Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mečovka - pohlaví

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Určení pohlaví ryb 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Mečovka - pohlaví
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2017 13:15 Dejvik – Pomoc!!
Děkuji všem ...Já to moc rozeznat neumím... Tákže dle mého párek mám ale vůbec se k sobě nemají sice drží se při sobě ale už je mám od ledna a pořád žádné změny ... Jsou krásné tak teďka slouží jako dekorace smich ale jeden je tmavší... Tak já nevím sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.04.2017 10:29 R Muž lacewings [3510] - Živorodky-přírodní formy
-konkrétní forma ,tvar,velikost ,barva a umístění meče mohou být ,výsledkem idiosynkratických (nesystematických) vzorců genetické variability v rodové populaci ,tedy zcela rozlišné
-proto nelze nikdy přímo specifikovat ,přesnou formu (tvar,velikost, barva a umístění meče) ,jako podminující znak určení
-to samé je platné i pro "velikost" jedinců v rámci genetické variability ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.04.2017 09:16 Muž LiborSprysl [8828] Re: ctibum
Vynasnažím se... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2017 08:55 R Muž ctibum [4658] - Snažím se to nezahubit...Re: LiborSprysl
No, v tom případě bych to nějak do atlasu zmínil, aby bylo na první pohled jasné, že to nemusí být vůbec jasné... :) Alespoň nějakou poznámku, že to může být všelijak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.04.2017 08:41 Muž LiborSprysl [8828] Re: ctibum
ctibum napsal: Prosím Vás potřebuju rozeznat pohlaví mečovek Lyra ...Stačí podívat se do atlasu...
"Pohlaví:Samička je větší, zavalitější a má ocasní ploutev bez mečovitého výrůstku. V dospělosti má jasně viditelnou skvrnu březosti. Samec má řitní ploutev přeměněnou v tzv. "gonopodium", které slouží k oplodnění samice a ocasní ploutev protaženou do špice (mečíku)."

No ono to jen takhle pro začátečníka z toho atlasu nebude jednoduché, takže nestačí se jen podívat do atlasu ... už jen proto, že lyrový samec samici oplodní někdy na začátku kariéry a pak už sám nikdy a mnohé samice, ač jsou samice, tak mají řitní ploutev docela dost protaženou ... takže skvrna ano, zavalitost... to jo ... s těmi mečovitými výrůstky už to bude horší a co se týká velikosti, to je také dost diskutabilní ... Mnozí samci bývají hodně velcí... Zvláště proto, že u lyrových forem dochází k přeměně samic v samce více než často... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2017 21:12 R Muž ctibum [4658] - Snažím se to nezahubit...Re: Dejvik
Stačí podívat se do atlasu... ;-)

"Pohlaví:
Samička je větší, zavalitější a má ocasní ploutev bez mečovitého výrůstku. V dospělosti má jasně viditelnou skvrnu březosti. Samec má řitní ploutev přeměněnou v tzv. "gonopodium", které slouží k oplodnění samice a ocasní ploutev protaženou do špice (mečíku)."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2017 21:09 Dejvik - Snažím se to nezahubit... – Pomoc!!
Dobrý večer X-)
Prosím Vás potřebuju rozeznat pohlaví mečovek Lyra ...
Nemá tady někdo fotku samce a samičky prosím ? Mám je červené fotku můžu dodat ale můj Fotoaparát není nejlepší ..
Neútočí do sebe ale mladé nemají ...
Krásný zbytek dne.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2016 17:35 R Muž romant [27480] Re: lukalanka
Kluk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2016 17:34 Muž lukalanka [1]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, chci se zeptat zda se jedná o samečka nebo samičku Mečovky mexické??

....omlouvám se, že foto není nic moc...nechtěla postát ;-) ;-) :-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.07.2014 17:06 Muž LiborSprysl [8828] Re: PavíholkaXXL
Je tu toho o změně pohlaví docela dost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2014 16:47 Žena PavíholkaXXL [4] Re: LiborSprysl
a dělají to úmyslně a nebo se to udělá samo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2014 16:31 Muž LiborSprysl [8828] Re: PavíholkaXXL
Ano.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2014 12:07 Žena PavíholkaXXL [4] Re: prasan
takže mečovky mužou měnit pohlaví ? (vím blbá otázka,ale zeptat se musím :-D)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2014 10:35 Muž Prašan [3245] Re: LiborSprysl
Ja viem ja viem,bolo to tu často rozoberané a omielané.No častejšie je to prípad toho neskorého samca ako zmeny pohlavia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2014 04:55 Muž LiborSprysl [8828] Re: prasan
prasan napsal: To bol zrejme neskorý samec.

