Měkká voda
Pri hnojeni rostlin v akvariu se pouziva MgSO4 x 7H2O. Pro vodni rostliny je obecne vyhodnejsi pomer toho co zpusobuje tvrdost ve prospech horciku, naproti cemuz je bezne ve vode vic vapniku (v Praze je vapniku ve vodovodni vode 6x vic nez horciku, ja horcik pridavam kvuli rostlinam, i kdyz jen decentne). Tvrdost tedy muzes zvysit velice snadno, staci si to spocitat a horcik pridat.
Pokud to ale nebudes delat kvuli rostlinam, ja bych tu tvrdost ani nezvysoval. K te Amazonce, je skoda tu vodu nevyuzit, kdyz uz ji mas, mekkou vodu ale oceni i mnoho jinych ryb.
mockrát děkuju za tak rychlé reakce. Byla jsem se poradit i v akvaristikách. V jedné mi řekli, že by šli spíš do "Ameriky", ale na druhou stranu, že když koupím ryby "ze stejných vod", tak by to mohlo fungovat. Ve druhé (v rámci obchoďáku) mi řekla, že hlavně musím mít filtraci (!?)- to jsem rychle odešla. A ve třetí taky nevěděla o čem mluvím. Tak já do toho půjdu (ale ještě mě čeká počteníčko o filtrech, dnu atd...). Moc se těším, už si to akvárko představuju i před spaním (doufám, že v reálu to bude alespoň takové
)
Za tu tvrdost se ryby zlobit nebudou, a bud moc rada co ohledne vody mas.
So spomínanými rybkami skúsenosti nemám, ale i tak si dovolím názor: nemyslím, že by mal byť problém, pretože tvrdosť bude skôr dôležitá pri odchove a v akváriu býva tvrdosť obvykle vyššia ako vstupná voda, hlavne kvôli odparovaniu (aspoň u mňa to tak je).
0 21.03.2015 12:48 lenny78 – měkká voda
ahojte lidičky. Poraďte prosím. Jsem začátečnice.Budu zakládat AQ 202 l(hrubého).Chtěla bych se pokusit o Asii. Mám beťáka a k němu jsem (dle atlasu,limitující byla teplota pro beťáka min 24 a temperament rybiček,aby čichavce a bettu nerušily)poskládala pár čichavců modrých, 15 rasborek a 2 parmičky černopruhé.Teprve pak jsem řešila, co nám tady teče (jsem ten začátečník
.Dle vodárny měkká voda (6 dGH) a pH 7 (já z kouhoutku naměřila pH 6,2 dle levného testu - tak nevim). Otázka zní,jestli se budou mít rybky dobře, když většina (krom razborek - ty asi budou v měkké vodě spokojené) má v atlasu spodní hranici tvrdosti vody 5 (já 6). Moc bych tyhle rybky chtěla. Ale zase chci,aby byly v pohodě (ne jen, aby neumřely). Díky za každou radu zkušenějších.
...ještě dodám, že bych tvrdost vody nechtěla upravovat (chemicky) - nemám zkušenosti, a taky mě napadlo, jestli nebude důležitější to pH? Dle levného testu - z kohoutku 6,2, na str. vodárny 7. Mám koupit lepší (dražší?) testy a zkusit ověřit?
Starší reakce
Starší reakce
vono se bohužel moc silných čerpadel neprodává
Nemáme moc na výběr průměr vrtu je ten úplně nejmenší a čerpadlo na 230 V.
Nestačilo by silnější čerpadlo?
Tak to je jiná.
Já bydlim na vesnici v RD a vodu taháme z vrtu 33 m , takže se snažim šetřit
čerpadlo co to jde a vůbec si nedovedu představit k našemu systému připojit
RO už takhle stačí když manželka myje nádobí a přitom se někdo sprchuje.
Prostě ten tlak v soustavě je velká bída.
Tak to ti nezbude nic jiného, než jí zředit s vodou měkčí.
