Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Plíseň v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Plíseň v akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 20:20 Symir01 – Plíseň v akváriu
Fotka k příspěvku Zdravím všechny akvaristy a obracím se na ně s prosbou. Mám krevetkárium Aquael 30l. Akvárko je poměrně dobře zaběhlé - 6 měsíců. Za poslední týden se objevila na topítku a na lávovém kameni a na kořenu plíseň - cca 1-2 mm vysoká s kuličkou na konci.
Láva a kořen jsou z předchozího betária.
Jediné co je nové je filtr Aquael Fan Mini. Vzduchuji, výměna vody každý týden 5l - odstátá, Toxivec + Aquasefe. Osvětlení 11W 6500k
Osazení 1x Beta, 6x neonka obecná, 2x ancistrus, 4x pancéřníček - Vím, že je přerybeno, ale vypadá to nádherně a dosud bez problémů.
Ryby zatím také netrpí.
Díky za pomoc
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 22:22 Žena Kajka99 [229] Re: palki
Tak prvně, jestli je to homeopatička, tak buď tak laskav a nenazývej ji lékařkou, proboha. To je jako by sis u řezníka nechal na špalku useknout palec se zarostlým nehtem a řekl žes byl na chirurgii ;-) Jak tu plíseň vykoumala??? Virgulí, nebo mezi homeopaty oblíbeným štěrcháním??

Do toho akva prosímtě hypermangan vůbec nedávej!!

Mě se po 15 letech objevil atopický ekzém - poté, co jsem založila akva.
Po ráchání se v akva si vždy pečlivě umyj ruce a namaž si je hypoalergenním krémem, to se dá poradit obecně, pokud ti to nezmizí, jdi na dermatologii, nebo aspoň k obvoďákovi. Kdyby se z toho vyklubal atopický ekzém a chtěl bys používat rukavice, silně doporučuju nitrilové, či jakékoliv jiné bez latexu a pudru.


Homeopatička radí sypat do akva hypermangan - tady to vidíte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 21:14 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: palki
Já mám taky vždy opuchlé ruce u kloubů popraskané až na krev když se hrabu v akva a plíseň tam teda rozhodně nemám. Prostě mám jenom alergii a neřeším to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 21:09 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: palki
V nově založených akváriích jsou třeba nálevníci a zákaly běžné, pokud to vydesinfikuješ a založíš znovu tak se to bude opakovat X-) Necht to ustálit, časté zásahy do akvária spíše škodí ;-) Je opravdu možné že máš jen citlivější kůži, já se párkrát hrabal v akváriu kde byla 100%plíseň a nikdy ani pupínek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 21:03 Muž palki [0] Re: Bob666
Ona je homeopatička.Přinesl jsem tam vzorek a nějak to vyzkoumala. Pomůže ten hypermangan?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.02.2011 20:13 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: palki
Mohla by mě ta paní doktorka napsat čísla na sportku? :-D To že máš vyrážku na rukou ještě neznamená že v akváriu je plíseň, ale hodně lidí má dost citlivou kůži a už jsem zažil u známého že při údržbě akvária se mu dělal ekzém, jen jemu a nikomu jinému kdo se v tom akváriu máchal X-) Myslím že mu nakonec zjistily nějakou alergii a musel začít provádět veškeré zásahy v akváriu v gumových rukavicích ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 19:15 Muž Yirka [9126] Re: palki
Od paní doktorky docela zajímavé zjištění. Tos ji měl doma, nebo jsi tu nádrž táhl do ordinace? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 18:47 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: palki
Sice pochybuju, že je plíseň primárně z akvária, ale co já vím. Nejsem doktor. :-D

Pokud akvárium vydezinfikujete, že bude jak operační sál, což se ničemu v akváriu určitě líbit nebude, tak se za pár týdnů stejně "zašpiní" a vše se tam znova dostane. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 18:28 Muž palki [0]
Ahoj, mám docela nedáno zařízené akvárium a po delší době se ukázalo, že mi akvárium dělá nějakou vyrážku na ruce a doktorka zjistila, že v akváriu mám plíseň. Řekla mi, že bych ji mohl odstranit roztokem manganistanu draselného-hypermanganu. Nevím jak koncentrovaný roztok to má být, aby to rybičky přežili. Nemáte s tím někdo nějaké zkušenosti, případně rady?

Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 00:58 Spiroo Re: romant
Diky, spatne listy jsem otrhala, vodu vymenila a budu to sledovat dale coze
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2011 22:05 R Muž romant [27987] Re: Spiroo
Řekl bych, že se jedná o normální projevy u nově založené nádrže. Ty uhnívající listy rostliny nemusí být způsobeny tou, jak píšeš plísní, ale jedná se pravděpodobně o výměnu listů z emerzních na submerzní(nadvodních na podvodní). Zkusil bych do akvárka dát třeba nějakýho šneka, pro začátek. Vyměnit část vody, taky nemůže ničemu ublížit, ba právě naopak.
EDIT: rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2011 21:13 Spiroo – Plisen na rostlinach?
Dobrý den,
jsem akvaristka zacatecnik. Pred 5 dny jsem si zalozila asi 100l akvarium (set z Hornbachu), pred 2 dny jsem tam nasazela rostlinky. A na jedne z nich - vypada jako takova nizka trava zelena (bohuzel nevim nazev, protoze mi popisky byly nedopatrenim vyhozeny) se objevily takove bile vlakenka, vypada to jakoby pavuciny vlajici z listu. Listy pod timto sklovati, hnednou a umiraji. Samostudiem tady jsem zjistila, ze rasy a sinice by mely byt zelene, popripade hnede. Takze ze by to byla plisen? Zatim je to nejvice na te jedne, ale uz se to rozsirilo i na dalsi, ty jeste neuhnivaji.. Za par dni jsem chtela kupovat zabihaci hejno rybicek, at je na co koukat, ale ted nevim :-( Budu vdecna za jakykoli tip nebo odkaz dale.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2011 10:52 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: parma
Tak pryč s tím, možná by na to mohly zabrat protiplísňové přípravky určené na léčení ryb. Dal bych jeden žvanec do sklenice s vodou a zkoušel bych, co na to zabere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2011 09:16 parma Re: Ivoš
Pri vyndani z akvaria to tvar rozhodne nezachovava. Je to spise mazlava bila hmota. Asi nejaky druh plisne, vcera vecer jsem se to snazil mechanicky odstranit, tak uvidime co to udela dnes pres den. Take jsem pridal do vody lzici soli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 17:29 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: parma
A jak to vypadá, když se to vyndá z vody? Pokud to na suchu vypadá jako beztvarý blivajz, nejspíš to bude plíseň a jestliže to zachovává tvar, mohla by to být houba.
Plíseň je svinstvo v každém případě, každá vylučuje nějaké látky, často toxické. Houba by nemusela škodit.
Ale upřímně řečeno, tohle vidím poprvé a už vůbec si nedovedu představit, co by houba mohla pohledávat na průmyslově vyráběném pozadí či na živém listě. Houby rostou jen na takovém podkladě, z kterého mohou přímo čerpat živiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 14:18 parma Re: Johan
No, pokud to zmizi samo nebo to nebude nejak poskozovat ryby/rostliny tak budu spokojen. Trochu mne desi, jak se to pres vikend rozsirilo po celem akvariu. Mam to tedy zatim nechat svemu osudu?

PS. Do profilu jsem pridal fotky, ktere jsem vytvarel pri zajeti akvaria kocem zari minuleho roku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 13:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: parma
Většina takových věcí v akváriu odejde sama. Pro mě např. bohužel, protože mi to připadá jako zajímavé zpestření. Přeci jen to vypadá jako takový malý plochý korál. =) Však to ničemu neubližuje a pokud to je např. na pár listech rostlin, tak no a co? Však pokud rostliny rostou, tak ty dva lístky určitě oželí a pokud ne, určitě to nebude kvůli tomu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 13:35 parma Re: hatreder
Pozadi je JUWEL STONE GRANITE, koren a kvitka z Hornbachu, jemny cerny pisek zakoupen od firmy Macenauer. Na vsechny kameny jsem zkousel ocet, takze snad ok. Zkusim se podivat, zda nemam u sebe fotku celeho akvaria, pripadne nafotim a dam do profilu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 13:23 parma Re: Johan
A co si tedy o tom myslite? Rad si necham poradit. Akvarko je moje prvni, zabehle cca 4-5 mesicu. Plisen se mi uz tvorila na Anubiasu, pote odehnival koren. Rostlinu jsem roztrhl, oplachnul ve vode a vmacknul do sterbiny korenu. Od te doby jen roste a plisen jsem uz 4 mesice nevidel...
Nicmene ta minula vypadala jako plisen/chomac, tohle je asi nejaka houba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 12:24 Muž hatreder [2] Re: parma
Není náhodou to pozadí dělaný z cementu? Něco takovýho takovýho se mi dělalo v jednom místě na zdi v baráku, cca měsíc po nahození. Vypadalo to jako chuchvalec něčeho takového. Prý je to vysrážená sůl, ale pochybuju, že by to dělalo ve vodě...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 12:12 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: parma
a jak dlouho mas zalozeny akvarko?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 12:00 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: parma
A proč s tím něco dělat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 11:54 Žena Linduš [166] Re: parma
napadla mě ta "chytrá" houba, někde se tu o tom psalo. koukni na první dotaz v tomto tématu. tak to jsem taky zvědavá, co z toho vyleze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 11:46 parma Re: Romeo1
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zajimave to skutecne je, zacinam nedobrovolne s pestovanim hub. :-) Rekl bych, ze se to nepresunuje ale siri/mnozi. Minuly tyden to bylo jen na jednom miste (myslel jsem, ze jde o koreny) a kdyz jsem se vratil po vikendu, tak se to dostalo na nekolik mist po akvariu. Jinak kvitka vubec nehnojim. Prikladam dalsi fotky...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 11:17 Romeo1 Re: parma
jj je to zajímavé zkusil bych něco proti plísním zkus se třeba zeptat v obchodej ale s tímto druhem plísně jsem se ještě nesetkal :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 11:06 Žena Linduš [166] Re: parma
nepřesunuje se to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 10:42 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: parma
vypada to zajimave, asi bych zkusil huminovy kyselinky (vyluh z raseliny, dubove listi, mandlovnik morsky)... ale jeste jsem se s tim nesetkal.... radsi pockej na nazory ostatnich

