Nízká hladina CO2
Ryby jsou v pohodě, právě se mi zdá, že spíše ožily
Rostliny rostou, bublinek je plné akvárium, jen ten Dropchecker nereaguje
Asi to tak nechám
Od kdy do kdy pouštíš COčko? Osobně bych sledoval reakci ryb, následně rostlin a na dropchecker bych se vybodl. Pokud vidíš po akváriu poletovat bublinky, rybky se ti nedusí a nejsou malátné, a jde-li ti o výraznou podporu růstu rostlin, nech to tak. Resp. můžeš s množstvím ještě laborovat.
Ahoj, nedávno jsem vyměnil klasický skleněný difuzor v akváriu za vnější atomizér Qanvee. Od té doby nemůžu dostat na dropchecker jinou barvu než tmavě modrou, max. lehce do zelena. A to ani když pouštím víc bublin než jsem pouštěl předtím do difuzoru. Přitom CO2 viditelně do akvária jde, voda je plná malinkých bublinek. Není možné že je teď CO2 jen víc rozptýleno ve vodě a Dropchecker neukazuje správně? Díky
Starší reakce
Ja zase bežím na burčiaku už 9 rokov a úplne bez akýchkoľvek problémov.
Raz za 1,5 mesiaca si nájdem čas cca 5 min na výmenu obsahu fľašky (300g cukor 2g droždie)
A na dalši 1,5 mesiaca mam pokoj, drží mi to stabilne 5-10mg/CO2 vo vode a krásne všetko rastie, nepotrebujem nič merať či v noci vypínať, lebo CO2 vo vode nieje ani malo a ani veľa. Rozprašujem CO2 cez čerpadlo, na miesto vzduchovania je CO2 hadička. Stabilne blbo vzdorne a rastlinky s toho rastu oveľa lepšie, máju väčšie listy aj krajšie farby ako bez CO2 všetko nádherne buble.
Nepociťujem ani najmenšiu potrebu niečo meniť, tlakové fľašky, elektromagnetické ventily, PH metre, controleri. Viem že to nieje IN ten burčiak, ale čo na tom
U toho Rataje povolíš dvě matičky a ochranná klec je dole. Nebo ji po povolení otočíš o 180 stupňů a přístup k matici je ok.
To neděláš dobře.
Ještě tam něco žije? Jestli tam máš nějaké bezobratlé tak už musí být buď mrtví nebo k tomu brzo dojde a rybky budou asi taky načaté. Navíc v této koncentraci už to bude mít negativní vliv i na rostliny.
To se občas stává většinou záleží na kvasnicích já používal čerstvé z pivovaru a byly nejlepší. Droždí mělo výdrž nižší a sušené zase dávaly málo CO2. Už jsem to nějaký pátek nedělal tak přesné poměry si nepamatuju.
Láhev z burčákem nebo tlaková CO2?
Poslední láhev nevydržela ani deset dní...
Já jsem na burčáku taky začínal a fungoval dobře, ale dost rychle mě omrzelo to každé 3 týdny znovu míchat. Na vyzkoušení jestli CO2 chci nebo ne je to podle mě fajn jen tam bývá problém se způsobem rozpouštění. Pokud nejsou v místnosti skoky teploty +- 10 stupňů tak se množství CO2 výrazně nemění. Ale nakonec každý kdo chce CO2 skončí u setu je to pohodlnější a účinnější.
je to tak, "právo volby"
(jedu teď bez CO2, a vyhovuje mi to)
..přirovnal bych to k automatickému krmítku, a běda jak nedáš "přesnou" dávku
ať to plave s roste !
na "burčáku" není nic nábožného, jde to. ( do menších akva)
Vyzkoušet,( nejlépe obojí) pak si vybrat, ...
Mě by spíše zajímalo , kolik je málo ( do 6,7,8???) a kdy začíná být už moc
A v tom akváriu ještě něco žije? Doporučuji nedávat do akvária vůbec natož v 10x vyšší koncentraci. Buď se na CO2 vykašlat (jde to i bez něho) a nebo kup set.
Jde o to, že tekuté „CO
2“ není žádné skutečné CO
2. Je to glutaraldehyd.
cs.wikipedia.org/… akvarijni-hnojivo.cz/…
Jeho přidáváním hladinu uhlíku výrazně nezvedneš. Je to spíš takové šidítko. Bacha na předávkování. Je to biocid.
0 06.11.2019 17:45 ivonik22 – nízká hladina co2
Koupil jsem si indikátor CO2 značky Dennerle (CO2 langzeittest correct + pH) a tekuté CO2 od firmy easy-life s názvem easycarbo . Modrá barva značí nízkou hladinu CO2, zelená barva optimální stav a žlutá barva vysokou koncentraci CO2. Z počátku jsem přidával podle návodu a když se ani po dvou týdnech indikátor nezměnil ,začal jsem dávky zvyšovat. Teď už dávám 10x vyšší dávku každý den a indikátor stále ukazuje nízkou hladinu CO2 . Nevím co si mám o tom myslet. Akvárium má 100 litrů.
