Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Lávová drť

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Lávová drť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 03:37 jitkaS Re: matlala
Tak tenhle výrobek je opravdu fajn.Mám ho v akva jako podklad- nenívidět. A musím říci, že mi docela pomohl s kvalitou vody- jenom tam mi roste blyxa.
Ještě několik rad: - v balení jsou kamínky s různou barvou(černá, hnědá, cihlová), takže pokud chceš jen jednobarevné , je nutno roztřídit. - kameny jsou docela velké některé až 3cm a jsou docela ostré, ale jdou podrtit. - jo a po té pořádně propláchnout, ale to je normální.Jinak super věc, květináři ani nevědí co mají palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 00:41 Muž kortezhugo [983] Re: matlala
A co ta zaujima? cena je dobra,co som meral pH,GH,KH to nemeni,farebne je to tiez celkom dobre.Jedina vec ze je to dost hrube - teda ak to chces jemnejsie treba to podrvit.
Par mesiacov som to mal bez problemov v filtri a v pokusnej flaske aj z krevetkami na okne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2012 21:28 Muž matlala [798] - Rostliny
Ahojte, tak se chystám založit jen nějaké nenáročné krevetkárko a dost se mi líbí ta láva na dně. Dneska jsme v květinářství našel tu, co zmiňoval kortezhugo ve starém příspěvku níže. Máte s ní nějaké zkušenosti?
Chcu tam jen nějakou hnědovku, mechy + nějaký větší lvový kusy-vše v tom zahradnictví seženu za hubičku.
tady jsem se inspiroval u kolegy tím lávovým akvárkem:
rybicky.net/nadrze/9807&kateg=0&typ=8…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 00:07 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: diskoclub
Rádius který nám přijde ostrý krevetkám a rybám který jsou 60x menší přijde 60x větší, takže ani o ostrou hranu nemusí jít ne ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2011 18:16 Muž diskoclub [40] - CichlidyRe: boruberry
No ona ta láva vypadá opravdu pěkně, kamarád sem ty drť vozil po pytlech, ale problém, byl v tom, že byla dost ostrá, takže bych dal asi jenom k krevetkám, ale byl bych velmi opatrný s výběrem ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2011 16:41 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky
Mám akvárium 240l, ve kterém jsem jako dno použil právě již někde zmiňovaný natalit. Nemohu si na něj stěžovat. Přijde mi o dost vzdušnější než písek, jelikož lávové fragmenty jsou nesymetrické a tak mezi nimi vzniká spousta prostoru pro proudění vody mezi nimy. Jak jsou na tom s lávovým dnem rostliny, to zatím sdelit nemohu. Mám pouze jávský mech a pro něj je láva ideální. jelikož se k ní skvěle přichytává. Jinak akvárium takto funguje už několik měsíců a s lávou nemám žádný problém. Při odkalování se z ní sice uvolňuje jemný prach, ale to časem přestane. A hlavně, láva je tmavá, takže se na ní krásně vybarvují rybky a je 100% přírodní a v akváriu vypadá opravdu přirozeně. Toď moje zkušenost.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2011 12:18 Muž pave82 [16] Re: Barakainus
Díky za radu jen co se tam budu vrtat torchu je povytáhnu. Začal jsem s akvaristikou po deseti letech a připadá mě to jako bych to nikdy před tím nedělal. Vlastně co se týče rostlin, tak tomu tak bude. Jsem na to to taky zvědavej jak to celé dopadne uvidíme. ;-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2011 23:29 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: pave82
Jsem zvedav jak to dopadne s pancernickama. opravdu to vypada ostre. ale je dobre, ze lidi zkousi i jine veci nez pisek lexiobkladu ;)
Ja experimentuju s Liaporem (nekde je tu vlakno) a budu vedet jak to funguje tak za mesic.

Jo, jenom jsem chtel napsat, ze ty Anubias asi nejsou moc radi zahrabany do substratu. Jako hnedovka, i u nich by rhizon mel byt venku, privazany ke korenu ci kamenu a jen koreny muzou do substratu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   16.04.2011 14:49 Muž pave82 [16] Re: Yirka
Tento mačkač je určen spíše na mačkání ovsa pro koně nebo jiné zvířata. Jeden válec je vroubkovaný a druhý hladký a oba se točí proti sobě samozřejmě jsou vyrobeny s nějaké ocely.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2011 14:25 Muž Yirka [9123] Re: Moucha
Díky ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2011 14:01 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Yirka
tedka jsou mackace s zeleznejma valcema... a ta "lavova drt" je cedicovej tuf (lava-cedic se dostane na vzduch a napeni se unikajicima plynama), takze nic moc tvrdyho

