Staurogyne - pěstování
6.3. jsem kupoval invitro. Takže měsíc. A nějaký nový lístky už tam vidět jsou.
Loni v září jsem kupoval košíček a fasoval nějaký přebytky, ale ty jsem sázel jen do Aquaclaye a z těch mi moc nezbylo.
Mně zas tak moc nevadí, že neroste jako blázen. Na to si klidně počkám. Spíš ho potřebuju udržet v zemi, takže zakořenit a to mu jde stejně pomalu, jako nad zemí...
No neházím ještě invitro do žita, budu sázet plavce a bude se vidět...
Už jsem si i říkal, že jak mu stíní Valisnerka, tak se táhne za světlem tak vehementně, až se sám vytáhne
Mimochodem, košíček za 90,- a invitro za 99,- mi dal v osázené ploše asi desetinásobný rozdíl. V kvalitě samozřejmě rozdíl nesrovnatelný.
Tak dva měsíce, ale byly poloviční. Kdyby se kolem nich v nádrži ochomejtla neonka, vyplavaly by. Tak si v klídku tvoří kořínky a rostou.
Ako dlho ho mas? Mne zacal viditelne obrazat tak po 3 tyzdnoch od zasadenia. Teraz uz rastie do sirky ako blazon.
Já ho mám z Profiplants. Tam ho mají na prodejně v otevřeném chlaďáku, jak sejry v sámošce, ale řekl mi, že doma ho mám nechat normálně při pokojové teplotě, ale ne na přímém slunci. Takže jak píše Pepan.
Tak to příště zkusím předpěstovat. Dík za tip.
On mi vysloveně neodchází, ale prostě neroste. Resp. neroste nahoru. Ty plovoucí kousky mají někdy i 3cm dlouhý kořínek, dva, tři. Někde jsem tu četl v jiné souvislosti, že rostlina po zasazení směřuje energii to kořenů a až se chytí, tak to žene nahoru. Nebylo to sice o Staurogynu, ale třeba to je můj případ... Zatím to tak vypadá...
Kelímek nesmí být na slunku, jinak by se kytky mohly upálit. V tom malém prostoru skleníkový efekt funguje neomylně, ale nevím, proč by měly být v chladnu. Nechal bych je v klasické pokojové teplotě. Aspoň trochu rychleji porostou a budou dřív hotové na přesazení. Jinak špejli sice při sázení používám taky, ale trochu jinak. Chytnu kytku do pinzety, zanořím do substrátu, vršek kytky trochu přitlačím špejlí aby mi nevyplaval, pak povolím pinzetu, ta se rozevře a vytáhnu ji. Už potom obvykle nic nepřihrabuju a drží to.
Sázel jsem ho,když už byl dohněda
,ale i tak jsou ty rostlinky menší,než když se koupí klasicky v košíku.A v obchodě,kde kupuji rostliny in vitro jsem byl upozorněn na to,že jakmile kelímek otevřu,tak okamžitě zasadit.Ještě mně bylo doporučeno,že když rostlinu nechci zasadit hned,tak je kelímek lepší nechat na chladnějším místě.
Jednou za čas tam vyměním kompletně vodu a do ní vmíchám trochu Kristalonu. Tak od oka. Teď jsem to měnil, tak se nepozastavuj nad zakalenou vodou. Je to v takovém malém plastovém boxu společně s Marsilkou. Jo a je to S. Porto Velho.
U mě roste dle světla,kde ho mám na přímém silnějším světle,tak se plazí a je nižší.Tam kde je mu více stíněno roste do výšky.
Edir:Hnojím ho taky completem a stačí mu to.No neřekl bych,že je ten růst fofr.U mě mu trvalo cca.14 dní než se chytnul a začal u něj být vidět progres.Já mu,ale do dna žádné hnojivo nedal,možná to bylo tím.
No, to mě taky napadlo. Přijde mi, že jakmile kolem toho proběhne šnek, tak už to plave... ale nemám kde, všude obsazeno.
Hnojíš ho nějak extra? Já dávám jednou týdně Profiplants Complete a pak jsem v prodejně dostal jílový kuličky, že mu to mám podsunout a uvidím ten fofr... Ale zatím nefofruje.
Taky mu docela stínila Valisnerie, kterou jsem teď protrhal, tak to třeba pomůže...
Taky jsem si koupil kelímek Staurogyne, ale předpěstovávám si ji v nádrži bez ryb a šneků v květináčcích. Až povyroste, půjde na stálé místo.
Díky všem za názory.
