Caridina multidentata (japonica) - chov, odchov
0 24.03.2024 11:18 Martin1972 Chov je bez problémů, pokud mají co baštit a kde se svlékat. (úkryt, kde je nic nebude okusovat). Odchov je v mnoha AJ videích popsaný. Během inkubace vajec si připravte mořskou vodu s mořským fytoplanktonem (našel jsem prodejce i v ČR). Jo, tenhle bod je trochu vyšší dívčí.. Do... tuším 72h po vylíhnutí larev se musí larvičky dostat do slané vody (mořská sůl pro mořská akvária, opět více prodejců), tam zůstanou tak dlouho, dokud se instinktivně táhnou ke světlu. Jakmile je tahle posedlost přejde, musí do sladké vody, kde stádium larvy končí a krevetky přecházejí na jinou stravu. Dál chov, jako u caridin a neocaridin, kde chybí stadium larvy. Hračka, pokud vám za barákem šplouchá moře.... Jo: V jednom videu si maník do akvárka s mořskou vodou přidal žábronožky. účel jen odhaduju, ( - krmení pro vyšší instary larev?)... má angličtina není perfektní, zvlášť u některých akcentů...
Starší reakce
No, ono je to ohledně té preference asi především o financích. Já bych bral raději větší kusy, ale tam se cena šplhá až ke 120kč/ks. Je ale faktem, že pozorovat růst čehokoliv v akváriu, od kytek přes krevetky po rybky, je super.
Tak jídlo roste všude kolem. Pán mi říkal že jim dost chutnají kopřivy. Nebo dubové listí. Takže asi nebude problém zaběhnout na kraj lesa a něco potrhat
Máte to posichrovaný.
Spasou toho opravdu hodně a pak začne boj o mandžáre. Vracet je začněte než dorostou, zájemci většinou budou preferovat menší kusy.
Ano. Koupil jsem jich 80.
Jsou to prozatím jediný obyvatelé akvária. Vzhledem k jejich počtu byla cena 50Kč/1ks. Při takovém počtu se dá s obchodníky celkem dobře domluvit. Za 4 tisíce nejlepší investice v boji proti řasám. To, jak krevetky nastoupily proti řasám, je k neuvěření. Mají obrovský apetit. A to mají od 1,5 do 2 cm. Vzhledem k tomu že jsou tam sami, je to spíš krevetkárium než akvárium a není potřeba se bát, že by se staly něčí potravou. Ráno tam najdete max. 10ks, ale s přibývajícíma hodinama se začnou značně ukazovat a pást na řase. Přes poledne je tam živo, v odpoledních hodinách se zase poschovávají a navečer se jdou zase napást. Lepší než pozorovat rybky.
Vzhledem k jejich velikosti v dospělosti je v plánu, že jich půjde velký počet zpět do akvaristiky na výměnu.
Postupně by s mělo do akvária doplnit hejno např. Dánia nebo Paví očka a Pancéřníčky. Uvidíme časem ;)
S pánem který se zabývá chovem a prodejem krevetek jsem při prodeji krevetek řešil jejich počet na mé akvárium vzhledem k velikosti v dospělosti. Údajně by s tím neměl být ve dvoustovce problém.
EDIT: jinak od té doby jsem žádnou uhynulou nenašel. Tak to vypadá že šlo o slabší kusy.
Opravdu jste koupil 80 japonik a pustil je do vaší dvoustovky? Když se cena jedné pohybuje kolem 70 korun, plácl jste se celkem přes kapsu. Nehledě na to, že ten počet pro vaše akvárium je dost přes čáru. Nemyslel jste neocaridiny?
