Reverzní osmoza
Proč by ne? Řeší se to většinou další patronou s iontoměniči (mix-bed) na výstupu RO. Hodnota výstupní vody 66µS/cm pro běžné použití v akvariu by mne nestresovala..
Můžu se podělit o pár zkušeností s mojí RO.Při uvedení do provozu v r.2020 byla hodnota na výstupu 37 microsiemens.Po 4 letech provozu se hodnota zvedla na 67 micro.Přes mebránu do této chvíle proteklo asi 10700 litrů vstupní vody o celkové tvrdosti cca 20 stupňů.Takže bych si membránu klidně ještě nějaký čas ponechal.
Ano, to máte pravdu. Mně, pro moje účely změkčení naší tvrdé vody z Moravského krasu a redukci NO
3 , to pro akvárium určitě stačí. Jen mě zajímalo, jaká hodnota je ještě únosná a případně kolik by měla být u nové. Předpokládám, že hodnota blízko 0 se v amatérských podmínkách dosáhnout asi moc nedá...
...Naměřil jsem na výstupu ~66µS/cm... Myslíte, že je to v normě nebo...
No, jako nová ta patrona není, ale jestli je zralá na výměnu, to přece závisí na tom, jak "čistou" vodu potřebujete.
Ahoj, pořídil jsem TDS metr a po delší době jsem připravoval vodu z RO.
Naměřil jsem na výstupu ~66µS/cm a zdrojová voda má skoro 500µS/cm. Myslíte, že je to v normě nebo už je membrána po letech zralá na výměnu?
Díky
Ahoj, uvažuji o pořízení osmózy pro 2x 20L akvária s krevetami. Nevím ale jaký set pořídit a za kolik.. dokážete mi pomoci s výběrem ? Děkuju moc za pomoc
Dešťovka toho z ovzduší moc nepochytá horší je že umyje střechu a okapy tak se se radí chvíli počkat až se to umyje a to co nateče můžeš ještě přefiltrovat pak přes aktivní uhlí.
Zdravím, lze využít osmózu k úpravě dešťové vody, případně jak? Dešťovka budu blízko destilce, ale z ovzduší na sebe naváže všechno možné..což nebude pozitivní pro akvaristiku. Případně existuje jiná cesta, jak vodu zbavit těchto látek? Díky
Odpovím si sám, špatně mi vážila váha, proto 300ppm
nicméně, to tam mají špatně napsané, ta jejich dávka 0.2g je cca 110ppm
Ahoj borci,
mám dotaz, tak nějak jsem večer nudil a koukal jsem na dávkování Equilibria a došlo mi, že mi něco nesedí, pač dle jejich dávkování tady (
seachem.zendesk.com/…) píší, že 0.2g na 1L zvýší na 3GH a 50PPM, tak jsem to zkusil, odpustil si z mé RO vody 1L (9ppm), dodal 0.2G změřil TDS metrem a ten mi píše 300PPM, dělám něco špatně, nebo snad chápu to špatně? Předem díky!
Denitrat a purigen som s akva vybral, ponechal Matrix a rowafost z dovozu ešte zvýšených kremicitanov.
Jestli máš aktuální prezentaci, tak ve filtru máš Seachem de nitrate, který ti dusičnany snižuje.
Zdravim. Robil som kvapkovy test od JBL. A vyšli mi zhruba tieto hodnoty v mg/l sú primerané alebo potrebujem niečo upraviť?
KH*3
GH*17
PO4*0-0,2
NO2*0-0,01
NO3*0,5
NH4*0-0,05
CU*0-0,05
FE*0,02
SIO2*0,1-0,2
CA*20
MG*0-1
K*0
TDS*9ms
PH*7,3
V akva práve bojujem zo sinicou. Najviacsie problémy som mal stále z nízkym NO3 a vysokým SIO2. Ten sa teraz znížil, keď som za RO pridal mixbed. Prípadne existujú nejaké patrony ktoré by mohol pridať k RO aby vedel zvýšiť NO3,K,MG a minerali? Aby zbytočne nelial veľké množstvo hnojív každý den.
Přesně tak. Zkusil bych změřit vodu rovnou za membránou. Tam bych nulu nepředpokládal. Jak membrána jak ta pryskyřice v mixbetu má svoji životnost. Ta doba bude záviset na parametrech vstupní vody.
Xklop napsal: ..... Vaše RO je více než tří stupňová a tu nulu u Vás dělá hlavně ten mixbet.....
To si snad budu muset zkusit odebrat vodu před mixbetem, protože když se mě začne zvedat z 0 μS/cm tak nevyměním mixbet, ale jen membránu a jsem zase na nule. Kdyby to lezlo kvůli vyčerpanému mixbetu, tak by s tím membrána přece nic neudělala? Nebo se na to dívám špatně?
Zdravím, těch 30 mikroS u tří stupňové RO není špatné, možná ideálně 20. Vaše RO je více než tří stupňová a tu nulu u Vás dělá hlavně ten mixbet. Takže měřák bude ok.
U Baresiho se řešila tří stupňová RO (nějaký sedimentační filtr, uhlíkový a pak samotná membrána) kde bylo na výstupu 130mS a to je strašně moc...jestli je to tou membránou z druhé ruky... těžko říct.
Tak mám asi nějaký špatný měřák, ale 0 microS/cm je to co naměřím na výstupu své osmozy. Pokud se to začne zvedat nad nulu je čas vyměnit membránu a restriktor. Před membránou mám ještě 2 filtry (1 a 10 mikronový) a uhlíkový. Na závěr proháním vodu ještě přes MIXBED hlavně pro odstranění silikátů.
Jinak nové membrány je třeba řádně propláchnout, obsahují nějakou konzervační látku nebo co a tu je potřeba vyplavit. Takže první kbelík vody po výměně membrány nepoužívám a i ten než udělám tak ji nechávám jen obtékáním hodně propláchnout.
Ahoj, nová membrána v např. tří stupňové RO (sedimentační filtr, uhlíkový filtr a membrána) byla měla na výstupu, bez ohledu parametrů vstupní vody, dosahovat cca 30 mikro Siemens. 130 je minimálně podezřelé.....
Ne byla nová, zabalena originálně.
Teda na bazare, už používanú? Čo tak vymeniť membránu s filtrami.
Koupil jsem na Aukru osmózu. Mám ale problém s výstupní vodou. Dosahuje vodivosti 130 μS/cm. Vstupní vodovodní voda je 500 μS/cm. Čekal jsem, že se vodivost bude blížit alespoň k 50 μS/cm. Myslíte si, že 130 μS/cm je odpovídající? Tlak vody mám 4 bary. Teplota vody asi 10 stupňů.
Tak pořád se bavíme o ceně za malou RO do 1500Kč, já nevím, proč by měl být nesmysl si jí pořizovat, pokud má např. někdo tvrdou vodu a chtěl by pěstovat rostliny, případně chovat živočichy, kterým se v tvrdé vodě nedaří, nebo se tam nemohou rozmnožovat atd. Je to přece koníček a ten je od toho, aby člověka bavil a pro někoho k tomu patří třeba i trochu experimentování. Přijde mi, že u některých lidí panuje názor "chovej a pěstuj, na co ti teče voda z kohoutku", ale proč bychom se měli takto omezovat, když dnes není žádný problém vodu připravit a chovatel je ochoten toto dělat...
No, i kdyby bylo použití iontoměničů v koloně levnější, shánění čistých koncentrovaných kyselin a zásad ve větším množství je dnes trošku problém a pak ta manipulace, skladování ... Práce s RO je podstatně komfortnější.
Ahoj, někde jsem slyšel než používání ionto měničů katenxu a anexu je dražší a je stím více práce. RO je lepší neřešení. Přesný rozdíl v nákladech neznám.
Mě by zajímalo ještě jedno porovnání, náklady na RO a používání katexu na snížení tvrdosti.
Dejte na misky vah cenu reverzní osmózy a cenu všelijakých vodiček a testů, za které lidi utratí, když neví kudy kam.
odpadna voda ci ucinnost RO zavisi od viacerych podmienok ako teplota, tlak na membrane/membranach.
vela pomozu seriovo zapojojene dve membrany a samozrejme pumpa. Na mobile treaz narychlo neviem najst, ale je pomerne jednoducha tabulka, kde mas tlak v jednom stlpci, teplodu v druhom a ich kombinacia ti da ucinnost membrany.
ja mam 2x 75 gpd + pumpu. vychadza mi to priblizne 1:1.15. oplach zanedbavam inak by to o kusocek bolo horsie. tlacim do RO vodu 8 barmi na na prvej membrane.
Kolik stojí náhradní filtry do osmóz cca?
Na jakou regeneraci? Regenerují je iontoměniče, to je ale úplně jiná technologie úpravy vody.
Mimochodem, řada "problémů" s vysokým KH je dobře řešitelná i iontoměničem-slabě kyselým katexem.
Jestli správně rozumím Vašemu komentáři, tak píšete že každý má jinou vstupní vodu a tím pádem má na výstupu z RO jiný výsledek. Jestli ste to myslel takto, tak je to nesmysl. Výhoda RO je právě v tom, že bez ohledu na vstupní vodě je na výstupu správně fungující RO STEJNÁ voda. U RO pouze s membránou cca vodivost do 30 mikro Siemens, s použít mixbedu třeba i 5 mikro Siemens. Tuhle vodu poté pomocí Ca a Mg připravíte na potřebné parametry, nebo v kombinaci se vstupní vodou v určitém poměru namícháte.
V předchozím komentáři píšete, že jste používal celé akvárium s vodou z RO....a následně Vám vznikly problémy s Halančíky.... byla voda z RO ještě upravená minerály? Ale ani tak bych souvislost s vodou z RO neviděl jako příčinu chobotnatky.
Edit: Vodu z RO lze používat i k jiným účelům než k akvaristice. Nebo si ji lze vytvořit i do zásoby a nepřipojovat RO každý týden. Při této frekvenci bych si typ že vydrží náplně filtrů několik let bez nutnosti něco měnit a membrána ještě násobně víc. Z tohoto pohledu to zase úplně špatná investice není.
Zajímavé , zatím sem všude četl že se tvoří hodně odpadní vody (někdy až 60-80%) . A kolik spotřebuješ na regeneraci ?
U mne je to cca podobně - tvrdost vstupní vody někdy kolísá.
Mám dvě membrány zapojené za sebou v sérii a dává mě to vodu v poměru cca 1:1.Čili zhruba
0,5 l permeátu a 0,5 l koncentrátu/odpadní vody/.
0 19.02.2023 18:35 Xklop [163] - Rostliny Dobrý večer všem, o RO toho bylo napsáno už spousty. Někdy popsány kladné stránky - úprava nevhodné vstupní vody pro předem požadovaný účel. Někdy zase její záporné stránky, jestli to tak lze nazvat - pořizovací náklady, další krám do domu, účinnost.... Aniž bych chtěl dělat někomu reklamu tak hezké video má zpracované p. Mithofer z profiplants.cz (sekce videa).
Když je např vstupní voda příliš tvrdá a chtěl bych pěstovat náročné rostliny, je použití namixované vody z RO dobrá věc. Chov některých ryb, krevetek je též v nevhodné vodě obtížný, ne-li nemožný. Pomocí RO lze toto vyřešit.
Ale upřímně si nemyslím, že je to to první co bych doma u akvária musel mít. Akvaristika není levný koníček. Dost záleží jak má Vaše akvárium ideálně vypadat. Low-tech nádrže lze provozovat celkem za hubičku. Automatizované Hi-tech stojí i statisíce.
Chemismus vody může ovlivnit substrát, nebo třeba fungující biologická filtrace ve filtru, sycení plynným CO2,..... Dále je důležitější než RO, správně zvolené světlo, již zmíněný filtr, nebo substrát. A pak počet a druhová skladba rostlin a ryb. A pak do toho nakombinovat někde RO
Co jsem chtěl říct je, že si nenechte akvaristiku otrávit nějakými negativnímy komentáři, že to nebo ono je naprd, že to nepotřebujete atd...
Jistě. Nešetřit na předfiltru s aktivním uhlím (zažil jsem "předfiltr" ze kterého se sypal velmi jemný uhelný prach). A oplach membrány před a po použití osmozy.
Můžu to samé potvrdit,mám podobnou sestavu 3 roky a výstup je cca 47 micro S.A to dělám 1x do měsíce cca 200 litrů permeátu. A vodu mám turnovskou poměrně tvrdou.Životnost memrány je hodně ovlivněná včasnou výměnou sedimentačního a uhlíkového filtru.
Zase plácáš nesmysly. Dobře sestavená a správně fungujici osmoza s kvalitní membránou dává na výstupu cca"standardní", ověřitelnè výsledky. V mém případě po více jak roce používání výstupní vodu stále do 50 micro.S - mám 2 membrány v serii z důvodu velice tvrdé vstupní vody.
Tak ,aby bylo jasné ,RO pracuje s tím co do sebe dostane . každá voda je jiná a výsledek je vždy jiný nežádoucí látky odbourává stejným způsobem . Proto je důležitá vstupní voda Pokud někdo chce provozovat akvárium s minimální náklady, tak RO jsou vyhozené peníze! Pokud by jste o tom chtěli polemizovat je RO k dispozici .
Negativní důsledky to bude mít tak maximálně na tvou peněženku. Odpovědi na tvé otázky jsou jednoduché.
1) Je nejaka RO vhodna pro mala akvaria? - Každá je vhodná, jde jen o to, kolik do toho chceš vrazit.
2) Jak dlouho takova RO vydrzi fungovat nez se neco pokazi? - Na to ti nikdo 100% neodpoví, protože každý máme jinou vodu, tudíž kartuše vydrží každému rozdílnou dobu a každý se o své věci staráme jinak.
