Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tanganika - pomoc a rada

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Biotopy 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Tanganika - pomoc a rada
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 21:13 Tobi – Tanganika a rybka na dno
Ahoj, zakládám tanganika, chci jen pestrenece tanganickeho a k tomu bych chtěl něco na čištění dna? Máte tip? Jestli ancistrus nebo nějaký pancernicek? Díky za tip

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2020 20:31 Muž - [3450] Re: ZDRI
Ak chceš rastliny,tak to ju nedoporučujem.Na rastliny je Marisa fakt expert a spása úplne všetko.No zase ak sa zameriaš na biotop,tak aj keď nie je pôvodná zabezpečí nádrž bez rias.Brácho ju ešte musí dokrmovať šalátom.No v podstate ak máš vodu ok,tak ani riasa nebude a taká tá prisadlá na kameňoch tomuto biotopu práve svedčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2020 18:29 Muž ZDRI [1392] Re: Prašan
Jo teď už Ti rozumím, já to fakt bral jako dobrý vtip, s ohledem na tu zeleň, kterou tam mám nastrkanou :-).
Nemám ambici udělat striktní Tanganika biotop, chci tam udržet i nějaké kytky, viz např.: rybicky.net/nadrze/29421-1500
Ostatně, ani ta Marisa není původní Tanganika plž, pochází z Ameriky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.05.2020 17:33 Muž - [3450] Re: ZDRI
ZDRI kde si videl v biotope Tanganyiky rastliny? (ak sú tak len minimálne) Brácho má odo mňa Cyprichromis leptosoma Mpulungu v biotopovej nádrži.Tieto slimáky sa starajú a riasy a o kvalitu vody sa stará filtrácia.Nevidím problém. Mrkni video v nádrži u môjho brata www.youtube.com/… ;-) ahoj PS: na videu možno vidieť i maličké Giraulus chinensis,ktoré do biotopu nepatria ale zjavne tiež robia svoju prospešnú činnosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2020 16:22 Muž ZDRI [1392] Re: Prašan
Jako vtip dost dobrý smich
Ale já bych tam ty kytky docela rád udržel...
Kdyby náhodou někdo nevěděl, o kom je řeč: maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2020 15:56 Muž - [3450] Re: ZDRI
Marisa je do Tanganyiky top slimák.Spása úplne všetko rastliné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2020 10:44 Muž ZDRI [1392] – Tanganika + šneci
Do nově založené Tanganika nádrže bych rád přidal i nějaké šneky - pro optické zpestření i na ožírání řas. Máte zkušenost, jak se menší Tanganika cichlidky (Šnekáči, Julidochromis) se šneky dlouhodobě snášejí, neútočí na ně, neutrápí je? Vážně přemýšlím, že bych sem dal i krásné velké Tylomelanie, parametry vody zde pro ně jsou skoro ideální. Časem i nějaké Neritiny, Clithon, Brotia (až narostou řasy).

PS: Piskořky ani Ampulárie sem dávat nechci...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2020 17:27 Muž ZDRI [1392] Re: Prašan
V tomto s Tebou souhlasím, ale mě tu teče 2x "řidší" voda (160 uS/cm) s nízkou pufrační schopností a stabilitou. Místní zkušenější kolegové mě výslovně upozorňovali, že v této vodě stačí opravdu málo a pH rychle klesá směrem dolů, což pro Tanganiku není dobré. Takže minimálně ta soda bude nezbytná.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2020 17:19 Muž - [3450] Re: ZDRI
Cichlidy sú samo o sebe dosť adaptabilné.A ani v stredne tvrdej vode nemajú problém sa množiť.Odchovával som Tanganyiku pri vodovodnom pH 7,4-7,6 a vodivosti 350us.Pri rovnakej vode nebol problém odchovať i ryby z jazera Victoria alebo Malawi.Takže sa netreba striktne držať pravidiel.Väčšina cichlíd týchto jazier(Victoria je o niečo zložitejšia) sa bezproblémovo množia až premnožujú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2020 11:27 Muž ZDRI [1392] Re: vojtak
Já vím, že ty výpočty a doplňování minerálů ve snaze co nejvíc se přiblížit ideálu (voda v jezeře Tanganika) jsou u většiny běžně chovaných/aklimatizovaných druhů zbytečné a jde to i jednodušeji (přidávat jen sodu). Ale když už se k něčemu dokopu, chci to dělat pořádně. U mě je to snadné - mám hodně měkkou a čistou vodovodní vodu, nemusím pracně nic odstraňovat, nemusím se trápit s reverzní osmózou, prostě jen doplním cíleně to, co tam chybí.