Tak zlato, lenže ja chcem spraviť áziu kde mam mrenky. Chcel by som tvrdost tak okolo 8 najlepšie.A samozrejme potrebujem upravit vodu aj na odchov čo pri 15 st. sa to nedá
Nějaký velký snížení Gh od rašeliny nečekej.
Koukni se do mojí prezentace tam jedno AK provozuji na 20 st. Gh
a normálně funguje
Chyby hledej jinde 15,16 st je zlato !!
Vždycky je dobrý vědět proč to vlastně chci dělat, co tím mám za cíl dosáhnout.
maniakva.sweb.cz/… Chcem sa spytať ci rašelina znižuje okrem PH aj GH ?? V akva mam Ph okolo 7 , 6,8 ale trvrdosť je velika okolo 15,16..prosím poradte čo s tým
Starší reakce
to vím , myslel jsem podělit se s ostatníma kde třeba kde to je nejlevnější , kde dělají problémy , dlouhé dodací doby a tak .
Čistý chemikálie není problem koupit, e-shopu je dost.
Opraveno, díky za upozornění.
ten článek jsem četl , pominu-li že tam autor překladu zaměňuje sulfáty za toxické sulfidy , chtěl jsem tady rozjet diskuzi na toto téma ,zkušenosti , názory , jestli si někdo dělá roztoky , kde se dají sehnat chemikálie a tak .
Jo, běžně takto upravuji vodu terčovcům a nemyslím si ,že ty komerční směsi jsou o tolik dražší.Mám to i to a jsem spokojený.
máte někdo zkušenosti se zpětným dodáním minerálů do vody z reverzní osmózy ?Nemyslím tím komerční drahé přípravky , ale pomocí chemikálií , třeba CaCl2 , CaSO4 MgSO4 a pod.
Starší reakce
Jsem z Ostravy a kdysi jsem řešil ten sám problem, přdaval jsem jedlou sodu na nějakých
6 dkh a potom acidon na snížení pH. Vím, že není to ideální, protože acidon snižuje i alkalitu. Dnes mam co2
když už chceš huminový látky a třísloviny tak si kup mnohem levnější Torben, než vyhazovat prachy za tohle. Nebo mnohem líp ti sníží pH přímo rašelina (ale pozor ta může i snižovat alkalitu).
Pročti si tohle
maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
nejdřív než začneš nějak experimetovat tak si pořiď test pH a změř si jaké máš v akvárku (můžeš i zkusit vodu z vodovodu, jestli ten test měří správně)
ph je vysoké přímo z vodovodu.Po ustálení v akváriu se sníží na asi 7.Pak je třeba hlídat alkalitu.Ta je jen 3 kH a po čase hrozí snižování pH.
Zdravím, chci se zeptat. Dnes jsem psal maila na vodárny a podle toho mám vodu :
Velmi měkkou - 2,69°dH, ale ph 8,28. Což je vysoká hodnota. Chovám tetry a cichlidky. Chci se zeptat, zda-li je ph příliš vysoké a co s tím eventuálně dělat. Přemýšlel jsem o tomhle. Pomohlo by?
www.dennerle.eu/…
Starší reakce
...jen mi tedka vrta hlavou co zabrani, aby se pri davkovani ne-uhlicitanovych vapennych soli nevysrazel vapenec...
Myslíte to tak, že by se mohlo přidáváním
ne-uhličitanových vápenných solí natolik zvýšit pH, aby se vysrážel vápenec?
...a taky jak casto budu muset ty soli pridavat...
No, já bych to viděl na pravidelné přidání/úpravu CT při každé výměně části vody. Že by se Ca a/nebo Mg spotřebovával natolik, aby bylo nutné přidávat je i mezi výměnami, to asi nehrozí.
...jeste me napada co tahle vapenne a horecnate citraty? ty jsou velmi dobre rozpustne ve vode...
Tak to netuším, co by z toho mohlo vzejít.
Každopádně - kdybych něco podobného testoval, asi bych si hlídal pH...
no vidíš. jak říkal náš matikář na základce, proč se budu škrábat takto (pravou rukou za pravým uchem), když to můžu takto (levou rukou za pravým uchem s tím, že si dám přes hlavu).
nebo taky proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.
udělal bych to jen tak max 2h dolíváním vody klidně i na 10násobný objem nebo postupně vyměňoval.
