Hnědá řasa
0 01.08.2024 12:08 Rybybybybyby Ahoj, mám problém v akváriu s hnedou riasou. Vyskytuje sa iba na rastlinách a máličko na skle. Niekedy to nachvilku mizne až sa zdá že to pôjde preč no potom zasa sa objaví a toto sa deje asi už 3 mesiace. Chcem sa toho zbaviť bez chémie. Akvárium nehnojím nepoužívam nič. Niekedy pri výmene vody dám baktérie ale s tým to nemá asi nic spoločne.
Založ a řádně vyplň prezentaci akvária a přidej celkové foto (hlavní fotka prezentace). Jinak to bude jen hádání problému a příčiny...


Pekný deň prajem, som začínajúci akvarista a chcel by som radu od skúsenejších ,ktorý už vedia čo a ako. Toto je novo založené akvárium má 1 týždeň… no na rastlinke Bacopa Australis sa mi začala tvoriť riasa/povlak neviem čo to je

a chcel by som sa toho zbaviť… No zatiaľ som nič neskúšal a prišiel si najskvôr o radu.
Prikladám aj Foto rastlinky
Veľmi pekne ďakujem za každú radu

Asi je to vyřešeno

Ahoj, já také bojoval s hnědou řasou asi půl roku. Měl jsem extrémně hodně křemičitanů ( dělal to křemičitý písek ). Kompletně jsem vyměnil dno za substrát a vyházel kameny. Dno jsem vyměnil za INVITAL Japanese Soil Powder ( super se tam sází rostliny ). Upozorňuji že to tam mám cca 2 měsíce -- tak že můj názor nemusí být relevantní !! Já to měnil za pochodu ale u tebe je výhoda že tam nemáš ryby. Mě nic neuhynulo. Začal jsem také používat osmózu - neředím to se vstupní vodou ale přidávám vápník a hořčík na cca 250mikro/s -ano k tomu je potřeba měřák ( když tak písni ). K tomu Co2 - mám to non-stop. Zelený dropchecker - není co řešit. Laboroval jsem i skoro do žluta a nic neuhynulo . Ale já mám jednoduché ryby. Snad ti to pomůže - ale jsem začátečník. Ostatní poradí lépe.
Ty jsi na to kápl.
www.mall.cz/…
Hlavní složkou je Oxid vápenatý (obsaženo až 28% CaO).
Koukal jsem na tyčinky, co mám pro pokojové kytky a do akvárka, a tam vápník není.
Ten Floral je to, co se prodává jako Bio-guano?
Snažil bych se vyřešit otázku, kde se bere tolik vápníku, když je voda z osmózy.
Snažil bych se nádrž vést třeba po restartu tak, abych si to nekomplikoval. Voda z osmózy ředěná na 2:1 až 1:1. K tou komplexní hnojivo do vody.
Pokud by se mi dařilo, tak až potom bych si vyhrál s hnojením.
Ano, restart je třeba pročištění dna, založení znovu. Neznám dna lávové drtě. Neporadím.
Myslíš vyměnit všechnu vodu a proprat dno? Nebo dno úplně vyměnit? Tu hnědou řasu tedy způsobuje množství vápníku a rostlinám se nedaří také proto? Hnojení tedy snížím, nemohl by to být i nedostatek těch mikroprvků proto že už jsou z toho dna vyčerpány? Dříve jsem používala CSM+B ale teď není k sehnání...
Zvažil bych restart nádrže. Nevím co se kde uvolňuje, ale není přece normální aby se sám od sebe zvyšoval vápník z osmotické vody. Co obsahuje lávová drť, netuším.
Málo rostlin a nevhodná skladba rostlin dle mě na to množství hnojení.
Asi bych začal na makroprvcích s tím, že ménně je více. Anebo již s předem namíchaným složením, klasické hnojiva do vody. Maximálně bych sem a tam dal něco do dna k větší rostlince.
0 21.10.2023 14:34 NIKA98 – rostlinkám se nedaří





Ahojte, mám 60ti litrové akvárium s pár rostlinkama a vůbec se jim nedaří. Používám osmotickou vodu, protože z vodovodu teče voda s obsahem vápníku 120mg/l. Když jsem osmózu pořizovala, plánovala jsem jen ředit tu vodovodní vodu. Skutečnost je ale taková že používám jenom vodu s osmózy protože při výměně vody sice vápník klesne, ale během pár dnů je na 60ti či 70ti mg/l. Vápník do vody vůbec nepřidávám. Hořčík doplňuji MgCO3 na 10 mg/l, Přidávám i MgSO4 kvůli síře. Hnojím KH2PO4 (9 mg/l) a KNO3(20 mg/l), nemám tam žádné rybičky, ty chci pořídit až se bude dařit rostlinkám. Pouštím do vody CO2 z tlakové láhve, nedaří se mi nalézt ten správný obsah. Buď je ho tam moc nebo málo což je další důvod proč tam nechci rybičky. S ventilem teď nehýbu, měním jen počet hodin kdy tam to CO pouštím. Co se rostlinek týče, nejvíce sleduji tu cryptocorynu balansae. Má moc úzké listy a hlavně rovné. Kudrnaté jsou jen nové lístečky a také jim to moc dlouho nevydrží. Všude se dělá hnědá řasa což myslím že znamená nedostatek živin či nadbytek mikroprvků. Ty vůbec nepřidávám protože jsou ve dně. Při založení což je tak rok jsem do dna (lávová drť) přimíchala floral. Už ho nemůžu na netu najít ale bylo to sypké hnojivo od JBL se všemi mikroprvky. Vodu měním 1x za 2 týdny, záleží na množství vápníku a řas. Mohli byste mi s touhle situací poradit? Díky.
Ahoj, sniž intenzitu osvětlení na 9W, máš tam nenáročné rostliny a těm stačí max 0,2W na litr vody jinak je dlouhá fotoperioda s vysokou intenzitou vysiluje nebo dej na hladinu plovoučku aby trochu přistínila. CO2 od rataje bych vůbec nepoužíval. Na těch pár rostlin to nemá smysl. Pokud máš možnost, určitě to chce víc rostlin. Obecně platí, že by mělo být osázeno 75% dna akvária. Mimoto si myslím, že se jedná o řasu, která vzniká během procesu "záběhu" akvária a tedy bych ji nechal samovolně odeznít. Ať se daří.
Edit: Do dna moc při údržbách neryj, když tak odsaj nečistoty jen povrchově.
Můžete začít tím, že otestujete Aqua Excelent ponořením do octa. (Vypadá to na mramorovou drť na hroby.

) Pokud bude šumět, zvažte výměnu - pro akvárium vašeho typu je tento substrát nevhodný.
Co se týče hnědých řas, v nově založených nádržích jsou běžným průvodním jevem. Chce to dopřát akváriu čas a nebát se pravidelně měnit i velkou část vody.
Prezentaci jsem založil, snad je tam vše

Založ a řádně vyplň prezentaci akvária a přidej celkové foto (hlavní fotka prezentace). Jinak to bude jen hádání problému a příčiny...



Zdravím, mam akvárko cca měsíc a kousek a začala se mi na dně a na kytkách vytvářet tahle hnědá řasa/povlak. Poradí někdo čím to je, popř jak se toho vyvarovat?
Základní balík měření od Profiplants vyjde na necelých 600Kč. Osobně bych do jednoho rozboru zainvestoval, aby bylo vidět, čeho je moc a čeho je málo. Všechno má v akváriu obrovskou setrvačnost, takže tady ten skoro ideální stav za měsíc nemusí platit a tomu by teď šlo měřením předejít. A taky je dost zásadní znát zdrojovou vodu, pokud je to voda z řádu, vodárny obvykle mají měření na webu a případně ze zákona ti rozbory musí poskytnout na vyžádání. Zjistíš alespoň koncentraci NO3 a při troše štěstí tam budou i další zajímavé prvky jako fosfor a draslík. I to je celkem zásadní informace, pokud chceš rozumně hnojit.
Jakmile víš, na čem zhruba seš, dá se pak reagovat na tvorbu různých řas mnohem líp, jinak je to spíš vaření z vody a stejně na tom budou i naše rady.
cau.
díky všem za názor. Osobně se mi do rozborů vody moc nechce. Doufal jsem, že to nebude potřeba když bude všeho s mírou. Nicméně na druhou stranu, už jsem nejspíše dal za doplňky (fosfor, zelezo atd..) více než za nějaký rozbor;)
Pristine/prime bylo koupena na začátku u nové nadrže a určitě dokupovat nebudu.
Fosfor/železo - jak řikám, důvody pro fosfor a železo se stabilizovaly. Rostlinky vypadají oka, takže rád vysadím. GSA řasa se dělala dost na nových listech a po pár týdnech fosforu opravdu ustoupila, takže myslím, že tento zásah pomohl.
Co2 - Doufal jsem, že alespoň trošku podporuje růst rostlin. ale je pravda, že ho dávkuji prakticky od začátku, takže nemám srovnání.
Váš návrh je tedy pozastavit například na 2-4 týdny CO2,FOSFOR,železo a naopak davat týdně jen flourish? Vím, že bez super testů vody to jde vše hůř, ale veřím že to nějak jde;)
Rád vyzkouším rady níže, jen nechci moc akvárium šokovat mnoho zásahy najednou
díkec
Freedlo napsal: Jeste jdu dnes vyzvednout seachem excel, protoze mi rataj co2 dochazi, ale nevim jestli ho davkovat ci ne
To je jen takové šidítko. Je to jen ředěný glutaraldehyd. Pokud nepřekračuješ doporučené dávkování, tak nic v akva neotrávíš. Na druhou stranu není šance dodat jakékoliv relevantní množství uhlíku. I přes marketing platí zákon zachování hmoty.

Za mě vyhozený peníze.
Dusičnany jdou dolu, takže asi nastolena správná cesta. 30 mg/l NO
3 je ok. Tomu NO
2 bych ale pozornost věnoval. Ne nadarmo se vyskytují v nově založených nádržích právě rozsivky a po zaběhnutí mizí.

Pristine a Prime neudělají vůbec nic, to tam nemusíš lít nebo to dopotřebuj, ale už znovu nekupuj, jsou to vyhozený peníze. Tekutý CO2 je jedovatá desinfekce, kterou je lepší nepoužívat, adresně dokáže likvidovat řasy, ale prostě to jen tak lít do akvária vůbec ničemu nepomůže, spíš to může uškodit. Osobně bych taky nelil železo, ale používal ten Flourish, fosforečnany lít opatrně, aby jich tam nebylo moc a hlavně si nemyslím, že u lowtech nádrže to potřebuje denní hnojení a tipl bych si, že tam teď bude přebytek fosforu a možná i toho železa.
Kapkový testy jsou obecně dost nepřesný a to včetně těch nejlepších od JBL a Sera. Takže pro přesný hodnoty doporučuju zaplatit si někde rozbor, za přijatelnou cenu ho má třeba Profiplants, ale ještě přesnější bude z laboratoře. Klidně si vedle udělej kapkový testy, ať je vidět, jak moc mimo jsou.
EDIT: Předpokládám, že problémy jsou s Heterantherou, no a ta podle mě potřebuje silnější světlo, než dává to tvoje a proto se jí nedaří. Moje doporučení je, zbav se jí a vyber jinou rostlinu, třeba se jí bude dařit víc. Protože když teď dáš silnější světlo, můžeš tím rozhodit zbytek akvária a válčit s řasou úplně všude.
Cau. Dusitany jsem nedavno meril a 0,1 -0,2 coz neni perfektni, ale myslim, ze je porad v prijatelne mire. Dusicnany se taky snizily na 30g.(mene krmeni a vice starosti o dno hladinu dusicnanu stabilizovali. Testy jsou klasicke ty levne: voda plus par kapek roztoku a porovnavani barev.
Co se tyce chemie:
Denne davam davku dle litraze akva CO2, davku zeleza, davku fosforu.
Pristine a prime pouze pri vymenach vody a flourish ted nedavam vubec uz asi tyden. Neprijde mi, ze kytky stradaji. Zelezem a fosforem jsem reagoval na GSA a pruhledne listy, coz se myslim stabilizovalo.
Hnedy povlak s tech kytek jde dolu, ale ne komplet. Ostatni rostliny jsou oka. Dela se to na te jedne a na mechu.
Ctu ruzne napady: snizit svetlo, zvysit svetlo, pridat co2, nepridavat co2…
Jeste jdu dnes vyzvednout seachem excel, protoze mi rataj co2 dochazi, ale nevim jestli ho davkovat ci ne

Ahoj, to měření v prezentaci je jak staré? Ptám se proto, že mi přijde u dusičnanů 40 mg/l docela hodně. A dusitany by neměly být měřitelné vůbec. Ale může být i chyba v testu.
Hnojení: CO2 (tekuté) seachem flourish/pristine/prime, fosfor, zelezo Tohle všechno tam jde pravidelně? V jakých dávkách?

Ahoj a dik!. Rozsivky jsem cetl, ze je hlavne u nove zabehlich nadrzi. Moje ma 3 mesice(coz uz je zabehlejsi doufam

), nicmene si jeste o ni neco rozhodne prectu.
Uvitam dalsi nazory spoluakvaristu
Diky
Mi to připomíná rozsivky, které mám u sebe v akvarku.
Každopádně tekutým CO2 víc škodíš. To úplně přestaň dávat. Klasické plynné CO2 tím nenahradíš.




Zdravim. Na nekterych rostlinkach se mi zacala delat hneda rasa nebo povlak, ktery kdyz zoomnu tak je videt s takovou stetickovanou strukturou. Do akva davam pravidene fosfor kvuli opakujici se GSA rase, pote CO2 a zelezo, nebot mi dost sklovately listy. Vsechny rostlinky dobre prosperuji, jen takhle jedna tak hnusne hnedne a nektere listy maji i zilky.
Ted kdyz koukam na mech co tam mam souplej, tak se to dela taky. Mech jsem pred par dny umyl a byl krasne zeleny.
Nebo jsem cetl i o Ruduše..coz je malo co2?
Vic, ze kdybych procetl 10 let tohoto vlakna, tak abych asi dosel k nejakemu zaveru, nicmene i tak bych byl moc rad za nazor zkusenejsich kolegu

pH vody je 6,5 kvuli japanese substrate.
Predavkovani zivin co pisu vyse je blbost nebo moznost?
Svitim 9hodin denne. Svetlo je 10w ze setu - vic detailu vam o nem nejsem schopen rict

:/
Dikyy

V tom případě to ale znamena, ze macro nemuzu prestat davkovat, nebo?
Minimálně to PO4 se musí natáhnout stříkačkou až zevnitř toho dna. U NO3 si nejsem jist, jestli ho ten substrát taky neakumuluje.
Nejsem v tomto nějak sběhlej, ale již mnohokrát jsem četl, že fosfor taková dna požírají.
Mam kapkove testy od sery a ted jsem merila no3=5 a po4=0,1 skoro nemeritelne. A no3 nekdy mívám na 10
A máš nějaký test, kolik reálně toho NO3 a PO4 ve vodě je? Ideální by byl laboratorní výsledek, ať je jasno, jestli je ho fakt zoufale málo nebo je ho moc.
Čauky, máš japonský substrát narvaný živinama, k tomu ještě hnojíš = podpora růstu řas. Nejlepší hnojivo pro rovnováhu v akváriu jsou rybičky, přidáš rostlinek a nepotřebuješ žádnou chemii...
Zkus omezit mikro prvky ale určitě ne NO3.

Davkuju strikackou, proto pisu 0,8 az 1ml na 100 litru. Jenze kdyz nedam makro hnojivo, rozjede se ta zelena rasa, nemam ve vstupni vode skoro zadne no3 ani po4 a te zelene řasy bylo vazne hodne a po konzultaci s jinymi akvaristy mi bylo prave doporuceno macro pridavat. Údržbu taky nezanedbavam. A svetlo mam na tech 60% 8 hodin, zkousela jsem vic, ale rozjel se i staghorn, ten tam uz ted neni. A micro prvky? Nemuze to byt spis tim?
Podle mě je problém v tom substrátu a vysoké dávce hnojiva. Když se nehnojí i delší dobu, živiny bude uvolňovat substrát. Pokud dáváš hnojivo pumpičkou, tak doporučuju ověřit, kolik skutečně dává. Většinou je to 1,8ml a víc. Pro představu do 120l akvária dávám zhruba 3,5ml a to sytím CO2 a svítím přes 10 hodin. Můj odhad je, že tam bude přebytek nějakýho makro prvku, což bude způsobovat tu řasu. Taky mě dlouho trápila hnědá řasa a důvod byl moc hnojiva. Ubral jsem dávkování a přidal světlo a celkem rychle se to spravilo. Ale vždycky jsem u toho měl CO2.
Osobně bych asi doporučil zkusit přejít na nějaký lowtech hnojivo typu Bioflor od Rataje, tam moc makroprvků nebývá. Pokud se to zhorší, vždycky se dá vrátit k Aquagroweru a zkusit něco jinýho.


Prosim o radu, snad celou dobu od zalozeni akvaria bojuju s hnedou rasou. Jsou obdobi, kdy je to lepsi a pak zase horsi. Jedno obdobi jsem hodne stourala do dna, ale ted vse nechavam byt a řasa tam je stejne. Bohuzel nemam test na kremicitany, ale mam ve vode celkem dost vapniku podle vodaren a spousta kytek mi tam nerostla. A taky mam vysoke ph od zacatku kolem 7,4. Rasa je hodne na listech, valisnerie bude za chvíli cela hneda, ale na fotce to moc nejde videt. Hnojim aquagrower 0,8 az 1ml a podle me je uplne jedno, zda hnojim pravidelne nebo jen obcas, kdyz nehnojim vubec, rozjede se zelena rasa, nemam ve vstupní vode skoro zadne No3. Kdyz jsem pridala svetlo na 9 hodin, rozjela se zelena rasa. Na skle mi to je jedno, to setru, ale ty rostliny jsou osklive.

Nejprve vyzkouším nové nastavení dávkování CO2 + dobu svícení. Zřejmě to bude v tom. Světlo má 600lm a na předchozím osazení fungovalo bez problémů (viz foto). Můžu pak zkusit vysázet více té "přesličky" za Pagodou. Pagody bych se ale nerad zbavoval

to raději předělám ten stromek na malou skalku pro Anubias a udělám více místa pro Monte Carlo. Každopádně děkuji za zpětnou reakci.
Já si osobně myslím, že pod tím slabým světlem se Monte Carlu bude vždycky blbě dařit. A pokud to má být koncepčně dominantní rostlina, bude s tím problém. Protože ji napadne řasa a v akváriu nebude žádná další rostlina, která by živiny spotřebovala.
Osobně bych doporučil nasadit do nějaké části rychle rostoucí méně náročnou rostlinu, která bude spotřebovávat živiny, nejlíp místo té pagody, která zabírá třetinu akvária. A pak se uvidí, že ani potom se Monte Carlu moc dařit nebude, protože bude mít málo světla. Myslím si, že to bude i vidět, pod tou lampičkou to bude lepší, dál od ní bude skomírat.
Děkuji za radu. Postupně vyzkouším. O ryby mi ani nejde, spíše krevetky, které jsou na změny citlivější. Rostlin bylo na začátku samozřejmě zasazených více, zejména toho Monte Carla, jen se mu nedaří ve stínu pod "bonsai". Přemýšlím, že jí kvůli tomu raději zruším.
Vstupní voda NO3 20mg/l a k tomu dávka zelené Tropicy mi přijde hodně. Napadlo mě, že je přehnojeno.
Vypínání CO2 má téměř vždy smysl pouze v kombinaci s pH metrem, kdy to udržuje stabilní pH. Jinak je prostě potřeba naladit CO2 na 24h nonstop tak, aby to ryby neotrávilo. Jde to celkem bez problémů.
Rozhodně to chce zasadit mnohem víc rostlin, těch pár rostlinek a živořící koberec to CO2 moc nespotřebují a hnojivo už vůbec ne. U hightech to chce svítit přes 10 hodin denně, záleží na intenzitě světla. Pokud je to světlo slabý, tak se koberečku nebude dařit nikdy.
A osobně bych doporučil úplně změnit koncept. Vykašlat se o snahu o hightech, je to malý akvárium, kde je problém udržet stabilní podmínky a jde strašně snadno přehnojit nebo přesytit CO2. Udělal bych to lowtech, stačí vybrat pár pěkných nenáročných rostlin, dají se najít i nenáročný rostliny, co udělají koberec a hnojit jednou týdně. Největší problém pak bude dělat ten substrát. U hightech je problém vyladit poměr hnojiva, CO2 a svícení. A pokud je zdroj vody povrchový, tak může v průběhu roku kolísat množství makroživin ve vodě a v tak malým akváriu se ta řasa zvrhne během pár dní.
Ty hnojiva se lisi obsahem resp absenci fosforu a dusiku. Hneda je pro akva s rybi osadkou a zelene pro ciste rostlinn akvaria. Osobne je kombinuji, hnojim prevazne hnedou tropicou a nektere dny v tydnu se pridava zelena pro dohnojeni.
Opravdu? Tropica Premium právě doporučují k akváriím bez přidávaného CO2 ...
Dobrá, takže když přejdu na delší svícení + CO2 (např. 16hodin/den), měl bych situaci zlepšit. CO2 bych následně zkoušel i po delší dobu, jen budu ze začátku opatrný, abych to nepřehnal. Nebude rostlinám nějak vadit, že neprojdou denním cyklem? (světlo... tma).
Ještě k tomu Matrixu... tam jste to myslel, že s větší plochou bude ve filtru více bakterií a dusík rychleji spotřebují? Děkuji

Vzhledem ke vstupní vodě bych zkusil použít místo Tropica Specialized spíš Tropica Premium a možná přidat Mg.
6 hodin svícení je málo, a to samé o CO2. Na pár hodin ho zapneš a změníš pH a při vypnutí se ti vrátí na původní hodnoty, jestli ti z vodovodu neteče měkká a kyselá voda tak ta velká změna je zásadní problém. Bohužel stránky Raviolky o vodě už nejsou přístupné bylo to tam jednoduše vysvětlené. Zapínat CO2 jen se svícením je špatně tahle regulace funguje jen s nějakým kontrolérem anebo prostě nonstop.

Děkuji. Pokud vím tak rostliny potřebují oxid uhličitý k fotosyntéze jen za světla. V noci za tmy je to obráceně. Když nechám puštěné CO2 24hodin dropchecker jde do žluta a živočichové mi pomřou - již se mi to jednou podařilo

Proto chci být opatrný. Nebo to bylo myšleno, že se má svítit i přes noc?
Bohužel jsem k tomu žádný kloudný článek, který by to slušně popisoval nenašel. Na ten přísun dusíku se budu muset podívat, neřešil jsem - měl jsem za to, že ho dostatek zajišťuju právě pravidelnou výměnou vody a přidáváním hnojiva.
Přečti si něco o příjmu uhlíku rostlinami. Tím že dávkuješ CO2 jen 6 hodin denně které rychle vyprchá a rostliny musí přepnout na jiný způsob ale to trvá týden (u řas jen hodiny)a tak se nediv že nerostou. Nevím proč máš ve filtru Seachem Matrix když chceš mít rostlinné akvárium sežere ti všechen dusík a dělají se ti pak řasy a sinice.


Dobrý den všem. Rád bych poprosil o cenné rady, třeba na něco společně přijdeme. Už to bude cca 1,5 měsíce co se potýkám s řasou a sinicí na fotce už nevím co bych dál zkusil. Sinici se mi podařilo 2x zlikvidovat pomocí zakrytí na 3-4 dny, vždy se ale vrátí. Hnědá řasa (nepoznám jaká ani podle článku) se pořád drží. Naposledy jsem se pokoušel vyměnit filtrační medium (4 týdny nazpět) skoro bez efektu. Rostliny (alespoň ty "rychlerostoucí") téměř nerostou a to hnojím téměř dvojnásob. Sestavu mám případně popsanou v prezentaci. Děkuji za každou radu...
Není to žádný tvrdý šutr a nejde to ani úplně vymýt, takže ten kal se může usazovat všude. Pokud jde o obsah vápníku tak to záleží, co má za vodu v zásadité se nic dramatického dít nebude. Hnědá řasa může být způsobená i třeba vysokým obsahem křemičitanů ve vodě vždycky je možností několik.

Rozumím.
Neměl by to "zasviněné" od začátku,kdyby ty kameny ( je to přírodní? ) tak 'zasírali' vodu??
Nebo ty kameny jen pomáhají ( asi té hnědé řase? ) k růstu ?

Je z toho spousta sajrajtu a překvapivě hnědě zbarveného.

Myslíte, že uvolňuje Ca ? Nebo je to ještě jinak?

No já bych spíše měl strach mít akva na dvou skříních

Vyndejte tu dekoraci a uvidíte jestli to přestane.

Akvárium už mám 2 měsíce a 2. Týden v srpnu budu kupovat paví očka (viz. prezentace)
Myslim ze to muze byt klasicka hneda rasa. Jestli to chapu spravne jde o nove zalozene akvarium. U tech je jeji vyskyt normalni. Na chemii bych se vyprdnul, zameril se na castejsi vymenu vody, ocistit co se da a pockat az se akva stabilizuje. A klidne bych pridal na rostlinach, hlavne rychle rostouci alespon do zacatku, pak mozno nahradit


Dobrý den,
Teď jsem na dva týdny pryč a o akvárium se starala matka, bohužel to první týden to zanedbala a teď druhý týden mi píše že jsou na skle a trochu aji na rostlinách narezlé fleky a prý to vypadá jak železité usazeniny nemám tušení co to je zatím jsme to akorát seškarabaly ze skla nevíte co by to mohlo být?
Ok ty stonkovky nasázím do trsů a pořídím nějaké další ohledně toho světla nebude lepší jen snížit jas? teď ho mám na 75%
V jiným vlákně jsem ti moc neodpověděl spíš napověděl, tak to zkusím tady. Ty stonkovky můžeš sázet bez problémů v trsech, to co tam máš jsou tak dva trsy. Jestli se chceš podívat, jak vypadá hustě osázený dno, podívej se na poslední prezentace, všechny tak vypadají. Je to dost rozdíl oproti tvýmu řídkýmu osázení. Pořiď od někoho přebytky nenáročných rychlerostoucích rostlin, ve vlákně o Darování jsou vesměs jenom takový, zbytek si můžeš ověřit v atlase. Až se ti akvárko zaběhne, můžeš je postupně vytahat a dát si tam cokoliv dle vlastních představ. Pokud to chceš mermomocí kupovat, ber košíčky normálních rostlin třeba od Rataje a nevyhazuj nesmyslný prachy za invitro z Holandska, obvykle stojí tak trojnásobek bez jakékoliv přidané hodnoty.
Osobně si myslím, že díky výživnýmu subsatrátu a hnojení, je voda přehnojená, což jsou ideální podmínky pro řasy a špatný podmínky pro rostliny, přebytky různých prvků blokují příjem jiných prvků, takže to chce ideálně změřit koncentraci makro prvků, tvrdost, ideálně i železo. Jednorázově je to levnější vzít do laboratoře, pro více měření to chce koupit. A protože není co, tak bych teď určitě nehnojil.
Založeno je před dvěma týdny, u výživných substrátů se doporučuje v začátku měnit vodu několikrát týdně právě kvůli množství uvolňovaných živin, to taky neděláš. Každopádně dokud se to trochu nezajede, nezaroste a nevyladí hnojení, s tím substrátem budeš mít řasy. Lít do toho desinfekci aka tekutý uhlík nebo algicid nemá význam, maximálně to růst řas potlačí, ale určitě nevyřeší problém. Šneci to taky nevyřeší, ale maximálně pomůžou.
Světlo bych teď klidně stáhnul tak na 7 hodin a postupně zvyšoval, čím víc světla, tím víc řas v té prázdné nádrži. Jakmile řasa začne ustupovat, jde to světlo přidávat.


Dneska jsem si všiml rapidního nárůstu hnědé řasy na rostlinách a rosivek všude kolem a už jsem z toho pěkně nervózní a nevím jestli už nemám nasadit algizit a a nejakou dobu přestat hnojit a dávat jenom tekutý uhlík
Začínající Rozsivky či hnědá řasa


takhle to vypadá pod světlem taky tam teď de vidět cosi hnědýho na některých rostlinách
Délka je OK já jsem se zbavil vláknitý ubráním intenzity a přidáním rychle rostoucích jak píše Lojza007. Ty ještě nemáš zaběhnuté akváro a v záběhu se to může stát.
Jak dlouho svítíš? Píšeš odpoledne
odpoledne až přijdu domů tak se bude svítit tak to vyfotím
a nějaký tip na rostliny a jejích umístění už to co tam mám jsem nevěděl kam dát
Málo rostlin, moc světla, výživný substrát, pokud do toho ještě hnojíš, tak tam bude opravdu hodně živin a to je ideální stav pro řasy.
První věc, co bych doporučil, tak od někoho z přebytků osázet téměř celý dno rychle rostoucími rostlinami. Pak počkat, co to udělá. Tekutý uhlík v žádným případě problém nevyřeší.
Špatně vidět na fotce. Ale myslím si že jsou to rozsivky, nevím to přesně ale u nových nádrží je to běžné
Abyste neuhnali koně! Ty fotky pravda nejsou ideální, ale já nevidím nic tak vážného, abych měnil režim akvária, začal tam lít hnojiva, vodičky apod.
Radím trpělivost, nedělat nic, a pokud se potíže zvýrazní, udělat lepší fotky a položit sem dotaz.
Trpělivost!

Vidím, že sa nikto k tomu nemá, ale keď som videla tú vašu zamilovanú fotku, tak musíme niečo vymyslieť.
Vymeň 3/4 vody a prihnoj podľa návodu týmto
www.rostlinna-akvaria.cz/… a potom meraj týmto
www.rostlinna-akvaria.cz/…. V akváriu by malo byť stálo aspoň min. NO3/veľmi slabo ružová/ a NO2 na nule-biela na pásiku/ až dokážeš tento stav udržať viac ako týždeň, tak môžeš pridať ryby ale postupne a nie veľa! Neskôr už stačí meniť polovicu vody/týždeň a hnojiť týmto
www.rostlinna-akvaria.cz/… ak bude na pásiku viac NO3-tmavšia ružová. Môžeš si to objednať všetko naraz-hnojivá budeš striedať podľa výsledkov meraní. A vyčisti aj filter kľudne prúdom vody. Teraz tu už určite pribudnú komentáre-ako vždy..



Zdravím, chtěla bych se zeptat - myslíte, že to jsou rozsivky? Nebo nějaká jiná řasa? Zatím se v řasách vůbec nevyznáme.. Akvárium je založené od konce roku 2021, obyvatelé zatím: levatky, clithoni, sem tam nějaký kružák. Rostliny bych řekla že prosperují, přelisťují. Ludwigie krásně rostou do výšky, vršky se vybarvují se hnědo-cihlové barvy. Tak nevíme, co by to mohlo způsobovat.. Řasa jde otřít prstem, ale chce to trochu přitlačit. Fleky na listu zůstaly. Předem děkuji za rady, co s tím
Jinak vodu máme z bočního pohledu akva mírně zakalenou do hněda, bylo nám řečeno že je to od kořenů (jsou z Invitalu). Zepředu zákal vidět není.
Hnědé zbarvení ve filtru je normální i ty rozvody a hadice mívají různé povlaky od šedivé do hnědé někdy až černé. Když si změříš ten hnědý kal tak je to samé železo.

0 06.11.2021 13:21 Kolibřík – Hnědý bordel
No biogenní odvápnění by to asi nebylo. Přidávám CO2 s kontrolerem a PH je stabilně na 6,5.
Vypadá to jako rozsivka spojená s biogenním odvápněním.
0 14.04.2021 12:53 Maxx17 – Tmavý povlak na rostlinách
Takže riešenie problému len trpezlivo čakať a pokračovať v bežnej údržbe akvária?

Dodatočné svetlo už mám doma, tak ho vyskúšam a možno aj to pomôže aspoň mierne, a keď nie aspoň vyzerá akvárium krajšie pri novom svetle

Otázkou je jestli se výměnou vody opravdu podpoří nebo jen počkat až se nádrž a hlavně filtr pořádně zajede. Jestli se nepletu, Vere nedávno měnila filtr za nový. Tak třeba to chce čas.
Asi není na škodu znát to co teče z kohoutku.

Adsorbentů křemičitanů by se našlo vícero, otázkou je, jestli zainvestovat finance nebo trpělivost a péči o akvárium. Nevybavím si nikoho, kdo by kvůli rozsivkám trvale zanevřel na tohoto koníčka. Rozsivky nejsou až tak "úporné", jako třeba ruduchy nebo některé druhy zelených řas.
Rozsivky se samy tak nějak vytratí, obvykle, když se začne akváriu dařit jako celku.
Takže adsorbenty - proč ne?! Ale příčinu - pravidelnou dodávku Si - trvale neodstraní. To dokážou prosperující vyšší rostliny tím, že "nepustí své malé konkurenty k lizu".

...2-3x týdně měním třetinu až polovinu vody, ale nezlepšuje se to, spíš naopak...
Můžete mít ve zdrojové vodě pro rozsivky "luxusní" koncentraci křemíku, (řádově jednotky mg/l), který je pro tyto organismy limitujícím mikronutrientem.
Sloučeniny křemíku tvoří hlavní složku schránky rozsivek. Ty jsou na přítomnosti rozpustných forem SiO2 v prostředí naprosto závislé; po vyčerpání zdrojů křemíku se zastaví replikace jejich DNA.
Takže vy jim velmi pravděpodobně výměnami vody "podstrojujete".
Ze zkušenosti mohu říct, že se u mne rozsivkám dařilo v nových nádržích s křemičitým substrátem přesto, že jsem k rozjezdu použil upravenou demi vodu. Tudíž - ani reverzní osmóza nemusí být řešením...
Vysokoporezním metrixem ve všech koších a nahoře vata. Původně tam byl substrát od rataje ale s tím to vůbec nefungovalo.
Je třeba počkat až se zajede filtr. Rozsivka je u čerstvě založené nádrže běžná. Chce to i čas. Nezmizí během pár dní jen tak. Odstranit, měnit vodu a na filtr nesahat.

Mám stejný problém, měsíc založené akvárko, zatím bez ryb, celé komplet pokryto rozsivkou. Je na všech kytkách, kořenech, na dně, na skle - tam ji odstraňuji, 2 - 3x týdně měním třetinu až polovinu vody, ale nezlepšuje se to, spíš naopak.

Akými médiami si nahradil pôvodné?