Kolísání parametrů vodu nehrozí - stejně upravím vstupní vodu při založení nádrže, stejně při pravidelných výměnách. Prostě si namíchám vlastní směs a při každé výměně přidám a rozpustím stejné množství do vody (stejně ji nechávám několik hodin odstát a vytemperovat). Stačí mít podrobný rozbor své vody (já mám přímo z vodárny) a vědět, kolik % čistého minerálu obsahují jednotlivé chemikálie. Když jsi - jako třeba já - líný se s tím počítat, dají se na webu dohledat rychlé kalkulátory, viz např. akvarijni-hnojivo.cz/… Takže když už to mám takhle hezky předpřipravené, udělám to pořádně a namíchám si komplet směs i s ohledem na všechny hlavní prvky (Na, K, Mg, Ca). V drogerii tu mají za pár korun v potravinářské kvalitě vše potřebné (KCl, KSO4, MgSO4, NaHCO3), ve finále je to 10x levnější, než hotové komerční Tanganika-minerály (u kterých navíc výrobci zásadně neudávají přesné složení...).

Ještě jedno - otázku vhodnosti síran/chlorid jsem konzultoval se zkušenějším kolegou/kolegyní, podle obou je to skoro jedno (pokud vstupní voda neobsahuje výrazně zvýšený obsah síry nebo chloridů). Takže to rovnou zkombinuji - horčík doplním formou síranu, draslík formou chloridu. Sodík je jasný (hydrogenuhličitan - soda), stejně potřebuji zvýšit pH a KH. Vápník u mě doplňovat nemusím (viz složení Tanganika vody), 30 mg/l už tam mám z vodovodu, něco přidá i vápenec.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2020 15:50 Muž vojtak [26] - CichlidyRe: ZDRI
Barveny nemusi byt, uz jsem videl plazovy pisek snad vsech moznych odstinu. Ten o kterym mluvim je tento koralovy pisek:
i.011st.com/…

Posledni tri odstavce vskutku sedi na definici tanganiky jako mezistupne k morskemu akvariu :-D

Myslim, ze mame podobnou vodu. KH sleduji a kdyby se nedarily odchovy, budu si s tim hrat. Nicmene, v akvaristice se jim pri stejnem postupu mnozi multifasciatus i brichardi, zatim(!) dramaticky nevidim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.04.2020 10:40 Muž ZDRI [1392] Re: vojtak
Díky za tyto podněty, ještě o tom popřemýšlím. Já obecně tíhnu k tmavšímu dnu i kamenům, z zkušeností mám potvrzené, že na pohodu a chování cichlid to má pozitivní vliv. Ale právě Šnekáče mám nějak spojené s jemným světlým pískem. A trochu problém u nás je i s dostupností jemného tmavého zaobleného (frakce cca 0,8-1,5). Barvený nechci, na prodejnách v ČB mají jen bílý, nebo černý ostrý, poštou se mi samotný pytel písku objednávat nechce. A na to, abych jako za mlada vyrazil se sítem do potoka, je teď zima :-). Kameny problém nejsou, různé vápence mají i tmavších odstínech, nechci z toho určitě dělat "korálový útes".

K té stabilitě vody - já s ní pracovat musím, mám tu velice měkkou vodu s nízkou pufrakční schopností (dGH 5°, Ca 27 mg/l, Mg 3 mg/l, pH 7.5, vodivost cca 160 uS/cm, NO3 5 mg/l). Navíc Tanganika by měla mít opačný poměr Ca/Mg - cca 1/3. Kdybych tam dal jen vápencové kameny nebo korálovou drť, dál bych zvyšoval poměr Ca na úkor Mg.

