Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Životnost zářivek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Životnost zářivek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2010 22:11 Muž NIKO [527]
Neprodává někdo jeté trubice-domluvíme se na ceně,ať ušetřím.DĚKUJI smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2010 20:39 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: Sid
Glo zářivky mám kupodivu ještě svítí i po roce avšak o kolik se zmenšila svítivost bohužel neurčím, avšak ze zkušeností s těmito zářivkami i s Glo, bych určitě doporučil běžné např. Osramy nebo Philipsy, Glo i po roce vypadají jako by svítily už deset let, povolují na nich součástí, rychle se ničí atd. no a cena děsná, fakt to za to nestojí X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2010 20:17 R Muž romant [27987] Re: tom05
Co třeba kombinace 830 a 840. Mě i rostlinám to vyhovuje. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2010 20:03 tom05 Re: Sid
Děkuji za rady.Jaké třípásmové zářivky by jste mi doporučil?Já právě nevím, které jsou vhodné pro rostliny a jak se dají kombinovat?Děkuji za další reakce.
Tom05..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2010 19:37 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: tom05
...jaká je životnost Glo zářivek...
Sám výrobce udává životnost (podle typu) přibližně 1 rok. Ke konci životnosti ale pokles svítivosti může dosáhnout až 50%!
Porovnejte si ještě cenu GLOGLO zářivek se standardními třípásmovými (nebo i plnospektrálními) zářivkami, jejichž životnost se pohybuje kolem 4-5 let, pokles svítivosti na konci životnosti kolem 10%, a musíte dojít k jedinému závěru... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2010 19:11 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: tom05
www.zoohit.cz/…

Určitě to může mít vliv na řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.06.2010 18:50 tom05 – Životnost zářivek Glo
Chtěl bych se vás zeptat, jaká je životnost Glo zářivek.Např. Flora Glo, na obalu jsem dobu životnosti nenalezl, tak se ptám vás?Má to nějaký vliv, když je zářivka za hranicí životnost na řasy?Stalo se mi, že rostliny mi vůbec nerostou,ale řasám se daří.Děkuji vám za reakce.
Tom05.. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 10:27 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: JuraS
Zkuste a uvidíte. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 09:52 JuraS Re: Sid
díkez..hnojivo už nekapu...zjistil jsem že jsem nakapal víc než je zdrávo a hnedle jsem vyměnil 50% vody abych to naředil...teď dám pohov a měřím reálné kapání...ve výsledku to vypadá, že pmdd naředím místo do 400 ml do 2 lt..a můžu kapat aniž bych přesytil akva hnojivem...vyměním tedy speciálky..díky za info...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 09:32 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: JuraS
Pravděpodobně přehnojeno. :-) Pokud rostliny stagnují a vy kapete a kapete... hmm
U širokopásmových zářivek (GLOGLO a na 99% "77") je životnost cca 8 měsíců, pak razantně klesá účinnost. (Vy jimi svítíte 3/4 roku...)
U standardních třípásmových (8xx) je životnost minimálně 3 roky s poklesem svítivosti +-10%.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 09:10 JuraS – Životnost zářivek
Omluva, vím že to tady někde je, ale nevím jak správně definovat dotaz.
Jaká je životnost širokopásmovách zářivek fy. osram, phillips ? Mám 865, 77 fluora, 840, aqua glo..kytky mi začali stávkovat..hnojím pmdd, sytím co2..pmdd kapat do akva vidím, co2 bublinky taky a pH se mění, ryby jsou v pohodě, voda dle testů taky..jediné co nedokážu měřit je světlo..nemám krycí sklo..svítím dostatečně..napadají mě 2 možné příčiny stagnace kyti..změna proudu výstupní vody..čeřím hladinu kvůli okřehku (aby nebyl) a mastné hladině a pak 3/4 roku zapínání a vypínání osvětlení..