Proč by neměla být RO vhodná pro malá akvaria?
O par postu nize Rybar tvrdi ze by se mela RO pouzivat na vetsi mnozstvi vody. Kdyz ji teda budu pouzivat na male mnozstvi vody, asi to bude mit nejake negatini duskedky. Zajimalo by me jake a jestlu nektera RO je z tohohle pohledu vhodnejsi.
Proč by neměla být RO vhodná pro malá akvaria? Samozřejmě,že je - je to jen o nákladech resp. pokud má sloužit k vyřešení specifických problémů -velmi tvrdá voda, vysoký obsah cizorodých látek - např. NO3.
Myslim ze se to tady pekne zvrhlo. Karasek mel dve jednoduche otazky ktery by zajimaly i me. Nebylo by jednodussi mu odpovedet nez se tady tocit nad detailama jakou ma vodu.
Takze jeste jednou.
Je nejaka RO vhodna pro mala akvaria?
Jak dlouho takova RO vydrzi fungovat nez se neco pokazi?
PS. Kdyby nekoho zajimalo jakou mam vodu tak Brnenskou
z toho co si psal spíš preferuješ osmozu pro větší akvária a ne takový prdítka typu mojí 54 litrovky
Na té reverzní osmóze není nic špatného . Ale měla byste používat pravidelně na větší množství. Z té RO ti poteče jedna třetina vody zbytek jeď pryč . Musíš jí nechat odpustit a podobně. Jak jsem někde uvedl měl jsem RO vodu v celém akváriu jak 70 l,tak skoro v 300 l vše bylo v pohodě do té doby než jsem do 70 l dal halančíky v tom akvariju se objevila chobotnatka rybí . Přitom v akváriu v prodejně se nic takového nenašlo . Používají pouze kohoutkovou vodu . Tedy ty jikry v těch rybách byli celou dobu ,než se dostali do RO . Ta 300l byla s tetrami v pořádku.jde to i bez RO záleží na tom co zvolíš za ryby a rostliny a údržbu akvária .
Ahoj, mohl bys to prosim vysvetlit proc je to nesmysl? Mam male akvarko a chtel bych ryby ktere nemaji rady tvrdou vodu. Zvazuju ze RO koupim, ale z tveho komentare usuzuju, ze je nejaky efektivnejsi zpusob jak se k meke vode dostat. Zvazoval jsem ze si destilku nekde poridim. Ale se spotrebou cca 10l za tyden 500l/rok mi to vychazi na 5000kc a to je podstatne vic nez co dam za RO.
No a kdyz uz se ptam, prihodim dva nezavisle dotazy.
1) Je neco sptneho na teto RO?
aukro.cz/…
2) Mam vodu cca 17dgh. Tvrdost je temer vyhradne tvorena sloceninama vapniku. Cil je dostat se na tvrdost 8 dgh s optimalnim pomerem vapnik horcik. Ctenim diskuzi jsem se dostal k tomu, ze budu vodu z kohoutku resit 1/3 (2 dily RO, 1 dil kohoutkova) a pridavat 20mg MgSo4 na litr. Tim bych mel dostat cca 8dgh a pomer vapnik/horcik nekde mezi 1:2 az 1:4. Je to spravne?
Zvažuji prostě co je pro mě nejjednodušší z hlediska financí, údržby (umírání rostlin atd.) a prostě snažit se vzít v úvahu všechny možnosti
na Invitalu jsem viděl nějakou základní za tři tisíce
Záleží ,jak často jí budeš používat ! Jaká je vstupní voda ? A dělat vodu pro 50 l je nesmysl .
Ještě včera si psal že RO nechceš . Něco se změnilo? Pokud nemáš úplně krasovou vodu a nechceš High-tech akvárko tak se zaměř prvně na kvalitní údaje o vodě ( dodavatel ) . Potom se dá líp poradit.
Muzu se zeptat Vas zkusenych akvaristu jak "velkou" RO by jste mi doporucily poridit kdyz mam doma AQ 54 l a pri udrzbe menim tak 1/3 az 1/2 vody? A jak dlouho vydrzi RO nez se do nej bude muset neco doplnit,opravit nebo vymenit? Dekuji. Nemam s tim zkusenosti a nedokazu porovnat ktery by byl dostatecny a ktery nedostatecny.
Osmózou si můžeš vyrobit klidně superměkkou vodu. Je to sice nesmysl, ale když vyměníš všechnu vodu za tu z RO, tak v ní prostě nebudou minerály. Takže odpověď zní s vodou z RO uděláš přesně tak tvrdou vodu, jak budeš potřebovat. Pokud chceš pěstovat rostliny v hodně tvrdé vodě a nedaří se jim, moc dalších možností bohužel nemáš.
Lojza007 napsal: Spíš bych zvážil změkčovat reverzní osmózou.Jenze ja do toho nechci rvat zase tolik financi. Navic je otazka jak moc osmoza dokaze vodu zmekcit. Jednodussi je asi pouzivat rostliny jterym se dari
Dobry den,
nainstaloval som novu 6st. RO a mam problem ze moj vodovod dava len 2,5bara. Potreboval by teda zvysit jeho tlak ake cerpadlo nato pouzit. RO osmozu mam v pivnici vytlak cca 1m a dlzka potrubia je 15m. Restriktor je 450. Lebo ked som to cele zapojil tak mi s RO netecie ziadna voda iba odpas jedine ked iba prisktim odpad. Este jedna vec mozem pouzit aj mineralnu vlozku alebo ju mam odpojit pre moje Discusi
Pokud bude osmoza permanentně připojená i na vstupní přívod vody, pak by měla být stále pod dostatečným tlakem a žádná odpadní voda by se tam dostat neměla.
Jeste bych se chtel zeptat, jestli ma cenu davat zpetny ventil na hadicku s odpadni vodou. Mam ji napojenou na sifon od pracky, tak jestli by nemohlo dojit k tomu, ze by se do RO dostala tlakem voda z pracky. Treba je to nesmysl, ale s RO zkusenosti nemam, tak si to radeji necham tady vyvratit..
Vodu mam z vlastniho vrtu
Takze vyuctovani max. za elektrinu. I tak diky za pripominky.
Ok. K tom případě bez námitek. Já jen že spousta lidí si ty poměry neuvědomuje. Jen abyste pak nebyl při vyúčtování překvapen
No stačí se podívat na stránky výrobců "destilované" vody pro technické účely, jak tu vodu vyrábí
Voda vyráběná destilací by se asi neprodávala za 10Kč/l včetně obalu, ani to nedává žádný smysl. Pro nějaké speciální laboratorní účely to samozřejmě bude něco jiného, ale ono není ani jednoduché zcela čistou vodu zachovat čistou.
www.technickavoda.cz/…
Našel jsem jediný parametr, který udává to, že se voda smí pojmenovávat destilovaná a to vodivost max 10 µS.cm-1.
Co jsem pochopil, tak destilovaná opravdu musí být destilovaná, jinak je to klamání spotřebitele. Každopádně na zkoušku do akva stačí demineralizovaná a v akvaristikách pravděpodobně ještě levnější RO voda, což je taky ta demineralizovaná.
Prodávaná pitná voda má minerálů víc než dost a to i ta kojenecká. Byť se rybám i krevetám může líbit třeba kvůli nižším dusičnanům nebo nižší tvrdosti než kohoutková voda, tak to není RO voda.
Jasně,pak je destilka i do zdravotnictví, zbavená toxinů. No na zkoušku je těch možností dost, aniž by člověk musel hned kupovat RO....
Celkem pochybuju, že se "destilovaná" voda, co se běžně prodává, vyrábí destilací. Podle mě to bude voda čištěná osmózou. Po přidání DI stupně - nebo raději dvou za sebou, teče z RO voda s vodivostí 0, samozřejmě tam mohou zůstat prvky, co vodivost neovlivňují (např. křemičitany), ale většinou v té vodě není prakticky nic - samozřejmě to nevydrží dlouho, voda do sebe rychle natáhne, co je možné.
Přesný rozdíl se dá vygooglit, destilka prošla varem a přitom se nějak čistí. RO/demineralizovaná voda projde jenom filtry a je mnohem levnější na výrobu. Předpokládám, že v RO vodě bude mnohem víc chemie než v destilce. Co jsem postřehl, tak ještě existuje potravinářská verze, kde budou přísnější normy, nejspíš bude i laboratorní a spousta dalších. Předpokládám, že půjde i najít normy, kolik toho v destilované a demineralizované vodě může maximálně být.
A nevěděl by jsi rozdíl mezi destilkou a vodou z RO? Jen pro mojí zvědavost, tak nějak bych řekl, že to bude stejné, dokud se nenamíchá.....nebo?
V některých akvaristikách RO vodu taky prodávají, myslím, že vyjde levněji než demineralizovaná nebo destilovaná voda, co se běžně prodává. Na zkoušku je to asi nejlepší řešení.
Jen pro jistotu, deminerilizovaná voda se se k pití ani prodávat nesmí, bylo by to nebezpečné
Ale dá se sehnat destilka do auta v 5l barelech za pár kaček, ale z dlouhodobého hlediska to je určitě ekonomicky blbost.Ale na zkoušku by v tom neměl být problém......
Přesně, kojenecká voda je úplně obyčejná kohoutková voda s přísnější normou pro NO3, nám tu třeba teče "kojenecká" voda z kohoutku, ale s demineralizovanou vodou z RO to nic společného nemá. Navíc jak tu zaznělo o plýtvání vodou v případě osmózy, tak lít do akvária vodu z PET flašek už by mi přišlo jako úplný úlet.
U me rozhodne odpadni voda vnivec neprijde. To co mi vytece do odpadu, jde pres cisticku do retencni nadrze, z ktere zalevam zahradu.
Např. zde složení kojenecké vody Rajec:
www.rohlik.cz/…
Určitě není demineralizovaná, chutnala by pěkně hnusně a k RO vodě má daleko. Kojenecká voda musí mít především nízké dusičnany.
Někdo tady doporučoval kojeneckou..
Pokud je myšleno obyčejná neperlivá, tak ta je určitě mineralizovaná dost, v lepším případě je z nějakých vrtů, v horším stočená vodovodní.
Zdravim zkousel nekdo obyčejnou vodu z kramu jake ma parametry zda se dá srovnávat s vodou z RO?
Záleží na požadované množství vody, ale poměr zásadně vylepší druhá membrána, zapojená do série na výstup odpadní vody z první membrány. Dále tlak vody, pokud není optimální, je třeba nasadit pomocné čerpadlo. A další zásadní vliv má teplota vstupní vody. Samozřejmě je otázka, za se to vyplatí, u 20l vody týdně asi ne, ale pokud se vyrábí týdně řádově stovky litrů, potom už optimalizovat RO smysl určitě má.
Můžu více info? Jak se dostat na poměr 1:1? Díky.
To, že to tak máte vy, neznamená, že to nejde dělat jinak. Není problém dostat se na mnohem lepší poměr (klidně 1:1) a odpadní vodu využít, ale to už se opakuju...
Plýtvání vodou. Pro získání nějakých 20l osmotické vody, vypustíte odhadem 40-80l tvrdé vody bez užitku do odpadu. Časem i víc jak se budou zanášet filtry.
Pak bych ti doporučil se buď domluvit přímo s nějakým instalatérem, bude přesně vědět, co je potřeba, ale pár stovek to bude stát. Nebo zajít do nějaké vodo/instalo firmy (Neumann, Ptáček,...) a nechat si poradit. A když ti blbě poradí, tak tě to taky bude stát pár stovek.
Rozdvojku jsem nasel s tim, ze jeden vstup ma na hadicku od 8mm. Viz odkaz co jsem posilal. Jen nevim, jestli neni hadicka uzsi, abych ji tam narval. Nerad bych za to zbytecne vyhazoval prachy.
Určitě jde sehnat rozdvojka na odpad, bude i v hobby marketech. Na hadici k pračce to určitě držet nebude, to musí být pevná trubka.
No ja mam v technicky mistnosti, kde chci mit RO, prave jen odpad na pracku. A tam nevim jestli to navrtani bude tesnit.
To je ovšem způsobeno spíše neoptimálním tlakem, nebo sestavou, odpadní voda bude vždy (i ta se dá využít), ale je možné celkem snadno dosáhnout poměru kolem 1:1.
Vetšinou se to napojuje navrtáním odpadní trubky a přidělání hadičky z RO takovou svorkou, hadička má 1/4" -
www.mangala.cz/… Zdravím. A není to tak trochu plýtvání? Já na 20l osmotické vody napustím "odpadní" půl vany.
Ahoj. Planuju poridit RO a chtel bych se zeptat, jestli pujde odpadni voda pripojit k tomuto sifonu u pracky.
www.onlineshop.cz/…
Ten slabsi konec je na prumer 8-16mm, nevim kolik ma ta hadicka...
Připadá Ti to jako hloupost, ale je to tak: restriktor patří na odpadní hadici.
To je jediné co jsem se nedočetl v návodu. Restriktor byl napojený na odpadní hadici. Což mi přišlo jako hloupost. Ale v návodu jsem to nenašel. Kde má bylo správně? Hned na přívodu vody do RO?
Díky
A máš tam zapojený restriktor? Někdy bývá restriktor s oplachovacím ventilem pak je potřeba otočit ventilem aby brzdil průtok.
0 22.01.2022 19:01 Michal Va – Z RO teče moc vody
Zdravím,
Dneska jsem si dovezl novou 3 komorovou RO s DI a po zapojení mi teče z RO silný proud vody jako by tam RO vůbec nebyla. Z odpadní hadice kape voda velmi slabě. Vše je zapojeno podle návodu a netuším kde dělám chybu.
