Set nebo klasické akvárium?
No je i není.Taky jsem začínal se setem a teď z něj zůstala už vlastně jenom nádrž.
Do setu bych už nešel,lepší je si to sestavit sám.
Co se týče světla já za sebe bych doporučoval toto (je vyzkoušené a zatím spokojenost)
www.profiplants.cz/…
+ stmívač na snížení intenzity a vyladění osvětlení
www.profiplants.cz/…
Světlo mám postavené na krycím skle.Rozhodně ať už bude jakékoliv,mělo by být na celou délku AQ.
Co se týká filtru,tak setový jsou snad všechny možná na některé výjimky od renomovanějších(dražších) výrobců nedostačující.Raději bych volil čerpací hlavu+kostku biomolitanu,nebo vnější filtr.Samozřejmě s parametry pro tento objem.
0 10.01.2017 19:08 Spenata – Kryt se správným osvětlením
Pokud můžu, vetřu se tady se svým dotazem. Uvažuju nad setem, ale vlastně jenom kvůli víku s osvětlením. Kryt je pro mě nezbytný, protože máme kočky. Nemám, ale možnost si ho nechat někde vyrobit a co jsem viděla zatím kryty s osvětlením, tak buď byly velmi drahé nebo mi připadaly stejné jako právě v těch setech. Jen tak mimochodem, jakou zářivku či raději LEDku bych potřebovala pro AQ 60x30x30? Do začátku se nechystám na žádné náročné rostlinky, budu hledat právě ty označené pro začátečníky...Pokud se v tom najdu a přesvědčím manžela větší akvárium bude následovat. Jelikož je pro mě momentálně kryt s osvětlením prioritou, zaměřím se při výběru AQ na to a kvalitnější filtr můžu vlastně pořídit kdykoliv....Je má úvaha úplně zcestna?
Starší reakce
Právě. A já jsem opravdu začátečník, takže se snažim o jednoduchost a hlavně aby to nebylo finančně nákladný.
Alobal je dobrý jednoduchý řešení celoplošného reflektoru, existuje i řešení reflektoru přímo nad zářivku, mrkni do vyhledávače. Ono jenom o světle to není, je to i o ostatních živinách, dostatku, nedostku a hlavně kontinuitě v dodávce CO2 ať už z vlastních, či cizích zdrojů. Prostě takovej vyladěnej mix.
Jak si možná vzpomeneš není to tak dávno co jsem to také řešil,náhradu za Aquael 350.A dnes si opravdu nemohu ztěžovat,mám dostatek místa i dobrou filtraci.A dobře si ještě pamatuji jak mi ten vnitřní filtr dost vadil v tak malém akva.Neříkám že co nejdříve,ale možná časem také dojde ke stejnému řešení.
Zkusim větší molitan a uvidim. A taky mám v plánu trochu rozptýlit světlo z tý zářivky. Napadlo mě nalepit ze spodu krytu alobal,aby se to odráželo rovnoměrně. Co vy na to?
Jsou lidi, kteří v akváriu nic z techniky nesnesou.
Tím neříkám, že kolega co to doporučuje k nim patří, myslí to dobře, stran kvality filtrace.
No ta externí filtrace se mi zdá trochu zbytečná
A nebo to můžeš časem vyřešit externím filtrem
co si budeme říkat v 54l akva je málo místa.
Ano tušil jsem to. Doporučuji výměnu za klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu a nebudeš na to muset rok sáhnout. Ten filtr je tzv. honič vody, má výkon, ale pramálo filtračních hmot, zato čerpcí hlava s kostkou ta má jak výkon, tak několikanásobnej objem té filtrční hmoty a to je to oč tu běží.
Edit: Jak píše kolega, možné řešní.
Z toho si nech maximálně hlavu, ale dej jinej molitan..klasickej akvacit a velkou kostku. Velikost tý origo je směšná.
PAT-mini filtr, výrobce Aquael, Polsko. Víc jsem nevyčetl.
Já jsem z prezentace nevyčetl co je to konkrétně zač, dej konkrétní označení a uzavřeme to buď ponecháním a prodloužením intervalu a nebo doporučíme výměnu za něco účinnějšího.
Tak dobře. Maximální výkon toho filtru je 400 l/hod. Mám ho nastavenej asi na polovinu. Stačí to tak? Ten interval prodloužim. Dík.
