Import ryb
Ten problém Vám vysvětlí Státní veterinární správa.
0 15.10.2019 05:22 lenka80 – Maledivy
Ahoj, v březnu letím na 14 dní na Maledivy, kde budu hlavně šnorchlovat. Chtěla bych se zeptat, jestli znáte nějakou stránku, ze které bych mohla čerpat informace o legislativě, týkající se exportu akvarijních ryb, které mám v plánu odchytnout v oceánu a importu zpět do čech. Nějaké obecné informace jsem si zjistila už tady
www.maledivy-sri-lanka.cz/…, bohužel se mi nepodařilo nic najít o mém problému.
Děkuji za odpovědi, Lenka V.
Starší reakce
A to není jen o rybách ,ale o všech zvířatech.Další problém je že některé (ryby,korýši,atd) nejde sehnat - nikdo je nedováží a přitom se dají u nás množit.Pak tu jsou druhy které nejsou tzv.v kurzu a přitom dříve se běžně chovaly i množily a dokonce se od nás vyvážely.Tak když se náhodou najde někdo kdo něco takového doveze tak se mu nikdo nemůže divit že na to dá patřičnou cenu - protože ví že se najdou lidí kteří to koupí.
Pak tu jsou chovatelé kteří dělají druhy (i cenově zajímavé) ,ale nechtějí nikam jezdit,tak se nikdo nemůže divit že se najdou lidé kteří od nich ty zvířata odeberou ve vetší množství a tím umožní ostatním se k nim dostat. Vše má líc a rub.
Odkud máš informaci, že je dělají pěstírny v Asii? Dobrá zpráva, kterou jsem zatím neregistroval.
Akvaristický trh - právě proto se přijala omezení, protože kdyby se nepřijímala, nemuselo by to dlouhodobě dopadnout dobře (to, nakolik se omezení dodržují, je jiná).
odchyt, export a import ryb má svá pravidla
-existují různá omezení, kvóty, způsoby lovu,
-řada ryb označovaných WF je mnohdy odchována " umělé " v přírodních korytech, která slouží pro chov ryb k importu
-na otíky se žádná omezení nevztahují, jako je tomu třebas u některých "L" sumců
-akvaristický trh, není určitě problémem vymizení určitého druhů ryb
-otíky už dělají i pěstírny v Asii, proto není třeba se obávat závislosti odchytu, pouze v přírodních lokalitách
Máš částečně pravdu. Otocinclus je ale trochu specifický případ, protože ho spousta lidí bezmyšlenkovitě a bez znalosti chování druhu kupuje jen proto, že je doporučovaný na řasy. Přitom se dá obejít úplně bez něj. Nejde o nic, než o akvaristický trend.
Částečně píšu proto, protože je diskutabilní, nakolik si obyvatelé uvědomují, že je třeba udržet přírodu v co nejlepším stavu. Někde se to děje, jinde nemusí. Pokud je komunit, které se odchytem živí víc a vzájemně si konkurují, pak se vůbec nemusí snažit domlouvat a kooperovat, nýbrž budou mít snahu urvat sami pro sebe co nejvíc. Toto se běžně děje před tím, než si lidé uvědomí, že je zle. Mohou současně zničit biotopy a ještě vydrancovat populace.
Jirko, ono to je složitější. U spousty druhů je naopak lov lepší pro přírodu než odchov (třeba neonky). Z lovu mají místní obyvatelé peníze a tudíž pak i snahu udržet přírodu v co nejlepším stavu. Počet lovených ryb je ve srovnání s rybolovem na jídlo naprosto minimální a často nemá vliv na populaci ryb.
Samozřejmě u vzácnějších druhů může vést lov pro akvaristy k vyhynutí druhu. Platí třeba pro větší krunýřovce.
Ale pořád hlavní problém je ničení biotopů, například stavbou přehrad, kácením lesa, ...
Jenže se může stát, že ryby v přírodě vyhynou dřív, než lidem dojde, že je třeba cestu hledat (začít je intenzivně množit). Může to nastat náhle a všichni budou své poslední otíky nechávat hynout s mylnou představou, že si po nich koupí další.
Jde o to, jestli to máš jako koníček a nebo tě to živí. Můj táta se tím živil cca 13 let a skončil víceméně proto, že by musel výrazně zvětšovat kapacitu. Ani teď, když se s někým baví, tak se za 15 let co už to nedělá výkupní ceny některých ryb neposunuly. A v akvaristice to stejně člověk nepozná, co je import a co místní odchov, takže nezbývá než věřit
Na začátku se nedíváš jestli se to vyplatí. Jde o to dokázat to. Najít tu cestu.
Jenomže jde o to že ceny importu jsou dost často tak nízké že se tuzemským chovatelům nevyplatí ten konkrétní druh množit.
Jenže ono to vždycky začíná importy. Byly doby, kdy nikdo neuměl množit ani neonky a teď? Třeba se to naučíme i u otiku apod.
