Caridina cantonensis sp. Crystal Red - chov, odchov
0 19.02.2024 19:58 nbdy – chov
Zdravím. Po letech bych se rád vrátil k chovu Crystal Red. Tak jenom pro zajímavost moje první zkušenost z před pár let. Akvárko 20 litrů, tzn. čistej objem cca 15, dno obyčejnej písek. Filtr nano eckfilter Dennerle. Bez vzduchování. Nějakej mech. Anubias. Vodu jsem tenkrát vůbec neřešil, takže vodovodní odstátá. Vpuštěno deset kusů. Za pět měsíců jich bylo cca 100 kusů. Pak začaly ubývat. Přičítal jsem to populačnímu limitu. Nicméně během roku postupně zmizely všechny. Údržba po celou dobu probíhala stejně. Týdenní výměna třetiny vody a nějaké to běžné vyčištění.
Tak by mě docela zajímalo, zda má někdo zkušenost s úspěšným chovem bez osmotický vody a bez aktivního substrátu.
Starší reakce
Ahoj řeším problém s umrtím krevetek. Za dva dny umřeli dvě. Jedna dva dny po svleku, druhá se svlékla v noci a v poledne sem jí našel mrtvou. Používám vodu z řádu, měkká, ph 6-6,5, gh 0 kh 0 (podle papírkových testů) tds 100us/cm (50 ppm). Přidávám salty shrimp gh+. Tak a teď je to tady. Na internetu jsou informace že vodivost by měla být 150-200 ale někde píší us/cm a někde ppm. Tak kde je teď pravda. Vím že takhle jednoduše to nefunguje, ale zkusil sem smíchat destilovanou vodu na 150 us/cm a test tvrdosti ukázal pořád 0 když sem přimíchal mineráli na 150ppm (300 us/cm) tak už test ukazoval tvrdost 3. Bude tedy lepší smíchat Vodovodní vodu na 150-200 ppm (300-400us/cm) než když teď míchám na 75-100 ppm. Nejlepší by bylo asi RO voda ale říkám si proč když ta zdrojová voda moc částic neobsahuje. Díky aspoň za nápad, začínám být z toho všeho zmatenej
Jinak do včerejška měsíc žádný umrtí, i samice nosejí vejce tak nevím..
Starší reakce
Starší reakce
Ono to měření dává smysl pokud používáš vodu z RO a tu následně upravuješ. Pokud chceš měřit vodu z kohoutku tak už to moc smysl nedává protože je sice hezké že víš kolik tam máš částic na milión ale moc netušíš jakých. Takže pokud vodu z kohoutku tak měřit spíš GH a kH s tím že čím nižší kH tím lépe a GH doplnit solí tak na 8 by bylo optimální.
Určitě doporučuji měřit a držet kolem 130 ppm (250 tds) měřák stoji pár stovek. Osmoza + Shrimp King Bee Salt GH+ ja používám tuhle sůl neboť snižuje i Ph které mam 6.5 a Kh 0. Sépiovou kost nepoužívat.
V te vaši vodě se asi krevetky nebudou množit, ale co jsem koukal tak je to pokaždé jinak. Nejlépe se zeptat chovatele od kterého budete krevetky kupovat co používá za vodu.
Viděla jsem tenhle údaj v souvislosti s elektrickou vodivostí a hodnotou rozpuštěných látek, kdesi v hloubi FB, kdosi tam uváděl, že mu z kohoutku teče 93ppm. Bohužel na tohle jsem byla levá už na škole, je to pro mě španělská vesnice.
Nicméně vzhledem k hodnotám KH5 jsem usoudila, že Caridinám by se u mě nelíbilo.
ppm je něco jako procenta a znamená parts per milion
cs.wikipedia.org/…
Není to fyzikální veličina, chemická látka ani vlastnost nějaké chemické látky. Takhle položená otázka nedává smysl.
Mám dotaz, je nutné pro zdárný život krevetek měřit ppm? Případně jak se dá upravovat a jaká hodnota je vhodná? Také mi není úplně jasné, jak je to se sypáním minerálů nebo sépiovou kostí. Vodu mám měkkou, dGH i dKH 5° a pH 7.
Starší reakce
Prestaly se mi mnozit krevetky CRS. Uz 2 mesice nic a driv neustale. mam jich ted asi v 60l akva 200ks asi az moc ale ani jedna nema uz vajicka.
PH6,7
GH7
voda osmoticka + bee shrimp mineral
dekuji predem za odpoved
Starší reakce
Rozumím a vím, že je to dlouhodobě neudržitelné. Spíš to chci zkusit, než hned bez zkušenosti koupit RO. Díky moc za rady.