Já na to...Už to tu bylo několikrát i na těchto stránkách...nemám rád neskoré samce, neb si myslím, že není pozdních samců u mečovek. S ohledem na vývojové fáze a možnosti mečovek se prostě samci objevují i z rodících samic... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2014 20:16 Žena PavíholkaXXL [4] Re: prasan
Hmm... tak je pujdu vrátit do zverimexu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   28.07.2014 18:34 Muž Prašan [3245] Re: PavíholkaXXL
To bol zrejme neskorý samec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2014 17:25 Muž LiborSprysl [8828] Re: PavíholkaXXL
PavíholkaXXL napsala: no tohle.... jak mi soused vrátil mečovku tak jsem si dotěď myslela že je to samice ale za víkend se ji vyvinul gonopodium je to normální ?? a přitom byla velká skoro dospělá....
hop No za víkend...to asi ne...ale jinak je to normální...jo a gonopodium je to... hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2014 16:13 Žena PavíholkaXXL [4] – ?
no tohle.... jak mi soused vrátil mečovku tak jsem si dotěď myslela že je to samice ale za víkend se ji vyvinul gonopodium je to normální ?? a přitom byla velká skoro dospělá....

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2014 14:48 Lenka Re: romant
oki děkuju :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2014 17:48 R Muž romant [27480] Re: Lenka
Může být, ale je to o velikosti akvária a jestli je to akvo menší než 100 litrů, tak bych tam mečovky nedával.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2014 14:42 Lenka – mečovka
Prosím vás mužu se zeptat jaká rybka se hodí k mečovkám ? já mám zatím v akva jen paví očka hodí se k sobě ?? :-)
Reklama

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 11:38 Muž 0 [1045] - Obecné.Re: FrantisekH
Fotka k příspěvku
Že by to bylo na intelekt tolik náročné ? On zrovna 0 je ze vsi :-P .

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 11:23 Muž 0 [1045] - Obecné.Re: romant
Fotka k příspěvku Romane palec .

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 11:18 Muž 0 [1045] - Obecné.Re: Lenisek
Fotka k příspěvku Lenisek napsala: Žádný učený z nebe nespadl a opravdu jsem o opožděných samcích slyšela poprvé ... jak někdo na mě tak já na něj zpět. Nenechám si srát na hlavu .....
_____________________________________________________________________________________________________

Kouknul jsem na Tvůj profil, kdy byla provedena registrace a vidím, to není úplně čerstvý nováček, no a od toho data se tu ta otázka dost živě ne jeden den řešila a z toho i usoudil, že to chce jen holčinu probudit z dřímoty spim . To se v pravdě povedlo a navíc jsem i dosáhl toho, že až Ti dotaz nakonec zodpovím, tak si to přečte i maximální počet ostatních přátel akvaristiky.

Tím, jak jedni můj čin moralizují a jiní proti tomu oponují se přidávanými příspěvky udržuje téma stále na první pozici fóra, takže si toho všimnou a nahlédnou i akvanadšenci, co se "dostaví" později - ne každý den jsou všichni u počítače; a přidávanými fotkami u mých odpověďí, jsou čitatelé nejen znovu touto připomínkou obeznámeni s rozmanitostí forem - zde konkrétně mečovek, ale taktéž lákáni, aby se dostali, až k samotnému "ohnisku" debaty, - to jest, jak otázka "povstala" a jakých odpovědí se jí dostalo.

A právě tím !! se dosahuje oné masovější informovanosti a vynaložená snaha se efektivněji úročí pro toto vodní hobby.

Lenko je správné, že se razantně umíš hájit a nedáš snadno zlomit (to nelze tvrdit o některých "chlapech") a na beton věřím tomu, že než se opět na něco zeptáš, budeš nejprve zajímavé jevy zkoumavě pozorovat a sama bádat po již dostupných informacích, až nakonec z Tebe bude profík, co svými znalostmi nějakou bezvýznamnou 0 "strčí do kapsy"
:-) . Leni nezlob se více. Tu větší ohleduplnost a respekt si i já v paměti lépe uchovám. ahoj 0.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 09:43 Muž 0 [1045] - Obecné.Re: Yirka
Fotka k příspěvku

Právě profesionální zkušenost pozná, jaký typ účesu nejlépe "padne" dané osobě. Je to i o individuálním citu. Ten se musí neustále trénovat.