RO mám napojenou na sprchu, vstupní tlak vody neměřím jak, ale podle internetu by měl být tlak co největší.
Díky za případné rady
Ah so. Já měl za to že je to udáváno jako ppm, tedy v mg/l. Díky za vysvětlení.
Zdravím.
Chyba je na straně uživatele. Jednotka meq/l odpovídá mmol/l. Musíš tu tvrdost GH 7 převést na mmol/l a to je 1.25 mmol/l. Mirek
Zdravím. Dneska jsem si tahl do mobilu appku Seachem Doser. Nicméně jsem poněkud rozpačitý z výsledků, které mi ukazuje. Ta appka by měla počítat dávkování chemie.
Konkrétně jsem zkoušel ověřovat dávkování Seachem Equilibrium do osmotické vody. Návod píše zvýšení o 3-6 GH dosáhnete přidáním 16g na 80l vody. Já měním 10l v 54l akvárku, takže dávám adekvátně 2g, když je déle zarostlé tak i 3g. Orientačně mám změřeno GH kolem 7dH (papírek). Tedy odhaduji cca 75-100 mg/l
Nicméně když použiji Seachem Doser - aplikace se zeptá na množství přidávané vody, současnou hodnotu GH a požadovanou hodnotu GH (meg/l). Zadávám tedy 10L , po osmóze 0 , požadováno 100 meg/l.
Načež mi to vzhodí že mám použít 13,2 lzicek, nebo 211g!!! Seachem Equilibrium
Je chyba v aplikaci, nebo v uzivateli? Máte s tím někdo zkušenost?
Okej, tak odpoviem si sam.
Sranda fungovala bez zavaznejsich problemov.
-investicia: cinan cerpadlo 16 eur aj s dopravou. Oficialne podla stitku
DC 12V
80W
0.9MPa max tlak
5.5l/min
Posledne dve su tazko overitelne, Napojene na 120W tiez cina zdroj, utiahol to v pohode ani sa nezahrial.
Napojil som ho na osmozu a spustil - cerpadlo ma automaticky spinac, pri nizkom tlaku (ked zatvorim privod vody) sa vypina.
Prve skusenosti: Dostal som s nim cca 0.65-0.7MPa a uz tam sa celkom trapilo. Hreje sa to priserne, radsej som do neho nechal fukat pomerne silny ventilator.
a teraz troska cisel:
Pri 0.65MPa som poskocil na 0.35l/min co robi peknych cca 133 GPD.
Co ma troska zarazilo bolo to, ze z RO tiekla voda pod rozlisovaciu schopnost obycajneho peroveho TDS metra (TDS 03 z invitalu) Ukazovalo to 0-1. Pri nizsom tlaku bez cerpadla mi sla voda okolo 3-4 ppm.
Takze plusy su jasne, fungovat to funguje, znacne sa urychlila vyroba vody
Minusy - cerpadlo je teda znacne hlucne a hreje sa. Pri ofuku sa ale na nom dala udrzat ruka a prestalo to smrdiet.
Ako to ovplyvni membrany po prvom pouziti neviem zatial povedat.
Poslednu vymenu vody som uz meral ako dlho napustam cca 70-80l vody. Teoreticky by som to mal s 150GPD zmaknut pri idealnom stave za plus minus 3.5 hodiny. Mne to trva 2x tolko cize realne mam aj s 2 membranami v serii ledva nieco cez 75GPD. Je mi jasne ze teplota vstupnej vody tomu dva krat nepomaha, ale tu neviem ovplyvnit. Mozem aspon cerpadlom zdvihnut tlak.
Ak zoberiem tabulku od vyrobcu tlakovy faktor x teplotny faktor vychadza mi nasledujuce:
tlakovy faktor: 0.35MPa - 0.75
teplotny faktor: 16C - 0.754
vysledna hodnota je 0.5655, co mi priblizne sedi s vyssie uvedenymi meraniami.
A teraz uvaha:
Pridam cinana cerpadlo - namatkovo nieco ako toto
www.aliexpress.com/…
V principe chcem polpalcove vstupy/vystupy aby sa to jednoducho dalo napojit na 3/8 hadice cez pushfity.
Takze hypoteticky by som mohol dostat nove hodnoty:
tlakovy faktor: 0.7MPa - 1.58
teplotny faktor: 16C - 0.754
vysledna hodnota je 1.19132 plus minus v idealnom stave, ale aj ked sa dostanem na nieco pod faktor 1.0 bude to uspech.
Ma sancu to fungovat alebo mi tam este nieco chyba ?
Dakujem za navedenie spravnym smerom
Třeba tady. Doporučuji si zkouknout video průvodce reverzních osmoz na konci stránky.
www.profiplants.cz/…
Ahoj díky za radu. Kde koupit měřák na vidivost?
Změřit tlak v systému RO a nebo změřit TDS měřičem vodivost výstupní RO, pokud je 0-0,35 je OK (tedy membrána). Jinak takto :
Životnost systému RO
Membrána - cca 30 000 l vody / 1,5 roku
Uhlíkový filtr - 5 680 l
Sedimentační filtr - 11 360 l
DI filtr - 2000l
Ahoj všem. Mám RO asi rok.Asi super věc. Jen ted jsem si všimnul že mi to vyrábí nějak rychle vodu. Jak poznám že je potřeba vyměnit filtry?
Díky moc, no odšrouboval jsme ostatní a opravdu je přívod kolem média a odvod vody středem tak to bylo asi od dodavatele taky dobře.
Musel bych to rozmontovat, ale jestli se nepletu, tak vstup jde okolo a vložkou s mixbedem jde voda zespodu a vytéká nahoře středem. Těsnění je každopádně nahoře.
Prosím o radu mám koupenou - čtyřstupňovou RO, mám dotaz jak je to s napojením vtoku do DI filtru z membrány. Přišlo mi od dodavatele složeno tak, že vtok by po napojení z membrány byl veden vnějším pláštěm do středu média a ven, volal jsem a psal dodavateli a napsali mi že mám napojit tak jak je smontováno, tedy vnějším pláštěm jde voda přes něj do středu - pánův kolega na telefonu poradil úplně opačně tedy ze středu ven, jak tedy otočit správně
nebo je to jedno. Díky za rady.
Ahoj. No ono je to technicky mrtvá voda čili je čistá sloučenina, ale já se přiznám, že v práci máme taky chladící okruh z demi vody, která vzniká kondenzací v parním okruhu a začal jsem doplňovat třetinu vody v akvárku právě s ní.Má lehký zákal který mi po několika dnech filtr zlikviduje ale zatím...
jedna technická, když děláme DEMI vodu není žádný odpad Tak to není voda, kterou bys měl používat v akváriu.
Díky za radu, jedna technická když děláme DEMI vodu není žádný odpad RO kterou bych případně koupil jede RO voda a část je odpadní tedy větší spotřeba. Dále se ptám není li takto vyrobená Demi voda pro ryby toxická - samo sebou nehodlám to lít do akva ale jen přimíchávat.
Nevím jestli dobře chápu, vodivost jsem měřil byla velmi nízká možná i nulová - píšeš/te že žádný rozdíl, lze tedy použít pokud je vodivost nízká ?
Žádný rozdíl, demivoda (“technická “destilka)se vyrábí pomocí RO. Nejlepší bude změřit vodivost vaší demivody - pokud by byla vyšší, může se jednat o technicky změkčenou vodu aby netvořila vodní / kotelní
kámen - pak ji jako náhradu použít nelze, jde jen o výměnu, nikoli odstranění m.l.).
Zdravím může mi někdo prosím vysvětlit jaký je rozdíl vody z RO a Demi vodou, kterou mám k dispozici (vyrábíme pro napuštění systému plyn.kotlů) respektive, zda ji můžu použít-díky. (hledal jsem na netu, ale nikde srozumitelné vysvětlení nenašel.
Je mi jasné pane Sid, že nepotřebujete poučovat, ale protože text budou možná číst i méně znalí došel jsem k přesvědčení, že musím něco i vysvětlit, abych předešel indukovaným nedorozuměním a dotazům.
Tomu, že při intenzivní nitrifikaci dochází k poklesu pH a alkality rozumím.
Je samozřejmě špatně zvyšovat alkalitu jedlou sodou (NaHCO3).
Není pochyb, že je přirozené a správné ke zvýšení alkality a pH používat drcený vápenec, či jinak uhličitan vápenatý (CaCO3) nebo případně dolomit, kterým je uhličitan vápenatohořečnatý (CaMg(CO3)2) v případě, že je žádoucí přidávat kromě vápníku i hořčík...
(Dolomitický vápenec (CaMg(CO3)2) a všelijaké formy „polovypáleného“ a „vypáleného“ dolomitu možná způsobí další rozvoj diskuze, do které se už NEBUDU zapojovat!)
„POLCALC“ je prostředek určený ke zvýšení pH zemědělsky využívané půdy. Je to jemně mletý druh vápence, který je (nějakou technologií) homogenizován do tvaru granulí, aby se při této konzistenci dal rovnoměrně aplikovat na zemědělsky využívanou půdu za účelem zvýšení hodnoty pH půdy a současné obohacení půdy o vápník.
Má deklarovaný obsah CaCO3 a MgCO3 na hodnoty dle tohoto odkazu:
polcalc.pl/… a též:
polcalc.pl/… .
Vaše zkušenosti, pane Sid dokazují, že s velmi dobrým výsledkem lze „Polcalc“ použít při vložení do akvarijního filtru nebo přímo při aplikací do akvária ke zvýšení pH, spolu se zvýšením alkality a obohacením vody o vápník.
(Je otázkou, zda technologie homogenizace do granulí není nějak pro akvaristiku nevhodná…, ale nejspíše není.)
Přikláním se k tomu, že konzistence jemně mletého vápence zpracovaného do granulí patří k nejvhodnějším formám pro rozpouštění…
Moje provokační reakce v mém předešlém příspěvku měla připomenout, že až tak nezáleží jen na formě uhličitanu vápenatého (CaCO3), a že bez volného kysličníku uhličitého (CO2), respektive vzniklé kyselině uhličité (H2CO3), se jakkoliv skvělá forma uhličitanu vápenatého ve vodě nerozpustí.
Při odkyselování filtrací přes uhličitan vápenatý (CaCO3) se jedná o reakci oxidu uhličitého (CO2) s uhličitanem vápenatým (CaCO3) a jde o tzv. vápenatouhličitanovou rovnováhu reprezentovanou rovnici: CaCO3 + CO2 + H2O = Ca(2+) + 2HCO3(-).
Při odkyselování vody filtrací přes uhličitan vápenatý (CaCO3) vzrůstá na každých 10 mg/l volného oxidu uhličitého (CO2) koncentrace hydrogenuhličitanů (HCO3) v odkyselené vodě o 0,454 mmol/l, tj. o 27,7 mg/l, či jinak (akvaristicky srozumitelně) stoupne alkalita o 1,27 dKH (dKH = 2,8 x HCO3 [mmol/l]).
Odkyselovací účinek, kromě již výše uvedeného, přirozeně závisí na době kontaktu (rychlosti proudění ve filtru), teplotě a složení vody a současně na druhu a zrnění uhličitanu vápenatého.
I přesto, že z mého příspěvku vzniká „článek“, musím ještě připomenout:
Při namočení drceného vápence může prudce a krátkodobě stoupnout pH (i přes 9 a to jen na několik minut). Způsobuje to skutečnost, že povrch vápence bývá okysličený a na povrchu vzniklý kysličník vápenatý (CaO) reaguje s vodou na zásaditě se projevující hydroxid vápenatý (Ca(OH)2). Proto je vhodné filtr nebo jen samotný uhličitan vápenatý (CaCO3) před vlastním nasazením propláchnout. Jinak se nic neděje, protože hydroxid vápenatý (Ca(OH)2) s kysličníkem uhličitým nakonec zreaguje na hydrogenuhličitan vápenatý (Ca(HCO3)2).
www.lhoist.com/…
www.lhoist.com/…
Pro „mineralizátory“ osmotické vody !!!:
www.szu.cz/…
...O existenci a skvělé rozpustnosti jakési reaktivní formy CaCO3 mne, prosím, račte někdo poučit. Z příspěvků není zřejmé, zda je potřeba při rozpouštění CaCO3 práskat bičem a proč je nutno mít předem to CaCO3 přesně navážené...
Poučovat bych si vás nikdy nedovolil, jen zkusím popsat svou zkušenost.
Provozuji systémy, ve kterých vlivem intenzívní nitrifikace dochází k poklesu pH a alkality. Obvykle se k úpravě těchto vlastností používá jedlá soda. To ale není v mém případě žádoucí kvůli kumulaci sodíku, proto používám CaCO3.
Vyzkoušel jsem různé druhy vápence - mramorovou drť, vápnitý dolomit, dolomitický vápenec, níže zmíněný Polcalc.
A protože mám k dispozici 1x týdně výsledky laboratorních rozborů vody, mohu poměrně objektivně posoudit, jak se vlastnosti vody mění při použití různých druhů chemie, tedy i to, jak rychle se rozpouští různé druhy vápence.
Z vašeho příspěvku je zřejmé, že nejste žádný laik, proto bych vás chtěl požádat o radu: co byste mi doporučil použít ke zvýšení alkality, která bez úpravy klesá na neměřitelnou úroveň (pod 0,15 mmol/l), když zároveň potřebuji dostat do vody uhlík, ale nemohu zvyšovat koncentraci sodíku a raději ani draslíku, kterého mám jinak v systému dostatek?
Dodám, že systém je "uzavřený" a poměrně objemný, tedy výměny větších objemů vody nejsou žádoucí...
(Ke zvýšení pH, které bez úpravy padá k hodnotám ~ 5,5, používám KOH.)