Dá se to snadno upravit přidáním sody (NaHCO3) a např. síranu hořečnatého (MgSO4.7H2O). Tímto způsobem navíc zvýším i pH a vodivost na požadovaných cca 500 uS/cm. Technicky je to jednoduché - stejná namíchaná voda při založení nádrže, stejně upravená (namíchaná směs soda+síran) při pravidelných výměnách, rychlá kontrola pH-metrem a konduktometrem.

Teoreticky mohu použít i chlorid hořečnatý (MgCl2.6H2O), ale matně si pamatuji, že sírany jsou pro tyto účely vhodnější než chloridy (ale už si to pořádně nepamatuji, musím ještě dostudovat). Voda Tanganika má cca tento poměr hlavních minerálů - Na 35%, Ca 10%, Mg 30%, K 25% - takže ideálně bych měl přidat i nějaký draslík, ale na této úrovni (dlouhodobě aklimatizované české odchovy) je to asi zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2020 14:07 Muž vojtak [26] - CichlidyRe: ZDRI
Super zprávy, podle popisu to bude nádhera. Držím palce a těším se na prezentaci. Myslím, že meleagris se ti bude líbit v závislosti na světle a barvy dna akvária, hodně mění barvy. Také jsem na něj při minulé návštěvě koukal a vypadal vskutku nevábně. Když jsem ho před měsícem viděl v akva s oranžovohnědým pískem a tlumeným osvětlením podobném mému, zářil.

Dodám ještě pár možností na zvážení:
- Akvaristé se shodují, že ryby ocení stabilní parametry spíše než stíhání "ideálních" parametrů. Kombinace aragonitu/drceného korálu (ve filtru nejúčinnější) a vápencové kameny (minimální vliv) stačí. Na druhou stranu, když se to udělá správně a postupně, neměl by být problém. Kdybych měl ve své vodě problém s odchovem, rád se přiučím.
- Co se kamení týče, doporučuju zvážit tmavší a více biotopové kameny. Ukázka je třeba zde: youtu.be/… . Ikdyž si mi můj pokus s vápenci celkem líbí, v mých očích to na ty druhé nemá :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2020 10:01 Muž ZDRI [1392] Re: vojtak
Tak doma definitivně odsouhlaseno, ze 100 l Rohovky bude Tanganika, pro Sulawesi bude nová Kostka. Osádka plánovaná jak jsem už psal - L.meleagris + J.trascriptus. I když je teoreticky možné, že u pana chovatele se na místě zamiluji do jiného Šnekáče, má jich tam požehnaně... Jiné ryby tam dávat nechci. Ale možná zkusím, zda s nimi přežijí v jedné nádrži plži Tylomelania, hezky by to oživily a mají podobné nároky na vodu (čistá, teplá, zásaditá). Jen nevím, zda je dravé Cichlidky nebudou okusovat.

Zítra zajedu pro nějaké členité vápencové kameny a mohu začít tvořit. Filtrace je jasná - v rohu zavěšená krabice - na vstupu jako mechanický předfiltr biomolitan (cca 1 l), mikrovlákno na jemné dočištění, dole 1,5 l aktivního uhlí, každá měsíc vyprání molitanu, výměna mikrovlákna a uhlí. Čerpadlo - osvědčený AquaEl Circulator 500. Vodovodní vodu mám výbornou, takže při každé výměně vody jen doplním sodu + horčík.

Rostliny - na horní kameny pár Anubias nana, vánoční mech, na stěny v horní části přilepím několik přísavek s kroužkem a do nich zakotvím Růžkatec (aby s ním proud neházel po nádrži). Na hladinu navíc plovoucí kruh a zkusím, jestli v této vodě poroste Limnobium. Do dna nic sázet nebudu, ať mohou volně "tvořit"...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2020 05:07 Muž vojtak [26] - CichlidyRe: ZDRI
Ja na www.shelldwellers.com poslal snad dve registrace a porad nic. Nove prispevky taky moc nejsou. Kdyby to potvrdili, dej vedet.