Taky jsem bojoval s hnědou řasou a to více jak rok. Světla jsem přidával ubíral. Dávkoval co2 a pořád to stejné. Už jsem to chtěl vzdát a na jednom fóru jsem se dočetl že to bývá i filtrací. Proto jsem se rozhodl o výměnu komplet médií filtru. Po více jak 3 měsících žádnou řasu nemám.
...Co mě ale zaujalo, je fakt, že jediná část povrchu dna, která nezhnědla, je pod skalkou a záhybem kořenu - tzn. nejde tam světlo, protože je to stíněný prostor dekorací. Některé dřívější příspěvky tu psaly, že hnědá řasa = málo světla, jiní zase psali opak, tak jsem z toho zmatený... V dřívějších příspěvcích jsem četl, že hnědá řasa po založení je běžná a mám být v klidu, ale přeci jen mi u mě přijde té hnědé opravdu hodně, tak moc klidný nejsem...
To, čemu akvaristé říkají "hnědá řasa", jsou obvykle rozsivky. Ty patří mezi fotosyntetizující organismy, tzn., že ke svému životu potřebují světlo. A toho světla potřebují relativně méně, než jiné fotosyntetizující organismy, např. zelené řasy.
Proto se rozsivkám daří zejména tam, kde nemají silnou konkurenci, t.j. na místech se slabším osvětlením. Přesto i rozsivky, mohou-li, tak si raději vybírají místa s pro ně optimálním osvětlením, než s minimálním, např. pod skalkou nebo záhybem kořenu.
Jakmile začnou prosperovat konkurenti, rozsivky obvykle ustupují. Běžně však dokážou koexistovat v úzkém kontaktu i s dalšími mikroorganismy. Pokud byste se mikroskopem podíval na povlak přisedlých řas, našel byste velmi pravděpodobně celou paletu různých organismů včetně právě "hnědých řas". Jenom je už není pouhým okem tak dobře v té skrumáži vidět.
Poskytněte dobré podmínky rostlinám, těmito osaďte co největší plochu akvária a buďte trpělivý - rozsivky se určitě stáhnou.
Mám pravdepodobne presne ten istý problém, s ktorým bojujem už od začiatku. Tiež v tieni nemám žiadnu riasu, no aj tak som objednal ďalšie svetlo a chystám sa to vyskúšať. Po nejakom týždni uvidíme ktorým smerom sa to pohne, ak sa to zlepší tak to určite bude stáť za pokus aj u teba






Ahoj,
prosím o vaše tipy, jak naložit s (pravděpodobně) vysoce bující hnědou řasou (viz foto) v mé nádrži. I po přečtení předchozích příspěvků z toho totiž nejsem příliš moudrý.
Kontext k mé nádrži - viz prezentace na profilu - akvárko založeno 25.1. První týden jsem svítil 6 hodin denně a obden měnil 50 % vody. V druhém týdnu se začaly objevovat první hnědé řasy, přičemž jsem stále svítil 6 hodin denně a měnil 30 - 50 % vody obden. V průběhu prvních dvou týdnů do akvárka postupně nasazeno 5 neritin + 1 parmička černopruhá jako prevence proti řasám. V průběhu třetího týdne postupně zvýšena doba svícení na 7,5 hodiny denně - během třetího týdne výměna 50 % vody každý třetí den. Při výměnách vody jsem hnědou řasu vždy manuálně odstraňoval ze skla / kořene / kamenů / rostlin. Ke konci třetího týdne jsem musel odjet a od 11.2. do dnes (22.2.) proto nebyla vyměněna voda a nedošlo k manuálnímu odstranění hnědých řas.
Výsledek těch 11 dnů vidíte ve fotkách a přijde mi to docela nářez - zhnědl mi de facto kompletně celý povrch dna vč. dekorací (větší šutry a kořeny) - něco málo se usadilo i na spodku skla / vnitřního filtru. Drtivá většina rostlin je taktéž zahnědlá na listech, některé i na stoncích.
Co mě ale zaujalo, je fakt, že jediná část povrchu dna , která nezhnědla, je pod skalkou a záhybem kořenu - tzn. nejde tam světlo, protože je to stíněný prostor dekorací. Některé dřívější příspěvky tu psaly, že hnědá řasa = málo světla, jiní zase psali opak, tak jsem z toho zmatený, nicméně nezdá se mi, že bych svítil nějak příliš (anebo naopak moc málo). V dřívějších příspěvcích jsem četl, že hnědá řasa po založení je běžná a mám být v klidu, ale přeci jen mi u mě přijde té hnědé opravdu hodně, tak moc klidný nejsem...
Co se vody týče, tak se mi nezdá, že by nějak specificky zapáchala. Ranní testy dnes vyšly následovně: PH = 7,5, NO3 = 25, NO2 = 0, dGH = <6, KH = 20, CI2 = 0 (tyto hodnoty jsou u mě de facto konstantní, v 2 týdnech jsem měl pouze více NO3, které oscilovalo mezi 50 - 100, a CI2, které bylo na 0,8).
Máte někdo, prosím, návrhy co s tím?
Tak čím iným sa riadiť keď nie lumenmi? Myslel som že práve lumenmi sa určuje či je svetlo dostatočné na objem alebo nie

Rád sa niečo nové ale naučím ak mi to niekto vysvetlí.
Svetlo som už objednal Glass Plant 1350lm, spolu so stmievačom z Ali ho nastavím ako bude potrebné, snáď sa mi to podarí vybalancovať a obmedziť hnedú riasu. Tá sa tvorí naozaj všade a na každom povrchu, na limnophile napríklad vypĺňa priestor medzi malými lístkami hnedým povlakom a obaľuje postupne celé listy, nedá sa mi to však dobre odfotiť. Dá sa z tohto opisu určiť či to naozaj je hnedá riasa aj na rastlinách?

...Nebude tých dodatočných 1350 lm už príliš?
Podle lm toho moc nepořídíte; rostlinám, na rozdíl od lidí, lumeny nic moc neříkají. Zdroje s nižší hodnotou lm mohou poskytovat rostlinám víc energie, než ty s vyšší.
Tak vezmi verzi GLASS WHITE 13W ta má 810lm.
Nebude tých dodatočných 1350lm už príliš? Dokopy by to bolo 2150 čo je už celkom dosť, nech si nespôsobím ďalšie riasy namiesto hnedej

V krytu 60cm mám Aquastel 50cm

Pozeral som a rozmýšľam nad tým Aquastel Glass Plant, nejak ho uchytiť do krytu a je rovno prispôsobený na stmievač. Ráno by som týmto pomaly začal a potom pridal druhé svetlo, a večer zase naopak. Píšu však pri 50cm že je to na dĺžku krytu 80cm. Ktorú variantu zvoliť aby bolo dostatočne silné proti riase a zároveň vhodné do môjho krytu?

Já si myslím, že určitě ano. Akorát tím přijdeš o záruku, ale je to je asi běžná věc - prostě kabel rozdělit a mezi zapojit stmívač. Ale budeš potřebovat dva, na každé světlo jeden. Myslím, že jeden stmívač (ten obyčejný) neutáhne dvě světla.

Dobre ďakujem, okružákov teda musím nadobudnúť

svetlo by som rád toto zo setu, je tam predpripravený úchyt na druhé takže by nebolo treba nič vymýšľať. Na to stmievanie, nešlo by to urobiť tak že sa kábel ručne rozdelí a prispôsobí na stmievač? Alebo to LED čipy nezvládnu. Ku tej výmene vody, momentálne idem dvakrát do týždňa, ale je pravda že rýb tam mám pomerne dosť na objem. Uškodí niečomu výmena 3x do týždňa 1/3 objemu?
Pokud je té řasy opravdu hodně vůbec bych se nebál cca 10-15ks okružáků.
Mě jich třeba zbylo z 10 asi 5 (nejspíš kvůli transportu a skladu na poště) ale fungují a čistí.
Je to aspoň takový pomocník než se ta příčina najde - lepší než nedělat nic.
Světlo by rybám asi vadit nemělo, nakonec co jim zbývá přece tam nebudeš mít tmu

úkryty a rostliny dělají své. Aquastel dělá světla s děleným kabelem a dá se mezi umístit stmívač. Světlo to určitě chtít bude, aby ty rostliny začaly něco dělat a taky trochu bojovaly proti řase. Na tu hnědou asi častější výměna vody ani tak hodně jako spíš častěji. Osobně mám jedno akva taky s řasami, ale mám tam mřenky, takže šneci nepřipadají v úvahu, ale vono se to nějak vyřeší.

Na stmievanie som sa už pýtal, tieto bohužiaľ nie sú stmievateľné, no rozmýšľal som aj keď to nepatrí do tejto témy, že či by sa to nedalo nejak vyriešiť? Alebo priamo LED svetlo nie je stmievateľné a teda sa to vyriešiť nedá? Nad kotúľkou (okružákom) som už premýšľal a určite doplním posádku aj o tohto slimáka. Koľko by som ich tam mal na začitok dať aby zničili aspoň trošku tú riasu?

Viem že sa aj tak namnožia ale s koľkými začať?
EDIT: Ak by bolo príčinou nedostatočné svetlo, je možné že by sa riasa robila aj na rastlinách blízko hladiny kde svetla je určite dosť?

A tiež, nebolo by ďalšie svetlo problém pre ryby? Už teraz sa držia viac pri dne, akoby im vadilo silné svetlo
To světlo (náhradní díl) bych určitě vzal být tebou. A zkus se tam optat i na stmívač nejlépe pro obě dvě. Je lepší mít světelnou rezervu a případně ji ztlumit než mít málo.

Možná i okružák by mohl pomoci je to takový malý dělník a mnohem odolnější než neritina.

Rampu tam už mám, tú čo bola ku filtru, v denníku na fotke je aj bližšie vidieť
Klidně přidej ještě jednu trubici, filtr má psaných 300 litrů což by mělo stačit. Vyzkoušel bych tu rozstřikovací rampu...
To mi tiež napadlo, viac som nad svetlom neuvažoval keďže to bola súčasť setu a všade bolo napísané aj v recenziách že to stačí pre nenáročné rastliny

myslíš že by pomohlo objednať ďalšie rovnaké? Ponúkajú ho ako náhradný diel na invital eshope. Potom už len dúfať že sa mi nerozbehnú ďalšie druhy rias
EDIT: Nemôže byť problém aj v nedostatočnej filtrácií? Mám len setový filter o ktorom sa pomerne často hovorí že nie je dostatočný

Čauky, 8 W a 800 Lumenů je podle mě na 36 cm vysoké AQ dost málo a to si myslím je příčina hnědé řasy...
Ahojte. Rozhodol som sa opýtať sa tu znovu ohľadom môjho problému s hnedou riasou. Akvárko je založené už dva mesiace, no problém s hnedou riasou akoby len narastal, tvorí sa úplne všade od substrátu cez listy všetkých rastlín (aj rýchlorastúcich ako je limnophila), skaly aj sklo. Všade som sa dočítal že by mala sama zmiznúť po založení do cca toho jedného mesiaca, no u mňa sa to zjavne len zhoršuje. Rovnako som skúsil zmeniť dĺžku osvetlenia aj na dlhšie aj kratšie na týždeň po vyčistení a odstránení riasy ako sa len dalo, rovnako bez účinku. Riasu mechanicky odstraňujem z každého povrchu ako sa len dá pri každej údržbe, rovnako aj z vrchnej vrstvy substrátu, no stále bez akéhokoľvek účinku. S ostatnými riasami nemám takmer žiadny problém, len kde tu zelená vláknitá občas. Ani hnedá by nebola taký problém, keby neobaľovala listy rastlín a nebránila im tým v raste. Neviete mi niekto prosím poradiť ako ďalej a čo skúsiť? V poslednej dobe sa aspoň neritina zobudila a začala čistiť kamene, no takéto obrovské množstvo nemá šancu pri jej tempe stíhať odstraňovať

Chýbajúce informácie rád doplním, hodnoty vody stále bohužiaľ nemám, no musí sa dať niečo robiť aj bez nich

Ďakujem za pomoc.
Tak Savo vyzkoušeno na jednom listu a u mě tedy nefungovalo. Po lázni jsem i zkoušel lehce list čistit, ale dřív jsem list potrhal, než očistil. Takže jsem to vyřešil odstraněním černých listů, nové jsou už ok. Tak snad nám to vydrží.

Tak zkusíme nejdříve na jednom listu.

Díky za tip.

Lázeň v roztoku Sava originál ve vodě (1:20) po dobu 3 minut, pak důkladně osprchovat vytemperovanou vodou, případně ještě nechat půl hoďky v nádobě s čistou vodou.
Pokud jsou kořeny zdravé, bez řas, není je nutné máčet spolu s listy.
Odchází nejen řasa, ale i uhličitanová krusta.
(Když to nevyjde, pak sehnat nový anubias.

)
Obávám se, že na tohle budou otíci i okružáci krátcí. Pokud už to je na listu déle, tak to drží fest. Mě asi po dvou měsících došla trpělivost, anubias jsem vytáhl a zatvrdlý povlak z listů opatrně škrábal žiletkou. I za cenu poškození dvou listů to stálo zato, protože jinak bych čekal věčně.


Tak vypadá to zatím velmi nadějně. Po týdnu po přidání Sera Silicate Clear do filtru jsou zatím nové listy anubiasu čisté.
Ještě tak zbavit se nějak toho nánosu na starších listech. Okružáků se upřímně bojím, abych jich neměl za chvíli plné akvárko. Zkusím asi dokoupit nějaké další otíky.
Tak po jednom dni po výměně vody dropchecker CO2 zmodral, ale to je asi normální, když CO2 nepřidávám.
Tak před týdnem jsem snížil osvětlení (vypnul jsem 2 ze 3 trubic, nechal jsem jen jednu setovou 6,5W LED trubici svítit 3x3h denně) a rozšiřování hnědé řasy se výrazně zpomalilo. Na nových listech se ale stále trochu nová řasa chytá.
Včera jsem po čištění a výměně 15l vody testoval:
- KH: 5
- gH: 8
- pH: 7
- SiO3: ~1 mg/l (dost těžko se mi to odečítalo, voda ve zkumavce byla jen lehce namodralá)
- CO2: v normě (test drop checkerem, jinak CO2 nepřidávám)
I když podle testu nejsou křemičitany nijak extra vysoké, tak jsem dal do filtru 100g Sera Silicate Clear, tak uvidíme, změřím křemičitany zase za pár dní. Pokud i tak se bude řasa dál rozlézat, tak začnu asi měnit vodu 100% z RO s přidáním Seachem Equilibrium.
Určite ten anubias nelikviduj, ak ho máš zasadený, tak ho malinko povytiahni a daj okolo neho pár tabliet do dna NPK+mikro, postup bude rovnaký ako s rýchlejšími rastlinami, hlavne aby začal hnať nové listy.Ak nie je zasadený, tak upraviť hnojenie aby mal málo ale všetky živiny aj vo vode a optimálne

svetlo.
Mne nejdú odstrániť nijako a ani sa po čase nerozpadnú. Úspešne a s chuťou ich likvidujú slimáky - obyčajné kotulky (okružáci). U mňa je problém, že všetky slimáky zbaštia mrenky ešte pred tým, ako sa stihnú do riasy pustiť, ale skúšal som dávať anubias do 20l kde si slimáky chovám ako krmivo a tam ho očistili komplet za 3 dni.
Já jsem křemičitany zatím neměřil, ale předpokládám vzhledem k ultra tvrdé vodě u nás, že budou vysoké, i když míchám vodu z RO a kohoutkovku v poměru 2:1. Objednal jsem test, takže změřím a uvidíme. Teď jsem zatím ubral světlo. Pokud budou křemičitany vysoké, můžu je snížit použitím sera Silicate Clear (nemělo by mít vliv na fosfor). Druhá varianta je používat při výměně pouze vodu z RO a doplňovat do ní Seachem Equilibrium. Tak uvidíme.
Ještě bych potřeboval poradit, jestli se ty schránky rozsivek na rostlinách (hlavně na anubiasu) po jejich odumření rozpustí (zmizí) nebo jestli je možné je něčím z těch listů odstranit. Ostatní rostliny rostou rychle a tam se ty listy postupně obnoví, ale anubias bych musel asi zlikvidovat komplet a pořídit nový.
Nehovorím že zle, je to moja chyba že som kremičitany nespomenul. Test mám síce od vianoc, ale použil som ho dvakrát a spokojný, že hodnoty sú nízke som ho odložil a vodovodnú vodu som ani nemeral. Spomenul som si naňho až potom, čo som opísal svoj problém.
U mňa RO neprichádza do úvahy, Ross ju používa, ale koľko kremičitanov odstrání a koľko ich dodá z vodovodu je otázne. Nepovedal som, že vodu nemením, ale výmena 1/4 raz týždenne sa ukazuje ako lepšia voľba než častejšie a viac.
Na odstránenie kremičitanov teraz používam Aquaconncet Silicarbon. Ako som písal kremičitany odstráňuje, fosfor sa drží okolo 0,6mg/l.
Svetlo som uberal už pred nejakým pol rokom, bol to pokus ktorý sa skončil fiaskom, dno bolo v poriadku, proste rastliny stagnovali a to nie je dobré na ich prežitie pri mojich rybách.
Prešiel som si tú starú diskusiu a radil som aj ja, ale myslím si, že to čo bolo poradené nebolo zle, iba skutočnosť že sú vyššie kremičitany vo vstupnej vode si proste neuviedol a na margo riešenia problému s prípravkom na zníženie kremičitanov pravdepodobne to bude asi PhosGuard si myslím, že kombinácia nemeniť vodu nie je dobrá volba, radšej by som používal osmotickú vodu a riedil s vodovodnou alebo pridával minerály/Seachem equilibrum/ do osmotickej a tak si upravíš vodu pre svoju potrebu.Odstránením fosforu z vody /Phosguardom/ bude rastlinám chýbať a tak isto vyššia koncentrácia org. odpadu bude problém zase s inými riasami, takže si nemyslím že tvoj problém sa vyriešil.
Ubratím svetla ti začali hniť rostliny, je skôr problém zaneseného a zle odkaleného dna a málo kyslíku, to by si musel velmi výrazne znížiť intenzitu a to ti nikto neradil.
Určite sa drž aspoň približne uvedených hodnôt živín v starom príspevku, rozhodne si za tým stojím a ak si už pridal aj CO2 z fľaše tak problém vyššieho svetla odpadá-predtým si CO2 nemal.. A ešte niečo, určite by to chcelo dosadiť menej náročné rastliny a rastliny ako ceratophylum a ceratopteris, či hygrophila keď už zhnijú tie, tak kremičitany určite problém nie sú..
Podobný problém som riešil pred mesiacom v téme "boj proti řasám". Zatiaľ síce s rozpačitým výsledkom ale tu sú moje skúsenosti:
- ubrať svetlo - na riasu efekt žiadny, síce na rastlinách ukrytých v tieni vyšších rastlín sa netvorila, ale ubrať intenzitu alebo skrátiť čas svietenia malo iba jediný efekt. Rastliny prestali rásť, odhnívali a každý deň som vyberal plné hrste odumretých listov.
- tekutý uhlík, v začiatkoch som používal, ale zaberal skôr na vláknité riasy, teraz radšej používam co2 plynné. S riasou ako takou to podľa mňa nepohlo, akurát rastliny rýchlejšie tvoria nové listy takže ich môžem častejšie strihať a riasa sa tak nerozrastá.
- radili my pridať fosfor a upraviť pomer fosfor/dusík. Výsledok: na listoch sa riasa tvorí stále a na skle vystriedala hnedú riasu zelená.
- kremičitany. Tu by som aspoň u seba videl príčinu problému. Podľa testu (kvapkový JBL SiO2) má vodovodná voda viac ako 6mg/l, v akváriu potom bolo len 2mg/l. Najviac sa riasa (rozsievky) rozrastali keď som pridal častejšie výmeny vody. Vrátil som sa teda k pôvodnému intervalu, do filtra dal náplň na odstránenie kremičitanov. V akváriu spadli na 0,2-0,4 mg/l. Nemôžem povedať, že vymizli úplne, ale za pol rok je to najlepší stav, aký sa mi podarilo dosiahnuť.
No, začni tou jednodušší variantou a to je svícení ubrat/přidat
Tekutý uhlík má částečně algicidní účinek, takže to se řasám moc nelíbí. Ideální rozmíchat ve trošce vody a pak teprve nalít do akvária, aby nedošlo k popálení citlivých rostlin. Že by to mělo zásadní vliv na růst rostlin se říci nedá, ale je to taková "berlička" nápomocná právě proti řasám.

Vyzkoušením nic nezkazíš pokud se dávkuje podle návodu.
Samozřejmě zásadní je "proč" se ta řasa dělá.

Je to boj.
Díky za komentáře. Agresivní rybku do akvária dát nemůžu, akva je malé a pencéřníčci ani neonky by nebyly rády...
Než začnu do akvária něco lít (což obecně nechci), tak bych chtěl ideálně identifikovat příčinu. Běžným měřením vody jsem nic nezjistil. V Hradci máme tvrdou vodu, ředím tedy odstátou vodovodní vodu (používám pár kapek seachem prime) s vodou z osmózy v poměru 1:2. Výsledná tvrdost je kolem 7. Dají se nějak změřit specificky ty křemičitany? Nebo pokud je voda tvrdá tak akorát, tak musí být i křemičitany ok?
Co se týče toho CO2, tak plyn používat nechci, je to jednoduché 70l akva, nemám pod ním ani skříňku, kam bych mohl dát bombu. O tekutém uhlíku jsme uvažoval, ale rostliny mi rostou velmi ochotně i bez něj, nemám potřebu je víc honit. Spíš omezím to svícení, ale všude jsem četl, že na hnědou řasu se má svítit víc, tak babo raď...
EDIT: ok, koukám na ten sera SiO3-test - zkusím objednat díky
Nevím, používám tekutý uhlík od Rataje velmi dlouho a nemám problém s řasami.
Nepřijde mi, že tam byl nějaký utrejch ze Sava...
Krusty na listech se dělají jen ze dvou příčin, jedna je biogenní odvápnění a druhá (hnědá) je příliš křemičitanů ve vodě a to bývá poměrně méně časté. Jinak tekuté CO2 je 1,5% roztok desinfekce podobné savu (glutaraldehyde) to aby jsi věděl co chceš do akvária lít. Je to tak dobré na ruduchu a dlouhodobé používání má negativní vliv na některé jemnolisté rostliny a mechy které tím můžeš zničit.
www.sera.de/…
cs.wikipedia.org/… Možná by stálo za to vyzkoušet "tekutý uhlík" ten by měl částečně rasu taky potlačit a navíc to ocení i rostliny.

Na hnědou řasu je účinná Gyrinocheilus aymonieri jenže to je pěkná potvora na ostatní ryby (většinou). Ale řasu likviduje velmi dobře.

Je dobré mít hodně schovávaček

Dá se nějak ověřit, že je to tím biogenním odvápněním? Podle Tillmanovy tabulky by CO2 mělo být na normální úrovni. Ty bílé krupičky jsou až na té hnědé vrstvě a dají se lehce setřít, ten hnědý film na listech ale už setřít nejde. Nikdy jsem nepozoroval, že by se na listech tvořil bílý povlak z toho odvápnění. Navíc světlo jsem přidal až po tom, co se ta hnědá řasa objevila, před tím jsem svítil kolem 8h denně jen jednou setovou LED trubicí 6,5W.
Má někdo nějaký tip, co použít za přípravek, kterým by mohlo jít tu řasu z listů (když vyndám anubias ven) setřít/rozpustit?
Najdi si co je to biogenní odvápnění. Ta hnědá řasa ti roste až na něm. Jinak řečeno příliš mnoho světla a tím pádem málo CO2. Máš dvě možnosti ta jednodušší je tolik nesvítit. Ta druhá, koupit set na CO2 je to složitější.



Zdravím všechny,
delší dobu bojuju se střídavým úspěchem s "hnědou" řasou hlavně na rostlinách. V posledních 3 týdnech se to už hodně rozjelo, listy anubiasu jsou už víc hnědé, než zelené, je to i na dalších rostlinách. Na tom hnědém povlaku jsou takové bílé krupičky, povlak nejde setřít, jen velmi obtížně a mechanicky, což poškozuje listy.
Mám setové akva 70l viz má prezentace, dokoupil jsem k jedné 6,5W trubici další dvě a zkouším svítit 12h denně a po týdnu se to zatím nelepší, naopak přibyla na skle zelená řasa (je vidět na fotce na skle). Ryby nepřekrmuju, pravidelně odkaluju a měním vodu. Voda má všechny parametry v normě (pH 7-8, KH 8, GH, 8, nitrity 0, nitráty do 10). Jinak rostliny ochotně rostou, bublinkují, přihnojuju jednou týdně 5ml tekuté Profito, jinak nic.
Zkoušel jsem na řasu otíky, pořídil jsem 3, ze začátku se ta řasa výrazně zlepšila, pak se to ale zhouplo a teď je to mnohem horší, než před přidáním otíků. 2 ze 3 otíků mi bohužel po čase postupně uhynuly. Zbytek osazenstva (10 neonek a 5 pancéřníčků - mám už od jara) vypadá spokojeně.
Poradí někdo, jestli je to rozsivka a jak se toho zbavit? U rozsivek jsem se dočetl, že jde pohodlně setřít prstem, což tato u mě bohužel nejde.
Napadá mě:
- Vyměnit úplně osvětlení? Musel bych nějak zabudovat do víka setového akva, ale nechci mít světla pod vysokým napětím.
- Nasadit jiné požírače řas? Jaké? Rád bych spíš řešil příčinu, než následek.
- Míň krmit? Krmím 1x denně, občas vynechám. Voda je úplně bez NO2 a NO3 jen 0-10 (ve filtru mám Seachem de-nitrate).
- Mají rostliny dost živin, aby se řase ubránily? CO2 nepřidávám, rostliny ochotně rostou i tak.
Díky.
je to předfiltr k Eheimu a je to super věc protože to pobírá větší bordel a tím se prodlužuje čištění velkého filtru.
Ten filter beriem späť

- kolega má podobný filter v malom AQ, tu je to ako nasávanie k externému filtru

9GH 6KH a 15NO3 jinak nic
či je to dosť, neviem posúdiť - meral si okrem tvrdosti vodu?
ted na začátku tak jednou za 5 dní 60l. Ale v prezentaci to tam mám zminěný

Ako často robíš výmenu vody?
Najlepšie by bolo doplniť údaje k nádrži

Dík za doporučení. Uberu na světle a přidám rostlinky. Máme tvrdou vodu 20dGH tak míchám abych měl tak 8dGH. Trošku přinhojuji.1ML ob den Seacham Fluorish.
Všetko je to o rovnováhe - na 300L AQ je tam žalostne malý filter, keď k tomu pripočítam že rastlín je tiež málo tak mi vychádza že je tam moc nežiadúcich látok. Pri 10 hodinách svietenia to v novozaloženom AQ ani nemohlo ináč dopadnúť.
Ako by som to riešil ja ?
Ubral svetlo na 7-8 hod - začiatok podľa toho ako Ti tam svieti slnko.
Na hladinu by som dal plávajúce rastliny - majú veľkú spotrebu "odpadu". V sekcii Darujem sa dohol na väčšom množstve rýchlorastúcich rastlín. Nevadí že sa Ti nebudú páčiť - potrebuješ aby stabilizovali AQ. Potom ich postupne vymeníš.
Výmena vody - vodu z RO miešať 1:1 - 1:2 s vodovodnou. Samotná RO voda je "sterilná" a rastliny nemajú z čoho žiť.
Máš tam pár rybičiek - opatrne s kŕmením - čím viac kŕmiš, tým je tam viac odpadu.
Tak nech sa darí

Jo jasný. Jen že už zakládám akvárium asi po 5 a nikdy mi to nešlo. Ted dávám naději RO. Máme tvrdou vodu. Koukal jsi na mou prezentaci? Řasa se dělá kde neni stín vlastně jen u předního skla. Tak možná ubrat n osvětlení?
Na savo se vykašli, proper ho jen v čisté vodě. Rozsivky jsou v pohodě, celkem rychle mizí. Většinou jsou z přemíry světla a u nových nádrží naprosto běžná věc. Buď v klidu a hlavně to zbytečně nehroť.
Ahoj. Filtr jsem měl zajety z původního akvária takže to je asi OK. Akorát jsem do něj vložil Purigen. Písek odsát hadičkou a vyprat v savu a vrátit zpět? Rostlinky jinak rostou pěkně a zatím bez řas. Svítím 10hod.
Je to nová nádrž . Co amoniak? Bakterie do filtru , zajede se to a bude to ok . Na tom písku by to šlo opatrně odkalovačem .
Narval bych to akvárium rostlinama odshora až dolů...

Co s tim.


Zdravím, tak musím s radostí oznámit, že hnědá řada ustoupila, mám pouze trochu zelené na skle. Vrátil jsem se tedy o něco dřív, už jsem i čistil. Asi jsem udělal chybu v tom, že jsem moc výřil dno - snažil jsem se právě co nejvíc odsát a moc jsem prostříhal. Doufal jsem, že vyrostou nové listy bez řasy, což se teda nakonec povedlo. Zatím svítím pořád 7 hodin, rostlinky rostou a vypadají krásně, přihnojil jsem, pouze to uhlí jsem nedával. Zatím nechávám dobublat staré CO2, mám strach aby jsem něčím nenarušil rovnováhu. Jak dál? Mám prodlužovat svícení, nebo pokračovat v tom, co je teď, když to funguje? Přikládám foto před a po údržbě.
Ahoj, to čo popisuješ nie je hnedá riasa, ale proste "bordel". Akva ešte nie je zabehnuté. Mne sa podobný objavoval cca pol roka po založení.

Ahojte, akva mam zalozene 12 dni a uz asi tyzden objavujem hnedy poprasok na stonkach a listoch niektorych rastlin, nie vsetkych. Hlavne na listoch a stonkach ludwigui.. vid foto.. obcas to odstranim a vodu trochu odsajem.. ale robi sa to pomaly zas.. prosim Vas je tento prasok hneda riasa ? Dakujem
Přijmy mou omluvu, já si omylem rozklikl jiný profil jiného uživatele kde je akva 570l

takže beru zpět a omlouvám se, nemyslel jsem to zle.
Jj, vysvětlení dává smysl, teď už i já chápu co jsi tím chtěl říci. Nakonec, neodpustím si jednu poznámku která koresponduje s tvou, když se v akva nedaří, tak vždy dosazuji rychlerostoucí kytky, většinou to zabere ať už z jakéhokoliv důvodu. Například při velkém prostřihu se mi stalo že se zastavil růst a začali nastupovat řasy, bádal jsem proč, neznalost moje, dočetl jsem se spousty informací a pro mě zásadní byla ta, že rostlinky pro prostřihu jsou oslabené, jedou na nízké obrátky, tudíž standartní provoz akvária jako před prostřihem zapříčinil nadbytek živin (zastřihnutý kytky nestačili papat) a řasy se toho ujaly, nasadil jsem z vedlejšího akvária vrcholové řízky a postupně se vše dalo dohromady, musel jsem tu situaci nějak vyrovnat aby ty prostřihnuté kytky měli čas se vzpamatovat. Dnes už vím že stříhat hodně kytek najednou není dobrý nápad


čakal som, že to niekto napadne-potešil si ma.Pri svietení 10 hod a NO3 15-20mg/l podla pásiku to musí byť tak ako som písal, dusíkom nehnojí a razborky s krevetkami to neutiahnu za norm podmienok to NO3 musí byť 0 mg/l.Rastliny NO3 nespotrebúvajú inak by tam bola nula.Niečo blokuje rast, nedostatok fosforu alebo org. odpad.Fosfor pri riase situaciu ešte zhorší, tak je lepšie pridať rýchlo rastúce rastliny,ubrať svetlo a postupne vyladiť hnojenie.
No, když se podívám na seznam ryb, velikost akvária, filtr tak si říkám že by musel asi hodně ale hodně krmit aby to bylo z odpadu, jsem laik tak je to má domněnka, asi se mýlím. Já vidím problém v nedostatku (rychložroutů má málo), přílišného světla a možná rejpaní do dna. Možná i nešetrný zásah do filtru.
Ahoj, je tam veľa org. odpadu a rastliny nepracujú. Než pôjdeš na 2 týždne preč, sprav bežnú údržbu, do filtra daj akt. uhlie cca 30-50g a vatu /valčeky nechaj/ a svetlo stiahni na 7 hod a po výmene prihnoj. Pridanie nenáročných rastlín ako Ceratophylum demersum a príp. plávajúce by bolo super. Po dvoch týždňoch sa ozvi...
Nejrapal si moc do dna? vyndávání kytek? Nebo velký prostřih? Nekrmíš víc jak obvykle? Filtr pracuje? Nezvýšil jsi intenzitu osvětlení nebo nenatáhla příliš čas? S papírkovými testy nepomohu, nepoužívám je, kdysi jsem je zkoušel ale byli nepřesné.
Ahoj,podle testu to vypadá Ok ale moc se v těch papírkách nevyznám a nevím jak sou přesný..spíš je blbý že tam nemáš fosfor,draslík (nebo já je nevidím)..to by bylo potřeba vědět...

Zkousel jsem davat ten Rataj Bioflor, ale spis od oka podle navodu. Ted nedavam vubec nic.
Tady je tedy nejaky test,jestli prosim nekdo bude moudrejsi..me se zda tak nejak vse v norme,podle prilozeneho navodu..
Edit: Jeste dodam je to merene po vcerejsi vymene vody,pridal jsem tentokrat opet Rataj Rasobijec 12ml a 6ml kyslicniku opatrne injekci po dne..
mikroprvky a draslík dodáváš...ale jde o makro prvky jako dusičnany,fosfor...v tomhle bych viděl háček že máš ty živiny vyčerpaný... testy,no..každej věří něčemu jinýmu a někdo vůbec ničemu

za mě bych sháněl nebo objednával od JBL.Z těma mám zkušenost..pak ještě Seachem,ale tam už je jiná cena..
Akva je zalozene pres 2 roky..Muzete mi prosim poradit nejake testy, aby byl nejaky univerzalni? Nebude lepsi zatim CO2 nepridavat?
Chtělo by to znát nějaký hodnoty vody...Tahle potvůrka se mi udělala vždycky cca 14 dní po založení akviška ale nikdy dýl jak 14 dní nevydržela.Prostě jak přišla zase odešla.. řekl bych jak nastoupila nitrifikace tak řasa šla do háje.Já si to vysvětluju čpavkem či chybějícím NO3 v nové nádrži. Nevím jak to máš dlouho založený ale tipoval by živiny nebo špatně fungující filtrace ze svoji zkušenosti... Zkus tohle nějakýma testama poměřit



Omlouvám se, že jsem nereagoval dříve - čekal jsem aby jsem mohl přidat i fotky. Hodnoty změřené žádné nemám, ale jsem si jistý, že sinice to nebude. Ta mě trápila v minulém akváriu spolu s ruduchou, tady naopak zase není, ale ta hnědá je snad ještě horší. Navíc jsem se dozvěděl, že mám odjet na 14 dní na služební cestu a to se obávám, že bude konec mého akva, protože po týdnu to vypadá příšerně, 2 bez údržby no..ani si to nechci představovat..
Víš nějaké hodnoty vody (zdrojové, v akva)?
Udělej fotku jestli to náhodou není sinice. Bioflor je draslík a stopové prvky jestli ti neschází dusík a fosfor když tam dáváš burčák.

Zdravím, potřeboval by jsem poradit, jak na hnědou řasu u mojí prezentace Sano Nano. Nejdřív vše bylo v pořádku, se zaběhnutím jsem si dával opravdu na čas - po nějakých 3 měsísích se ale objevila první řasa a potom i zelená prášková, která mi akvarium úplně zarostla - při tom se mi stala nehoda a podařilo se mi vylít do akvária lahvičku kysličníku, kdy jsem chtěl podle jedné rady se zbavit oné řasy - bohužel bylo to tak agresivní, že ikdyž jsem se řasy zbavil, zanechalo to i stopy na roslinách,původní deponit mix asi zbělal,protože pří vytažení některých rostlin, se nahoru dostal bílý šterk, jinak je hnědý a přišel jsem o obyvatele. Pak jsem tedy akvárium nechal se obnovit a nechtěl jsem riskovat život nějakých dalších rybek. Od té doby akvárium mám pořád od založení, dokoupil jsem rostlinky a nyní v něm mám 7 Razborek a krevety Red cherry,které chci ještě dokupovat a rád by jsem přidal Krunýřovce jednopruhé,kteří prý jsou na to výborní,bohužel ale teď nikde k dostání. Čistím pravidělně každý týden odsátím vody a otřením skel, bohužel poslední výměny musím pokaždé otřít rostliny, odsát vodu, znovu dolít aby se naředila otřená řasa ve vodě,pak odsát znovu a pak až dolévám. Hnědá řasa mi akva úplně sžírá, nevím jestlí to tedy dělám dobře. Svítím 10 hodin, četl jsem že to hodně souvisí s osvětlením, to mám původní - snažil jsem se svítit méňe, nastavovat výšku. Zkoušel jsem ubrat proud, přidat proud. Z chemie jsem jednou za čas přidal Rataj bioflor a Rataj řasobijec.Už nevím co a pomalu mě to přestává bavit.. :/ Omluvám se za tak zdlouhavý příspěvěk a případně díky, za radu.
Dík za typ, dám tomu ještě čas

No když se ti nechce tak těžko se radí, těžko říct jak moc vzrostlé akvárium máš, a je to křišťálová koule. Na tvém místě si změřím NO3, máš celkem dost agresivních požíračů NO3 a jestli máš méně ryb (není vidno jakých když se ti nechce aktualizovat, opět křišťálová koule jak se zelení). Takže za mě závěr takový, změř NO3

pokud málo tak doplň a dej tomu chvíli čas, uvidíš, pokud je ho dost, pak se můžeme všichni bavit dál, ale opět bez aktuální prezentace, stavu akvária, počtu ryb atd.. nečekej od nikoho zde zázraky.