Děkuji, přeji příjemný den!
K příspěvkům níže.
Jsem s úsměvem.
O existenci a skvělé rozpustnosti jakési reaktivní formy CaCO3 mne, prosím, račte někdo poučit.
Z příspěvků není zřejmé, zda je potřeba při rozpouštění CaCO3 práskat bičem a proč je nutno mít předem to CaCO3 přesně navážené...
Vzpomínám, že podobné … „rady“ už tady na webu kdysi rozdával pan Maq.
Tímto, neříkám, že nelze (asi komplikovaně) CaCO3 rozpouštět …
Je můj názor, že laik by neměl fušovat do věcí, kterým nerozumí.
Pokud jde o tu cílenou mineralizaci vody a pokud je vůbec ta osmóza nezbytná, tak by se měl (laik) naučit „křížové pravidlo míchání“ a míchat tu osmotickou vodu s vodou vodovodní nebo nějakou jinou vhodnou (asi ne přímo minerální) vodou (takovou vodu potom už jen případně doplnit (dosypat) reálně smyslnými solemi …).
Je potřeba si uvědomit, že na internetu je VELKÁ spousta zavádějících rad, mezi které patří i ten někde níže zmíněný a v praxi nepoužitelný kalkulátor pro míchání CaCO3, různé webové stránky a rady ve fórech.
CaCO3 (v jakékoliv formě) není totéž, co je, nebo jak se chová kuchyňská sůl !!!
Přesně, jak píše Silviebaris - určitě se najde rozumné využití. Doporučit mohu např. na přihnojení "zakyseleného" trávníku.
Tak nemusíš to sypat jen do akvária,pohnojit můžeš i zahrádku..a ještě ti pochybí..
0 03.05.2021 08:48 edaaema –
Re: Sid 25kg ,s tím budou hnojit ještě moje vnoučata , nebo celý okres Tábor
,menší balení jsem nenašel ,ale cena je pakatel ,dík za zdroj .
Ano, i toto je uhličitan vápenatý (CaCO
3). Přestože u firmy ve vašem odkazu běžně chemii nakupuji, v případě uhličitanu vápenatého dávám přednost reaktivní formě, která je velmi dobře rozpustná ve vodě.
www.zelenyshop.cz/… 0 02.05.2021 21:56 edaaema –
Re: Sid Opět zdravím.
Je toto správně jako CaCO3 ? : Uhličitan vápenatý potravinářský 0,35 kg, calcium carbonicum
fichema.cz/… Nevidím v tom problém. Dokonce podle poměru Ca:Mg mi to vychází dobře - 3:1.
0 27.04.2021 19:48 edaaema –
Re: Sid Jen se chci tedy ještě ujistit "nema problema" znamená že to můžu takto použít?
Díky za vysvětlení!
Nema problema.
3 27.04.2021 19:04 edaaema –
Re: Sid Ahoj a předem dík za reakci.
Moje představa k mineralizování vody ,chtěl by jsem dosáhnou GH kolem hodnoty 5 a KH něco pod 2 , při použití kalkulačky(
akvarijni-hnojivo.cz/… ) pro výpočet tvrdosti jsem zjistil že na 100 l při použití uhličitanu vápenatého 6g a síranu hořečnatého 8g získám GH 5,2 a KH 3,4 ,to KH je výše než jsem chtěl. Při zachování hodnoty síranu hořečnatého jsem ubral uličitan vápenatý na 3g a přidal 5g sádrovce který KH nezvedá ,výsledek GH 5,1 a KH 1,7 což by mi vyhovovalo.
Jsem akva lama ,kritika se přijímá a předem dík za další reakce.
Zatím jsme ještě poměrně svobodná země, takže můžete dělat všechno, co není zákonem zakázáno. Takže jen jedna otázka: proč k tomu chcete použít i sádrovec?
0 26.04.2021 22:22 edaaema Mirek64 napsal: Zdravím.
Mineralizovat čistou vodu z RO můžeš jednoduše např. pomocí CaCO3 (uhličitan vápenatý neboli vápenec) v práškové formě a pomocí MgSO4.7H2O (síran hořečnatý). Můžeš použít např. tuto kalkulačku akvarijni-hnojivo.cz/… .
Mirek
Ahoj.
Mohl bych mineralizovat vodu z RO takto:viz. ta fotka nějak se přiřadila k té citaci
0 14.04.2021 17:00 sachlj –
Re: kus kašlu na laborování, musí to fungovat přesně jako splachovací záchod. Bez uvažování, bez jediné chyby, bez toho abys věděl že to tam je..roky, roky, roky...nechám si to smontovat u profiplants, díky jim, domluveno..já taky nechápu někoho že se ptá na něco co já znám i po 3 litrech vína v hlavě..ale tohle já neznám, stejně tak jako neumím pájet..i když jsem byl na kurzu, i když mi to 100x ukazovali prostě to neumím, nemám na to buňky...ale zato mám na jiné kde kroutím hlavou že to někomu nejde...
Pořád to má vypouštěcí a napouštěcí víčko, ať je to tatra či nissan.
Vždyť na tom obrázku je to jasně vidět. Přeřízneš hadičku od filtrů na vstupu do membrány a zapojíš ji do ventilu jak ukazuje šipka. Na čistou vodu zapojíš zpětnou klapku a dál vedle do zbývajících dírek.
0 14.04.2021 13:40 sachlj –
Re: kus já mám ale jinou sestavu, je to jako by jsi mi poslal návod na motor tatrovky a nabádal mě abych podle něj vyměnit olej u svýho nissana....
0 14.04.2021 12:11 sachlj – INVITAL ?????
Zdravím. Jsem debil, přiznám sám. Myslel jsem si že pomůžu regionu kde je nejvíc lidí bez práce. Od firmy INVITAL jsem zakoupil RO
www.rostlinna-akvaria.cz/… a po týdnu a zhodnocení co a jak i dodatečně jsem dokoupil
www.rostlinna-akvaria.cz/… . A začal problém. jak to zapojit. Asi jsem moc tupý i když poslední měření IQ mám 142 tak návod s ničím nesouhlasí a asi 4 emaily s firmou jsou taky k ničemu. Posuďte sami.
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
drive.google.com/…
Pochopíte to někdo jak to zapojit?
Na fb jsem dal tento dotaz.
Zdravím. VELMI NEGATIVNÍ zkušenost s firmou INVITAL. Zakoupil jsem od ní sestavu RO
www.rostlinna-akvaria.cz/… a po týdnu jsem dokoupil
www.rostlinna-akvaria.cz/… a emailem jsem obdržel návod na sestavení. A tady začal problém. Návod je sepsaný tak že buď ho psal někdo kdo RO neměl před sebou a popisoval co si myslí a nebo je to strojový překlad z jiného návodu. Prostě ten návod se nedá použít. Napsal jsem víc jak 10 emailů firmě aby mi poradila jak to sestavit, nafotil jsem to co mi poslali a popsal jim co nesouhlasí s návodem a odpovědí bylo, že mi poslali znovu stejný obrázek z návodu s tím, že to přeci musí být jasné. No není. Tak jsem jim napsal, že by bylo nejlepší kdybych jim to mohl zabalit a poslat a odpovědí bylo, že jsou jen eshop a ne prodejna. Takže jen přebalovači zboží z Číny. Takže firma INVITAL už nikdy. A pozor co od nich koupíte. Může být s tím problém. Pokouším se oslovit nějakou pražskou akvaristickou prodejnu kde by mi to sestavili. Případně, zda nějaký znalý akvarista z Prahy by mi to sestavil tak, aby to fungovalo. Viděl jsem totiž video od českého akvaristy který to zprovoznil až po pokus-omyl protože návod od INVITAL byl k ničemu.
Jj, tou patronou jsem myslel membránu.
Takže myslíš vyměnit membránu? už to jinak totiž neteče vůbec, jen přes oplachový ventil.
Můžete zkusit vyměnit filtry, ale buďte připravený i na výměru patrony. Ta také nemá neomezenou životnost.
Zdravím, chci se zeptat používám RO asi půl roku, poslední dobou se zmenšil podíl čisté vody, která mi vytéká tak na polovinu toho co dřív. Může být potřeba výměna filtrů, má někdo zkušenost? Podotýkám že mám fakt tvrdou vodu. Díky.
0 28.03.2021 23:00 Bastaky32 – RO
zdravím... chtěl bych připojit druhou menbránu na stávajíci RO poradíte kam? Z první menbrány odpadní vodu do druhé(nové)membrány?
Zdravím.
Mineralizovat čistou vodu z RO můžeš jednoduše např. pomocí CaCO3 (uhličitan vápenatý neboli vápenec) v práškové formě a pomocí MgSO4.7H2O (síran hořečnatý). Můžeš použít např. tuto kalkulačku
akvarijni-hnojivo.cz/… .
Mirek
0 13.03.2021 19:08 edaaema Tohle téma jak vyladit chemikáliemi tvrdost osmotické vody by mě zajímalo. Za reakci předem děkuji .
to je super zprava
Ja se prilisne technice branim ale zase me mrzi koukat na nespokojeny kytky když uz v tom mam tolik penez.
Nez to poridim a nainstaluju, asi sjedu parkrat do vivaria, prodávají vodu z RO za 2kc/l
At vidim reakci
Ahoj. Jsem ze Slaného a mám stejnou vodu jako ty. Několik let jsem se trápil a touto vodou a nic moc. Pořídil jsem RO a už půl roku ji úspěšně používám. Je to velký rozdíl. Vše jde jednodušeji. Míchám 50l RO a 20 l kohoutek. Vodu mám 5GH.
0 12.03.2021 14:08 habrlukas – Zdravím
Zdravím mám v akváriu vodu 40 us a potřebuju se dostat na 200us s minerály pro krevety akvárium má 54 litrů a otázka zní. Mám to měnit třeba po 10 litrech třeba 6x než se to jakoby vymění a nebo bych mohl s upravenou vodou z ro plus minerály vyměnit třeba 3/4 ? Případně vyměnit jen klasických 10 litrů s tím že bych tam dal více minerálů aby se to dostalo na zmíněnou hodnotu ? Ale je to asi blbost že aby to nebyl moc velký šok ... V akváriu jsou pouze šneci jede 3 měsíce ... Na internetu jsem hledal jako blázen bohužel jsem na toto téma nic nenašel . Děkuji za případnou reakci ...
Tak když jsem dělal v Mělníku policajtovnu tak jsme si i na kafe vozil vodu z domova. Tak že RO asi určitě. Ten poměr si musíš vyzkoušet, a hlavně změřit až po několika hodinách ono to chvíli trvá, než se ta tvrdost ustálí. Druhá možnost je používat jen vodu z RO a dodělávat si tvrdost chemikáliemi.
Ahojda,
rostlinam se u me ani po trech mesicich nedari. Bud jsou vybledly nebo do hneda, nabeh na hnedou rasu strida nabeh na zelenou, odesli uz oba echinace (rubin a major) a kryptokoryna se taky horsi. no proste to nevypada jak by to vypadat melo. Hnojim bioflorem, ale kdyz to prezenu dela se slepa hladina. Rybam se ovsem dari vytecne, akarky se co 14 dni trou.
Voda je proste moc tvrda, moc Ca malo Mg. Potvrdili ve Vivariu, kde berou ze stejneho zdroje. Pristoupila jsem teda na myslenku reverzni osmozy. Pomuze to? Teorii sem si tu nacetla, ale jak to v praxi funguje? Vodu na vymenu naredim rekneme 1:1, cimz logicky klesne obsah všeho i tvrdost na polovinu. A dal? Necham jak je? Dohnojim doporucenou davkou hnojiva? Stejne musim poslat na rozbory a pak pmdd? Pokus omyl?
Nebo je to necim jinym a ja uz nevim cim.
Neměl by nekdo zajem o akvarko v pripade ze by to nevyslo? nez to hodim z okna
Podle testu od sery na KH mam 13..a GH sem nemeril ale pdole nasich vodaren mam od 15-21 gh tvrdost je to samozrejmne rozmezi
V klidu můžete. Neuškodí, když si změříte alespoň kapkovými testy alkalitu ("KH") a tvrdost (GH) před a hodinku po výměně vody.
Ahojte poridil jsem reverzni osmozu,a chci se zeptat mam akvrium juwel rio 180 ,cca si myslim ze cista voda bude 150-160 litru ,vodu mam hooodne tvrdou prosim poradte mi kolik muzu vodu redit pei prvnim vymene..akvarium je ted plne vstupni vody myslite kdyz budu menit vodu muzu dolit po prve 50 litru pearmetu.
...jaké máte pH vody z reverzní osmózy? Já mám 8,6 a to je mi divné... TDS mám 8 ppm...
U vod s takto nízkou hodnotou TDS (obsahem rozpuštěných solí) se běžným způsobem pH změřit nedá. Takže si nelamte hlavu s čísly, které vám ukáže pH metr po ponoření do permeátu a pH řešte teprve po úpravě vody přípravky, které používáte, a to navíc s dostatečným časovým odstupem od jejich aplikace.
...případná neutralizace při předávkování se dá řešit rozpuštěným louhem sodným NaOH. Nadbytek fosforu může podpořit výskyt řas a stagnaci rostlin...
Při neutralizaci předávkované kyseliny bych se v případě rostlinných nádrží přimlouval za KOH. Sodík je antagonistou draslíku, vápníku a hořčíku, tzn., že může omezovat jejich příjem rostlinami.
Kromě zmíněných fosforečné a sírové se dá do rostlinných nádrží použít i kyselina dusičná, případně chlorovodíková.
Vždy bude záležet na tom, k jakému účelu vodu upravuji, a jaké parametry má tato upravovaná voda.