Pokud to praní filtru není nutné, tak proč tak často? Pokud nutné je, tak na to akvo a osádku nestačí, jednoduchá matematika. Pokud je to praní filtru činěno v rámci očisty tak nějak preventivně, tak bych to přestal dělat a ten interval prodloužil do doby než si samotný filtr o tu očistu řekne(viditelně snížený výkon).
No dobrej článek, ale pochopil jsem z toho častá výměna vody by to měla korigovat. V tom 54 litrovým akvárku měním každý týden 14-15 litrů vody. Každých 14 dní vyperu filtr. Snad jedině že bych měl přerybněno, ale 18 ryb a jeden šnek mi nepřipadá zas tak přehnané.
To je fakt. Ty čínské mají jisté estetické vady, ale dá se to
. Na druhou stranu se dá spolehlivě zmršit i jinak nádherný set od Ferplastu za desetitisíce jak jsem byl nedávno svědkem.
To já jen aby bylo jasné, že mám jen ty nejhnusnější komerční zájmy
Akorát, že mne momentálně nesponzoruje žádná značka
Jasně, že si to člověk musí zkusit, aby na to přišel. Takže kdo chce montovat akvárka, ať je montuje, kdo ne, ať zvolí set.
Určitě Honzi...přiznám se, ale že je to pak o volbě dekoru...Ty čínské jsou přece jen esteticky méně dotažené a tak si toho i citlivější baby všimnou. Chlapům je to fuk. Hlavně když to funguje a plní ty níže zmíněné funkce
Já na propagaci dobrých věcí nevidím nic špatnýho a to vtloukání do hlavy je někdy třeba, stačí když si člověk přečte, nejenom tohle vlákno. Jistě si rozumíme.
Ono když se to umí tak jde udělat pěkná a provozuschopná nádrž i z levného čínského setu.
Ale to není propagace. Ba ani snažení o to vtlouct to do hlavy. Dlouhá léta jsem jako chovatel s takovým typem nádrže nepřišel do styku. Pak jsem se dal na "globální komerci" ,a občas mimo klasických akvárií, takové nádrže stavím pro zákazníky. Mají specifické požadavky. Místo telky, bytová dekorace, co nejméně práce a tak podobně, známe to...No a pak jsem měl možnost se blíže seznámit s produkty Tetry a Sery v tomto segmentu a náhle se sety nemám problém. Schválně jsem vynechal Juwel, protože ten má jeden problém, je občas trochu drahý, na to co poskytuje, i když jinak samozřejmě kvalitní.
Takže pokud má někdo akvárko opravdu jen na koukání a nic od toho nečeká, chce se mu věnovat v rámci nutnosti a mít pocit, že má doma něco živého, co neštěká, nemňouká, nekřičí a nesmrdí, není nad seráckou šedesátku
Vím o čem mluvím...
Vy...Bez dostatečných zkušeností se do setu raději vůbec nepouštět, obvykle to bude znamenat velké zklamání a vyhozené peníze.
Já...Pokud budete prasečit s nádrží, je to úplně jedno, zda máte set nebo akvárko z komponentů...
A zase asi již po xxxté...kvalitní sety jsou dobré nádrže!
Ja si myslím že kúpiť klasické akva výjde dráhšie ak si sám doma nepostavím kryt, kedže kryty na akva resp. celé osvetlenie samostatne výjde strašne veľa peňazí, kde pri sete to už máš hoci obvykle je tam to svetlo slabšie ako by malo byť a flitre ako bolo spomenuté sú riadny fúkači.
Ale obecně k setům - vždy jsem byl velký odpůrce setů. Až letos když jsem plánoval třístovku jsem se dostal k nabídce firmy
www.iakvaristika.cz . Chtěl jsem si od nich koupit jen skříňku pod akva a zbytek sestavit sám, ale po získání referencí od majitelů celých sestav jsem si nakonec také objednal celou sestavu a nelituju. Jsem tak spokojen, že jsem si teď objednal i 112litrový set i se skříňkou za velmi přijatelnou cenu. Zatím nemám odzkoušeno, nebyl čas sestavit, ale myslím si, že místo filtru přijde kostka s Atman čerpadlem, jak už jsem u menších akvárek zvyklý, ale jinak to vypadá moc dobře.
Mám-li své zkušenosti shrnout:
- poskládat si sám akvárko má výhodu v tom, že přesně vybereme to, co chceme, ale zabere to spoustu času a někdy to může vyjít i dráž.