jsou zářivky už kaput ? svítí to jo ale svítí furt svým spektrem...? jen ta 77 fluora by měla na kytky stačit...dřív jsem kytky vyhazoval z okna a teď ...? darmo mluvit...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2009 23:10 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: olwy
Nevím, kdo vyrobil trubice do vašeho osvětlovacího tělesa, takže netuším, jak je to s jejich životností. hmm
Co se týče značkových trubic, údaje o jejich životnosti a poklesu svítivosti najdete v příslušném katalogu výrobce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2009 23:06 Muž isamik [180] Re: olwy
cca po 15000h 90% svitivost katalog philips... ted mne tu mozna nekdo opravi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2009 22:52 Muž olwy [24] - Tetry
Omlouvám se, že do toho jako laik vpadávám, ale zaujalo mě, jak dlouho vydrží podle Vás 8xx. Znamená to, že tak dlouho vydrží i moje 840 - tamara 21 W, T5, výrobce fulgur - www.fulgur.cz/…

Chystal jsem se kupovat co pár měsíců nové trubky, ale kdyby to nemuselo být, rád bych ušetřil. Děkuji za odpověď a případně i vysvětlení.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2009 17:55 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: pard
...Protože blikají. Vidět blikání by nebylo vůbec příjemné. Nevím jak vidí ryby, ale doufám, že to blikání nevidí.
To máte pravdu - od toho věda pokročila, abychom to blikání neviděli. (I když - lidské oko je poměrně nedokonalý orgán - lehce se nechá oblafnout. :))
Výrobní náklady jsou téměř totožné, když nepočítám zastaralé tlumivky.
Asi děláte ve výrobě... :-)
Tak co třeba obchodní strategie? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2009 11:33 Muž pard [5] - LabyrintkyRe: Sid
Skutečně? Mohl byste vysvětlit, proč tomu tak je?
Protože blikají. Vidět blikání by nebylo vůbec příjemné. Nevím jak vidí ryby, ale doufám, že to blikání nevidí.
Co třeba výrobní náklady?
Výrobní náklady jsou téměř totožné, když nepočítám zastaralé tlumivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 07:53 JuraS Re: pard
Mám v uzavřeném krytu namontovaný ventilátor. Z PC z chladiče CPU. Ty bývají nejkvalitnější. Maximální otáčky není dobré bez rozvodu vzduchu uvnitř pouštět. Je to jako bys stál u pootevřených dveří kde je silný průvan. K řízení ventilátoru jsem si vzal obyčejný říditelný zdroj od hama. Umí od 1,5 V do 12V. Prozatím nepoužívám protože s 200W topením a 4 mi 30w zářivkami se mi daří udržet teplotu mezi 28 a 29 C a to mají terčovci rádi...a odhlučnit ? k montáži do pc se prodávají buď gumové "šteflíky" místo šroubků, nebo gumová podložka..hlavně nezapomeňte osadit zvenčí prachovou clonu, stačí dámská punčocha jinak budete mít akva plné prachu..při opravách pc se někdy divím kolik prachu ventilátory dokáží nasát dovnitř...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2009 23:11 XY Re: pard
Bohatě stačí obyčejný ventilátorek z PC.Počet kusů zvolit podle velikosti akva.My máme na 112-ctce(uzavřený kryt,3x18w) jeden ventilátorek z PC o velikosti 5x5 cm/12V/0,09A napojený na zdroj 12V/100mA(takže jede naplno,ale slyšet skoro není)a v pohodě stíhá chladit.Pořizovací cena i s novým zdrojem celkem cca 130Kč.Důležité je,aby foukal do akva.Má to jen tu nevýhodu,že se na hladině usazuje prach,ale furt lepší než mít uvařený ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2009 23:04 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: pard
...Ale stejně máme velké štěstí, že nevidíme jaké světlo zářivky skutečně generují, jinak by nám bylo asi hodně špatně...
Skutečně? Mohl byste vysvětlit, proč tomu tak je?
Taky je celkem zajímavé, že většina krytů se vyrábí pouze s trubicemi T8, když k tomu neexistuje logický důvod...
Co třeba výrobní náklady? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2009 22:44 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: pard a akvaristik
ještě je tu jedna možnost, a to že se vyrábí i něco jako klimatizace pro Akvaria ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2009 20:58 Muž pard [5] - LabyrintkyRe: akvaristik
Řešil jsem to 12 cm ventilátorem na PC, regulátorem otáček(stačí odporový) a samozřejmě zdrojem. Celé se to zapne spolu se světlem a ofukuje to zářivky.

