Ceratopteris - pěstování
To záleží na tobě dceřiné rostlinky té mateční rozhodně neublíží.
0 14.07.2019 14:15 pavel1234 – Dceřiné rostlinky
Dobrý den,
chci se zeptat, zda jsou dceřiné rostlinky dobré pro tu matku rostlinu. Mám jednu obrovskou Ceratopteris Pteridoides a jsou na ní dceřiné rostlinky. Je lepší ty malé rostlinky vyhazovat nebo to tu matku celou nezabije/nevysílí? Děkuji. Dceřiné rostlinky jsou jinak dobrým krmivem pro závojnatky, jako ostatní plovoučky.
Starší reakce
Přesně jak píšeš. Sice má nádhernou barvičku, ale roste jak divá.
Aby toho nebylo málo tak tvoří na listech dceřiné rostlinky takže ještě více mohutní.
Hezký večer. Pokaždé, když tuto rostlinu komplet sestřihnu až u dna zanedlouho už se zase dere nad hladinu. Jsou to neuvěřitelně velké „vějířovité“ stonky. Na moje AQ až moc velké. Byla tu švagrová a prý co to mám za petržel. Je to plevel.
Starší reakce
Ceratopteris obvykle rychle tvoří nové listy a ty rychle stárnou a pak odumírají. Jde o to, aby prvního bylo víc než druhého.
0 27.12.2018 13:25 pavel1234 – Hnědne
Dobrý den,
taky máte hnědé stonky?
Starší reakce
Díky. Právě, že ty kořeny se rozrostly, stíní ostatním rostlinám a jak píšeš, pořád se někde zamotávají.
Jdu pro nůžky.
Dělám to běžně a bez následků. Jak se prodlouží, mají ve zvyku se zaplést se stonkovkami rostoucími k hladině, a onehdy mi v proudu z filtru doslova ukroutily vrcholky
Limnophila aromatica.
Starší reakce
Je to tropická rostlina tak nevím jak si přišel k tomu že na zimu odchází. Mě se to nikdy nestalo.
0 10.10.2016 13:22 Maq Kdysi dávno dávno jsem měl Ceratopteris cornuta a na zimu vždycky přestával růst, staré listy postupně odumíraly, takže na jaře nezbývalo než vysadit rostlinky z listových pupenů.
Dneska umíme lépe svítit, tak by mě zajímalo, zdali rohatce přežívají zimu v lepší kondici?
Starší reakce
To je normální, v těchto místech vyrůstají dceřinné rostliny.
Aha.
Strihal som ju a medzi listom a stonkou som našiel také guličky, tak ma to zaujalo že čo to je.
Akurát sa mi podarilo nájsť ďalší z ktorého vyrastajú už aj lístky. (Smola že nieje foťkák)
Patří mezi kapradiny, takže květy nemá. Ale vytváří výtrusy.
Starší reakce
Při zakládání akvária jsem zasázel ceratopteris thalictroides z krámu. Při sázení se nějaké lístky ulomili, tak jsem je spolu zasázel taky a očekával jsem, že časem zapustí nějaké kořeny. Asi po týdnu se na stonkách začali vytvářet nové malé lístky, tak jsem si myslel, že se taky tvoří kořeny. Jenže dnes se mi tyto ulomené a zasázené rostlinky ze dna náhodou uvolnily a já si všiml, že ani 12 dní po zasázení žádné kořeny nemají. Zasadil jsem je zpátky, ale teď nevím, co mám od toho čekat. Je to takto v pořádku a nebo mám čekat, že začnou uhnívat?
Další ceratopteris je zasazený i s kořenem, ale navzdory tomu, že je srdíčko mírně nad štěrkem, kořen nějak hnedne. Jinak se mi zdá, že rostlinka prosperuje, protože vytváří nové listy. Jiné listy však pomalu žloutnou a hnědnou. Mám s tím něco udělat a nebo čekat? Ostatní rostlinky si vedou docela dobře.
Starší reakce
Tak to ho povytáhni kousek ven, já ho napoprvý špatným zasazením umořila
no ty listy jsou takove sirsi a placatejsi nez ta mrkvova verze...tuto kytku jsem nikdy nepestovala pac ani tady v okoli nebyla kde sehnat.
jo tak hlavne at roste!
jo tak tak rychle mi neroste ale ty pises ze korinky maji couhat trochu ven? ja ho zasadila dost hluboko! no jestli je to tak tak ho trochu povytahnu...
koupila jsem ji od firmy tropica a v jednom kosiku bylo sest rostlin takze uz ted mi zaplnily skoro polovinu akvarka.
zatim to nechavam tak ale az se to ustali a budou i ryby tak zalozim prezentaci a vyfotim, snad se bude nadal darit.