K samotné aplikaci doporučuji používat 10% roztoky kyselin, (resp. louhu).
Kdo si na přípravu takových roztoků netroufá, může využít některý z akvarijních přípravků typu "pH mínus".
A nebo 8% kyselinu octovou.
Naředěnou kyselinou fosforečnou H3PO4, ředění přidáním destilované vody 1:1. Manipulace s kyselinou za dodržení bezpečnostních předpisů, kyselina se přidává do vody! Uvedená koncentrace zásobního roztoku je vhodná pro okyselování vody, bez přítomnosti živočichů. Do osídlených nádrží je relativně vhodný roztok 1:4, případná neutralizace při předávkování se dá řešit rozpuštěným louhem sodným NaOH. Nadbytek fosforu může podpořit výskyt řas a stagnaci rostlin.
Jakou kyselinou to snížit? Nějaký odkaz na eshop, nejlépe v dávkovačí pro akvaristy
Koukám že třeba Rataj Acidon je kyselina sirova a orthofosforecna...
možné to je, používám vodu z osmźy, která má cca 15-30uS a protože je vstupní voda cca pH 8,5 tak výstupní bývá často taky kolem 8 - po probublání. Okyseluji kyselinou.
Ahoj, jaké máte pH vody z reverzní osmozy? Já mám 8.6 a to je mi divné... měla by mít 7 nebo být kyselá díky vzdušnému CO2. Osmozu mám zapojenou správně, TDS mám 008... Doplňuji seachem Equilibrum na TDS cca 200 a seachem Neutral regulator. Po něm to klesne na pH 7, ale po týdnu už jsem zas přes 8. Co s tím? Je to fyzicky možné?
Volil by jsem hodnoty,které jsou vhodné pro osazenstvo akva a přidával množství hnojiva podle růstových reakcí rostlin.Teoreticky byTi měly vyhovovat hodnoty v rozsahu 200 - 300µS. V každé domácnosti se najde litrová odměrka na kapaliny a potraviny,do ní si nalej 5dl surové vody z řádu,následně dolévej osmózovku (permeát) po 1dl a pokaždém dolití si změř vodivost,až se dostaneš k požadované hodnotě a máš poměr mísení.
Poměr se dá vypočítat: např. surová voda bude mít 270µS,požadovaná hodnota má mít 140µS.
Počítáme přes jednotku:
Požadovaná hodnota: 140µS
Surová voda: 270µS
140:270 = 0,52 = 52 dílů výsledek je zaokrouhlený poměr surové vody
1-0,52 = 0,48 = 48 dílů výsledek je poměr permeátu
Při použítí kvalitní RO, by vodivost výsledné směsi vývojové vody měla mít 140µS,doporučuji provést kontrolní měření po aplikaci a následující den,včetně pH.
Výpočet na litráž,poměr s předchozího příkladu:
Objem vody např. 135L.
135 x 0,52 = 70,2L voda
135 x 0,48 = 64,8L permeát
Velmi měkká voda nemá pufrační vlastnosti a tím je nestabilní,navíc pro živočichy z tvrdších vod není vhodná,u některých může již v první fázi způsobit osmotický šok.
Děkuji za reakci .
Já právě používám osmotickou vodu u které zvyšuji tvrdost na GH o 5 stupňů a KH o 3,25 stupňů produktem Dennerle Osmose ReMineral a pak teprve hnojím macro a micro AQUAGROWER ,ale dostal jsem info že to není dobré ,protože už v ten přípravek od denerle obsahuje další živiny, mohlo by dojít k přehnojení .
Proto se ptám jak upravit osmotickou vodu ,aby jsem jí mohl hnojit a toto nehrozilo.
Za další reakce budu moc vděčný.
ahoj, používám ji krátce, hnojiva aquagrower nemám zkušenost, ale obecně je potřeba osmotickou vodu "přitvrdit" minerály a záleží dle použití, jestli chceš zvyšovat pouze GH nebo GH i KH (čistě osmotická voda má oboje kolem nuly), samotným hnojivem se podle mě na doporučené hodnoty nedostaneš, proto se do RO vody přidávají soli, které zvyšují výše zmiňované. Jinak postupuji opačně, nejdříve si upravuji vodu na požadované GH a až poté používám hnojivo.
0 17.02.2021 16:51 edaaema – osmoza vyvážení vody
ahoj. Chci použít osmotickou vodu + hnojiva micro + macro AQUAGROWER musím po přidání těch hnojiv ještě vodu upravit?
No zalezi od kitu, ale ked zoberies obyco 75GPD, tak 100 litrov budes cvrkat do akvarka pol dna. Pozor na RO vodu - mne lezie cerstva RO s pH 5.9-6 Na to treba tiez mysliet.
Pokiaľ odpustíš tretinu vody a stále máš nasávanie filtru v pohode pod vodou, je to aspoň reálna možnosť.
Keď nič iného, môžeš aspoň vyskúšať.
Čo sa týka toho tlaku, tak len tak z hlavy 1 meter vodného stĺpca je tlak 0,1 baru. Čo spraví dĺžka hadice, to netuším. Za pokus to stojí.
Mal som v pláne najskôr tú 1/3 vody odpustiť, filter nechať pustený.
Ale asi hlavný problém bude ten odpor na výstupe z RO. Budem teda hľadať iný spôsob. Každopádne ďakujem.
Pri tej rýchlosti, akou tečie voda z RO, nebude tá teplota problém.
Neviem si však predstaviť, ako to chceš robiť. Ak budeš odpúšťať priebežne tak ako budeš napúšťať, tak časť tej RO vody, čo si tam práve nalial, hneď vyleješ. A vypnúť filter na takú dlhú dobu tiež nejde.
Ďalším potenciálnym problémom je, že dlhou hadicou a hlavne rozdielom výšok vytváraš umelo zvýšený tlak na výstupe RO, čím si znížiš jej účinnosť.
Skôr by som položil otázku na best practice - ako to robíte vy, čo meníte také veľké množstvá? Lebo mne stačí 20l bandaska
.
Ahojte, chcel by som poprosiť o radu.
Robí niekto výmenu s RO tak, že voda z RO tečie priamo do akvária? Viem že teplota takej vody bude nízka a bude treba to celé strážiť aby nedošlo k pretečeniu, ale nemám možnosť si namiešať cca 100 litrov vody, vytemperovať ju a až potom urobiť výmenu. Zvyšnú vodu by som postupne dopúšťal z vodovodu - teplejšiu, aby sa kompenzovala studená voda z RO.
S RO však nemám žiadne skúsenosti, neviem aký tlak má na výstupe, či je vôbec možné vytlačiť vodu z kúpelne do akva (vzdialenosť cca 4m).
Za radu vopred ďakujem. Miro
0 26.01.2021 21:58 lubo2302 – rozdoel RO
Zdravim idem kupovat RO len sa neviem rozhodnut ci mam kupit obycajnu 3stupnovu vacsinou urcene pre akva alebo viacstupnovu ktora je urcena uz pre domacnost len tu je uz moznost zvlolit viac druhov filtracie +UV lampa a daju sa zohnat vsade ND. Je mozne pouzit aj tu co je pre domacnost len zvolim potrebne filtre ako su pre akvaria?
www.bazos.sk/…
www.bazos.sk/… Projevilo se to tím, že 2/3 populace pochcípaly... Klasická začátečnická chyba kdy jsem si nezjistil jakou mám doma vodu. A jenom razbory další ryby v akváriu které už tam byli i předtím a nejsou tak citlivé na tvrdost vody v pohodě přežily a vlastně žijí dodnes. samozřejmě jsem potom začal vodu upravovat a ted už žádný problém.
Moje řeč - vybrat se dá.
Upravovat vodu pomocí RO je osvědčená metoda, jak si připravit půdu pro pěstování náročnějších rostlin. Nic proti podobným aktivitám!
Kdo se touto cestou (třeba prozatím) vydávat nehodlá, může vybírat z rostlin, které zas tak cimprlich vůči vyššímu GH nejsou.
Namátkou - bahnička jehlovitá, b. živorodá, zakucelka plazivá, malokvětka drobnokvětá, pupečník bílý, marsilka srstnatá, vodaňkovec vzplývavý, bakuma karolínská, b. drobnolistá, kosokvět úzkolistý, mokřanka vzpřímená, hnědovka křídlatá, anubias...
Zajímavé názory a toto téma např. zde:
barrreport.com/… ...tvrdost 20 se razborám moc líbit nebude, vlastní zkušenost.
Jak se to projevovalo?
(U dánií nevidím s vyšší tvrdostí problém.)
Já se snažím míchat vodu na cca 5GH, je pravda, že rostliny rostou i v tvrdší vodě (i když 20 už je opravdu hodně), ale v té tvrdosti kolem 5 vypadají a rostou lépe. A za mě je jednodušší natočit vodu na výměnu z RO, než řešit a zkoušet, co v tvrdé vodě poroste a co ne a i pro ty ryby bude měkká voda asi lepší.
Právě kvůli rybám jsem došla k závěru, že asi bude potřeba, jen nevim v jakém poměru, ale to tu teď psal Jarry. S osmózou se teprve seznamuju tam kde jsem dříve bydlela nebyla potřeba. A pro Magic CO2 zatim nepořizuju mozna časem.
Já bych osmózu pořídil, ale ředil bych tak 4:1 (4 díly RO, 1 díl kohoutkový).
Akorát si myslím že tvrdost 20, se rázborám moc líbit nebude, vlastní zkušenost.
Pokiaľ neuvažuješ CO2, tak ako píše Sid. Je ľahšie vyberať rastliny než sústavne cvičiť s vodou.
20°dGH je síce slušný kameňolom, ale vybrať sa dá.
Hledejte mezi rostlinami, kterým podobná voda vyhovuje. (Využít můžete zdejší atlas.)
Těch rostlin bude nemálo a určitě budou schopny vytvořit pohlednou nádrž.
S rybkami si hlavu nelámejte a peníze za RO využijte nějak jinak, třeba si připlaťte za kvalitní filtraci nebo osvětlení.
Ahoj chci se ujistit jestli si to myslim správně než se pustim do zakládání nádrže. Podle hodnot z vodárny nám zde teče tvrdá voda(foto). Já plánuju rostlinné akvárium s rybama z asie(pravděpodobně razbory, dánia,). Akvárium je 80x40x50 čistý objem bude cca 120l. Takže mě asi nemine pořídit reverzní osmozu a pravděpodobně vodu míchat odhaduju asi 50 na 50. Myslim si to dobře? Díky za rady
Tak to ti bude určite stačiť i základná 75GPD, nie?
2 možná 3 okolo 25L
Akú veľkú nádrž plánuješ?
Ahoj chtěl bych začít s chovem caridin a chci pořídit RO Máte nějaký doporučení jakou koupit?Děkuju
Pokiaľ máš za sebou dve membrány, počíta sa pre každú vstupný tlak a tým aj účinnosť samostatne. T.j. na prvej je vstupný tlak 3.5 - 4 bary / dochádza tam ku strate tlaku odtokom časti RO vody/ . Na vstupe druhej druhej membrány je tlak 3 bary daný odporom membrány a restriktorom.
Súhlas, ale najskôr si povedzme či sa bavíme o tlaku vstupnej vody alebo o tlaku v systéme RO.
Tlak 3 bary je minimálny doporučený tlak pre "rentabilnú" funkciu membrány. Pri nižšom tlaku už dosť klesá množstvo RO vody voči odpadnej vode. Samozrejme záleží aj na teplote filtrovanej vody.
Ja mám ledva 0,3MPa.
Pumpa určite pomôže, len si musíš zvážiť sám, či sa ti oplatí. Ja robím tak 50l do týždňa, tak mne sa neoplatí.
Aký máte tlak vody pre RO?
U mňa je to na vstupe okolo 3,5-4 baru. Za prvou membránou mám na výstupe (odpad) manometer a meriam tam cca 3 bary.
Je to ok? Či odporúčate pumpu pre vyšší tlak?
Oplachovací ventil sa zapája paralelne k restriktoru - keď ho otvoríš tak voda nejde cez samotnú membránu, ale len ju oplachuje - voda z odpadu ide "plným" prúdom.
Jasne, toto som nasiel aj ja.
Nie, oplach nepouzivam, ale mam ho kupeny. Uz som si netrufol to zase rozoberat, ked mi to zacalo fungovat. Neviem zatial ako sa zapaja.
Trochu som sa poobzeral a súhrn je asi nasledovný
Restriktor - Membrána GPD - nominálny prietok
300 - 50 - 190L /24h
420 - 75 - 285L /24h
550 - 100 - 380L /24h
800 - 200 - ??
Používam membránu 75GPD - množstvo RO vody je veľmi závislé na tlaku a teplote vody.
P.S. používaš oplach membrány ?
A aké membrány používaš? Pri 420tke mi to príde na 75 GPD? 75 mám aj ja, avšak na 20 litroch za hodinu nie som ani zďaleka. Zrejme je čas ich vymeniť.
Na to ktorý restriktor použiť Ti zodpovedne neporadím.
Ja mám v zostave použité dve membrány v serií s pôvodným restriktorom 420 už viac ako rok a pol. Pri tlaku 4.1 baru v rozvode a 17C mám 20 L RO vody / hod. Dvomi membránami takto dosiahneš lepší pomer medzi RO a odpadom.
Teoreticky, /podľa čísla/ mi to vychádza použiť 800 pri paralelnom spojení dvoch membrán - to však nemám overené
Chápem, díky.
Ktorý restriktor by si odporučil na môj setup?
420 alebo 800ml?
V druhom zapojení je dôležitý spätný ventil, ktorý to potom celé "drží".
