Mečovka - pohlaví
Rozoznanie pohlavia u Mečovky.
Starší reakce
Děkuji všem ...Já to moc rozeznat neumím... Tákže dle mého párek mám ale vůbec se k sobě nemají sice drží se při sobě ale už je mám od ledna a pořád žádné změny ... Jsou krásné tak teďka slouží jako dekorace
ale jeden je tmavší... Tak já nevím
-konkrétní forma ,tvar,velikost ,barva a umístění meče mohou být ,výsledkem idiosynkratických (nesystematických) vzorců genetické variability v rodové populaci ,tedy zcela rozlišné
-proto nelze nikdy přímo specifikovat ,přesnou formu (tvar,velikost, barva a umístění meče) ,jako podminující znak určení
-to samé je platné i pro "velikost" jedinců v rámci genetické variability
Vynasnažím se...
No, v tom případě bych to nějak do atlasu zmínil, aby bylo na první pohled jasné, že to nemusí být vůbec jasné...
Alespoň nějakou poznámku, že to může být všelijak...
No ono to jen takhle pro začátečníka z toho atlasu nebude jednoduché, takže nestačí se jen podívat do atlasu ... už jen proto, že lyrový samec samici oplodní někdy na začátku kariéry a pak už sám nikdy a mnohé samice, ač jsou samice, tak mají řitní ploutev docela dost protaženou ... takže skvrna ano, zavalitost... to jo ... s těmi mečovitými výrůstky už to bude horší a co se týká velikosti, to je také dost diskutabilní ... Mnozí samci bývají hodně velcí... Zvláště proto, že u lyrových forem dochází k přeměně samic v samce více než často...
Stačí podívat se do atlasu...
"Pohlaví:
Samička je větší, zavalitější a má ocasní ploutev bez mečovitého výrůstku. V dospělosti má jasně viditelnou skvrnu březosti. Samec má řitní ploutev přeměněnou v tzv. "gonopodium", které slouží k oplodnění samice a ocasní ploutev protaženou do špice (mečíku)."
0 24.04.2017 21:09 Dejvik – Pomoc!!
Dobrý večer
Prosím Vás potřebuju rozeznat pohlaví mečovek Lyra ...
Nemá tady někdo fotku samce a samičky prosím ? Mám je červené fotku můžu dodat ale můj Fotoaparát není nejlepší ..
Neútočí do sebe ale mladé nemají ...
Krásný zbytek dne.
Starší reakce
0 26.01.2016 17:34 lukalanka
Starší reakce
a dělají to úmyslně a nebo se to udělá samo ?
takže mečovky mužou měnit pohlaví ? (vím blbá otázka,ale zeptat se musím
)
Ja viem ja viem,bolo to tu často rozoberané a omielané.No častejšie je to prípad toho neskorého samca ako zmeny pohlavia.
Já na to...Už to tu bylo několikrát i na těchto stránkách...nemám rád neskoré samce, neb si myslím, že není pozdních samců u mečovek. S ohledem na vývojové fáze a možnosti mečovek se prostě samci objevují i z rodících samic...
Hmm... tak je pujdu vrátit do zverimexu
To bol zrejme neskorý samec.
No za víkend...to asi ne...ale jinak je to normální...jo a gonopodium je to...
no tohle.... jak mi soused vrátil mečovku tak jsem si dotěď myslela že je to samice ale za víkend se ji vyvinul gonopodium je to normální ?? a přitom byla velká skoro dospělá....
Starší reakce
Je mi jasné, že po náhlém "objevu", jsi pocítila touhu podebatovat si o tom na fóru a asi si nevšimla, že dotaz byl položen za prakticky již napsané odpověďi na tuto tématiku.
Samozřejmě jsem mohl hned reagovat, že takový jedinec mečovky, který dlouhou dobu vypadá jako samice, není pronásledován dospělými samci, takže se i vydatněji nasytí, aniž by vydával energii na uniky i konfliktní potyčky a bez oslabujících stresů může v klidu dorůst do větších rozměrů a po vydiferencování pohlaví, už lépe odolává tlaku konkurence a má lepší vyhlídky stát se alfa samcem.
Můj drsnější projev je cílen na "probuzení" ze zimní letargie. Negativní zážitek navodí zvýšenou vnímavost, ostražitost a rozvine mozkovou činorodost a to nejen ve vztahu k provozované zálibě, ale i pro možnost čelit skrytým nástrahám ve všech sférách každodenního života.
2. foto: X.helleri- v popředí "pozdní" samec, za ním samice se skvrnou březosti.
3. foto: X.helleri - ukázka, již vydiferencovaných samců u bílé variety, kteří byli odchováni odděleně v odchovné nádrži bez přítomnosti dospělých samců.
děkuji za odpověd...zase jsem o něco chytřejší. A myslim si že u akvaristiky se člověk učí stále.