Když ty jsi moc náročná. Co by jiní dali za tak hezké kytky jako máš ty?
A jen taková zajímavost - mně se chytil rohatec na biomolitan Hamburského filtru a tam mi vesele roste - kořeny ve vodě, nať vraženou do krytu.
Vždycky tam nechám třeba jeden vzrostlejší, ať tam není prázdno a zbytek jde ven a nahradím je malýma. Zdá se mi to tak jako ideální řešení. Ale já jsem ráda, že mi roste aspoň něco
No, tak tak jsem to dělal, když mi rohatec přerostl přes hlavu. Vyrval jsem ho celej a na jeho místo zasadil nejmenší rostlinku. To je taky dost dobré řešení
Roste sice rychle, ale se stříháním se moc neobtěžuju. Jednou za čas ho celej vytáhnu, oddělím mladý sazeničky a starý vyhodím. Když už ho stříhnu, tak jen opravdu zřídka, když jsou nový rostlinky ještě malý. Šmiknu nad nima přerůstající části a mezitím ty malý povyrostou a ty pak sadím.
Nachystej si kosu. A Adam měl správnou připomínku. U nás v Česku se pod názvem C.thalictroides prodává vesměs C.cornuta a C.thalictroides se prodává pod názvem C.siliquosa. Ale u vás ve Francii to třeba prodávají správně. Každopádně C.thalictroides se snadno pozná - má listí jak nať mrkve. A s tou kosou jsem to myslel vážně. Mně rostl i 10 cm za den a během několika dní mi vyrostl s 50cm hlubokého akvária... Je třeba ho poctivě stříhat, jinak ti za pár dní zaplní celé akvárko.
Úspěšné pěstování má jen jednu jedinou podmínku: Musíš ho zasadit tak, aby začátky kořenů čouhaly tak 0,5cm ze substrátu. Pak roste krásně.
mě osobně třeba rohatec uplně odešel a z toho co sem koupil nezbylo během prá dní nic než kořeny a růžice ... během týdne všechny starý listy zhnědly (na nich hromada malých dceřiných rostlinek) a z růžice začala uplně znova a líp ... je to plevel
ahoj, ja mam taky dost tvrdou vodu, a dneska ma akvarko teprve ctyri dny a tato kytka zacina vypoustet nove vyhonky, rekla bych, ze to snad bude v pohode! Spolecne s ludwigiou repens jsou to prvni kytky ktere se mi zacinaji vzpamatovavat po zalozeni.
takze dik za rady, je to vazne krasna kytka. chtela jsem puvodne hnedovku kridlatou ale myslim, ze tato je lepsi.
Starší reakce
Já bych přidala svou trošku do mlýna... Rohatec jemnolistý je bezva v mém 65cm vysokém akva, ale už také vyrůstá ven. Vadí mi na něm, že staré listy uhnívají. Vyrůstají na nich sice nové rostlinky, ale vypadá to vcelku ohavně a vyžaduje to permanentní protrhávání. Stejnou zkušenost mám i s rohatcem žluťuchovým. Takže, Libore, na jiném místě už hýčkám Hygrophiklu difformis a myslím taky, že rohatec pude
Starší reakce
U mne roste v Liaporu a už zase vyrostl z akvárka, takže jeho dny jsou sečteny. Je to nádherná rostlina, ale ne do 50 cm hlubokého akvárka. Půjde a na místo něj půjde Hygrophila difformis. Howgh.
Myslím, že ide naozaj o C. thallicroides. Uhnívanie bolo asi zapríčinené zrnitosťou substrátu - v 120 som mal substrát zrnitosti + - 1 cm. V 112 mám JBL Manado(1 - 2 mm) a začalo sa mu dariť
.
Starší reakce
A jak ho máš zasazený? Mám zkušenost, že tento rohatec musí být zasazen tak, aby místo, ze kterého vyrůstají listy bylo tak 1-2 cm nad povrchem substrátu. Pokud se zasadí hluboko, pak uhnívá.
A máš opravdu C.thalictroides (většinou prodávaný jako C.siliquosa)? Pod názvem C.thalictroides se často prodává C.cornuta, a ten se nejlépe pěstuje jako plovoucí, v substrátu skoro vždy uhnívá.
Rohatec odhnívajúci. Teda aspoň u mňa
.
e zvláštne, že sa o ňom píše, aký je nenáročný a u mňa odhníva, zatiaľ čo Althernather reineckii Pink pri osvetlení necelých 0.4 w/l rastie
.