Nemyslim si ze by stetickova rasa nutne prevazila diky zasadite vode. Vim ze se ji hur zbavuje, kdysi jsem spravoval akvarko (kysela mekka voda) ktere tim bylo zarostle a ancistrusi o ni nejevili sebemensi zajem.

Jee koukam ze jsem zapomnel jeden post o objednanych akvarkach a stojanu :-D vlastne budou tri tak velke nadrze, ktere jdou rozpulit prickou na pro par dostacujici plochu. Na druhou stranu bych chtel i odchovavat, tak mozna bude potreba vymyslet jeste neco dalsiho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2020 14:08 Muž ZDRI [1392] Re: vojtak
Díky za odkaz, je tam toho opravdu hodně, těším se, až mi admin potvrdí registraci a projdu i fotky a videa. Pak se definitivně rozhodnu pro konkrétní druhy. Zatím to ale vidím na kombinaci nasadit 6x L.meleagris (2+4) a 4x J.trascriptus (4 mladé - po spárování nechám jeden samotný pár). Nic jiného tam nechci, určitě žádná dania, žádné živorodky.

Na tom fóru jsem si všiml, že hodně starších Tanganika nádrží je silně zarostlá černou štětičkovou řasou - to je vlivem té specifické, zásadité vody?

Četl jsem i Tvůj poslední deníček - to budou muka volby, co nakonec vybrat :)
Chtělo by to 3x tak velkou nádrž...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.04.2020 13:59 Muž vojtak [26] - CichlidyRe: ZDRI
Agresivita... vsechny tyhle maly cichlidky jsou dost brutalni kdyz se rozhodnou, ze tam ten spolubydlici nebude; vsechny musi mit dostatek mista.
Jestli jsi uz mel J. ornatus tak je urcite transcriptus skvela volba. Novy druh, nove dobrodruzstvi.
Vrele doporucuji vyhledat temata na www.shelldwellers.com , je tam spoustu temat o kazde rybe, ktera se chova se snekacema. Priklad: nekdo tam pise ze multici skoro nedovoli J. transcriptus vylezt z kameni, resenim bylo lepsi vyuziti prostoru umistenim ulit dal od kameni.

Taky vzdycky slintam nad Cyprochromis, treba jednou... :-( Pokud se chces drzet biotopu, do vodniho sloupce nic moc nedostanes. Pokud ne, vyber je nekonecny, treba dania jsou dobrou volbou, lidi taky doporucujou zivorodky, ale to bych ja neunesl :-D

Ten obchod je super, do sveta prodavaji jedine kvalitu (F1,F2). Ja od nich mam ty N. caudopunctatus a planuju dalsi nakupy (akvarka jsou ve vyrobe) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.04.2020 11:17 Muž ZDRI [1392] Re: vojtak
Čistá plocha dna v mé rohovce je 23 dm2, výška 40 cm.
Filtr bude velký krabicový zavěšený, takže využiji i plochu pod ním (ideální pro nějaké jeskyně).
Jinak většina dna volná, písčitá+ulity, doplněné o vertikální optické rozčlenění kameny.
Není to zase tak velké, takže max. 2 druhy.

1) 100% jeden druh malých zemních Šnekáčů
kromě Multifasciatus/Similis se mi hrozně líbí Lamprologus meleagris (stapersi)

2.a) pokud nějaké Julidochromis, tak nejspíš nejmenší J.transcriptus, Ornatusky jsem kdysi měl, v dospělosti jsou to docela velké a hodně agresivní ryby, těch bych se sem bál

2.b) ale skoro radši bych něco, co žije výše ve vodním sloupci, mimo akční rádius Šnekáčů, ale žádné takové malé Tanganiky jsem zatím nenašel, je spousta krásných druhů, ale ty už jsou do větších akvárek
druhý druh zemních Šnekáčů dávat nechci, dříve či později ten silnější bude slabšího vytlačovat

Mám výhodu - kousek (30 km) od domu mám velkého chovatele, specializovaného na Tanganiku/Malawi, viz: www.tanganika.cz/…, jeho nabídka je opravdu bohatá, škoda že Ty to máš do Týna trochu z ruky :-)