Kelímek jsem samozřejmě před sázením neotevíral, ale sázel jsem druhý den po zakoupení. Tedy žádný růst v kelímku, žádné hnědnutí agaru. Ale předpokládám, že to není chyba, jen varianta.
Ty nejmenší kousky jsem zasunul prakticky celé. Ty větší jsem nechal koukat. Ona většina drží, ale 3-4x týdně mi nějaký kousek vyplave.
Bohužel mi Staurogynus neroste moc závratnou rychlostí, takže to asi holt budu muset vydržet...
In vitro se sází až se ten agar začne barvit dohněda. Pokud je průhledný, znamená to že není třeba spěchat a nechat tu kytku v kelímku růst. Důležité je ten kelímek otevřít až v okamžiku sázení. Zvědavost se nevyplácí a i krátké otevření může znamenat zaplísnění substrátu a možnou ztrátu kytek.
Narvy ho do substratu az po horni listky. V podstate nebude skoro nic koukat. On si vyroste.
Já jsem ho musel dát trochu hlouběji a opatrně vyndaval pinzetu.Při vyndavání pinzety jsem písek přihrnoval ke stonku pomocí špejle.I tak,ale některé kousky vyplávávaly,než se pořádně zakořenily.Mám podezření i na piskořky,že jak lezly kolem,tak ho prostě vyhrabaly.Je pravda,že ty stonečky in vitro jsou hodně malé.
Zdravíčko
Je nějaká finta, jak udržet čerstvě zasazený Staurogynus ve dně? Že nedrží v Aquclay Groundu mě nepřekvapuje a ani jsem to moc nečekal. Proto jsem do něj nasypal 1-2cm flexiobkladů, ale moc nedrží ani v tom... Vydržet, sázet zpátky a čekat, až zakoření?
Díky
Starší reakce
Neco v gelu uz jsem od nich kupoval, a treba u
fytosel.eu/… jsem fakt zasl, co jsem za ty prachy dostal, bylo toho v tom kelimku pozehnane a v dokonalem stavu.
Kupoval jsem je take na:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Kosik od Tropicy za 155,- Kc. Bylo z toho 9 peknych pouzitelnych rostlinek. Rostou pekne, maji se k svetu. Jen to sazeni do liaporu
. Parmicky smejdi vsude.
Na Rostlinna-akvária.cz ji mají in- vitro je parádní..
Starší reakce
Ahoj, chtěla bych tuto rostlinku do popředí do liaporu, v eschopech na obrázku vypadá jako emerzní, takže přehodí listy, dá se v obchodech sehnat už "podvodní"?
zatím ji nemůžu sehnat ani v inzerátech. A jsou nějaké tipy co bych měla vědět před koupí? Nemám s těmito rostlinkami vůbec zkušenosti.
Starší reakce
Já bych za ty rozumy byl vděčný. Mám se ještě co učit
Každý umí něco jiného. Já IT. Chování rostlin, vč. závislosti na hnojení a jednotlivých prvcích teprve začínám objevovat. Jen nechápu proč, pokud to bylo teplotou, se to začalo objevovat pouze lokálně na několika místech a ne na porostu staurogyne jako celku.
infernus napsal: A limnophilu mám od srazu v 3 trojkách nově, tak uvidíme jak se jí bude dařit
Pokud ji nedonesl jeste nekdo jiny, tak bych o jejim puvodu neco vedel
. To vyrostlo pri snaze snizit hnojeni tak, aby byly Echinodory barevnejsi, pred tim jsem mel v akvariu ubohy zbytecek. A zdaleka jeste neni krasna, ma k tomu dost daleko, jak jsem ji kdysi mival temer bez hnojeni. A driv jsem nosil Heterantheru, dnes mam zase ubohy kousicek ji. Mozna cilenym davkovani jednotlivych slozek hnojiva by se dalo neceho rozumneho dosahnout, ale to uz je trosku vic laborovani, nez na co mam ted po praci jeste silu.
Já jsem nepsal, že vysoká teplota staurogynu vadí.
Přečtěte si znovu, co jsem v souvislosti s vysokou teplotou napsal.
A že jsem se na toto neptal zbytečně, dokazuje Infernova odpověď:
Vedro je tu od soboty, čili tak 4 dny.
Pro mě se ta záležitost začíná vyjasňovat, ale cpát sem své rozumy za každou cenu nepotřebuji.