Prezentace se mi aktualizovat moc nechce, na tomhle foru jsem jen zřídka, ale kytky ti klidně napíšu. Mám tam hygrophillu polyspermu (ta se zastavila, což je divný, protože je to jinak děsnej plevel), hygrophillu difformis, echinodorus ocelot, echinodorus nějakej jinej, limnophilla sessiflora, egeria densa, ludwigia repens. Přerybníno nemám, měním 1/3 vody týdně, někdy víc. Ještě tomu dám čas, ale všimla jsem si, že se mi vytvořily takové flíčky na skle, hnědé, ale jsou tam i zelené tečky. Nevím, četla jsem, že hnědé řasy značí nedostatek světla, mám ho přidat?
Když se u mě zastaví růst rostlin tak v první řadě zjišťuji hladinu NO3 zda tam je

ale to je můj případ, většinou ho musím přidávat

na tvém místě bych aktualizoval prezentaci (ryby, rostliny apod..) aktuální foto by taky neuškodilo

Vypadá to jako biogenní odvápnění pokud to nejde setřít.


Pekny večer prajem všetkým.
Mam problem asi s hnedou riasou. Netusim ako sa jej zbavit. Začala mi pokrývať znacnú cast rastlin a fakt mi to vadi kedze althernanternu doslova decimuje kedze nema dostatok priestoru pre prijem svetla. Nechapem to kedze rastlinam sa inak fakt dari a rastu rychlo a pekne...staci pozriet do prezentacie.
Vsade pisu ze rastliny to napravia ale ja mam pocit ze ich mam fakt pozehnane.
Neviete mi poradit?
Je to nano 20l akvarium a svietim 6w led svetlom 7 hodin denne.
Pripajam aj foto tej pliagy.
Ano, červík obalený hedvábím a na tom nalepenou řasu + bahno nebo něco takového, možná i vlastní výkaly.
Nějací živočichové a staví si trubičky na skle.
Popravdě tak trochu nerozumím slovům " změna vody proběhla..." to jako že jsi jednou za ten měsíc vyměnil vodu ?
no v takovém případě - očistit dočista sklo a vše co je napadené ,ať už je to cokoli , pořádně odkalit dno a měnit vodu ,měnit vodu , měnit vodu....

Já myslím, že jsou to jacísi červi. Taky jsem je měl, ale tohle je kalamita.
Na té první fotce - přijde mi to jako trus rybiček.
0 16.10.2019 21:10 jirtos – je to řasa? co s tím?


dobrý den, už si moc nevím rady....umřela mi filtrace a musel jsem znovu založit akva (100litrovka)..a filtruji už měsíc, změna vody proběhla...a stále stále se mi objevuje "cosi" - nehýbe se to, takže asi ne parazit..... už opravdu nevím co s tím, nemáte někdo nápad?
80 okružáků by ti mohlo pomoci s řasami a zachránit kobercovky. Jinak bude po nich.
Otázky dobrý, ale můžu jenom věštit. Jestli už mu tam teď funguje alespoň nitritace, to samozřejmě nemůžu vědět, navíc se to s postupujícími hodinami mění.
Jinak za limitní hodnotu CO
2 bych si dovolil považovat nějakých 40 mg/l, byť u sebe také cílím na hodnotu někde pod 15 (a reálně mám asi 5). Odpověď na poslední otázku samozřejmě jednoznačnou nemám. Hnědá řasa a NH
3 nad 0.2 mg/l se potkávají v nově založených nádržích. Pokud chceš zkoumat, jestli je to kauzalita nebo jenom koincidence, tak máš volné pole působnosti

Rostliny uz jsou objednany, mely by byt v pondeli...sviceni vraceno zpet na 8hod a doba co2 zkracena na 9hod...necham to tak cca 14dni a uvidime...sneky zatim kupovat nebudu...

Kapánek mě děsí ,,Dennerle Deponit Mix Professional 9v1,, ale to je mojí ,,nedůvěrou,, k substrátům. Já svítím jen 18Waty. 2x týdně výměna 40ti litrů vody mně taky přijde moc. Prostě zkus změnu. Třeba nehnojit, přidat dost rostlin, změnit dobu svícení, nasadit spoustu šneků, vypnout céóčko?
Já svítit takhle dlouho tak mám asi hodně řasy v bazénu i v dalších, jak to děláš? Taky by se mi to líbilo

ale to už je diskuze někam jinam

Tak 8 hodin sviceni jsem ponechal z minulych zkusenosti, na 6hod. Jsem to snizil kvuli rase...
a nitritace už funguje ?
kolik je "příliš mnoho" pro někoho kdo neměří ?
U mně bylo NH4+NH3 ( testy na Amoniak ) na nule a řasa taky.
Vyšší CO2 je kolik ? ( abych nebyl za "prudiče" u mně je vyšší cca 10mg/l)
Myslíš, že když funguje "nitrifikace" nemůžou fungovat rozsivky? ( hnědá řasa, a další řasobordel)
Nepřu se, jen se ptám .

Nechápu proč svítíš tak málo. A proč máš tak málo rostlinek? Svítím 9-20h a pak ještě slabší zářivkou, nebo modrym 1,2Watovym než jdu spát.
Nic z toho ... máš tam rostlin jako když plivne. To je hlavní problém. Neumím sice CO2, ale myslím, že skoro každý s takto málo rostlinami a s CO2, by měl problémy s řasou. Dej 5x tolik stonkovek dozadu - ideálně takových, které ti už rostou. Dopředu potřebuješ něco jednoduššího, protože nic z toho, co tam máš, ti výrazněji nepomůže.
Takze jestli to chapu dobrr...prodlouzit dobu svetla...snizit davku CO2...a prestat hnojit...a pockat na zabehnuti filtru s dosavadnim intervalem vymeny vody????
Příliš mnoho NH3, ještě nefunguje nitrifikace, tam je příčina problému. Vyšší CO2 sice v této fázi nepomáhá, ale dokud nejsou ryby, tak ani neškodí.
určitě to jde, ale to nejspíše musíš o tom něco vědět ;) jinak to má pak blbý dopady
jde to i z menším množstvím zeleniny
u céočka je spíše "nevhodné" zkracovat dobu osvitu ( rostliny ve tmě CO2 "nepotřebují")
u čerstvých nádrží celkem "běžný" průběh, když se k tomu ještě hnojí ..
Vynechat hnojivo,a měnit vodu, nasadit šneky...no a čekat
Jinak stačí přečíst toto vlákno

moc tam toho nemáš, nejsem si jistý zda je zapotřebí hnojit, možná s co2 je to jiný, nicméně akva máš prakticky prázdný
1x tydne 10ml easy life profito...nic jineho...
jak často a jakou dávkou hnojíš?
Vím, že budou jen redukovat řasu, ale to je stejně třeba. Když ji nezredukuje, má po rostlinách. V tomto případě doslova.
Živiny nemusí být zlé, pokud je budou čerpat rostliny. Aktuální problém je, že je využívají řasy. Někdy pomůže likvidace řas už jen tím, že to umožní bujení rostlin. Všichni se shodneme, že jak začnou bujet rostliny, je po problému.
P.S. Levatky jsem doporučil právě kvůli těm rozsivkám, kterých tam musí být mraky.
Nevím, jsem nováček, ale řídil jsem se radami které jsem se dočetl zde tehdy, a to u nově založené nádrže hlavně dostatek rychle rostoucích kytek, plovoučky, pravidelná výměna vody, svítit 6h denně, nehnojit, max npk do dna, nemít obr proud a svítit na rozumnou intenzitu, raději nižší, světlo a intenzitu postupně na střídačku přidávat. Hnojit se nemusí, živin je tam dost, dobré je mít například paví očka ryby na rozjezd. Hnojení tu mnozí doporučují až několik měsíců po založení. Mě to tak zatím vychází u všech akvárií, řasu mám taky samozřejmě, má jí snad každá nová nádrž, řasa bude vždy, ale nesmí se stát kalamitou, ale v rozumné míře a ta se usadí časem. Takže jak psal Anthrax, stáhnout intenzitu, čas, nehnojit a doplnit zeleň, měnit vodu. Ale jsem ještě junák tak mě možná někdo opraví
Hnojil jsem z důvodu, že jsem nepoužil žádný substrát se živinami, ale pouze Unisoil, tak jsem si říkal, že jim hnojení pomůže, když tam nejsou ryby, ani žádný jiný zdroj živin... Zřejmě chyba no, vodu beru normálně z vodovodního řádu v Pelhřimově, jen ji nechávám odstát kvůli chloru, hnojení tedy vyřídím a nasadim šneky a ruční odstraňování. Každopádně děkuji všem za odpovědi
Vasek_PE napsal: Nebo dá se takhle z fotky přesně určit, jaká je to řasa,
Těch řas je tam více- rozsivka, zelená vláknitá, silnice.
Šneci jsou fajn ale neřeší příčinu jen budou tu řasu redukovat. Mě by zajímalo co je pod tím horním substrátem? Ale ať je to co chce je tam toho veliká vrstva. Další věc je teplota vody a pravděpodobně absence vzduchování. To co se ti tam vytvořilo je směs řas hub a bakterií která je běžná při ne úplně zvládnutém záběhu. Jak už psali ostatní tím hnojivem tomu teď nepomůžeš ale na druhou stranu jsou to v podstatě jen mikroprvky které asi sami o sobě takovou kalamitu nevytvoří. V tuhle chvíli je nejlepší cesta pomocí rostlinám (tak že z nich budeš ten bordel odstraňovat nebo to jak už psal Jirka necháš na šnecích) a přetrpět pár týdnů než si to sedne.
100 levatek, 80 okružáků a rychle.
Nebo založit znova.
K předešlým dvou komentářům nemám moc co dodat.
Nechápu, proč někteří hnoji nově založené akva. Rostliny po přesazení mají co dělat s aklimatizaci, takže to hnojení je akorát pro řasy, a výměna vody, hlavně ne z městských vodovodů je dalším katalyzátorem. Toto je můj názor. Jinak te řasy tam je opravdu dost. Odkud bereš vodu?
Já bych vysadil hnojení, ještě tak na dva měsíce. Stáhl osvětlení na 8 hodin, stáhl intenzitu nebo přidal plovoucí rostliny. A měnil bych častěji vodu.

Řasa vypadá jako rozsivka. Je to čerstvá nádrž, tak to opravdu nechce živiny, spíš naopak.
0 05.08.2019 12:55 Vasek_PE – Optiwhite 128l
Dobře, dobře, tak mockrát děkuji

. Hezký večer
Odkaluji (Tedy kde to jde) každý týden a celé akvárium a nikdy jsem neslyšel že jen po částech. To spíš že nemáš čistit filtr a odkalovat zároveň.

dobře, dobře

takže udělat jednu změnu a čekat jaká bude změna a pak až další? Odkalovat část dna se snažím každých 14 dní. Nevím zdali to je hodně nebo málo, co jsem se dočetl, že se má po částech tak to tak dělám, ale jeslti je to dostatečné to ví čert

. Děkuji za Tvůj čas
možná bych přidal, ale počítej pak /asi/ se zelenou řasou... když přidáš na světle budou rostliny potřebovat "více potravy", nebudou-li mít "zelená je na světě" ... takže přidej světlo a zjisti si jak a čím hnojit ( pokud už máš přehnojeno od ryb, a nefunguje ti 'mineralizace', příjdou další řasy)
vše chce svůj čas, buď trpělivý mezi změnami

0 27.06.2019 20:20 samot DH: děkuji za tip
Zervajs: i Tobě děkuji za tipy

. Tak zkusím začít hnojit a měnit vodu 2 x týdně a uvidím. Kdyžtak koupím ty Neritky, to bude taková záloha. Co jsem pochopil tak ještě zesílit osvětlení že?
jj.rozumím,děkuji za objasnění
tak ten anubias, a celkově tuholisté rostliny jdou "koupat" v 20% roztoku sava ..
pomalu rostoucí "kytky" bývají náchylné na zařasení, je zapotřebí podpořit růst rostlin, zkusit výměny vody, hnojení, okysličení...a nebo se spokojit s tím , že ne vše co chceme aby nám rostlo, bude růst.
(orientační test na No3 bych prubnul)
zervajs napsal: koukl jsem do prezentace.
na rozjezd více kytek ( rychle rostoucích), s tím světlem je to " na štíru", ale nehnojíš,tak /snad/ ok, ten štěrk je dost velký...ta 5 už je 'moc'
nevidím ( na mobilu) hnědou řasu
ps: zkus měnit vodu, ( podpoříš tím růst rostlin...)
ze začátku jsme tam měli víc Egerie ta rostla hoodně rychle, pak jsem ale už chtěl taky nějaké jiné rostlinky, hlavně do přední části. Hodně rychle nám roste ta valiserka, pak ta rostlinka uprostřed (nevím jak se jmenuje) - je po velkým prostřihu a pak rostlinky vlevo ty stříhám taky často. To je málo rostlin to co tam je? Vím, že všude píšou hodně a přišlo mi, že jich tam už je dost, ale to mi asi jen přišlo
jinak ta "hnědá řasa" je na těch listech uprostřed fotky, na lístku vpravo od středu mi přijde mix hnědé řasy a roduchy po krajích listu - ale třeba to tak není
a k tomu dnu.... teďka už vím, že to dno není moc dobrý, bohužel to byla rada prodejce :(. I se mi do toho špatně sází rostlinky :(
koukl jsem do prezentace.
na rozjezd více kytek ( rychle rostoucích), s tím světlem je to " na štíru", ale nehnojíš,tak /snad/ ok, ten štěrk je dost velký...ta 5 už je 'moc'
nevidím ( na mobilu) hnědou řasu
ps: zkus měnit vodu, ( podpoříš tím růst rostlin...)
Nejjistější je velké množství šneků. Ale neřeší se tím příčina.
0 27.06.2019 13:09 samot 
Dobrý den, prosím, prosím o radu. Taky bojuju s hnědou řasou (asi). Jelikož jsem ale začátečník, tak nevím jak pokračovat, jestli zkusit míň svítit nebo víc, nebo mám málo světla opravdu nevím. Před měsícem jsem přestal dávat tekuté CO2 a hnojivo a zkoušel jsem to nechat žít to svým životem, ale ani tak žádná změna. Měl jsem tam ještě Roduchu (myslím) ještě se tu a tam kousek objeví na kořenu (a nevím jeslti není i na listech rostlinky), ale to hnedka manuálně likviduju (kartáčkem, odstřihnu nakažené listy). Prosím byla by nějaká rada? Děkuji
No podle informací co udáváš, tak dle mě za to s největší pravděpodobností může kombinace slabého filtru, nedostatečné údržby - 1x za tři týdny je podle mě fakt málo a k tomu světlo s modrým barevným spektrem...
Tak jsem něco vyplnil, snad to stačí

Nejdříve by to chtělo buď založit prezentaci nádrže, nebo podrobný popis toho jak nádrž funguje ( jak dlouho je zajetá, osazenstvo, světlo + délka osvitu, filtr, rozměry nádrže, čím hnojíš, údržba, složení dna...) potom ti už bude schopen někdo poradit, jinak to bude tzv. výstřel do tmy....

0 20.06.2019 10:48 greddycz – Co to je?


Nevíte co to je za řasy, proč tam jsou a jak se jich zbavit? Jedna je taková hnědá a druhá zelená. A ještě se mi na dně dělají takové tmavé “fleky”, “kousky” nevim jak to napsat

viz 2. foto. už jsem je několikrát odsával a stále se tam dělají. Každý den přidávám CO2 od Rataje. Děkuji
Já si ho dělám sám je to vlastně 1,5% glutaraldehyd, na vláknitou řasu nefunguje ale z rostlinami to nic nedělá. Neliji ho do sloupce vody ale přímo injekční stříkačkou na rostliny většinou jen na kořen a techniku. Jde o to v jaké kondici rostliny jsou.

Irbis191 napsala: tekutý oxid uhličitý, mám to zkusit? Nebo je to blbost
Tekutý CO2 od Rataje jsem v dávce ve výši zlomku doporučené použil dvakrát, vždy volně rozptýlené v akváriu. Podruhé s úmyslem pozorovat vliv na zelenou vláknitou.
Mně jediná dávka výrazně poškodila Helanthium sp., Sagittaria subulata, Egeria densa, Rotala macrandra, Rotala macrandra Butterfly, Cuphea anagalloidea, Myriophyllum tuberculatum, Mayaca sp.. Se zelenou vláknitou neudělala nic.
Výrobci to prezentují jako zdroj uhlíku, ale je to prakticky lež. Přirovnal bych to k výroku, že kyanid draselný je zdrojem dusíku... tedy, on opravdu obsahuje dusík, však ochutnejte!
Přeanubisováno. Anubisy rostou pomalu, pomalu "pracují" ve prospěch akvária. A jsou s nimi potíže (řasy), když jsou na plném světle. Anubisy jsou dobré jako příměs v tmavších místech džungle tvořené rychleji asimilujícími rostlinami. Stonkovkami, vesměs.
Rostlinná osádka ve Tvém akváriu tedy vyžaduje důkladnou přestavbu a rozšíření. Nepodceňuj to.
Tekuté CO2 nebo jak se mu říká není až tak velký hnus, jako prevence proti řasám (některým) je to poměrně dobrá věc a trochu uhlíku z toho také je jen se to nesmí přehnat z dávkováním. Náhrada za klasické CO2 to ale není.

Ahoj, mne sa podarilo zbavit na 99% hnedej riasy za 2 tyzdne, Otici si s nou poradili, pomohli aj kotulky (okruzaky). Kotulky som nechal v akvariu ale iba kratky cas, aby sa velmi nerozmnozili. Kvôli nim som si potom zalozil este druhe nano akvarko, ktore mam v praci, premiestnil som ich tam. A v domacom akvarku sa o mlade kotulky (za 2-3 tyzdne sa ich par desiatok stihlo namnozit) postarala Helenka. Obcas zahliadnem nejaku malu kotulku, bud ju vytiahnem pinzetou, alebo prenecham Helene

Děkuju všem za rady

uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet
Snížení délky nebo intenzity osvětlení pomůže na vláknitou i na hnědou. Tekuté CO2 ne, to se používá na štětičkovou, ale musí se aplikovat přímo injekční stříkačkou. Ale na štětičkovou jsou mnohem lepší parmičky siamské, ty to očistí dokonale, pokud není řasová kalamita.
Tekutý uhlík určitě nedávej ti je hnus. S tím osvětlením ti neporadím. Rostliny dej to uděláš jen dobře.
Jo, ještě jsem se někde dočetla, že prý na zelenou vláknitou řasu pomáhá snížit osvětlení a prodávat tekutý oxid uhličitý, mám to zkusit? Nebo je to blbost
Dobře, dobře, taky mě to napadlo, zítra tam můžu dát vodní mor a egeriu densu, ještě mám nějaké v malém akváriu
A to se divíš že je tam řasa, když nemáš skoro žádné rychlerostoucí rostliny...
A můžeš vyfotit celé akva? To v prezentaci to asi nebude, že?
Irbis191 napsala: hned druhý nebo třetí den se mi tam objevila hnědá řasa
Dost neobvyklé, hodila by se detailní fotka, ev. další údaje.
Děkuju, šneky tam mám a ještě nějaké přidám z menšího akvária
Měla by odeznět sama, ale třeba já ji mám v akváriu ještě po půl roce. Žerou ji šneci a otíci.
Zdravím, před týdnem jsem znovu založila akvárium 180l, ale hned druhý nebo třetí den se mi tam objevila hnědá řasa. Teď je týden staré a řasa už je skoro všude, na rostlinách, skle, písku. Podle toho co jsem četla, to je rozsivka a měla by sama odeznět po nějaké době. Je nějaký způsob, jak této řadě "pomoci" ve zmizení z akvária? Opravdu sama odezní?
Děkuju předem za všechny rady

.
Tak ono po pravde ,takýto skok nastal po kryptokorynovej "chorobe" rozmýšľal som dlho čo som urobil inak ako bežné a jediná vec čo som urobil bola výmena filtracnych naplní,ktoré obsahovali aktívne uhlie,niesom za aktívne uhlie v akváriu pokiaľ to nieje naozaj treba(po liečbe napr) .no tieto náplne do fluval U4 sa inak nevyrábajú.menil som ich po 3mesiacoch a tak zmenili chemizmus vody že zo dňa na deň sa mi začali rozpadávať kryptokotyny na blato.Ked sa to ustalilo,začali listy "vapenatiet"a do toho tieto škvrny.hnedo-cervene.Pridavam len CO2 v tekutej forme,a fosfor,keďže rastliny my ho stiahli veľmi rýchlo,no rýb mám dosť.Ocividne filter nestíha ,keďže NO2 je na nule ale NO3 je často vysoké,lenže externý tam nevpracem. U4 bola super filter pokiaľ neurobili "tuning" a upchali 2/3 nasavacej plochy.A mangan som pridávať chcel.kedze by to mala byť zložka čo je rýchlo spotrebovana rastlinami.
Nemáš tam moc železa, ev. manganu?
Zdá se mně, že primární poškození je způsobeno něčím takovým, a teprve na tom pak oportunně bují řasy.
Presne to mam taky :/ na te same rostline( Alternanthera reineckii)


Žeby to bolo pridávaním fosforu ? Už sme zvládli ktyptokorynovu "chorobu" a teraz toto.
Nevšímej si toho časem rozsivky zmizí nebo je osazenstvo nádrže sežere. Šneci ji mají rádi ale nasadit na ně hned helenku není moc dobře.

0 27.01.2019 13:04
ValaRa [26] 
Dobry den. Chcel by som si utvrdit, ci je to naozaj hneda riasa (?). Akvarium zalozene cca pred 3 tyzdnami, maly setak do 60 litrov, svietenie LED 8W. Rastlinky nie velmi narocne, anubisky, egeria, cryptocoryna a pogostemon, zatial v zabehu bez rybiciek. Teplota udrziavana na 22-24 °C, tyzden mierne dodavany CO2. Ale uz cca pred 10 dnami sa na dreve (tropical wood) zacal objavovat hnedo hrdzavy povlak, pomaly uz aj na listoch cryptocoryny. Nehnojim, iba je tam aktivny substrat pod vrchnou vrstvou riecneho piesku. Zatial vymienam cast vody castejsie, kazde 2-3 dni, s odkalovanim. Nezda sa mi zeby riasu (ak je to hneda riasa) sposoboval nedostatok svetla, rastie aj na casti korena, ktory je priamo pod svetlom, cca 12-15 cm. A ozaj, zo zaciatku som svietil cca 8 hodin, teraz je to 10 hodin denne. Pocas svietenia aj spominane CO2. V akvarku spolu s rastlinkami nechcene prinesena Helenka a Levatka... (od vcera Levatka R.I.P.). Dakujem
EDIT- a este chcem doplnit, ze ten povlak (riasa) sa da zotriet a naseldne odsat odkalovackou
Jestli tam nechceš mít řasy tak přidej rostliny nejlépe rychlerostoucí které časem můžeš nahradit náročnějšími.Řasy se ti tam objevují proto, že nahrazují nedostatek rostlin
Já toho moc na těch fotkách nevidím. Jde to řasa lehce setřít? Každopádně máš měsíc založené akvárko, tak to se nějaká ta řasa dá očekávat. Přijde mi, že máš celkem málo rostlin (obzvlášť když tam máš výživné dno). Určitě bych nějaké přidal, měnil poctivě vodu (klidně častěji) a počkal bych.
Skimmer ti určitě pomůže. Nevyřeší ti však příčinu ale pouze následek.

Více zde
rybicky.net/forum/6671 



Po přidání druhého světla se do týdne objevila hnědá řasa

Zhnědli listy kytek a řasa se objevila i na skle akvária. Procházel jsem fórum a vůbec z toho nejsem moudrý. Někdo rádí více svítit, někdo zase nesvítit.
Teď svítim 9h.
Dále mě trápí mastná hladina. Když jí rozvířím prstem, tak z toho padají ke dnu bílé kousky.
Pomůže skimmer?
Info o akva v mé prezentaci.
Toho světla je opravdu málo, chtělo by to tak ještě jednu 24w zářivku.
myslím právě těch 24w.
Svítím 10 h
Co znamená "svítím spíš méně"? 24w se mi zdá málo
0 09.08.2017 21:16
Banung [28] 

Zase se mi tvoří hnědá řasa na starších listech rostlin a písku. Paradoxně po tom co jsem vyměnil vodu a prakticky nekrmil. Ale spíš to je tím, že jsem si toho nevšiml.
Co s tím?
Svítím spíš méně cca 24w a 15 cm nad akvárkem.
Krmím cca jednou denně, a tak aby něco zbylo ráčkům, ale ty parmičky stejně všechno sežerou a pak vy...
S rozsivkou jsem měl také problém v nově založeném akváriu. V diskuzi zde jsem zjistil, že jich je mnoho druhů. Některé rády stín a jiné naopak hodně světla. Čím déle jsem svítil, tím to bylo horší. U mě pomohlo právě snížení intenzity osvětlení. Rozsivka zešedla a částečně opadala. Dál se mi o ni starají šneci. Na druhou stranu koukám, že mám o třetinu silnější osvětlení. Svítil jsem 9 hodin s nastaveným nižsím výkonem a denně měnil polovinu vody (což je u mě 11 litrů), když se začala situace lepšit. Předtím 8-10 hodin naplno.
Chtělo by to asi lepší filtr (větší obsah filtrační náplně) tohle je spíš honítko vody. Někdo to tu upravoval a strčil vrchní část do kostky molitanu.

Kup si test SiO2 od JBL. Pouzivam studnicnu vodu ako ty a tiez som mal ten isty problem. Odmeral som SiO2 a bolo toho viac ako 6mg/l. Dal som Seachem PhosGuard do filtru a je po hnedej riase.

Co to moze byt? Mam to v okolí hladiny (1cm nad a pod) v celom rozsahu akvaria, skrabkou to islo dole..take male hnede bodky.
Děkuju je to mazlavý a dělá se to i na dně jde to částečně odsát (ze dna ) z rostlinek to jde taky dolu i ze skla dobře akorád mi to zničilo plovoucí Egerii bo sice vyhání výhonky ale leží na dně neplave a z ní to dolu jde hůř Děkuju za rady zařídím se podle vás

Podle me to jsou prach sprosty rozsivky. Alespon podle fotek mi to pripomina me problemy s nima. Zkus to mechanicky setrit z listu a ze skla a jestli to pujde snadno a bude se to jakoby mazat (hlavne na skle) je to rozsivka. Staci menit casteji vodu, neprekrmovat. Radeji 2-3 tydny krmit opravdu malo a mechanicky to odstranovat pred kazdou vymenou vody. Nekdo radi svitit vice, ale me se osvědčilo alespon tyden dva svitit minimalne. Treba jen 3 h. denne na normal a pak na nejnizsi stupen par hodin. Taky jsem kvuli tomu musel vymenit par rostlinek. Super pomocnikem jsou plovouci rostliny. Pomuzou ti rychleji odhalit mozne nedostatky ve vode a taky dost stini (lamou) svetlo a tim si muzes zredukovat mnozstvi svetla co ti pujde az na dno. Taky ryby uvitaji plovouci rostliny. Citi se pak jistejsimi. Pokud je to rozsivka me pomohlo vse co jsem napsal. Pokud je to jina rasa.Preji hodne stesti

Ono, z fotky je ťažké určiť, či je to zelená vláknitá (napr. Rhizoclonium) alebo vláknitá rozsievka (napr. Synedra). Najlepšie sa to dá určiť dotykom.
V druhom prípade sa jej výskyt dáva do súvislosti so zvýšenou hladinou síranov alebo nízkou hladinou dusičnanov. V prvom prípade bude platiť približne to, čo napísal RBeil.
larix napsal: koncentráciu síranov v zdrojovej vode
Já mám z vodovodu 70 mg/l síranů. Ty máš odpozorováno, že sírany tohle mohou dělat?
zadní stěna je jen sklo ale vnější strana je od silikonu a černa tapeta vypadá to sice blbě ale nějak to neřeším asi pořídím giganteu nic vzrostlejšího z amazonie sem nenašel

-ta zadní stěna je z ......, pokud je vně akva a je to z plastu, tak vám to podporuje výskyt řasy
-pokud jsem si správně odvodil ,tak výška akva je těch 60cm?
-sice rostlin dostatek, ale pokud je ten sloupec vody cca 50cm ,tak vám právě chybí vzrostlejší rostlina-ny
-

Substrát žádnej jen černej písek ničím nehnojím ani sloupec ani dno . Takže koupím stmívač svítím jen jednou rampou a zkusím polovinu vyonu ale to už tam bude šero ...ta 401 ma max 120l a v akvariu je 100l vody by stačit měla snad ted ta hnědá řasa na listech vytváří bublinky ...
Co je tam za substrát? Je tam nějaké hnojení ve dně?
Slabý filtr, malo rostlin, moc světla. Pridat rostliny, menit vodu 50%/tyden. 2x27w v ledkach je světla až moc i ta jedna je až nad hlavu.
larix napsal: Skúsil by som Caridina japonica a overil koncentráciu síranov v zdrojovej vode (prípadne ich množstvo dodávané hnojením, ak hnojíš).. Nehnojím vůbec sírany tedy změřim pokud na to existuje test voda je studniční
Skúsil by som Caridina japonica a overil koncentráciu síranov v zdrojovej vode (prípadne ich množstvo dodávané hnojením, ak hnojíš).
Píšeš něco u namrzlých rostlinách jinak hnědou řasu bych zatím moc neřešil a radši bych měnil vodu ale ne polovinu, 1/3 třetina stačí nebo i méně ale častěji.

Podle prezentace máš to akvárium už dva měsíce. Nebo je to jinak? Po takové době by hnědá řasa už byl problém.

Chloru se neboj. Ale neuděláš chybu, když budeš měnit jen čtvrtinu vody, ale o to častěji.
Svícení: Stává se, že když rostliny ještě nejsou uchycené, z nadbytku světla a živin nejvíce vytěží řasy. Nelze dát přesná čísla a každé akvárium je jiné. Musíš si s tím pohrát, na začátku je obvykle lepší svítit opatrně.
Obecně platí, že zdravě vegetující rostlina se skoro každé řase ubrání. Takový průměrný stav je, že na mladých listech nemá řasa šanci, spíš jenom na těch starších, které už stejně odcházejí a rostlina je může postrádat.
Máš smůlu že jsi dostal rostliny oslabené; když to mechanicky odstraníš, trochu jim pomůžeš, ale oslabené budou stále, takže řasa asi zaútočí znovu.
Možná nebyl úplně dobrý nápad za takové situace prodloužit dobu osvitu.


Co bych za to dal, kdyby mi hnědé řasy (i jiné) rostly trochu rychleji. Na likvidaci hnědé řasy je bezkonkurenční favorit Otocinclus affinis. Mé rostliny na tom byly v jisté době tak, že horní listy echinodorů u hladiny vypadaly, jako kdyby na nich byla vrstva čokolády. Pak jsem si pořídil pět "otíků" (byli v plánu) a nyní řeším, jak jim zajistit přísun jejich oblíbené potravy. Malá ukázka, co dokáže jediná rybka za necelou hodinku poklidné práce...
To ti nikdo nedokáže říct to si musíš vyzkoušet.

ancistruse mám dva, osvětlení používám led pásky 5x 12w na 60 procent tak jsem je navýšil na 100 procent, jak dlouho potrtvá než se znmění ? To že nebude čistý s tím počítám
Pokud ti nebude vadit v akváriu krunýřovec (ancistrus) tak si ho tam dej, on jí bude žrát. Je to hnědá řasa rozsivka a je v nově založených akváriích a tam kde se tolik nesvítí normální. Když přidáš světlo poroste tam zase zelená. Dekorace pod vodou nebude nikdy úplně čistá vždycky na ní něco poroste.

Kdo poradí s hnědou řasou na pozadí akvárium je v napuštěné 4.11 2016,19.11 2016 osazené rybkami po 14 dnech se občas objevila na pozadí místy ,při každý výměně která probíhá po týdnu jsem ji setřel a stále se objevuje na více mistech potřebuji poradit než použiji nějakou chemii a kdýž bucu muset jakou ?
0 29.08.2016 16:19 miruna – hnědá řasa
těch 25 litru přímo a těch 60l odstátou
Meníš odstátu či priamo vodovod?
0 12.08.2016 16:01 Kevin – Řasa
Ty, co na to mají, to dají, zbytek se dá doplnit později. Teď zakládám nové 325´a s nástupem řas jako vždy počítám; co odejde, se rozloží samo, ani nebudu vyhazovat. Slušné víno v ruce dodá rozvahy.
aby to nebylo spíše bez kytek,už jsem 5 musel vyhodit,jde to vidět na fotkách při založení a nebo po týdnu po založení a na té aktuální
Vždyť to máte čerstvé... Jako v těch filmech, co maj lučištníci nataženo, oficír řve "čekejte" (jeden moula to vždycky stejně pustí..). Čekejte měsíc, 2, 3 a jednou ráno to bude pryč. To jsou pak nejlepší překvapení

ne,mám celej den zatažené,koupil jsem hned po založení akvária nepropustné závěse tak že je tam celej den tma
A nesvítí ti teď jak jsou delší dny slunko přímo do akvária?
Taky mám v létě více řas. Mám akvárium umístěné tak, že cca od května do srpna do něj svítí na přímo slunko, zbytek roku ne. Na růstu řas to je hodně poznat.
Myslím si ,že ano.V těch vedrech já měl například na akvárium namířený větrák tak aby odváděl teplo od osvětlení a teplota v v AQ mě nepřešla přes 26°C.
díky,no zatím nikdo nereagoval jen ty a na mém profilu také ne,dnes jsem vyrobil kvasničkovač na co2 z kvasnic,tak uvidím jestli to zabere,myslím že tomu i napomohlo že bylo po založení dost teplo a voda se mi pohybovala 29 - 30stupňů
Vypadá to na Cladophoru.Moc světla,málo CO2 a možná více amoniaku.Snížit dobu nebo intenzitu osvětlení.Případně zlepšit proudění v nádrži,aby se CO2 dostalo všude.Odstranění:ručně namotat na špejli nebo zubní kartáček(nový !!!ne použitý).Počkej,ale ještě na vyjádření od zkušenějších akvaristů.
EDIT- Jestli ti to Led osvětlení co máš v prezentaci jede naplno a)intenzita b)doba svícení(nevím kolik hodin svítíš) a nedodáváš CO2,tak si myslím,že je toho osvětlení moc.
0 17.07.2016 15:37 Kevin – Řasa
poradí mi prosím někdo co s touto řasou,fotky jsem dal do profilu
Zaregistruj se, zřiď prezentaci předmětné nádrže(ží), uveď co nejvíce pravdivých údajů ať je z čeho vařit a jistě se někdo tvého problému zhostí.
0 08.04.2016 11:53 Jitka – Řasa
Dobrý den i já bych potřebovala poradit.Mám dvě stejné akvária 25 litrů.V něm rostliny Anubius,kamínky.Před týdnem jsem vyčistila akvárium od zřejmě hnedé řasy,a opět je tam,řekla bych že ještě více.Druhé je uplně v pohodě.Listy jsem otřela papírovým ubrouskem při čištění.Nevím co s tím dále.Dala jsem do vody iod firmy dajana ALGICID,protivšem řasám.Nevím tedy kde dělám chybu.Děkuji všem za odpověd.
Řekl bych že ta druhá fotka je jassna schránka rozsivky
Tak jsem prošla internet i napsala do zverimexu a nic. Přitom tahle plovoučka by se mi vážně líbila. Asi zatím koupím riccii. Tu mají. Zkusila jsem vyměnit to světlo. Jen tak ze zvědavosti, aby měla dušička pokoj, že jsem zatím něco podnikla. Růst řas se zpomalil, ale růst rostlin taky. Což je asi logické, že? Optimální to ale asi nebude, co? Vodu měním stále cca obden. Dnes jsem dělala větší údržbu s čištěním skel a propráním filtru. Filtr jsem nastavila na menší průtok a nasměrovala do akvária. Dřív byl na nejvyšší a mířil na hladinu u zadního skla, aby beťák nebyl jako kočka v sušičce. Bude mírné proudění vody v akváriu k něčemu, nebo mám raději zase zvýšit průtok, aby se voda rychleji filtrovala?