Na prvom obrázku je to celé drží 4 cestný ventil. Dôležitý je Rozdiel tlakov medzi OUT a plavakom tak aby sa 4 cestný ventil presunul v danom čase. Tým že si pridal druhu membránu nastali podmienky na uzavretie. Pri väčších priemyselných 4 cestných ventiloch sa dá nastaviť hodnota - citlivosť - na jeho prepnutie.
Druhé zapojenie mne nešlo. Musel som to zapojiť podľa prvého riešenia. Možno je to tým, že som potreboval zapojiť 2 membrány za sebou do série.
Prečo prvé riešenie nie je ok a druhé áno? Lebo mne funguje prvé, vyzerá to tak.
Podľa tohto. Rozdiel je len ten, že tam mám 2 membrány za sebou do série. Druhé zapojenie, kedy bol 4 cestný ventil za membránou nezafungoval.
Samozrejme je tam rozdiel, hlavne v tom ako sa prepínajú tlaky v systéme. Správne je druhé zapojenie.
Keď je plavák otvorený tak voda tečie z prívodu cez sedimenty do 4 cestného ventilu IN - OUT do membrány. Za membránou do Flow - celá táto vetva je pod tlakom daným Flow.
RO voda preteká cez spätnú klapku a 4 cestný ventil do Tanku - vetva bez tlaku.
Keď sa tank naplní a plavák sa zavrie, zmení sa tlak v tejto vetve a 4 cestný ventil sa tým prepne - prepojí UOT s plavákom a IN so spätnou klapkou. Tým sa Uzavrie prívodný okruh - ostane natlakovaný tlakom v rozvode. Keď poklesne plavák tak sa uvolní tlak na výstupe a 4 cestný ventil prepne do pôvodnej polohy.
Podľa ktorého obrázku to máš zapojené?
Už som to vyriešil. Problém bol, že som sa držal od začiatku inej schémy. Posielam pre porovnanie. Proste ak som dal 4 cestný pred membránu podľa schémy, nešlo to. Ak som ho dal za membránu ako mi tu bola poradená iná schéma, začalo to fungovať. Zaujímavé. Neviem čím to je. Vidíte v tých schémach rozdiel?
Odpoledne se kouknu na zapojení ventilu, eventuelně vyfotím.
To druhé biele je takisto spätný ventil. Vstupná voda je do 350 TDS, čiže vidím zmysel v sérii.
Ale to neuzatvorenie systému ma štve už mesiace.
Nemusíš nic prověřovat
Tak to prostě je, bohužel mám vždy pravdu, ikdyž ji nemám....
Na vyzkoušení ti stačí to zapojit na tu jednu membránu. Určitě to je tím ventilkem, vždy je to růžový bazmek, na té druhé membráně je jenom obyčejné kolínko.
Pak klidně můžeš vývod z té membrány dát přímo do nádoby na vodu, ta jedna membrána to vždy uzavře a nepůjde ani jedna.
2 membrány do série, to záleží, jakou máš vodu. Jestli moc tvrdou, tak bych to nechal tak jak to máš, paralelně.
Na druhej strane by mal byť tiež, len nie je označený ružovou. Pozriem to.
Toto zapojenie membrán je ale paralelne. Idem to zapojiť ako mi bolo poradené nižšie. Tzn. odpad membrány 1 napojím na vstup membrány 2.
Když se na to dívám, tak na jedné té membráně máš našroubovaný zpětný ventil-to je ten kousek s tím růžovým kroužkem a na druhé membráně to není. Možná jestli není chyba v tom, ve ventilu se neudrží tlak...
Zkusil bych vyhodit ten T-kus před ventilem a napojit to jenom na tu membránu kde je ten růžový zpětný ventil.
Je k tomu čtyřcestný ventil, který uzavře přívod vody. Takže plovák uzavře odchozí čistou vodu, ve ventilu se zvedne tlak a ventil uzavře přívod vody do RO a ani do odpadu pak nic neteče.
Ďakujem, vyskúšam to prepojiť.
Áno, od toho tam je 4 cestný ventil. Alebo sa mýlim?
Nejsem si jistý, že jsi to dobře pochopil. Plovák ti zajistí akurát to aby ti nepřetek ten sud. Do odpadu ti to potece dál. Jak máš naplněno tak zastavíš přívod vody.
Tady máš schéma zapojení -
www.mangala.cz/… zřejmě to máš špatně poskládáno , jeden vstup a výstup zavře odpad , druhý vstup a výstup zavře RO vodu - místo výdejního kohoutku - připojíš plovákový ventil , pokud máš dvě membrány , tak tu druhou zapojíš na odpad té první a čtyřcestný ventil je až za nimi - před restriktorem (poprř. oplachovým ventilem) , samo pak musíš spojit do jednoho oba vývody RO vody - před čtyř. ventilem
Tak trápim sa s tým už dlho a neviem si rady. Keď sa mi sud naplní vodou a plavák privrie prívod vody do suda, 4 cestný ventil by mal uzavrieť systém vody.
Problém ale je, že aj po naplnení sudu vodou a privretí plaváku mi stále prúdi voda do odpadu. Vymenil som už plavák za kvalitnejší. Zapojenie na obrázku. Čo môže byť na vine?
Tlak v systéme: 3-4 bary
Membrány: zapojenie paralelne - 2x 75GPD
Restriktor: 420ml
Predfiktre: sediment 5mikron + aktívne uhlie
Ďakujem.
Vždyť to máš popsané v návodu. Jednoduše to zapoj podle návodu. Na ten plovák je treba vyrobit držák nebo udělat otvor z boku do sběrné nádoby.
Ahojte, potrebujem radu ako zapojiť plavák na toto zapojenie RO. Takisto mi nie je jasné, akú má funkciu 4cestný ventil, ktorý bol ako súčasť plavákového kitu. Ďakujem za rady.
No vidíš.
Nebo živorodky.
Vodu nechci,děkuji, zatím je voda tak levná, že se neopatí převážet. Spotřebuju cca 750l denně a stejně se odpadní voda neoplatí sesbírat, naložit na auto a převézt někomu na zalívání.
A já mám 800m/s. Můžeš začít chovat Tlamovce nebo Tetry slepé. Tu vodu ti dám jestli chceš.( Když máš odpadní 150 m/s tak to se máš)
Každý má jinou vodu, v odpadu z mé osmózy by jsi klidně mohl množit skaláry.
Teď máme vodu o vodivosti cca 70 mikroS/cm, odpad má do 150 (dost to na odpadu škrtím, jinak by ten odpad měl do 100).
Jak jinak. Kdybys měl vodu jako já garantuju ti, že ji tam nedáš. Já vím ty máš vždy pravdu i když jí nemáš.
Všechnu odpadní vodu z osmózy dám rybám. Ono v té vodě není nic, co tam nebylo před tím, jen je to koncentrovanější. O kolik koncentrovanější to je, tak to už záleží na poměru permeát/odpad.
Takže záleží jaká je vstupní voda a jestli je doma i akvárium, kde se dá odpadní voda se svými prarametry použít.
No a že by se to nehodilo ani na zahradu...to by pak člověk neměl raději ani pít tu vstupní vodu ne?
Záleží na tom koľko litrov bude z RO. Ja mám za hodinu cca 18 - 20 litrov pri 18C
Promíchat se to může až v akváriu, ale stejně potřebuješ někde skladovat čistou vodu z RO.
Jarry napsal: Používám takový sud: www.tbaplast.cz/….... ...můžeš v sudu vodu ohřát topítkem, pokud budeš měnit větší množství a pak jen přečerpat do akvária.
Pomocné čerpadlo bych doporučil, pokud máš nízký tlak.
Nemám možnosť skladovať taký sud. Stane sa niečo ak by sa to premiešalo rovno v akva?
Odpadni vodu jen do odpadu. Tu nelze použít ani na zahradu. V odpadní vodě zustanou všechny mineraly,soli atd. Kdybys ji daval do akva nemělo by to celé smysl
Ahojte, dakujem kazdemu za tipy. Tlak som vyriesil - bol pripravety hlavny uzaver studenej vody, uz je to OK. Osmozu som spojazdnil s hodnotami:
Vstupna voda: cca 350 mS
Osmoticka voda: cca 20 mS
Odpadova: cca 350 mS
Co ma dalej zaujima:
1) preco je odpadova voda hodnotovo rovnako, ba horsia ako vstupna? Myslel som, ze tam bude rozdiel trochu.
2) Mozem pouzit odpadovu vodu do akvaria a miesat ju vo finale s osmotickou?
3) Aku vodivost by som mal drzat v akvariu? Aktualne mam okolo 250 mS - je tam japonsky soil, ktory to upravil docasne smerom nadol.
Diky!
Používám takový sud:
www.tbaplast.cz/…
Pro JA bych v tvém případě míchal RO:kohoutkovou v poměru 3:1, natočil bych RO, dopustil kohoutkovou, můžeš v sudu vodu ohřát topítkem, pokud budeš měnit větší množství a pak jen přečerpat do akvária.
Pomocné čerpadlo bych doporučil, pokud máš nízký tlak.
Tlak sa dá prepočítať podľa tabuľky - keď vieš pomer RO vody k odpadnej vode a poznáš teplotu vstupnej vody. Napr. faktor tlaku 4,0 baru je 0.88 a faktor teploty 18C je 0.804. Ja dostanem pri 7.5 L odpadu zhruba 5.3 l RO vody.
No tak si tam natahneš prodlužku 230V. Jo plovák. Koupíš k reverzní osmóze. Jen si musíš vyrobit držák. Někdo si upravil i plovak z nádržky od WC. Taky to jde.
Vďaka. Mám 2x 75GPD čiže počítam s dobrým výkonom akurát ten tlak som si nie istý. To čerpadlo potrebuje 230v? Nemám tam zásuvku...
Takže ideš rovno do akva? A ako vieš kedy je napustené? Sleduje ti to nejaký plavák? Máš to nejako zautomatizované?
Pokud máš nízký tlak budes mít hodně odpadní vody. Řešení je tlakové čerpadlo k RO.Stojí asi 900 Kč. Doporučuju prikoupit set pro zvýšení výkonu (druhá membrána). Já napoustim do druhého akva 200l. Pak nechávám do druhého dne. V akva je samozřejmě zaběhlý filtr.
Ahojte, potrebujem radu:
1) ako odmerať tlak vody vo vodovodnom potrubí v byte? Jednorázovo bez montáže manometra. Existuje spôsob? Zdá sa mi, že ho máme veľmi slabý a zvažujem použitie RO.
2) koľko litrov vody z RO budem potrebovať do 450L ak vstupná voda má 14gH a 13kH? Cieľ je Južná Amerika.
3) ako ten objem vody odporúčate skladovať a v čom?
Vďaka!
Ahoj,
nepoužívám RO ani Seachem Equilibrium, ale poradit můžu. Popletl sis to. Přípravek zvyšuje celkovou tvrdost (dGH) a nezvyšuje alkalitu (dKH). Tvrdost jsi zvýšil o 6 dGH a alkalita zůstává stejná.
Mirek
0 28.07.2020 16:00 repssol – Seachem Equilibrium
Ahoj.Pouzivate Seachem Equilibrium na ro vodu?Pri pridaní 2 malé lyžičky na 20l vody aby som mal 6dkh cc mi tds ukázalo 350ppm.Je to v poriadku?Viete mi poradiť v tomto aby som mal tých 120ppm mäkkú vodu.
Vodovodná má 20Gh,riedim na 5Gh aj v akva. udržujem na 5Gh.Test mám JBL na Gh.
Takto se to nedá říct bez parametrů. Prvně si zjisti parametry té kohoutkové vody a pak můžeš zvážit, v jakém poměru přidávat RO. Já jsem na tvrdou a zásaditou vodu z Moravského krasu, co nám tu teče, dával ½/½ a teď zkouším ubrat na 35%RO, protože se to asi negativně projevovalo na ulitách šneků. Zdá se to po změně již lepší, myslím. Ideální je kvalitní měření, ale to bys musel zainvestovat
Tak nejlepší by bylo kdyby sis pořídil nějaké testy, a vždy vodu před výměnou v akva změřil. A naředit na totožné hodnoty. Dle mého tam liješ moc vody z ro
Zdravím,mením 1/3-56L vody v akvárku z toho 42L z osmózy + 14L vodovodnej.Je to takto dobré alebo radšej meniť komplet 1/3 z osmózy a pridať minerály?
Tak ma napadlo, ta červená hadička má priemer 6.0mm a originál biela 6,5mm.
Koukni se, jestli je dobře, nadoraz, vsunutá hadička do restriktoru.
Tudle jsem jí zle zasunul a jak to přisávalo vzduch, tak to z toho lítalo jak s turbem.
kontroloval som, je to dotlacene na doraz, sice to nieje uplne zarovno jak to ma ten chlapik vo videu ale viac to tam narvat nejde. asi len kvoli inemu typu...
www.youtube.com/…
tu je to vidieť ako sa musí membrána dotlačiť aby tesnila
je to na dvakrát, prvý raz sa dotlačí veľké tesnenie a potom to malé vo vnútri.
no kruzky na nej su oba, to, ci ju mam spravne vlozenu netusim, ale asi hej, po odsrobovani veka na tpm puzdre na embranu som ju vlozil tymi o kruzkami dole, vnutri toho pozdra je otvor rozmerom podobnym ako je ta strana membrany s o kruzkami.. snad pochopitelne napisane
Sipka na restriktore ma byť v smere ako tečie voda a tesnenie je vo vnútri prostredného válca na membráne - tesní priestor pred membránou a za membránou.
www.rostlinna-akvaria.cz/… - sú to tie dva malé O-krúžky.
