 21:47 Muž Kikos [5] Re: vaclav
Tak KH nám 9, je tady dost tvrdá voda :-( jinak to Lojza007 - no zdálo se mi těch bublinek dost tak zkusím přidat - DropChecker mám na cestě průtoku to by mělo být OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2021 21:40 Muž Lojza007 [1202] Re: Kikos
Různý počítadla pod různým tlakem dělají různě velký bubliny, to jsem stačil vysledovat. Taky bych řekl, že 150 bublin může být málo, každopádně to chce zkušebně umístit dropchecker někam do proudu, aby začal ukazovat reálný hodnoty, pokud je někde v hlušším místě, může ukazovat nedostatek CO2, i když ho v akváriu bude dostatek. No a jakmile bude někde v proudu, tak postupně přidávat, až zezelená.
Sice nemám atomizér, který je mnohem účinnější, ale dost mě překvapilo, kolik bublin musím pouštět do 60l, než to zezelenalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.06.2021 21:36 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kikos
Důležité je jakou máš KH (karbonátová nebo taky uhličitanová tvrdost) od toho se všechno odvíjí, pokut je větší než 10 KH půjde to dost špatně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2021 20:28 Muž Kikos [5] – Rozpustnost CO2 - externí reaktor
Fotka k příspěvku Prosím o posouzení ostřílených borců, myslíte že rozpustnost CO2 v tomto reaktoru bude v pořádku. Mám Dropchecker tmavě zelená barva respektive stále stejná barva i když přidám bublin, teď jedu cca.150 bublin za minutu na 410 litrů čistý objem vody. Rostliny mi hnědnou v listech, podle tabulek by to mělo být CO2. CO-čko jedu z lahve napojeno viz. obrázek - jede to na vlastní okruh v externím filtru, navedeno k hlavnímu čerpadlu, které to žene rovnou do akvária.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.05.2021 08:56 Muž Jarry [1437] Re: Idefix
To mi nevychází:-) RO voda má GH 0, při tomto ředění bys měl mít výsledné GH kolem 4-5, čím to měříš? Máš nějaký rozbor vody? Možná bych se vyprdnul na měření GH a cílil bych na nějakou vhodnou koncentraci Ca, ten bys měl v rozboru mít. Každopádně pokud máš GH kohoutkové 20, tak ředění 4:1 mi přijde ok. Jestli to GH a KH odečítáš z nějakého papírkového testu, tak to může ukazovat úplné nesmysly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2021 08:50 Muž Idefix [0] Re: Jarry
Vstupni vodu mam cca nejakych 18-21 dgh a kh kolem 15 ,redim Ro na gh 10 a kh 8-9..
Mam tedy jeste snizit?davam 40 litru RO a 10 kohoutkove
Edit: Jak to myslis neveril ..myslis ze je tam daleko vic? Mam jbl papirkove testy a seera kapkove
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2021 08:43 Muž Jarry [1437] Re: Idefix
GH bych ředil cca na 5, klesne ti i to KH. GH 10 je po naředění, nebo to jsou parametry té kohoutkové? Jestli je to po naředění, tak bych asi moc nevěřil použitému testu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2021 08:17 Muž Idefix [0] Re: vaclav
Co2 tlacim z lahve takze dostat to na 4 ideal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2021 22:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Idefix
Pokud chceš používat CO2 tak 8 je poměrně hodně polovina by byla lepší. Sežere ti to pak více plynu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2021 19:53 Muž Idefix [0] Re: Jarry
Tedka delam 4:1 Ro+ kohoutkova a mam gh 10 a kh8 mozna premyslim esi to nebude stacit :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2021 10:28 Muž Jarry [1437] Re: Idefix
KH zvedneš jednoduše jedlou sodou:-) Ale nejdřív bych měřil, zrovna KH se dá měřit jednoduše a celkem přesně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2021 09:34 Muž Idefix [0] Re: vaclav
Koukal jsem a nasel jsem od sery ph/kh+ kdyz udelam RO vodu pridam equilibrium a od sery na zvednuti KH bude to ok? Kdybychmel treba 6 dgh a 6KH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2021 09:22 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Idefix
Zřejmě myslíš 6 dGH píší ale že to stabilizuje uhličitanovou tvrdost tak by KH neměla být 0 to si ale musíš změřit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2021 07:47 Muž Idefix [0] – Dotaz
Ahojte mel bych takovy dotaz ohledne eozpousteni co2 ,

Slo by mi o to kdybych delal jen vodu pres RO a doplnil ji seachem equilibrium treba 2 jtou davkou na cca 6 dkh,v tom pripade ale bude si myslim kh 0 ,a to je spatne skrze rozpousteni co2?nekde se mi zda ze sem cetl kh je lepsi mit do 10 skrz rozpustnost ..peosim poradite?