PS: Fakt tu není kromě Vojty někdo další s aktuálními zkušenostmi/chovem Šnekáčů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.04.2020 23:40 Muž vojtak [26] - CichlidyRe: ZDRI
Zalezi na plose dna. Dneska budu objednavat stojan na 60x45x45 a 2x 60x45x25. 60x45x45 je 121 litru, ale ta plocha dna je stejna jako 67 litru druheho uvedeneho a tanganyicky potencial (hele, nove slovo) je stejny pokud tu vysku nezaplnim kameny. Rohove akvarium je skvely v tom, ze kdyz pomuzes rybam udelat si teritorium v rozich, muzou tam byt s trochou stesti 3 pary snekacu i bez hory kameni.

Kameny tomu dodavaji dalsi rozmer a spousta (jak je cesky rockdweller?) druhu si udela teritorium ve skale a neotravuji snekace a naopak. Ale pozor, treba mnou chovany N. caudopunctatus je prilezitostny snekac a sam jsem zvedav, jaka bude situace az vyrostou. Kterakoliv z J. transcriptus, ornatus, marksmithi pujde, jen zajisti dostatek ukrytu. Treba o multaky bych se v takovym pripade vubec nebal, ale i jini snekaci jsou velice utocni kolem jejich ulit (snad jen Altolamprologus sp. 'Sumbu' do sebe chvili necha kopat).
Snekaci a skaly obyvajici druhy jsou osvedcenou kombinaci.

Zacal bych treba s nekolika mladymi Julidochromis a malou skupinou kolonialnich snekacu a neco dalsiho zvazit az podle situace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2020 19:25 Muž ZDRI [1392] Re: vojtak
Přemýšlím o jiné variantě - udělat Tanganiku z větší, 100 l nádrže (Rohové Sulawesi). A pro krevetky nechat tu menší novou kostku 40x40x35, jim to bude bohatě stačit. Ta rohovka je zaběhlá, stačí dosypat větší vrstvu písku a trochu si pohrát s kameny.

Pořád to není žádný superbazén, ale přeci jen - už se zde dá trochu tvořit a kombinovat. Na dno malé Šnekáče a k tomu třeba pár nejmenších cihlidek (Julidochromis transcriptus). Popř. místo cichlidek něco jiného, malého, co využije vyšší partie akvárka. Jen nevím přesně co, aby to bylo "použitelné" do pořád relativně malé stovky.

Musím si to pořádně nastudovat, nemáš nějaký osvědčený tip na vhodnou kombinaci?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.04.2020 01:07 Muž vojtak [26] - CichlidyRe: ZDRI
Přidám ještě pár tipů, které mě napadly při vlastní přípravě podobných akvárek a které je určitě dobré mít na paměti:

1. Menší výška znamená menší objem, který s sebou nese menší kapacitu všech možných veličin (parametrů vody). Zejména se jedná o O2, NO3 a teplotu.
První dvě bude s narůstajícím počtem ryb nutné řešit více ať už pohybem hladiny či vzduchováním v případě kyslíku, tak častějšími výměnami vody jak popíšu v bodu 2.
Teplota může být průšvih, mě se v 63 litrech mení teplota v akváriu noc/den cca o stupeň, vážně doporučuji kvalitní topení. Moje je poměrně levné a podle mě nemá termostat, jen nějakou sekvenci zapínání a vypínání podle "nastavení teploty". Zatím nebyly žádné problémy, ale pro potěr to bude přinejmenším zkouškou.
30 °C se v mém případě plánuji vyhnout obloukem.

