Topný kabel
Pochopte, prosím, že většina lidí se tu snaží ochránit vaší investici... a to na základě vlastních názorů, nebo i zkušeností.
I já se svou troškou do mlýna - neznám nikoho, kdo by řekl “ano koupil jsem to” a rozdíl je vidět/je diametrálně odlišný.
Z osobních dlouhodobých zkušeností mohu říci, že :
Mě to omezovalo ve smyslu nešlo to dát dodatečně - musí se na to myslet před založením (stejně tak se to pak špatně vyndavá).
Po pár letech to ztvrdne a zkřehne
kořeny rostlin, když tím prorostou, udělají škodu v daleko větší části akvária při vytahování - odloupne se toho celkem dost (sytém uchycení prisavkou není z dlouhodobého hlediska ideální)
Přínos je diskutabilní (není pozorovatelný diametrální rozdíl).
Přečtěte si návod než to koupíte - zejména sekce na téma teplot - ve skutečnosti se bavíme o rozdílech teplot v řádu chyby měření.
K tomu marketingu - topný kabel určitě nezařídí lepší krmení rostlin
Skončilo to jako dar nějakému akvaristovi, který byl přesvědčen o jeho užitnosti (a nakonec ho také poslal dál....)
Neberte to ale nijak dogmaticky - já jsem líný akvarista
Nekomplikuj si život teoriemi,které jsou třicet let za zenitem.
Děkuji za přínosné informace o topném kabelu. Vyzkouším ho, maximálně bude čouhat ze zadní části nádrže.
Hezký večer, podle mě jedna z největších zbytečností v akváriu...
Zásobní substrát to je sušená hlína, někdy s příměsí jílu, rašeliny a písku.
Nechci s tím vytápět akvárium od toho budu mít topné tělísko.
Hlína tam nebude, ale zásobní substrát, který se dává pod písek. Buď diversa nebo od Rataje.
Ale díky za postřeh.
Tak já bych topný kabel do dna nedával zvlášť pokud tam chceš mít nějakou hlínu. Vytápět akvárium se s tím nedá a stejnou práci odvede podložka z polystyrenu pod dnem. Předpokládám že to topení není na 230v.
Díky za názor
Vnuknul jsi mi myšlenku, jak zakrýt vnitřní filtr společně s topítkem
Topný kabel tam vyvedu též.
Takže díky
...Pro tu nádrž mám aquael turbo 1000 (víc než dostačující). No, na půdní filtr sem se díval taky. Popravdě mám obavy, že se časem dost zanese a proroste kořeny. A ani se mi to řešení moc nelíbí. V každém případě ničemu vadit nemůže, bo ano? Chtěl sem právě info od někoho, kdo to má a má s tím zkušenosti. A ne jestli se to tam hodí nebo nehodí, protože to je low-tech to totiž podle mě neznamená akvárium bez další techniky...
Na přeskáčku.
To, jestli se něco hodí nebo nehodí, jsem neřešil. Souhlasím, že i "low-tech" akva může ocenit nějakou tu techniku. Ale když už je o tom řeč, dal bych přednost "skryté" filtraci před vnitřním filtrem, který se hůř schovává. (Viditelnost takové techniky ale není tím, co by nutně muselo někomu vadit! Nic proti vkusu!)
Souhlasím, že topný kabel by neměl ničemu vadit, spíš naopak. Své pochybnosti jsem vyjádřil o tom, že by mohl mít nějaké hmatatelný efekt ve formě přepravy živin ke kořenům rostlin. V tom mi spíš sedí ten půdní filtr.
Při standardní péči o akvárium (a filtr) nehrozí, že by se zanášel nebo extrémně prorůstal kořeny. Ten efekt v podobě okysličeného dna a s ním spojeného přínosu v podobě dopravy živin ke kořenům si umím představit. Z praxe mohu konstatovat, že filtrace pomocí půdního filtru není špatným řešením.
(Tím nekritizuji jakýkoli jiný způsob filtrace, který přináší požadované efekty!)
Pro tu nádrž mám aquael turbo 1000 (víc než dostačující)
No, na půdní filtr sem se díval taky. Popravdě mám obavy, že se časem dost zanese a proroste kořeny.A ani se mi to řešení moc nelíbí.
