Chlorovaná voda
Legionela vzniká v zásobníkoch teplej vody (ale skôr sú s tým problémy v klimatizačných/vzduchotechnických systémoch) a tam tú vodu treba raz za týždeň zohriať na 65+°C. To nemá s verejným vodovodom nič spoločné, resp. len to, že pitná voda sa ohrieva. V minulosti sa to označovalo TÚV, dnes správne OPV (ohriata pitná voda).
Pre akvaristiku sú možno nebezpečnejšie baktérie zo zásobníka ako zostatkový chlór, ale nad týmto sa nikto nezamýšľa.
Ešte na zamyslenie: myslíte si, že keď do vedra s čerstvo napustenou vodovodnou vodou vymácham filter plný bordelu, že ten zostatkový chlór má šancu proti tomuto?
Jasně ten moderátor je celkem dost afektovanej a ten pořad celkově nic moc... Ale o to tam nejde.
Zpět k tvému dotazu. Ptal se jestli tu vodu nějak chemicky "pojišťují". Jak je vidno, ne všude.
Aby bylo jasno, tak já proti chloraci vody nic nemám.
Ale i ve velkých městech jedou bez chloru Vídeň, Hamburk, Berlín, Amsterdam...., a že byly nějaké závažné problémy s mikrobama se říct nedá. Myslíš že v těch městech desítky let hazardují s opravdu zlýma nemocema? Ten chlor ti taky nic nezaručí... Jak psal MichalIV na spoustu míst ho stejně pořádně nedotlačíš... U nás na kolejích se opakovaně vysykla legionella i přes zvýšené dávky chlóru. Vždy zabralo pouze zvýšení teploty vody v řadu.
Nic není černobílé a chlór není samospásný.
Add cena: V té Boleslavi ta voda zdražovala úplně stejně jako ve zbytku republiky, rozhodně se to nijak nevymyká.
Přiznám se, že jsem se na to video ani nepodíval. Přečetl jsem si reakce pod ním a stačilo mi to.
Já jsem na všelijaké ty kecy o zdraví a zdravém prostředí, vodě, apod. docela alergický. Nejraději se k tomu kategoricky vyjadřují lidé, kteří o tom nejméně vědí. A týká se to i médií. Kdykoli jsem nějakému oboru rozuměl, vždy jsem se zhrozil, jaké kraviny o tom psala a říkala média. (Kdysi jsem se například vyznal v "tunelování"... a to bylo hrozné utrpení.)
=
Pokud jde o chlór, myslím že významná okolnost je tato: Ono nestačí sterilizovat vodu ve vodárně. Ona musí dotéct nekontaminovaná až ke spotřebiteli. A to ty "čisté" technologie nezajistí; UV působí jen tam, kam dosvítí, a ozón se neutralizuje náramně rychle. Přitom kdekoli voda teče, mikrobi se vyskytnou a množí. A nemusí ty rozvody ani být "zasviněné".
Ideálem by bylo, kdyby se chlor dal dávkovat tak, aby se vyčerpal metr před naším kohoutkem. Jenže to samozřejmě nejde "trefit". A než riskovat zlé, opravdu zlé nemoci, tak je lepší tam trošku toho chloru mít.
Samozřejmě je možné hulákat, že to je bordel a řešení existuje. Akorát kdo to zaplatí? Ať to navlíknete jakkoliv, vždycky to bude jedině spotřebitel.
Však netvrdím že se to používá a bude používat všude.
Jen poukazuji na to, že to jde. Zásobují cca 65 000 obyvatel, čili nic zanedbatelného. A vodu tam mají levnější než já, kterýmu tam ten chlór cpou horem dolem.
Ale ty tomu rozumíš ze pozice podstatně líp, čili nijak nechci zpochybňovat to co říkáš.
Áno, chlórnanom sodným.
Chloramin sa používal pri čistení armatúrnych šácht a pod.
Čili chlorujete chlornanem sodným?
To je asi převažující praxe v obou státech, ne?
Co chloramin?
To je pilotný program, ktorý z celkového počtu zásobovaných obyvateľov pokryje koľko? 0,0nič %.
Nami dodávaná voda taktiež spĺňa normou stanovenú hodnotu 15 mg/l NO3 pre kojencov. Zvyčajne je 5-7 mg/l. Pstruhov sme tiež využívali na jednom vodnom zdroji, dnes už túto vodu neberieme.