Děkuji Vám Vážení páni za podnětné rady> Sid,Moucha a neposlední řadě matlala.
Rozhodnotí zní tak že převezu krevetky i s "původní vodou" a postupně budu snižovat celkovou tvrdost a uvidíme jak to projde.
Abych jen nepozoroval,napadla mě křemelinová drť co se používá jako stelivo pro kdejaké drobné zvířecvo.Ale schůdnější mi příjde pozvolna snižovat celkovou tvrdost jak radí matlala.Což mě k mé ostudě nenapadlo jako možné řešení.
úplně v pohodě to zvládnou, me zvládli bez úhony i přechod z 15ky do 5°gH bez zvláštního přivykání, jen 15minut ředění hadičkou po kapkách na dvojnásobný objem původní vody v nádobě.
pokud budu rozpoustet uhlicitanove soli vapniku a horciku budu ovlivnovat hlavne alkalitu, kdyz budu rozpoustet ostatni vapenne a horecne soli, ovlivnim hlavne celkovou tvrdost
no rozpoustet se to bude dost pomalu, protoze vapenec je v podstate ve vode nerozpustny, a rozpusti se jen diky CO2
jinak lepsi nez mramor, by asi byl dolomit ci jejich smes, ale stejne bude lepsi pouzit lepe rozpustne soli, jak jsi je uvedl
jen mi tedka vrta hlavou co zabrani, aby se pri davkovani ne-uhlicitanovych vapennych soli nevysrazel vapenec
a taky jak casto budu muset ty soli pridavat...
jeste me napada co tahle vapenne a horecnate citraty? ty jsou velmi dobre rozpustne ve vode
jojo taky jsem psal ze by to ty krevetky mohli zvladnou, hlavne kdyz jim zajistis vhodnou a pestrou stravu (pripadne se zvysenym obsahem vapniku, napr. salat)
Ano, rozpouštění mramorové drtě bude hodně záviset na koncentraci CO2.
Tuším, že nejen já a Matlala, ale i vy(?) jste položil otázku, zda je vůbec nutné těmto krevetkám tvrdost zvyšovat; přesto by mě ještě zajímalo, jak to tipujete co do doby rozpouštění toho cca 1 g mramoru ve 20 l "běžné" akvarijní vody, než se zvedne GH z 5 na 7-8°dGH?
(BTW: Všiml jsem si, že v tom svém přehledu jsem zmínil i CaSO4 a resp. CaSO4.2H20, což tedy nebyl z hlediska rozpustnosti správný počin...
)
CaCO3 + H2O + CO2 ↔ Ca(HCO3)2
takze bych rekl ze velmi zalezi ma obsahu CO2 ve vode, pokud poklesne zacne se zase vysrazet CaCO3
0 22.07.2011 18:19 jakubkofi Jsou to "obyčejné" Neocaridina Heteropoda sp. Red cherry,,,za úvahu to to stojí víc něž něco míchat a hlavně počítat,schánět na to jsem dost línej
,takže teoreticky>když přestěhuji krevetky i s vodou "původní" a dejme tomu jednou za dva dny vyměním (dejme tomu) půl litru v celkovém obsahu cca 20L tak by to měli zlvádnou bez úhony???
Tak teď ještě (alespoň přibližně!) spočítejte, jak rychle se vám ten cca 1 g mramorové drtě rozpustí v akvarijní vodě s nějakými "průměrnými" parametry CO2 a pH.
tak se neboj, osobně mám RO a krevetkám nevadí ani 3°gH, ředím ale abych se držel kolem 5°gH a problém žádný, jen možná ta rychlá změna ti dělala problém, když je doneseš a třeba během hodiny to budeš po troše ředit až dosáhneš menší tvrdosti jako v nádrži, bude to OK.