Problém širokomásmové zářivky je v její hodně omezené životnosti, proto bych se bál, že s ní nadělám víc škody než užitku. Pro fajnšmekry by mohla být dobrou volbou Osram Fluora 77, ale běžný akvarista by se spíš měl poohlédnout po Osram Lumilux a podobných, řad 8xx a 9xx. Pozitivum je, že dnešní zářivky se s těmi původními nedají srovnávat a jsou o mnoho lepší, což je dané hlavně výzkumem luminoforů pro obrazovky. Ale stejně máme velké štěstí, že nevidíme jaké světlo zářivky skutečně generují, jinak by nám bylo asi hodně špatně. :-D Dost mi chybí, že není žádný ověřený zdroj, který by porovnával použití různých typů zářivek v akvaristice. Vždycky to skončí, že někdo napíše, které zářivky se mu osvědčili, ale většinou už bez porovnání k jiným. Taky je celkem zajímavé, že většina krytů se vyrábí pouze s trubicemi T8, když k tomu neexistuje logický důvod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2009 20:41 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: pard
Vím, že existují vemtilátorky na akvária, jsou podobné, jako do PC, ale zatím jsem je nesehnal. Dělají se v provedení 1, 2, nebo 3 ventilátorky v plastovém tělese, které se přidělá zezadu do krytu akvária. Jestli to uchladí, nevím. Ale mám podobný problém a pátrám po dodavateli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2009 20:25 Muž pard [5] - LabyrintkyRe: XY
pokud je zářivka v uzavřeném krytu(tudíž na ní působí vyšší okolní teplota),klesá její životnost
Zajímavé je, že T5 jsou konstruované na vyšší provozní teplotu a mají životnost 20 000 hodin. Platí úměra příkonu ke svítivosti a vyšší příkon T5 je vykoupený vyšší provozní teplotou, proto bych to neviděl tragicky. Spíš mám problém, jak uchladit celé akvárium, než s životností zářivek. Ve chvíli, kdy by to už mohlo zářivkám vadit, by ryby byly skoro vařené. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 17:13 Usine Re: XY
Světelný šok dnes rostliny neutrpí protože rozdíl mezi 2 - 3 roky starými trubicemi 8xx a novými není nijak výrazný. Těch 10% nebo i podstatně více je rozdíl po jejich umytí a také se nic nestane. Trochu mě to připadá jako několik stále omílaných a opisovaných pravd, které postupem času ztrácejí něco ze své pravdivosti. :-) Ve svém akváriu za těch více jak 20 let jsem vyměnil něco trubic a nikdy se žádný šok nekonal, právě naopak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 13:41 zrada Re: XY
XY napsal:... Přeci jenom pokles svítivosti byť i jen o několik procent rostliny poznají...
V tom případě budu majitelem nějakých natvrdlejších jedinců. Zatím nic nepoznaly. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 12:50 XY Re: zrada
Tak to je velmi zajímavá informace.Ale 6 let se mi zdá přeci jenom přespříliš.A i když mám EP stejně zářivky preventivně vyměním max.do 2 let.Přeci jenom pokles svítivosti byť i jen o několik procent rostliny poznají.Ne nadarmo se doporučuje vyměňovat zářivky postupně,aby rostliny neutrpěly světelný šok a to i pokud dáváme stejný druh trubice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 12:04 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: XY
Jak píše Zrada - když něco funguje, neradno do toho šťourati. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 11:57 Muž kortezhugo [983] Re: zrada
"Nejsem chudý ani Greenpeace, ale měnit kvalitní trubice po roce mi přijde zbytečné" - to suhlasim...
...na Philips-och sa udava zivotnost 20000h-s EP a 15000h-s tlmivkou...a iba mierny pokles svietivosti...