DaveLister napsal: na sklíčko, tenkou vrstvu, pokud možno naředěné tak, aby byly vidět zvlášť jednotlivé buňky, vlákna apod. a v procházejícím světle
Poprosil jsem kolegyni s mikroskopem o par snimku steru z postizeneho listu. Mam pocit, ze priprava vzozku asi vyzaduji jistou zkusenost, takze k dokonalosti to ma daleko, ale rozsivky bych si troufal rict ze tam jsou take jsou. Ale co je ten zbytek, jestli nekdo poznate sinici/rasu, budu rad. Davam sem jen ilustracni foto, pokud to nekoho zajima, vic fotek mam v prezentaci ve slozce mirkoskop.
Mám tam cca 3cm, ale jedince, co mají tendenci dělat větší listy, redukuji. Jsou i jiný alternativy, jako třeba
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_pteridoides
Edit: Ještě jeden zajímavý bonus přidáním plovouček získáš a tím je docela solidní indikátor dusičnanů a já bych si tipnul, že budeš právě tyto mít hodně nízko.
Kolik místa potřebuje pod sklem? Já mám momentálně jen asi cenťák. Jinak hnojivo dávám po kapkách a denně nebo jednou za dva dny. Jak si vzpomenu. Ve dně mám osmocote.
Mám krycí skla, mám pistie, týdně jde hrst na kompost.

S krevetkama to bude těžké. Můj beťák je děsný žrout. Okusuje vše, co kde čouhá. Ožral všechny šneky. Přežila jen jedna levatka a i ta je prakticky bez "tykadel". Krevetky by nejspíše byly jen drahá svačinka. Jinak by asi byly stejně jako okružáci na řasy super.

Dík za tipy! Ty plovoučky bych zkusila, ale co na to rostliny, které potřebují hodně světla? A kterou plovoučku doporučujete? Pistie se mi líbí, ale pod krycí sklo se moc nehodí. Nebo omotat polystyrenovou kuličku třeba riccií a nechat toulat po hladině? Nebo přímo jen chomáček riccie?
Taky můžeš zkusit rozdělit to svícení na dvě části pomocí spínacích hodin tj. udělat v poledne pauzu. Trochu si tím zvýšíš CO2, kytkám to vadit nebude ale řasám jo. Odzkoušeno na mojí 30l kostce - můžeš svítít třeba 8-12 a 15-20. Co se týká hnojení, u mě stačí dodávat jen mikroprvky z PMDD. S řasama ti pak úspěšně pomohou krevetky red cherry - mám je s beťákem v kostce a fungují v pohodě - jen se na ně chodí koukat co dělají, množí se taky v pohodě, když se mají kam schovat.
Souhlasim s Romantem, rozhodne nemen svetlo za slabsi. Ja mam ve 20 litrovce taky 11 W a je to akorat. Byla bych i opatrna s tim zkracovanim doby osvitu. Spis opravdu pridat plovouci rostliny a upravit hnojeni. Zelena rasa na skle by mohla znamenat nedostatek fosforecnanu. Ale ja nevim co obsahuje to hnojivo Brutus, co pouzivas. Taky zalezi na davce, do 20 litru hnojivo jen po kapkach

a radsi casteji.
Šěl bych na to jinak.

S tím světlem bych pracoval tak, že bych zkrátil dobu osvitu o 2 hodiny a na hladinu dal plovoucí rostliny, což se bude beťákovi líbit a to dopadající světlo se tzv. rozbije.

Dík! Vodu měním 1x za dva až tři dny. Až se vrátím z víkendu, tak zkusím vyměnit to světlo.
11W led je na ten tvůj objem celkem palba.Nedělal bych moc změn najednou,protože potom nebudeš vědět kde je zakopaný pes.Já bych ubral na osvětlení a prováděl častější výměnu vody.


Ahoj všichni, pořád bojuji s každou možnou řasou, která vás napadne. Dělám různé pokusy s hnojením, nehnojením i světlem. Poslední pokus byl, že jsem očistila sklo od zelené řasy, rostliny nejvíce zasažené hnědou řasou jsem poslala do věcných lovišť a akvárium nacpala novými. Navíc jsem zatemnila místnost, aby do akva nesvítilo denní světlo. To bylo minulý pátek. Včera jsem si všimla, že na starších lístcích nových rostlin se začíná tvořit nahnědlý povlak a na skle lehce zelený. Tak si říkám, zda není těch 11W po dobu 8 hodin denně moc. Nemám zkusit aquael leddy smart 6W, který mám v šuplíku? Nevím, co by to pro změnu udělalo s rostlinami. Nebo mám vyčkat, až se nové rostliny zakoření a začnou pořádně růst? Na fotce nic moc vidět není, ale pro představu, jak to teď vypadá, co do osazení rostlinami.
No je každopádně pěkné vidět, že to není jedna řasa ale celé společenstvo. Škoda, že tam nejsou vidět podrobnosti, zda jsou tam schránky, nebo jsou to řetízky buněk atd. A zda jsou v buňkách organely (sinice je nemají). Uměl bych si představit, že to dlouhé jsou řetízky sinic (občas tam je vidět i něco jako heterocysta, ale to může být při téhle kvalitě iluze). A to malé hnědé jednotlivé rozsivky. Ale čert ví.
Tady je pár obrázků sinic s rozsivkami (cyanobacreia jsou sinice, diatoms jsou rozsivky, dinophlagellates jsou obrněnky), při dobrém rozlišení.

ještě jsem z toho vydoloval o něco větší zvětšení...

Zkoušel jsem to i zrcadlovkou, ale tam se obraz vůbec nevytvořil. Teda bez objektivu ano, ale byl mnohem horší, i díky potřebné cca 1 s expozici. Nejlepší foto z telefonu přikládám. Větší zvětšení už ten mikroskop nemá. Objektiv je 10x, okulár 16x a je tam ještě barlow podle mně 2x, tedy celkem 10x16x2 = 320x. Fotka celkem odráží to, co vidím okem, jenom okem mám ostrou většinu zorného pole, zatímco na fotce jen vnitřních cca 20%.
Prohlížením očima a pak i na fotkách jsem identifikoval 3 druhy objektů:
označené červeně: větší hnědé oválky v méně koncentrovaných shlucích
označené žlutě: menší zelené oválky tvořící soudržné ostrovy mezi kterými se zdá být nějaké zelené pojivo. Mohla by to být seškrábnutá vrstva listu nebo nějaká zelená řasa
označené modře: čárky, asi jiná řasa
Jaké řasy to ale jsou, je asi problém určit, protože na těch jednotlivých řasách není vidět žádné podrobnosti.
To je tedy fakt hrozný obrázek. A přijde mi, že je to směs všeho možného.

je to mikroskop z Lidlu a fotil jsem to telefonem, takže kvalita není nic moc.
na sklíčko, tenkou vrstvu, pokud možno naředěné tak, aby byly vidět zvlášť jednotlivé buňky, vlákna apod. a v procházejícím světle

Zkus to prosim nanest v tenke vrstve na sklicko, takhle neni nic poznat

.

Pod mikroskopem vidím toto, když je řasa ještě mokrá.
Kolega ma nejaky 'zazrak' ala
www.ebay.com/… ale nejsem si jisty, zda to na tohle bude stacit. Ale poptam se, zda nekdo v okoli nema neco vic pripominajiciho mikroskop.
To by chtělo mikroskop, třeba i nějakej dětskej. Sinici od rozsivky rozeznat pod mikroskopem není problém.
Okružáci rozsivky i sinici pucují zdatně.
Ruducha to neni, tu poznam - tu mam jinde

Ono kdyz to vezmu mezi prsty, tak z toho otru takovej hnedej prasek (da-li se o necem takovem mluvit pod vodou), cast zustane pevne na listu, cast se otre, zalezi na stadiu zasvineni.
Svetlo jsem zkousel pridat i ubrat nezdalo se mi, ze by to melo nejaky vliv (navic dela se to na stinnych i svetlych miste vicemene rovnomerne bez rozdilu, tak mi prijde, ze svetlo neni vyrazny limitni faktor).
Biogenni odvapneni je zajimava teorie, ale pridavam myslim relativne dost CO2 (DC svetle zeleny) a zaroven svitim relativne malo (300lm ze 30cm nad akvariem).
Kdyz googlim obrazky ruznych ras, tak to nejvic pripomina ty rozsivky. Ale muze to byt nejake kombinace - zelena rasa porostla rozsivkou apod. A nebo nejaky ne uplne bezny z tech 10.000 znamych druhu rozsivek, nebo kolik ze jich to Marcel zminoval
V kazdem pripade - okruzaci to oberou uplne docista. Ze by zraly sinici nebo vysrazenej vapnik, to se mi uplne nezda. Ruduchu nevim, budu muset zkusit.
Jestli na to nejak vyzreju, tak dam vedet.
A nebude to mít základ, tedy podklad v biogenním odvápnění? To je dobrej lapač různýh druhů řas.

U tebe to na heboučkou rudušku opravdu vypadá.


Ja mam tohle v akvariu take. A take si s tim nevim rady. Sinice to podle mne neni, protoze to pevne drzi na rostlinach. Podle mne to zpusobuje moc svetla, a asi jeste neco. Mam pocit, ze se z toho casem vyvine ruducha.
A já jako má bejt ten expert?

Jenom jsem, vyslovil teoretickou možnost, že by to mohla být sinice.

Já to mám bohužel v akvu taky, nesmrdí to jako sinice, jde to mnohem hůř setřít než sinice a nefungují na to protisinicový preparáty. Pomáhá hnojení, lepší proudění vody a častejší výmeny vody. Já to považovala za druh ruduchy. Ale už vůbec nejsem expert

takže je to jen můj názor

Uvítal bych názor dalších diskutujích, mě to na tu sinici připadalo.
Spíš než na rozsivky, bych to tipoval na sinici.
0 22.03.2016 17:54
daren [410] 


Par postrehu k rozsivkam. Tedy predpokladam, ze mam v akvariu nejake rozsivky, mikroskop nemam
Objevily se mi tak 3 tydny po zalozeni akvaria, a ani po dalsich 2 mesicich nevypadaji, ze by chtely zmizet. Zkusil jsem ledacos, nasledujici veci nefungovaly:
- pockat (to za 14 dni prejde, no nepreslo)
- prisvitit (3x vic svetla)
- pristinit
- menit casteji vodu (zkousel jsem 3x tydne 60%)
- nasadit otika (mam aktualne jednoho, mozna ze by jich bylo treba vyrazne vice)
- nasadit amanovo krevetky (mam jich 6-8)
- pokropit postizene listy H2O2
- manualne otirat (jde jen do rucite miry, navic bych u toho prosedel vecnost)
- dukladne vycistit filtr/trubky, vcetne postupne vymeny fitracnich hmot
Castecny uspech jsem zaznamenal pouze u dvou veci:
- tekuty uhlik (1ml aplikovany lokalne na postizene misto zpusobi, ze druhy den jsou rostliny vyrazne cistejsi; vypozoroval jsem, ze bezprostredne po aplikaci se krevetky primo vrhaji na postrikana mista, zejmena kameny, a co na nich je oberou; do te doby si toho ale moc nevsimaji; nevyhoda je, ze bezpecnou davkou se da osetrit jen velmi maly prostor, ktery casem opet zarusta)
- okruzaci (mam v malem akvariu na okne par sneku a odkladam si tam kytky co se mi jeste nechce vyhodit a vsiml jsem si, ze sneci rostlinky pekne oberou; na prilozenych fotkach je videt rozdil ktery udelaji 3 sneci za 1 den na jednom miste)
Ty sneci mi prisly celkem zajimavy, tak jsem to sem napsal. Jestli je resenim vysadit jich kvanto nebo jeste chvili pockat az se to usadi nevim. Necekam nejakou spasnou radu co s tim, chapu ze co kus to unikat, budu zkouset dal...
Dobře odpoledne jsem otřel řasu ze skla tak snad to bude ok diky za rady a ochotu
0 20.02.2016 19:52 Zemi Je to standardní jev u nově založených nádrží. Ty píšeš, že máš akva v záběhu cca 3-4 měsíce, to už je čas aby se ztratila. Doporučuji a teď obecně, nevím totiž jaký máš filtr, ale použít médium pro max. osídlení bakteriemi, ručně při odkalování stírat řasu z listů a houbičkou z dekorací a skel, pořiď si Otíky (Otocinclusy) ty se do ní pustí a časem by mělo být dobře. Samozřejmě jak píše Václav, faktorů může být hodně, ale spíše než pro hnědou řasu, tak ostatní (cladophora, sinice, zelená vláknitá/prachová a další), hnědá je opravdu spíše syndrom nových nádrží. Jo a s tou dobou osvětlení – je to moc, já jsem si teď založil taky akva, v pořadí s odstupem času třetí a svítím 10 hod. – vždy to postačovalo a řasa minimálně.Nezmiňuji základy akvaristiky – odkalování, týdenní max. 14 denní výměna min. 1/3 vody, nepřekrmování atd…. Tak ať se daří

To je moc dlouho.

O tom žadná.řasa se mi děla na skle a svítím od 8ráno do 9 večera
Samozřejmě že to může být i silným světlem jen jde o to kde se ti řasa dělá, třeba i jak dlouho svítíš ale to jsou stále jen dohady.

Spabé? Já pravě myslel silné.ja to jednou začas když mám špinavé skla přejedu vatou a vičistím
Počítej s tím že si na začátku nějakou řasou tak jako tak projdeš. Hnědá řasa by měla časem odeznít ale klidně to může být třeba i slabé světlo.

Da se řict že nově založene ak. Je asi 3-4 měsice a světlo je tam taky od založení ak.A z čeho by se mohla takhle řasa rozšířit?
Dostaneš standardní odpověď. Založ si prezentaci. Ze dvou vět nelze poznat co máš za problém, jestli je to tím že máš nově založené akvárium, nebo že jsi vyměnil světla, nebo ještě něčím jiným.

0 20.02.2016 17:23 Honza77 – Problém z řasou
Zdravim mám 500l ak. a rapidně se mi rozšířila hnědá řasa.Chci se zeptat jestli to není tim že jako osvětlení používám led diody(studenou modrou,teplou bílou)
Dík! Takže opět sníženo na 7 hodin. Kytkám se jinak daří, tak počkám, co se bude dít.
Osobně bych s tím světlem nebláznil, aby jsi sem do týdne nepsala, tedy do jinýho vlákna, že máš akvo zelený. Tedy těch 7 hodin na začátek považuji za lepší volbu.
Tak ke mně do akvária už ta řasa taky dorazila. Je na stěnách, rostlinách a krásně se vyjímá na anubiasu gold. Akva je viz prezentace. Dobu osvětlení jsem prodloužila ze 7 na 10 hodin a vodu budu měnit 2x-3x týdně. Můžu udělat ještě něco dalšího vyjma čekání?

Mrkni sem
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu , nicméně to dno je mizerný, je to drť a myslím si, že je to i s obsahem vápence(zjistíš když na několik bílejch šutříků kápneš ocet, když budou šumět, je tam). S drtí bývá problém při údržbě, která se nedá dělat tak poctivě, jako u štěrku, který je kulatejší a lépe se do něho noří odkalovač. Jinak to co vidím, jsou podle mě rozsivky, což obvykle bývá dětská nemoc nově založených akvárií a čas tento "problém" dokáže řešit.
Bez nejakeho infa o nadrzi se neda moc radit. Zaloz si prezentaci nadrze. Pokud je aqua nove zalozeno, tak jen vydrz a zmizi to samo. Zatim pouze cistit sklo od toho. Muzes upravit osvetleni, mozna je slabe, nebo svitis malo. Pricin to muze mit nekolik. Proto potrebujeme na radu vice infa

0 17.11.2015 22:11 jitkazidovice – Hnědá řasa ?


Co s tím? Přikládám foto.
Ahoj. Ne nejsem

Nemusite hned vsichni za vsim neco hledat! Pouze se mi v akvarku zacala objevovat hneda rasa. Hledal jsem na netu a nasel tohle a tak jsem to sem nahodil. Ze by to mozna nekomu mohlo pomoci. A kdyby jsi poradne cetl, tak je tam pouze napsano, ze muze pomoci docasne odstranit tento problem pomoci toho uhliku, ne vsak pricinu. Takze zacatecnik to klidne cist muze a i pouzit, muze mu to pomoci v boji s tim. To, ze to Ty neznas, nepouzivas, nebo nerozumis, neznamena, ze jinemu to pomoci nemuze.
Ty jsi obchodni zastupce firmy na prodej tekutyho uhliku? Doufam, ze to moc zacatecniku cist nebude, uz jsem to jednou videl a jsou tam jen neucelene informace zamerene jednostranne na propagaci urciteho vyrobku.

0 15.11.2015 21:50 Trollo – Řasy
Ahoj. Tady jsou docela dobře popsány druhy řas, jak a proč vznikají a jak se jich zbavit
www.vitaplant.cz/… Pokud je to souvislý hnědý "koberec" bez viditelných vláken, tak to bude rozsivka.
V tom případě, jak už bylo napsáno, zmizí po zaběhnutí akvárka.
Pokud budeš měnit ob den část vody (bez zásahů do dna a do filtru), tak to bude taky lepší.
souhlas, ale pravděpodobně to bude rozsivka. Akvárium ještě nemáš zřejmě zaběhlé a jí chutná amoniak. Až se aq a filtr zaběhnou, sama zmizí.
zacni tim ze zalozis co nejpodrobnejsi prezentaci
0 03.11.2015 22:54 jitkazidovice – hnědá řasa
Dělá se mi v akváriu hnědá řasa na černobílém stěrku. Vypadá to hrozně, začíná to už lést i po skle. Co s tím? Mám akvarijní set cat-gato pacific 54l. Osvětlení 15W. Souvisí to s osvětlením? Jak bych měla svítit? Děkuji za rady.
To ale znamená, že to s tím snižováním fosforu nebude až tak horký, ne? Nebo se to dá interpretovat nějak jinak? :o) ...

2mesiace používania silikatex...rastlinky neubudaju, ale sa pekne rozrastaju...takže negaívny vplyv silikatexu na rastlinach nepozorujem
A az se poradne zbavis fosforu, budes pozorovat i ustup rostlin

.
3 02.05.2015 17:01
kuriertomas [13] - Raci, krabi, krevetky Kto ma externý filter, odporúčam JBL SilikatEx...po 3 dňoch nastal ústup povlaku z rastlín...nápln vystačí na 200-400l vody...absorbuje do seba .
Popis produktu:
: špeciálny filtračný materiál, ktorý odstraňuje silikáty (kremičitany) a fosforečnany. Zvýšená hladina silikátov spoločne s nefunkčnou filtráciou či slabým osvetlením spôsobuje často rast rozsiviek v podobe hnedých mazľavých vlákien či povlakov.
Ja som meral vodu testom JBL Sio2, kde boli hodnoty nad meratelný limit. Po 3dnoch som testoval znovu, este sú vysoké(hodnoty sú 3), ale evidentne už klesajú, keďže sú meratelné hodnoty, základ však je, že vidím ústup povlaku z rastlín.

Lidi tak nevím, je tohle hnědá řasa? Po nasazení Twinstaru to chvíli vypadalo, že ustupuje ale teď se rozjela naplno. Jak je to s touto řasou a světlem? V jednom článku jsem se dočetla, že ji způsobuje málo světla, v dalším, že příliš. Drží se na mechu, na dně, ale jde poměrně snadno odsát. Prý se vyskytuje v čerstvých nádržích, mám napuštěno od začátku listopadu... Může to být tím? Ve filtru mám zeolit, ale když jsem ho tam dávala, přišlo mi, že je tam málo bordelu, respektive bakterií.
0 18.11.2014 19:50 Hollymen – Hnědá řasa

Ahoj potřebuji poradit s hnědou řasou ve které se i dělají hodně bílé fleky(zkusim dát foto, snad to bude videt), jsem z toho už nešťastný a přemýšlím i o prodeji i když to bych nerad, dlouho jsem akvárium chtěl a ještě mi prosím někdo poraďte kolik watu na akvárium potřebuji, třeba je chyba v osvětlení! Akvárium má 300 litrů, rozměry 100×50×50 a svítí zářivkami 2x30w které tam byly. Moc děkuji za reakce, nevím si rady

OK budu tedy měnit 2x týdně 1/2 nádrže, nemám s tím problém, ze začátku jsem měnila denně, s hadicí je to celkem pohoda (kýblování bývalo o dost horší

). Děkuji za radu
Ted uz ne. To jsi mela necim co se rozklada akvarko zasobit pred rybami. Nekdo treba akvarko krmi i kdyz je bez ryb, ja v nem nechal vyhnit spareny salat.
Ty ted musis udrzet kvalitu vody, nenechat cpavek a NO2 moc vyrust, takze vodu poctive men a ono se to taky zabehne. Neni to zadna hruza, nemusis az tak moc litat s vodou, ale nezanedbej to. A muzes si pomoct Sera Bio Nitrivec, ale jako nutne to nevidim.
a nemám teda něčím hnojit? Nemám s tím vůbec zkušenost, tak se obávám, abych něco nedala blbě a neuškodila rybkám
To cele sedne, dej tomu cas. To akvarium je pomerne velke, externi filtr, to vsechno se musi zabehnout, ale to taky musi mit z ceho. Akvarium se sice bezne za mesic zabehne, jenze tohle je vetsi, ciste, nitrifikacni bakterie klidne budou k namnozeni potrebovat delsi cas, nemely zatim moc z ceho

. Nakonec i proto se akvaria behem zabehu prikrmuji necim, co se v nich rozklada. Vydrz, bude to fajn.
Z kamenů ji odstraňuji, jinak to ale moc nejde, všechno jako by chytilo hnědý nádech - pozadí se kartáčem čistit nedá, mám to 3D a odírá se tím nátěr

, přes víkend vyměním saggitarii, na které je toho hodně, to půjde, mám další ve druhém akvárku, ale třeba z limnophily to odstranit nepůjde, zkusím ji zase sestříhat, případně koupím jinou. Polední přestávku jsem dávala kvůli zelené, která tam krátce byla, tak ji zruším, tím líp, aspoň můžu víc koukat na rybičky

. Denní světlo mi tam moc nesvítí, nádrž je na opačné straně pokoje. Budu tedy měnit vodu jak píšeš, snad to pomůže. Ancistruse mám sice tři v jiném akva, tady by mi ale zlikvidovali echinodorus, jedinou pěkně zelenou kytku co momentáně mám Děkuji za radu, jdu na to.

Hnědá řasa se často vytvoří při založení nové nádrže. Žádná tragedie, odstraňuje se docela snadno. Ze skla houbou, kameny a dekoraci které jdou vyndat otřít houbou, nebo papírovým kapesníkem. Samo prodloužení svícení řasu neodstraní, ale pomůže. Zrušil bych to přerušované svícení. Na výměnu vody bych trochu ze začátku přitlačil. Klidně půl nádrže i dva krát v týdnu. Pokud do nádrže svítí hodně denního světla, i to může řase pomáhat v růstu. Dobrým pomocníkem v boji je ancistrus.

Prosím o radu - v akvárku se mi zabydlela hnědá řasa, je na kamenech, pozadí, ale i na některých rostlinkách. I když jsem tady pročetla většinu příspěvků, nedokážu přesně posoudit, v čem dělám chybu? Svítím 10 hodin denně (9-13 a 15-21). Mám prodloužit svícení? Je osvětlení nádrže dostačující? (bylo mi doporučeno ve Sklorexu, nevyznám se v tom). Měním každou sobotu 1/4 vody v nádrži - mám měnit častěji? Akvárko bylo založeno 19.7.
Děkuji předem za radu.
Návodů je i na těchto stránkách plno...

ale díky. Nějaký postup jak se jich zbavit?

Nevíte někdo, jestli to náhodou není řasa? Jako dno je normální akvarijní štěrk, a pod ním staré dno od Rataje
Byla by aktuální fotka postiženého akvária?
Algu-min je spíše na zelenou řasu a na hnědou nezabírá. Z komerčních přípravků nejlépe zabírá snad jenom eSHa Protalon 707. Nejúčinnější bývají ovšem častější výměny vody a podpora růstu rostlin. Protalon nasazuji až když vše ostatní selže.
Pomůže proti této řase Tetra Algu Min? Díky
No nevím, proč reaguješ zrovna na můj příspěvek, když jsem psal: "když nepočítám vlastnoručně postavené světlo"? Když je někdo šikovný, tak si může postavit spoustu věcí levněji, ale to u tazatelky nepředpokládám.

Pokud hodne levne, pak lamino, nechat riznout na rozmery a nechat rovnou i potahnout hrany kde je potreba, sesroubovat konfirmaty a je to kapotovane. Protoze kapotaz se da udelat vyssi, neni pak problem prisroubovat nekolik patic pro usporky a nasroubovat tam takove, jak se hodi. No a kdyz je lamino bile, on ten "klobouk" z lamina docela slusne jako reflektor funguje, a vyse umistene usporky maji take dobry vliv na rovnomernost osvetleni.
rybicky.net/fotogalerie.php… </b>
Na druhe fotce jsou halogenove bodovky, ale lze tam dat i usporky - a nakonec tam take byly:
rybicky.net/fotogalerie.php… </b>
1m2 18mm lamina i s narezanim na rozmer prijde +/- do nejakych 250Kc (tedy pokud mne pamet neklame).
Jenže to, co jsem ti psal, je spíše ta levnější varianta. Existují ještě zářivková světla značky 4AQUA, která jsou asi nejlevnější zářivková světla T5 u nás (když nepočítám vlastnoručně postavené světlo), jenže ty zrovna moc dobře nesvítí (mají špatně řešené odrazové reflektory). Zkusit můžeš i zářivky T8 (např. Diversa T8 2x18W za cca 1.200,-), ale to bude také slabší osvětlení vhodné spíše pro stínomilné druhy rostlin. Pak ti ještě zbývá vyzkoušet nějaké úsporky v lampičkách, ale to bude také slabé (pokud bys tedy nepoužila nějaké extra výkonné úsporky, např. 85-100W/ks, které jsou ale opravdu obrovské, což málokomu vyhovuje). Pro akvárium dlouhé 60-80cm počítej prostě s tím, že dáš za slušné světlo kolem těch 2.000,- Kč. Vyzkoušet můžeš cokoli (třeba ti ještě někdo něco poradí), ale nevím, nevím, jestli s tím pak budeš spokojená.
to je právě šílený takový ceny :( no ale nevím pro jaký filtr se rozhodnout ;)
jo překvapily mě ty ceny

dík za tip ;)
Za sebe bych ti poradil osázet si celou plochu dna co nejhustěji rostlinami (např. Blyxa japonica + nějaký pěkný Echinodor). To by ti mohlo pomoct provzdušnit pěkně celé dno, což zase podpoří činnost bakterií. Rostliny budou navíc přispívat k čištění vody. Osvětlení je samozřejmě také velmi důležitý faktor pro růst rostlin. Vím, že je vše o penězích, ale zkusil bych popřemýšlet o nějaké osvětlovací rampě, např. T5 Juwel 2x28W (2.000,- Kč). Používal jsem tohle osvětlení také u svého akvária Rio 125 (80x36x50cm), a na výsledek se můžeš podívat sama (
prirodni-akvarium.cz/… ). Samozřejmě je ale také potřeba sladit intenzitu osvětlení s hnojením a příp. i přidáváním CO2. Čím vyšší intenzita osvětlení, tím vyšší budou mít rostliny nároky na hnojení a CO2. CO2 se dá ale vyřešit i pomocí burčáku nebo "tekutého uhlíku" (např. PMFE, EasyCarbo apod.). Jinak hnědá řasa (rozsivka) je při zabíhání akvária zcela běžná a během pár týdnů většinou odezní sama. A pokud máš špatnou filtraci, tak bych doporučoval provádět častější výměny vody (alespoň do doby, než si budeš moct pořídit nějaký dobrý filtr).
Diskuze,je od slova diskutovat.Instantní návod,jak úspěšně provozovat akva.,Ti tady za pár příspěvků nedám.Každopádně jsem rád,že jsi docenila radu se zářivkou a příště tolik neděkuj.
to mi nevadí, když to bude na delší povídání, od toho da diskuze je ne ;)
Odpověď,je na delší povídání.Zareagoval bych prozatím,na tu část ohledně "růžové zářivky"Na 99% s,se jedná o osvětlení typu Hailea YZ-750.A trubice Tropical red.Tak tu trubici,nahraď klasickou,třípásmovou "zářivkou",830,840,865.Pod tou Tropicou,to neporoste./spektrum k ničemu/.
www.srovnanicen.cz/… Ahoj lidi, máme doma akvárko 100l, které si zařídil táta stylem umělých rostlin, dna pěnícího v octu a osazenstvem 1 druh 2 rybičky...

postupně jsem akva převzala já a rozhodla se ho úplně předělat. Koupila jsem terramol a smíchala ho s JBL florapolem (pro výživu rostlin), sehnala jsem si rostlinky typu rohatec atd. Rostliny nerostou a začala se tam dělat právě ta hnědá řasa, po přidávání hnojiva se sice tvoří nové listy ale i ty jsou hned pokryty řasou. Co s tím?? ... A testy na dusičnany vycházejí děsivě. Navíc teď odešel filtr, takže jsem tam dala zatím starý a nevím pro jaký nový se rozhodnout, přemýšlela jsem o klasickém bublifuku? Co si o tom myslíte? Dávám tomu všemu za vinu špatné osvětlení (táta dříve odstranil setové osvětlení (38W - klasické zářivky) a dal na akva sklo a koupil světlo s 18W zářivkou - růžovou :( no a plus ještě takové kuchyňské osvětlení - zářivka 13W)Bohužel nevím jak to vyřešit protože světla jsou opravdu drahá a to ani nemluvím o zářivkách.
Jsem z toho nešťastná protože si s tím nevím rady.. Tak děkuji všem kteří se mi budou snažit pomoct.
Zdravim mám jednoho gicepse4 roky a má 26cm je jasné že když má někdo akvárko 60 litru tak si ho nebude pořizovat takové akvárko muže každý třetí den vypláchnout a bude čisté já mám 650l tak že giceps odvádí svoji práci tak jak má s pozdravem Pavel.
No nevím zda je dobré doporučovat pořízení ryby která může dorůst 70 cm. Mnoho začátečníku by se toho mohlo chytit a co pak s tím. Asi bych se zaměřil na samotné akva a pokusil se zjistit v čem je chyba

.
0 08.02.2014 15:36 PAVEL Zdravim všechny na hnědou a jinou řasu je potřeba Krunýřovce sítovaného a máte klid dělala se mě pořád dokola hnědá řasa známí mě poradil krunýřovce a akvárko mám pořád jak nové opravdu super když vám přeroste není problém ho darovat nebo prodat a pořídit si nového zdravim všechny a at se daří Pavel.
Dobrý den, hnědá řasa je pryč. Koupil jsem ryby (parmička siamská) a během 3 dnu všechno sežrali...

Zkusil bych něčím přihnojit, třeba železem nebo PMDD ale pokud předělávali vodárnu tak může být méně železa bo přecejenom těch zrezlých trubek je oněco méně...
0 24.12.2013 18:49 Iga – Hnědá řasa
Zdravím všech, rybičky už mám 30 let, teď mám Terčovci ( diskuse) už 2 roky, před pul rokem jsem koupil jednu roslinu a od ty doby mám problém s hnědou řasou.
Všechno jsem zkusil, vyhodil jsem všechno, předělal akvarko dodávám různá blbosti do vody a stejně tu řasu mám.
Všechno mám OK filtry, osvětlení, vzduch, Ph atd.
Teď jsem zjistil že máme špatnou vodu v Jirkovském vodovodů, před pul rokem v Jirkově předělali vodárnu a od ty doby hodně lidi stěžuje se na vodu.
Tak že myslím si, že hodně záleží na vodě.
já si taky myslim, že to je hnědá řasa. Mě se taky udělala z nedostatku světla. Tak jsem koupil krunýřovce a šneka, ze stěn jsem to otřel na hrubo houbičkou a o zbytek se postarali ty dva pracanci a ten se to leskne.

Objevuje se nejcasteji v novych akvariich a u tech se deje oproti zabehlym ta vec, ze se v nich hromadi cpavek, protoze jeste nefunguje nitrifikace, coz se take udava jako jedna pricina, proc se objevi, a po zabehu akvaria zase rychle zmizi. Pozoroval jsem to zacatkem roku u nove zalozeneho akvaria, u druheho jsem pak pouzil dost razantni rozbeh nitrifikace (prudce vyhnit a jedem) a vubec se neobjevila, asi to nestihla, coz by to potvrzovalo.
Takze se nabizi otazka, nemohla se Ti rozhodit nitrifikace treba nejakym lecenim ryb, nebo nemas treba nekde "diru" ve filtru ze nejde voda pres medium, nebo neco v tomto smyslu, treba totalne preorane dno? Pripadne nejake vetsi zatizeni, ktere akvarium nestiha?
Na svetlo jsem se ptal, protoze se take jako pricina nekdy uvadi malo svetla. Lze ale najit i tvrzeni opacna.
EDIT: V kazdem pripade bych jeji nahly vyskyt v zabehlem akvariu nepodcenoval, neco se Ti v nem deje... i kdyz ja vlastne nevim, jak dlouho to akvarium bezi, jen jsem tak usoudil ze Tveho "rostlin kupa", coz u novych akvarii az tak caste neni.
dělá se mi to všude na rostlinách a i na skle a kamenech
A dela se Ti i na dobre osvetlenych mistech?
0 14.10.2013 16:20 Kán Dobrý den,
chtěl bych se vás zeptat, co mám dělat, jestliže mám teďka poměrně dost rozšířenou hnědou řasu, jak se jí zbavit.. Proudění vody 3xobjem, doba svícení 13h, rostlin kupa.. hnojení PMDD a CO2, neměl jsem s tím nikdy problém, ale teď se mi zdá, jako by mi hnědla voda a dělá se mi všude i na rostlinách hnědá řasa, tak se chci zeptat, jak bych se jí mohl opět zbavit...
Děkuji
S pozdravem
Kán
Tímhle bych se ani netrápil. V úterý mi snad přijde kvalitnější foťák tak ti nafotím svoje akva, ať vidíš, jak to vypadá, když má někdo problémy s řasami

Po tydnu se v akvariich deji ruzne veci bezne, neco odezni samo, neco nemusi. Ted tomu dej cas, ono to chvili trva, nez si vsechno sedne jak ma. U bezneho akvaria to zacne byt ono tak po trech mesicich od zalozeni, a vetsina prvotnich problemu zmizi tak do mesice. Oni Ti nekteri experti reknou, ze oni tyhle problemy nemaji... no nekdo holt umi lepe, ale tim se vubec nenech rozhodit.
A mas-li moznost, pridej tam rostlin, hlavne rychlerostoucich, ale v zasade cokoli nenarocneho v co nejvetsim mnozsvi, co Ti kdo v okoli da. Az to pobezi jak ma, muzes vyhazet plevel a udelat to vice dle svych predstav. Samo ze to jde i jinak, par rostlinek a casem se rozrostou. Je to horsi cesta, ale zato ji projit trva dele

.

novozaložené akvárium (presne týždeň), 60x30x30, osvetlenie úsporka 2 ks (každá 20W, 1155 lm), 4100K.. výmena vody každý druhý deň cca 10 litrov (merania v akváriu žiadne, len od známeho z vodární, voda mäkká)
rybicky.net/nadrze/18014
na egerii najviac (menej aj na cabombe a stolístku) sa pred pár dňami objavilo niečo podozrivé, čo podľa štúdia tohoto fóra tipujem na hnedú riasu.. v stredu plánujem pridať ďalšie rastlinky a 2-3 zábehové rybky (asi platy)
podľa teoretických predpokladov by riasa mala pomaly ustúpiť... je môj predpoklad správny?
Mohlo by se jednat o Rosivky, ale s jistotou to říct nemohu uvidíme co na to někdo zkušenější.
Martin Honzejk
0 18.01.2013 18:31 Toddik1
0 18.01.2013 18:30 Toddik1 
Ještě přidávám jednu fotku. Díky za článek, nevidím tam ale přímo tuhle řasu, teda pokud se nejedná o roduchu, což se mi nezdá...proud v akváriu mám malý, osvětlení funguje více jak dva roky velice dobře, protože rostliny se hodně rozrostly...vodu čistím téměř každý dva týdny (80l akvárium). Není možné, že je to světlem? Svítím od 14:00 do 22:00,....
0 18.01.2013 17:21 Toddik1
0 18.01.2013 17:21 Toddik1 – hnědá řasa

Ahoj/dobrý den,
chtěl bych se zeptat na hnědou řasu, která se mi udělala v poslední době na rostlinách. Přikládám fotky. Mohli byste mi říct, co je to za řasu a poradit, jak se ji zbavit? Jde poměrně lehce odstranit, ale rád bych ji odstranil nadobro. Dva roky v akváriu řasa nebyla, až teď poslední dobou. Díky za rady.
pár okružáků a levatek jsem tam měla, ale nějak vymizeli. občas zahlédnu levatku, ale moc se mi nerozmnožují. možná bych dokázala nějaké přelovit od kamarádky.
to jo. poslední dobou nějak bělá. jako kdyby neměla dostatek chlorofylu.
Ta hygrofila "sténá"...