Kdežto právě ten kabel plní dle zdejších příspěvků i funkci jakéhosi biofiltru z podloží akvária. A to mě právě zaujalo + plus díky teplu by měla být v podloží lepší cirkulace živin.
-Když ho tam dám a bude k ničemu, tak mě to bude stát nějaké peníze.
-Když to bude fungovat, tak by to bylo super
-V každém případě ničemu vadit nemůže, bo ano?
Chtěl sem právě info od někoho, kdo to má a má s tím zkušenosti. A ne jestli se to tam hodí nebo nehodí, protože to je low-tech to totiž podle mě neznamená akvárium bez další techniky. Takže za přínosné informace budu vděčný a moc děkuji.
...kabel jsem zamýšlel právě k přepravě živin ke kořenům díky teplu...
To by stálo za seriózní vysvětlení; na první dobrou to moc reálně nevypadá.
Co zkusit půdní filtr? Pohon vzduchovacím strojkem nebo čerpadlem (Atman, Hailea...). Ty musejí z principu dostávat živiny a kyslík ke kořenům, ne?
No, po přečtení celého vlákna o topném kabelu (díky, že si mi to přesunul, jsem tu nový a nějak se potřebuju zorientovat
). Jsem dospěl k závěru, že to úplně špatná věc nebude.
Akvárium plánuju na chodbu, kde je celkem chladno. Topítko je jasná věc k vytápění akva, ale kabel jsem zamýšlel právě k přepravě živin ke kořenům díky teplu. No uvidím, člověk takovou věc kupuje, doufám jen jednou. Uškodit to nemůže.
Přiznám se, že osobní zkušenost s topným kabelem nemám ale v to lepší okysličování dna bych moc nevěřil.
Přijde mi to jako klasická reklamní vábnička.
Já tedy nevím proč a o kolik chceš/potřebuješ akvárko vytápět.. Ale klasické akvarijní topítko je pro naprostou většinu případů nejpraktičtější.
Nicméně pokud plánuješ low-tech, tak už z principu bys měl hledat živočichy a rostliny vhodné do přirozené teploty ve tvých podmínkách místo řešení vytápění a techniky.
0 09.11.2020 09:19 _Rob_ [80] Ahoj, má někdo zkušenosti s topným kabelem?
Chtěl bych ho dát pod písek frakce 2-4mm (
e-pisky.cz/… ) a zásobní substrát diversa. Akvárium chci low-tech 100x40x40cm.
Četl sem někde, že přispívá k okysličování dna a tím pádem nezahnívá a rostlinky mají lepší přístup k živinami. Je to skutečně tak? Díky.
Starší reakce
Zdravím, zkoušel někdo instalaci topného kabelu v již běžícím akváriu? Je to vůbec možné? Díky za zkušenosti
Starší reakce
Tak jsem si to změřil při 26°C je rozdíl v 10cm vysokém dně asi 1/2 stupně takže to bych asi neřešil topným kabelem. Akvárium u mě stojí na 2cm stavební překližce a 2cm tvrzeném polystyren. Nevím jakou teplotu bude mít ten kabel ale jestli větší než voda v akváriu bude ti teplá voda proudit k hladině a tím pádem vířit bordel ze dna. V bytě mám teplotu 21°C.
Možná to bude záviset i na druhu rostliny? V přírodě si umím představit oba gradienty.
No z logiky věci je pro mne zřejmé že pokud voda v akváriu bude mít třeba 27 stupňů tak dno bude mít méně stupňů i když pod akváriem bude polystyrén (okolní teplota místnosti cca 23 stupňů).
Je otázkou zda je pro kytiny lepší teplejší dno věž voda nebo obráceně.
Jakou povrchovou teplotu má ten kabel netuším. Jsem před objednávkou
Na to stačí polystyren. Jakou povrchovou teplotu to má?
Blahodárný vliv pro rostliny.
Můžu tím něco zkazit?
Proč chceš vyhřívat dno?
Tak výběr padl na 50w a 24v od dennerle. Snad to bude na vyhřátí celého dna stačit a nebudu posléze dokupovat 75w.
Starší reakce
hmmm. tak toto jsem nechtěl číst...
na kabel se vykašli, není třeba
0 18.04.2016 17:50 laKatos – výkon
jaký výkon topného kabelu bych měl užít do plánovaného akvaria o rozměrech 262 (délka)x 65 (výška) x 33 (hloubka) ......tedy plocha dna 262x33cm.