V tom že se bez RO chovají blbě s tebou souhlasím. Já sem teď už asi měsíc bez a ne že by byl problém vývoje mladých ale co sem přestal upravovat vodu nezaznamenal sem žádnou novou oplodněnou samičku v úterý přijde membrána tak snad se to zase zlepší.
V podstatě žádný jen to není moc ekonomické a asi bych trochu vybíral kterou koupím.
Ještě se zeptám - možná blbá otázka, předem se omlouvám - ale je nějaký rozdíl, když budu používat RO, nebo kupovat do začátku destilovanou vodu pro technické účely?
Ja je měla a chov bez Ro je teméř nemožnej,pokud není dobrej zdroj vody..
Přiznám se, že je to pro mě trochu španělská vesnice. Ale opravdu bych ráda, aby se jim u mě dařilo. Takže díky za radu. Jdu se podívat na tu reverzní osmózu.
Já bych se u té tvrdosti přikláněl spíše k 2-8 ale obecně je větší problém alkalinita která by neměla být větší než 2 ( domestikovanější krevety zvládnou i 4)
No z toho co se dá zjistit tak máš hodně tvrdou vodu která bude chtít ředit asi tak 1:4 navíc je v ní velké množství vápníku a to navzdory vší logice krevety nemají rády. Pokud chceš vážně dlouhodobě chovat tento druh krevet zvážil bych pořízení RO.
Odchov: Voda na množení by měla být měkčí a lehce kyselejší. Nejlépe upravená reverzní osmózou s přídavkem minerálů.Voda PH 6,5-7 tvrdost GH 5-15, teplota 21-25 °C. zdroj:
sladkovodnikrevetky.cz/… tak to je mazec, já mám právě nosící samičku, ale prý bez RO mladý do prvního svleku pojdou, dospělci vypadají velmi vitálně i jim kapu vitamíny na podporu svleku krunýře atd., v akva mám i dub.listy i olš. šišky, různé mechy a vypadají spokojeně
To je zajímavé, z jakého zdroje si měl chovný materiál? Já mám sice Black Crystal a osmotickou vodou vodu redim ale do množení se jim vůbec nechce
Pamětní:
youtu.be/… .Voda pouze z řádu 270-340µS,pH 6,7-7,1, teplota 22-26°C,produkce cca 150ks/měsíc.
Starší reakce
Zdravím, mohl by mi někdo poradit jak správně zařídit akvárko jen pro krevetky Crystal Red? Chtěla bych svoje krevetárko předělat, aby vyhovovalo krystalkám a aby se i eventuelně množily? Má někdo zkušenosti s aktivním substrátem? Opravdu snižuje parametry vody? KH, GH a PH? Já si vybrala písek Shirakura Red Bee, právě z toho důvodu, že by měl tyto hodnoty snižovat. Z vodovodu teče PH 7,1, KH 7 (GH test musím dokoupit). Nebo mě napadlo tyto hodnoty snižovat vodou přefiltrovanou přes filtrační konvici Brita
Dnes jsem měřila a filtrovaná voda má KH 2. Nebo bych časem pořídila reverzní osmózu ale protože krevetárko má jen 20 l, tak obsah měněné vody nebude zase tak dramatický a těch pár litrů by se dalo nahradit přefiltrovanou vodou nebo případně destilkou... Nebo je možné, že o snížení těchto parametrů by se postaral ten aktivní substrát? Ale to mi přijde zase až moc jednoduché
A další otázka je, jestli můžu použít nějaký zásobní substrát, něco třeba jako od Dennerle Deponit mix, kvůli rostlinám? Ale nebude se do vody uvolňovat hnojivo, které by krystalkám škodilo? Budu vděčná za každé rady a zkušenosti!
Starší reakce
4 21.03.2014 14:58 jamajcan Starší reakce
Mám je tady:
rybicky.net/nadrze/10985
Akvárko nemá filtr ani vzduchování, jen světlo.
Krevetky vypadají spokojeně, oba druhy se čile pohybují po celém akváriu, bez náznaku konfliktu. Jen když dostanou papání, tak se jich za chvíli většina schová do kapradiny Lomariopsis.
