Přechovávání rostlin
Část rostliny se rozřeže na malé kousky a ty sterilizují a dají do živného roztoku. Vypadá to jednoduše ale není, která část rostliny a jak se rozřeže to je know how (nouhau) každé pěstírny.
Dobrý den mám asi trochu zvláštní otázku ale jak se pěstují in vitro rostliny? Je to z nějakých semínek či z čeho?
Starší reakce
Ne, do zařízeného AQ se dnem, rostlinami i s rybama (dokupoval jsem jen nějaké druhy rostlin).
OT
Lenivost neopúštaj ma...
No bez toho dna,to muselo vypadat ukázkově...tak jak ve zverimexu..
Proč oddělovat košíčky? Nikdy jsem to nedělal a nic se rostlinám nestalo. Když jsem byl tuze líný tak jsem ty košíčky s rostlinama hodil do napuštěného AQ a měl to jak ve zverimexu.
Zasaďto to do AQ (nemusíš ho celé napoušťet, stačí 1/4 aby se ti to dobře sázelo) nebo to společně s košíčkama (tak jak to přišlo - bez novin) vlož do kyble s vodou a vydrží ti to několik dní, pak uhnije (jak mě
)
Do lavoru namočit do vody,vydrží i více dnů...hlavně oddělit ty košíčky..
Zdravím,
Zakládám akva a mám rostlinky ze dvou eshopů. Jeden mi už přišel, druhý dorazí zítra. Jak uchovat ty rostlinky z toho prvního co už tady mám? Jsou všechny košíčkové. Stačí jen poprášit vodou? Mám obavu aby do zítra neuvadly...
Starší reakce
Zaspal jsi dobu. S tím jsi měl přijít v době, kdy se prodávaly kolem 15 stovek. Dneska už ten zájem takový není, protože sběrači dost zahltili trh a cena spadla. Už je skoro na úrovni Anubiasů.
Řekl bych že nemlich stejnou metodou by se daly efektivně množit tolik žádané a drahé bucephalandry. To už by byl byznys, panečku.
Ještě dodatek k těm Anubiasům. Ty se množí z tzv. spících oček. Když se odlomí list, tak v paždí je takzvané spící očko. To se vypreparuje, pak se čvachtá v něčem jako chlórové vápno, aby se zbavilo všech plísní a podobných breberek a pak se ponoří do tekutého živného roztoku v nějaké baňce. Pokud chce pěstitel přímo rostliny, tak nechá baňky s živným médiem v klidu. Na spícím očku se začnou profilovat terminální a kořenové buňky a vytváří se nová rostlina. Pokud chce pěstitel mnohem více rostlin, baňky se spícími očky dá do tzv karuselu, což je vlastně šikmo umístěný malý kolotoč. Otáčením se ruší vliv zemské přitažlivost a spící očka pouze nabírají hmotu. Po nějakém čase se vyjmou z baněk, nařežou se na menší kousky a dají se do nového živného média zpátky do karuselu. Až pěstitel usoudí že má zárodků dost, vytáhne baňky z karuselu a umístí zárodky do nového živného roztoku, který většinou bývá pevný, aby se nová kytka měla jak uchytit. Tímto způsobem lze z relativně malého počtu rostlin vytvořit lány geneticky shodných rostlin. Je samozřejmé že vše se děje za přísnách sterilních podmínek, aby se nikam nedostaly spóry plísní, ale i tak se stává, že část baněk bývá infikována.
Právě proto jsem ve svém příspěvku ten Anubias vyzdvihl.
Já jsem ale o žádných stonkovkách nepsal jestli se nepletu.
Ten agar má proti tekutému živnému roztoku výhodu, že se v něm ukotví kořínky rostlin a ty jsou pak v té nádobce rovnější, protože se při manipulaci nepřevracejí. Anubiasy jsou asi v pohodě, ale nedokáži si představit, že by v tekutém roztoku byly stonkovky. Ty by byly propletené, poohýbané a špatně by se pak sázely.
Už je to sice pár let, ale byl jsem v takové pěstírně. Nejvíce chráněná informace byla ne v čem ale z čeho se řezala násada na nové rostliny. (šlo o anubias) Ten překlad ve skle ale dneska neplatí, protože ho zastoupil plast. Do prodejní velikosti se dostaly rostliny za 3 měsíce a žádný agar se nekonal ale opravdu jen nepatrné množství nějakého bezbarvého roztoku.
Acinonyx napsal: Zeolitu ako substratu uz vobec nerozumiem.
