Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Změna tvrdosti vody v akváriu oproti vodovodu

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Změna tvrdosti vody v akváriu oproti vodovodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2017 16:46 dusa Re: Tudy
Tak to by snad neměl být problém. Díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 23:36 Muž @ Tudy [320] - ryby AmazonieRe: NHKG
Jj, u mě pH stále mezi 7 a 7,5 a jsou OK (N. červená). Zdrojová voda má dokonce pH 8, dnes jsem to ověřoval na vodárně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 23:34 Muž @ NHKG [3039] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: dusa
pH v akváriu dost kolísá. Takže to bude chtít založit nádrž, zaběhnout i s nějakými rybami a pak změřit.
A pokud by pH šlo v akváriu spíše směrem nahoru, dá se snížit buď pomocí komerčních přípravků jako je pH mínus nebo pomocí kyseliny H3PO4.
Ale 7,8 by neonky z Českého chovu měly zvládnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.11.2017 23:28 Muž @ Magic [563] - RostlinyRe: dusa
Tých 6-7.5 je pH, ne tvrdost. Tvdost v atlasu u n. obecné je 3-12°dGH.

Co řekne na pH 7.8, to ať řekne někdo jiný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 18:15 Muž @ Tudy [320] - ryby AmazonieRe: dusa
Tak optimální to není, ale s přídavkem rašelinných výluhů by to šlo. Odchov můžeš vyloučit. Podle atlasu snese Neonka obecná tvrdší vodu lépe, než Neonka červená. Pozor na záměnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 17:14 dusa - ryby AmazonieRe: Tudy
Voda má ph 7,8 a tvrtost 9. Vadila by tato voda neonkám, které vyžadují tvrdost 6-7,5?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 13:10 Muž @ Tudy [320] - ryby AmazonieRe: dusa
www.vodarenska.cz/…

Tvrdost tam není, ostatní ukazatele ano

Tvrdost je na dalším odkazu:

www.vodarenska.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 12:59 dusa - ryby Amazonie – Vranov - parametry vody?
Ahoj, nevěděl by někdo jaké parametry má vranovská voda? Potřeboval bych vědět ph a tvrdost jestli se hodí do akvária pro ryby. Nemůžu to nikde najít. Předem děkuji za odpověď.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.02.2017 07:30 Muž @ Magic [563] - RostlinyRe: stromca
dH a dGH bude to isté.
1,62mmol/l = 9°dGH