Neviem si reálne predstaviť prestať chlórnan využívať. Znamená to omnoho intenzívnejšie vzorkovanie vody a zvýšené odkalovanie siete - kvalitná pitná voda do odpadu (plytvanie vodou pri stále klesajúcich výdatnostiach vodných zdrojov...). To by zvýšilo prevádzkové náklady (vyššia cena). A stále je riziko, že v póroch zainkrustovaných vodovodných rozvodoch predsa len nejaká ta baktérka nájde pohodlie.
Toto všetko vs 1-2 "cvrky" dávkovacieho čerpadla do 1000 litrov vody?
K osetreniu nasej vody pouzivaju chlornan sodny.
Jsou místa kde už to chemicky nepojšťují, třeba v Bolce nebo v Berlíně
www.stream.cz/… 0 16.12.2018 21:49 Maq Prašan napsal: Nie všade sa používa chlór.Chlór je už skoro prežitok onej doby....
Tak co se používá?
Pokud jsi měl na mysli různé sloučeniny chloru, tak souhlasím, ale pro nás to v důsledku velký rozdíl není.
A pokud ozón, UV záření nebo něco dalšího, myslím že to není až tak rozšířené; přesněji, i když se to použije, stejně se to ještě nějakých "chlorem" pojistí.
A nebo se mýlím?
Starší reakce
Oceňuji to, upřímně. Získal sis můj respekt.
No,ok,omlouvám se. Ale nejsem chemik co počítá atomy ale jen topič co ví, že na vodárnu
Přijede cisterna s vápenným hydratem. No a zatím jsem se nesetkal s tím, že by se do přírodních vod pro úpravu na pitnou musel přidávat hořčík. Tož asi tak.
Omlouvám se za chyby, tablet.
host napsal: Milý kolego, co tady píšeš za výplody??
Kvůli korozi vodovodního řadu se zvyšuje pH ve vodě pomocí vápenného mléka. Tedy vápenný hydrát jako roztok. Síran železnatý se používá jako flokulant v úpravně a soli hořčíku se nepoužívají vůbec. A podle podle jakého nařízení jsou prvky ve vodě povinné?? Neblbni lidem hlavu.
Neformuloval jsem svůj názor nijak autoritativně ("mám za to...", otazník u síranů). Kdo to ví přesněji, ať nás poučí.
Minimální obsah vápníku, hořčíku a obsah dalších prvků stanovuje vyhláška 252/2004 Sb. Můžeš si to tam přečíst.
Výplod je tak leda "vápenný hydrát jako roztok". Tak tomu říkají možná topiči, ale my ostatní máme hezký a jasný název hydroxid vápenatý.
Pokud se skutečně používá hydroxid vápenatý - a je to docela možné - tak ten ve vodě zreaguje na hydrogenuhličitan vápenatý dávno předtím, než k nám dorazí. Čili nám z kohoutku vyteče běžná sůl vápníku, přesně jak jsem napsal. A pokud je hořčík pod normu, použije se nějaká běžná sůl hořčíku.
Sebereš odvahu k tomu, abys se omluvil?
Naše voda je ještě úplně skvělá oproti tomu co teče třeba v Polsku. Když se bavím s nějakým polským kolegou akvaristou, tak vrchol kvality zhodnotí jako že "tahle voda se dá i pít". Prý to není úplně standard v celém Polsku. Proto tam taky většina lidí používá osmózu k úpravě vody na pití, prodej reverzních osmóz pro akvaristické účely je víceméně okrajová záležitost.
Ďakujem za reakciu. Nemal som konkrétne informacie. Len človek čo nám menil vodomer odmietol vodu čo som mu nalial z vodovodu, s tým že tam lejú nejaké chemikálie kvôli rurkam.
Milý kolego, co tady píšeš za výplody??
Kvůli korozi vodovodního řadu se zvyšuje pH ve vodě pomocí vápenného mléka. Tedy vápenný hydrát jako roztok. Síran železnatý se používá jako flokulant v úpravně a soli hořčíku se nepoužívají vůbec. A podle podle jakého nařízení jsou prvky ve vodě povinné??