...Nedávno jsem měnila zářivku, která má určitě lepší osvětlení než ta stará T8 15W 840. Ale je možné, že změnou osvětlení se mi vytvořilo v akva tohle?
Posílení intenzity světla mohlo mít na objevení se hnědé řasy vliv. Ale ne proto, že by bylo akva přesvícené, nýbrž proto, že pod původní zářivkou bylo tak málo světla, že se ani hnědé řase nedařilo...
No a teď se podmínky o něco zlepšily, tak řasa využila vhodné podmínky, (vizte zmínku o křemičitanech), a až tyto pominou, řasa zmizí.
Pomoct by mohli i okružáci.

Musíte číst a reprodukovat přesně - Johan nic nepíše o přebytku dusičnanů.

Pro hnědou řasu jsou křemičitany makroživinou. (Potřebují ji ve velkém množství.)
Proto se jí daří jen tam, kde jich má dostatek.


Našel jsem tuto informaci, když jsem četl článek uživatele Johana.
až se filtr zaběhne, tak se to spraví, jinak až budeš měnit fitr příště, je dobré nechat nový běžet současně se starým tak měsíc. Pokud to není možné, tak dát nový fitr a co dva dny měnit tak 30% vody, aspoň 14 dní.
to co píšeš je nesmysl, přebytek dusičnanů a fosforečnnů nezpůsobuje řasy.
Ano, taky na to existují přípravky, ale to není potřeba, později to zmizí, jen je potřeba měnit vodu, nepřekrmovat a nemít přerybněné akvárium.
Mě se objevila tahle řasa, když jsem ještě neměl zaběhlé akvárium, asi někdy v polovině října. Teď jí mám ještě někde trochu, ale už mi mizí.
čtu si o tom teď plno věcí a že se vyskytuje při nezběhlých akváriích. já měnila filtr, ten starej už měl molitan v šíleným stavu, tak sem vyměnila za novej, ten starej jsem vymačkala do akva, aby se zaběhl hned ten novej filtr. ale asi to nestačilo. snad se to dá dohromady, když to budu dávat houbičkou pryč a často měnit vodu, ne?
Hnědá řasa není jen při nedostatku světla, já s ní měl teď taky problém, většinou při přebytku křemičitanů nebo fosforečnanů.
Tú Atmanovskú čerpaciu hlavu by som hneď nekupoval. Ja to prevádzkujem s čerpacou hlavou z AquaEl fan2 plus a je to v poho.
Já ji neslyším vůbec ani v noci je to o kusu na který narazíš
0 02.06.2012 16:30 Cristine Tak jsem nasázela zpět kytky, ale bez dekorace-kořenu, aby tam bylo více světla. Budu to pozovat, měnit vodu a uvidím. Jestli zase bude rozsivka, zkusím přikoupit světlo.
Jak moc by ta čerpací hlava s molitanem byla slyšet?
Doteď to bylo bez kytek a po rozsivce ani památka.
Být tebou vrátím tam ty rostlinky částečně budou fungovat jako filtr když tam není. Každopádně akva bych nechal řádně zaběhnou a třeba každý druhý den bych vyměnil část vody. Jinak světlo je na 30 litrů slabé chtělo by to víc a nebo méně náročné rostlinky na světlo třeba vallisnerku nebo nějakou rychlerostoucí hygrophyllu. Ale vzhledem k tomu že je akva nové měnil bych vodu třeba ob den.A časem se uvidí co to bude dělat. Jinak ten filtr pokud je to takový ten honič vody co je předražený a zdaleka nepřipomíná filtr bych vyhodil a pořídil tohle:
www.zoo-market.cz/…
www.mamejeradi.cz/…
A vzhledem k tomu že je to tak malé akva bych ještě pouvažoval o obyčejném bubláku napojený na vzduchovací motorek

Ja som si hnedymi riasami tiez presiel a netreba sa toho bať. No neviem kolko rastliniek tam bolo vysadench. Problem je v tom, ze akva nie je zabehnute. Ale skus tam dat rastlinky ako Pistia a podobne, co radi "papaju" dusík. A ono sa to casom spravi. Dalsia vec, menej svietit. Bude postacovat aj 9-10 hod. Dalej doporucujem studovat : napr.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
tak drzim palce, aby coskoro bola z akvarka radost.
0 30.05.2012 18:55 Cristine – Založení a osazení 30l akvaria, problém s rozsivkami
Ahoj, před 10-ti dny jsem založila 30l akvárko, zatím bez rybek. Cílem bylo udělat mini akvarium pro beťáka (toho mám zatím v pětilitrovce s topítkem) a do budoucna pár kamošů.
Umístění - roh u zdi, bez přímého slunečního světla. Zářivka úsporka 11W v setu Fluval Flora.
Dekorativní kořen jsem vyvařila ve vodě, na dno dala setový substrát Flora, osadila 3 druhy rostlinek - hustě osazeno - a nechala svítit cca 8 hodin denně, zapojila filtr, přidala kytkový hnojivo ze setu (železo a spol), CO2 jsem tam zatím nedala. Svítila jsem cca 8 hodin denně.
Voda byla zkalená, úplně se nepročistila ani za 3 dny. Pak se začala cca 6 den tvořit hnědá řasa. Pak jsem musela 8. den odpojit filtr protože hučel a teď je na reklamaci. Řasy bylo víc a víc a voda zhnědla, bylo to na substrátu, na skle, na rostlinách které za tu krátkou chvíli zdvojnásobily svou délku. Byly takové "vytažené". Kalamita rozsivek.
10.den už se na tu hnědou kaši nedalo dívat, akvárium jsem vypustila, kytky hodila do hrnce s vodou, kořen taky.
Umyla jsem akvárko, napustila novou vodu, dala propraný substrát a okamžitě jsem zapnula svícení a svítím cca 12-15 hodin denně. Řasa tam po jednom dni není. Jenže akvárko je naholo, jen dekorativní stěna a substrát na dně.
Co teď, aby se kalamita neopakovala? Začalo to už před odpojením filtru, který ještě 14 dní nebude. Rostlinky ještě mám, mám jich tam část dát zpět? Nebo počkat na nový fltr?
A je bezpečné tam dát beťáka, pokud to zatím nechám jak to je? Nerada bych o něj přišla, je žlutý a těch moc není... v té zavařovačce zatím docela prosperuje.
0 21.03.2012 21:59
Urgy [3] 

Zdravím, mám problém s hnedou vláknitou riasou. Dva mesiace som kvôli úrazu nebol pri akváriu, známy mi občas nakrmil ryby a to bolo všetko. Svetlo 0,5 wattu/l, žiadne hnojenie ani co2. Ked som prišel, akva bolo plné rias, sinica, štetičková, hnedá vláknitá, čo len chcete. Začal som svietiť 1w/l, začal som hnojiť pmdd, najskôr 1ml/100 l, po týždni 2ml/100 l, do toho ešte co2. Takto som fungoval mesiac a pol, astliny trochu podrástli, sinica viac menej zmizla ale hnedej vláknitej riasy sa nie a nie zbaviť. Tak som prestal s co2 a hnojením, skúsil som častejšie meniť vodu, 2x do týždna ale nič. Jeden deň povyberám toľko rias koľko sa dá a na druhý den to robím znovu, pretože už mám v akva 20 cm vlákna. Takto fungujem už další mesiac a nič, už neviem čo s tým, prosím pomoc

Pokud není co odkalovat, tak taky nebude důvod k týdennímu proplachování filtru, to je kontraproduktivní opatření. Filtr bych čistil až se jeho výkon viditelně sníží, poloviční výkon filtru považuji za dobře zajetej filtr. Té vody bych měnil klidně jednou tolik.
Zdravím všechny, v srpnu jsem dcerka založila Dennerle nano cube 30 l, včetně orig. osvětlení atd. Do nedávna v pohodě, krásná voda, rostlinky celkem rostly, ale nedávno se začala dělat hnědá řasa, porůstá rostliny (mám tam třeba cabombu a nějaké stonkovité rostlinky, které rychle rostou a za chvíli se plazí po hladině, tak je pořád zakracuji a přesazuji, takže rostlin je tam celkem dost) a vypadá to celé škaredě, řasa dokonce byla i na hladině, tak jsem nastavila filtr tak, aby víc vířill vodu a z hladiny zmizela. Voda jako taková je čistá, bez zákalu, ale ta řasa... Nevím co s tím. Mám ještě akva 60 l a tam řasy takřka nemám, když už, tak zelené. Osvětlení je v tom větším akva slabší, než v malém, myslím na počet litrů. Jsem z toho špatná, takové krásné akva to bylo. Jinak vodu dávám vodovodní odstátou, je spíš tvrdší a zásaditější, měním nyní 1x týdně cca 6 litrů + propláchnutí filtru + čištění skla, odkalovat není co. Díky všem za rady.
Pročítal jsem tady forum a pokud může být druh sinice hnědý, tak je to ona. Ale jak s ní bojovat ? Žádný zaručený návod jsem nenašel.
Bahnatka bezstopečná, Růžkatec ponořený, Douška hustolistá - tyto rostou opravdu rychle, nejméně náročný druh z těchto tří je Růžkatec. Jsou to běžně sehnatelné druhy.
Stonková rostlina. Já je kdysi neměl rád. Když se jim daří, tak je s nima práce, zkrátíš je a ony se zanedlouho už zase plazí po hladině a stíní. Jenže právě to že rostou tak rychle je výhoda. Většina z nich je nenáročná, odebírají z vody spoustu živin a svým rychlým růstem nedávají řasám moc šancí aby je porostly. Proto jsou ideální ke stabilizaci nádrže a boji s řasami.
Toto jsem taky nečetl v tomto tématu ale v téma Osvětlení. A když už píšeš vrať se o několik řádků nazpět, mohl by jsi bejt tak hodnej, a rovnou zkopírovat to, co bylo níže psáno, to co jsi měl na mysli, a nenechat mě to opět hledat, neboť výrazem vrať se o několik řádků níž skutečně nevím co bych asi měl hledat. Možná jsem blbej, ale určitě ne jedinej kdo by tu teď jako pitomec hledal co jsi asi měl na mysli. Tak dík za odpověď a odpovědi tohoto typu si nechte pro sebe ;)
Čteš špatně. Toto Ti tu nikdo nepsal. Tvůj postup bude opět špatný. Vrať se o několik řádků nazpět a čti.

Jelikož mám akvo metr na šířku, dostanu tam tělesa s trubicema o délce 80 cm. No a jak mi řekli, tak tělesa jsou dělaný na max. 30 watt trubici. Jednu jsem měl, tři by dali dohromady 90 watt. Takže jsem koupil čtyři philips tělesa mini, kde má jedna 21 watt. Takže tam je teď 4x 21W a 1x 30W 6500K. Když jsem to rozsvítil, rozdíl byl fakt obrovskej oproti tý 30W bludičce. Tak uvidim co se bude dít.
OK. Tak mě momentálně nejde o to jaký mam koupit rostliny. Spíš o to jak se zbavit tý řasy.
Shrnuto - málo světla. Čili víc světla avšak ne v podobě delší doby svícení, ale v podobě větší intenzity. Na akvo s objemem 200 litrů a výškou vodního sloupce 50 cm jak jsem vyčetl jinde by měly být 4 x 36W zářivky Osram Lumilux a nebo 2x 54W. Dotyčný tam měl Cool White 840 a Cool White 830. Tak hurá do obchodu.
Měj jsi lépe číst. Dozvěděl by jsi se že při slabém osvětlení jako máš ty, je hnojení rostlin většinou katastrofa. To platí i kdyby jsi měl CO2. Rostliny co si přineseš jsou pěstovány ve sklenících a musí prodělat přechod pod vodu. Vybírej si proto ty které nejsou na světlo příliš náročné.
rybicky.net/atlasrostlin/hledat/ stačí zadat jen třeba náročnost a vyjede ti seznam rostlin.
rybicky.net/clanky/438-jak-nakupovat-rostliny

Dokud jsem bublal a nehnojil bylo všechno ok. Kytky rostly, s řasou problém nebyl. Pak zalezu na fora, pročtu si o hnojivech, o tom že bublání není pro kytky dobrý, kupuju hnojiva, odstranim bublání a akvo jde do háje.

Ať si kdo chce co chce říká. Jde to bez hnojení a jde to i bez CO2 a podobných kravin. Možná pak kytky jedou o 106 když je přikrmujete, ale to neni nic pro mě. A pak to taky tak vypadá když přinesu kytky z akvaristiky. Vyhnaný hnojem ( jako dneska všechno jen aby se to urychlilo ) a po týdnu chcípnou. A co je to za řasu nevim. Řasa, rozsivka? Je to spíš jako vrstva kalu. Když to vemu do ruky, špiní to. Nesmrdí. Já nevim.
Těžko říct takhle z hlavy. Koukal jsem do tvé prezentace, poslední aktualizace v prosinci, fotky 4 roky staré, nehnojíš, bubláš o 106 dvěma kameny ...........
Jestli tam máš pořád ty Anubisy a Echinodory, tak ty moc šancí na boj nedávají. Mě osobně pomohlo nacpat akvárium stonkovkami a hnojit CO2 a PMDD. Kytky se rozjely a zanedlouho jsem ty staré části pokryté tou řasou (či rozsivkou ???) vyhazoval, takže nakonec zůstaly jen zelené rostliny. Zpátky už se to (klepu na zuby) nevrátilo

0 09.09.2011 19:32
Majkl [9] 
Koukal jsem na vaše příspěvky a když vidím co tu řešíte za problém s hnědou řasou, docela Vám tu řasu závidím. Přidávám sem dvě svoje fotky s řasou, se kterou zatim nevim jak bojovat. Měj jsem v akvu méně intenzivní osvětlení než mám teď, a nebyl s řasou nikdy problém. Spíše se zelenou než s hnědou. Dříve jsem měl jednu 30cm zářivku, a teď tam mám 80cm. Svítil jsem dřív 10 hodin, teď svítím 15. Všechno jde v akvu do hajzlu. Ta řasa obrostla komplet akvo. Je na skle, kytkách, kořenu, filtru, je to uplně všude. Nezávisle na době osvětlení. Míň, víc. Vyčistim akvo, udělá se zas. Je to takovej jemnej povlak. Vodu to nebarví. Udusilo to všechny kytky. vyčistil jsem akvárium a během dvou dnů to bylo opět na cca 20 cm. Roste to před očima. V profilu se můžete podívat jak akvárium vypadalo. Teď je to tragický. Do kytek jsem nacpal 1600 a všechno je v háji.
Budeme se těšit.

jj asi tak zatim diky za rady. Pak se ozvu jak to vse dopadlo
Pár pokusů a člověk zjistí, co je dobré a co ne.

Tak nektere sem rozesadil a pskvorec letel ven
Povytáhnout ani ne, rozsadit. Třeba ten Eleocharis naopak snese hluboké zasazení - klidně i 3cm. Ale sázet by se měl v malých trsech, ideálně po cca 5 rostlinkách ve sponu cca 1x1cm. S liliovníčkem je to obdobné, jen se sází po 2-3 rostlinkách, ale i jednotlivě.
Ostatně - všechny stonkovky ocení, když mají kolem sebe přiměřený životní prostor.
puskvorec toho se chci dlouho zbavit. Asi bude vhodna chvile. Jinak ty kytky mam uz je nechat tak nebo je zkusit povytahnout?
Kytky máte příliš nahusto, krom toho vám v akva zabírá místo puškvorec, který v lepším případě dlouhodobě pod vodou jen přežívá.
Na téma "Jak na hnědé řasy" jsou zde desítky, možná stovky stran...
Zjednodušeně - vytvořením dobrých podmínek pro vyšší rostliny.

Jak spatne zasazene kytky? A ty rozsivky jak na ne?
Jsou to rozsivky a máte špatně zasázené kytky.
Aha jo špatně sem tě pochopil. takže filtr nechám tak až nebude skoro tahat tak ho vyčistím. Tím pádem nevím čím to asi tím světlem. Tohle se mi nikdy nestalo tak nevím jak s tím bojovat
To jsi mě částečně špatně ochopil. Za výměnu vody jsem Tě veřejně pochválil a v tom nepolevuj.

Filtr nech pořádně zašpinit a dřív jak za dva měsíce na něj nešahej. pokud se Ti zdá teď když je čistší silnější proud vody, tah ho můžeš přiškrtit a až se začne více špinit, tak mu přidáš na výkonu.

Takže myslíš neměnit tak často vodu? Jak teda často? Filtr nechám tak dokud si sám teda neřekne.
Tak za výměnu vody máš

. To odkalování prováděj jenom velmi jemným polechtáním dna odkalovačem, žádnou hloubkovou orbu. Klidně ten interval můžeš prodloužit na 14 dní, podle množství detritu, když ho bude po 14 dnech stejně, jak po týdnu, tak bych to tak praktikoval. Co se týká toho filtru, to už na palec není. Ten nech v poklidu dělat svoji práci klidně i několik měsíců, on si sám řekne, tím, že se jeho výkon viditelně sníží. To jak to praktikuješ Ty, je přesně ta doba kdy se ten filtr stává dobře zaběhnutým a má v sobě dobrý množství nitrifikačních bakterií a Ty se jich zbytečně zbavuješ. To jsou ty souvislosti.

Výměna vody je týdně a odkalování též. Jinak filtraci čistím jednou za 3 týdny properu filtr v akvarijní vodě co vypustím z akva. A dám zpět.
Jak dlouhý je ten pravidelný interval výměny vody a odkalování? Co filtrace, je taktéž čištěna v nějakém intervalu, nebo je ponechána svému osudu a je na ní až si tzv. řekne sama o údržbu?
Tak odkaluju a vymenuju vodu v pravidelnych intervalech 30%cca u obou akvarii kazdy den se snazim cistit akva od odumrelych listu. Krmim jednou za 3 dny ryby jsem zredukoval v 60tce mam 5 teter citronovych 5 parmicek petipruhych a 4 pavi oka. Tod vse ve 40citce mam 2 ancistrusi lda213 a tod vse. nevim cim to muze byt. vcera jsem 40citku zkusil zatemnit dekou a uvidim co to bude delat do 60tky jsem vcera instaloval glomat 2x20W. Jinak filtrace je atman cerp. Hlava a bioakvacit 60tka. A 40citka shark. nevim kde je zrada
Já tam vidím pěkný čístý nezařasený nový přírůstky. Nemůže ta řasa být pozůstatek těch horších světelných podmínek? Ono jí to přidaný světlo nerozpustí, jenom třeba dokáže přispět k úspěšnějšímu potlačení jejího růstu, ale jenom o světle to povětšinou nebývá. Včechno souvisí se vším a filtrace, výměna vody, odkalování, množství ryb, krmení a další každodenní a pravidelné činnosti tomu buď pomáhají a nebo pomáhají.


...no ja tiez nieco pridam k tej "teorii" pridania svetla
tu je svetla az az


Nejste na tom ještě ani tak nejhůře. Mám set od tetry (15W zářivka+ reflektor od Juwelu) a na rozsivku jsme si zvykl. Pošlu pár fotek jako odstrašující příklad. Zvláštní je že se u mě tato řasa vyskytuje právě tak kde svítím. Vždy pokryje nové rostliny hnědým povlakem natolik že po většinou po týdnu chcípnou. Ty hnědé kameny byly bílé jako vápno. Nyní jsou všude hnědé.
Měl jsem akva stejných rozměrů i stejně výkonnou zářivku. Hnědá řasa tam byla hned......jednoznačně posílit osvětlení

Jako první opatření bych se snažil posílit to osvětlení co tam máš. Možnosti jsou buď odrazový reflektor, nebo vylepení krytu nějakou odrazovou fólií, třeba alobalem. Jak dlouho svítíš?
Na můj vkus máte světla docela málo a navíc pro kytky v nepříliš vhodné podobě. Posílení formou doplnění odrazové plochy a nejlépe i výměnou zářivek za vhodnějí typy považuji za doporučeníhodné.
A chcete-li, jak píšete v prezentaci, aby vám akva
pořádně zarostlo, měl byste mu pomoci. V první řadě tím, že ho osadíte větším množstvím kytek s důrazem na ty rychle rostoucí, tzv. "plevelné".

Jasně, to bude dobrý řešení.

Fólii tam žádnou nemám. Už jsem uvažoval, že bych tam nějakou dal. Může tam být třeba fólie co prodávají v growshopech?
S vyndání kamene je dobrý nápad. Určitě ho vyzkouším.
Pokud ten kryt není vylepen nějakou odrazovou fólií, nebo alobalem, tak bych to udělal a tím si to světlení lehce posílíš. Tu vodu bych měnil každý týden těch 30%. Ty Tvoje kameny budou kdejakou řasu přímu přitahovat, takže s tím, že budou časem lehce zašlý bych se smířil.
EDIT: Ty kameny můžeš na nějakej čas vyndat a přesvědčit se, zda-li to nejsou oni kdo napomáhá tomu vyššímu Ph.
Tak na kameni mi ani tak nezáleží. Spíš se bojím, že by se to mohlo nekontrolovaně rozrůst na kytky...
Side, co si myslíte? Je to zase nějaká ta hnědá řasa co vzniká nedostatkem světla? V profilu mám napsané parametry zářivek. Myslíte, že to je i přesto málo a měl bych tam dát silnější zářivky?
Smiřte se s tím, že chcete-li, aby byl bílý kámen, sloužící za dekoraci v akva, trvale bílý, že není jiné cesty, než ho pravidelně máčet v bělidle.
Vodu měním 1x za čtrnáct dní a teď jsem tedy začal měnit každý týden. Mám problém s PH vody. Je příliš vysoké nebo je tester od Rataje nepřesný

Může mýt to rezavění za následek i vysoké PH?
Cau to se mi vyskytlo take,je to hneda rasa chce to stale promenovat vodu

Začal se mi dělat na kameni takový jakoby rez nebo co to je? Připadá mi, že něco podobného se mi už začíná vyskytovat na kytce (Bahnatka bezstopečná). Na obrázku je dobře vidět napadený kámen a vzadu trošku ta kytka.
Na tom kameni nemyslím tu rezavou skvrnku zboku (ta tam je "origo"). Myslím hlavně takové ty drobné tečky na povrchu kamene, ty tam nebyly.
Nevíte co to může být??
Není to obyčejná hnědá řasa? Zkus si tady projít fórum, je tu o ní napsáno hodně.
0 25.04.2011 23:56 Seamus – Hnědé skvrny na skle a štěrku

Ahoj, prosím potřeboval bych pomoct. Poslední dobou se mi na štěrku a u dna na skle začínají objevovat hnědé věci. Neví někdo co to je ?
Tak z toho filtru v souvislosti s osádkou akva pro mě plyne, že se bude zřejmě více zanášet a bude třeba ho častěji čistit, ale k tomu v žádným případě nenabádám. Jak jsem tady už a ne jen já x krát napsal, filtr čistit až tehdy, když jeho výkon se viditelně snižuje. Nechal bych ho nastaven na maximální výkon. K LED se Ti nevyjádřím, neb to není vůbec moje parketa. Pohledej ve zdájších vláknech této problematice věnovaných.

Na té výměně vody teda zapracuji
Ad osvětlení: zvažuju jak tam dodat další světlo, kryt neni uplně ideální, a co se LED týká furt sem se nedopátral nejakého spolehlivého řešení, ale pátrám a hledám no každopádne zvednout osvícení nejak musím.
Ad filtr mám filtr Eheim pickup 2010
www.sklorex-akvarium.cz/…
Vyplývá nějaký závěr z toho filtru?
Díky
Podle mě jsou to rozsivky, jejichž výskyt v nově založeným akváriu není nic nenormálního. Toho světla tam je méně a jeho posílení, třeba reflektorem, nebo odrazovou fólií by bylo žádoucí. Co je ten filtr konkrétně zač? Ta výměna vody je nedostatečná. Jako velmi dobré je naučit se měnit 30% objemu akva jednou týdně.
Tím, že to zešedlo, tak to už to má za sebou. Pokud se výkon filtru viditelně nesnižuje, tak to čištění nutný není, bordel tam bude vždycky, od toho ten filtr je, když čistit, tak né dočista, jenom propláchnout vodou z akva a jede se dál. To PMDD bych tam nedával vůbec, jak už jsi ostatně před chvílí napsal. Cočko bych taky vysadil, protože když snížíš osvětlení, tak ta potřeba rostlin ze strany rostlin se ještě sníží. Přidáním rychlerostoucích rostlin se nedá nikdy nic skazit.

0 25.04.2011 17:30 Elenloth – Co je to za řasu

Prosím pomozte mi určit, co je to za řasu. Nějak mi na to nesedí ani jeden popis skupiny řas. Jednak jsou to přisedlá vlákénka na rostlinách, ale taky spousta bílých částeček, které se dají zvířit a plavou někdy i na hladině. Objevilo se mi to v akva asi před dvěma týdny a nevím, jak se toho zbavit.
Akva 60l, 0,5W/l 10h denně, hodně valisnerie a anubiasy, 6x neonka, 3x panc. panda, 1x ancistrus, 1x beta sameček a samička, krmím spíš míň, než víc, sežerou vždycky všechno, jinak parametry vody neměřím, voda není kalná
Duvod byl stehovani akva, takze sem ho musel vypustit, stejne nechapu, kolik tam bylo bordelu p 3 mesicich a rikas cistit po roce. to je zajimavy. Jinak kytky a koren jsou vymachany, uplne to zesedlo, takze budem svitit jednou trubici, dodame rychle rostouci kytky a ubereme PMDD a CO2 a snad to bude ok...
Byl důvod k čištění toho filtru? Pokud se ten jeho výkon viditelně nesnižuje, tak bych do něho vůbec něšahal, třeba rok. To snížení osvětlení bych považoval jako rozumné. Ještě lepší řešení, ale vidím v tom přidání těch rostlin. Vysadil bych i to COčko, protože za současných podmínek pro rostliny bude postačovat ta pravidelná výměna vody.
spíše,jak už psal romant,zasadit kytky
Filtr cisten asi pred 14 dny poprve. nemam treba svitit jen jednou trubici?
jj dal jsem to jako příklad nepoměru (světlo živiny), v tom to případě je moc živin a néma je kdo odebírat
Co ten filtr, byl od té doby co tam je čištěn?
S tím nadbytkem živin souhlasím, ale toho světla bych řekl, pokud je pravda co se píše v prezentaci, je tam naopak na to málo rostlin docela dost, řekl bych.

Tak svetla je podle me dost, vzdyt je to 60w a to akva ma vysku 28cm ... kytek je prave ted jeste min, jsou tam jen ty echinodory, tak nevim nevim, asi tam budu muset nejaky rychle rostouci dat ... omezim krmeni a bdu casteji menit vodu, snad se zadari ...
Ta výměna vody je O.K. Nevím jak aktuálně je to akvo ozázeno rostlinama, ale podle té fotka v prezentaci je tam docela málo rostlin a ještě k tomu jsou to všechno pomalurostoucí kytky, takže přidání rychlerostoucích rostlin by bylo jistě prospěšné. Ta změna krmiva mě příjde jako rozumné řešení. Krmit velmi opatrně a nechávat den půstu se vždycky vyplatí.

aha savo je větší dravec

,ale asi tam zavládl nepoměr živin(moc) a světla(málo)
koupel v savu a 2x týdně vyměna 1/3 vody a omezit krmení????

Ahoj všem,
taky zrovna bojuju s čímsi v akrárku, (viz přiložená foto).
Nevim jeslti svítím málo (protože se mi cosi hnědo-černého usazuje na kamenech a listech) nebo svítím moc (zelená řasa nebo sinice na předním skle).
Ještě dodám pár spřesňujících informací:
akvárko 100cm x 30 x 40, 120 litrů, podloží staré dno, 2-3mm štěrk, je v provozu půl druhého měsíce. Z předchozího akvárka kde tento problém nebyl jsem přenesl podloží, (přidal do něj půdní hnojivo pro kytky granule (bohužel značku nemohu dohledat), osázel kytky dokoupil nové. Ryby: mřenky žlutoploutvé 4x, mřenky nádherné 2x, 2x siamská parmička, 4x parmička šikmopruhá, cca 10x neonka. Oproti předchozímu akvárku ubyli ancistrusy kteří mi soustavně ničily květiny. Část vody (skoro půlka objemu) byla z předchozího akvárka.
Filtr filtruje - jeho kapacita je až na 150litrů, takže to by mělo být postačující, osvetlení jedna zářivka Xing T80F 30W. Vodu měním cca 10cm vodní sloupec jednou za 14dní.
za každou radu či nápad díky.
naxy
Na tuhle bestii bude zabírat spolehlivěji ta koupel v tom Savu. Hypermangan je spíše desinfekce, ale nic se tím neskazí, jenom to nepomůže tak jako to Savo.

Menim jednou tydne polovinu vody, patentky tedy budu proplachovat a asi to budu kombinovat s jinym krmenim. PMDD nepouzivam asi 2 mesice, ale porad je to stejny, svitim cca 10hodin denne...
nebo se pletu romant???

Tak s těma patentkama to začni dělat jak jsem Ti napsal, prostě před dím než je dáš do akva, tak je nech rozmrazit a pořádně je propláchni vodou a teprve potom jima krm. Oni totiž obsahují docela dost železa a to může být jeden z důvodů, proř se té potvoře u Tebe daří. Co výměna vody? Kolik a jak často?
mužu se mýlit,ale anubias umít v koupeli hypemanganu (slaboučky roztok 1-3 krystalky na 1litr vody,pak osprchovat a jěště dát na cca 20min. do čisté vody,kořen osprchovat očistit kartáčem a to samé jako anubias (koupel v hypermanganu), a vysadit PMDD
to s tim savem uz jsem delal dvakrat, nepomohlo to. s tim krmenim, proste to davam do akva zmrzly, neproplachuju to, vicemene krmim jen tim a davam pro ancistruse tablety.
Ty kořeny i anubias vykoupej v savu. Koncentrace 1:20 s vodou, chvilku nechat a potom opláchnout vodou a dát do čistý vody tak na 1-2 hodiny. Ta řasa by se po té koupeli měla změnit bazvu na takovou šedou a měla by jít prsty setřít. Podle mě je to černá štětičková řasa. Mám otázku k tomu krmení. Ty patentky dáváš do akva přímo a nebo je po rozmraření propereš ve vodě? Jak často těma patentkama a nítěnkama krmíš?

A jeste pohled na koren a list anubiasu ... je to hrozny!

Mam ji v profilu, fotku sem prilozil,je to focene venku, tak snad se z toho neco pozna.
Aktualni pocet ryb: 10 neonek a parek kanciku zelenookych, 2 ancistrusy a 2x SAE. Z kytek zustali Echinodory, asi 4 druhy, po 3 kusechm, valisnerie a to je vsechno.
Asi by to sneslo nějakou fotku té řasy, protože takhle z toho popisu není jasní jestli se jedná o hnědou přisedlou řasu, což by mohly být rozsivky a nebo by se mohlo jednat o nějakou formu ruduchy. Kořeny se při výskytu řas doporučují dočasně z akva odstranit, ovšem ne z důvodu, že řasy způsobují, ale spíše z důvodu, že je tzv. přitahují. Chtělo by to více informací o nádrži, ideální by byla prezentace.
Ahoooj, chci se zeptat, vyskytuje se mi velke mnozstvi hnede rasy v akvariu, muze to byt zpusobeno vetsim mnozstvim dreva v akva? mam tam 3 koreny, jeden velky a dva male, akva ma cca 100l, cely koren je olepeny hnedou rasou, uz je to i na anubiasech a nici mi to systematicky kytky :-/ nevim jak se toho zbavit, co sem cetl nepomaha, napadlo me jeste to s tim drevem, ono to neni uplne koren z akvaristiky, ale nasli sme ho nekde na chate, byl leta v rybniku, potom byly vytrhany, varili sme to asi dva dny ve slany vode a tak. Muze to byt tim ?
Řasy prosté akvárium neexistuje. Taky nějaké druhy řas v akvárku mám. Míra akceptace množství řas v akváriu je u každého z nás různá a to co jeden ještě dokáže tzv. skousnout už u druhého vadí jako tzv. nadměrný výskyt. To Tvoje akvárko na mě působí jako čerstvě založený a pokud je tomu skutečně tak, tak bych se obrnil trpělivostí a o akva pečoval pravidelnou týdenní výměnou vody 30% objemu, filtr bych nechal pracovat, tak dlouho než se jeho výkon bude viditelně snižovat a o dno bych pečoval lehkým povrchovým odkalením ve 14 denním intervalu. Rostlin není nikdy dost, hlavně těch rychlerostoucích stonovek.

Děkuji za radu...no já právě v sobotu akva čistil proto ta novota...nechal sem 70 procent původní vody a houbu od filtru pouze vyždímal v původní vodě a vrátil do zbylých 70 procent vody abych co nejméně narušil zaběhnuté akvárium.A zbytek jsem pořádně vydrbal.Na houbě už se zase trochu hnědý povlak tvoří.Myslíte tedy,že když se znovu rozmnoží tak akvárium znovu nečistit? Díky

0 04.04.2011 19:02 petriiiceeek – hnědý povlak?Hnědá řasa?
Zdravím prosím o radu mám malé akvárium o velikosti 28 litrů osazené rostlinami konkrétně:Vallisneria Corksrew a Alternathera Lilacina v nádrži pouze paví oka osvětlení 1x11 Wattů.Neustále se mi objevuje jakýsi hnědý povlak..začlo to na filtrační houbě a dále se šíří na rostliny a říční písek na dně..může to být hnědá řasa?Jak se účinně bránit a jak jí zlikvidovat aniž bych musel čistit celou nádrž,přidávat chemii a tím ohrozit rybky a již zajeté akvárium?Děkuji za každou radu

0 31.03.2011 19:39 Arnux Tak kdyz uz jsem se rozhodl sem psat o parmicce atd..tak to jeste shrnu-jelikoz ta parmicka je sice krasna rybka a porad nejakou rasu okusuje, ale ze by to vycistila do cista to fakt ne-takze fleky z kamenu a tak stejnak nezmizi...ale konecne se mi podarilo sehnat neritinu a to je jiny kafe-ta to bere fakt do cista, ale zase na druhou stranu je to takova tovarna na bobky,ale co neni...a co se tyce tematu hneda rasa- tak u me se objevila par tydnu po zalozeni akvaria, takze pro ty amatery jako jsem ja: nedeste se hned- ona zase pochcipa, az se akvarko zabehne-jen fleky mozna zustanou, ale ty jdou krasne houbickou setrit
No ty moje nejsou zatim o moc vetsi nez neonky, takze zatim nevycnivaji. A jako zacinajicimu akvaristovi, ktery toho moc nevi, mi neprislusi nic vic psat. Budu doufat, ze vyrostou do 10cm a vic ne-zase na druhou stranu jsou dost uzoucky.
Včera jsem na ní narazila u nás v akvaristice, ale přišla mi strašně veliká proti zbytku osazenstva co mám doma v akva(neonky a pancéřníčci), minimálně 2krát větší než neonky a to ještě mnohonásobně vyroste. Tak jsem na vážkách, zda si jí pořídit, zda to nebude nevzhledné....
Tady je nekdo vsimavej ale pravda no! Nedockavost nade mnou zvitezila.
A na zatazeni cehokoli do akvaria je zase dobre vybodnout se na karantenu

.
Preji at to pisu zbytecne a ryby jsou zdrave.
0 09.03.2011 17:51 Arnux – Parmicka dernopruha

Tak jsem se tu dozvedel, ze na hnedou rasu je dobra parmicka cernopruha. Tak jsem si zasel dneska koupit 3 kousky. Hned co jsem je hodil do akvarka, tak uz ji zacali luxovat.

parada
0 02.03.2011 19:06 Mikyjawak – Poradíte ???