- chceme-li set, čas neušetříme, musíme ho věnovat velice pečlivému výběru. Bez dostatečných zkušeností se do setu raději vůbec nepouštět, obvykle to bude znamenat velké zklamání a vyhozené peníze.
- pro začátečníka je nejlepší cestou koupit si zajetou sestavu od zkušeného akvaristy, jak tady radila jane91
Přečti si tenhle článek a najdi si v tabulce do jaký kategorie bude pasovat Tvoje akvárium a budeš trošku blíž příčině té řasy, co Tě trápí.
www.horacovoakvarium.cz/… 0 29.08.2012 22:03 Luky89 Já mám taky jenom 54 litrový set. Výrobce je Aquael Polsko. Bylo až podezřele levné cca 1700 Kč i s kamením na dno. Celkem je všechno v pořádku až na zářivku, která nejspíš svítí moc, protože přímo pod ní rostou vousaté řasy. Divím se tomu, protože má jen 11 wattů, ale je to tak.
Skúšala som doň dať rastlinky, ktoré mi rástli všade, v každých podmienkach. Napr. Cryptocoryne affinnis mi v jednom akva kedysi (predtým než som dodala 2. trubicu) rástlo pri 25w na 160l. Takže ma veľmi prekvapilo, že tu mi neprosperovala vôbec. Voda bola použitá z toho istého zdroja + voda práve z toho 160-litrového. Takže uvidíme. Teraz je to po prerábke, tak som zvedavá
to se blbě střílí od boku..
snad jen pár obecných věcí - když nerostou ty rostlinky co tam máš, zkus jiné druhy.. taky můžeš mít moc nebo naopak málo živin v poměru k síle osvětlení..
mně už se v tom akvárko vystřídalo kopec druhů rybiček (tetry žhavé, pancíci skvrnití, gupky, platy, potěr kančíků červenohrdlých atd, + je tam spousta krevetek Red cherry) i kopec druhů rostlin, akvárko sloužilo už několika účelům (okrasné, odchovné pro ryby, něco mezi tím, odchovné pro krevetky).. ale nikdy jsem neměl problémy že by mi rostlinky nerostly.. momentálně tam je jeden Echinodorus parviflorus, pár stonků bacopy, na kořenu Microsorum Pteropus a miniaturní Anubias Barteri var. Nana, ve vodním sloupci růžkatec a na hladině Pistie.. a vše roste naprosto OK.. (předtím tam byly různě hygrophily, heteranthera, echinodorus bleheri, liliovníček, kryptokoryny sumatránská a červená atd atd.. něco rostlo hůř, něco líp.. chce to jen zkoušet a najít to co zrovna v tom kterém akvárku pojede
)
Keď je tých 15w dosť tak mi vysvetli stagnovanie rastlín a hnedú riasu
Za rady budem vďačná.
Já kupovala set před rokem a nebyla a není to žádná tragédie.
Jistě, nepatří mezi "top", a ted už bych si vybrala jinak a poskládala si vše sama, ale jako úplný akvaristický zajíc bych s tím skládáním dopadla možná hůř než se setem
Mám set od Eheimu, filtr dostačující (Eheim Aquaball), topítko nepoužívám, světlo nic moc (36W/126l), ale myslím že pro začátečníka je to možná i lepší.
Jen ten plastovej kryt je hnusnej
sety sety sety... nekonečná debata
já mám doma momentálně v provozu 8 nádrží, z toho 3 setové..
1) 54L Waterhome, osvětlení 1x15W, bez topení, setový filtr nahrazen bublifukem - funguje, rostlinky rostou (některé až moc), krevetky i gupky prosperují. Takže řečem že někomu nestačí na pohodový provoz 54L akvárka setová 15W zářivka se směju.. Stačí, chce to jen chtít
2) 82L Sun-Sun, 2x15W, bez topení, filtr v setu nebyl - použit molitan s čerpací hlavou - taktéž vše bez problémů, Heterathera Zoosterifolia i Echináč Ozelot red rostou naprosto OK. Mikrorazborkám, kakaďákům i otíkům se daří dobře
3) 200L AquaNova, 3x90W, setový skrápěcí filtr (s upravenýma filtračníma hmotama) - tady mám tlamky, a vše funguje naprosto OK
dalších 5 nádrží (252L, 2x37L, 33L a 15L) jsou seskládáné ze samostatných komponent a fungují úplně stejně jako ty setové - taky dobře...