Myslíš jako že kationtová výměnná kapacita je špatně? Přemýšlel jsem o tom, ale moc tomu nerozumím. Ale nemá ten Tvůj Agro Aquaplants taky obsah jílu, a tedy KVK (CEC)?
Pokud by Hemianthus za oknem prosperoval, pak jsi vyřešil můj "problém".
Je tedy na čase formulovat novou otázku: Poroste Hemianthus v květináči (ve vlhkém prostředí) někde za oknem? A jak zvládá přechod do submerzní formy?
Co se týče toho štěrku - toho jsem si vědom. Kvůli němu je tam zeolit, který je jemnější (a byl při ruce), i když bych si dokázal představit ještě jemnější substrát (pro příště zatím koukám po obyčejném černém křemičitém písku, 2 - 4 mm).
S tím CO2 - uvidím, jak se bude dařit (zatím mi koberec za sedm týdnů zdvojnásobil objem, přičemž první asi 3 týdny byl jenom na CO2 Vitalu). Pokud by to nefungovalo, udělám si akvaristické Vánoce a koupím CO2 set s bombou.
To jsi popsal tu technologii, Acinonyx vysvětlil význam užívaného názvu, a můžeme si to dát dohromady: Je to klonování rostlin kultivací meristemových kultur, a nejde to jinak, než in-vitro, tedy ve sterilním prostředí "ve skle".
A ano, daleko nejdál jsou v tom orchidejáři, protože oni zkříží kdeco dohromady, a pak když některý z těch F1 potomků má extra květy, tak to nemůžou množit generativně, protože F2 potomci by vypadali jinak, ani vegetativně, protože to trvá roky. Tak to nasekají in-vitro a metodu nikomu neřeknou. V jejich byznysu se to vyplatí, vlastně ani jinak nemůžou, protože planýrovat orchideje v přírodě je mezinárodně tabu.
=
Stále ale úplně nerozumím, co má Tučňák s tím hemianthem v úmyslu. Smysluplné a jasné řešení nabídl vaaclav: pěstovat to emerzně, jak to ostatně dělají všechny pěstírny. Ani to však zpravidla (hemianthus tedy vyzkoušený nemám) není tak jednoduché, jako "vytáhnout z vody, zasadit do květináče a postavit na okno ke světlu".
Technická ... in vitro je specifický způsob množení - zpravidla na základě dělení buněčného meristému s požadovanými genetickými vlastnostmi ... běžně se tak mnozí většina orchideí - tedy vznikají identičtí jedinci - klonování
ale pripouštím, že mohou být i jiné pohledy ...
jo na tom něco bude odpadá starost s dávkováním co2 no , jen u "klasický suchý" metody kdy je v substrátu hladina vody která stojí si neumim představit že to nebude hnít ... líp si umim představit hydroponii kdy se to bude zalejvat pravidelně namíchanou vodou ale ta voda odteče ze substrátu pryč .
Pokud chceš urychlit množení tak asi to pod vodou až tak nedokážeš. Rostliny pěstované nad vodou porostou daleko rychleji už z důvodu jednoduššího přístupu k CO2 a nakonec i světla a dalších živin.
Mozno by miesto prerabania definicie in vitro a spekulovania stacilo HC v tvojom akvariu zaistit spravne podmienky. Z mojej skusenosti je nachylny hlavne na CO2. Obavam sa, ze DIY CO2 mu stacit nebude, minimalne preto, ze ti pritom vyrazne kolise hladina a na to je haklivy. Vyzaduje stabilnu, relativne vysoku hladinu CO2 inak rastie pomaly, resp. odhniva. Inymi slovami, u vacsiny kobercoviek je to viac o CO2 ako o svetle.
Ako si si vsimol, je to velmi jemna rastlina a ta hruba cadicova drt co tam mas mu takisto nevyhovuje, nedokaze v nej dobre zakorenit. Zeolitu ako substratu uz vobec nerozumiem.
Až vyroste, můžu zkusit na pár trsech různý pokusy. Ostatně tohle není moje poslední akvárko, takže se to pak třeba bude dát použít.
Rostlině by se při nadmíře CO2 nemělo nic stát, ne? Za předpokladu, že bude mít v noci dostatek kyslíku...
ja si myslim ze by sis mohl postavit nejaky 25l aqua kde tomu das maximum co2 a hnojek co je mozny a svetla a tam si odpestovat co potrebujes pak to vrazit zpatky do velkyho k rybam .. zadna extra veda v tom nebude a o invitro fakt ale nepujde ani z 50%
a jeste me napadabze by to mozna slo tzv. suchou metodou odestovat a nebo jeste lip vylozene hydroponicky akorat ze budes bojovat s prechody na emerzni a pak zpet ...