Starší reakce
Ahoj, mám několik Japonic v 84 l společenském akváriu s bettou. V akvárku byla původně nastavená teplota na 26°C - kvůli bettce právě, ale jak je teď teplo topení už dlouho nespínalo. Akvárku se teď vytemperovalo na stejnou teplotu jako se nám drží v bytě - přes 27°C. Zkusila jsem aspoň odšoupnout polovinu krycího skla a doufám, že by se snad mohla trochu odpařovat voda a akvárko mohla ochladit. Ale mám trochu obavy jak to bude později v parném létu, protože to máme v bytě běžně 30°C. Jak takové teploty zvládají Japonicy? Doporučujete vymyslet nějaké chlazení? Mám ještě miniakvárium s Neocaridinama a tam to mám vyřešené větrákem napojeným na zásuvku s termostatem a teplotní sondou.
Starší reakce
Starší reakce
Tak se mi "okotila" jedna z krevetek, další se k tomu, zdá se mi chystá, škoda že to je ve sladkovodním akváriu nanic...
Starší reakce
To jsem myslel tak nějak myslel, ale bojím se, že by to při každý výměně zase spadlo dolu.
Krevetky tam můžu vyzkoušet, ale radši jsem se zeptal, přeci jen dotaz nic nestojí.
Já bych tam dal nějaký seiryu stone, který bude tvrdost trochu zvyšovat a k tomu bych zkusil pár krevetek, jak se jim tam bude dařit. Další varianta je ručně přitvrzovat vodu jako z RO, ale osobně bych zkusil cestu nejmenšího odporu a napřed to zvyšovat "přírodně" šutrem.
Tak jeste uvidim
To asi jo, píšou tam na jednu dospělou japonku 10L, takže ta odchovna by měla mít minimálně 10 L.
Diky, maji to tam hezky popsany. Jen premyslim jesi je zkusit odchovat nebo ne? Pripadne jak velka by minimalne mela byt odchovna nadrz? Petilitrova nadrz je asi malo
a můžeš mi pls poradit kde najdu návod jak na to aby v pohodě porodila? Díky
Ahoj, jsou to vajíčka, pokud nezajistíš vhodné podmínky pro vývoj larev tak z toho nic nebude, krevetka vajíčka pustí a ryby je zbaští, nic se z nich nevylíhne. Postup pro odchov je celkem složitý, najdeš ho na webu.
Poradi mi nekdo co to ma pod telem? Rekl bych ze vajicka ale vim ze japonicy rodi jen v brakicke vode. Muzete mi rict jestli to sou vajicka a pokud ano, co se s nima stane v normalni akvarijni vode? Diky
Lepe to vyfotit neslo. Schovava se vedle hlavy filtru
Starší reakce
Řekl bych, že je to stejné, jako např. u ptáků nebo u lidí... Naše andulka také občas snesla vajíčko samce nemajíc. Nebo slepice. A jak je to u lidí asi vysvětlovat nemusím
To mi je jasné, že z nich nič nebude keďže potrebujú slanú vodu, ale bola mi novinka že bez samca môžu byť vajíčka.
Jsou to vajíčka, samce k tomu nepotřebuješ a nic se ti z nich nevylíhne...
O podmínkách odchovu si přečti v odkazu v modrém záhlaví vlákna
Asi sú to predsalen vajíčka. Ale toto som ešte nevidela a doteraz som bola v tom, že mám len samičky
ale stále sa nechce ukázať na normálnu fotku. ešte aj sa nimi zachytila o rastlinu.
Ahojte, dnes som si všimla že jedna japonica nosí v brušku niečo divné, presne tam,kde by mali byť vajíčka a na pleopodoch sa jej to ťahá tiež. Má to takú sivastú farbu, vajíčka to nie sú. Prosím stretli ste sa už s tým? Ako ju vyliečiť? Fotku nemám, pretože rýchlo zdrhla do bezpečia.
Starší reakce
Já to teda poznám nejjistěji tak, když samice nosí vajíčka, ale obvykle bývají samice mnohem větší a mohutnější než samci.
Konečně po několika měsících se mi ukázaly dvě japoniky, co mám ve větším akva. Dovedli byste prosím rozpoznat pohlaví?