2. Na snížení dusičnanů fungují rostliny či řasy, ale těch s největší pravděpodobností nebude dostatek a tak budou potřeba časté výměny vody. Pokud ti neteče z kohoutku vyhovující voda, pravděpodobně přidáš argonit či korálový písek a kameny zvyšující pH a tvrdost vody. Kohoutková voda pak způsobí kolísání (čím větší výměna, tím větší rozdíly) všech těchto veličin, což bude mít za následek snížení imunity ryb a podrážděnou kůži, budou se odírat. Doporučuje se najednou měnit max. 10-15% vody. Pro malé akvárium je dobrou cestou připravovat vodu předem a kolísání parametrů předejít (sám momentálně hledám nejlepší způsob).
Pro ilustraci, moji první svěřenci byli ze změny kohoutková-akvarijní paf asi tak 2 dny a nevypadali dobře. Další dva přišli z lepších podmínek a ráno byli jako doma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2020 14:50 Muž ZDRI [1392] Re: vojtak
Ještě jednou moc děkuji! Celé to teď promýšlím, v práci by se mi vešla i nádrž o půdorysu 60x40 cm, udělal bych pro ně nízkou vaničku na míru. Ale v létě tam bude dost teplo, mám v kanceláři až ke 30°C (nesnáším klimatizaci). Takže radši bych je nechal doma. Kdyby mě to napadlo dříve, mohl jsem jim nechat stávající nádrž 50x40x17 cm, kterou teď zabíhám pro Caridina dennerli a tyto krevetky dát do vyšší Kostky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.04.2020 12:55 Muž vojtak [26] - CichlidyRe: ZDRI
Prakticky tam pisou, ze multifasciatus je vice kolonialni, maji danou hierarchii, porad spolu komunikuji a poter nepusti dal od ulity. Similis se staraji mene o komunitu a vice sami o sebe. Proto kdyz dorostou multifasciatus, muze se stat, ze je zazenou, zatimco similis ma komunitu otevrenejsi a snaze prijme nove jedince. Na druhe strane, similis jsou trochu vice agresivni.

Velice doporucuji zkouknout kolonii multaku chovatele, co je ma ve 120x60x25(vyska): youtu.be/…

Vysledek je prakticky nasledujici. Pokud te zajima chovani, ber multaky, pokud jdes po vzhledu, similis je lepsi volba. Rozdily jsou male a opravdu nehraji pro jeden druh. Pokud je moznost videt je v akvaristice (dospele), doporucuji vybrat ty lepsi na koukani.