Ahoj mám akva založené cca 10 dní a zpozoroval jsem že se mi začínají tvořit hnědé fleky na listech. Co je to za řasu? viz foto. Svítim 14 hodin přez spínačky 2*18W.
No dobrý ale nikde tu nepíšou jak moc se má svítit??
Přidat rostliny, hlavně rychlerostoucí, přestat hnojit, vyměnit 20-30% vody, pročíst tohle vlákno a určitě se dozvíš další možnosti.

Čau mám problém s hnědou řasou začala se mi tvořit v 12 dní starém akváriu ve kterém ještě nejsou ryby jenom rostliny chemii používám Biofiltr od Dajana pet hnojim Bioflor of Rataje a před dvěma dny jsem začal hnojit CO2. Osvětlení jednu zářivku 15w a lampičku s úspornou žárovkou 18w.Jak mám postupovat?
Cat Killer napsal: Eště jedna fotečka:
Ahoj, mám stejný problém jako měl killer, s tám, že mě ty rostliny přijdou až spálené a někde na nich miniaturní bílé chloupečky. Poradíte mi někdo co s tím?Pročetl jsem o řasách hodně ale jen tohle mi přišlo podobné. Nemám s řasami žádnou zkušenost a dost špatně se to pro mě identifikuje. Díky
0 09.09.2010 00:35 Usine – Re: hanyking
Vláknitá řase se dělá většinou tam kde není žádný pohyb a v akváriích bez ryb, to je přímo ideální. Myslím si ale že jakmile nasadíš ryby tak se o ní postarají.

0 09.09.2010 00:05 hanyking – Re: darka
Rybka je to pěkná ale u velkých cichlid by toho moc sežrat nestihla. Nasypal jsem tam střevličky východní a žasy pěkně ožíraj. Ale jen hnědé z kamenů.

0 07.09.2010 23:49 hanyking – Re: Pepan
co to je siamka?
Na tu zelenou zkuste siamky.
0 07.09.2010 00:54 hanyking – Re: vaclav
Tak asi aby nebylo hnědé řase smutno začíná mi tam růst ještě zelená vláknitá řasa. Dělají se na písku takové malé zelené chuchvalce. Vypadá to zajímavě. Chtěl jsem nádrž vzhledově podobnou na Malawi ale na bílý písek už rezignuji. Snad to budou cichlidy přeorávat a krunýřovec síťovaný spásat.

0 06.09.2010 00:54 Usine – Re: hanyking
Koukám že tam máš celé svítidlo, to má většinou bílé pozadí a to je skoro tak dobré, možná lepší než nějaké samo-domo. Aby se ti nedělala řasa, musel by si mít ještě jednou co máš teď, ale jak ti psal Johan, měl by jsi zase řasu jinou.

0 06.09.2010 00:07 hanyking – Re: vaclav
Tak už jsem ho objednal. V úterý mi přijdou doufám konečně ryby protože už na ně měsíc čekám. Holt Čeští obchodníci mají africkou morálku. Za týden je pro ně za 2 úplňky.
No myslíš, že pomůže když tam nad ty trubice přilepím nějakou lesklou odrazovou plochu? Možná té řase pomohlo, že jsem svítil jen občas. Nejsou tam ryby tak jsem to neřešil.
0 05.09.2010 14:02 Usine – Re: hanyking
Tak si budeš muset pořídit toho gibbicepse, protože světlo asi zvyšovat nebudeš.

0 05.09.2010 12:16 hanyking – Re: Johan
Tak ta hnědá řasa se alespoň dobře stírá ze skla. Ale roste moc rychle a radši bych ji tam neměl

Být vámi, tak se s řasou smířím. Potlačíte tuhle, příde další.
0 04.09.2010 20:38 hanyking – Re: vaclav

Ahoj, a kolik světla by bylo nutné abych ji potlačil? Myslíš, že by stačilo kdybych dal pod zářivky nějakou alu fólii aby se zvýšil světelný tok do akvária? Mám tam jen kryt tak bych to musel řešit přidáním ještě jednoho krytu a to je nepraktické.
Akvárko mám nachystané pro vrubozubce a ti by ancistruse sežrali. Žral by tu řasu i krunýřovec síťovaný?
0 04.09.2010 20:11 Usine – Re: hanyking
Při tak slabém osvětlení z hnědou řasou musíš počítat. Žerou ji ale krunýřovci.

0 04.09.2010 20:10 hanyking – Re: no
Kolik watů mám dát?
0 04.09.2010 20:01 no pridat svetlo a zmizi
0 04.09.2010 19:38 hanyking – Hnědá řasa

Mám akvárko 1000l, jemlý písek, bez rostlin, výška sloupce 85cm. Filtr přepadový, čerpadlo v eh.3000+ a při tom rozdílu hladin má výkon cca 1800l/h. Vývod vody kolmo pod hladinu.Později dám kolínko a voda bude čeřit hladinu. Osvětlení 2X 58W bílá narva. Akvárko je víc jak měsíc v záběhu a čekám na ryby. V posledních 14 dnech mi na písku a na skle začala růst hnědá řasa. Řekl bych, že růst se zrychluje. Jak si s tím poradit?
este ma napadlo - ze zistit rozdiel ci je to riasa alebo sinica je "jednoduche"...
vyber tu skalu trebars do vedra napusti vodu a pouzi hociake antibiotika...
uz Penicilin zbadas za par hodin...ak je to sinica bude sa rozpadat a "bublat"....
Goofiiik napsal: Se sinicí jsem bojoval před rokem a nutno říci že úspěšně. Toto se chová úplně jinak. Netvoří to takové ty pavučiny jak sinice, ale chová se to přesně jak zelená řasa, akorát že je to hnědý.
no ale netreba zabudat ze sinic "Je známych minimálne 200 rodov a niekoľko tisíc druhov."
a ak je to riasa tam su tie cisla podobne...

Jo, problémy s řasami. Kdo je nikdy neměl, asi nikdy nebyl akvaristou

At je řasa zelená, červená nebo zelená, vždy jsou příčiny podobné a způsoby likvidace taky. O řasách je tady tolik příspěvků a účinných rad, že se nedají ani všechny přečíst

0 31.07.2010 22:59 Goofiiik – Re: vaclav
Se sinicí jsem bojoval před rokem a nutno říci že úspěšně. Toto se chová úplně jinak. Netvoří to takové ty pavučiny jak sinice, ale chová se to přesně jak zelená řasa, akorát že je to hnědý.
0 31.07.2010 22:56 Goofiiik – Re: BarbarOSA
No právě že je toho vela. Hlavne hemiantus trpí (je to i vtrochu vidět na fotce). Hned jak to bude možý, tak změřím hodnoty a dám vědět. Zatím jsem začal míň svítit, tak uvidím, co to udělá.
Ak sa to nerozsiruje na rastliny a neochudobnuje ich to o ziviny, pripadne im nebrani v raste, nechaj to tam..
Je to prirodzene, ze vo vode su riasy a sinice, takze nemaj boja..
Su vsade v riekach a rybnikoch a su aj sucastou akvarii..
Ak ti to neprerasta cez hlavu, teda neprerasta cele akvarko tak je to spestrenie akva a vyzera to prirodzenejsie..
Ked tak pri kazdej vymene vody ju odstran rukou odkial ide a bude to dobre..
Ak toho bude vela bude treba zistit pricinu preco sa robi..
0 31.07.2010 10:47 Usine – Re: Goofiiiik
Je to sinice.

0 30.07.2010 21:38 Goofiiiik – Hnědá řasa, která roste jen na světle

Zdravím, asi měsíc bojuju s hnědou řasou. Nejdřív jsem myslel, že jsou to rozsivky, ale kupodivu řasa roste JEN na světle, ve stínu pod rostlinama není vůbec. Zkoušel jsem ji mechanicky odstranit, ale velmi rychle se zregenerovala.
Na fotce je vidět, že když ji mechanicky odstraním, tak pod ní je tenká zelená řasa.
Svítím 0,8 W/L ve 20ti litru. V akva jsou halančíci a krevety a je založené už 1,5 roku. Vodu měním jednou týdně, nehnojím a nebublám CO2.
Máte s tím někdo zkušenosti? Dokázali byste mi poradit?
0 28.04.2010 21:05 PetrDv1 Prosím o radu:
- v akváriu se mi na všem vytvořil hnědý povlak z řasy, domnívám se, že to jsou rozsivky. Tomu ale nerozumím - svítím 12 hod. denně (18W/36l) a pravidelně vyměňuji vodu. Je zajímavé, že tato hnědá řasa uvolňuje bublinky kyslíku a to docela ve vysoké míře, které stoupají k hladině. Navíc se mi zcela zastvil růst rostlin, které zpočátku vcelku dobře rostly. Akvárium mám založené dva měsíce. Na kamenech s touto řasou docela dobře bojuje jeden krunýřovec.
Děkuji za rady.
OK, tak potom daj vediet

Dík za radu. Omlouvam se za foto, ale je dosti zastarale...Kytek je tam kopec (Egeria, kanadsky mor, a jeste neco, co vipada jak kopr (jmeno jsem uz zabudul...) ) Budu muset aktualizovat info a foto...
Tych rastlin tam nemas zrovna vela, teda podla fotiek tam asi nebudu ziadne, takze nema ti moc co pomoct v boji proti nim... Tiez argument "nikdy nebyl problem" tomu nepomoze (a mesiac po zalozeni akvarka je dost odvazne tvrdit nieco take).
Riesenie je lahke, aj ked neviem ci bude v sulade s tvojim zamerom, ako ma vyzerat akvarium. Nasad tam kopec stonkoviek (egeria, vallisneria, limnophila, hygrophila), aspon tak 20 stoniek, vymienaj 30% vody raz za 2-3 dni, odkalovat nemusis. Po dvoch tyzdnoch by mala zacat riasa miznut, po nejakom dalsom case, ked sa poriadne rozrastu rastliny, by mala zmiznut uplne. Potom by malo stacit, ked prejdes na vymenu rovnakeho mnozstva vody raz za tyzden.
Čus, mám problém s nečím, co vypadá jako hnědá řasa. Nikdy sem s tím problém neměl, až tet, poslední tyden. Abych byl podrobnejsi. Nádrž 70l, osvětlení 2x15W zářivka 640. filtrace Aquael Fan1plus, teplota 25stupnu, vymena vody (1/3) +odkaleni 1x za 14 dni. Nikdy nebyl problem, az pak prisla krupicka. Takze lecba: zvýšeni teploty na 30 stupnu, prisoleni vody+Exit. Toto svinstvo se tam objevilo v průběhu lecby… roste to vsude, na skle,korenech a břidlic. Pozadi. Nemel by někdo radu ci zkusenost???
dekuji za radu

popremyslim

jen si to nechci moc zarybnit, preci jen ti jednopruzi jsou prckove a anici se obcas taky radi pusti do kytek...
Teoreticky vsetko, co sa po latinsky nazyva "ancistrus". Podla popisu v atlase by to mal zrat aj krunyrovec jednopruhy, len nemam s nim skusenosti, tak neviem povedat. Mne s tym pomohol obycajny prisavnik - krunyrovec sp. (obycejny). 3 mali prckovia vycistili cele akva za 2 dni

Prisavniky...myslis anciky nebo cokoli prisavneho?

Mam v planu krunyrovce jednopruhe (jenze uz meli dnes ve sklorexu vyprodano :( ) a tvrdili, ze ti po rase pujdou...takze ti mohou byt?
Ja jen, ze ta rasa je celkem odrzla a je skoro vsude...

Stale plati to, co som pisal naposledy do ineho vlakna - bud si na to kup prisavnikov, alebo tie riasy kazdy den zotieraj a vydrz zopar tyzdnov, maximalne mesiac. Po 3 tyzdnoch je akva silno nestabilne, mozes byt rada, ze tam mas len hnedu riasu... Takisto echinodory ti budu este nejaky cas "odchadzat", lebo emerzne (suchozemske) listy budu odumierat a namiesto nich budu vyrastat nove, submerzne (vodne). Mozes este skusit castejsie menit vodu, povedzme 2x tyzdenne 30% objemu, ale to je asi vsetko, co s tym zmozes. Treba trpezlivost

jo promin, hodnoty vody, pH byva tak 7,6, NO3 neco pod 43 (vim, ze je to dost, ale je to vstupni voda z vodovodu), NO2 je 0, GH = 18, KH = 6, jine hodnoty jsem nemerila...
Ano, vim, ze akva je v zabehu, tak se tam budou asi dit jeste buhvijake procesy, ale ta rasa me desi...
akva je porad v zabehu, uvidish po par tejdnech.... co ty hodnoty vody?
treba se ti to bude hodit...
www.horacovoakvarium.cz/… jak jsem psala vyse, akva je zalozene 3 tydny a neco, takze kratce, ano s tim sterkem jsem to zrovna nevyhrala...
Nektere rostliny mam od aqua daho poslane gratis a zrovna ty potrebuji osvetleni vyssi, ale ony rostou...takze tento problem neresim...spis jsem pocitala, ze se nechytnou...
Atlas jsem si prosla a rostliny jsem vybirala nizke na narocnost osvetleni...ale resim co s tou hnusnou hnedou slizskou rasou...a jestli napadene zhnedle echinodory mam vyhodit...
Sterk mozna pro nektere rosliny neni vhodny, ale jdou vsechny, ktere mam zasazene...pouze listy nejblize k hladine a tudiz k osvetleni jsou nejvice napadane rasou...
udelej rozbory vody.... uhlicitanovou tvrdost, pH, NO3, pripadne NO2,NH4,P
jak dlouho mash zalozeny akvarko?
ne vsecky pouzite rostliny odpovidaji tvemu osvetleni, projdi si atlas
taky dno nejni zrovna optimalni, ostre hrany nedelavaji dobre korinkum, chtelo by to mensi zrnitost
Uz si nevim rady :( Akva mi priserne zamorila hneda rasa. Na prednim skle hnede flekance (uz odstranene), na vetsine (starsich) listech echinodoru je ta hruza taky - ani po mechanickem ocisteni to nevypada hezky, listy zustanou proste uz hnede, ta mrcha mi napadla uz snad vsechny kytky...
Premyslim jestli ty nejhure zarasene echinodory vyhodit rovnou a nebo ty napadane listy (takze skoro vsechny) osmikat...
Akva mam pres 3 tydny, udajne by ta rasa mela casem ustoupit sama, ale naopak je to horsi a horsi...
Svitim 2x 18w (830+840)od 8h do 21h a kryt podlepeny alobalem. A rozhodne si stojim za tim, ze to neni tim, ze mam malo svetla, protoze ta hneda slizska mrcha je predevsim na mistech, ktera jsou osvetlena nejvic. Ve stinnych koutech maji na sobe kytky jen par tecek...

0 08.03.2010 10:20 omu – Re: Sid
Po letech se tam prirozene ustalily prave vami uvadena cryptocoryne afinis, microsorium pteropus, sagittaria, vallisnerie... samozrejme rostliny nenarocne na svetlo.
Akvarium pripomina spise "nezajimave" nadrze pred 40ti lety coz v dnesni dobe nadopovanych barevnych akvarii neni moc in ale presto ma sve kouzlo a kdo vi, treba nekdy prijde zase do mody

...je to spis o tom ceho chci dosahnout...
Nelze, než souhlasit.
V jedné místní restauraci provozují hned několik nádržek, které osvětluje rozptýlené přírodní světlo, procházející "výlohami", a večer pak stolní lampičky s 25W žárovkami. Intenzita světla se pohybuje odhadem mezi 0,05-0,1W/l. A i zde "rostou" rostliny - nějaký ten anubias a C. affinis...
Chápu, že i takové akva se může líbit. Kdo má jinou představu o skladbě rostlin, bude muset brát světlo v potaz.
Jaké kytky pěstujete v tom vašem nejstarším akva?
Nemá cenu vymýšlet desítky různých postupů, jak se té rozsivky zbavit. Pokud se nejedná o novou nádrž, kde se mohou tyto řasy objevit a pak (ne vždy) po čase přestanou přibývat, tak nejspolehlivějším a nejbezpečnějším řešením je skutečně zvýšení intenzity světla, jak radí Sid. Proto nevidím důvod ptát se "a nepomohlo by tohle? a nebo tamto?" Radu jsi už dostala a dobrou

0 08.03.2010 09:24 omu – Re: Sid
Myslim ze otazkou by melo byt spis jak dlouho je akva zalozene, pokud chvili - mluvite o emerznich rostlinach - tak bych to moc radikalne neresil, pred nedavnem me potkalo to stejne kdyz jsem zakladal nove akva a pomohla vymena 20% vody kazdy 3 dny a docasne 2 maldi ancici, od rana do vecera jsem je videl jak cisti rostliny od ras. za 14 dnu nebylo v akvariu po rase ani pamatky.
Vubec nic proti Sidovi, vazim si jeho rad zde na foru ale trochu bych byl oatrnejsi s dogmatickym svetlo, svetlo, svetlo. Ono prazit do akvaria vice nez 0,5w/l aniz bych videl jakeho akvaria chci dosahnout a co vsechno s tim souvisi me prijde uplne to stejne jako bezmyslenkovite liti hnojiva, co2 nebo nakup 2x vic rybicek nez je zdravo. Proste je to rovnocenny cinitel jako vsechny ostatni a pokud nevim co delam tak muze stejne tak i skodit.
Napriklad moje nejstarsi nadrz ma min nez 0,2w/l a svete div se nepamatuji ze by tam byla nekdy nejaka rasa, sice nesklizim kybl zeleniny tydne a nepredelavam co 3 tydny layout protoze se rostliny meni pred ocima a nevejdou se do akva ale vypada naprosto zdrave a vyzaduje opravdu minimalni udrzbu. Takze je to spis o tom ceho hcci dosahnout.
Zbytečné. A spíš nebezpečné, než potřebné...
Hnědé řasy svědčí o nízké intenzitě světla. Vyšší rostliny nemají potřebu "zvýšeného" přísunu živin, spíš naopak. PMDD by mohlo rychle vést k přehnojení, ze kterého obvykle těží řasy.
pomoze proti hnedej riase aj pmdd??? citala som ze by to malo nakopnut rastliny a tym padom riasa zacne upadat...ale skusonosti s tym zatial nemam a neviem ci to je potrebne alebo zbytocne

...Myslím že nasadit ancíky a helastomy je imho nejednodušší...
Nejjednodušší? Nevím...

Ale za nejrozumnější to nepovažuji.
Debata se jako obvykle poněkud odchýlila, ale vrátíme ji zpátky: jak už jsem dnes konstatoval, posílení intenzity světla je jedním z opatření proti hnědým řasám. A instalace reflektorů evidentně intenzitu světla posílí. Kromě toho jsou reflektory i investicí do budoucna - umožní se víc realizovat při pěstování kytek.
Řasožrouty bych doporučil z kategorie nepoškozujících rostliny, resp. nedorůstajících v optimálních podmínkách (+-) 20cm...
ano to som uz citala...nemam miesto aj keby som chcela...a mam tam jednu prisavku siamsku...pribudne ete jedna...takze totalne plne...je to sice lakave...ale aj tak by som ich tu nikde pravdepodobne nezohnala.
Ovšem tazatelka chce akutně řešit problém s řasou a ne problém s osvětlením. Myslím že nasadit ancíky a helastomy je imho nejednodušší, nejlevnější a nejučinější řešení na rozsivky. Mě se to osvědčilo tak, že po příchodu k akva po pár dnech mi spadla brada. Některé kytky byly čisté jak ze žurnálu. A to jsem se z rozsivkami trápil 3 měsíce a bastlil další osvětlení, které paradoxně počet koloniii rosivek brutálně zvýšilo. Třeba dva šípatkovce bleherové byly z vrchní strany zcela hnědé, dřel jsem to dolů co tři dny...teď jsou nádherně zelené.
ano presne tak....bez reflektorov
Dvě 18W trubice bez reflektorů nad akva 80x40x35cm, (vypuklé sklo není podstatné), je osvětlení "slabé", postačující k pěstování jen těch nejméně náročných kytek...
to je sice pekne ale na dlasie ryby miesto uz proste nie je...a keby to bolo aj docasne tak ich nemam kde dat..a potom je otazky ci by som ich vobec zohnala...no neviem...tie reflektory ani nahodou nie su zla vec podla mna...takze aj ked mam dostatok wattov...naskytala by sa mi moznost pestovat rasliny na svetlo narocnejsie...a to samozrejme vitana moznost
Já jsem měl zcela stejný problém a vyřešil jsem ho nyní elegantněji a řekl bych biologičtěji. Světla máš podle mě dost 2*18W na 80L akva (což jest nějakých 70 litrů vody) dává nějakých 0.45W na litr což je docela v pohodě (to já mám jen 0.3W)
Kup si za 20 korun malého ancistruse sp. (ne ty velké, ti bývají často líní) a jednoho čichavce líbajícího a je po problémech s rozsivkou. U mně vyčistili akva do týdne, ovšem nekrmím 2 dny v týdnu. Navíc máš pro ně zajištěnu stravu, řasy v akva se prostě vždycky nějaké tvoří.
ano viem ze uspech v boji s riasou nie je len v intenzite svetla...vymena vody obmedzenie krmenia prud z filtra atd...no a k tym reflektorom ...ak je to naozaj tak ako vravite tak by som o nich mala naozaj seriozny zaujem...len to...ako ich zohnat

...zda sa ze nie su prve na pultoch v akvaristikach...
pani pozrela som vselijake stranky dokonca aj samotne jbl ale nikde to nie je
Zvýšení intenzity osvětlení je jedním z doporučovaných opatření proti rozsivkám, ale není samospasitelné - vždy je třeba usilovat o vyváženost podmínek v akva.
Rozhodnete-li se pro zvýšení intenzity osvětlení cestou instalace reflektoru, pak nelitujte peněz za kvalitu - dobrý reflektor, (např. TROCAL Long Life Power Reflect od JBL), dokáže intenzitu osvětlení zvýšit i o více, než 100%, a pomocí netu jej snad seženete.
Odrazová folie stojí zlomek ceny kvalitního reflektoru a jakýsi vliv na zvýšení intenzity mít taky bude. Ovšem...
Je na vás, jaké jsou vaše možnosti a jak se rozhodnete.
no kamane z vody samozrejme vyberiem..ale dreva asi nie pretoze su na nich anubiasy
no a k tej rozsivke proti nej funguje zvysenie intenzity osvetlenia...tak by ma zaujimalo ci mam kupit tn reflektor alebo staci nejaky odrazova folia...je v tom rozdiel??? v jednom vasom clanku som citala ze reflektor zvysi intenzitu v niektorych pripadoch o 100%...nevravim ze to bude moj pripad

...ale zaujimalo by ma ci ten isty ucel splni aj ta odrazova folia...a potom daju sa tie reflektory bezne zohnat v akvaristike???
To bych jen hádal, o jakou řasu může jít...
Ale co bych s tím uděl, napsat mohu - dosadil bych co nejvíc rychle rostoucích rostlin, vyndal ty kameny a (alespoň dočasně, než se situace zlepší) i ty kořeny.

tu to snad vidno trochu lepsie...vraveli ste o tej vlaknitej neda sa to z tejto lepsie spoznat???
aha vdaka to ma nenapadlo...ano pocula som o pestovani na suchu...len sa mi pletie ktore je emerzne a ktore submerzne pestovanie...
Hnědnutí listu je způsobeno jeho odumíráním. To je ale přirozené a nezbytné - jde o list vyrostlý na suchu, který pod vodou musí odumřít. (Mrkněte na termíny "emerzní" a "submerzní".)
myslite ze to na 4. fotke ten velky hnedy flak je riasa??? ja som si myslela ze skor nejaky prvok mu chyba...

tu je este jedna
Na listech ech. hnědá řasa + nějaká těžko z těchto fotek identifikovatelná vláknitá řasa.
takze na sto percent hndeda rias??? vdaka velmi ste mi pomohli... no a na tom obrazku kde je ten echinodorus s tym hnedym flakom to nebude riasa vsak??? poradite co mu chyba???alebo v com je chyba???
To mám v druhém akvárku a jak stím mám zatočit poradíte
To už je pelší, ale ne dobré...
Tady jsou evidentně rozsivky.
Já mám po rozkliknutí na svém monitoru nějaký flek. Asi vadný monitor.

0 07.03.2010 12:52
Kaala [0] 
tu su dlasie fotky
1.
Počkáme do zítřka.

Kvalita fotek je mizerná, ale hnědé řasy na nich vidět je. Jestli máte v akva i sinici, to z těchto fotek dost dobře zjistit nelze.
zdravim... mam problem neviem rozoznat sinicu od hnedej riasy

...pozerala som mnoho obrazkov ale raz mi to pripomina sinicu a inde zase hnedu riasu...no a tak neviem ako proti nej bojovat vzhladom nato ze obe maju opacny postup pri likvidacii...prosim o identifikaciu a vopred dakujem...
reseni na chvilku??? pokud udela v akva prostredi kde se jim darit nebude zmizi sami
865 je sama o sobe taky skareda neprirozene bila jak kdyz srovnas xenon a H4 u auta

)) ale pokupe obe sou hezka barva
Já po přidávání Torbenu, chci vyzkoušet ty 865

Teď mě to také připadá dost žluté

BRR uz 840 se mi zda moc zluta

))ted budu pridavat jeste rampu tak jsem myslel ze bych nakombinovat dalsi model ale asi zase dam 840 a 860

))
830 nemám ale bude určitě víc do žluta


)) spis mi slo o nadech barvy.840 a 865 sou denni a studena
830 je jaka barva????to jsem jeste nezkousel vim ze 840 je do zluta a 865 je spis ciste bila
ja mam dve 840 a dve 860 spolecne vypadaj hezky samotna se mi nelibi ani jedna barva

Momentálně používám Osram 840, to číslo znamená chladně bílá, 830 je teple bílá, záleží co se víc zamlouvá tobě za barvu světla

Nejčastěji se dávají 830, 840 a 865

tripasmove 8xx ? co si pod tim mam predstavit ?! moc se v tom nevyznam

Nejlépe za obyčejné třípásmové 8xx

Jsou daleko lepší než předražené speciálky

rikas malo svetla jo ? ... mam tam 3 zarivky .. jedna je ted nova to je AQUA GLO a jsou tam jeste dve stejne asi 2 roky stare ty bych mel vymenit a to jsou flora sun nebo neco takoveho to nevim.... a svitim tak 12 hodin denne.... mam asi vymenit ty dve zarivky ze ?!
v prezentaci jsou dvě žářivky, ale není tam kolk watů a jak dlouho se svítí, hnědá řasa většínou roste při nedostatku světla
jasne .. to chapu

ale proste se mi to tam nelibi ... neda se proti tomu neco nejak udelat ?!
Víte, co byste měl udělat? Zvyknout si, že domácí akva nemusí vždy vypadat, jako to ze žurnálu.


Mam akvarium zalozene cca mesic a uz se tam na kameni vytvorilo tohle.. co tam mam nalit nebo co udelat aby to zmizlo ?! docela me to tam stve neni to moc pekne :(poradi mi nekdo ?
...(alternativy: je to tím, že tam mám nově 3 parmičky siamské a + 2 neritiny (celkem 5), že jsem přestal tolik svítit (z 0,3 W na 0,2 W) nebo hnojit PMDD.)...
a) ...že tam mám nově 3 parmičky siamské a + 2 neritiny (celkem 5)
b) ...že jsem přestal tolik svítit (z 0,3 W na 0,2 W)
c) ...nebo hnojit PMDD.
Co bylo c) ? Ty parmičky? Nevím, moudří lidé mi radili i to KNO3. Hlavní je, že je akvárko krásné. Jestli někdo četl mé stesky dříve, může se radovat - možná stejný postup pomůže ke stejné radosti i u jeho akvárka. Prostě jsem tomu rád a snažím se nic nezměnit

c) bude správně.

tak jsem to odhalil. Problém byl asi v nedostatečném NO3. Podle testů u 3 trojek jsem naměřil NO3 nula, NO2 nula, fosfor nula, železo nula. Koupil jsem si KNO3, dávám do 280 l. 0,3 g co 3 - 5 dní, po 14 dnech jsem vyměnil vodu. A paradoxně - před odjezdem na hory jsem vypnul jedno světlo a zapomněl ho zapojit. Vrátil jsem se ke krásnému akvárku bez řas (ani na čelním skle, jen trocha stětičkové ruduchy). Tak jsem šťastný, jak malý Jarda. (alternativy: je to tím, že tam mám nově 3 parmičky siamské a + 2 neritiny (celkem 5), že jsem přestal tolik svítit (z 0,3 W na 0,2 W

) nebo hnojit PMDD.)
Jo, asi mě k tomu časem dotlačíte. Aquar jsme koupil na aquarium.cz - chtěl jsem k tomu i pár parmiček, aby žraly řasu, ale dali mi nekompletní objednávku. Korunu neslevili, slevu nedali...zase abych namotával

Hnojit jsem přestal (přemýšlím nad umělým navýšením dusičitanů někam k 10), CO2 se snažím vyladit, ale není to ono. Zatím bublám asi 4 až 7 dnů. Chtělo by to zřídit "konzultační službu", která by viděla víc, než fotky. Aj kafe bych jí uvařil a desetkrát poděkoval.

. Před pár dny jsem zjistil, že mám souseda akvaristu - zkusím navázat vztahy - třeba poradí. Ale na víc jak 4 x 21 Watt nejdu.
Určitě řasy!

Však my tě k rozumnému osvětlení dotlačíme.
Jinak pozor taky na CO2, mrkla jsem do deníku a tam toto: "Burčák nic nevydrží - je vybublaný za pár dní. Nedaří se mi najít správnou kombinaci a štve mě to." Kdo myslíš, že z velkých změn koncentrace CO2 bude prosperovat víc - řasy nebo kytky?

Co PMDD, pořád experimentuješ?
Jinak gratuluju ke koupi toho testu od Aquaru.
0 12.01.2010 12:07
Sid [6768] - Rostliny ...Obecně mi připadá, že světla je dost, akvárko vypadá opticky prosvícené dostatečně...
Lidské oko vnímá světlo jinak, jak rostlinné pigmenty. To, co vy vyhodnotíte jako dostatečně prosvícené, "vidí" rostliny jinak.

To, že je poblíž okna, na tom nic nemění.
...Sám jste mi doporučoval snížit dobu svícení. Znamená to, že mám svítit intenzivněji a kratší dobu?...
Přesně tak. Pro rostliny je důležitá intenzita ozáření. Nedostatečné osvětlení dobou osvětlení nenahradíte.
...Za jak dlouho by se projevilo, kdybych přidal dalších 20 W?...
Dalších 20W je "skoro nic". A za jak dlouho se projeví skutečné zvýšení intenzity osvětlení nevím - to záleží na dalších okolnostech. Ale pokud zůstanete u stejného stylu, obávám se, že nastolení jakéhosi uspokojivého stavu je v nedohlednu. Ale třeba se pletu...
...Mým cílem není mít přírustky 20 cm za týden či měsíc, stačí mi jen bez použití řasobijce omezit viditelnou řasu...
Dokud rostlinám neumožníte, aby dokázaly Řasobijec využít, nečekejte, že vám tento prostředek pomůže.
...Jestli jsem to pochopil správně, přidávat N není doporučeníhodné pro můj současný stav?... Mám se ze svých hodnot radovat, nebo mě mají štvát?...
Já bych do akva, kde nefungují rostliny, další živiny (vč. Řasobijce) nepřidával. Kdo by z toho profitoval, je zřejmé.
Co se týče těch hodnot, už jsem napsal, že to bude nejspíš "práce" řas. Tak se sám rozhodněte, jestli se z toho radovat nebo raději ne.

Málo světla jsem s Vámi již řešil. Obecně mi připadá, že světla je dost, akvárko vypadá opticky prosvícené dostatečně, navíc je poblíž okna atd. Sám jste mi doporučoval snížit dobu svícení. Znamená to, že mám svítit intenzivněji a kratší dobu? Za jak dlouho by se projevilo, kdybych přidal dalších 20 Watt.? Mým cílem není mít přírustky 20 cm za týden či měsíc, stačí mi jen bez použití řasobijce omezit viditelnou řasu.
Jestli jsem to pochopil správně, přidávat N není doporučeníhodné pro můj současný stav? To je to, co mě teď asi zajímá nejvíc. Mám se ze svých nulových hodnot radovat, nebo mě mají štvát? (nepřekrmuji, odkaluji málo - nedaří se mi to) Děkuji za cenné rady
no muzu rict ze nejlip vypada moje 10L krevetarium kde pulku akva zabira javsky mech, ani 24h sviceni mu neuskodilo a nikde ani stopy po rasach ci sinicich (30L bylo temer zniceno sinici)
Vždycky dostanu od kamaráda krásně zařasený kytky. Jakoby jemné chloupky na nich. Bohužel krevetky tento projev přírody nesnáší a pracoují rychle

Václav
...NO3 jsem naměřil v AQ méně jak 5 mg/l, z vodovodu asi kolem 40, spíš víc. Mám začít přihnojovat ještě něčím, kromě CO2?... 3x21 W (nové T5, 2 x 830 a 1 x 840, překryté zrcadlem)...
Řasy jsou taky rostliny, takže za snížením koncentrace NO3 mohou být i ony.
Přihnojovat čímkoli kromě CO2 při tak slabém osvětlení, je o ústa. (Neřešili jsme to vaše nedostatečné osvětlení už dříve?

)
...sinice si muze vazat volny dusik...
Zdaleka ne všechny sinice dokážou vázat plynný dusík. Ty, které se nejčastěji objevují v akváriích, to obvykle nedokážou.
...bud neodkalujesh, nebo ti neco vyri kal ze dna...
A ještě jednou vás poprosím, tentokrát veřejně - zkuste to psát s
i. (Teda, pokud to nemá být další imidž...