Pro akvaristiku a vše ostatní platí to samé, ale nač se tím zaobírat v tomto vláknu.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 09:30 Muž 0 [1045] - Obecné.Re: Lenisek
Fotka k příspěvku
Další foto: X.helleri - ukázka, již vydiferencovaných samců u bílé variety, kteří byli odchováni odděleně v odchovné nádrži bez přítomnosti dospělých samců.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 09:25 Muž 0 [1045] - Obecné.Re: Lenisek
Fotka k příspěvku
Foto: X.helleri- v popředí "pozdní" samec, za ním samice se skvrnou březosti.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 09:21 Muž 0 [1045] - Obecné.Re: Lenisek
Fotka k příspěvku

Je mi jasné, že po náhlém "objevu", jsi pocítila touhu podebatovat si o tom na fóru a asi si nevšimla, že dotaz byl položen za prakticky již napsané odpověďi na tuto tématiku.

Samozřejmě jsem mohl hned reagovat, že takový jedinec mečovky, který dlouhou dobu vypadá jako samice, není pronásledován dospělými samci, takže se i vydatněji nasytí, aniž by vydával energii na uniky i konfliktní potyčky a bez oslabujících stresů může v klidu dorůst do větších rozměrů a po vydiferencování pohlaví, už lépe odolává tlaku konkurence a má lepší vyhlídky stát se alfa samcem.

Můj drsnější projev je cílen na "probuzení" ze zimní letargie. Negativní zážitek navodí zvýšenou vnímavost, ostražitost a rozvine mozkovou činorodost a to nejen ve vztahu k provozované zálibě, ale i pro možnost čelit skrytým nástrahám ve všech sférách každodenního života. ;-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 08:47 Muž 0 [1045] - Obecné.Re: FrantisekH
Fotka k příspěvku Nemusí se ani hledat, stačí kouknout, za jakými posledními příspěvky vkládám dotaz.

A k tomu pracovnímu umění. Když řeknu profesionální kadeřnici, že chci "pohledně" ostříhat, tak si s tím jistě hravě poradí. :-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 23:43 Muž grunda [1771] - CichlidyRe: Lenisek
ty se bohužel zjevně neučíš - složení osádky a velikost akva, no potěš .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 23:39 Muž grunda [1771] - CichlidyRe: FrantisekH
200 hodin sice třeba není, ale většina lidí co se tady ptá, nemá ani ty základní informace, když se něco posere, tak se prostě zeptám. A přitom na tyhle triviální odpovědi stačí toho studia jen pár hodin ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 17:52 Žena Lenisek [17] Re: 0
Neboj po téhle tvé arogantní odpovědi bych tě ani neostříhala s takovým přístupem. Asi to byl blbý dotaz, ale od čeho tady to forum je? Tak pokud se ti nelíbí, že se lidi ptají( i když stokrát) tak nevim co tady děláš. Jinak moc děkuji ostatním za odpovědi a trpělivost se mnou
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 17:49 Žena Lenisek [17] Re: kataChlum
děkuji za odpověd...zase jsem o něco chytřejší. A myslim si že u akvaristiky se člověk učí stále.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   03.03.2014 10:35 Muž 0 [1045] - Obecné.Re: Lenisek
Fotka k příspěvku

Zaručený způsob, jak se samostatně vypracovat. Odpověď byla správná a podle Tvé reakce vzhledem k Tvému věku, si prozatím žel ani lepší nezasloužíš ano . Jestli takto reaguješ na zákazníky, tak to bych nepřišel se ostříhat a dát vydělat. :-O