Proc jsem si je nevybral? Moje moznosti jsou momentalne omezene podnajmem a stehovanim, tak jsem se proste rozhodl chovat neco, co neni tak bezne. Postupem casu objevuji nove moznosti a svedi me myslenka koupit jeste tak 4 akvarka na stojan a chovat i ten zbytek bucket listu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 12:05 Muž ZDRI [1392] Re: vojtak
Díky, že ses ozval palec
Ano, mmj. řeším klasické dilema Similis nebo Multifasciatus. Vzhledově a velikostně je to jasné, Z Tvého odkazu jsem pochopil, že Similis jsou snášenlivější a méně teritoriální než Multifasciatus. Nebo mi (v překladu) ještě něco důležitého uniklo?
Čtu i historii Tvé nádrže "Mobilní Tanganyika" - proč jsi vlastně od těchto druhů odstoupil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2020 02:25 Muž vojtak [26] - CichlidyRe: ZDRI
Velikost je rozhodne dostatecna, doporucuju zkouknout treba www.youtube.com/… . Harmonicke hejnko je predpokladam skupina, ktera spolu vydrzi. Vzhledem k teritoriu samcu obecne cca 15 cm kolem ulity bych doporucil 1 samce a treba 3 samice jako zacatek. Zakladem je voda a pokud budou mit co potrebujou, mnozi se dost rychle. Casem si v kolonii treba najde misto dalsi samec, ti subdominantni se budou zdrzovat nahore. Pokud bys mel dilema multifasciatus vs. similis (vim o cem mluvim smich ), doporucuji diskuzi na www.shelldwellers.com/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 18:13 Muž ZDRI [1392] – Šnekáči
Nevím, zda sem ještě chodí někdo se zkušenostmi s malými šnekáči - měl bych dotaz. Mám teď volnou malou kostku 40x40x35(výška)cm. Přemýšlím co do ní a líbilo by se mi malé jednodruhové harmonické hejnko malých Šnekáčů (nejspíš Neolamprologus multifasciatus nebo similis). Nic jiného by tam s nimi nebylo. Jemný písek, spousta ulit, pár na výšku orientovaných kamenů na optické rozčlenění nádrže, kvalitní filtrace vč. AU, pravidelné výměny vody. Myslíte, že v tomto akvárku by to ještě šlo, nebo je to už příliš malé? Předem díky za rady/zkušenosti.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2020 06:26 Muž Gogi [25] - Cichlidy
Ok, dik. Prebehol som aj temu o vymene vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 17:11 Muž vlka [2385] Re: Gogi
Cichlidy nemám a vodu napouštím přímo z kohoutku teplotně naregulovanou, aby byla jak v AQ, v prezentaci ,,údržba,,.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 16:27 Muž Tommo [748] Re: Gogi
Pouštím přímo do akva, přes hadici s tou nastavitelnou hlavicí, kterou mám nastavenou na sprchu. Teď v zimě doleji pár kbelíků teplejší vody, aby nebyl pokles teploty tak velký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2020 14:46 R Muž afc1886 [10407] Re: Gogi
Napouštěj pomalu přes sprchovou hlavici a neboj se toho. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 14:28 Muž Gogi [25] - Cichlidyspat k teme
Tak som sa moc nedosvedel - zluceniny, trihalonieco a covid-19... Tych 200l skladovat niemam rozumne kde, najde sa este niekto ako maty ze pusta chlorovu vodu rovno do akva? Toto ma zaujima.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2020 13:53 Muž vlka [2385] Re: MatyMaty
Čauky, jsem se dočetl : ,,Pokud je chlór ve vodě tak opravdu vyprchá. stačí vodu nechat odstát, nebo povařit či zamáchat. Pokud se ale chlór použitý při organické desinfekci sloučí na nějakou sloučeninu tak samozřejmě ve vodě ta sloučenina zůstane. Volný chlór ve vodě ( pokud je voda příslušně znečištěna) reaguje za vzniku trihalomethanů.,,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2020 10:30 Muž ZDRI [1392] Re: MatyMaty
Ale houby!!!
To, co z vody rychle vyprchá není chlór (resp. jeho sloučeniny), ale bublinky vzduchu (voda v potrubí je pod tlakem, po napuštění se relativně rychle uvolňuje a z vody uniká). Více k problematice a možným rizikům viz: rybicky.net/forum/274-vymena-vody
V této souvislosti si dovoluji upozornit na skutečnost, že vodárny v některých regionech (s ohledem na současnou hygienickou situaci) aktuálně výrazně zvyšují dávkování chlóru do pitné vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2020 09:51 MatyMaty Re: Gogi
Ahoj, záleží jak budeš tu vodu dopouštět. Pokud rovnou do akvaria, tak přes rozstřikovací rampu, chlor vyprchá okamžitě a pokud třeba budeš nosit vodu v nádobě, tak již při napouštění té nádoby chlór vyprchá, nedělej si s tím hlavu. Téměř všichni co máme Tlamovce nemáme možnost odstáté vody a ryby vesele plavou při každé výměně vody přímo z řadu. ;-). Moji Tlamovci to naprosto zbožňují a výměnu vody si vyloženě užívají ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2020 09:12 Muž Shimi [344] Re: Gogi
Pokud nebydlíš v bytě 1+0, tak si kup dva 120 litrové plastové sudy a máš po problému. Den před výměnou je vytáhneš (z kumbálu, sklepa, půdy, atd.), postavíš vedle akvárka, naplníš je vodou a druhý den pomocí malého čerpadla vodu přečerpáš. Jednoduché jako facka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2020 08:23 Muž Gogi [25] - Cichlidy – vymena vody
Zdravim, chcem sa spytat ako reaguju tanganicke cichlidy na chlorovanu vodu? Rad by som dodrzal 1/3 vymenu vody tyzdenne ako je radene vsade, ale 200l vody nedokazem uskladnit aby odstala. Teraz mam v akvariu relativne vsehochut, tanganiku estelen planujem, mam tam viac rastlin a tocim 20l bandasku ako mi vide cas...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2019 19:59 Muž - [3450]
Tanganyika u brata...
www.youtube.com/…
Rybky som choval ja a neskôr som ich podaroval bratovi.Momentálne sú toto už jeho odchované.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2018 10:43 Muž nekdo [340] Re: Janek
no pokud jste skutecne tak moc studoval, tak urcite toho moc nenastudujete tady na rybickach...respektive pokud jste studoval, tak zjistite, ze tady to pro tento druh ryb neni moc zamerene...
osobne bych se nebal ryb od lidi, ktere si vyberete dle smysluplnosti prispevku, pripadne zkusenosti...
treba na tlamovci.cz (neni reklama)
ja osobne bral ryby od Tomáše (troph3us) a spoustu veci konzultoval i s panem Krautem
a maximalni spokojenost... ale po 10 letech uz jsem je nechal jen dozit..a chystam asii
preci jen koukat 10 let na stejne kameny a pisek je trosku nuda (zabavu obstaravaji ryby)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2018 20:36 Muž jackk1974 [5] - Jižní Amerika, AfrikaRe: Janek
Pan Štětka, Týn nad Vltavou, má i webovky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2018 10:25 Muž AsusKD [85] Re: Janek
Neďaleko od Prahy malawi-nizbor.webnode.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.12.2018 06:58 Muž dudak [1797] Re: Janek
Afriku bych asi bral raději od chovatele, třeba www.cichlid-zrust.cz , ryby má krásný, ale je až z Plzně, určitě ale bude i něco blíž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2018 00:51 Muž rafi [45] Re: Janek
Vivarium Mělník myslím splňuje požadované ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 23:03 Muž Wanderer [2032] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Janek
Sklorex. Tam myslím vybereš, solidní přístup, ryby v dobré kondici a starají se o ně a jsou tam i v sobotu.