)
rozlisuj sinici, ruduchu, zeleny rasy a "zabi vlas"
vsechny tyhle potvurky se mohou objevovat pri zabehu akvarka, pozdeji poukazuji ze je nekde problem (spatny pomer fosforu ku dusiku, moc sviceni-treba sparne nastaveny spinaci hodiny, moc detritu, spatna filtrace, prerybnenost, ci prehnojeni, spatne slozeni hnojiva... atd.)
sinice si muze vazat volny dusik, nema rada proudeni a rozrusovani povlaku, da se odsavat
ruducha znaci o nerozlozenych organickych latkach (bud neodkalujesh, nebo ti neco vyri kal ze dna)
zelene rasy jsou asi nejmensi problem
zabi vlas je takovy nezmar... nekdy vymizi sam, ale casto nezbyva nez namotavat a namotavat
no tyhle temata jsou rozebirany dnes a dene a je tu na foru i jinde napsana opravdu hromada textu
zkus juknout treba sem
planta.aquariana.cz/…
nebo prostudovat
www.klub.akva.sk/… (nedavno se tam psalo o boji se sinicema.. ruzne metody, ruzne priciny ruzne vysledky; ve starsich cilech psali jak bojovat proti rasam pomoci peroxidu vodiku)
takze nejdriv urci nepritele at vish co mash hledat a jak jsem nekde cetl: Vzdycky driv nez neco zacnesh pridavat do akvaria, zeptej se sam sebe, jestli opravdu vish proc to tam pridavash a co vsecko tam pridavash.
Protoze na 99% plati, ze je lepe dat toho min nez prehnat davkovani.
0 12.01.2010 08:15 smik – Re: olwy
No i na můj vkus máš málo světla. Pokud jsou ty zářivky T5 tak by to chtělo min. 0,4-0,5W/L včetně reflektorů.
Co se týká NO3 tak být tebou bych měnil vodu 1xtýdně 30-50%. Pokud máš ve vodovodu 40mg/l tak by to mělo stačit bohatě. Zkus si orientačně měřit (pár týdnů) NO3 před výměnou vody a po výměně jaké jsou rozdíly v jeho hodnotách (orientační)a kolik toho zhruba kytky sežerou. Zkusil bych taky změřit hodnotu fosforu.
prostě bych rád věděl, jestli jsou pro mě relevantní takovéto diskuze o přihnojování KNO3 (
rybicky.net/forum/11691… - sid v. smik) nebo jestli jsem v úplně jiné situaci. Díky

Rád bych se zeptal... konečně jsem si koupil test na NO3 (dusičnany - Aquar - doporučuji. V AQ mám několik kytek obrostených řasou (kdyby se to poctivě otrhalo, tak asi deci), vypadají tam špatně. Rostou sinice, ruducha, vláknitá, přisedlá... NO3 jsem naměřil v AQ méně jak 5 mg/l, z vodovodu asi kolem 40, spíš víc. Mám začít přihnojovat ještě něčím, kromě CO2? Nebo jen otrhávat řasu namotáváním na špejly? Děkuji za rady. (260 l., pH 6,5 - 7, uhličitanová tvrdost 8 - 10, teplota 23,světlo jen 3x21 W (nové T5, 2 x 830 a 1 x 840, překryté zrcadlem), 50 "neonek", kořeny.)
Prostě mě mate ta nula v AQ a 40 ve vodovodu. Mám měnit co 14 dní vodu? Proč už nechcíply řasy?

Petr
0 11.01.2010 20:36 losos 0,9ml je dost ja davam do akvarka pomalu o 10litrů většího 0,3ml a z rasama problem nemam a mam taky 11w zářivku určitě bych pmdd ubral daval bych tam tak max. 0,2ml
S tím sázením má Eff pravdu, kobercovky je důležité při sázení důkladně rozdělit...Konkretně u hemianthusu je kolikrát při sazení lepší nezbavovat ho zcela tej minerální vaty, sází se pak včetně jí po malých trsech...Když už ji mít nebude nci se nestane, ale to rozdělení bude stejně lepší.Bez pinzety či peanu Vás však čekají asi nervydrásající okamžiky

ok, hnojení jsem již vysadil... no s tím trsem...já vím, jak se má sázet, ale do toho dna to jde dost blbe :( je dost hrubé... kdyz sem tam daval ten trs, kus se z nej urvalo, jen takový malinkaty, tak sem ho zahrabal a už leze

, tak mozna jedine tak...roztrhat to na male kousky a pak to mírně zahrabat...co myslíte ?
Také by bylo vhodné kobercovky nesázet v trsech ale na rozdelit na menší kousky a ty sázet s rozestupem pár cm od sebe. To platí pro tvůj HC i Lilaeopsis. Právě organický odpad - odcházející emerzní lístky jsou ve větších trsech ideálním prostorem pro výskyt řas.
Dále pak zopakuju: víc světla, a žádné hnojení dokud nebude nádrž slušně zarostlá.
Jak se te řasy mam ted zbavit ?
Díval jsem se, máte to mega zarostlé

krása... no mam tu další zářivku...tu stejnou 11W, jen nevím, jak bych ji do toho krytu přidělal...:(
Do podobné nádržka (ovšem nižší!) svítím 36W, takže si umím představit, kolik světla máte v tom vašem. Velmi málo.

O PMDD jsem už psal.
Já do té své nádržky hnojivo přidávám, (ne PMDD, ale některé jeho součásti), ale velmi "decentně", a to proto, že mám dost světla, přidávám CO2 a mám v něm tolik rostlin, kolik většina akvaristů "rostlinkářů" nemá ve 100 l akváriích.

Osvětlení je si myslím dostačující na cca 22l 11W zařivka 8000K ... Nemám tedy PDMM přidávat ?
S tím PMDD neděláte dobře - máte slabé osvětlení a málo volného CO2 na to, abyste mohl přidávat živiny do vodního sloupce.

Zdravím všechny... ve čtvrtek jsem vysazel do akva (cca 25 l) trs Hemianthus callitrichoides Cuba a zacal jsem hnojit PDMM 0,9ml/den po tech 3 dnech se mi zacalo v hemiantusu neco tvorit, myslíte, ze je to prehnojene a zbývá tak moc živin na řasu(asi hnědou) ? nebo že v tom hemiantusu už byla... a co s tím ?
PS: kvarium je už mnohem víc osázene, nez v prezentaci, je tam ten hemiantus, 6xLysimachia nummularia,7xHygrophila polysperma + acorus a liliovníček novozelandský...(osvetlení cca 0,55W/l)
přikládám obrázek...
Jen taková připomínka - ať z písku nebo z vody, je pravdou, že výskyt rozsivek indikuje dostatek křemičitanů v nově založených nádržích.
Já bych ve světlu problém nehledal (přestože se zřejmě rozsivky vyskytují na zastíněných místech nádrže). Holt akva je znovuzaložené a invaze rozsivek je běžná je-li rozpuštěného křemíku dostatek. Až ho rozsivky spotřebují, pak jak přišly, tak zase odejdou. Po (znovu)založení se řasy a kytky poperou o místo v nádrži a po boji se dostaví ta kýžená rovnováha, které tady máme stále plná ústa a v lepším případě i nádrže.
Snad jo.

Co to světlo 0,5 W/l, jakými a jak starými zářivkami svítíte?
Já to chápu tak, že rozsivky potřebují křemičitany, ty se ale neuvolňují z písku v akva.
Jinak nějakou tu Sidovu přednášku bych si taky ráda poslechla.

Písek je v tom nevinně. Viz třeba
rybicky.net/forum/11469 - reakce "FranzeFritze" z 22.07.09 13:42:45.

Poradila bych vydržet a pustit na to okružáky a spol.

0 15.09.2009 08:19
pepis [15] - Cichlidy Poraďte mi co z rozsivkou, znovuzakládal jsem akva a objevila se mi a daří se jí. Dno mám z křemič. písku, pozadí z břidlice, Ph 7,5, tvrdost 10 dgh, světlo 0,5W/l, vodu měním zatim 50L denně kvůli terčovcům a než se rozrostou rostliny, akva má 200 L. Zjistil jsem že by to mohlo být silikátama ve vodě, který dost obsahuje křemičitej písek, ve filtru mám biomolitan, plastový ježky a odstraňovač dusíkatých látek ( nevím jestli je to dobrý, ale zkusil jsem ho ). Za rady předem díky. Pepa
Světlu až tak nerozumím, ale myslím, že u žárovky a zářivky nejde přepočíst účinnost na světelný tok, nebo ano? Každopádně akvárko délky 65 cm je úplně skvělé na zářivky T8, 18W.
Páni... No to mám radost.

Tak udělám pápá penízkům a ještě dnes půjdu nakupovat. Děkuju za rady.

0 11.06.2009 14:33 Usine – Re: lady0punx
100w žárovka má asi světlo jako 20w zářivka. Takže potřebuješ zářivkové osvětlení asi 60w a více.

Děkuji za rady.

Pokusím se teda sehnat něco podobného co mám na menším akva. (Světlo, které se běžně montuje na stěnu domu.) Myslíte že by 30w mělo stačit? Rozměry akva: délka:65cm výška:60cm šířka:35cm.
Ano ano, je to podle typu žárovky asi 8 - 10% na světlo a zbytek teplo.

Ziarovka z toho vykonu 100W, premeni na svetlo, len malu cast. Zbytok vykonu sa prejavy ako strata vo forme tepla.
0 11.06.2009 14:18 Alligator – Re: lady0punx
Já se o tom bavil vloni s veterinářem ve škole a ten se jich taky nemoh nijak zbavit... Já taky ne... Pak mi kamarád dal takový malinký šneky a ty jí zlikvidovali

A i z rostlinek, ale tam bylo jen hodně málo řas...
Jen mi to přineslo další problém... Zbavit se šneků... Nepomohla ani voda z rychlovarky, v tý jen lezli o něco rychleji
Teď už mi nevadí, ráčkům brzy budou chutnat...

Mozna jsem to presne nepochopil, ale pokud svitis jen 100W zarovkou, tak je to na 136 litru strasne malo svetla a spotrebovavas zbytecne moc energie. Lepsi by bylo pouzit zarivky. Pokud uz mas kryt se zavity na zarovky u tak velkeho akvaria, tak pouzij usporne zarovky - funguji v podstate jako zarivka.
Ještě teplota akvária je 27°C.
Zdravím. V akváriu 136l se mi na listech a na skle tvoří hnědá řasa. Tak jsem si o ní něco přečetla, zjistila si, že se tvoří při nedostatku světla a vyhrabala 100w žárovku. Už předtím jsem svítila cca 11-12 hodin denně. Jenže co se nestalo. Té hnědé potvoře se daří ještě víc.

Ale ať hledám jak hledám, nic nemůžu najít. Všude se píše o tom, že hnědá řasa se dá zlikvidovat silnějším světlem. Ona mi ale asi zmutovala se zelenou nebo co... Takže teď mám porostlé sklo hnědou řasou do 2 dnů.

Jenže když zmenším watáž na 60, tak mi zase neporostou rostlinky, jelikož mám hluboké akvárium.(60cm) V akváriu mám fanfilter-1 který prožene 320l za hodinu a slabé vzduchování. Z techniky je to vše. Vodu jsem ještě netestovala, ale pokusím se testy sehnat co nejdřív. (Měla jsem je zamluvené v jedné akvaristice, jenže majitelé si vzali dovolenou a vrátí se až příští týden.) Vím, že mám akvárium přerybněné a nejradši bych to vrátila kdybych mohla jenže to už nejde. Nevím, co všechno potřebujete na "diagnózu" vědět. Mě by ta řasa na skle nevadila, to se dá jednoduše vyčistit, jenže z rostlinek to prostě nesundám.

A neritiny na rostliny nepůjdou.
Nechci se plést a nechce se mi hledat, ale - nebavili jsme se na téma zářivky už před časem na Akvarko.cz?! Vám je skutečně těžké radit, když vám každá reakce na dobře míněnou radu trvá celou věčnost...

no hledal jsem, ale co mám jako hledat, newm o tom nic

... musím dneska jít, jdu k Taťkovi, budu tady až v neděli, tak zatím ahoj - ale i tak sem pište! Ahoj
Mám dojem, že Rynkar je značka akvasetu. Ale zadej si to heslo do vyhledávače a určitě ti to vyhodí nějaké odkazy.
no přesně jaké trubice mám to newím, ale kupoval jsem je dohromady s Akváriem. Na trubicích je napsáno Akwa- RYNKAR- nebo tak nějak... Právě nechci kupovat nové trubice, protože newím, zda to není/nebude zybtečné. Ale tedy opravdu nechápu, co tam tolik řas v mém AQ dělá.

Normální trubice tebou uvedené řady jsou doporučovány jako nejvhodnější a ekonomické. Otázka je jaké jsou tvé stávající trubice a zda to není zbytečné.
takže to nevyřeší nové zářivky např NARVA 830 či 840...?
Podle čeho tvůj kámoš soudí. Je odborníkem na barevná spektra světel? Máš snad nad nádrží nějaká extra speciální svítidla. Myslím, že tato cesta tě může nechat klidnou.
kámoš mi ještě říkal, že to je špatným osvětlením (spektrem), myslíte , že to bude pravda, co říká?

jo, zkusím to (ale newm)... díky jinak

OK,já bych přidala ty rostliny.I když se na nich objeví řasa,nedáváš je pro okrasu,ale účelově.Jelikož jsou rychlerostoucí,odeberou ti přebytek živin.Ošklivé části za čas vyhodíš a necháš zbytek růst dál.Chce to čas.Změna se neprojeví hned,ale až tak za měsíc.Ale rozhodně bych akva naplnila kytinama.To je v boji proti řase jeden z důležitých pomocníků.
odkaluji

(tím vyměNuji samozřejmě vodu)

Vyměňuješ vodu,nebo odkaluješ??
jejda já jsem to zapomněl v prezentaci opravit, už nehnojím.... vyměnuji každý týden (např. dneska

) 20% vody za čerstvou... Jinak když jsem dal více rychle rostoucích rostlin, vždycky se jim nedařilo kvůli řasaám atd...

takže zkusím, ale mám s tím zkušenosti a vím že nastane to samé!

Vyhledej tady akva s tvrdsi vodou, a uvidis, ze v tom ta hlavni a zasadni chyba nebude.
Ale to bych hrach na stenu ...
Zapomeň na všechnu chemii a hnojení a jen měň vodu a pár týdnů vydrž, výsledek přijde.
Co se týče tvého akva,přidala bych víc rychlerostoucích rostlin,přestala hnojit a výměna vody 10l za 14 dní se mi zdá dost málo.Doporučuji jednou za týden pořádně odkalit - alespoň 20l.

filtrací, výměnou dna, prostě celkově, to je všechno obecně! Ale tvrdou vodou by určitě rozsivky nerostly, těm by se tam právě nedařilo... nvím no.. asi to je za trest, že mi nejide škola

Máš pravdu je tvrdší, ale ne katastrofálně. Otázka je čím jsi ji zkoušel upravit.
no jako mám docela tvrdou celkovou tvrdost vody (°dGH) mám nějak 17°dGH, a pH asi 7,3 ... což není moc o.k. ale kvůli tomuto snad rozsivky neporostou! a ostatní řasy... jinak nepleťte si uhličitanovou tvrdost (UT-°dKH) a celkovou tvrdost vody (°dGH) , uhličitanovou mám 6°dKH a to je velmi dobré, ale celková tvrdost je mooc...

Ale to tím nebude, že rostou rozsivky...
A včem nemáš dobrou vodu a čím ji dáváš do OK?
0 05.06.2009 19:17 Acinonyx Co si mame predstavit pod tym "kvalita vody sice neni nejlepsi"? Akoze, nie je makka, slabo kysla atd, alebo, ze je zo zumpy?

Prepac, nie, normalne sa pytam, co tym myslis?
toš nedělám si srandu

... mám opravdu řasy: černé na anubiasu... řasy zelené, na hygrophile,cryptocorynách (nejdou dolů)... a hnědou řasu(rozsivky) ty jsou úplně všude... na štěrku , na filtru, postuponě se rozlízají na rostlinách (např. Limnophile sessilifloře) a na skle akvária... Chtělo to trpělivost, ale ta mi pomalu ubývá a zvyšuje se vztek na akvárko

,, fakt newm co dělám blbě,. kvalita vody není sice nejlepší, ale pokouším se ji dát na o.k. Akvarijní vodu, ale zatím neúspěchy, protože nikdo neradí,

... nic no asi ...

0 05.06.2009 19:05 zrada – Re: DavidDizzer
Zdá se, že si z tebe dělají legraci nejen místní osadníci, ale i ty tvoje řasy. Nejspíš se spolu domluvili. Jinak to snad není možný. Všechno děláš dobře, a přesto to takhle dopadlo. Ke vzteku ještě těm trumberům, kteří si myslí, že to zas tak dobře neděláš, a sami tomu nerozumí, žádný řasy nerostou. Já ti povím, asi bych se na to vybodnul.
Ještě mě napadá jedna varianta, možná nemáš řasu žádnou a děláš si naopak šprťouchlata sám.
Já už bojuju s Ruduchou snad tři měsíce.Z rostlin jsem jim dostal savem.Něco obraly Parmičky jednopruhé.A na pozadí snima bojujou Neritiny.Sice pomalu ,ale jistě. Každej den najdu novej vyžranej flíček.Snad to jednou taky skončí.
ano, právě! Všichni říkají, zvýšit intenzitu osvětlení, ale v tomto to u mě vůbec není... Mám snad všechny řasy na které si vzpomenu

... černé, ty nejhorší zelené, hnědé (rozsivky),,, a to snad stačí

... no jo, nikdo neradí, nebo radí ale blbě, protože neví

tak na toto téma už bylo tolik odpovědí ,ale žádná která by na řasu zabrala.
Ahoj, také už určitě víte, že mám také problémy s rozsivkami a jinými řasami(ale tohle téma je o hnědé řase, tak jdeme na NI)... Prostě už s ní bojuju asi 2 měsíce a rostliny docela rostou, ale vždykcy se nejvíc postuponě pokryje hnědo rezavím povlaekm (rozsivky)... Osvětlení mám dobré - tedy 0,48 - 0,5W/l, což je o.k. Poradí mi už někdo, jak se jich konečně zbavím?

(aby si každý myslel, že tady fňukám, není to pravda, píšu v klidu, a potřebuju jen poradit)


0 05.06.2009 09:56 Cat Killer – Re: Cat Killer

Eště jedna fotečka:
0 05.06.2009 09:54 Cat Killer – Re: beowulfx

Tady je foto
Zkus dodat nějaké foto, není řasa jako řasa

0 04.06.2009 19:19 Cat Killer Ahoj chtěl bych se zeptat jak se pokutmožno přírodně zbavit hnědé řasy, která se vyskytuje na rostlinách. Nejvíc je napadena Limnophila sessiliflora. Tady na foru jsem se to pořádně nedozvěděl tak bych byl rád kdyby někdo zkušený poradil.
Měla by se měnina čtvrtina, nebo třetina, takže aspoň dvakrát tolik, kor při takovém zarybnění. Pořádně odkalovat, rychlerostoucí rostlinky...
Edit: Těch sedm hodin je asi taky málo.
0 14.02.2009 20:52 1Prva lebo podla mna hlúpej baby rastlina neni schopna viužiť tú energiu je dobré na nu vypáliť svetlo vela ale krátko moj postup bude takýto o 8.00 sa zapne svetlo bude svietiť do 12:00 potom dve hodiny pauza 14:00 sa to zapne znova do 20:00
0 14.02.2009 20:47 Srpenec Mám také problém s hnědou řasou.
Akvárium má 80 litrů a svítím tam 30W zářivkou Sun Glo a 18W zářivkou OSRAM 827. Doba svícení je 7 hodin. Krmím tak aby to sežrali za 2 minuty. Rybek je tam 20 kousků a jednou za týden vyměním 10 litrů vody. Prosím jak se jí zbavím? Po přidání té 18W se začala dělat i zelená řasa a poslední týden i ruducha.
Koupil jsem kvůli tomu 2 ancistruse a 4 parmičky černopruhý. Moc to nepomáhá
Prosím poraďte už si nevím rady.
Zde jsou nějaké fotky
www.srpenec.cz/…
www.srpenec.cz/…
www.srpenec.cz/… 2 dny stále vypnuté-špatné pro rostliny, 2 dny stále zapnuté-nepříjemné pro rybky. Řešení-zainvestuj 90,-CZK do jednoduché spínací zásuvky.
No tvůj případ je skutečně častější. Tak to i všude píšou. Asi jsem měl zvláštní akva

Ale ono taky mohlo jít i o složení vody(NO3 atd.)....
Hnedou rasu si mel kdyz si mel vic svetla?

ja zase na svetle pridal a po hnedy rase neni ani pamatky.
No ja sem si rikal, ze kdyby to bylo vodou tak se to usazuje vsude ale tohle je jen na rostlinach
Zkus si napustit vodu do sklenice a nechej odstát, potom se podívej proti světlu a na okraje. Já měla vodu tehdy na první pohled taky čistou, ale časem se utvořil rezavý povlak. Umývat nádobí v tomhle bylo za trest

Myslim ze ne, voda byla OK. Bydlim v novostavbe. No Uvidim jak se to bude dal vyvijet.
Nemůže to být vodou? Kdysi nám tekla podobně rezavá z kohoutku, dokud jsme vše nepředělali do plastu. Staré pozinkované potrubí dělalo něco podobného i třeba v napuštěné vaně.
rekl bych tak max 2 hodiny - resp. byly na beznem svetle co mam v mistnosti tj. philips daylight usporka
a jak dlouho byly ty rostliny bez svetla ve smyslu kdyz jsi to predelaval?
Jo mal to vsechny - ke zmene doslo v tom smyslu ze sem to predelal - obevilo se to cca 1 den po napusteni
Tá valisnérka vrohu to má taky?
A nedošlo v akvariu k nějaké změně? Jakože přikoupení rostlin, či byly rostliny nějaký ten den bez světla?
A neni na to nejaka chemie? Se mi nechce moc hrabat rukama v aqua a svetlo me prijde tez celkem fest. Mimochodem - co je lepsi kdyz nemam automaticke spinani svetla a musim na 2 dny pryc - nechat vypnute a spolehnout se na denni svetlo nebo nechat radej svitit porad?
Ohledne osvetleni - je to jakasi setova zariva k tzv. Nano Cube z hornbachu a sviti to celkem fest (jak sem psal- neonky jsou aktivnejsi kdyz je to vyple) ma to odrazny kryt s temer 100% odrazivosti. Stalo se mi to prave uz po druhe, po prvnim pokusu sem kytky propral omyl, pisek sem tez dost vycistil (az byl koupeny jakoze prany) takze aj nejake zlato sem vyryzoval

Ale potvora se udelala zas hned druhy den :(
Podle foto soudím že jde o hnědou řasu. V minulém akva jsem ji měl, když bylo špatně osvětleno. Oprava světla, vše napravila. A sem tam sem tomu pomohl setřením. Hnědá řasa jde opravdu lehce z listu setřít rukou.
No a jaké máš dno ?Propral jsi písek může to byt nějakej kal.
Čím svítíš těch 11W? Hnědé řase se velmi dobře daří ve stinných akvariích.

Nevim jestli jsem v teto sekci dobre, ale prohledal jsem cele forum a porad nevim co to mam. Hned druhy den se mi na vsech trech rostlinach zacaly delat na listech takove hnede fleky cehosi. Rukou to jde setrit. Na jinych mistech to neni. Mam 20l aqua (cistych tak 17l) s 11W osvetlenim, ktere jede cca 10-12 hodin denne. Filtr mam vnitrni, bez vzduchovani a bez hnojeni. Na obrazku je to videt na obou rostlinach. Muzete me nekdo poradit co stim?? mooc dik.
Je to úplně normální hlavně u nových nádrží. Ze skla očistit, dno odkalovat, aby se to moc nerozrostlo. Nemá to ale žádný negativní efekt.
0 20.01.2009 06:39 Marek – Hnede riasy v Malawi

Zdravím všetkých nevie mi niekto poradiť ako sa zbavím hnedých rias, začali sa mi tvorit na skalach a na štrku. Mam africke cichlidy akych požieračov by som mal kupiť alebo nejaku chemiu?? Svietim asi tak 11h denne nemam ho na priamom svetle , sice tam kde sa tvoria mam okno ale slnko priamo nesvieti. čo sa da s tym spraviť? Ď.

A prikladam fotku na ktorej je pekne vidno koček biekučkeho štrku, ktorý mi moji nezbedníci vyhadzali spod kameňov a ten čo bol vonku je hnedy.

S tímhle druhem řasy by mohla pomoci i ampulárka.
0 17.01.2009 14:15 Pas – Re: Yirka
Rostlinky jsem z košíčků vyndal. Počet uvádím jen pro přibižnou představu o možství rostlin. Podle rady Váslava zkusím vyndat dřevo, vyměním vodu a počkám pár dní, jestli se situace zlepší. Zároveň zkusím sehnat 3 parmičky černopruhé, jestli jí bude řasa chutnat.
Souhlas s doporučeními od Václava, jen ještě doplňující otázka-jak to myslíš s těmi 23 košíčky rostlin. Předpokládám že ne tak, že máš rostlinky ještě v nich. To by byla těžká chyba.
0 17.01.2009 13:50 Usine – Re: Pas
Velké kořeny ti barví vodu a ten bordel na rostlinách je asi také z nich. Určitě přestaň používat hnojivo to je to nejhorší co můžeš udělat, hnojit do nově založené nádrže. Co2 nech puštěné. Kořeny bych asi vyndal a vyvařil ve slané vodě a nechal vylouhovat. Pár zajížděcích rybek bych do akvária určitě dal. Stačí 4 až 6 pavích oček nebo jiné živorodky a vyměnit část vody.

0 17.01.2009 13:36 Pas – Foto 3

Poslední foto
0 17.01.2009 13:35 Pas – Foto 2

Další foto
0 17.01.2009 13:35 Pas – Zamoření nového akvária hnědou řasou

Ahoj, potřeboval bych poradit od zkušenějších. Do 14 dnů od založení akvária došlo k zamoření hnědou řasou na fotografiích. Nedokážu ji identifikovat, takže ani nevím, jak s ní bojovat. Řasa se z listů také uvolňuje a dělá povlak na hladině. Nejvíce rostou v místě s největší intenzitou světla.
Akvárium 100l, zatím bez ryb, 23 košíčků rostlinek, 2 velké kořeny z akvaristiky, na úpravu vody z kohoutku jsem použil Akvaregulátor, hnojivo Akvaflor AF-7 a kvasnicové CO2, filtr Fluval 105 (molitan + zeolitové uhlí + keramické kroužky), voda 24C, pH cca 6,6 výměna cca 1/2 vody zatím jedenkrát.
Osvětlení: 2x zářivkové trubice Osram 18W 60cm (warmwhite 827 a dayligh 840), 2x kompaktní zářivka Osram 8W.
Předem díky za každou radu.
0 04.01.2009 12:29 NNNTomas – Re: vaclav
ok, Dík.
0 04.01.2009 12:04 Usine – Re: NNNTomas
Ve zdejším atlase ve vyhledávač zvol jen "Růst" (velmi rychlý) a vyjede ti seznam. Z NO3 si nedělej starosti je to stále pod normou pro pitnou vodu. Dostatek rostlin to změní.

0 04.01.2009 11:56 NNNTomas – Re: vaclav
V minulém akvárku se mi ruduchy podařilo zbavit - ubrat světlu a filtru, napadený listy vytrhat-a už se nevrátila. Rostlin tam teď moc nemáme (ve 150l, mám 2 velký Echinodory bleheare, 1x tricolora a ocelota + 6 "pomalějších" rostlin) - nově založené akva - dost živin - málo rostlin a ještě k tomu 40mg/l NO3, asi dost blbá kombinace...
Ruduchy bych se možná zbavit dokázal, ale tahle "trojkombinace" už je na mě moc... seženu další rostliny.
Jaký doporučíte? Egerii, Vallisnerii,...? Díky.
0 04.01.2009 11:13 Usine – Re: NNNTomas
Svými experimenty se světlem řasám jen pomůžeš. Akvaristika je o trpělivosti. Sežeň si rychle rostoucí rostliny má jich být v novém akváriu až 70%. Každá kytka kterou koupíš, nemusí u tebe růst. Řasy patří k akváriu, nikdy se jich nezbavíš a jde jen o to, aby jsi jich tam měl co nejméně.

0 04.01.2009 10:53 Romiš – Re: NNNTomas
Co znamená - přidal jsem na osvětlení?
Jedním z problémů může být i to, že v podstatě svítíte do "prázdného" akvária. Jestli v něm máte jen pár osamocených rostlin, je logické, že nabídku živin (a světla) využijí řasy. Jednak jsou všudypřítomné, (narozdíl od rostlin, které musíte někde obstarat), a také se množí v pro ně příznivých podmínkách nesrovnatelně rychleji, než běžné akvarijní rostliny.
Přidání světla je jen jedním z opatření proti řasám tohoto typu, jejichž smyslem je vylepšení podmínek pro vyšší rostliny. (Ale jak jsem napsal - je třeba mít v akváriu tyto rostliny!)
Snížením intenzity osvětlení rostlinám obvykle nepomůžete a řasám, jako jsou ruduchy, resp. sinicím, neublížíte.
Máte pravdu - zkuste nesvítit a uvidíte.

Dejte vědět.
0 04.01.2009 10:18 NNNTomas – Re: Romiš
Přidal jsem na osvětlení, a hbitě se na listech Echinodorů udělala "hezká" zelená řasa... takže už mám hnědou, zelenou i ruduchu...zvláštní...

Teď zkusím pro změnu nesvítit, co to udělá...
0 03.01.2009 18:02 Romiš – Re: NNNTomas
Výskyt ruduch nemá přímou souvislost se světlem. Nepřímou snad jen tu, že v podmínkách, kde se nedaří vyšším rostlinám, (i vinou špatných světelných podmínek), nad těmito získávají ruduchy navrch.
Já bych na vašem místě přisvítil, ale je to na vás. (Taky záleží na tom, jaké rostliny chcete pěstovat.)
0 03.01.2009 14:46 NNNTomas – Re: Romiš
Akvárko máme nově založeno, cca před 6ti týdny. Takže více svítit? Na některých listech echindoru máme i trošku černý ruduchy,která vznikla ještě před touto hnědou...
0 03.01.2009 14:26 Romiš – Re: NNNtomas
Hnědým řasám se daří zejména v nově zřízených nádržích, na stanovištích s nižší intenzitou světla, (pozor - nikoliv v "naprosté" tmě!

), a ve vodě s dostatkem živin s důrazem na křemičitany.
Vydržte - řasy časem nejspíš samy zmizí.
Urychlit tento proces můžete zvýšením intenzity osvětlení; je ale také docela možné, že podle konkrétních podmínek budou časem hnědé řasy "vytlačeny" řasami jiného druhu.
Odhadoval bych na prerybneno nebo nedostatecnou udrzbu.
Ve vode je hodne nadbitecnych zivin.
40mg NO3 neni extra moc ale na tvorbu ras to uz muze mit vliv pokud je k tomu i spravny pomer dalsich zivin - napr. fosfor.
0 03.01.2009 13:37 NNNtomas – Re: NNNTomas
0 03.01.2009 13:14 NNNTomas – identifikace hněde řasy na pozadí

během 2 dnů se nám udělala hnědá řasa na pozadí (písek nalepený na polysterenu epoxydem) a nechce jít pryč (nejde setřít).všechny parametry jsou v pořádku kromě dusičnanů:40mg/l -nechtějí klesat,svítíme 10h. denně 2x 39w/150litrů vody.řasa je hněda a usazuje se na horních stranách (skalek na pozadí) nejde setřít ,spíše to vypada jakoby se obarvil písek na hnědo,ale z blízka je vidět že je na na pozadí jakási řasa.prosím o identifikaci teto řasy a radu jak se jí zbavit.
0 02.01.2009 22:38 petan66 
hnědá
0 02.01.2009 22:37 petan66 
Dobrý den,nechci zakládat nové téma,tak to sem snad zapadne.Mám nově založené akva,asi 4 týdny,je to 240ka,svítím 2x36W 840 12h deně.Během posledních dvou dnů,se mi na pozadí začala tvořit hnědá řasa v přímém sousedsví řasy zelené o to na plochách směrem ke světlu.Jsem z toho trošku zmatenej,mám na světle přidat,nebo ubrat a nebo je něco s vodou?Detail zelené se mi nějak nedaří-na obr.jsem barevně označil nejsilnější výskyt.Za každou radu děkuji.
Zdravím, Jarčo! Dlouho jsme se "neslyšeli".
Hnědé řasy - rozsivky. Málo světla. Asi vám akviško moc zarostlo. Chtělo by to protrhat.


Prosím o radu, co se mi tvoří na starších listech rostlin. Předem díky.
Jak se tu opakovaně objevilo - souvislost mezi výměnou vody a nárůstem rezavých povlaků je možná.
Pravděpodobně čerstvou vodou dodáte rozsivkám limitující křemík. Ten je pro tuto řasu biogenním prvkem.
Já bych se ale nepokoušel zdolat řasu tím, že omezím výměnu vody. Přeci jen - pro většinu standardně provozovaných akvárií je velmi žádoucí pravidelné a co do objemu a četnosti přiměřené "vyvětrání" .
Cesta, jak se zbavit hnědých řas, vede přes vylepšení světelných podmínek. Tahle řasa má raději "přítmí".
K vylepšení světelných podmínek může zkusit výměnu "speciální" (spíš speciálně předražené) zářivky za standardní a nebo lépe - doplnit stávající zdroj světla o další.
Jen upozornim ze drazsi zarivka nemusi byt nutne lepsi zarivka. Pokud je mozno do krytu pridat dalsi zarivku tak radeji pridat.
Bude to už víc jak půl roku..vodu moc často neměním..dokoupila jsem rostliny..a koupila lepší zářivku..a doufám, že to přestane..
Čím častejšie budeš meniť vodu, tým tá riasa bude rásť viac, pretože výmenou vody jej dodáš stále nové a nové živiny. Sama si dokonca napísala, že kamene a rastliny "hrdzavejú" po výmene vody.
Ako dlho založené je to akvárium?
0 30.06.2008 15:10 Gibbet –
Re: Sid Musím měnit vodu? Chci vidět..jestli řasa přestane..
Pokud nedokoupíš rostliny, ani svícení ti zcela od řas nepomůže. Rostliny jsou potřebné k odebrání živin z vody. Potom rostliny nižšího řádu, řasy, nemají tak dobré podmínky k bujení.
skus pridat aj viac rastliniek, mne sa hneda riasa objavuje iba velmi malo a to svietim jednou z dvoch 30W trubic, na 150l (aj ked nexcem kricat hop..je to iba mesiac po zalozeni..)
Hnědé řasy - pomohlo by přidat na osvětlení. Ani 30W na 60 l není nic moc...



Svítím 20W..na 60l...měla bych svítit 30W..a kytky..mám v plánu dokoupit..
A kolika watama svitite a nad kolika litrama vody ?
Ono totiz 15W zarivka nad 100litrama bude malo ikdyz bude svitit 24hodin ( coz se samozrejmne nedoporucuje )
proti té hnědé: svítit, svítit a svítit

Světla mají dost..svítím jim pořád zářivkou..teplota vody je pořád na teplotě 25-26°C..
Jaké jsou druhy léčiv, proti té hnědé řase?
Niektoré druhy kameňov (jedná sa najmä o niektoré druhy krasových vápencov vzhľadovo podobných tufom, travertínov a v nemalej miere kameňov donesených z morských oblastí) obsahujú obsiahlé množstvo minerálov, z ktorých je železo obsiahnuté vo väčšej miere. Z tohoto dôvodu, v prvých rokoch tieto minerálne látky sa aktívne uvoľňujú do vody. Výmenou vody (záleží od jej parametrov) podnecujeme veľké uvoľňovanie najmä vápnika a železa do akváriovej vody.
Tieto kamene nie su vhodné pre chov akváriových tropických rýb a pôsobia na ne jedovato. Výnimku tvoria cichlidy jazier juhovýchodnej afriky a niektoré druhy stredoamerických cichlíd a živorodiek z rodu Xiphophorus, v ktorých domovine je často voda mineralizovaná.
Z osobných skúseností viem, že pri travertínoch, resp vápencoch je životnosť gupky Poecilia reticulata cca 4-6 mesiacov.
Tzv. hrdzavenie spôsobujú do červena sfarbené povlaky tzv. železitých rias.
To rez nebude.
Nejake hnede rasy, rozsivky? Fotka by asi pomohla, pripadne na ne koukni v mikroskopu.
Kameny ani sklo nemohou rezavet, nejspise se jedna o rasu. Doporucoval bych nechat vodu pred vymenou nechat odstat
Bylo by vhodné dopsat velikost akvárka, počet rostlin a jakých, rybky a světlo. Takhle to vypadá na hnědou řasu, máš tam dost světla?
0 16.06.2008 11:58 Gibbet – Rezavění kamenů..
Pokaždé, když rybičkám vyměním vodu, tak za tři až čtyři dny začnou rezavět kameny a stěny akvária. Zkusila jsem už všechno..zkoušela jsem různé druhy vody, bez obsahu železa, ale pokaždé mi voda zrezaví. Nevíte někdo čím to je? Poradíte mi někdo? Díky..
0 12.01.2008 16:23
Diego [72] Už týden s hnědou řasou (malé množství) bojuji

.Udělal jsem opatření a myslím si,že pomáhají.
1)svítil jsem 11 hodin a ted 13 hodin
2)nikdy jsem nehnojil a ani byh v boji s řasou nehnojil
3)koupil jsem si 2xparmičku černopruhou(siamskou,SAE)Jeden den se vrhly na jednu kytky a je jak nová.
4)mín krmim
5)častěji odkaluji a měním vodu
Po týdenní boji je řasa skoro celá pryč.
Hnědá řasa není jedovatá a zbavit se jí vám pomůže především dostatek světla.
Řasožrouty bych nepřeceňoval - pokud se mi měly hnědé řasy v akva objevit, nedokázali jí v tom zabránit.