Neblbni lidem hlavu.
commik: u centrálního vytápění se používá převážně změkčená voda
(stejná jde do topného systému i na ohřev TUV) a ta nepříjde do kontaktu s použitou teplou vodou!! Jde pouze do výměníku kde předá teplo přes těleso výměníku.
Chemické přípravky proti korozi se používají většinou v domácnostech v topném systému
Napouštím už přes 10 let přímo z kohoutku a nikdy žádný problém, naposledy včera jsem měnil dvě třetiny vody ve 450 l...
Nevím jestli se u vás používají nějaké neobvyklé chemikálie za tím účelem; pokud ano, zajímaly by mě podrobnosti.
Nicméně úprava pH směrem nahoru (nad 7) z důvodu prevence koroze je docela běžná věc a mám za to, že se pro to používají běžné soli vápníku a hořčíku (snad sírany?), kteréžto prvky jsou v pitné vodě povinné.
Čili z toho bych si určitě těžkou hlavu nedělal (pokud mi nevadí tvrdost).
K panelákovej teplej vode by som mal jednu poznámku. Aspoň ta naša ide z centrálneho zdroja kde sa pridávajú chemikalie proti korózii rúrok. Preto ju do akvária nelejem.
Teda, děkuji za obsáhlé vysvětlení
do akvaristiky mě zasvěcoval děda, možná proto ty zpátečnické postupy. A u nás v paneláku tedy voda smrděla chlorem až za roh.
Aktuálně mám vodu ze studny, takže jde taky rovnou z kohoutku, z paneláku už jsem dlouho pryč.
Omlouvám se tímto za dezinformaci.
Nicky napsala: ještě bych tu zapátrala po informacích o chlóru ve vodě. jestli máš vodu z řádu (napojenou na městský vodovod), je chlórovaná a to rybkám nedělá dobře. proto se nechává odstát, aby chlór vyprchal
-již jsem zde váděl info ohledně chloru ve vodovodním řádu
-rozdělím to na tři stupně, aby to bylo srozumitelné
-zbytkové množství chloru nacházející ve vodě ve vodovodním řádu, není při současné normě pro ryby škodlivé,působí jako antiseptikum,
-odstávkou nebo dodatečnou úpravou může sice vzniknou ve vodovodním řádu i silnější zbytkové zachlorování vody ,které lze vnímat jak chutově tak i čichově,ale ani zde se většinou nemusíme obávat,ale je třeba se mít na pozoru, protože se uvolnuje pomaleji,je to tedy odvislé od poměru množství vyměněné vody, opět antisepticky pozitivní účinek,
-pak je tu silné, až pačlivé zapáchající zachlorování,známé z uzavřených plaveckých bazénů. tento typ použití chloru je již pro většinu akva. ryb smrtelný
-záměrně zde nepoužívám jednotky ,aby nedošlo k experimentům s chlorem,jako antiseptického přípravku k bakteriální léčbě, desinfekci nebo použití, k odstranění řas
- v dřívější době byla úprava vody nejednotná na základě použité technologie, proto přetrvává názor o nutnosti odstáté vody pro použití. Jedná se setrvalost,která je převzatá , skutečnost v dnešní době zcela jiná.
Nicky napsala: je chlórovaná a to rybkám nedělá dobře
Hodně lidí tady na fórech píše o tom, jak doplňují vodu hadicí přímo z kohoutku a rybám je to jedno. Když má někdo třeba akva s 600l vody, tak kde vzít každý týden 20 kbelíků odstáté vody, že...
Starší reakce
Odkud jsi? Na většině území ČR není s chlórem problém a je možné rovnou napouštět. Já v Ostravě měním 50% vody mého 450l akvária každý týden bez problémů. Akorát napouštím pomalu - cca 4 hodiny přímo z vodovodu hadicí.
Doporučuju se poptat akvaristů z okolí, zda mají s lokální vodou nějaké špatné zkušenosti a pokud ne, netřeba chlór řešit.
A je opravdu nutné řešit chlor ve vodovodní vodě?
viz. článek pana Slabocha z e-akvária (
e-akvarium.cz/…) číslo 29 strana 20 (konkrétně o odstáté vodě na straně 22)
Já točím z vodovodu přes kbelík zrovna do akvária už několik let ....