udelaj prezentace nadrze a pridej info... jak dlouho je zalozeny, jaka voda, z ceho je pozadi, jakou provadis udrzbu, hnojis?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 10:35 parma – bila houba/plisen v akvariu
Fotka k příspěvku Dobry den,
zhruba po 4-5 mesicnim provozu se mi v akvariu zacala mnozit bila houba/plisen. Objevuje se na pisku, skle ale i na Anubiasu, pozadi a kamenech. V akvariu mam nyni: 5x parmicek, 2x neonka cervena, 1x ancistrus, 1x neritina a 2x rak.
Pro krmeni pouzivam pripravky TetraMin + nove zelene tablety pro sumce od Tetra.

Blizsi informace viz foto.
Fotek s houbou mam vice, kdyby mel nekdo zajem rad poskytnu :-)

Nevite nahodou nekdo co s tim?

Predem diky
T.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 14:08 Muž matlala [798] - RostlinyRe: glumča
to vypadá spíš na slepou hladinu. Nebo nálevníci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 14:00 Žena glumča [424] - LabyrintkyRe: Kuřátko
Jarem??tak to bude nejspíš od toho...Do akvárka žádné čistící prostředky nepatří...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 12:19 Kuřátko Re: arnošt
akvárko jsem pořádně umyla dokonce aji jarem jsem ho umývala... písek jsem taky proplachovala
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 12:10 Muž arnošt [37] - RostlinyRe: Kuřátko
vidím to na jednoduchou věc - než si akvárko zakládala, tak si ho nevypláchla. nyní se ti na hladině a v rohu vysrážely chemikálie, které používají při lepení. akvárko bych asi založil znovu a nádrž pořádně vyčistil. neřekl bych, že tohle bude něco organického.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 11:45 Kuřátko – Poraďte prosím!!! plíseň?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, mám asi měsíc založené akvárko, pred 2 týdny jsem tam dávala rostlinky, u anubiasu jak kdyby zplesnivěl květ a dneska jsem si všimla že v rohách akvária je cosi bílého jak kdyby nějakej "prášek", udělal se hnusnej povlak a na fotkách to nejde vidět ale u hladiny plave tak 6 malinkatejch černej červíků:-(... myslítě že jsem si tam něco přinesla těma rostlinkama?? co stím??? poradte prosím, mám ještě jedno akvárko asi 3roky a tohle se mi ještě nikdy nestalo,vůbec nevim co stím:-(... mám to celé vypustit a vyčistit? nebo koupit nějaký přípravek? je to plísen?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 12:43 R Muž Silent [5949] Re: Nelly
Proč strach ze Sava? Savo se velmi rychle rozloží na sůl, kyslík a vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 12:41 Nelly Re: Maza
Tak jsem kořen vydrhla v horký vodě se solí (můj strach ze sava byl velikej tak jsem ho vynechala) a tu část která byla předtím "napadená" jsem vyvařila. Už je to skoro tejden a vypadá to, že je to v pořádku.Zatím tam nic není :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2010 12:08 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: Nelly
Většinou se ta bílá hmota, předpokládám, že jsou to bakterie a ne plíseň, udělá právě na konci větvičky, kde byl kořen zaříznut.
Intezivněji se tvoří po přidání startovacích baktérií do nově založeného akva, bez přidání méně. Rybám ani jiným živočichům neškodí. Pokud jí je moc, stačí vzduchovací hadičkou narušit a odsát. Cca po měsíci-měsíci a půl zmizí.