Hlavní topení bude v externím filtru. Topný kabel bude sloužit jen pro vyhřátí dna tedy lepši růst rostlin- a měl by být non stop zapnutý.
Akvárium bude umísteno v pokoji se stálou celoroční teplotou 22-24°C. Pod akvariem polystyren.
Starší reakce
Sice popsané to je ale kde se dá něco podobného koupit není. Kdyby byl aspoň nějakej naváv9d na néco podobného...nemáte s tím někdo zkušenost? Pač to by mi hodně ušetřilo peníze na elektřině... děkuji.
Já to b7du teprve zakládat ale chci to založit s tím že chci být perfektně připravený. Už kvůli plackám a především pro ně.
Instalovat topnej kabel do jedoucí nádrže to je pěkná rychta, kabel jsem u placek měl, ale dával jsem ho do přísavek smotanej do šneka na holý dno a potom zasypanej štěrkem.
Ta nádrž bude mít cca 510 litrů hrubý objem takže si myslím, že to 300 wattové externí topítko od Hydoru by mělo stačit. Pokud nechceš topítko uvnitř nádrže lze ještě použít vnější filtr s integrovaným topítkem jako je např. Eheim Professionel 3 1200 XLT. Topný kabel lze samozřejmě použít v kombinaci s kvalitním termostatem také i když já osobně tento systém nepreferuji.
Kde se to dá koupit, rataj tam nic nemá. Děkuji za vysvetlení...
Voda,která Ti bude chladit světlo tak bude zároveň topit akvo.
Nerozumím jak to myslíš? Jak chlazrní vodou? Já potřebujix topit, ne chladit. Ptám se jestli topný kabel má nějakou účinnost a jestli to podpoří hydor external 300w?
Spočítat to nedokážu ... ale asi ti nic nebrání to potom případně doplnit druhým (třeba ve filtru ...).
Rozhodně LEDky topí také dost. A v tomhle případě by se mi hodně líbilo chlazení vodou. Vyrábí to (sakra, nevzpomenu si), prodává Rataj.
Starší reakce
Těch 25W na ploše 40x40cm je o trochu míň, než máme podlahovku doma (170W/m2) a ta při poruše vytopila cimru na 32°C (než jsem to vypnul).
Spíš myslím, jestli to nebude ještě málo, sklo moc neizoluje a styčná plocha s okolím je proti vytápěnému prostoru velká.
Jednou jsem v zimě lepil dvě dřevěné desky. Potřeboval jsem, aby to lepidlo schlo a tak jsem a ně položil topný kabel na to polystyren. No, málem to shořelo. Takže opatrně zvážit výkon.
Přemýšlím o bezpečném topení do skleníku a vyšel mi topný kabel. Udělal bych polystyrenovou vaničku pod dno, vysypal ji pískem, instaloval topný kabel, zasypal pískem a na to posadil skleník. Asi by bylo vhodné dát i do skleníku trochu písku. Ale nevím příkon zvolit a jestli není můj nápad zcestný. Je to do tohoto skleníčku:
rybicky.net/nadrze/22125
Myslím, že 15W bude málo, snad 25W?
www.terarus.com/…Starší reakce
Měl jsem to takhle kdysi. Kabel byl na dně stočenej do hada a fixovanej pmocí přísavek(nutno realizovat před nasypáním písku), písku bylo tak nějak obdobně, tedy byl to jemnej štěrk, rostlinám to nevadilo, na watáž už si nevzpomínám, ale pointa byla taková, že když jsem to jednou vypnul, tak jsem nepozoroval žádnou změnu. Topením jsem držel teplotu na 28 st. a cirkulace vody z filtrace to míchala dostatečně. Takže za mě, už bych do toho nešel, toť můj názor.
Ještě jsem zapomněl zmínit že kabel by měl být samozřejmě jenom na "přilepšení" topit budu 300w jägrem a ještě přemýšlím o nějakém výměníku v krytu u zářivek.