Edit: ...som sa kopol - pri 12h cykle dokonca 23000-EP a 17000-tlmivka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 11:41 zrada Re: hf
hf napsal: Nedochází tam k degradaci luminoforů a tím ke změně vyzařovaného spektra resp. energie podstatně dříve? Jaký to má vliv na kytky? Nechci tu tvrdit, že nedochází k nějakým změnám v průběhu času, to jistě ano. Ale zřejmě nebudou tak dramatické. Sám mám v uzavřeném krytu třípásmové trubice (T8) šestým rokem a všechno funguje tak jak má. Rozhodně bych je vyměnil, kdybych shledal v akváriu nedostatek světla. Ten se však nedostavuje, tak bych řekl, že vhodný termín bude v okamžiku kdy zhasnou. :-). Nejsem chudý ani Greenpeace, ale měnit kvalitní trubice po roce mi přijde zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 01:59 XY
Mám otázku.Někde jsem četl,že pokud je zářivka v uzavřeném krytu(tudíž na ní působí vyšší okolní teplota),klesá její životnost(svítivost)rychleji než v otevřeném prostoru a měla by se vyměnit mnohem dříve : cca po roce či roce a půl podle doby svícení.Jaký je váš názor?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 01:45 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: hf
S trochou nadsázky - asi tak nějak. :)
Ovšem s ohledem na cenu těchto zářivek by se nic nestalo, kdybyste se rozhodl vyměnit ji i dříve. Třeba po 2-3 letech? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 01:32 Muž hf [54] Re: Sid
To znamená dokud 8xx svítí tak není třeba cokoliv řešit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 01:31 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: hf
K poklesu svítivosti určitě dochází i u třípásmových zářivek, :) ale tento by neměl být nějak "dramatický" - ke konci životnosti by měl dělat něco kolem 10-12%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 01:05 Muž hf [54]
Zpět k zářivkám.

Jak se pozná že je čas stávající zářivky vyměnit? (Osram 827) Uváděný "service life" 16.000h je předpokládám životnost než se to vysere úplně (cca 3 1/2 roku při 12h svícení). Ale skutečně ta zářivka svítí stejně nová jako 3 roky stará byť funkční? Nedochází tam k degradaci luminoforů a tím ke změně vyzařovaného spektra resp. energie podstatně dříve? Jaký to má vliv na kytky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 20:14 Zdenek58 Re: ezechiel
Mně vydržela "kvalitní" zářivka čínské výroby DZ 11 svítit od 17.12.2008 do tohoto víkendu po dobu 11 hodin denně... Podle papíru životnost 8000 hodin rozzureny .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 19:22 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: chicko
Výrobci doporučují měnit zbytečně často, aby na tom pěkně vydělali. To je ten důvod. Samozřejmě zářivý výkon a spektrum se časem mění k horšímu, ale většinu moderních svítidel bohatě stačí měnit tak jednou za 2 roky (normálního užívání - asi 11 hodin denně nepřetržitě).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 19:05 Muž isamik [180] Re: chicko
A proc je menis tak casto? Koukal si nekdy kolik udava vyrobce pokles ucinnosti po nejake dobe?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 17:45 Muž chicko [124] Re: Jurasek
Já zářivky měním jednou za rok(postupně-mám 3) ale nikdy je nevyhodím, protože ještě "pěkně" svítí, a tak přijdou do kuchyně a po další výměně do garáže, kde na občasné svícení stačí, v zimě je poničí mráz a na jaře je odnesu do sběru :-D -to je můj koloběh X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 17:35 Muž Jurasek [137] – Výdrž zářivky
Měl jsem nad akvárkem zářivku T5 14W, ještě původní, šlo o kuchyňské osvětlení. Měl jsem ji asi rok, svítil jsem 12 nebo 13 hodin denně (řízeno spínačkama). Za tu dobu měla nasvíceno tak 4500 hodin, když přestala svítit. Není to na zářivku nějak málo? Jde o nekvalitní zářivku, nebo o ne zcela dobrý předřadník?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2007 11:23 Muž [] Re: Milan
To poznáš jednoduchým testem.Dej stávající a novou stejneho označení vedle sebe a zapni je.Uvidíš rozdíl.A každý by měl svoji oblíbenou a osvědčenou zářivku mít doma ještě jako záložní kus, pro případ že stávající ukončí svoji životnost.Je to dobré ihned vyměnit, než to jít narychlo shánět někam do města. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2007 20:30 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Milan
mě se začaly dělat rasy ale zarivku mam od srpna tak co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2007 20:26 Milan Re: Štěpán
No jo,ale vsude se pise opotrebovane zarivky vymenit,tak me to zajimalo jak se to pozna.Nechci rasu v akva :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2007 20:04 Štěpán Re: Milan
Když pořád pěkně svítí, tak se přece nemusí měnit! Zářivky vydrží dlouho. Třeba tři roky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2007 19:49 Milan – Zarivky
Jak se pozna,ze zarivka by se mela vymenit,kdyz jeste pekne sviti,ale je 1a pul roku stara :-O

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3692x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14869-zivotnost-zarivek?od=51