Ale nevím zda bydlíš do 100km od Brna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 22:01 Janek – Nákup ryb
Zdravím,
po letech s amazonkou jsem si udělal radost a pořídil jsem si domů nádrž o objemu 300 l. Mým snem je Tanganyika. Už tři roky shromažďuju materiály a učím se. Troufám si říct, že už o tom něco vím a mohl bych se do toho pustit. Tady přichází ten problém. Nevím, kde sehnat ryby. Doposud jsem měl známého, od kterého jsem ryby bral, ale ten Afriku vůbec nedělá. Potřeboval bych tip na obchody/odchovny v okolí Praha, Kolín, kde alespoň občas mívají ryby z Tanganyiky. Problém je ten, že kvůli nestálé práci připadají v úvahu jen podniky, kam bych mohl zajít o víkendu, popřípadě v týdnu bez zdlouhavé domluvy návštěvy, když mám zrovna hodinku dvě čas. Nechci ryby objednávat naslepo a o víkendu jsem ochoten se zajet na ryby podívat i delší trasu (řekněme 100 km). Podělte se, prosím, o své zdroje.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 04:29 Muž LiborSprysl [9005] Re: Luciolita
No pokud se jedná o pár, tak pak už asi žádné, protože přibudou mláďata...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2015 22:51 Luciolita
Dobrý den, máte prosím někdo zkušenosti s pestřencem sp. daffodilem? Je možné jej chovat v 112 l akvariu a jaké další rybičky jsou k němu vhodné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2015 10:46 Muž Lukot [1] Re: radim
to nie.. cele dno by som musel znicit :-D rastliny presadzat.. a nebudem mat doma to akva ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.06.2015 00:04 radim Re: Lukot
Z dvoustovky udělej Afriku a z devadesatky společenské akva :) spokojeny budeš ty i ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2015 23:56 Muž - [3450] Re: Lukot
No neviem či by ti zamaskovanie na niečo bolo.Preto sa tomu nadáva filtračné médium,lebo by cez to mala pretekať voda a až tak sa tam poriadne využije tá plocha pre nitrifikačné baktérie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2015 20:18 Muž Lukot [1] Re: prasan
len najradsej by som zacal s mladymi.. a kym vyrastu pocitam tak pol roka .. budu mat novy domov.. filtraciu rozmyslam externu, a pokial nie aspon by som niekde do akva zamaskoval valceky pre bakterie...

+ Přidat reakci

Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 4705x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/15443-tanganika--pomoc-a-rada