Název tohoto tématu je jasnej nekonečnej příběh mezi mnohdy nesmiřitelnýma táborama zastánců a odpůrců té či oné varianty. Já sám za sebe budu lehce provokativně konstatovat že je to jedno, protože když se to alespoň trošku umí(v čemž může být problém), tak bude člověk umět, říkejme mu akvarista, vyjít s tím co má k dispozici a provozovat akvárium, jehož fauna a flora je přizpůsobena daným parametrům. Pro začátečníka bych viděl jako ideál nějaký ten set 112 litříků(pokud to jenom trochu prostorový možnosti dovolí) s lehce poupraveným filtrem (výměna za čerpací hlavu), dvěma 18W zářivkama a vzhůru do toho. To stolitrový akvárium považuji za vhodnější. Čím menší akvo, tím větší problém i při sebemenší chybce.
Mne sa osvedčili akváriá, ktoré mali predchádzajúceho majiteľa, s tým, že som si doladila, čo som potrebovala (osvetlenie, filter, a samozrejme potom už podľa nárokov rýb a rastlín ostatné veci). Síce sú už použité, ale človek, ktorý študuje je dobrá každá ušetrená koruna. To, čo ušetrím oproti úplne novému akva môžem využiť na kúpenie kvalitného osvetlenia a pod. Samozrejme, vyplatí sa to len keď človek kupuje nepoškodené akva. A to som zatiaľ šťastie mala (už klopem
)
Není to úplně tak. Je i pár setů, které mohou bez úprav slušně sloužit. Příklady jsou i zde ve vláknu. A přidám ještě argument, že na druhou stranu mnoho akvaristů začátek se setem nastartoval do akvaristiky ve velkém.
Jo, a nevím proč ten, kdo si sestaví nádrž sám musí být chudý a kutil? Spíš už když tak dojede ten, kdo si to nechá připravit až pod nos.
Sety jsou na nic. Jen vyhozené peníze a zničené nervy že nic nejde tak, jak by mělo.Domnívám se , že mnoho začínajícíh akvaristů na sety dojeli a úplně je to odradilo od dalších kroků. Když už si chcete pořídit nové akva ,tak buť si sám kompletně sestavit - alternativa pro chudé a kutili, nebo si ho nechat udělat a vybavit u odborníků přímo dle přání- ovšem to je trochu(více)dražší.
No, u mňa to prebiehalo tak, že som ho dostala, potom som ho naplnila, po asi 3 či 4 dňoch tam išla prvá gupka (a potom postupne som dopĺňala každý deň 1 rybku). Žiadne choroby ani nič. Používala som teda filter z toho setu, po asi 2 týždňoch tam bola hnedá riasa, to som pripisovala tomu, že je to nové akva. Rastliny tiež nerástli to som pripisovala tomu, že ešte sa nechytili a treba trpezlivosť. Tak som čakala. Po asi 1 mesiaci to bolo stále také isté. Takže asi pred týždňom som do polovice akva vyprázdnila, hodila som tam starý (môj úplne prvý) filter, ktorý má za sebou už pekné 2 desaťročia. Hodila som ho tam aj so všetkou špinou, ktorá na ňom bola nachytaná (klasické externé čerpadielko). Teraz bežím s dvomi čerpadlami, aspoň dočasne, kým ten starý nebudem opäť potrebovať v menšom akva kvôli mladým. Zatiaľ to vyzerá ok, ale je to eštelen pár dní odkedy to tak beží, takže uvidím, čo sa dá ešte robiť.
Ale keď už nič iné, tak mi to prinieslo aspoň skúsenosť
První i druhé akvárko jsem kupoval samostatně četně vybavení a osvětlení samo domo, tak jak si myslím, že by bylo vhodné. Vzhledem k tomu, co jsem tady na stránkách četl, a ty to opět potvrzuješ, tak set bych si nekoupil. Raději všechno samostatně, sice dráž, ale pořádně. Myslím, že by se dalo použít takové přísloví, že nejsem tak pohatý, abych si mohl kupovat levné věci.