0 19.10.2014 12:55 kana [0] - Amerika Ahoj, zakládám novou nádrž pro placky a přemýšlím o topném kabelu, stále se však nemohu rozhodnout. Akva je 150x50x70v, s echinodory, kryptokorynami, případně nejaká vallisneria nebo stonkovka, zkrátka taková ta klasika. V obýváku kde akva bude je v pruměru 18-21°, teplota vody bude 28-30°. Na dno budu dávat křemičitý písek 1-2mm nebo 1,6-4mm vrstva v průměru cca 5cm. Proto nevím zda je pro takto nízkou vrstvu kabel vhodný. Dále nevím jakou bych měl použít watáž. Použil bych asi tento :
www.terarus.com/… , případně bych složíl ze dvou, protože denerle stojí zhruba 10x tolik, + regulaci
www.sklorex-akvarium.cz/… . Prosím poradí mi někdo, kdo s tím má zkušenosti? Nevím zda by to pro mě nebylo zbytečné a za druhé mám strach abych si při takto nízké vrstvě píšku "nepřipaloval" kořeny.
Starší reakce
dennerle 20W napájení 12v
0 09.12.2013 01:16 matlala [798] - Rostliny Tak jsem ještě uvažoval a koukám, že i ty nízkovýkonové varianty by šly, pokud by zvládli vyrovnat rozdíl mezi vodou a dnem.
20W 7m, tj u mého 60cm vysokeho akva 5.8m ve dně a topil by nejspíš furt i s termostatem
možná by se dali použít i dva
25W 5.6m použitelné 4.4m, možná dva kusy
Zas ale nevim jak to topí, uvidím, co odepíše výrobce
terarus.com
topítko by bylo jako hlavní, možná pořídím externí, jinak mam 200W atmana a kdyžtak vemu vetší, ale stačí to na dohřev o 4-5°C
Starší reakce
a jaký ten jejich káblík máš? Já už od terarusu měl, je právě levný, jen je třeba dodržet více bezpečnou instalaci kvůli 230V, kabely s nízkým odporem jsou totiž blbě sehnatelné a drahé.
Čau někdo jsem viděl foto jak má pod akvem polystyren a v něm fréznutou drážku pro kabel takže kabel měl pod akváriem ale tohle řešení se mi nějak nezamlouvá. Můj názor je že je tam hodně ztrát tepla takže bych kabel nechal v akva. Já mam topný kabel od dennerle a bohatě mi to stačí na 150L akva. Topení mi vodu dohřívá minimálně (v noci)
Ahoj,
mám takový nápad, potřebuju znát názory ostatních.
Plánuju cca za měsíc až na to bude vyměnit pouze nádrž za 300l a techniku a vše kolem nechat, jen topný kabel je KO.
Napadlo mě že bych koupil obyč od tetarusu v jednoizolaci (možná dvoj, cena skoro stejná) a v 3-4cm vysokém polystyrenu vyřízl pro kabel drážku, případně ji vystlal abobal pro lepší odraz tepla.
Varianta dvě by byla koupě asi 5mm polystyrenu a vyříznutí pouze pásků kolem hran + sem tam doprostřed mezi kabel a pod to celé alobal.
Poslední varianta je dvojizolace přímo v akváriu. Což se mě moc neosvědčilo, protože kabel se manipulací přes hranu někde zlomil.
No a rád bych vytápěl pouze tím topným kabelem, uvažuju zda dát cca 150w kabel + 200l topítko na dohřátí pokud je rozdíl větší ež cca 3°C. Větší délky prý obecně mají menší výhřevnost, takže mám jako variantu tyhle, seřazené od nejméně hřejícího:
70W 8m 2ks
www.terarus.com/…
50/45W 2-3ks
www.terarus.com/…
Akva plánuju 100*50cm dno a výšku 60-65cm, tj 300-325l hrubého
Starší reakce
Starší reakce
0 01.03.2013 18:11 viliam666 – ohrev dna topnym kablom
Zakladal som si pred 2 tyzdnami 50L nano. Na dno som dal 5W topny kabel. Mate niekto skusenosti s ohrevom dna? kolko hodin to ma byt v prevadzke? ake mate vysledky a skusenosti? Vdaka.
Dnes jsem zakládal AQUA 350l a pořídil jsem topný kabel Dennerle 40W, chtěl bych to hlavně jako rostlinné aqua a myslím, že pro kytky to nějaký přínos má...Rád bych se zeptal někoho, kdo tento kabel používá, jestli ty části kabelu, které jsou mimo nádrž a vedou do transformátoru jsou pocitově ohřáté, kabel mám zaplý asi 5 hodin a přijde mě to úplně stejně studené jako před zapnutím, transformátor hřeje...díky.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2293x