Starší reakce
Do tak malého objemu bych je nedával. Jako rozumné minimum bych viděl takovou šedesátku pro 5 ks.
0 12.08.2019 11:33 Franťáček – množství
Ahoj,potřeboval bych poradit kolik krevetek japonica můžu mít v nádrži 15l?
Starší reakce
Co to? Japonica žije i deset let? Četl jsem max 5 let.
Larix: Už má takovou barvu 14 dní a zatím žije. Uvidím co se bude dít. Právě jsem četl jak se zabarví do červena je nějaký problém. Je víc červená než na té fotce. Trošku ta fotka zkresluje.
Děkuji za odpověďi rád se dovídám nové věci.
Nechcem ťa strašiť a netvrdím, že je to aj tvoj prípad, ale moja skúsenosť je taká, že takto sfarbená krevetka v krátkej dobe (asi týždeň, už si to presne nepamätám) uhynula. Na dôvod som neprišiel. Dobrá správa je, že ten dôvod úhynu nie je nákazlivý lebo ďalšie krevetky žili potom ešte niekoľko rokov.
Zabarvení japonik může být během vývoje proměnlivé,juvenilní jedinci jsou téměř průhlední,postupně se začne vyskytovat tečkování a podklad se mění, od našedlého,hnědého,hnědočerveného až skoro do černého.Zhruba mezi osmým a desátámým rokem věku,přestávají být japoniky pohlavně aktivní a zbarvení se vrací do do světlého s modravým,nebo načervenalým odstínem.Osobní dokumentaci mám doloženu ve fotografiích.
Mám v akváriu hodně samic a jen tahle je taková načervenalá.
Ctibum: Vodu mám doufám dobrou a rostliny jsem nepřisazoval. Dotaz spíš ze zvědavosti jestli k tomu někdo nemá nějaký postřeh. Děkuji za odpovědi.
Tomu se říká dimorfismus pohlaví.Slepice vypadá jinak než kohout.
www.practicalfishkeeping.co.uk/…
"The biggest danger to your shrimp is poisoning, especially from airborne insecticides and more so from imported aquarium plants that haven’t been properly rinsed. Subjected to these chemicals, shrimp will rapidly turn from transparent to white and/or pink and lose all composure and momentum. Shortly afterwards they will be immobile on the base of the tank with only their tiny pleopods twitching, and then they will die. There is no cure for poisoning once it takes hold, so avoidance is the only sure course."
translate.google.cz
"Největší nebezpečí pro vaše krevety je otrava, zejména ze vzduchových insekticidů a více z dovážených akvarijních rostlin, které nebyly řádně opláchnuty. Krevety, podrobené těmto chemikáliím, se rychle změní z průhledné na bílou a / nebo růžovou a ztratí veškerou vyrovnanost a hybnost. Krátce nato budou na základně tanku nehybní, jen s malými záškuby, a pak zemřou. Neexistuje žádný lék na otravu, jakmile se drží, takže vyhýbání je jediný jistý kurz."
Tím neříkám, že to tak je, jen co jsem našel...
Ano, je to tak, ale ta samice je taková načervenalá. Někde jsem četl, že je to špatně.
Menší, priesvitnejší samec a väčšia tmavšia samica? Aspoň tak je to u mňa.
Starší reakce
Mám 5 japoník. Aspoň tieto konkrétne kusy sú nezmary, čo prežijú hádam všetko. Kúpil som ich už pred mesiacom, dal som ich do 96ky, kde mi do troch dní zmizli. Myslel som, že si na nich pochutnali cichlidky kakadu. Našiel som ich až po 4 týždňoch pri čistení filtra. Mršky vyliezli do skimra a odtiaľ ich vcucol filter. Nikdy by som si nemyslel, že môžu prežiť 4 týždne vo filtri, prakticky v humuse, bez svetla... A aby to nebolo málo, nechal som ich cez noc vo vedre. Jednej sa podarilo v noci utiecť a nevedel som ju nájsť. Keď som hľadanie už vzdal, tak som ju objavil asi 4 metre od vedra. Už sa nehýbala a bola suchá a stmavnutá. Ale rýchlo som ju hodil do vody a keďže sa občas predsa len pohla, tak som ju pridal k ostatným štyrom a doniesol do práce. Keď som ich dával do 20ky akvária tak žili všetky.