Alkalitu mám tedy tak kolem 2°kH, aby byl znám i tento údaj.
jaké to jsou krevetky? Cherry palmaty to zvládaj, crystalky to taky zvládly, ty zahubila vyšší koncentrace něčeho ve vodovodní vodě, pak jsme přišel na to, že mamce se vysypal prací prášek do filtru-otevřený vnější za akva. Cherry prášek ale přežili a crystalky byli poslední 3ks z dávna.
přesněji:
(20*3*(7,143/0,4))/0,95=1127,842105 mg mramoru
to bych musel nastudovat, prece jenom je to huz peknejch par let co jsem mel naposledy chemii
nejspis to bude zalezet i na kvalite mramoru....
1°dGH odpovida 7,143 mg/l Ca2+
1mg CaCO3 ma 0,4mg Ca2+
takze
20L*(7,143/0,4)*3=1071,45mg =cca 1,1g cisteho CaCO3 na 20L akva a 3°dGH a kdyz uvazime ze by mramor mel mit minimalne 95% kalcitu (CaCO3) tak nam vychazi cca 1,13g mramoru
Nejspíš škoda času a energie, ale poptám se.
Mám jakési povědomí, jak se chová mramorové dno v rostlinném akváriu, v němž je (dokonce!) aplikováno CO2 z tlakové láhve. (Snaha vyvrátit "nejstrašnější bubáky" stran vztahu rostlinného akva a vápence. Můžete mrknout do prezentace.
)
Takže by mě zajímalo, jak dlouho asi bude podle vás probíhat to vaše
nejsnazší, nejlevnější a nejstabilnější zvýšení celkové tvrdosti z 5°dGH na 7-8°dGH pomocí mramorového dna, a to zejména v případě, že se dotyčný rozhodne pro pravidelnou částečnou výměnu vody?
Jinak ale nic proti mramorovému dnu, když víte, co děláte a co od toho čekat.
EDIT: Jen pro zajímavost: víte, kolik mramorové drtě musíte rozpustit, abyste ve 20 l akva zvýšil GH z 5 na 7-8?
dokazu si predstavit pouziti mramorove drte jako dna v akvarku bez korenicich rostlin (krevetarium, rakarium)
v podstate bych asi formuloval presneji problem, "Jak co nejsnaze, nejlevneji a nejstabilneji zvysit celkovou tvrdost z 5°dGH na 7-8°dGH, pri zachovani prijatelneho pH?"
taky existuje mlety vapenec (rozhazuje se na travniky), vapenne mleko (pouziva se ve stavebnictvi a v upravnach vody), sepiova kost a krida v nadrzi a podobne zalezitosti
osobne mam mramor ve filtru k vuli pridavani co2 a naslednemu odvapnovani snecich ulit, takze nic nemusim merit jen sleduju ulity (dneska jsem to premeril a celkova tvrdost furt mezi 7-8°d, alkalita z drivejsich 3 na 4,5°d, pH kolem 6,8)
pripadne bych postupne snizoval michanim vody celkovou tvrdost na tech 5°dGH, protoze podle atlasu by to mely zkousnout.....
Tak ještě na závěr připojím jednu myšlenku.
Vstoupil jsem do debaty se záměrem ukázat vám, jak bych postupoval, kdybych řešil stejný "problém", jako vy. (Viz:
Z kohoutku nám teče 5G°h potřeboval bych vědět jak tu hodnotu bezpečně zvednu 7-8G°h...)
Možností je přehršle, jednou z nich je i použití vápence, resp. jeho "mramorové" formy.
Co si ale těžko dokážu představit, je, jak dlouho bych asi tak čekal, než pomocí těžko rozpustného vápence upravím GH z 5 na 7-8,
kterážto činnost mi pomocí snadno rozpustných solí potrvá řádově minuty.
A to je asi tak všechno.
EDIT: A ještě představa, jak denně měřím vodu v nádrži s mramorem, jestli už konečně dosáhla kýžené tvrdosti, abych ji mohl použít...