Edit:
dH = deutscher Härte
dGH = deutscher Gesamthärte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2017 06:56 Muž @ Prašan [2901] Re: stromca
Tvrdosť je celková a uhličitanová.
dGH je celková tvrdosť.dH po pravde netuším ale asi to isté.Uhličitanová sa označuje dKH.To čo merajú vodárne je celková alkalita v mmol/l.
rybicky.net/forum/6386
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 00:11 Muž @ stromca [5] - Labyrintky – Přepočet jednotek
Ahoj vsici mám dotaz na jednotky tvrdosti dle vodáren máme vodu těchto parametru : celková tvrdost 1.62 mmol / l ph 7.6 dusičnany 33 vápník 50 mg/l a teď mám problém přepočtova tabulka zná dh stupně německy stupnice ale ne dgh takže vůbec netuším jakou mám vodu a před výběrem ryb bych potřeboval poradit co mužů za ryby pořídit děkuji přestěhoval sem se a zařizuji novou nádrž 90x35x60 (dšv)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 22:39 Žena @ Morticia [57] – Tvrdá voda z vodovoda
Zdravím!Co s Brněnskou vodovodkou - dle BVaK pH 7,41 a tvrdost 3,09 mmol/l, což typuju bude nějakých 20°dH. Jsem si složitě vytypovala nějaké rostliny a teď se dívám, že je u nich tvrdost okolo 15°dH... Anubrias,Bacopa,Ceratophyllum,Cladophora,Hygrophyla,Limnophila,Microsorum... Hmmm...? Brňáci, jak jste na tom?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 14:30 Muž @ DavFM [856] - Corydoras&ApistogrammaRe: fingerstyle
To jsou náhody, před chvílí jsem jel z Oskavy na Usov.
Pokud se ti líbí Malawi a akvária bez rostlin, tak není nad čím uvažovat.
V opačném případě však už dneska není problém si doma tu vodu vyrobit a nemusíš se pak naprosto ničím omezovat.
Já se dlouho zdráhal osmozu pořídit a dneska jsem fakt rád,ze ji mám. Vyloženě si s tou vodou hraju a dělám si ji takovou jakou potřebuju. Ano, odpadní vody je dost, ale pokud bydliš na baraku, tak pro ni využití urcite najdeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2016 12:45 Muž @ fiskaren [11] Re: Jarry
Ano to je pravda...ale spousta rostlin by s tím nemělo mít problém..samorosty jako vallisnerie, anubiasy, microsorium, kryptokory a taky echinodorusy. To už je pak v každém akváriu jiné (voda, dno, světlo, hnojení, teplota a určitě mraky dalších parametrů) a chce to jen čas a vychytat co půjde nebo nepůjde a podle toho se přizpůsobit ;-) na jednu stranu se mi ale líbí ten přístup, že tazatel se aktivně zajímá a hledá informace před samotným startem akvária, za to rozhodně palec nahoru, spousta "akvaristů" začíná úplně bez rozmyslu a pak se plní fóra o problémech z neznalosti a zanedbnání základních věcí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 12:31 Muž @ Jarry [597] Re: fingerstyle
Ja taky myslím, že rybám to vadit nebude, problém bude spíše s rostlinama. U Afriky je to jednoduchý, tam žádný nejsou, ale je to úplně něco jiného, než Amazonie. Jestli ti nejde o rostliny, Afrika bude jistota, jestli to chceš mít zarostlé, tak ty Akary atd. - rostliny, co v tom porostou se určitě najdou, to bych se zase nebál. Každopádně bych nespoléhal na to, že budu jezdit každé 2 týdny někam ke studánce, občas se může stát, že budeš muset měnit vodu mimo interval atd., pracoval bych s tím, co teče z kohoutku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2016 12:28 Muž @ NHKG [3039] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: fingerstyle
Ty parametry v atlase nejsou dogma. Obzvláště ryby co už po mnoho generací žijí v akváriích toho snesou mnohem více. Až na ty ramirezky jsi si vybral celkem odolné ryby, tak by to mohly zvládnout.
Ideální by bylo najít akvaristu s podobnou vodou co s těmi rybami má zkušenosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 12:06 fingerstyle - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: fiskaren
O odchov mi vůbec nejde.Naopak bych tam chtěl někoho,kdo se o to postará.Tak kdybych mohl zůstat u svého původního záměru a do té mé vody dát větší hejno neonek červených,akary hnědy,ramirezky tak by to bylo super.Ale třeba u těch neonek se uvádí 3-8 dh.No zatím se prolouskávám tou Afrikou a kde je uvedeno do 20-25 dh tak hned píšu do seznamu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 11:11 Muž @ fiskaren [11] Re: fingerstyle
Za mě, pokud ti jde jen o chov a ne odchov, tak maximálně kromě ph (a to jen u ryb které vyžadují opravdu specifické podmínky), nemusíš pro většinu běžných rybek nic řešit a s klidným svědomím akvárium provozovat...na tvrdou vodu moc rybek nechcípá ;-) a to těch tvojich 20DGh je ještě relativně v normě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 08:37 fingerstyle Re: DavFM
Jsem z Medlova.Dodavatel Čerlinka.Zdrojem vody je bývalá těžební jáma v Zadním Újezdu.Aktuální hodnoty udávané na webu Dusičnany-16.8 Ph-7.26 Tvrdost-3.68 mmol/l (takže krát 5.61=20.6 dh)
Koukal jsem se na tu Afriku.Hlavně teda na Tanganiku.Tam se u některých druhů uvádí až 25 dh.Nějaky Cichlidy,Pestřence,možná Tlamovce...Co myslíte?Jen mě mrzí že to bude bez rostlinek.Prý by to požraly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 07:43 Muž @ DavFM [856] - Corydoras&ApistogrammaRe: fingerstyle
Odkud jsi, ze mate tak tvrdou vodu? Tipuju, ze nedaleko Sumperka, kdyz jsi byl nakupovat u Rataje. Tam je to zrovna oblast s luxusni vodou.Neni mozne, ze nekde pobliz tebe jim tece uplne jina voda z kohoutku? Pak by si mel kvalitu porad stejnou. Na rychle prezkouseni kvality vody si porid konduktometr, z ciny za cca 150, nebo tady to nekdo prodava za cca 300(nekupuj TDSmetr, taky ti to zmeri, ale budes muset sloziteji prepocitavat). Strcis do vody a hned vis, na cem jsi. Je klidne mozne, ze ve vedlejsi venici ci meste bude voda naprosto vyhovujici tvym potrebam. Rovnez se ti pak sejde pri michani vody co si dovezes(vyrobis) s tvoji vodou.