Já mám ověřené, že když má víc světla (měl jsem ji uprostřed nádrže) tak roste ještě rychleji nahoru než teď, když ji mám na boku, kde je světla nejméně. Tak ji taky zkusím stříhat a uvidím, co bude dál
Mám túto rastlinu v akva a nie sú s ňou až také problémy. Redukujem /1xza týždeň/staršie výhony a tie na ktorých vyrastajú nové rastlinky.
Na jej obmedzenie som vysadil vedľa nej konkurenčnú rastlinu Hygrophila corymbosa 'Cherry Leaf' ktorá vyrastá tiež do slušnej výšky a tak rohatcu nedovolí sa rozliesť po akva než to je nutné.
Ďalšou možnosťou je pridať nad ňou viac svetla /niektoré rastliny sa pri presvetlení nevyťahujú hore a zostávajú nižšie./toto však s ňou nemám overené/.
Akurát som tiež pozeral do atlasu na ten latinský a český názov.je to Rohatec jemnolistý
Já se tu chtěl zeptat, zda má někdo zkušenosti s tím, jak tuto rostlinu udržet pod vodou... tedy, aby nevyrostla z nádrže. U mne má velmi bujný růst, ihned po zasazení malé rostlinky roste 2-3cm denně, během dvou týdnů se dostane k hladině a vytvoří obrovskou rostlinu rozprostřenou ve třetině 300litrového akvária. Pro rybky jako jsou dánia a kardinálky je to fajn, třou se v ní a plůdek v té změti přežívá, ale pro ostatní rostliny v akvárku je to pak pohroma. Nejen že je stíní, ale odebírá také z vody obrovské množství živin a tím velmi zpomaluje až znemožňuje růst ostatních rostlin.
V místním atlase je u této rostliny nádherná úvodní fotka pořízená nickem Johan. Když jsem se ho ptal, jak to dělá, že má tak krásné a přitom malé rohatce jemnolisté, tak mi odpověděl: "Tahle fotka je z botanické zahrady z Prahy ze skleníku Fatamorgana. Měli tak 70 cm, jestli si dobře vzpomínám."
Máte někdo zkušenost s pěstováním této rostliny a s jejím udržením v přijatelné velikosti? Nebo je jediné řešení nechat ji prostě růst a co měsíc, jakmile vytvoří nové rostlinky, ji celou vytrhnout a zasadit novou malou rostlinku?
Protože stále velké pěstitelské firmy prodávají rohatce pod špatnými jmény, dám sem úvodem jen tak pro pořádek citaci z místního atlasu:
Rohatce se téměř vždy prodávají pod špatným jménem.
C. thalictroides bývá C. cornuta;
C. siliquosa bývá C. thalictroides, jsou to totiž synonyma;
C. cornuta bývá C. pteridoides.
Tento zmatek je způsoben historickou literaturou a tudíž je určitou tradicí. Snad tato informace bude do budoucna mylná a budou k dostání pod správnými jmény
Bohužel, tato infomace je naprosto přesná, proto se někdy stane, že ten, kdo tohle neví, zasadí C.cornuta, koupený jako C.thalictroides, do dna a diví se, že se mu rozpadne. C.cornuta roste lépe volně na hladině.
On se rozpadne i skutečný C.thalictroides, koupený jako C.siliquosa, neboť pěstitelské firmy ho pěstují na záhoncích a emersní listy pod vodou nerostou. To ale vůbec nevadí, protože už při hnědnutí a rozpadání se emersních listů rostou nové listy submersní, které jsou jemné a krásně zelené. Velmi důležité u této rostlinky je, jak je zasazena. Je to kapradina, a jako většina vodních kapradin nemá ráda hluboké zasazení do substrátu. Je důležité zasadit ji tak, že ze dna kouká celé to místo, ze kterého rostou listy, a ještě tak 1 cm kořenů pod ním. Kořeny u prodávaných rostlin bývají dostatečně dlouhé. Pokud ji zasadíte hluboko, pak rostlina uhnívá. Pokud ji správně zasadíte do substrátu dostatečně hlubokého a bohatého na živiny, poroste vám tato rostlina velmi rychle. Na světlo není příliš náročná - mám 2x39W T5 (830+840) ve 300 litrovém akváriu výšky 50 cm a bohatě stačí.