Lepe receno pokud by to takhle slo delat ..existuje nejaky pripravek na zvyseni KH?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2021 16:40 Muž Lojza007 [1202] Re: Brodys
Atomizér od Profiplants vypadá dobře a bytelně, ale mám obavy, že ten už se mně s těma všema krámama do skříňky nevejde. Od tady těch externích krabiček mě nejvíc odrazuje právě to riziko hlučnosti a riziko prasknutí. To radši zvýším množství CO2 uvnitř za cenu jisté ztráty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2021 16:19 Brodys Re: Lojza007
Fotka k příspěvku Začínal jsem na difuzéru nebo-li fajfce a byla to hrůza,ve 200l snad nepoužitelný,pak jsem pořídil vnější atomizér a to je stran rozpouštění dobré, akorát nepůsobí tolik bezpečně, trochu šumí a v akváriu jsou vidět bublinky. Ale je kompaktní a lze ho dobře schovat. Teď mám reaktor od Profiplants, je to opravdu robustní,ale tím pádem velké, ale v akváriu není vidět ani bublinka. Lehce je z něj slyšet ševelení vody. Spotřeba skoro stejná jako s atomizérem...
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2021 16:13 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lojza007
Tak to ti bohužel musí poradit někdo jiný. Já jsem zvyklý používat vlastní samo domo reaktor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2021 14:50 Muž Lojza007 [1202] Re: vaclav
Chtěl bych koberec eleocharis pusilla a pak dle značení eshopů středně náročný rostliny (rotala pusilla, heteranthera zosteriofolia a pár dalších). Snažil jsem se vybírat rostliny, co jsou skladem a mají podobné požadavky, aby jim nevadilo množství světla, hnojiva a CO2. A mezi tím mě napadlo, že se samozřejmě budou lišit vlastnosti vnitřních difuzérů a atomizérů a napadlo mě, že někdo bude mít nějaký dobrý ověřený typ.
Nebo mi to vymluvíte a použiju vnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2021 14:08 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lojza007
Tak 200 litrů je dost vody. Každé rozpouštění má svoje výhody a nevýhody. Reaktor nepotřebuje žádnou tlakovou soustavu CO2, ale brzdí trochu výkon filtru. Patronu nechceš a pak zbývají už jen nějaké fajfky a ty se musí časem čistit a účinnost rozpouštění není moc optimální. Taky jde o to, co za rostliny chceš pěstovat, pokud něco obyč tak ti to bude stačit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2021 13:42 Brodys Re: Lojza007
Lepší než atomizér je reaktor, Profiplants dělá kvalitní,ale jsou trochu větší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2021 13:06 Muž Lojza007 [1202] Re: vaclav
Nějaký informace jsem tam dal, ale bez fotky, takže asi nebudou vidět. Hrubý objem 250L, to IMHO nemá na rozpustnost vliv, voda povrchová měkká cca 7 KH.
Osobně si myslím, že zásadní vliv má velikost bublinek CO2. Logicky maximální rozpustnost bude přes atomizér na hadici z filtrace, ale tomu bych se rád vyhnul a raději bych dal na radu, čím nejlépe CO2 rozpouštět uvnitř akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2021 11:49 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lojza007
Protože nemáš prezentaci akvária nemůžeme, proto tušit o jak velký objem vody jde a jaké máš třeba KH v akváriu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2021 11:43 Muž Lojza007 [1202]
Máte prosím někdo tip, jaký difusor/reaktor/dřevo/kamen do akvária? Nechci používat vnější reaktor na hadici filtrace a rád bych použil nějaký ověřený kus, přes který se CO2 maximálně rozpouští ve vodě. Bohužel nabídka je příliš velká na to, abych to nějak rozumně vyzkoušel.
Předem děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 17:53 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Cudlx
Odpověděl jsi si sám čím měkčí tím to de snáze rozpouští, v tvrdé vodě nad 10 KH se už rozpouštění moc nedoporučuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 17:49 Muž Cudlx [4] Re: Planorbella
Myslím tím spíš na parametry vody. Jestli třeba v měkké vodě se rozpouští lépe než v tvrdé?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 17:44 Muž Planorbella [643] Re: Cudlx
Na obsahu styčné plochy CO2 s vodou, prosťe povrchu bublinek CO2 které "plují" skrz vodu a také na době po jakou jsou bublinky ve vodě čím více bude malinkých bublinek tím více se CO2 do vody dostane ale pozor na otravu ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 17:39 Muž Cudlx [4] – na čem přesně závisí rozpustnost Co2
Zdravím, na čem závisí rozpustnost CO2 ve vodě?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2018 17:04 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: FID0
Tak plyn jde cestou nejmenšího odporu a pokud to je externí reaktor tak se v tom druhém bublání nedočkáš. musel by jsi ten externí přiškrtit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2018 15:25 FID0 – Otazka
Ahojte. Mam externy reaktor a po zapnuti mi robilo mlhu...tak som na hadicku napojil T rozdvojku a dal som aj interny reaktor do akva... Preslo 30min a interny reaktor nebubla... Preco??
EDIT- Kolko trva kym sa hadicka natlakuje?? Lebo doplnal som aj kvapalinu do bublinkovaca tak som ju komplet asi odtlakoval...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2018 22:48 Muž Dzumigar [20] Re: Papik
Hmm toto ma privádza k myšlienke či spustiť na noc vzduchovanie. Cez deň asi by to nebol dobrý nápad, keďže vyhnal by som si co2 z vody. Čo to urobí zo životom a celkovo s akváriom. Celkom ma to teraz zaujalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.05.2018 19:11 Maq Re: Papik
Papik napsal: Zkusil jsme zapnout vzduchování přes vzduchovací kamínek, během chvíle většina ryb od filtru ožila a začala rejdit v akváriu a rostliny začaly výrazně bublinkovat.
Když je ve vodě málo kyslíku, všechen kyslík co rostliny vyrobí se rychle rozpustí.
Když po spuštění vzduchování koncentrace rozpuštěného kyslíku ve vodě stoupla, na rostlinách se objevily bublinky kyslíku "čekající na rozpuštění".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2018 15:07 Muž Papik [617] – Pokusy
Zkoušel jsem rozpouštět žebříkem i lipovým dřívkem, CO2 na noc už nevypínám a přesto, podle drop checkeru, jen kolem 12 mg/l. V profilu, v testech, je vidět snižující se počet bublin po prvním a druhém týdnu bublání.