Starší reakce
0 26.07.2018 15:10 ZDRI [1415] Ale jo, tomu rozumím (neonky, pancéřníčci). Ale je tam hejno furt hladových, nenažraných Ornatusek + Ramirezky, ty nenechají spadnout ani granulku. Dříve jsem dal na špejli kus mražené krevety a během chvilky byla plná Japonik (viz foto v mé nádrži Obývák). Teď ale zůstane do rána stejná, nesežraná, asi mají respekt vylézat do prostoru (i v noci). Víc krmit nechci, Ramirezky jsou docela háklivé na čistou vodu. Kopřivu (rostlinné krmení) dávat nechci, chci aby žraly řasy. Ale krevety vypadají jinak spokojeně, tak jim nejspíš stačí co najdou.
Ty šneky fakt cíleně loví (popisovala to i moje ČB kolegyně). Normálně si ho vezme do panožek, pár minut do něj hrabou a pak odhodí prázdnou ulitku. Ale takto zvládnou jen maličké, na větší (nad 0,5 cm) to nezkoušejí. Já měl dlouho akvárko bez ryb, takže se mi šneci docela přemnožili. Ale jak jsem nasadil krevety, začali šneci rapidně ubývat. Jó, když není nic lepšího, je dobrý i šnek
U mě japoniky berou pancerničkům tablety se spirulinou a odplavou s ní do houští. Takže já mám taky spíš opačný problém.
Jej tak to u mě je to spíš naopak, když si japonika sedne na kostku sušených nitěnek, tak kolem ní neonky krouží obloukem.
Dej jim treba sparenou koprivu. Te si vetsinou ryby nevsimaji.
Pripadne je krm na noc nebo jim dej krmivo do nejakeho husteho porostu, kam se ryby nedostanou. Dobre je take ryby predtim nakrmit. Japonky se daji krasne naucit na krmeni z ruky
Ze by mi nekdy zraly sneky jsem si nevsiml. Odchov je strasne slozity. Kdyby se to nekomu darilo, bude z nej milionar.
0 26.07.2018 13:49 ZDRI [1415] Dotaz - jak krmíte Japoniky ve velké nádrži, kde jsou společně s rybami? U mě nemají vůbec šanci se dostat ke krmení. Krmím málo a vše bleskově vyluxují ryby. Nebo je také vůbec nekrmíte a stačí jim řasy/zbytky rostlin?
Také Vám Japoniky loví malé šneky? Pozoroval jsem, jak je natvrdo vytahují z ulit
.
Byl jsem zvyklý, že mi šneky decimují cichlidy, ale Remirezky ani Apistogramy si jich nevšímají, zato krevetky ano. Ale pořád tam nějací větší jsou, takže rovnováha je snad nastolena ...
Nepodařilo se zde někomu z fóra v poslední době odchovat mladé? Mám samičky krásně "nasypané" vajíčky a je mi líto je nechat napospas.
Starší reakce
Čím je starší, tím řídčeji, ale ano
tento druh sa zvlieka celí svoj život?
Starší reakce
Tak napiš, jak jsi uspěl
Tyhle krevety nosí vajíčka pořád dokola, akvárko mám furt plné larev
Ale ty larvy po pár dnech ve sladké vodě hynou.
Zatím neznám nikoho, kdo by je nějak efektivně odchoval.
Pár odchovů bylo, ale co se týká počtů, nic moc a bylo to hodně náročné.
Držím palce
Přidat reakci
[1] ...... 6
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 4342x