No jestli tam budes mit ryby, specialne vic, pak zvol normalni biofiltr, to uz neni ciste rostlinne akvarko, spis normalni s durazem na rostliny
. Za rostlinne se da povazovat takove, kde ryby nejsou, nebo je jich tam minimum a vlastne o ne ani nejde.
Kolik potrebujes filtracniho media si radeji spocitej sam, nedej na tyhle hotovky bez prepocitani, pac co uz jsem videl komercne prodavat (specialne ruzna prislusenstvi k setum), to bylo kolikrate k placi. Pak celkem opravnene mnozi pisi, ze lepsi reseni je kostka biomolitnu a cerpadlo.
Predstav si, ze chces, aby Ti voda tekla biofiltrem 5 az 10cm za minutu. Pry je tam nitrifikace nejucinnejsi. Nemam duvod neverit, odpovida to mym predstavam, jak to funguje. A u biomolitanu jsou pry nejdulezitejsi prvni 2cm, dale uz se zvetsovanim tloustky nicemu moc nepomuze. Vodu v akvarku bys mel prepumpovat filtrem asi tak 1x az 2x za hodinu... k tomu si ja myslim alespon. Ono je to vsechno experimentalne vyzkousene, nebo se to tvrdi, neni to neco, co je uplne presne dano. Ale muzes z toho vyjit, protoze pak mas vetsi sanci, ze to bude to ono, aby to fungovalo, kdyz to funguje jinym.
A ted k tomu pocitani. Potrebujes cerpadlo, ktere Ti objem akvaria prepumpuje dejme tomu 2x za hodinu, vykonejsi muzes priskrtit, takze vic neva. Ted si vem povrch biomolitanu (spocitas, to snad neni az tak vysoka matematika), vyjadri ho v dm2, vynasob 0.5 (5cm/min) a pak 60 (min/h) a mas to v litrech za hodinu minimalne. Pak udelej totez, ale vem si povrch toho media zmenseny z kazde strany o 2cm, proste povrch telesa 2cm pod povrchem. Ten jen vynasobis 60, protoze to chces pro 10cm/min a v litrech za hodinu (tech x60), ne za minutu, to je maximalni prutok. No a nekde mezi temi vyslednymi hodnotami je to, jaky ma byt pro tenhle biomolitan prutok. Sedi Ti to s tim, abys prepumpoval akvarko 2x za hodinu (plus minus)? Takhle si proste dokazes spravny biomolitan vybrat.
Ma to ale par hacku. Mensi velikosti mohou snadno dopadnout tak, ze minimalni prutok je vetsi nez maximalni, to znamena, ze je to spatne vzdycky. Tam si uvedom, ze to neni neco neporusitelneho, ze pri prutoku 3cm/min to nejak bude pracovat taky, stejne jako pri 15cm/min.
Jako postreh z toho ale muzes brat to, ze potrebujes jen 2cm materialu a objem to nespasi. Takze pokud mas dutou spulku, na ktere je nabalena 2 nebo 3cm vrstva biomolitanu, je to vlastne totez, jako bys ji mel plnou biomolitanu. Pri stejnem objemu hmoty biomolitanu je pochopitelne ten duty filtr lepsi. Samotny objem biomolitanu neni meritko.
Dle teorii se nitrifikacni bakterie nad prutok 30cm/min na nejake osidlovani vykaslou, a jestli se tam neudrzi, nebo se jim to nelibi... no neni to fuk? Takze dlouha tenka trubka, klidne i s metrem biomolitanu na delku, je k nicemu (taky by se asi snadno ucpala), zatimco poradny povrch s primerenym prutokem je super.
Je Ti 15, s matematikou Te jeste jiste dostatecne trapi, tak ted aspon poznas, ze k necemu je. Jen to prosim nepocitej na tisiciny, tohle je fakt vsechno jen z ruznych zkusenosti ruznych lidi, a z nejakych rozdilu se samozrejme nestrili. Je to o tom, ze takhle nekde to muze fungovat a jinym uz to takhle fungovalo, tak by mohlo i Tobe
.