Co bublat ze dvou Dennerle bio lahví současně, případně rozpouštět přes dvě sady?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2018 10:20 Muž Papik [617] Re: xvalp06
Žebřík je uprostřed zadní stěny akvária, pod rozstřikovací rampou, která je nasměrovaná na zadní stěnu. Proud se šíří odrazem. Původně jsem měl žebřík v rohu, ale překážel tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2018 09:33 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: Papik
Napadá mě několi,věcí:
Jak to vypadá s prouděním v akváriu - zejména, jak se dostane rozpoštěný CO2 k rostlinám.
Pokud se přidává CO2, měly by se k večeru na rostlinách tvořit bublinky - nerozpuštěný O2 vzniklý při fotosyntéze, za situace, kdy je již voda kyslíkem plně nasycena
Objevení bublinek na rostlinách po zapnutí vzduchování je podle mě zvláštní, spíše se bude jednat o nějaký zprostředkovaný jev - vzduchování spustí něco (např jiné proudění v akva), co pak má za následek vznik bublinek na rostlinách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2018 07:30 Muž Papik [617] – Málo nebo hodně?
Zkouším druhým týdnem Dennerle Bio CO2, rozpouštění žebříkem ze setu. Podle Tillmanovy tabulky je koncentrace CO2 mizivá (PH 8, KH 4), ale drop checker je modro-zelený až zelený. Na noc hadičku odpojuju.

Všiml jsem si už dvakrát, že k večeru je většina gupek v rohu u filtru u hladiny (čerpací hlava s biomolitanem). Filtr je napojený na rozstřikovací rampu, takže u něj se voda nečeří. Některé gupky, hlavně větší, přitom normálně rejdí v akváriu. Rostliny minimálně bublinkují. Drop checker ukazuje hodnotu mezi 12-20 mg/l.

Zkusil jsme zapnout vzduchování přes vzduchovací kamínek, během chvíle většina ryb od filtru ožila a začala rejdit v akváriu a rostliny začaly výrazně bublinkovat.

Je možné, že je ve vodě málo kyslíku, že rozstřikovací rampa nedostatečně okysličuje vodu? Čekal bych, že při dostatku CO2 kyslík dodají rostliny.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 20:36 Maq Re: vaaclav
Tak TOHLE je opravdu zajímavé!
Protože jsme často ujišťováni, že slepá hladina neškodí, nebrání difúzi kyslíku do vody.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 3451x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17711-rozpustnost-co2