Obě rostliny mám v aq také. S kosokvětem bojuji od úplného začátku ale nechci se ho vzdát. Po konzultaci se sidem, jsem začal přidávat železo a vypadá to, že jí to dost pomohlo. Posledních pár dnů, jsem začal přidávat i kh2po4 protože jsem se dočetl že kosokvět je žrout právě PO4, pořád to nějak nebylo ono. Je možné že by takto staurogyne na vyšší dávku (do 1mg/l) po4 zareagovala během pár dní? Předtím bylo v aq na 0. A limnophilu mám od srazu v 3 trojkách nově, tak uvidíme jak se jí bude dařit
Snad to nějak přežije. Staurogyne jsem zastřihl až k štěrku (poprvé) ale věřím, že obrazí.
0 23.07.2014 07:44 - Mám asi 5 rokov založenú nádržku.Dno total detrit.Cyrkulátor na biomolitane pri max.výkone + sústavné vzduchovanie.Úplne bez CO2 i bez ďalšieho hnojenia.Dosť silné osvetlenie.Staurogyne mi rastie krásne ba i riccia na hladine bublinkuje.
V podstate by človek povedal,že je tam všetko na prd,ale Staurogyne si tam hovie ako v bavlnke.
No byl to jen napad. A s hnojenim taky opatrne, kdyz poradne hnojim, nektere rostliny sice rostou jak silene, ale nektere si normalne odejdou. Jak hnojim malo, zase rostou jine rostliny. A jak jsem zjistil, nedokazu hnojit tak, aby rostlo cokoli, takze jsem si nasel co me akvarium chce, aby mi rostlo co nechci ozelet, a zbytek at si dela co chce, protoze zkusit drzet ve 200l akvariu 70 druhu rostlin je sice prima pokus, ovsem dlouhodobe neudrzitelny. Klidne muzes zjistit, ze ta na pohled krasna kombinace neni to ono, co se da snadno udrzet, a prilepsenim jedne rostline, jinym muzes ublizit.
Jiste to nekdo umi lepe, ale ja treba nedokazu udrzet v dobre kondici zaroven:
rybicky.net/atlasrostlin/heteranthera_zosterifolia - chce vic hnojit
a
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora , ktera pri silnejsim hnojeni konci.
Já si nemyslím že mám světlo na hraně, mimochodem těch plovouček tam bylo ještě více a ničemu to nevadilo. Jedině že by to začalo vadit až v posledních 2 týdnech kdy jsem udělal ty změny
Najednou měli více živin, ale bylo na to už málo světla, to by mohlo být. Večer při propláchnutí ty plovoučky ještě proberu. Díky za radu.
Mam svetlo docela na hrane, leckde bych mel pritlacit (lokalni mista) a jak neprotrham Echinodory, presne takhle to dopadne, opada Staurogyne listi, ...ted uz ani zadne nema. Kdyz se divam na Tve plovoucky na fotce, jsou primo pod svetlem, protoze jsou na fotce hodne osvetlene. Nestini Ti nahodou presne na ta mista, kde se to deje?
Posledne jsem prohlasil:"Tady bude svetlo!" a mel jsem pred sebou pul kyble listi a stale to jeste nebylo ono. Oko to nemusi poznat, ani ty lokalni rozdily, ale jak se mi rostliny zase probudily po velkem protrhani, to znat je.
Nemohu přesně říci. Vedro je tu od soboty, čili tak 4 dny. Dnes propláchnu 50 procent a zítra také, pak je to ale horší, protože odjíždím na 2 týdny pryč :( Doufám že nepřijedu a nezbydou tam holé pohýly
ta teplota nevadi,mam ji v 30stupnu a frci jako blazen,v tom bych problem nevidel
A ta vysoká teplota je v akva už déle nebo se dá vysledovat souvislost s problémy?
Všechny změny jsem již vrátil, akvárium propláchnu zítra. Teplota se mohla změnit dělším svícením, mimo jiné v Praze je poměrně horko a akvárium je v místnosti na jih. Teploměr na sypaný čaj ukazuje 30, což je více než na co mám nastaven teploměr. Chlazení nemám.
Akvárium "propláchněte", co do podmínek se vraťte zase o ty dva týdny zpátky a časem uvidíte.
Co teplota? Ta se v těch 14 dnech neměnila (směrem nahoru)?
Už jsem poškozené části vystříhal. Postihuje to celé rostliny. Takže myslím že i mladé listy. Změny můžu vrátit zpátky. Dělal jsem je kvůli blyxe. Byla taková zaprdlá a kvůli cabombě, měla dlouhé rozestupy mezi nody. Nahrávám pár detailů, snad z toho bude něco patrné.