Nejrozumnejsi reseni je asi osmoza, cca 1000,- kc. Akorat na jeden litr vody dalsich treba 5 jde jako odpad do kanalu.
treba tahle, cca 600,-kc, ale neposilaji do CR, takze by sis musel vymyslet dopravu/postu. Pak by ses do tech 1000 snad mohl vejit.
allegro.pl/…
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.12.2016 07:24 Muž @ Yirka [7537] Re: fingerstyle
Voda ze studánky... Zní to tak čistě, přírodně a vhodně.
I když bych si odmyslím tu nepříjemnou manipulaci, nešel bych do toho. Voda ze studánky nemusí být ani zdaleka to pravé ořechové. Voda totiž v takové studánce může kolísat mnohonásobně více, než ta kohoutková. Možností její kontaminace a tudíž nestability je totiž více než dost.
Daleko lepší je přizpůsobit osazení a obsazení rostlinami a rybkami vodě co jde z vodovodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 00:32 Muž @ dudak [1482] Re: laKatos
v zimě bude jednoduší dělat měkkou vodu zmrazením a rozpuštěním - teda aspoň když bude náledí a pod nulou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 00:28 laKatos Re: fingerstyle
Dvoukolak.... a studánka.... supr nápad hlavně aby tam voda byla lepší ....
zároveň udeláš něco pro své zdraví, a v zime si dej bacha na naledi ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 00:22 fingerstyle – Hodně tvrdá voda.
No ještě mám možná jednu možnost.Ale dosti pracnou.Kousek od nás v lese je pitná studánka.Když zapřáhnu za horáka dvoukolák dejme tomu s barelem 50 L tak to tak min. 5x budu muset otočit než to naplním.No a pak jednou za 14 dni tam s tou padesátkou zajet,popřípadě + k tomu jeden menším,aby mi to vyšlo na tu třetinu odkaleného akvária.No,ještě nastuduji tu rezervní osmózu.Co to vůbec je.Protože zatím s toho nevím ani hlavu ani patu.
P.S.dneska jsem byl totiž u Rataje a tam mi paní prodavačka jako první položila otázku:jak máte tvrdou vodu?Až doma sem se koukl na net a zjistil že je to všechno v pr...No ale už mám nakoupeny věci asi za tři tácy a nechci se toho snu vzdát.Tak asi fakt budu jezdit z dvoukolákem do lesa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 23:51 laKatos Re: fingerstyle
chtelo by to vypsat asi vsechny dostupne moznosti .....
treti moznost je demineralizacni kolona....(pro hraje - zadna odpadni voda, proti - porizovaci naklady jsou vyssi a prace s chemikaliemi) od ni te budou vsichni odrazovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 23:36 Muž @ NHKG [3039] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: fingerstyle
Můžeš použít: rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza
Ale výměna vody je pak komplikovanější a je větší spotřeba vody.

Druhá možnost je najít si jiné ryby, třeba: rybicky.net/nadrze/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2016 23:12 fingerstyle - Jihoamerické Cichlidy a eLka – hodně tvrdá voda
Zdravím.Chystám se založit AQ 240 L. Měl jsem v plánu Amazonku:Neonky,Akary hnědy,Ramirezky,Krunýřovce...Už jsem pomalu začal nakupovat výbavu,substráty a tak,a až teď mě napadlo podívat se na stránky dodavatele vody.A je tam uvedena hodnota pro naší lokalitu 24.1 dh.Takže to je asi po všem Nebo dá se s tím něco dělat.Kromě chytání dešťové vody,jak jsem se dočetl. sad

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2016 22:36 JoKa - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: vaaclav
Tak to mi asi nějak uteklo. Neviděl jsem ve vlákně, že to má být rostlinné akvo... V prezentaci jsem nějaké ryby našel, dál jsem nepátral...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2016 21:10 R Muž @ vaclav [8523] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Urtman
To je celkem jednoduché, pro ryby ta voda asi bude ideální, ale pro rostlinné akvárium dopované zatím burčákem to není nic extra. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2016 20:29 JoKa - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Slaviak
Můžu se zeptat, lehce mimo soudek, co chováš za ryby, že chceš měnit její parametry?

Třeba já bych za tuhle vodu doslova vraždil!!