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 10:23 Žena kataChlum [129] - divoká paví očkaRe: Lenisek
U živorodek je docela dost pozdních samců, ryby mohou být stejně staré a jeden dospěje hned a tomu druhému to hold trvá dýl. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 21:29 Muž cezarmilan [565] - RostlinyRe: FrantisekH
Záleží kto, čo sleduje. Ak mám vhodnú nádrž, dobre zarastenú s úkrytmi, tak ma pohlavie nezaujíma. Nezaujíma ma preto, lebo mi ani nejde o odchov. Vo vhodnej nádrži to ide akosi samo. Rybky sa zbytočne nenáhaňajú, nestresujú. Mňa udivujú napríklad (nemusí to byť tvoj prípad) začiatočníci, čo si nesú domov rybky a ešte ich majú v sáčku a už ich zaujíma kotenie, množenie, atď., no a toto v začiatkoch není naozaj treba, na to je more času
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 21:25 Muž cezarmilan [565] - RostlinyRe: Lenisek
Veľkosťou je to ako u nás u ľudí, každý sme iný :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 21:22 Žena Lenisek [17] Re: cezarmilan
děkuji za odpověd, vim že se poznávají podbřušní ploutví, jen jsem si ji nevšimla. Velikostně je rybka větší než ostatní ale asi byla ještě mladá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 21:16 Muž cezarmilan [565] - RostlinyRe: FrantisekH
Čím neskôr rastie tkzv. meč, mečík samčekovi, tým lepšie. Svedčí to o tom, že rybka je zdravá a bude spĺňať veľkostné parametre. U rybiek (mečúňov) treba sledovať podbrušnú plutvu, nie mečík. Samička má klasickú plutvičku, zatiaľ čo samčekovi sa zašpicatí ešte pred tým.
Tí, čo tu radia nie sú frajeri, ale vždy spravia pred kúpou to, čo by mal každý. To je to, že si o rybke, ktorú chcem, najprv všetko dopodrobna naštudujem. A je to ako na tácke
rybicky.net/clanky/495-mecovka-zelena-xiphophorus-hellerii
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   02.03.2014 21:01 Muž 0 [1045] - Obecné.Re: Lenisek
Fotka k příspěvku Taková naivita, přímo na ztrapnění. To je normální, rok co rok je toho plné fórum.

Otázka nesčetně krát "omílána" a proto na to nechce nikdo odpovídat !

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 20:02 Žena Lenisek [17]
Zdravim vás, dnes sedim u akva a koukám jako blázen. Celou dobu jsem si myslela, že mám dvě samice a jednoho samce. Dvě "samice" měly krátký ocas a jeden samec dlouhou ocasní ploutev. Já si pořád říkala, proč ten samec pořád prohání jednu tu samici, ale nepřišlo mi to nijak divné,ale dnes jsem přišla na to že té "samici" se prodlužuje ocasní ploutev. Nemá ji zatím tak dlouhou( asi 0,5cm) jako druhý samec(2cm)ale i tak mi to nedává smysl. Je možné, že ta ryba nějak dospívá a teprve se u ní objevuje tato ploutev? přitom velikostně je už dávno větší jak druhý samec.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 15:08 Muž ŠtefanT [205] - ŽivorodkyRe: amazonia
To vím, že mečík roste až později. Díky moc za rady, hodně mi to pomohlo a objasnilo nejasnosti. Díky a ať se daří palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2013 14:51 Muž amazonia [58] - ŽivorodkyRe: Štefan
Ano,přesně jak to píšeš,návíc se nejdříve vyvine gonopodium a až potom meč.Až nabereš doztatek zkušeností,tak buš možná schopný poznat pohlaví ještě dřív než se gonopodium plně vyvine a to podle tvaru a velikostí řitní ploutve.Mladá samice ji má větší,vějířovitou,kdeš to budoucí samec ji má drobnější,zesílený první paprsek a někdy už do špičky.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 13:18 Muž ŠtefanT [205] - ŽivorodkyRe: amazonia
Díky, to mi stačí. Ještě takový malý dotaz, gonopodium je pro tebe hlavní kriterium při určování? Nebo...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.11.2013 12:28 Muž amazonia [58] - ŽivorodkyRe: Štefan
To je těžko říct,tady záleži na mnohá faktorech,teplota,krmení,udržba nádrže a s tí souvisejíci růst a v neposlední řadě tvoje zkušeností v určováni pohlaví.Já jsem třeba schopný poznat mladého samce už ve 2 měsících,ve vynikajících podmínkách i dřív.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 12:03 Muž ŠtefanT [205] - Živorodky – určení pohlaví
Poradí někdo, za jak dlouho po narození se dá u Mečovky Vídeňské určit na 100% jejích pohlaví? Jak se určuje vím, zajímá mě stáří, kdy je to už na jedincích patrné. Díky za radu.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 14:07 Muž tillecek [131] - SumciRe: ludovik
Ne, jde o samečka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 11:28 ludovik - SumciRe: Mečovka - závojnatá forma
Fotka k příspěvku

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 11:27 ludovik - Sumci
ještě jedna fotka....
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby Přidat příspěvek • Zobrazeno 2851x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/15398-mecovka-pohlavi