Na deficit K to nevypadá. Postihuje to jak starší, tak i mladší listy?
BTW: Proč jste se pustil do změn, když dříve akvárium fungovalo dobře?! (Poté, co jsem vám zhruba před třemi měsíci doporučil, jak vyřešit problém s kosokvětem...)
Rostliny potřebují nějakou hranici. Tzn. srovnat hodnoty K, Fe, P... CO2, světla..
Prostě to musí být nějak ustálené. Po zvýšení hodnoty CO2 a dalších prvků se K dostává do pozadí. Sice jsi zvedl i PMDD, ale tam toho K není takové množství, které by jsi dodal jen s K samotným.
Draslík dodávám pouze v pmdd. Dle výpočtu jedna dávka dodá 0.688 K. Dávkuju denně. Myslíš že po zvýšení co2 jsou rostliny hladovější po K? Předtím jsem K taky nedodával a bylo vše ok. Mám objednané NPK tablety do dna. Možná to právě staurogyne, která má velký kořenový systém, prospěje.
A kolik dáváš draslíku?Já bych řekl,že je to právě nedostatek draslíku.
Ahoj, v posledních dnech pozoruji rozpadání/uhnívání staurogyne. Změny jsou docela rychle viditělné. Změny které jsem v posledních 2 týdnech udělal:
Prodloužil dobu svícení z 9 na 11 hodin
Zvýšil dávkování PMDD z 4ml na 8ml - standardní obsah a podíl složek s plantex.
Zvýšil sycení CO2 a tím i došlo k snížení PH z 6,7-6,8 na 6,5-6,6
Dávkoval FE z chelátu Fe EDTA. Obsah fe mírně nad 0,5 mg/l.
celou tu dobu bylo no3 cca 25 - 30mg/l, po4 na 0. To ale bylo i před tím celou dobu a starogyne byl bez problému. Chtěl bych vědět, jestli problém se staurogyne způsobyla nějaká z těchto změni, nebo jestli se jedná o něco jiného. Děkuji za případné názory.
Jedná se o 3 lokální místa, které pustupují dál. Zbytek staurogyne je zatím v pořádku.
Starší reakce
Nech to tak, jak to máš.
Takhle je to ideální. Já jen, jestli to nezanedbáváš.
Zatím měním poctivě 25l obden. Takže zkusit měnit se stejnou frekvencí třeba 50-60? Nemůže to negativně ovlivnit záběh akvária?
Nevzdávej se jí a radši se jí pokus udělat dobré podmínky. Né vždy CO2 znamená vše.
Zkus vyměnit 1/3 vody. Měň teď trochu častěji vodu(né moc). Ono může být i chyba jen v tom, že rostliny vyčerpaly jeden prvek(třeba železo), které si už nemohou brát. Výměnou vody ho tam zase naženeš a tím můžeš i staurogyne nahodit k růstu.
(Tím jsem nechtěl říct, že za to může nedostatek Fe.)
Ostatní rostliny zatím rostou a podle příznaků (uhnívající stonky) jsem nebyl schopen identifikovat chybějící prvek/prvky. Rád bych začal hnojit, až budu vědět, co je potřeba. Nerad bych se potýkal s řasami. CO2 bych taky raději začal přidávat, až se něco naučím.
Čili zatím to vypadá, že je to rostlinka spíše vhodná do nádrží s dodávaným CO2 a asi se jí v této fázi vzdám.
Z ceho tsvchudakcrostlinka má asi růst, když žádné živiny nedodavate. Základem je co2 a urcitevhnojeni pmdd. Myslim ze vyžadovala též přihnojování zelezem
Mne tahle rostlinka bez CO2 vubec nerostla. S CO2 mi roste i v akvariu, kde mam mene svetla nez ty. Substraty v akvariich mam Liapor a Terramol.
Starší reakce
Na začátku, kdy akvárium zakládáš je skoro pravidlem, že stoupají dusitany, amoniak. Není to dobré, proto se přidávají rychle rostoucí rostliny, které se to pokouší odbourat a dát na správnou rovinu, ve které to má být.
Tento plevel dost lidí daruje, takže si myslím není problém se někoho zeptat s tím, že mu to pak vrátíš popř. to pošleš dál.
přesuň se sem
rybicky.net/forum/15 nahoře v modrým rámečku jsou odkazy,zkus se na to podívat
a hlavně tahle diskuze už patří právě do toho vlákna.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 5 6
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 6981x