Jasně, definici na Wikipedii jsem četl.
I když akvárium je taky sklo s ne úplně přirozeným režimem, ale to už slovíčkařím naprosto mimo mísu (i téma).
A vedecky vyjadrene - nemozes si predefinovat termin
in vitro a pouzivat ho v inom vyzname.
Z latinciny
in vitro znamena doslova 'v skle', cize v skumavke a teda sa jedna o organizmus izolovany zo svojho bezneho biologickeho prostredia. Ide teda vacsinou o vysoko neprirodzene prostredie a podmienky - vid. pestovanie rastlin v nejakom gele.
Nějak tak jsem to myslel. S tím, že ten pojem in-vitro mi připadal příbuzný tomu stavu, o který se chci pokusit (pokud to tedy nebude vyloženě nesmysl). Pokud bychom in-vitro brali jako jeden extrém (a dali mu hodnotu 100), a volné pěstování v řece jako druhý (s hodnotou -100), bylo by pěstování v akváriu někde mezi nimi (s hodnotou 0). Takže asi hledám stav mezi akváriem a in-vitro, tedy matematicky vyjádřeno: 50.
Oba s Tučňákem jsme svůj příspěvek odeslali ve stejném čase. Teď už uplynulo dost času a nejde v něm opravovat ani jej mazat.
Pánové, on Tučňák už to poopravuje. Došlo zde k nevhodnému vyjádření a tím i k nepochopení dotazu. Tak jak to chápu já, jde Tučňákovi o urychlení růstu už hotových rostlin in-vitro ve vhodných podmínkách v akvariu.
Ještě dodatek: Za totáče jsem byl na návštěvě v Rekultivacích Havířov, kde in-vitro množili orchideje a gerbery. Do laboratoře nás vůbec nepustili, mohli jsme se kouknout přes okno a když jsem se jich poptával na podrobnosti, tak jsem dostal obecné odpovědi s tím, že třeba různé druhy orchidejí potřebují trochu jiný poměr stopových prvků v agaru. Totéž platilo pro různé barvy gerber. A počítej s tím, že konkrétní recepturu Ti nikdo neřekne. Na to si musíš přijít sám a stojí to moc peněz.
Ehm, asi jsem se hned na začátku špatně vyjádřil. Zapomeňme teď na to, že jsem kdy použil slovo in-vitro. Mám Hemianthus, který bych rád trochu uspíšil v růstu. Zároveň zatím nemám zrovna dvakrát silné osvětlení (ne, že bych měl slabé osvětlení, jen ten koberec zkrátka umí být dost náročný, co si budeme povídat).
Kdybych část z něj vzal a izoloval třeba v plastovém boxíku, stačilo by i slabé světlo, které by ale bylo kousek nad povrchem rostliny. Otázka je, jestli to někdo zkoušel a s jakými výsledky. Teoreticky by pro pěstování koberce stačilo dát do akvária vodotěsné světlo kousek od dna (které by mohlo být úplně slabé), což je právě princip, na který narážím.
Jinak díky za výklad o pěstování in-vitro.
Evidentně jsi to nikdy neviděl. V malém to nemá smysl, protože zařízení, které Ti zajistí naprosto nutnou sterilitu stojí... no, moc tisíc. A sežere hodně elektřiny, protože se většinou sterilizuje horkem.
Úplná alchymie je "sterilizace" odebraných meristemových pletiv. Musíš zabít všechno, jen ne ten kousek živé rostliny... Sterilní musí být úplně všechno, včetně sterilně zafačovaného operátora.
Samozřejmě potřebuješ kvalitní laboratorní sklo a různé přístroje. Přesná váha za bratru sedm tisíc je mezi nimi ta nejmenší položka.
A pak přijde dlóóóóuhé zkoušení a ladění vhodného živného substrátu (pro každou rostlinu trochu jiný, je to každým kultivátorem střežené know-how). Včetně mili-mili-mili-mikro-mikro dávek různých mikroprvků, růstových hormonů a vitamínů. Což Ti kdejaká firma ráda prodá - po kilech... Počítej s cenami v tisících až desetitisících.