U živorodek je docela dost pozdních samců, ryby mohou být stejně staré a jeden dospěje hned a tomu druhému to hold trvá dýl.
Veľkosťou je to ako u nás u ľudí, každý sme iný
Záleží kto, čo sleduje. Ak mám vhodnú nádrž, dobre zarastenú s úkrytmi, tak ma pohlavie nezaujíma. Nezaujíma ma preto, lebo mi ani nejde o odchov. Vo vhodnej nádrži to ide akosi samo. Rybky sa zbytočne nenáhaňajú, nestresujú. Mňa udivujú napríklad (nemusí to byť tvoj prípad) začiatočníci, čo si nesú domov rybky a ešte ich majú v sáčku a už ich zaujíma kotenie, množenie, atď., no a toto v začiatkoch není naozaj treba, na to je more času
děkuji za odpověd, vim že se poznávají podbřušní ploutví, jen jsem si ji nevšimla. Velikostně je rybka větší než ostatní ale asi byla ještě mladá.
Čím neskôr rastie tkzv. meč, mečík samčekovi, tým lepšie. Svedčí to o tom, že rybka je zdravá a bude spĺňať veľkostné parametre. U rybiek (mečúňov) treba sledovať podbrušnú plutvu, nie mečík. Samička má klasickú plutvičku, zatiaľ čo samčekovi sa zašpicatí ešte pred tým.
Tí, čo tu radia nie sú frajeri, ale vždy spravia pred kúpou to, čo by mal každý. To je to, že si o rybke, ktorú chcem, najprv všetko dopodrobna naštudujem. A je to ako na tácke
rybicky.net/clanky/495-mecovka-zelena-xiphophorus-hellerii Taková naivita, přímo na ztrapnění. To je normální, rok co rok je toho plné fórum.
Otázka nesčetně krát "omílána" a proto na to nechce nikdo odpovídat !
Zdravim vás, dnes sedim u akva a koukám jako blázen. Celou dobu jsem si myslela, že mám dvě samice a jednoho samce. Dvě "samice" měly krátký ocas a jeden samec dlouhou ocasní ploutev. Já si pořád říkala, proč ten samec pořád prohání jednu tu samici, ale nepřišlo mi to nijak divné,ale dnes jsem přišla na to že té "samici" se prodlužuje ocasní ploutev. Nemá ji zatím tak dlouhou( asi 0,5cm) jako druhý samec(2cm)ale i tak mi to nedává smysl. Je možné, že ta ryba nějak dospívá a teprve se u ní objevuje tato ploutev? přitom velikostně je už dávno větší jak druhý samec.
Starší reakce
To vím, že mečík roste až později. Díky moc za rady, hodně mi to pomohlo a objasnilo nejasnosti. Díky a ať se daří
Ano,přesně jak to píšeš,návíc se nejdříve vyvine gonopodium a až potom meč.Až nabereš doztatek zkušeností,tak buš možná schopný poznat pohlaví ještě dřív než se gonopodium plně vyvine a to podle tvaru a velikostí řitní ploutve.Mladá samice ji má větší,vějířovitou,kdeš to budoucí samec ji má drobnější,zesílený první paprsek a někdy už do špičky.
Díky, to mi stačí. Ještě takový malý dotaz, gonopodium je pro tebe hlavní kriterium při určování? Nebo...?
To je těžko říct,tady záleži na mnohá faktorech,teplota,krmení,udržba nádrže a s tí souvisejíci růst a v neposlední řadě tvoje zkušeností v určováni pohlaví.Já jsem třeba schopný poznat mladého samce už ve 2 měsících,ve vynikajících podmínkách i dřív.
Poradí někdo, za jak dlouho po narození se dá u Mečovky Vídeňské určit na 100% jejích pohlaví? Jak se určuje vím, zajímá mě stáří, kdy je to už na jedincích patrné. Díky za radu.
Starší reakce
0 25.02.2013 11:25 ludovik – Mečovka - závojnatá forma
Omlouvám se za začátečnický dotaz. Mečovka na fotce nám byla prodána jako samička, ale je to opravdu tak? Díky....
Starší reakce
Tak doplňuju jak jsem slíbil. Mečovka(oplodněná tím "transformovaným" samcem) porodila mladé. Nevím sice původní počet, ale když jsem dojel dneska domů po 4 dnech. Vidím tam asi 10 malých mečovek. Zbytek asi požraly ryby a také je samice ještě hodně mladá.