Jo a zárodky plísní jsou všudypřítomné. Takže jednorázovým vyvařením/desinfekcí se člověk sice ledasčeho zbaví ale jen dočasně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2010 11:31 skalarakva Re: Nelly
Já jsem taky měla tu plíseň, kořen mi nechtěl stát u dna, pořád mi plaval.. Kvůli plísni jsem ho vyndala, a vyčistila, trochu savem, nebo jestli jsem ho vyvařila? Fakt už si nepamatuju :) Ale určitě s tím něco udělat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 22:17 Muž MarioFX [1] Re: Nelly
Rybkam by to vadit nemelo pokud se to nebude sirit dal. Zkus to savo a nebo to vyvarit a uvidis jestli se ti to vrati nebo ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 17:56 Nelly Re: MarioFX
Ještě mně tak napadlo...jak moc je pravděpodobný, že se nějaký ty zárodky plísně rozšířily do vody a že mi nakazej rybky? Je to možný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 17:16 Muž MarioFX [1] Re: Nelly
To by melo stacit kdyz to mas jenom na jednom miste potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 17:08 Nelly Re: MarioFX
mno on je docela velkej :-D ale stačilo by asi vyvařit jen tu špičku kde je ta plíseň, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 14:31 Muž MarioFX [1] Re: Nelly
Nebo ho zkus vyvarit palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 10:42 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Nelly
savo by se mělo ve vodě rozložit, pokud nebude moc silnej roztok a necháš to pak nějakou dobu máčet než to dáš do akvárka tak by žádnej problém být neměl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 10:40 Nelly Re: katterinecka
Aha tak to bohužel nějak nemám :/ Jediný co tady mám momentálně k dispozici je Sera aquatan a Sera nitrivec a hypermangan a sůl :/ Ancistrusi po tom kořenu "lezou" pořád, ale ještě si toho nestihli asi všimnout :( Co tím savem? šlo by to kdybych udělala hodně hodně moc slabej roztok sava proti plísním a vydrbala tím jen tu špičku a pak to pořádně osprchovala horkou vodou třeba?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 10:32 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Nelly
myslela jsem nějaký přípravek co se přidává do vody proti třeba zaplísnení jiker a tak. Ta píseň by neměla být zas tak škodlivá, někdy ji ožerou ancistrusi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 10:29 Nelly Re: katterinecka
Jakože to mám třeba vydrhnout savem? Někde jsem tady četla že se kořen dá ošetřit savem nějakým slabým roztokem,ale trochu se toho bojím aby se pak nestalo něco rybkám. A navíc jaké savo použít když jich je tak moc :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 10:27 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Nelly
může se to stát, třeba by pomohl nějaký přípravek proti plísním nebo výluh z rašeliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 10:10 Nelly Re: katterinecka
Je to pod vodou asi tak 8 cm pod hladinou. J8 nechápu jak se to tam dostalo :/

Všimla jsem si toho asi tak před třemi dny. Předtím tam určitě nic nebylo a jiný problémy v akvárku nemám :/ absolutně to nechápu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 10:09 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Nelly
a ta část je pod vodou nebo nad?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 10:02 Nelly – Mám něco na kořenu
Ahojky, na špičce kořenu se mi objevil jakejsi maličkej bílej chomáček vypadá možná jako plíseň. Netuším jak se to tam dostalo. Kořen mám už od srpna a je z akvaristiky - než jsem ho tam tenkrát dávala pořádně jsem ho vydrhla kartáčem. Nikdy s ním nebyly žádný problémy. Ten chomáček jsem zkusila několikrát posolit, trošku tam toho ubylo ale zase se to vrátilo a je to tam znova. Jak se toho mám zbavit? Mám ten kořen vyndat a vydrhnout tu špičku jen kartáčem? Nechce se mi ta špička uříznout :/ poradíte mi na to něco?
Ryby jsou v pořádku a zdravý - může je to nějak ohrozit? Moc díky za rady.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [7] 8 9

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 13664x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15646?od=301