0 12.05.2016 13:26 martinakva Nemáte někdo zkušenost s napouštěním vody přes uhlíkový filtr, který by měl odbourat chlor, ale krom toho to odstraní i další prospěšné prvky jako železo dusičnany apod. Má to význam ?
Jedná se mi o velké akva, kde není možné nechat odstávat nebo kontrolovat vodu, půjde to přímo do akva.
Starší reakce
Ja mam natáhnutou hadici z vany až k akva (cca 15m). Napouštím takhle asi už rok a v pohodě. Navíc hadici využívam i k odkalování, člověk aspoň nemusí chodit s kýblama...
vodu na výměnu napouštím přes sprchu do kýblu, odhadem dle ruky přímo nadstavím teplotu na sprše, a ihned dávám do akvária... pokud nemáš nějaké náročné rybky, nebo krevetky, určitě není problém
Díky,ale když stačí jen napouštět sprchou tak to nebudu komplikovat.
Díky. Síce veľmi tým chemickým rečiam nerozumiem, ale pretrepaniu a prevzdušňovaniu áno
Vaňou síce veľmi trepať nebudem, zato zvyšný bublinkovač mám
. I tak ma však zaujíma, koľko vyprchá z vane za cca 10 hod. Vodu i tak musím nechať postáť, aby sa aspoň trochu ohriala... Ide mi o to, či je bublanie, mojom prípade, nutné (je mi jasné, že neuškodí)
chlór ti odstraní i aktivní uhlí ...
Hups, stratil sa mi tam kyslík, pýtal som sa na ClO2, nie prostý plynný Cl2...
0 23.06.2015 22:33 RBSC nejsem si úplně jistý, ale nejspíš nedávkují přímo chlor ale nějakou chemikálií, která teprve chlor uvolňuje /něco na způsob "chlorovaného vápna"/...
Viem, že akékoľvek zvírenie vody výrazne urýchlilo vyprchávanie chlóru, toho klasického, po ktorom fajne smrdela voda. U nás gšak dávajú Cl2, ktoré oi. vyprcháva oveľa pomalšie. Neviete niekto, čo ten zaujímavý technický termín "oveľa pomalšie" znamená trochu presnejšie?
To vážně stačí?
no co bych také čekal každé geniální řešení je jednoduché
Zdravim mám tradičně blbej dotaz
Dá se nějak odstranit chlór krom RO a odstátí vody,ale tak aby byla stále voda použitelná do akva?Nejlépe bez použití přípravků na odstranění chlóru.
Starší reakce
Nesmíte věřit každé hlouposti.
Já, když jsem chtěl vědět přesně tuto informaci/jestli se u nás v Opavě desinfikuje voda pomocí chlóru, nebo UV lamp/, tak jsem si zavolal přímo na tel. vodovodů a kanalizací a velice ochotně mi odpověděli.
děkuji za kázání, ovšem na předmětných stránkách jsem byl, a nenašel nic konkrétního, pouze zcela obecné řeči o tom, k čemu je chlor ve vodě
www.pvk.cz/… , kde se o konkrétní technologii jeho přidávání nic nepíše
takže pokud špatně hledám, rád bych přesnější odkaz, děkuji
najít to na netu zabere stejně času, jako napsat tvůj dotaz... říká se tomu lenost, ale jinak "Pražské vodovody a kanalizace"
0 10.04.2015 02:44 Arthur – Chlorování pražské vody?
Nevíte někdo, jakou technologii se přesně desinfikuje pražská voda? Plynný chlor? Chloraminy? Oxid chloričitý?
Taktéž měním přímo z vodovodního řádu přes hadici 1/3 vody a nikdy jsem nezaznamenal jakýkoliv problém.
No, pro mě je pozitivní, že to podle všeho rybky snesou a nemusím přemýšlet nad dopravou nechlorované vody z domova. Díky všem za reakce.
Mi bylo řečeno že to je chlór
To, co si myslíš že je chlór jsou stlačený plyny z vodovodního řadu, který se tím natočením uvolní a ty je takto pozoruješ.
RBeil napsal: ...napouštím i 70% vody a bez problému, bublinky chlóru přez noc zmizí...
...kdyby to byly opravdu bublinky chloru, tak by se to bez problému neobešlo
.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 8
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6653x