Caridina s Neocaridinou se Ti nezkříží, i kdyby ses na hlavu stavěl. A ty cherry jsi původně měl s naprosto nevhodnýma rybama, pokud si to dobře pamatuju. Tam nebyl žádnej div, že se Ti nemnožily (myslím, že když ses mě na ně tenkrát ptal ve vzkazech, že jsme to probrali dostatečně)
no já je měl v samotným akvariu bez ryb a dokuď jsem tam měl vedle cherryny tak ani jedna neměla vajíčka.. cheeryny jsou pryč a kupodivu má jedna vajíčka. Takže si myslim že na rozmnožení potřebujou jen svý druhy. možná proto se spolu nekřížej
za to když cherry sem chtěl rozmnožit tak dokuď tam byli ryby tak jsem našel 2 malý větší krevetky od února do května. Do teď nic minulý týden jsem založil akvarium naházel tam cherry po týdnu mám krystalky s vajíčkama. Takže to nebude náhoda hlavně se chovaj úplně jinak ty krystalky než předtím veselejc
Už dřív jsem na to u Tebe v prezentaci koukala, tak doufám, že když budou sice s jiným druhem, ale bez ryb, že se do toho taky dají i u mě
Zbylo mi jich jen 5, tak je ještě přikoupím, ať jich je větší parta.
Atta: mám je teď tady
rybicky.net/nadrze/16804 A jakém akvárku je máš ? (velikost atd.) ??
Mně se Crystalky množí v akvárečku, kde jsou pohromadě s Blue Pearl.
Množí se oba druhy, Blue Pearl podstatně rychleji. Crystalky byly na začátku 3 samice a jeden samec. Ze dvou "vrhů" přežilo do dospělosti 30 kusů, takže průměr pět na jednu samičku. Přes zimu (a byla dlouhá) jsem u nich nepozorovala žádnou snahu nosit znovu. Teď už je to lepší.
Zatím jsem je přestěhovala z původního akvária s eleganskama do akvárka bez ryb, tak čekám a čekám, jestli přece jen... Ale jsou tam se sakurama, uvidím.
No právě že už jsem narazil na několik akvaristů kteří je měli společně s jinýma a jakmile je přendali do samostatného akvárka, tak se jim začaly množit. Tak mě zajímalo jestli jsou to vyjímky nebo je to pravidlem. Chci si v létě právě pořídit, ale mám cherryny tak at vím jestli budu muset pořídit i nové akva
Kdyby si to teda někdo někdy později četl a podařilo se mu odchovat crystalky s jinýma krevetama tak mi prosím napiště do vzkazu, díky moc.
Právě, že zatím nic, ještě ani nenosily, potvory... Jen jich část ubyla.
Díky moc, a odchováš mladé když je máš s jinýma kreveťákama?
Nezkříží se určitě
Mám je společně s jinýma krevetkama, ale pořád nic...
Zdravím chci se zeptat jestli tu někdo odchoval Crystalky ve stejném akvárku, kde měl i jiné druhy krevet či přímo cherryny.
Je možné Crystalky a Cherryny křížit?
Starší reakce
mám hodnotu 282ppm a zdá se to v pohodě
0 15.05.2013 17:20 - –
Re: Presne o tom píšem.Rozdiel v us a ppm je,ale ak obe hodnoty udržíš pod 200 bude to fajn.
Dve hodnoty s priamo úmerným výsledkom.Takže je to jedno.Napísal som obe,pretože niekto meria to iný zas ono.
ppm a us/cm jsou jednotky dvou různých veličin , 200 ppm = 313 us/cm
Máš TDS merač? Ak áno, snaž sa udržať hodnoty us a ppm pod 200 a bude to ok i pre CRS.Teplota cca do 23C.Pre Sulawesky viac!A ako napísal Burik,stabilné prostredie.NO2 pokiaľ možno na nule.
ale to mně taky, bohužel jen neocaridiny,chci postoupit do vyššího levlu s crystalkama a tigerama..tedy aspoň pro mě to vyšší levl je
no zřejmě všechny,co tu kdo psal..všechny mají vliv na krevetky,ale asi nejdůležitější je stálost těch parametrů,ať už jsou hodnoty jakékoliv,pokud výrazně nepřekračují uvedené hodnoty
také nemám ty všude uváděné hodnoty GH,KH,vodivosti a Krevetky žijí,dokonce se i množí
Ahoj..a jaké parametry jsou tedy podstatné? Z.
Nepovedal som,že je to to isté.
U kreviet je jedno či máš pH 6,5 alebo 7,5.Dokonca vyššie pH je vhodnejšie z hľadiska stabilnejšieho prostredia.(pufračná schopnosť vody) Podstatné sú úplne iné parametre.Sám som mal zopár CRS skušobne pri pH 7,4 úplne v pohode.
Význam merania pH vidím len pri pridávaní CO2(aby to čovek neprestrelil).Pokles pH vody pod 4,5 spôsobuje prítomnosť anorganických aj organických voľných kyselín (najčastejšie ak sa strašne prekrmuje)
Přidat reakci
[1] 3
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 6086x