Takže stručně: Máš v kapse pár desítek, spíše stovek tisíc a čas se tomu denně věnovat od rána do večera? Pokud ano, objevil jsi díru na trhu, protože sortiment a kvalita prodávaných rostlin in-vitro má určitě ještě značné rezervy.
Právě okolo té sterility substrátu se pěstování in-vitro točí. Rostlinky jsou totiž pěstovány na agaru a ten se, jak známo, používá v laboratořích na kultivaci všemožných bakterií, plísní a bůhvíčeho, protože je to na ně nejlepší médium. Na něm se dokáží během relativně krátké doby rozmnožit naprosto neuvěřitelně. A pokud plíseň tuto vlastnost použije v baňce s in-vitro kulturou, dokáže ji během krátké doby doslova zlikvidovat.
No, zrovna s tou sterilitou bych to zase tak moc nepřeháněl. Ani akvárium není bůhvíjak sterilní. Momentálně čekám, až mi dorazí silnější osvětlení, takže můj hlavní záměr je v lepším využití osvětlení, které by u in-vitro (případně nějakého napůl akva, napůl in-vitro) pěstování mohlo být využito lépe.
Trošku jsme k tomu "čichl" u kamaráda, který tak pěstuje masožravky. Těch možných problémů je tam celá řada:
a)Namíchání vhodného živného média na kterém rostlinky budou růst.
b)Zajištění absolutní sterility, aby se do baněk s in-vitro kulturami nedostaly bakterie a plísně.
c)Zajištění nekontaminovaných rostlin z kterých se budou brát vrcholky ke kultivaci in-vitro.
.
.
.
Na rovinu, těch problémů, které je třeba řešit, je tam ještě mnohem více a jednodušší a možná i levnější varianta je - koupit si nové rostlinky z nějakého obchodu.
Zdravím,
máte tu někdo zkušenosti s vlastním pěstováním rostlin in-vitro? Momentálně mi jde o namnožení Hemianthu, který jinak roste relativně pomalu (přísun CO2 a hnojiva je samozřejmost), přičemž někde mimo akvárium, v mělčejší nádobě, kde bude snazší zajistit silné světlo, by teoreticky mohl růst rychleji.
V menším objemu se ale asi bude hůře udržovat nějaká stabilita, proto hledám někoho, kdo má s tímto zkušenosti.
Starší reakce
Dík...to jsem potřeboval slyšet
3 tydny ti většina rostlin vydrží i když je zasadíš do košíčků nebo kelímků od joguru či něčeho podobného a dáš do nějaké plastové přepravky pod okno, 2x tejdně vyměnit vodu a mělo by to vydržet
Mám dát nějaké hnojivo do dna?
Kdyz toho svetla bude rozumne, proc ne ;). Do nadzky 33l svitim 8W zarivkou a neco dokonce i roste
.
Veď to, preto ja radšej rastlinky prechovávam vonku. Prírodzené svetlo, kolísanie teploty cez deň a v noci robí svoje
Tak živiny jim klidně dodám ale zas se bojím řasy...
To svietenie bude vyžadovať živiny, no ako už uznáš za vhodné
Já je v 5L sklenicích do nového, ještě nenapuštěného akvária a budu jim denně svítit 8hod. Čekám totiž až mi udělá truhlář stojan, který už měl být dávno hotový
Vonku je teplo, takže kľudne do niejakej plastovej nádoby substrát a dať na balkón, záhradu. Na severnú stranu. Robím to tak i ja. Netreba zabúdať na výmenu časti vody, aby sa nechytila riasa
0 02.06.2015 18:29 Kulisek – přechování rostlin 3 týdny
Zdravím, za cca. 3 týdny budu zařizovat 200L akvárko, jenže teď potřebuji prostříhat 50L nano a potřeboval bych nějak uchovat rostliny, aby 3 týdny vydrželi. Napadlo mě zasadit je 5L sklenice s vodou, na dno dát substrát, samozřejmě jim svítit a trochu hnojit. Bylo by to k něčemu to takto udělat a přežili by rostliny?
Starší reakce
Zdravím Vás, objednal jsem si pár rostlin pěstovaných invitro. Po rozdělání kelímku jsem s údivem zjistil jak velké množství jich je. Část jsem zasázel, ale část mi zbyla. Je mi jasné, že otevřením jsem narušil sterilitu. Nemá někdo zkušenosti s tím jak dlouho ten zbytek je reálné udržet, případně v jakých podmínkách? V případě, že by se v akva neuchytily, že bych to doplnil právě tím zbytkem z kelímku.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1312x