Aké máte vy skúsenosti so setovými akva z obchodov? Ja som zatiaľ mala len negatívne skúsenosti, veľa vecí v tých akva nie je "dotiahnutých". Ja som kupovala takto 54l akva, samozrejme s krytom, osvetlením, filtrom, termostatom. Asi najlepšie z tohto všetkého bol ten termostat. Filter je ten tzv "honič vody", osvetlenie je slabé, rastliny stagnujú. Síce sú zdravé, ale nerastú. Len veľmi pomaly. A to sú rastliny, ktoré sú nenáročné na svetlo (merala som pH, ale to je v poriadku 7,0). S tým súvisí aj hnedá riasa na skle a kameňoch v akva. Kryt mám otvorený, aby voda nesmrdela, kvôli skúsenostiam, ktoré má rodina. Takže môj prípad je ešte ten lepší. Rodina si kúpila ešte skorej ako ja akvárium, o niečo menšie ako to moje. Katastrofa, ako som spomínala, voda smrdí, už 2. deň po výmene vody. Tu je osvetlenie dosť silné, ale zato rastlinám sa nedarí, listy sa rozpadávajú. Filter takisto len "honič vody". Prvé rybky, ktoré boli v akva, spáchali samovraždu (vyskočili z vody presne do žiarivky).
Máte nejaké podobné skúsenosti?
Starší reakce
Solidní sklenář určitě nechá akvárko několik dní "vytuhnout".
.
Vraj to on niekomu dáva robiť a ten musí najprv pre to prísť, odviezť, urobiť a niekedy priniesť. Asi sa spýtam nejakého dobrého sklenára a bude to rýchlejšie a snáď aj lacnejšie.
zlepit aqvarium 50 € a 2 tyzdne??????, to co bude robit lavou rukou a bez oka alebo co? sak vabrusi hrany brusnym kamenom kupi silikon na aqva .. cca 5 € a 24 hodin trva tvrdnutie .. a nie 2 tyzdne ..
Celkom nové také isté by bolo určite drahšie, lebo k tomu sa ešte pripočíta cena skla. Opýtam sa ho na to, ako by to vyšlo urobiť také isté nové. Dik za typ.
ja bych dal 6Ol dennerle nano cube !
Já myslím, že za ty peníze bude lepší 90ti litrový triangl nechat slepit nový.
Ďakujem za výrečné dôvody. Podľa toho, čo som si tu prečítala aj od ostatných rybičkárov, tak asi už nad setom nebudem ani uvažovať. Aj keď ten 45 litrový, ktorý mám je celkom dobrý. Ale je pravdou, že zvyšok techniky, okrem osvetlenia je samostatne dokupovaný.Možno preto som spokojná.
Ďakujem všetkým, ktorí prispeli svojim príspevkom. Podľa toho, čo som si tu, aj inde prečítala, tak set určite kupovať nebudem. Zostávajú mi dve možnosti. Kúpiť iné klasické zlepené, alebo dať nanovo prelepiť to pôvodné, pretože to už má 17 rokov. Preto, že je to trojuholník, je na čase obnoviť zlepenie hrán, ktoré nie sú kolmo na seba lepené. Len sa k tomu odhodlať, no neviem, kam dám zatiaľ ryby. Ten, čo to robieva povedal, že to bude trvať také 2 týždne a bude to stáť okolo 50.- € (cca 1500.-Sk). Zdá sa vám to cenovo primerané?
Geminiko, filtr je hlučný, mám akva v ložnici a opravdu to moc vadilo, kryt je z levného plastu, když mu odpustím to že nemá otvory na kabely takže jde špatně otevřít a zavřít, vždycky tam ty kabely musím nějakým stylem skřípnout, což se mi moc nezamlouvá. Tak jeho velkou vadou je to že mě absolutně nešel přidělat na akvárko, ani podle návodu a i jsem řekla kamarádovi a stejně jsme ho tam nebyli schopný přidělat, a další pro mě dost podstatná vada je ta že vibrace z už tak dost hlasitého filtru se převádějí právě na kryt a ten je ještě víc zesiloval. Včera jsem koupila nový filtr a ten rozdíl bych vám přála zažít. Nedá se to popsat. A moc se těším na příští výplatu až pořídím nějaký kryt co bude fungovat. Takže co se týče setu nebyla jsem spokojena. Až budu do budoucna pořizovat nový akva tak hezky po dílech.
Chcem sa spýtať, prečo nie ste spokojná s krytom a filtrom? Aké majú negatívne vlastnosti? Ďakujem.
Naprosto souhlasím, už bych to nikdy neudělala, už bych nikdy nešla do setu, filtr jsem koupila dnes nový, po příští výplatě pořídím nový kryt, krom topítka a akvarka (což je minimální položka) je zbytek naprd - bohužel zrovna ten, který je nejdůležitější.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2414x