Starší reakce
Pokud nesytíš CO
2 tak jeho obsah v akváriu neřeš budeš ho mít vždycky "málo". Teď co je málo v klasickém zarybněném a zarostlém akváriu může být okolo 5 mg a během dne se může měnit. To pro většinu nenáročných rostlin stačí.
maniakva.sweb.cz/… Tak to je pH teoreticky nejvyšší. Každopádně pokud tam máš jen pár nenáročných rostlinek, tak bych CO2 vůbec neřešil.
Tak ale CO2 se řeší kvůli rostlinkám. Pro zaběh jich budeš potřebovat hodně. A je potřeba je zasadit co nejdříve, nejlépe hned a ne je zbytečně nechávat v košíčkách. Nejvyšší koncentrace CO2 bývá "po ránu" před rozsvícením.
měřil jsem to někdy odpoledne
fotku jsem vložil, ale teď se dívám, že se nezobrazuje, takže večer to spravím
rostliny jsou zatím v košíkách, protože pořád nevím, kam je přesně umístit
Já tam nechci mít džungli, protože pak není vidět osazenstvo a kytky jsem pořídil jen pro oživení. Samotné kameny a písek mě přestaly bavit. Tak jsem to celé změnil.
Kdy jsi to měřil? Je totiž rozdíl kdy to pH změříš (denní doba). Nicméně ty tvoje rostlin jsou na CO2 nenáročné.
Proč nepřidáš fotku akvária? Na to jak velký máš objem akva máš těch rostlin strašně málo, bez nich se to bude těžko zabíhat. Testy od Jbl jsem nikdy neměla, s tím neporadím.
0 09.04.2019 02:37 zdzd A mám další problém. Co jsem začal pomocí jbl kufříku tetovat, tak se nestačím divit.
CO2 jsem učil pomocí tabulky z pH 7,5 a KH 2° na 2mg/l. Není to nějak málo ?
Zasadil jsem pár rostlin a tak si říkám, aby to přežily a rostly.
(zatím jsem tam měl jen pár rostlin a tak nějak živořily, bez osvětlení
a tak jsem je zrušil a zasadil nové)
mám toto, jestli to něco vypoví:
Anubias nana, Anubias coffeolia, Lilaeopsis, Ceratophyllum, cryptocorine nevilli, cryptocorine willissii, valisnerie
celkem 20 rostlin a jsou hodně malé
Starší reakce
Myslím že záleží hlavně na uhličitanech. Sírany a chloridy pH nahoru netlačí, ale (hydrogen)uhličitany ano, a zřejmě jich nemusí být nijak moc. Řekněme 5°dKH stačí k posunu pH až k těm osmi. Odhaduji.
Při nižší alkalitě je ale vidět, že oproti "čisté" vodě v akváriu pH trochu klesne. Díky céóčku z dýchání ryb, mikrobů a rostlin, a někdy i díky nitrifikaci, anebo příjmu amonia rostlinami - obojí snižuje pH stejně.
No mě právě přijde divné, že tak jak tam uvádí. Voda bez sycení s pH někam přes 8 je sycená třeba na 6,8, musí být poměrně dost tvrdá ne?
Důvodů proč na noc vzduchovat by se našlo víc než dost. Kyslík potřebují ryby, rostliny, a snad ze všeho nejvíc mikrobi ve dně a ve filtru.
O tom se Mithofer na tom videu nezmínil, ale jinak je určitě pravda, že pokud má někdo blbou vodu, která jde bez sycení s pH někam do nesmyslu, tak holt musí sytit pořád. To je ale problém spíš začátečníků (anebo provozů s velkou spotřebou vody, jak Mithofer naznačil).
EDIT: Myslím že jde hlavně o mikroby. Jak poklesne koncentrace kyslíku, ve dně se to projeví. Mikrobi přepnou na anaerobní režim, kterého se akvaristé až panicky bojí. Všeho s mírou, ale je fakt, že v anaerobním režimu je dekompozice pomalejší a víc riziková. A tak se odkaluje...
Proč by jsi měl v noci vzduchovat to máš tak přerybněno nebo jaký to má význam.
Myslím že na tom jestli má smysl vzduchovat v noci se asi neshodnem. Já myslím že podobě důležité jako je pH (možná víc) je stabilní úroveň kyslíku ve vodě. Pro každého akvaristu je pak na tom zvážit čemu dá přednost. Nechci se hádat a věřím že ti systém bez nočního vypínání funguje. Zároveň zkus vzít na vědomí že spoustu lidí (včetně mě) v noci vzduchuje a funguje to taky. Na čem by jsme se shodnout mohli je že je nesmysl vzduchovat přes den pokud sítím CO2.
Zajímavá debata.
No vzduchování, pokud příliš nečeří hladinu tak CO2 z vody nevyhání.