0 22.07.2011 08:04 Rakvista –
Re: Sid První vodu budu připravovat dlouhodoběji a důvody mám hned dva>1)nechci se opět unáhlit 2)koupil jsem (jak napsat slušně)šmejd a takže jej bude třeba přelepit a asi i změnit světelný zdroj, takže na rychlosti rozpouštění mi až tak nesejde.jinak beru v potaz Váš návrh rychlejšího postupu přípravy.A důvod proč padaly na krovky byl jednoznačně z mé strany "bohužel
"ač nerad se k tomu přiznám.Jelikož,nýbrž a protože...jak je tu všem jistě známo přílišná horlivost a netrpělivost je rychlou cestou jedině do pekel.A pokud máte systém "lajna" odzkoušený v praxi a funguje.Nevidím důvod proč to nezkusit také.Zatím jsem o Vašich radách nečetl žádné negativa.
...Asi docela bude pro ně důležitá tvrdost vody když mi při prvním omylu padaly na krovky...
Příčin, proč
padaly na krovky, mohlo být "hafo". Možná i ten 2-3stupňový rozdíl GH...
...ona by se dala sehnat lékárnická digitální váha tam si člověk zváží i na tisícinku gramu, ale ta cena asi nebude nejlepší.(Ve filmech jsem už také něco nemálo viděl,ale že bych to dělal v realitě)...
"Odměření" některého z uvedených přípravků ke zvýšení GH pomocí "lajny" žádné riziko nepředstavuje. Tady skutečně nějaká ta desetina gramu nehraje významnou roli.
Pomocí mramoru (nebo jiného vápence) budete s ohledem na rychlost rozpouštění připravovat vodu předem, ne? (Jinak byste riskoval vlastně totéž, co vás s krevetkami potkalo už dříve, že?
)
To mi skutečně přijde jednodušší ta "lajna" s rychle rozpustnými zdroji Ca a Mg, které jsem vypsal včera večer...
Ještě za dobré paměti Vám také díky za odkazy a nápady.Apropo jsem jim napsal jestli by nebyli tak hodní a neposlali mi chemický rozbor vody.Snad z toho budu moudrý...asi bych měl prontně oprášit základy chemie
a podívat se i po rozvoji
0 21.07.2011 17:31 Rakvista –
Re: Sid Asi docela bude pro ně důležitá tvrdost vody když mi při prvním omylu padaly na krovky.ona by se dala sehnat lékárnická digitální váha tam si člověk zváží i na tisícinku gramu,ale ta cena asi nebude nejlepší.(Ve filmech jsem už také něco nemálo viděl,ale že bych to dělal v realitě
)Děkuji za radu.
Díky,dnes jsem nad tím dumal během hodinové jízdy busem a došel k názoru že bych zkusil mramor či jiný vápenec.Budu se muset informovat po okolí kde jej sehnat bez výloh nejlépe pokud možno...břidlice to tu je jiná tu můžu tahat na pytle
...Takže než je budu stěhovat chci být připraven abych jim mohl poskytnout dobré podmínky na které jsou zvyklé. To se snad dá pochopit?...
Chápu, že chcete pro své krevetky co nejlepší podmínky. Co nevím, je, jestli je pro Red Cherry tak významné, zda má voda 5 nebo 7-8°dGH. (Krevetky "zaměstnávám" jen jako údržbáře rostlin, jinak se o ně v podstatě nezajímám.)
...A závěrem digitální váhu "lajnu" nemáme,ale děkuji za naznačení směru kam se ubírat...
Asi došlo k nedorozumění - digitální váhu "lajnu" nemá nikdo!
Myšleno je to tak, že si na kuchyňské digitální váze odvážíte nějaké "přiměřené" množství chemikálie, a pomocí např. kreditky si uděláte "lajnu", a tu rozdělíte na dvě zhruba stejné části. A takto pokračujete dál, až dostanete (přibližně) množství, které potřebujete.
(Viděl jsem něco podobného ve filmech a ono to funguje!
)
Ale když nemáte digitální váhu, pak můžete v případě potřeby zkusit tu injekční stříkačku. (Jako odměrku!
)
Přidat reakci
[1] 2 3
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5002x