Jestli by tedy nebylo od věci změnit osádku, přizpůsobit vodě... Taková amazonka ideál si myslím. Ta půjde úplně sama... ano

Neonkam a tetram to musí sedět, rajovce pryč, cichlidky místo nich a nebudeš muset měnit nic, máš doslova vyhráno... A to jen tak střílím bez rozmyslu, možností je tuna...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2016 18:20 Muž @ Slaviak [18] Re: vaaclav
Dakujem krasne za odkaz,velmi mi pomohol. docital somsa tam vsetko co som potreboval :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2016 13:33 R Muž @ vaclav [8523] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Slaviak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2016 12:39 Muž @ Slaviak [18] – Zmena tvrdosti.
Mam dost makku vody,vedeli by ste mi poradit cim by som dosiahol trochu tvrdsiu? moje hodnoty su momentalne Ph: 6,8 ... dGH: 1.8 - 2 .... KH: (ppm 40)...
Potrebujem dosiahnut tvrdost vody dGH: 4-12 nieco medzi. Viete mi dat nejake rady prosim?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2013 15:35 Muž @ Designer [5654] - CichlidyRe: bulawaio
No hlavne aby to ta reverzka snesla, ta tvrdost se mi zda desne vysoka a ono ma vsechno sve meze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2013 09:49 Muž @ Johan [4656] - RostlinyRe: bulawaio
To by šlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2013 09:23 Muž @ bulawaio [90]
Ahoj, potřeboval bych trošku poradit. V současné době používám naší domácí studniční vodu, jejíž parametry se pohybují kolem 30 dGH. Mam zakoupenou revezní osmózu a chci tvrdost vody, Ph atd... postupně snižovat. Nejspíše postupem výměny vždy třetiny akvarijní vody o čistou vodu z ósmozy. Tzn. např při první výměně bude snížena tvrdost vody a všechny s tím spojené vlastnosti sníženy o třetinu. Je to moc velký skok pro živočichy/rostliny, nebo se nemám ničeho obávat? Což by mělo vodu postupně snížit tímto přibližných systémem 30-20-14-9-6 plus mínus autobus v rámcí tří týdnů

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 18:33 R Žena @ Danila [4437] - SumciRe: drol
Doporučuji přečíst články o chemii vody, tam jsou všechny odpovědi - viz Markéta Rejlková
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 18:32 Usine - SumciRe: drol
Může to být chyba v měření, ty substráty neznám. Rašelina a její výluhy okyselují vodu a trochu jí změkčují, co2 používám už dlouho a sodu přidávám minimálně (kávová lžička týdně) chce to mýt ale poměrně dost rostlin.
Nevím jak máš akvárium dlouho ale většinou to chce ho nechat v klidu uvidíš co časem, jestli se to neusadí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 15:00 drol - SumciRe: vaclav
Vodu samozřejmě pravidelně týdně měním. Ohledně té rašeliny mě šlo o to, zda kromě snížení pH nesníží i uhličitanovou tvrdost, která je podle mě OK. Asi se zeptám hloupě, ale jak ovlivňuje hnojení CO2 uhličitanovou tvrdost a pH - snižuje je? Co jaké informace bych měl ještě doplnit? Velikost je 100x40x55, vnější filtr JBL e901, nemám vzduchování, dno je JBL Aquabasis+Manado+ přimícháno trochu křemičitého písku zrnitosti 1-3mm.

Díky

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 13:56 Usine - SumciRe: drol
Pomůže ti spíše častější pravidelná (týdenní) výměna 1/3 vody. Pokud jde o rašelinu tak tou nemůžeš nic zkazit a na CO2 toho vím moc málo o tvém akváriu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 10:06 drol - Sumci – Změna tvrdosti vody v akváriu oproti vodovodu
Zdravím,
vyskytl se v mém akváriu následující problém. Používám vodovodní vodu, která má tvrdost 10dGH, ale v akváriu jsem nyní naměřil 15-16dGH, pH je 7,4 a dKH=4. V akváriu nemám žádný vápenec, jen jsem měl problém s vyšším PO4, tak jsem ve fitru použil nejdříve www.jbl.de/… a poté www.jbl.de/…. Mezitím se mi na neonkách udělaly bílé tečky, tak jsem použit Costapur. Nemáte někdo zkušenosti s těmito materiály, zda takto mohou ovlivnit chemismus vody? Pomohlo by třeba filtrovat přes rašelinu, používat CO2 hnojení?

Díky moc za tipy

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 1377x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/17252-zmena-tvrdosti-vody-v-akvariu-oproti-vodovodu