Stran vypínání nevypínání CO2, je to zajímavé. Spousta předních aquascaperů CO2 na noc vypíná, většinou zapínají CO2 dvě hodinky před světlem aby měli potřebnou koncentraci při rozsvícení. Já zkoušel controler, teď vypínám na noc. pH mám ráno 7,4 a CO2 sytím na pH 6,7.
Vím, že někdo dokonce s úspěchem používá metodu kdy CO2 zapne až se světlem a vypne se světlem. Kontinuálně dodává CO2 během celé světelné periody a plynule klesá s pH, po vypnutí zase plynule stoupá s pH. Tím se zbaví toho nutného skokového nahrnutí CO2 a rychlého snížení pH pokud se zapíná před světly.
No a někdo dodává CO2 24hod. U toho 24hodinového dodávání, podle mě záleží na jak vysoké koncentrace se CO2 tlačí.
Zatím sem nijak nevypozoroval, co je nejlepší. Ta stabilita mírně kyselého pH bude celkem výhodná i pro příjem Fe.
BTW co vím i Amanovci na noc zvedají výtoky filtrů a vodu zbavují CO2 a okysličují.
Protože přes den (když svítí) je nežádoucí vyhánět CO2 z vody vzduchováním. Nebo máš jiný názor?
Proč by měl vzduchovat jen v noci když přidává CO2?
Vzduch nech běžet jen přes noc CO2 ve dne pokud nemáš ventil tak klidně pořád.
Tak ja uberu na vduchu a pridam co2. A uvidim.
Omlouvam se bavím se o drop checker. Bombu od rataje set. Poustim tam 1 bublinu za sekundu, poustim to pres maxi fliper a drop uz tam mam 3 dny.
Jak dlouho tam máš ten Drop Checker? Pár hodin to trvá než se kapalina Drop checkeru vybarví do zelena.
Drop Checker je na zjištění množství difuzor na rozpouštění ale otázka je z čeho tam to CO2 dostáváš a čím reguluješ?
Vzduchování ti vyhání Co2 z vody, čím rozpouštíš Co2, kolik bublinek za 1s dáváš?
Difuzor? Nebo spíše dropchecker??
Začal bych tím že zruším vzduchování. Kolik tam pouštíš bublinek?
0 21.03.2019 21:15 Rasmi Ahoj lidi. Potřebuju radu. Nahrál jsem nové fotky a hledám radu. Koupil jsem si difuzor na kontrolu co2. Vytvořil jsem si 4dkh vodu přidal kapičky a vodička je pořád modrá. Kytky mám, vzduchovani, co2 A pořád mi to ukazuje málo co2. Co s tim
Starší reakce
Jj, cez bublinu sa vyrovná koncentrácia plynov a tak to bude reagovať len na CO2.
Edit. Pre tých, čo stihli čítať ten amoniak - zmazal som to radšej. Jednak je to teoreticky zložitejšie a hlavne v akváriu absolútne irelevantné, také podmienky by už dávno zabili ryby.
Aha! Myslím že už rozumím. Ta kapalina vlastně reaguje výlučně na obsah CO2 v té "bublině" mezi ní a akváriem - je tak?
pH roztoku NaHCO3 v destilke je predsa známe, ňepaňimáju...?
Edit: Tak jednoduchšie, v dropcheckri je jediná vec - čistý HCO3 puffer. Takže sa môžme spoľahnúť, že v ňom platí Tilman a jeho závislosť pH od koncentrácie CO2.
Bez ohľadu na to, koľko bolo toho cočka v destilke na začiatku.
Magic napsal: Ak máš dropchecker svetlo zelený a dobre spravený, tak to znamená tých cca 30mg/l.
Tady něčemu nerozumím, prosím, vysvětlete mi to:
Já žiju v domněnce, že dropchecker ukazuje pH. V takovém případě ale neříká nic o koncentraci CO2, pokud neznáme pH před sycením. Čili obsah CO2 nezáleží na aktuální barvě dropcheckeru, ale na rozdílu před a po.
Dělám někde chybu?
S rastúcou koncentráciou CO2 sa ten uhličitan bude zas rozpúšťať, ak si ho medzitým nevyhodil.
Či to môže byť viditeľné už za jeden deň... osobne by som si tipol, že áno, v tom množstve, čo biogénne odvápnenie vyprodukuje, imho áno.
Zdravím, zkusím pro radu...
Začalo se mi na Echinodoru a Ludwigii projevovat biogenní odvápnění.
CO2 nesytím, i když je to pro mě teď hodně aktuální téma, šel jsem pro začátek cestou nejmenšího odporu a snížil intenzitu osvětlení.
Je možné, že jsem začal pozorovat změny (narušená vrstva "vodního kamene") už po 1. dni snížení intenzity osvětlení?
Jinak UT jsem naměřil 5°dkH a pH cca 7,5-8 (kapkové testy Sera).
Přidat reakci
[1] 2 3
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 2856x