Je rozdíl v tom, když je druh množen v zajetí nebo když jsou drancovány přírodní populace (což u otíků zřejmě jsou).
Pokud jsou prodávané ryby primárně množeny v zajetí, může se druh díky chovu v zajetí udržet, i když v přírodě vyhyne nebo se stane vzácným a teoreticky je šance na budoucí návrat do přírody. Pokud naopak biznis pokrývá nejvíce lov z přírody, drancují se výrazně víc přírodní populace bez toho, abychom tušili, kolik ho v přírodě reálně zbývá a protože se tolik nezabýváme chovem, riskujeme, pokud druh v přírodě vyhyne.
Nebudu fackovat lidi, kteří řeknou, že jim je to jedno, ale za sebe se poslední roky snažím chovat to, co mohu množit a dávat dál. Považuji to za férovější vůči přírodě.
Starší reakce
Keď v tej vode máš ryby, je asi jasné že to nebude žiadna žieravina či látka výbušného charakteru.To by nemal byť problém.
jo mel sem to v prirucaku, ale jelikoz sem to nechtel nechat projet rentgenama, stejne sem to musel rozbalit. Dneska by to na palubu nevzali, kdyz tam nesmi ani flaska s vodou....
no chce se to asi pozeptat na letisti co a jak, ale kdyz muzes mit sebou do letadla psa, proc by to nemelo jit s rybkama...
To jsi tu krabici měl jako příruční zavazadlo?
ja si takhle vezl par ryb z JAR, proste se mi tam libily v akvaristice, tak jsem je koupil, dostal na ne specialni pytliky a polystyrenovou krabici a cekal co reknou na letisti, no a prohlidli si je a bylo to Ok, normalne prosly, ale bylo to uz pred delsi dobou, cca 15 let, ale podle me nejakej rozumnej pocet, kdyz nepujde o chranene druhy by mohl jit prevyzt i ted.
Myslím,že pár kúskov pre vlastnú potrebu ako chovateľ môžeš viesť.No bacha na chránené druhy.O tom všetkom sa treba informovať na letisku pri odlete v jednej i druhej krajine.
Nejde mi přesně o tercovce. Napadli mé jako první. Klasické suvenýry a la tričko - i love china - atd. nemusím. To jen kdybych narazil na nějaký zoo krámek něco zakoupil a na letišť mi to pak nevzali.
Zůstanu u klasiky - kuchyňské noze.
Tak se musíš zeptat na individualní dovoz,Číňani nepatří mezi nejlepší chovatele terčů
Hmm tak živnostňák na obchod se zvířaty nemám takže tento můj nápad padá.
Ještě jednou díky za info.
Musíš mít ŽL na obchod se zvířaty (živnost vázaná)povolení k dovozu ryb pro malé organizace a se vším zajdeš na letiště ,kde Ti řeknou jestli jim to stačí,protože pokud něco máš špatně tak to nevyclí a nepustí do země a zlikvidují to na to nás upozornili.
Můžeš mi prosím říct bližší informace co a jak bych měl udělat.
Díky
Karel Zahrádka jezdí každoročně na cesty do Amazonie ,Borneo atd a vždy vozídomů studijní ,ale jak přivézt pár terčovců jako studijní materiál nevím,ale jak importovat ryby vím.
Nevíte kdo ze zdejšího fóra podobný dovoz provedl.
Potřebuješ a na letišti Ti řeknou jaké.
0 28.06.2013 12:49 laKatos Zdravím prosím mužů si bez nějakych žádostí a dokumentů dovést z činy akvarijni ryby nebo rostliny. Samozřejmě by toho bylo male množství. Pracovně tam pojedu na necelý měsíc a chtěl bych si odtamtud dovézt nějaké zajímavé kousky.
Starší reakce
Asi nikdo nedávno jsme tento odkaz měli na cichlid klubu.Od Glassera umím.
Geo.hondae-steindachneri g.br. 6-8cm 146,88
Geo.hondae-steindachneri g.br. 8-10cm 187,2
Geo.hondae-steindachneri wild 5-7cm 141,12
Geop.argyrostictus XINGU g.br. 5-7cm 227,52
Geoph.altifrons ALENQUER g.br. 7-9cm 360
Geophagus acuticeps wild 10-14cm 910,08
Geophagus bahia RED g.br. 4-6cm 169,92
Geophagus balzani 11-16cm 835,2
Geophagus daemon wild 12-14cm 861,12
Geophagus winemilleri wild 14-16cm 1987,2
Ceny z Německa Kč bez DPH
0 12.02.2011 22:21 dadza – import ryb
Zdravim, neznate popripade nemate nejaky kontakt(www,email) na někoho kdo se zabývá importem jihoamerických cichlid? Zejména Geophagu. Našel jsem německé importéry, ale tam je problém s dovozem.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 1135x