Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonnější osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Výkonnější osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 18:57 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: martino5
Dobrá volba... ano X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 17:04 Muž martino5 [0]
Trvalo to nějakou chvíli než jsem si našel čas, ale osvětlení s reflektory dennerle v novém krytu je hotové a namontované na akva. Použil jsem tedy dvě 549mm dlouhé 24W T5 zářivky OSRAM HO o teplotách 840 a 865. Subjektivně je světla dvojnásobné množství a přitom kryt méně hřeje než ten starý od tlumivek. Zatím maximální spokojenost. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 13:03 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: martino5
0,5W na litr by mělo stačit. Já měla ve 100litrovým akvárku 36W a taky to šlo v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 12:53 Muž martino5 [0] Re: katterinecka
Akva mám v profilu, mám tam několik kryptokoryn,bahnatek a anubisů. Nijak zvlášť náročné rostliny nemíním pěstovat, ale rád bych, kdybych se mi dařilo s těmi středně náročnými, což zatím není žádná sláva. K těm řasám - vodu měním každý týden, NO3 max 15mg/l, fosfáty bohužel nemám jak změřit. Nevím jak se jich vyvarovat než změnou osvětlení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 12:40 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: martino5
zezačátku je asi dobré to moc nepřehánět, než rostliny začnou normálné růst. Ale jak jsem psala záleží to na tom jaké rostliny si vybereš. A to jestli tam máš řasy zas tak na osvětlení ale i na plno jiných faktorech
můžeš tam mít 0,5W na litr a mít tam míň náročné rostliny, nebo 1W na litr to tam pak můžeš mít rostlinky snad jakékoli, ale zase budeš pravděpodobně muset přihnojovat nebo i přidávat CO2, ale dařit se akvárku může tak jak tak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 12:34 Muž martino5 [0] Re: katterinecka
To je mi samozřejmě jasné, třetí půjde přidat určitě snadno - jde mi spíš o to jestli by s tím akva nemělo nějaké problém? Aby nezačlo bujet i to co nechci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 12:23 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: martino5
Lepší je víc a kdyžtak můžeš svítit jen dvěma, nebo to dát na časovače aby se zapínaly každá jinak. Nebo to alespoň udělat abys pak moh případně osvětlení přidat. Jinak to záleží na rostinách co chceš mít, ale je lepší počítat s tím že by mohlo být potřeba víc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 12:16 Muž martino5 [0] Re: ginny, korteshugo
Ještě mě trošku hlodá zda bude optimální 2x24W nebo mám použít rovnou 3x? Do krytu bych to naskládal, ale nebude to už moc? Intenzita by se blížila 0.7W/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 11:05 ginny Re: martino5
Asi bych zvolil ty 24 W T5 549 mm, jsou standardní a snadno se shání. Co se výrobce týče, jednoznačně Osram, nebo jiné "normální", výrobci jako Hagen apod. prodávají podobné věci dráž a ještě horší - příklad z praxe: mám 60 cm akvárium s 1 x 15 W zářivkou - nejdřív jsem používal FloraGlo T8 15 W a nyní mám Osram Lumilux T8 15 W a rozdíl? Osramku jsem sehnal 3x levněji a dává skoro 2x tolik světla (myšleno v lumenech)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 10:47 Muž kortezhugo [983] Re: martino5
no rozhodne T5 24W HO
cena,dostupnost,sv.vykon...

asi jedina vec co je na HAGEN-e ako ze + je spektrum...-nic viac

toto si ale "namiesas" pouzitim 2-3och T5 s rozdielnou teplotou...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 10:00 Muž martino5 [0] – Výkonnější osvětlení - použít T5 742mm nebo 549mm?
Ahoj,
po prostudování tohoto článku: rybicky.net/clanky/551 a zvážení adekvátnosti stávajícího osvětlení v mém akva jsem se rozhodl také si vyrobit kryt vlastní. Navíc se mi v posledních týdnech začíná v akva množit hnědá řasa na starších listech - zvednutí světla z 0.3W/l výše by mohlo pomoci.
Můj otec je stolář, takže zvládne vyrobit kryt a já studoval slaboproud, takže s elektronikou si poradím.
Mé akva je 80cm šiřoké, takže jsem při výběru začal pokukovat i po atyp trubicích 742mm, které by se tam tak tak vlezly - snažím se dosáhnout co nejvyššího výkonu. Když ale pominu jejich cenu, tak mi vadí, že se u žádné(Juwel,Dennerle) nemohu nikde dozvědět(možná záměrně) počet lumenů - resp. udává ho HAGEN, ale číslo je dokonce nižší než u stejně výkonné trubice délky 549 (OSRAM T5/840 HO 24W).
Chci se Vás tedy zeptat, jaké s kterými zářivkami máte zkušenosti a která volba by podle Vás mohla být pro mě nejlepší?
Díky za pomoc

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 614x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16103-vykonnejsi-osvetleni-