jinak jemne melty tufity se pouzivaly jako hnojivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2011 13:08 Muž Yirka [9123] Re: filipsi
Ale pokud si dobře pamatuji, tak v mém mládí byly šroťáky i vločkovače s kamennými válci, proto mě to zajímá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2011 12:32 Muž filipsi [1295] Re: Yirka
Ja myslim, ze podobne, ze srotovace pada drt, valce jsou drazkovane, mackac dela neco jako ovesne vlocky, ma valce hladke. Oboji nastavitelne na ruzne rozmery.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2011 12:26 Muž Yirka [9123] Re: pave82
Mě by z toho popisu nejvíce zajímalo co je ten mačkač na obilí.... Ještě jsem ses tímto výrazem nesetkal. Něco jako šroťák?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2011 09:18 Muž pave82 [16] – pokus už je v rozběhu
Fotka k příspěvku Tak nápad s lávovou drtí v podobě dna do akvária byl konečně zrealizován. Pravdou je,že se všechny jeho neduhy a kladné vlastnosti teprve ukážou, jelikož je akvárium založeno teprve 4 den. Jak jsem si poradil s velkou frakcí 8-16mm? První pytlík jsem vyzkošel rozbít ručně za pomocí palice a trvalo mě to asi dvacet až třicet minut což by nebylo tak hrozné, ale potřeboval jsem jich rozdrtit ještě 6. Výsledek nebyl dle mých představ (nerovnoměrná velikost). Proto jsem hledal náhradní řešení. V práci máme mačkač na obilí a ten se k tomuto účelu dá krásně použít, dokonce se po této prasečině dal dále použít. Válce u mačkače jsem štelováním rozevřel asi na 6mm a vše se krásně rozjelo. Kdyby to byl štěrk z žuly ani by mě to nenapadlo, ale lávová drť se dá drtit mnohem lépe, na mačkači to nezanechalo žádnou újmu. Jedna kladná vlastnost se ukázala hned po napuštění a osvětlení akva. Byla to krásná variace barev šedé, hnědé, červeně hnědé, nazelenalé až po cihlově červenou. Co se týče veikosti frakce dostal jsem ji na 3 - 12mm. Pravda tech 12 mm je asi mnoho doporučoval bych mezeru v mačkači tak 4 mm. Na sedm pytlíků lávové drtě vznikne asi jeden odpadu s tím je nutno počítat. Cena byla 65kč za jedno balení a to v květinářství. Chtěl bych dodat foto aby jste si udělali představu. Ještě k tolik diskutvané ostrosti materiálu - můj názor je, že by to neměl být problém opravdu to není tak hrozné. Uvidíme až si pořídím nějaké ty panceřníčky. Jsem opravdu zvědav jak tenhle pokus dopadne.

Ještě k té fotografii. Ve skutečnosti jsou všechny barvy o ton až dva tmavší. Fotka je hodně vybledlá. V reálu je to mnohem kontrastnější prostě líbivější.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2011 12:43 R Muž romant [27987] Re: dufa
Jediný, čeho bych se obával je jeho případná ostrost, což se nebude líbit ani rybám, ani rostlinám. Pokud se bude jednat o neostrou frakci, tak proč ho nepoužít. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2011 12:29 dufa – lávový štěrk
Je vhodný do akvária?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 18:07 R Muž romant [27987] Re: Bedra
ano To co v přírodě trvá tisíciletí, technika nám v minutách zařídí. Supr nápad. palec Pak už jenom napytlovat, zvolit vhodný lehce exotický název a hurá na trh. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 17:44 Bedra
Nevím jestli někoho napadlo... , ale ostré hrany drceného kamene nebo lávy se dají do zednické míchačky, a nějakou dobu pomelou. Rázem ostré hrany jsou ty tam. Ještě bych asi do míchačky dal i větší kameny aby to svou váhou taky omílaly. Jenom takový experiment stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 09:43 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: vóťa87
kdyby to bylo tak úžasné, bylo by takové dno už dávno rozšířené v našich akváriích
Antuka je úžasný substrát a také to nikdo nepoužívá. ;-)
rybicky.net/nadrze/4818
www.antuka.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 09:41 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: pave82
No je to určitě hroznej vejvar-práce lidí, práce drtiče a třídící linky, doprava...pro Váš klid velkoobchodní cena za to 2L balení je asi o 25,-Kč nižší než maloobchodní, každý si tím asi namastí kapsu. hmm