Starší reakce
Mám tuhle rostlinku v akvárku a toste jako divá chci se zeptat jak ji rozumě krotit můžu odspoda prostřihávat nebo ji nechat spíš na hladině mám vcelku malé akvarko a myslím že tam budu mít za chvíli jen stonky a listy všechny na hladině
Starší reakce
Tak po jiste dobe konstatuji, ze temer na kazdem kousku listu plovoucim na hladine vyrasila nova rostlinka. Da se rict, ze i par korinku se objevilo. Nicmene nove rostlinky po trech tydnech maji sotva par centimetru. Vetsina ma tak 1 cm. Rostlinky maji nepomerne velke listy a jsou velmi blede...tedy ty vyrostle na hladine. Ty co jsou pod hladinou, tak jsou sveze zelene. Stare listy a stonky hnednou a rozpadaji se.
Ani ostatni rostliny prilis nerostou, domnivam se proto, ze chybi ziviny. Dokoupil jsem par rybicek, tak tomu dam jeste mesic. Pak mozna zkusim hnojivo, nebo CO2
Starší reakce
Stačilo napsat čím svítíte. Má málo světla a tak ho dejte na hladinu. Tam snad poroste. Dejte tam spíš ty větší rostliny. Pokud budete pracovat s malými rostlinami, tak je dejte tam, kde budou mít dost světla a klid.
0 09.01.2012 13:29 glasszero Zdravim, mam ceratopreris cornuta v akvariu pres mesic (akvarium je zalozene cca 1,5 mesice)a nic moc neroste. Ty co jsou zasazene ve sterku (ricni sterk, proprany, prevareny, bez vapence, zrnitost 2mm-20mm)vyhnaly sice par novych rostlinek, ale ty temer nerostou (navic nerostou z okraju listu, ale jakoby ze stonku stare rostliny u dna (nevim jak to spravne botanicky vyjadrit). Korenovy system temer zadny, jen takove centimetrove vlasky. Stare rostliny postupne odumiraji, hnednou listy, stonky. Mozna je problem v sazeni, protoze nemaji koreny, tak v tom sterku spatne drzi. Musel sem je prisypat tak, ze je i cast stonku pod sterkem. Jinak rostliny plovouci na hladine nerostou ani se nemnozi a odumiraji.
Dale mam v akvariu Microsorium pteropus a ta take nijak zvlast neroste, ale hlavne neodumira.
Akvarium 80 l vyska sloupce 40 cm. Svitim 14 hodin denne LED paskem 50 cm dlouhym (parametry pasku bohuzel neznam, ale prijde mi, ze to sviti dostatecne (dno je celkem slusne osvetlene). Topim na 25 stupnu.
Rybicky mam jen dve, protoze mi vetsina (cca 15)pochcipala mezi svatkama, kdy jsem byl mimo domov (zrejme otrava dusitany). Dalsi rybicky se chystam koupit za tyden. Dale mam v akvariu par kruzniku cinskych.
Parametry vody:
dusicnany minimum
dusitany zadny
kh mirne tvrda voda
gh mirne tvrda voda
ph mirne zasadita
chlor zadny
Vim, ze ta voda neni nic moc, ale proto jsem kupoval nenarocne rostliny.
Asi to chce trpelivost, ale obavam se, ze ta rostlina driv odumre uplne, nez se dockam nejakeho znatelnejsiho rustu.
Starší reakce
Protože ji máš zasazenou moc hluboko. Kořenů musí koukat nad písek aspoň třetina. Můžeš ji taky nechat jako plovoucí, to jim svědčí nejvíc.
Starší reakce
Tento druh rohatce jsem také obdržela s dlouhými kořínky, protože nebyl pěstován v substrátu, ale volně na hladině. Kořínky jsem zakrátila a rostlinku zasadila na dno akvária a daří se jí dobře. Myslím ale, že když rohatec necháte jen tak plavat, poroste zrovna tak.
Nech to plavat
Pokud jsem ho míval na hladině, rostl jak blázen, ve dně se mu zdaleka tak nedařilo.
www.akvarko.cz/… nojo. ten můj má obří kořeny. skoro z půlky tak velký jako celá kytka..tak nevim, tam jim to plavalo na hladině, ale možná to jen ještě nezasadili..
já mám sice ceratopteris jiný ale to je skoro to samé. Mě se na hladině moc nedařilo... na hladině hlavně kořínky moc nerostou... ! (můj názor)
0 30.03.2009 20:07 Cheeky – rohatec žluťuchový - Ceratopteris cornuta
Ahoj. Znáte někdo tuhle rostlinku? určitě ano. Chci se jen zeptat, jestli jí můžu prostě položit na hladinu a jestli tam porostě, ve zverimexu mí jí tak prodali, ale všude jí vidím s kořenama v zemi..teď babo raď
Starší reakce
dej ji tam. v akváriu má větší šanci na vzpamatování, než v kýbli
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2408x