Starší reakce
Možná byl trošku problém v ne úplně zřetelném prvním Atttově vyjádření, ale jinak má ve všem pravdu
To, co on popisuje, je úplně normální vznik "pozdního" samce - má hned od narození skupinu rybiček, které všechny vypadají jako samice, a najednou jedna z nich vypadá jako samec. To je opravdu běžné a opravdu jsou tihle "pozdní" samci normálně plodní. V podstatě je otázka, zda v takovém případě lze vůbec mluvit o změně pohlaví, zda to není jen zpomalený vývoj. To, o čem mluvíš ty, je skutečná změna pohlaví, kdy se v samce změní již pohlavně aktivní samice, která byla oplodněná, rodila a pak teprve přijde ta změna. A v tomto případě máš pravdu, že je potvrzeno, že takový samec může být plodný, ale není jasné, zda jsou všichni takto vzniklí samci plodní.
Jaroslav Hofmann
Je to přesně jak říkáš, protože poslední samec mi zemřel asi týden po tom co samice porodila mladé a ta dospělá samice zemřela také krátce po tom. Byl to už starý pár. Takže je na 100% vyloučené aby ten samec stačil týden staré mečovky oplodnit. Takže pokud se mi ted v akva objeví mladé mečovky tak můžu s jistotou říct, že ten můj dotyčný "transformovaný" samec je plodný.
Já jen aby tady nedošlo zase k nějakým nedorozuměním.
No není to jasné
protože sperma může mít na pět, šest porodů schované...Takže není záruka, že otcem bude ta předělaná samice, když to může mít schované....Nebo je to tak, že samec zemřel když ještě mláďata nebyla narozená? Není se za co omlouvat, to já jen k těm kategorickým soudům....
Pokud myslíte to že jsou samci produktivní, tak za to se omlouvám u toho jak jsem to psal v noci tak jsem zapoměl napsat že jsem se o tom jenom dočetl někde na fórech. Chtěl jsem dotyčné jenom pomoct. Ohledně praxe zatím čekám co z toho vyleze. Jedna samice vypadá že by těhotná mohla být.. Pokud porodí tak je jasné, že tento samec produktivní je a určitě to zde pak doplním. Samého mě to zajimá. Pokud jsem někoho mysterizoval tak se omlouvám opravdu to nebylo mým úmyslem. Díky za pochopení.
Attta napsal: Každopádně tihle samci jsou pohlavě produktivní jako běžní samci.
Milý Vlastimile...tohle kategorické tvrzení máte opřené a jak dlouhé pozorování? Kolik původně samic vám v podobě samce zajistilo mladé? Oháníte se sice odbornými termíny, ale to tvrzení, které nakoplo k odpovědi vám nedokládáte nijak. Když jsem získal mladé díky jednomu takovému samci, tak se tu rozvířila velká debata, zda je to možné. Možné to je, dokonce se našel jeden případ odborně zdokumentovaný, ale že je to běžné u všech takových samců, to ještě nikdo nedokázal a já o tom dokonce i pochybuji. Tak šetřete těmi kategorickými soudy!
Ahoj,
mě se stalo to samé. Měl jsem jeden pár mečovek, který porodil a pak umřel. Z mladých mi přežilo asi 10 samic a asi zhruba po roce se jedné udělal ocásek a samečí pohlavní orgán. Je to zvlášní, ale podle toho co jsem se dočetl je to zcela běžné. Někdo říká, že to dělají samice, když nejsou samečci jako v mém případě a někdo že to je prostě genetika apod. Změna pohlaví u ryb se odborně nazývá arrhenoidie. Můžeš si o tom něco najít.
Každopádně tihle samci jsou pohlavě produktivní jako běžní samci.
2 09.11.2012 17:48 AK – samice x sameček
CHtěla bych se zeptat - mám mečovku, které až po dlouhé době začal růst mečík - to by nebylo divné, jak jsem si přečetla, některým samcům dorůstá až později. Ovšem, ta ryba má za sebou už jeden vrh mláďat. Je tedy možné, že to původně byla samice?
Starší reakce
0 30.07.2012 07:53 tosomja – Ja
Starší reakce
No..3 měsíce...při vysoké teplotě a pořádném krmení se obávám, že paniců a panen tam už bude pomálu
Ty tři měsíce ber jako první možný náznaky. bude to hodně záležet na podmínkách v akva, na tom jak je omladina krmená, prostě jakou má možnost se vyvinout. Takže se opravdu vyplatí to sledovat a jakmile se začnou projevovat, nejčastěji tém, že začínají prohánět samičky, tak je můžeš začít selektovat.
to Dwarfty: vím, že pohlavně dospělý samec kterékoliv živorodky se pozná podle gonopoida ;)
Chtěl jsem však získat odpověď časového rázu, kterou mi zodpověděl romant, a to těmi 3 měsíci.
to rimant: takže kolem 3. měsíce stáří mladejch, bych měl začít více pozorovat rybky a tím zjišťovat pohlaví ;) Díky
Byl bych ostražitý tak kolem třetího měsíce, kdy už někteří kluci i když měčík ještě nemají, tak dokáží svůj pohlavní orgán hbitě používat.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 2998x