A celkově jdete cestou slepé uličky. Komerčně drcená láva je drcená a následně ještě "zaoblená" aby neměla ostré hrany. Když rozdrtíte doma "na koleni" lávu, zbydou Vám kousky které jsou kolikrát ostré jako břitva. Když se tím následně neporaní ryby, tak zaručeně kořeny roslin při jakékoliv údržbě akvaria-logicky, kdyby to bylo tak úžasné, bylo by takové dno už dávno rozšířené v našich akváriích. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 22:06 Muž pave82 [16] Re: pavel.bartek
Někdo to umí nadrtit prosejt a zabalit jinak to bude to samé. A pak je potřeba to ješte prodat 2l za stovku to je pane kšeft. U nás to je to natalit lávové dno, jen to stojí 107 za 2 litry a to je docela dost díky. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 22:01 Muž pave82 [16] Re: kortezhugo
je to rozhodně težší jako AC jde to krásně ke dnu už jsem to zde psal výše v příspěvcích.

Jinak v hmoždíři by to určitě šlo drtit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:53 Muž kortezhugo [983] Re: pave82
Fotka k příspěvku v tomto to pojde? :)
a este ak to niekto vie porovnat -je to tazzsie ako AC?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:49 Muž pave82 [16] Re: kortezhugo
když by si na to na tvrdém podkladě pustil palici a měl si jenom tenkou vrstvu, tak z toho naděláš doslova fašírku. To znamená, že to jde celkem lehce rozbít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:47 Muž pave82 [16] Re: pavel.bartek
Tak to jo to je jiná. potlesk jo pěkný člověk prostě musí mít nápad a pak to jde samo.
nevíš jestli se u nás dá sehnat ten natalit gravel co psal ra100 asi to bude slovenskej výrobek. Google mě na našich stránkách nic nenašel pouze www.aquariummidaschober.cz/…. Je to ale podstatně nákladnější a foto vypadá úplně stejně jako kdybych si rozdrtil tu lávovou drť 8-16 mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:40 Muž kortezhugo [983] Re: pave82
...pocuj - je to velmo tvrde?
ci to pojde aj kladivom?
mne bude treba zo 2litre "niecoho" a toto ma celkom zaujalo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:34 pavel.bartek Re: pave82
Ten odkaz jen kvůli náhledu co je v pytli ta mulčovací(je to to samé)Rozbrušovačkou jsem řezal přímo balvany :-D Tak 30cm na 30cm,vyráběl sem s nich menší do interiéru a ten prach jsem využil na to pozadí,možná to vyznělo,že jsem rozbrušoval ty 1cm kamínky smich
imgbank.cz/…
www.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:13 Muž pave82 [16] Re: ra100
cenově by to šlo. Jaá tam je zrnitost, barva hrubost???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:06 Muž pave82 [16] Re: pavel.bartek
to já si zase neumím pedstavit jak si to brousil tou rozbruškou potlesk Odkaz dobrý , ale krapet by se to prodražilo. Drtiti to budu na betonovém zápraží za pomocí palice na plocho. Bude asi dost odpadu,ale pořád by to mělo vyjít finančně lépe než z tvého linku. Bude to nejspíš dost pakárna a možná zjistím po prvních deseti minutách, že by bylo lepší koupit aquaglay..
hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:05 ra100 Re: pave82
A co tak Natalit Gravel. Ja ho pouzivam s maximalnou spokojnostou palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 20:52 pavel.bartek Re: pave82
Neprodává se jemnější a zaoblená frakce bohužel,rizika co do kvality vody nebudou žádné,na lávě hezky vyniknou barvy rybek,mám vyrobeno pozadí a posypáno lávovou drtí,tu jsem získal tak,že jsem rozbrušovačkou brousil lávový šutr ano Neumím si představit jak tu drť budeš drtit??Jde to dost špatně,některé půjdou sotva rozdrtit,jiné budou na prach a ten se dostane do póru té zbylé drti a bude dělat v akva bordel,navíc to bude mít dost ostré hrany!Ale do filtru je tato drť opravdu dost dobrá, prodává se i zde www.aquarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 20:34 Muž pave82 [16] Re: pavel.bartek
to je právě ono , kdyby už to někdo měl odzkoušeno v akva s rybami a popsal jak se to chová výhody a nevýhody. Takhle je to jen polemika nechtěl bych být pokusným králíkem. Stejně mě ta lávová drť děsně láká mám chuť to odzkoušet i když jsou tam rizika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 20:26 pavel.bartek Re: pave82
Znám,je to dobrá(kvalitní)čistá lávová drť,ovšem jako dno asi ne,pecky mají frakci od 1cm! A jsou opravdu místy ostré!Používám ji do biologického filtru(objem -20L)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 20:16 Muž pave82 [16] Re: kortezhugo
To je přesně ona. O tomto výrobku se bavím. Zkoušel jsem krásně se to potopí.