P.S. Ešte taká malá poznámka - máš správne vloženú membránu ?
restriktor bol uz osadeny, je tam aj sipka flow, akym smerom ma tiect voda, no skusim ho prehodit... a to tesnenie netusim kde najdem
Môžu byť dva problémy - opačne nemontovaný restriktor
, alebo nefunkčné spodné / malé/ tesnenie na membráne.
Teď jsem se díval pozorněji a je tam kousek restriktoru vidět.Pokud je funkční,tak by měla voda z červené hadičky téct a ne stříkat.
restriktor tam je. na konci cervenej hadicky, len na foto nie je vidno... aj prave preto ze tam je ten restriktor mi to pride divne
Edit:po hodine pasik skusany na vode z RO uplne min hodnoty vsetko. Zaujima ma.uz len ten prud odpadovej vody z RO. Je to.normal?
Z přiložené fotky to není jasné,ale chybí mi tam restriktor.Bez něj osmoza fungovat nebude.
ahojte kupil som RO helixpro 70gdp... membranu som vlozil(snad dobre). a ked som pustil vodu tak z odpadoveho vytoku voda striekala. Kohutik na vstupnu vodu som nemal ani naplno... Otazka je ze ci.je to striekanie ok/alebo.je nieco zle a odpadova voda by mala len tak kvapkat. Navyse po premerani pasikovym testom prefiltrovanej vody som nameral GH 16(vstupna voda ma okolo 40)...nemala by mat vystupna voda parametre blizke k 1?(alebo je test stary?
)
Jasně záleží na kvalitě vody. Taky si myslím že to s tou membránou není tak horké že by se musela nutně měnit každý rok nebo třeba po natočení těch udávaných 30000L. Díky za poznatek
Sledujem inline monitor.A nemusíš mať oplachovací ventil.Stačí odpojiť restriktor.
Sediment a carbon nemám původní, ale pokaždé, když jsem je preventivně měnil, nepřišlo mi, že je to na výměnu. Určitě tedy neměním po 3000, ani 6000l
KH jsem měřit nezkoušel, měřím vodivost a tlak na vstupu první membrány, DI filtry používám jen pro mořskou vodu - mám udělanou odbočku s ventily, takže buď stáčím vodu hned za membránami pro sladkovodní akvárium, nebo to pošlu ještě přes DI. Také odtáčím vodu jen přes membrány, abych zbytečně nevyčerpával mixbed těmi prvními litry, kdy je vodivost poměrně vysoká.
Chceš říct,že máš sediment a carbon filtr ještě původní? To by potom vypadalo na to,že výrobci aby měli odbyt,tak v návodu na použití uvádějí předfiltry měnit cca po protečení
6000l vody,někteří dokonce i po 3000 l.Sám mám zkušenost,že po vyrobení cca 14000 l permeátu
jsem naměřil 2 stupně KH ikdyž by teoreticky měla být nulová.Dotázal jsem se na tuto skutečnost prodejce a ten mi sdělil,že předfiltry už jsem měl dávno několikrát vyměnit.Mebrána údajně nejvíc trpí působením chloru ve vodě.Možná to taky bylo tím,že jsem mebránu oplachoval nepravidelně,ale to už nezjistím.Vstupní vodu mám tvrdou a to 20-22 stupňů.Přemýšlím o tom koupit membránu novou a za tí ještě DI filtr.
Také už mám na membránách něco natočeno (určitě ne 20 let, ale dost desítek kubíků už přes ně proteklo) a stále z nich teče to samé, jako když byly nové. Podobnou zkušenost mám i s těmi sediment a carbon filtry. Osmóza jede několikrát týdně, takže oplach ani nemám nainstalovaný
Ten oplach raz za čas je asi po koľkých litroch?
To všetko záleží na kvalite vstupnej vody.RO mám dobrých 15-20 rokov a membránu som nemenil.Tá v podstate pri dobrej starostlivosti vydrží(raz za čas oplach).Sediment a carbon filter som za ten čas menil raz i to po ich rozobratí som sám skonštatoval,že to ešte nebolo potrebné.Takže som ich menil skôr preventívne.Kvalitu na vstupe a výstupe permanentne monitoruje inline monitor.
A to se ještě nebavíme o potřebě častěji měnit mebrány a filtry. Taky budu brát 75GPD na tě 50L mi to bude stačit
Úplne zbytočná a prehnaná investícia.No jedine,že máš chovňu tak pochopím toľko litrov za cca 2 hoďky.Inak mám tu 75GPD a dáva mi vodivosť 0 a 100 litrov mám dostatočne rýchlo na to aby som doma spravil výmenu vody i 2-3 krát týždenne.Čerpadlom si síce zlepšil účinnosť a máš preto menší odpad ale zároveň voda na výstupe je v o to menšej kvalite.I keď to preženieš cez dve membrány.
Ahoj, děkuji za zprávu. Právě jsem od té nejlevnější upustil. Dívu se pravě u mangala.cz na třístupňovou a že bych ji vytunil o další membránu. Má tam i akci že k ro dá další sadu filtrů zdarma. Čerpadlo zatím vynechám. Ještě čekám jak dojde tds meřák ať vím jak na tom jsem s vodou
S tou základní RO z Rostlinných-akvárií sem kdysi taky začínal.A vodu jsem dělal celou noc.Ve vaně bylo tolik odpadní vody že se s tím zalíval záchod snad dva dny.Pak sem trochu zainvestoval a koupil Čtyřstupňovu reverzní osmózu s DI filterm na Profiplanstu.Ještě jsem si ji trochu vytunil:zapojil jsem za sebe 2 x mambranu 200 GPD zapojil čerpadlo (který musí sílou odpovídat těm membránám) .Ted vodu vyrábím při tlaku 9 bar 100 L za cca.1.5-2 hoď. a ve vaně je odpadu jen pár kýblů.Ale taková sestava přijde bratru na 8.000,- až 9.000,- .
Ano na vystupu mam 4 bary. Tak na to kaslu objednam obyc ro a kdyztak pridam dalsi membranu.
To jsem si myslel že klesne kvalita ale nebral jsem to moc v potaz
S väčším tlakom stúpa učinnosť to je pravda,ale pri vyššej učinnosti a tlaku,
klesá kvalita prefiltrovanej vody.Síce budeš mať menší pomer odpadovej vody, ale zato menej kvalitnú vodu na výstupe.
Pokiaľ si spomínam písal si že máš na prípojke zregulovaný tlak na 4 bary / možno sa mýlim
/ Osobne si myslím že by bolo asi jednoduchšie vyriešiť odbočku pred touto reguláciou, než ho zvyšovať čerpadlom. Ako som na začiatku písal výsledok je závislý od tlaku - pri vyššom tlaku je efektyvita lepšia - maximálny tlak do membrány Ti nepoviem, ale dá sa to nájsť. Druhý faktor je teplota vody - pri vyššej teplote je to lepšie - max teplota ??? neviem.
Mám od sledované že v zime / pustená len studená voda / bol pomer cez deň 5:10 L, v noci 5:9.5L - mierna zmena tlaku spôsobená menším odberom z rozvodu. Minulý týždeň bol pomer 5:8L - teplejšia voda.
Pomocné čerpadlo je skoro nutné keď bývaš na 12 poschodí a vyššie, kolega tam má sotva 3.5baru - účinnosť už prudko klesá. Tu je pár prevádzkových parametrov pre membránu
www.mojavoda.sk…
Tak a jsem z toho úplně v pasti. Na jedné stránce kde jsem se dotazoval na osmózu. Mi bylo sděleno že pokud bych chtěl osmózu co nejlépe využít a ušetřit na odpadní vodě, mám uvažovat o osmóze s pomocným čerpadlem. Že daleko více využiji efektivitu. Teď mám v řádu 4bary a s čerpadlem by se tento tlak zvýšil v osmóze na 6,7bar. Co si o tom myslíte? Má to smysl nebo ne?
Aha děkuji. Taky mě mohlo napadnout že je to jakoby do série za sebou
Ta druhá membrána se zapojuje na odpadní hadičku té první.
Tak to není tak hrozné. No já se nejspíš ro nevyhnu. Protože Lka mi nejdou a myslím že je problém právě tam
Edit: Tak mě to vychází na 4x160L akva na prvni výměnu cca 80L vody na akva abych to srazil. Ale nepočítám s tím že bych vyměnil celou polovinu jen vodou s RO, pěkně postupně. Jinak co jsem se díval za 1300,- je RO nová z rostlinných akvárií. Jedná se o základ ale na výměnu jednou za 2-3 týdny by mohla stačit. Má s ní někdo zkušenost?
Pri výmene vody v AQ dávam 20L RO + 30L vodovod + odpar dolievam RO vodou - výsledok v J240 je cca 180ppm.
Tak na dešťovku stejně nevytvořím tlak tak. Nic jiného nezbývá než řád. Uvidím po neděli co ještě naměřím v akváriích
Nad tým som tiež rozmýšlal, len keď som videl koľko je v tom "bordelu" tak ma to prešlo - nevieš čo si tam naleješ / odkiaľ vietor fúka / a je to dosť nestabilný zdroj vody.
Tak něco do sebe to má ta druhá membrána. Jinak vstupní vodu mám 325ppm. Tak bych to potřeboval srazit. Jediná možnost je ro. Leda to zkusit na dešťovku
Keď som začínal s RO tak to bolo tak 1:3 , po pridaní rozširujúceho kitu 1:2. "Výroba" 5L RO vody je časove tak na 18 - 19 minút. Podla TDS meráka mám výstup RO 5ppm a odpad 420ppm.
Tak to jsem překvapený to jsem čekal že to bude třeba na těch 200L 20L odpad. Ale je to dost. Je sice pravda že celých 200L budu potřebovat jen na začátku v budoucnu to bude míň.
Ne, naopak. Ja mám třeba při vytváření 20L RO vody necelých 40L odpadní vody (na vstupu z kohoutku tedy celkem 60L) , kterou pak zalévám na balkoně nebo splachuji WC, abych ji nějak užil.
Ale u 400L odpadní vody tedy nevím, kam bych jí pustil a jakým stylem...leda hadicou na zahradu
Pomer RO vody a odpadovej vody zaleží od teploty a tlaku. Dá sa tomu pomôcť tým že pridáš ešte jednu membránu. Ja to riešim tak že na jeden 5L kanister RO vody mám zhruba jeden kýbel 9L odpadnej vody a tou potom splachujem WC. Je to pri dvoch membránach a tlaku cca 4.2 baru. Pri 200L za deň sa klasickému odpadu asi nevyhneš
Počkej tak to nějak nechápu. Uděláš 200L vody a z toho je 30L odpad?
V základnej zostave je to väčšina.
Ja osobne mám až 6:1, ale zas ja mám nízky tlak.
Dobře. V baráku mám komplet rozvod vody v novotě. Dokonce za počítadlem vody mám regulátor a ten je nastaven na necelé 4 bary. Další věc mě zajímá jak je to s tou odpadní vodou. Bohužel nemám možnost ji napojit do odpadu tak připadá v úvahu pouze nějaká nádoba. Ve sklepě mám i kanálek ale uprostřed místnosti tak by to někteří nemuseli rozdýchat kdyby tam byla hadička. Kolik vody je z toho cca odpadní když protočím třeba 200L za den?
Štandartne je v rozvode cca niečo okolo 4 bary, takze do RO pušťaš "plný tlak".
Plnej
Tak RO ti výrazně pomůže k tomu aby jsi mohl pěstovat další druhy rostlin a CO2 je další stupeň kdy se okruh druhů rozšiřuje ale dávej si pozor na světlo to je nejdůležitější parametr růstu rostlin ale i řas.
Ahojte, zaujimal by ma nazor na reverznu osmozu z pohladu kvality vody. V lokalite kde byvam mam velmi tvrdu vodu(podla testov az do 20-30dKH, tvrdost 56 dgH), tiez vysoke pH 8-8,5. Vseobecne sa rastlinam moc nedari, jedine co rastie je valisneria a cryptocoryne. Pripisujem to tym parametrom vody. Kedze ma to trapi a chcel by som aby sa v akvariu darilo viac rastlinam, zaujimalo by ma ci by pouzitie osmozy pomohlo k zlepseniu vyssie uvedenych parametrov. Resp ak by som dolieval iba demineralizovanu vodu do akvaria, ci by to pomohlo. Tiez mam problem s riasami - mozno aj prave kvoli tomu ze mam malo rastlin, nesveitim silnym svetlom(mam 65W LED rampu ale ide na polovicny vykon), akvarium amm mimo denneho svetla. Ak by som mal viac rastlin, znizil by sa aj podiel zelenej riasy v akvariu? Rad by som docielil krasne zarastene akvarium, s cistou vodou, ale obavam sa ze bez CO2 a osmozy to asi nepojde. Mylim sa?
Aký to potom bude mať význam, keď všetky látky ktoré RO odfiltruje naleješ do AQ ??? Takže určite nie
Odpadnú vodu z RO môžeš ju použiť na kvety, alebo do splachovača a tak podobne.
Tak mám osmózu 75-ku plus úsporný kit a dostanem sa k 1:2L.Teplota vody 14°C,skúšal som pustiť studenú aj teplú naraz ale studená sa pretláča do teplého potrubia,asi rôzne tlaky.
Budem meniť 60% vody z osmózy a 40% normálna.
Je vhodné použiť odpadnú vodu (tých 40%) do akvária?
Veľa záleží od tlaku. každá desatinka je dobrá. Pri tlaku 3.9 je to 1:2.4L. Svoje tam hrá ešte teplota vody - čím studenšia tým je to horšie. Pri tlaku 4.1 baru mám 5L kanister zhruba za 20 minút.
No,dosť tej odpadnej vody ale pri mojej tvrdosti vody,asi ju musím kúpiť.