(Domnívám se, že vždy našli v akva něco chutnějšího, než jsou tyto řasy...

).
To už víc věřím na zmíněné zvýšení intenzity světla a celkové vylepšení podmínek pro vyšší rostliny.
když se hnojí tak by se mělo vědět kolik živin ve vodě už je-na to se kupují různé testy.Na řasu platí asi nepřekrmovat, každý týden měnit 1/4 vody za čistou a odkalovat dno. S hnojivem je třeba opatrně. Na řasu se doporučují black molly, mladí krunýřovci-starší si pochutnávají spíš na rostlinkách, sae, nebo neritiny(šnečci, ale u mě v akva se válí a nic nepapají

)
Myslím že pro ryby hnědá jedovatá není-slyšela jsem jen že sinice není moc dobrá.Zkrácení doby světla se doporučuje spíš na sinici(lepkavá, dá se setřít nebo odsát)
pokud máte akvárko krátce je třeba mít trpělivost, měnit vodu, málo krmit rybky. Na zelenou řasu na listech tuholistých rostlin jsem četla o koupeli v savu(naředěno vodou)-je top někde na fóru skuste pohledat.
o tématu řasy je tady hodně příspěvků, jukněte, určitě tam najdete i svůj problém
Pak je ještě možnost vyššího obsahu dusičnanů.
souhlasim. Me vedle sebe rosly zelena a hneda rasa a uvadi se, ze hneda rasa roste pri nedostatecnem osvetleni a zelena pri nadmernem osvetleni

0 10.01.2008 10:51 Sid – Re: Seno
no já mám 0,7W/l a stejně se mi dělají hnědé řasy
Mně se objevily hnědé řasy při cca 0,9W/l... Měl jsem "krátké" trubice, které "nedosvítily" na boční stěny akva.

0 09.01.2008 21:40 kysma jak mam ty dusičnany přidat?
Pak je ještě možnost vyššího obsahu dusičnanů.
0 08.01.2008 21:13 Pepas akva bez řasy snad ani není,ale asi víc světla.
0 08.01.2008 21:12 Seno – Re: fantasta
no já mám 0,7W/l a stejně se mi dělají hnědé řasy

Na délce osvitu sice taky záleží, ale důležitější je výkon osvětlení. Chce to klidně 0,75w/l.
0 08.01.2008 20:52 kysma taky bych potreboval poradit co s tim mam to stejny taky svitim 12 hodin denne
0 18.10.2007 11:17 Evicka Mela jsem taky problemy s hnedou rasou a to docela velky (ted jsem ve fazi boje - zatim zdarileho). Mela jsem taky zarivku SunGlo a pry jsem ji mela rozhodne vymenit. Tak jsem koupila tripasmovou (mnohem silnejsi a taky levnejsi) no a zatim je to lepsi a lepsi. Samozrejme musim casteji odkalovat,v teto chvili jednou tydne, nehnojit a nasadila jsem vice rostlin.. vse pomaha vyborne.
0 18.10.2007 10:29 Zix a to mam mit jako krevetky s cichlidami?
0 17.10.2007 19:59 Zix – hneda ras
Ahoj,objevila se mi v akvariu hneda rasa,jsou to ale jen takove fleky mam to ta skle,kameni,rostlinach a filtru.V akvaristice jsem si koupil pripravek ale ten vubec nepomaha..
diky za rady..
0 21.06.2007 21:50 irča – šnek na řasu
četla jsem, že jí baští pruhovaný šnek - Nerita zebra
..ale nemám to podložené

0 20.06.2007 20:49 redmaus Na pár dní vynech krmení.
0 20.06.2007 19:45 jpg – hnědá řasa
Zdravím rybí svět mám v akváriu hnědou řasu-svítím 12 hodin denně,pravidelně odkaluji 1krat za 14 dni,2 zářivky 2krat 40w sun glo,agua glo přidal jsem 1 zářivku normální 40w řasa začala ustupovat ale pořad nechce zmizet přípravky proti řasám nezabírají.Ancistrusi ani parmičky černopruhé ji nepožírají.Díky za radu.
0 05.06.2007 19:43
KejPi [1] 
Taky mam pocit, ze se mi tam dela hneda rasa a to rozhodne malo nesvitim - 12 hodin, cca. 0.5W/l, zarivky 830, 840, 865. Vyfotil jsem to. Dobre je to videt na Micranthemumu (zasazeno pred tremi dny a uz to tam je

) nebo na te Limnophilii v pozadi. Kytky jedou jako dive, bezne z nich stoupaji bublinky, ale tohle me trochu depta

Jeste bych dodal, ze akvarko je 10 dni po zalozeni. Nevite nekdo, co to je? Jestli je to rasa, tak co s tim? Diky.
0 10.05.2007 17:20 umax Máš tam málo světla svítit 12 hodin denně možná silnější zářivku.důležité je i pravidelné odkalování.
0 01.05.2007 22:50 Sidonius – To Chocenak
Za málo... (Opravdu! Nejsem si tak docela jist, jestli jsem vám vůbec něco poradil...

)
Ještě poznámku (trochu to zkomplikuji

): je taky docela možné, že ta hnědá hmota je nějaký druh sinice... Zkusit v prstech, jestli je ta řasa slizká, to půjde sotva, že?
A to dno určitě otestujte! Ať máte přehled. Pokud bude vápník obsahovat, měl byste si pak ověřit, zda je pro vaše chovance voda s vyšším obsahem Ca vhodná. Já jen tuším, že tomu tak být nemusí; je rozdíl mezi požadavky na vyšší pH, na vyšší alkalitu a na vyšší tvrdost...

0 01.05.2007 21:59 Chocenak – pro Sidonia
Děkuji za rady

0 30.04.2007 23:55 Sidonius – To Chocenak
"... myslíte, že je tam vápenec? Vyzkúšam..."
Nemám potuchy.

Ale ten test si udělat můžete - je dobré mít přehled. A můžete při tom vzít i kameny...
Co se osvětlení týče - v deníku píšete, že jste odstavil obě Philipsky. Tak to nějakou dobu vydržte a dejte časem vědět, jaký to přineslo efekt.

Petře, myslel jsi AquaGlo? Ne, není "jednopsmovka". Luminofor u sec. zářivek je "nastaven" tak, aby vyzařoval určité části spektra a další měl třeba potlačené. Vždyť i u "klasiky 8xx" je spektrum patřičně "vyladěno" za účelem dosažení požadované teploty chromatičnosti. Mimochodem ani "jednopásmovka" nevyzařuje jen světlo jedné vlnové délky, nýbrž "poněkud čárovější" spektrum. Čím má být věrnost podání barev (Ra) trubice vyšší, tím je potřeba spektra spojitějšího.
Otázka využití světelné energie určité vlnové délky rostlinami a řasami je problém, který se tady řešíl, řeší a bude řešit... zkrátka velmi vděčné téma, ovšem pro biology a ne elektrotechniky.

0 30.04.2007 10:24 Sidonius Vypadá to jako hnědá řasa.

Ovšem ta se netvoří následkem silnějšího osvětlení. Spíš naopak.
Zato jí svědčí prostředí s dostatkem křemičitanů.
Zkoušel jste tu "křemičitou drť č. 3" otestovat octem?
A kameny z Divoké Orlice jste před vložením do akva desinfikoval jak?
0 30.04.2007 09:51 Chocenak 
A taky vypadá takhle...
0 30.04.2007 09:51 Chocenak 
Vypadá takhle hnědá řasa? Mohl by to být následek silnějšího osvětlení?
0 08.04.2007 00:30 Sidonius – To Světluška
Problém je v té vaší superantikontramultiextraunikátní zářivce.
Vy ji vnímáte jako pěkně vybarvující rybky, rostliny ji vnímají jako nedostatečný zdroj světla.
Do akva nelijte žádné algicidy, (ani ze zoufalství), ale vyměňte stávající zářivku za obyčejnou třípásmovou jakékoli značky.
A bylo by vhodné, abyste si vyměnila rostliny neschopné trvalého růstu pod vodou ("nová kytka", "vlevo kytička", "kytka veprostřed") za vodní nebo obojživelné.
0 07.04.2007 20:37 petrr – řasy
Možná by vám pomohlo
www.rataj-spk.cz Taky bojuji a řasou.Zkusím vyměnit filtr podle rad p. Rataje
Mtlala, bez chemie to určitě jde. Jenže když se už řasa hodně rozjede tak aspoň ze začátku chemie pomůže a pak už jen hlídáš, aby se řasa znovu nerozjela.

0 07.04.2007 19:43 smajlik Taky bojuji s řasou. Takže udělej tohle. Kameny a dekorace na kterých ti řasa roste vytáhni a namoč je do roztoku se savem. Řasa z nich tak během hodiny úplně sleze. Starší listy rostlin, které máš pokryté řasou ostříhej. Pak by bylo dobré dávat do vody nějaký přípravek proti řasám. Já mám dobrou zkušenost s Anti Hair Algae od firmy Interpet. Je to sice dražší, ale funguje. Přípravek dávám jednou týdně a zatím se mi řasa na kamenech znovu neoběvila. Důležitá věc je i pravidelně odkalovat.

0 28.01.2007 22:19 gobi mám podobnou zkušenost s řasou. Svítil jsem 12 hodin a po čase se mi ukázala zelená řasa. Po konzultacích jsem omezil svícení na 8 hodin a zelená řasa po čase zmizela a le nastoupila hnědá. Tak jsem prodloužil dobu svícení na 10 hodin a pořídím si ještě 2 krunýřovce. Nemám zatím žádného. Po čase uvidím.
0 16.01.2007 20:55 Usine – Hnědý povrch na části podkladu
0 16.01.2007 20:38 Havel-st – řasa
A zarejdit odkalovačkou, až se budou kamínky obracet?
Gupky ať se pasou na řase, co se uchytí na rostlinách.
0 16.01.2007 14:54 nikos – řasy
Jelikož jsem na tom velmi podobně (datum založení i výskyt hnědého), dovolím si vyjádřit názor. Myslím, že je to jakási řasa, která vzniká právě na hodně světlém místě. Já zkusil po 14 dnech, když voda vypadala OK nasadit 4 gupky a ty se o tuto řasu už téměř postaraly.

Ahoj všichni akvaristé. Po velmi dobrých radách s povlakem na povrchu (postupně ustupuje), se opět potřebuji poradit? Už pár dnů pozoruji na dně akvária (set HAGEN 54 l zařízeno po vánocích), že bílé kamínky začínají chytat nahnědlou až rezavou barvu. Mám černo - bílý stěrk a pouze na nejlépe osvětleném místě, v předu na dně se začínají bílé kamínky měnit na rezavou (cca 10cm2). Může to být substrátem (živnou půdou), který jsem dal mezi vrstvy, nebo se jedná o druh řasy???
Předem děkuji za odpověď, Hanzi.
0 02.01.2007 13:57 maliman – jj
Hnědá řasa= málo světla
zelená řasa= hodně světla
Proto akvárko ne k oknu a ne do rohu.
0 12.11.2006 12:30 many – hnědá řasa
ve většině případů je to skutečně z nedostatečného nebo nevhodného osvětlení.
0 12.11.2006 12:28 Sidonius – Zelená řasa
Důležitá je identifikace řasy - to, že ji vidíte jako zeleně zbarvenou, nemusí nutně znamenat, že jde o zelenou řasu. Ta je všeobecně považována za znamení velmi dobrých podmínek v akva. Narozdíl od červených řas, které mohou mít také zelené zbarvení, ale o dobrých podmínkách v akva nesvědčí....
Ke hnědé řase bych ještě doporučil nějaké "řasožrouty".
0 12.11.2006 08:06 jolaos – hneda riasa
Docital som sa a aj to funguje:viac svetla a dobre odkalovat a este viacej vyssich rastlin mozu byt aj plavajuce.Ja toto vsetko mam a neviem sa zbavit takej istej ale zelenej.

0 12.11.2006 07:57 kerimir – Hnědá řasa
Prosím radu jak zlikvidovat hnědou řasu v akváriu.
Dík Kerimir

0 30.10.2006 18:19 Sari – řasy
Slavnostně oznamuji, že na hnědou řasu mi pomohli krunýřovci síťovaní, koupila jsem dva a do dvou dnů bylo po řase. Hurá!

nevim moc se v tom zatim neorientuju je to takovej koberecek

krevetkam to smakuje a chtel sem jich este par prikoupit takze to snad spasou

0 29.10.2006 20:36 Sid – Řasy?
Spíš sinice?
Side ten pisek je za normalnich podminek uplne bilej

to cerveny je rasa


Takhle vypada to moje krevetkarium :( sem ski tam vcera pretah rostlinku a zrejme i rasu ze se to ale takhle rychle rozleze sem teda necekal...
(
rybicky.net/k/forum/336.jpg)
lepsi je pouzit odkaz je tam vetsi obrazek

0 29.10.2006 11:21 shArk(cz) – RASY
mam v aquarku porad rasy uz si s tim nevim rady mam 80L svitim od 10 do 8 hodin rasa je vsude!!!!

na 80L mam tyto ryby: 2 ancitruse,6 danio,2mecovky,1pancernicek,15neonek,1cichavec modry,a taky sneky a krevetky

poradte mi prosim ja uz si fakt nevim rady

diky
Nejen u tebe u me taky Cichavec obira rasy asi ma hlad

mě se na řasy krásně osvědčilo - míň svítit (teď zrovna 8 hodin), snížit průtok filtru, a nasadit ryby co řasy požírají - parmička černopruhá (taky se nazývá siamská), a kupodivu v mém případě stříbrná mola a čichavec. (ale ty dva jsou opravdu asi jen v mém případě)
0 23.10.2006 23:56 Falcon-554 – chemii nekupuj
Chemie je až to poslední co tam dávej ... rozhodíš všechno kolem a navíc to je za hodně peněz na krátkou dobu ... na hnědé řasy jsou výborné Parmičky černopruhé, ale kup si je u zkušeného prodejce protože jsou lehce zaměnitelné s jinou Parmičkou, která se řasou neživí ... já mám v akva jednu a ta jede jako fretka-celý den čistí listy a pozadí !!! Můžu jenom doporučit !!!

no v běžný ne,u nás sou 4 zverimexi a jen ve dvou sou schopný je sehnat,ale hlavně to je na dlouho(((ale seženou je

0 22.10.2006 13:26 Sari – řasy
Jirko, ty krevetky koupím běžně v akvaristice?
0 22.10.2006 12:54 Sari – řasy
Vodu měním 1-2/3 každý týden, přímého světla je tam málo, svítím asi 12 hodin denně.
0 22.10.2006 11:57 Sari – hnědé řasy
Ahojky, potřebuji poradit. V akvariu se mi začaly dělat řasy, jsou hnědé, usadily se na rostlinách i umělých a v přední části akva. Vzadu kam nejde přímé světlo nejsou, jak se jich mám zbavit a předcházet jim? Existuje nějaká chemie, která je zlikviduje přímo? Rybkám ty řasy nevadí ani je nežerou.
0 19.08.2006 21:05 langosh – -
Tak to potom souhlas

.
Roman

0 19.08.2006 20:24 Sid – To langosh
Ne, ne - "bublifuk" jsem samozřejmě nemyslel! Používám ho také.
Na mysli jsem měl filtry tohoto typu:
http://www.akwarystyka.com/sklep/images/fullsize/produkty/slodkowodna/filtry/wewn_akces/aquael_fan3pl.jpg
(Doufám, že se to načte).
0 19.08.2006 19:53 langosh – to Sid
Já bych tyto filtry úplně nezatracoval (
www.rataj-spk.cz/… ) - pokud myslíme stejný - váš odkaz mi nefungoval. Já ho používám do odchovničky (12l) - molitan mám neustále v Aq za pozadím, takže je vždy připraven v jakémsi použitelném stavu a v tak malém AQ nevím o ničem ideálnějším (po použití T-čka mohu současně motorkem vzduchovat i artemiím

).
Roman

0 18.08.2006 19:32 Sid – To ja
Něco podobného?
http://www.prozviratka.eobchod.com/product.php?II=2323&cuid=293&UID=2006081818432188.146.8.93
Tyto druhy filtrů osobně považuji za nejméně vhodné k čemukoliv, co má filtrace v akváriu zajistit. Snad jen s výjimkou provzdušnění vody (ne vždy žádoucímu - např. při hnojení CO2). Má-li váš filtr regulaci, jeho výkon utlumte na minimum a vzduch přisávejte jen v odůvodněných případech (vysoké teploty = nízký obsah O2, použití některých léčiv ap.). I pomalé proudění vody bez přisávání vzduchu by za normálních podmínek mělo rybám zajisit dostatek kyslíku.
Podívejte se na problematiku filtrace
http://www.discus.cz/web/index.php?page=technika&clanek=28
a zvažte úpravu stávající filtrace dle těchto zásad.
Opatření proti hnědé řase začněte u světla - nepřehlédněte, co vám radí Langosh! (Reflektor, tapeta, alobal) Používáte-li krycí skla, udržujte je v čistotě. (Prach, vodní kámen). Je-li to možné, tato krycí skla úplně odstraňte. Můžete-li, přidejte další zdroj světla. Hnědou řasu můžete ze skla odstanit škrabkou a odsáním.
0 18.08.2006 15:37 ja – filtr
To je takovej fitr, co nasava vodu do molitanu a horem pousti bubliny vzduchu nebo spis proud vody, kterej pak dela bubliny.
0 18.08.2006 09:26 pirát – hnědej sajrajt
pro baron,ještě jedna technická ,neexperimentuješ s hnojením,a pokud hnojíš tak čím.
0 18.08.2006 08:55 langosh – -
Zkuste (pokud ještě nemáte) dát mezi zářivku a kryt reflektor (dá se koupit), případně stačí zrcadlová tapeta nebo jen pouhý alobal. Určitě to pomůže vylepšit světelné podmínky.
Roman

0 17.08.2006 17:38 Sid – Filtr
"Zkusim uplne vypnout vzduchovani. Je to komplet s filtrem."
Co to je za typ filtru?
0 17.08.2006 17:32 to ja zase – sid a zima
Diky jeste jednou! Fakt moc, pac jsem z toho uz zahnednuta sama! Zkusim uplne vypnout vzduchovani. Je to komplet s filtrem, tak doufam, ze to pujde.
Cistim pravidelne 1x za 14 dni, castecna vymena vody.
S tim svetlem se zkusim podivat, co by se dalo delat.
Diky, diky!!
0 17.08.2006 17:27 Sid – To ja
Jestli jde z toho filtru vyčistit snadno, nebude to ruducha. Takže spíš jde o rozsivky. Zkuste přidat světla - více info v tomto tématu nahoře nebo do vyhledávače zadejte "hnědá řasa", "světlo", "osvěltení" "rozsivky" ap. Rostliny s nároky jako H. difformis vyžadují m.j. více světla, než nyní v akva máte. Dbejte na hygienu v akva - přiměřená rybí osádka, nepřekrmování, pravidelná výměna části vody. "Proud vzduchu je poměrně silný" - vzduchujete? A intenzívně? To rostlinám moc nesvědčí. Pokud nemáte přerybněno, k zásobení ryb kyslíkem stačí "neagresívní" filtrace.
Na chemii zkuste zapomenout.
0 17.08.2006 17:13 ja – zima
Ja zkusim ted pouvazovat o pricinach.
Svetlo - 15 W a svitim skorem 12 hodin denne, zarivka.
Ty dusicnany plus krmeni pro ryby - by eventuelne mohlo byt ono, protoze mam ryby, co porad vrtaji ve dnu a usazeniny stale viri do vody.
Taky je mozny, ze jsem to dotahla s rostlinou a vsechno bylo se vsim plus otazka casu.
Proud vzduchu je pomerne silny.
Chemii bych pouzit nechtela, ale koupi dalsich ryb si uz dovolit nemuzu.

0 17.08.2006 17:08 zima – nakonec
to si samozřejmě nechte jako poslední možnost,až když nic nebude zabírat, protože u mě to nebylo tak těžké, moc mi na ně,m nezáleželo aby bylo nějaké extra pěkné, jen jsem odlovila ryby, vyndala těch opravdu pár kytiček, vymyla vyvařila co šlo, a nalila odstátou vodu a dala ryby, to že se to pak neobjevilo připisuji náhodě a tomáu, že jsem krmivo začla používat jiné. Nevím jak máte zarostlé a zadekorované akvárko, ale já vím že mě třeba nepomáhaly ani týdení odkalování s výměnou vody, tak co jiného zbývá? Jo třeba zkusit nějakej ten algol, algovec algicid... na bázi mědi, ale kdo zaručí že je to řasa a že to pojde bez rostlin a ryb ??? A co kdybyste to celé založila znovcu a za týden by to tam bylo opět?
0 17.08.2006 16:46 zima – sajrajt
Tuto hnědou řasu nebo sajrajt jak tomu říkáte jsem měla také, v chovném akváriu které teď už nemám,bylo to a)moc ryb=moc dusičnanů
b)nízká teplota (18°C)
c)špatné osvětlení
ale nejpravděpodobnější je toto: krmila jsem potěr nějakým krmivem skoro prach to bylo, a několikrát denně a dost toho spadlo na dno a tam se z toho udělal ten sajrajt a rozlezl se všude.
zlikvidovala jsem ji jednoduše tak, že jsem akvárium celé vypustila promyla a zase složila dohromady. Už se to neobjevilo.
0 17.08.2006 16:28 ja – sid
Jmenovala se Hygrophila difformis a fotku nemam.
Tedka procitam tu ruduchu.
Coz z filtru sed a vycistit, ale potrebovala bych vedit pricinu, pac se zase vrati, pokud nezakrocim.
0 17.08.2006 16:20 Sid – To ja
V té dolní vrstvě písku by to mohla být hnědá řasa, ale tam by mi nevadila. Na tom filtru mi to spíš připomíná ruduchu.(?)
Co to bylo za rostlinu - název, foto?
0 17.08.2006 16:12 ja – sid
Porovnej pisek v prave casti - to je original bez toho sajrajta a to tmavy je on nebo ta na skle.
K tej rostline, mela jsem ji vratit, protoze kdyz jsem ji prinesla dom, tak si to predstav jako kdyz prineses rezanou kytku do vazy. Byla svazana dole jen dratkem a molitan okolo. Dobry, rekla jsem si, ze se snad vzpamatuje a vysledek byl ten, co jsem popisovala, sajratem byla prolezla a kdyz jsem ji vyndala, stale zadny koreny.
Moc ti diky!
Koukala jsem se na ten odkaz..ja ti nevim, tahle moje mi prijde trochu tmavsi a zelena se nevyskytuje, zatim.
0 17.08.2006 16:08 Sid – To ja
Přiznám se, že na tom písku a skle nevidím nic "podezřelého". Na tom filtru je to něco jako tady?:
http://www.moje-akvarium.net/pic/clanky/rasy/rasa-hneda-rozsivky-01.jpg
"No hlavni pricina byla v korenech, mela jsem ji vratit ihned a ten smejd ji umrtvil uplne."
Této větě moc nerozumím. Příčina čeho byla v kořenech - vzniku řasy? A co jste měla vrátit hned - tu uhnívající rostlinu?
0 17.08.2006 15:55 ja – sid
No hlavni pricina byla v korenech, mela jsem ji vratit ihned a ten smejd ji umrtvil uplne.
0 17.08.2006 15:54 ja – sajrajt

A tady na skle...velikost nadrze je 54 l a vodni sloupec je cca 27 cm diky moc side za snahu!!
0 17.08.2006 15:51 Sid – To ja
Co hnije, obvykle nevoní. Příčinou hnití rostliny nejsou řasy - ty jsou "jen" průvodním jevem nesprávných podmínek v akva.
0 17.08.2006 15:49 ja – svina

Se omlouvam za zmatky s fotkou.
http://rybicky.net/k/forum/178.jpg
0 17.08.2006 15:49 Sid – To ja
Velikost nádrže, výška sloupce?
0 17.08.2006 15:37 ja – Sid
Jde to blbe fotit, neni to poradne videt!!
Zkusim to poradne popsat: je to hnedy

je castecne usazena mezi prednim sklem a dnem. Myslela jsem, ze je pisek tim prolezlej, ale pri cisteni jsem zjistila, ze je nalipnuta na skle.
Dneska jsem vyhodila kytku, ktera se nejspis z toho hajzla zacala rozpadat a udesne smrdela.
Mam strach, ze se to rozleze vic a chcipne vsechno!

0 17.08.2006 15:22 Sid – Sajrajt
Jen podle subjektivního posouzení barvy nelze odhadnout, o jakou řasu jde. Fotka? Více info!
0 17.08.2006 13:25 ja – sajrajt blbej
No a mam ji taku tu svinu hnedou! Uz mi zalezla aj na filtr! Vic ryb uz si koupit nemuzu, bylo by prerybneno, tak jak se toho hajzla zbavit? Mam vycistit akvarium? Tedy jako vsechno vypustit a znova procistit a zalozit nove?
Mam 15 W

0 28.07.2006 11:48 Sid – To Baron
Takže - zkuste vsadit na zvýšení intenzity osvětlení.
Nejlépe - je-li to technicky možné - vyměňte stávající zdroje světla za 2 (nebo i 3 - můžete je časem potřebovat) obyčejné třípásmové zářivky, které většina výrobců označuje trojčíslím 8xx. Zapojíte-li každou zvlášť, můžete snadno regulovat intenzitu světla dle potřeby. Rozhodně neplýtvejte penězi za různé GLOGLOspeciály.
Více zde:
rybicky.net/forum/show.php…
0 28.07.2006 01:19 Roman – sinice a rozsivky.
Sinice(Cyanophyta)-už název cyan=modrý či tyrkysový napovídá že se akvárium potáhne tmavě zelenomodrými povlaky,které po vytažení z vody pěkně smrdí(známe každé léto ze zavřených kempu kde se nedá koupat).Takže ty hnědý srágory co zamořujou vaše nádrže jsou pravděpodobně rozsivky(Diatomaceae),lidově řečené hnědá řasa.S řasou to nemá nic společného,krom toho že obojí je vizuální hnus.Zanáší se do akva s rostlinami nebo vznikají samy v nově zařízených nádržích.Hlavní příčinou je nevhodné osvětlení tj.slabé.Za pokus stojí likvidace přírodní cestou přidáním ryb rodu Poecilia(sphenops-Black molly.velifera-velkoplutvá),dále pak krunýřovci rodu Otocinclus či Ancistrus.Ryby nekrmíme dokud nespasou veškerý povlak,nebo jen mírně přikrmujeme.Je třeba větší proudění vody aby nedocházelo k usazování na jiné dekorace.Silné povlaky narušujeme a odsáváme.Toť výtažek ze staré literatury.Jinak Otocinlusové jsou opravdovej vysavač na veškerý řasy a nánosy za předpokladu že nejde o štětičkovou či vláknitou řasu.

0 27.07.2006 18:10 Baron – hnědej sajrajt
Mam 100l akva. Filtr akva fan1. Mám tam jednu 15w zařivku aquaglo a 23w úsporku. Svítím 12h denně a rybičky krmím střídmě. Vodu obměňuji jednou za 14dní, dno taktéž odsávám. Vše bylo očištěno a dobře vyvařeno. Nejdřív sem měl problémy s nálevníkama pak se mě to podařilo vyřešit a teď zas tohle. Je to takový hnědý povlak pokrývá jak rostliny tak i šutry a sklo. Mám 4 mečovky vídeňský, 4 black moly gold, a parmičky asi 6. Akva sem komplet měnil před 2měsíci tak sem myslel že to chvilku vydrží. Děkuji za rady.
0 27.07.2006 14:58 Tom@sek – svinstvo
No filtr taky nevysaje všechno svinstvo po rybkáck. Nepárej se s tim, rozeber nádrž, proper písek a převař ho, šutry očisti ocelovým kartáčem a převař je a bude to O.K.

0 22.07.2006 20:34 pirát – hnědej sajrajt
někdoi tu píše pod mým jménem,když radíš zkus zvolit jinou přezdívku

0 22.07.2006 17:15 pirát – to Pelda
No neke, to by člověk neřek,že se jedná o řasu.Každop i ten hafo valící filtr nemusí dělat dobrotu!!!Velké proudění to může taky způsobit řasu.Mě pomohlo jen taková drobnost.HJednoho dne jsem vylovil ryby, vyndal aa omyl rostliny, promyl písek a všechno, akvo jsem vymil a znovu napustil, zasaadil, vpustil a všechno a už to jedee

0 21.07.2006 23:03 Pelda – hnědej sajrajt
Zřejmě se jedná o nějakou řasu. (neznám její název-jsem také jen amatér). Takovouhle hnědou řasu jsem si přitahl do akvárka když jsem kupoval kytky. Začala se šířit po akvárku asi po dvou měsících. Začal jsem tedy shanět nějakou rybu která požírá řasy. Našel jsem parmičku jednopruhou. I když prodavačka mi ji prodala pod názvem parmička siamská. Mam v 60-ti litrovim akvarku dvě a řasu za měsíc vyžraly. Od té doby mam od ,,hnědýho sajrajtu'' klid.
0 20.07.2006 21:18 Lucie :-) – hnědej sajrajt
to znam budou to nejspíš rozsivky to chce zvýšit intenzitu osvětlení

0 18.07.2006 20:22 Janik – sajrajt
Ahoj, me se zacal delat takovy zrzavy povlak na sutrech a kytkach kdyz sem tam dala sutry z reky a nemela sem je vyvareny ale pouze omyty (umirali mi z toho i rybky)..... tak pokud si v tom akvu neco menil a predtim si ten hnedy povlak nemel, tak to muzes mit i z toho
Zatím to vypadá na sinice.
0 17.07.2006 19:36 pirát – hnedej sajrajt
to je pravda ,více informací typu jak dlouho je akva na světě,kolik litrů má,jakým osvětlením je osvíceno a jak dlouho,co za filtr ho čistí a jakou používáš vodu jakých parametrů.
0 17.07.2006 19:09 Sid – Hnědý sajrajt
To je sice zajímavé sdělení, že "filtr valí na plný pecky a vzduchu mají taky dost", (z textu vyplývá, že kameny a rostliny!), ale o samotném problému, natož příčinách a tím pádem i o možném řešení nevypovídá vůbec nic.
Nějaké další informace, fotka?
0 17.07.2006 17:39 Baron – hnědej sajrajt
Potřeboval bych poradit. Začaly se mi potahovat kameny a rostliny nějakým hnědým sajrajtem filtr valí na plný pecky a vzduchu mají taky dost tak nevím co stím. Dekuji.
0 02.06.2005 08:59 vojta.razic – řasa
proto se taky ptám čím svítí tzn intenzita osvětlení,potom musíš najít rovnováhu mezi počtem ryb a počtem rostlinek,málo rostlinek moc ryb kromě jiných faktorů=řasa,málo rybek moc rostlinek chybí přirozené hnojivo pro rostlinky ,které tam musíš dodávat uměle,aby rostlinky prosperovaly a to se rovná zase řasa ,není to jednoduché zajistit přirozený biotop ale dá se to časem zvládnout
0 02.06.2005 08:07 Věra – řasy - pokračování
Nejčistší je akva bez rybiček jen s rostlinami a šneky - ale proto asi akva nemáme

.
Omlouvám se, že to píši jak Rodinná pouta, ale při delším textu mě to vyhodí.
0 02.06.2005 08:03 Věra – řasy - pokračování
Růst řas ovlivňuje především dostatek dusíkatých látek a fosforu, příp. dalších hnojiv ve vodě. Tzn. čím více rybiček a lépe krmeny tím více řas.
0 02.06.2005 07:00 Věra – řasy
Nechci se vám do toho moc motat, protože jsem začátečník, ale co si pamatuji ze školy je, že hnědá řasa méně světla, zelená řasa dostatek světla. Já mám oboje, protože mám dlouhé akva s různou intenzitou osvětlení.
0 01.06.2005 13:14 vojta.razic – osvětlení
čím svítíš ,jak dlouho ,kolik máš rostlinek a kolik rybek jak velké máš akva, co používáš za hnojení
0 20.05.2005 22:44 petr55 – ..
Podle vzhledu zákalu se dá usoudit, čím je způsoben. Popis je tady:
aviaservis.cz/… PV
0 20.05.2005 11:57 Aja – ..
Jo a rybky jsou zatím v pohodě, nic jim není, zatím.
0 20.05.2005 11:55 Aja – Hnědá řasa?
Asi je to blbá otázka, ale zajímalo by mě: ta hnědá řasa tvoří jenom povlak na všem v akváriu nebo i tím, jak se vznáší barví dohněda i vodu? S tím mám problém totiž já a nevím, jestli to vyřeší zrovna nákup rybky nebo šneka požírajícího řasy..
0 16.05.2005 22:58 petr55 – PETR cože???
O žárovce jsem nic nepsal.
Možná, že když jsem svítil tou úspornou, tak jsem svíti dýl. Ale pomohlo vždy na 2 dny zhasnout a potom snížit (rozumně) dobu osvětlení.
PV
0 16.05.2005 12:29 Ajan – řasa
Taky tam mam tyhle řasy, co třeba šnek- asi okružák, ten by taky mohl pomoct?
0 04.05.2005 10:20 Petr Eliáš – ...
Já jsem se zpočátku také potýkal s rozsivkami (tzv. hnědou řasou). Mně se podařilo je zredukovat nákupem krunýřovců (mám krunýřovce jednopruhé) a živorodek (Black Molly). Nevím, které z nich to žerou víc, ale každopádně věz, že živorodky, pokud jim dám víc normálního krmení (patentky, vločky, nějaké ty tablety) se mi na řasy vykašlou, takže to chce je nepřekrmovat. Pokud jde o to osvětlení, tak s tím Ti neporadím, protože snížení intenzity osvětlení (ze dvou zářivek na jednu) mi nepomohlo. Jestli si to ale dobře pamatuji, tak knihy říkají cosi, jako že zelené řasy dobře rostou při vysoké intenzitě osvětlení a hnědé naopak při nízké. Tak nevím...
0 03.05.2005 19:26 PETR – cože???
jako zářivkami když budu svítit žárovkou tak to bude v poho?
0 30.04.2005 17:07 petr55 – hnědá řasa
Mělo by stačit snížit dobu osvětlení, hnědá řasa se mi dělala, když jsem někde svítil úspornýma zářivkama.
PV
0 29.04.2005 21:01 Petr – hnědá řasa
po 2uo tydnech co jsem v akvariu měnil vodu tak mi začalo vše hnědnout KAMENY ROSTLINY I SKLO asi je to nějaká řasa ale nevím co s tímm......, necal jsem tyden akvarium ve tmě a vypadá to že je to prryč.. ale pojim se že se to vrátí ... co s tím napište!!!
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 33481x