barva je neměnná na lomu to má úplně stejnou barvu i strukturu. Barva je v reálu hnědo červená pod vodou je trochu tmavší. Zkoušel jsem drtit i karamzit a ten je na lomu šedý zkrátka pozůstatek vlivu vysokých teplot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 20:14 Muž pave82 [16] Re: Johan
Rybí osádka samozřejmě nebude chybět,, tzn , že s odkalováním je nutno počítat. Nejsem si jistý jestli je lávová drť ńejakým způsobem příbuzná s karamzitem, což je vlastně vypálený jíl, nebo jsou to opravdu rodrcené lávové kameny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 20:11 Muž kortezhugo [983] Re: pave82
takuto? www.semena.cz/…
vyzera to cekom dobre X-) -farba v pohode -ak sa rozdrti? tak to hadam bude pouzitelne
tiez vyborna je ta cena...

no ja AC mam
jedine co mi na AC vadi je ze je to lahke,-farbu az tak neriesim

ak je ta lava tazsia ako AC tak to bude o dost lepsie
mozno to aj vyskusam v novom akva X-) ak to nebude dobre? tak to pouzijem na kvety
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 20:09 Muž pave82 [16] Re: romant
Vše samozřejmě proseju na zednickém sítu, tak abych eliminoval drobné prachové částečky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 20:05 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pave82
Toho drcení bych se hodně bál. Přeci jen to bude makačka. Sice bude dost úlomků hodně jemných a tak zaplněj mezery mezi těmi většími a tudíž se nebude muset rozdrtit vše, ale i tak vám to nepřeju. (už sem to párkrát dělal)

Záleží jak to akvárium chcete. Pokud s vhodnými podmínkami pro růst rostlin, nebo hlavně pro ryby. Pokud pro kvítka, tak jen snižte tu zrnitost a možná bude lepší přidávat CO2, protože možná bude trošku zvyšovat pH, ale pro rostliny bude asi docela výživný a vhodný.

A proč vůbec odkalovat. ;-) Kytkám v květináči taky každej týden properete hlínu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 20:05 Muž pave82 [16] Re: romant
Právě že ten materiál je už od samého počátku drť se stejnou strukturou na lomu. zkoušel jsem porovnat ostrost žulového štěrku a ten je mnohem ostřejší a zároveň s vyšší hmotností. Lávová je hmotnostně něco mezi karamzitem a křemičitým pískem. S tím detritem to bude asi oříšek, jako substrátto má málo lidí a jak se to odkaluje to by bylo zapotřebí někde zjistit. Tu hrubost bych přirovnal asi ke kousku asvaltu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 19:58 R Muž romant [27987] Re: pave82
Tím, se bude drtit, tak to bude potom asi dost ostrý a to by mohlo být problémem. Samozřejmě bude záležet na chovancích, ale ani pro rostliny a pro údržbu akva to nebude nejvhodnější. Do ostrých kamínků se bude jenom těžko buřit odkalovací zvon a ve dně se pak může nadměrně hromadit detrit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 19:49 Muž pave82 [16] – lávová drť levná, ale je i dobrá?
Po dlouhém čtecím maratonu jsem dospěl k názoru, že lávová drť jakožto substrát do nového akva by mohla být správná volba. Cena se pohybuje okolo 65 kč za pěti litrové balení stejně porézní jako aquaglay nebo rataj profi soil,sehnat se dá skoro v jakémkoliv krámu s květinami a rozhodně není takový problém s tím, že by se to nepotopilo. Jedinej problém bude v tom, že jsem nesehnal správnou frakci a budu muset asi drtit na menší z 8-16mm na 1-4mm. To bych neviděl jako problém na lomu je stejná drsnost materiálu. Píše se tu, že by měla být inertní, ale málo kdo to jako substrát má. Napište jaké máte s tímto substrátem zkušenosti. Dáse sehnat i za 55kč za pěti litrové balení. U mě je to favorit, ale nerad bych se přesvědčil o opaku v době kdy bude moje 260ka plně v provozu. Díky za postřehy

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 4625x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16559?od=51