Mám takú zostavu a idem na 1 liter vody z osmózy cca 2 - 2.2 litra odpadnej vody pri tlaku 4.1bar.
Zdravím,chcem kúpiť osmózu 75GPD+Kit spořící vodu.Vodovodná voda má 20dGH.Dostanem sa s týmto kitom k pomeru čistá:odpadná 1:1?Týždenne potrebujem tak 35L osmickej vody.Tlak je asi do tých 4 bar.
Spomínal som i začínajúcich akvaristov.Apropo rieky Amazonu majú v priemere pH pH 6.6 ± 0.2
(o tom sú aj štúdie,dá sa to dohľadať) Dôležitejšie preto ako pH je merať vodivosť prípadne ppm.A treba rozlišovať či sú tie parametre mimo alebo počas obdobia dažďov.
Len zopár riek je ozaj black water,väčšina sú clear - white water.Taký príklad black water je rio Negro kde sa pH hýbe niekde inde pH 4.5 ± 0.9
Oba víme co dělat s vodou. Ale řeč tu byla o něčem jiném. A začátečník se to potřebuje naučit a bez testů nebo měřáku se to naučí těžko.
Práve preto to musíš dobre nariediť a nie aby si mal 7,5.
Ak to dá niekto 50/50 tak je nad slnko jasné prečo tých 7,5 ostane.
Radovane já mám několik druhů divokých skalár. Ale kdyby měl ve vývojové vodě pH 7.5 tak potěr asi mít nebudu. Nemá smysl to tu dal rozpitvávat. Máš pěkné ryby. Fandím ti ať ti to plave.
Chovatelia terčov či divokých foriem skalárov(tie mám i ja) často tiež nemajú rovnakú vodu.A práve preto sa podľa toho zariadia.Nie je pravda,že napr.terče potrebujú k úspešnému odchovu rašelinový výluh.Je fajn ale nie je to nutnosť.Terče i divoké skaláre sa jednoducho dajú odchovávať na správne namiešanej vode z RO.
Vodu som si meral v mojich začiatkovch.Na meranie pH som sa po skúsenostiach vykašľal.Meriam prioritne vodivosť.Odchoval som si rôzne l-sumce,skaláre,sewellie a.i. ktoré tu všetky nebudem rozpisovať.Nie je to ani o náhode, ani o vode ktorá mi tu tečie z vodovodu,nakoľko pri týchto spomenutých odchovoch som si vodu pripravoval z RO sám.Áno pre začínajúceho akvaristu je dôležité poznať v prvom rade svoju vodu a na to potrebuje zmerať všetko,vrátane pH.Aby sa neskôr vedel odpichnúť.
Ako píše DavFM,tak aj môj Adwa pH meter bude už problém otvoriť.
pH odporúčam merať akvaristom ktorí prekrmujú a pritom zabúdajú meniť vodu.Nakoľko vtedy vie pH rapídne padať dole a nechceme predsa aby nám chovanci uhynuli.
0 24.11.2019 01:08 RoFr – Jen tak
Pánové, to co tady píšete se nečte dobře !!! K problematice je třeba delší text než několik řádek ve fóru, kdy tu navíc plete více věcí dohromady.
Pokuste se mi prominout, že docházím k závěru, že vaše odchovy jsou spíše dílem náhody nebo lépe štěstím na vaši lokalitu a s ní související vodu…
Samozřejmě, nic ve zlém !!! a také mi promiňte, že teď zrovna nemám čas a náladu na delší psaní. (Nejdříve musím soukromě napsat Raviolce, možná vám dojde proč… a snad už i tam ten pán se svými demagogiemi skončí…)
Shimi napsal: "Pokud je nízká uhličitanová tvrdost, je i nízké pH." - To není tak úplně pravda. V Krkonoších, respektive konkrétně ve Vrchlabí, je velmi měkká voda (0.300 - 0.900 mmol/l, KH2, GH2) a PH leze klidně k 8, záleží podle lokality. Já mám třeba 7.2, kolega o pár ulic vedle má 7.9.
A víš proč je tam pH takové jaké je? Protože vodárny přilívají louh aby jim to nežralo trubky. Já si ale do vody žádný louh neliju a v přírodě je to taky tak. Nulová uhličitanová tvrdost, spousta kyselin (listí, rašelina atd.) a najednou má ta voda pH 4. Větší uhličitanová tvrdost znamená větší schopnost kyseliny neutralizovat (tzv. "je tam pufr") a tudíž stejné množství kyseliny sníží pH méně.
Tak máš zkušenosti víš jakou máš vodu a umíš to odhadnout. Nicméně když michaš vodu a nevíš tak to zmeriš. A zrovna jsem čet článek, když H.Linke rozmnožil prvně Alty. To pH tam asi neuvádí pro nic za nic. Ale asi máš pravdu jsi zkušenější chovatel než já. Tím bych to uzavřel jsou to zbytečné dohady.
Tak to bych ti mohl darovat můj. pH jsem neměřil už tak půl roku. Možná už ta ADWA ani nepůjde otevřít, je to celé zalepené solí.
Jo a u červených neonek jsem pH neřešil, jasně, kápl jsem trošičku kyseliny, ale bylo mi úplně jedno kolik tam je, jestli 4,5 nebo 5,5. Stejně to v takové vodě nejde pořádně změřit. To stejné u apistogramm, mám tam téměř nulovou vodivost, rašelinu, listí, vím, že tam je kyselo, ale kolik, tak to je pro mě nepodstatné. Nanayky, ramirezky, totéž. Prostě hodnotu pH neznám a stejně to funguje.
Pravda, teď se poprvé vytřely alty a komplet to zplesnivělo, přežila jediná jikra, ale asi se nerozplave, už jí není vidět. Na další výtěr rapidně změkčím, ale pH fakt měřit nebudu, možná až tak na třetí pokus...
No a musíš to mít čím změřit. Do háje já už jsem vyhodil měřák. Přišlo mi, že už ho nebudu potřebovat, když to tu přočítám.
"Pokud je nízká uhličitanová tvrdost, je i nízké pH." - To není tak úplně pravda. V Krkonoších, respektive konkrétně ve Vrchlabí, je velmi měkká voda (0.300 - 0.900 mmol/l, KH2, GH2) a PH leze klidně k 8, záleží podle lokality. Já mám třeba 7.2, kolega o pár ulic vedle má 7.9.
Tak chovatelé těchto ryb tu vodu neokyseluji pro nic za nic. Ale to je jedno. Každý má nějaké zkušenosti. Tak si nechme každý to svoje.Priklad ode mně. Pt.scalare Rio Nanay měkká voda pH 6.8 vylíhlo se asi 30 mladých. Další výtěr stejný pár stejná voda ale pH 6.2 . Zplesnivěly 3 jikry zbytek už plave a roste.
Musím s názorem na pH souhlasit, není to až tak důležitá hodnota. Pokud je nízká uhličitanová tvrdost, je i nízké pH.
Zaznamenal jsem dokonce názor jednoho poláka, opravdu odborníka na chov a hlavně odchov vzácných druhů apistogram, že pH není důležité pro jikry, ale pro výskyt mikroorganismů a plísní, které jikru zabijou. Tvrdí, že s UV lampou odchová apistogrammy i při pH 7.
Podľa teba je pre ne čo akože ideál?
Radovane máš částečně pravdu. Ale kadečo je relativní. Neříkej mi že u Terčovců nebo červených neonek je pH šumafuk. Myslím při odchovu.
pH je len orientačný údaj podľa mňa dôležitý viac pre rastliny ako ryby samotné.Ak si vieš namiešať vodu o správnej tvrdosti,tak to výsledné pH bude vyhovovať 80% chovaných rýb u nás v akváriách. pH nie je ani v prírode konštantné,až na pár špecifických lokalít.A v podstate ak je správna tvrdosť,tak neutrálne resp.mierne kyslé pH vyhovuje takmer vždy.Osobne som pH riešil len pár krát i to len orientačne pre vlastnú informáciu a nie potrebu rýb.I bez merania pH som si odchoval kadečo.Základom je GH,KH a vodivosť.Samotné meranie pH bolo mne pri odchovoch šum a fuk.A ak dodržuješ pravidelné výmeny vody,tak sa to pH ani drasticky meniť nebude.Iné to bude pri rastlinách,CO2 a húž, ak to s CO2 ešte akvarista nevie.
Václave to můžeš tady psát do nekonečna. Už osmóza je velký pokrok oproti tomu co bylo kdysi. Myslím,že každý kdo chce množit ryby by se měl naučit pracovat s vodou. Měření tvrdosti a pH by měla být základní dovednost každého akvaristy.
Nikdo netvrdí že se voda vrátí na původní hodnotu což je u tebe pH 8 stačí se podívat na Tillmannovu tabulku.
Souhlas, jenom to "několik hodin" bych změnil na "několik dní".
Určitě musíš postupně a opatrně přidávat vodu a klidně to dělej několik hodin pokud je to velká změna jak v tvrdosti tak v pH. Když to uděláš rychle můžeš o ryby přijít.
0 20.11.2019 16:48 E – preloženie rýb
Dobrý deň,
prosím, aký je správne postup, ak mám ryby (skaláre) v tvrdej vode a chcem ich bezpečne preložiť do mäkkej- upravenej rever. osmózou? Potrebujú nejaké postupné riedenie vody?
Ďakujem
Ja RO tak dlho nemám, ale na pH vstupnej vody som neskončil nikdy. Aj dnešný pokus šlo pH výrazne dole (8>7,4). Preto ma to prekvapuje, že tvrdíte, že skončíte vždy na pH vody z kohútika...
Já si myslím, že v dnešní době, kdy se dá RO běžně pořídit za pár stovek, nemá smysl se takto omezovat - samozřejmě záleží na tom, co člověk chce, když budu chtít mít doma "nějaké" akvárium spíše jako dekoraci, potom s tímto přístupem souhlasím. Pokud je to koníček a zajímají mě konkrétní druhy, nebo biotopy, tak příprava vody je to nejmenší. Stejně bych vodu natápěl v sudu a jestli tam napustím vodou rovnou z kohoutku, nebo přes RO, už je mi celkem jedno. To bychom taky mohli lidem radit, ať si nepořizují mořské akvárium, když jim neteče z kohoutku mořská voda
Míchal jsem měřil jsem nespočetněkrát, pH vody čisté RO s KH kolem 0 nemá moc smysl uvažovat, vždycky jsem skončil na pH vody kohoutkové. Měřeno kalibrovaným Adwa měřákem.
Tak mi to nedalo a zmiešal som si to sám.
Mám odstátu vodovodnú pH 8 (zhruba, tam už test tak presný nie je) a KH 10°dKH.
A mám odstátu RO vodu pH 6,4, KH nula.
Zmiešal som 1:1, výsledok má KH 5°dKH a pH 7,4. Prečo... netuším, ale zamyslím sa.
Edit. Tú neutralizáciu som zjednodušil príliš a ani zanedbať tie soli vo vodovodnej vode nemožno, takže šrtnite si tam tie výpočty a, ako som povedal, si to
proste zmiešajte a zmerajte.
Tá otázka je trochu zložitejšia. Schválne som počítal len čisto koncentrácie, aby som to zbytočne nekomplikoval.
Do toho vstúpi totiž ešte CO2/HCO3 rovnováha a KNK (alkalita, uhličitanová tvrdosť) si nepovedal.
V zásade je výrazne jednoduchšie to proste zmiešať a odmerať.
@vaclav: Tvoja RO voda, Václave, nie je kyslá? Máš na to nejaký špeciálny kontajner?
PH vody po smíchání neklesne spíše při KH 5 mírně stoupne nebo zůstane na hodnotě vodovodní vody.
A to ph drží dlouho, nebo postupně zase stoupá?
Voda z RO bude mať nízke pH, pretože okamžite sa do nej nasáčkuje vzdušný CO2. U mňa konkrétne je to pH 6,5.
Čo sa týka otázky "o koľko", tak to závisí práve od pH RO vody. Ale ak vezmem ako zjednodušený príklad čisto výpočet koncentrácií z tých mojich 6,5 a miešanie 1:1, tak výsledok bude 6,73. (-log((10^(-6,5)+10^(-7,3))/2)
Já bych se držel úplně něčeho jiného.
Vždy bych přizpůsobil obsádku akvária vodě, která je běžně k dispozici z kohoutku, než nějaké extra úpravy. Těmi se do toho zamotáš a místo radosti s nádrží budeš mít v hlavě chemickou laboratoř, protože při každé pravidelné, natož mimořádné výměně vody budeš měřit a řešit jaký byl výsledek.
Něco jiného je to v mimořádných případech nemocí a pod., nebo u chovatelů při rozmnožování.
Dobře ty. Ještě bych doplnil, že ke snížení pH se používá třicetiprocentní kyselina fosforečná. A opatrnost při manipulaci nemusím zdůrazňovat.
Tak to já bych naopak řekl, že nepoklesne
Voda z RO bude mít stejné pH, jako voda, se kterou jí smícháš. Díky nižšímu KH může mít pH tendenci v akváriu klesat ve srovnání s vyšším KH, ale pokud máš KH 10 a naředíš to na 5, tak to nebude nic dramatického. Zkus si koupit litr destiky a dej do ní třeba 100ml kohoutové, pH by mělo být hodně blízko té kohoutkové. S nižsím KH ale bude jednodušší pH snížit a udržet - např. kyselinou, CO2 apod. Já používám na snížení pH CO2, při nízkém kH ho není potřeba přidávat moc a je snadné udržet stabilní požadovanou hodnotu.
Mám dotaz pro zkušené akvaristy.
Mám vstupní vodu: 7,3 ph, 10,1 tvrdost N, 385 uS konduktivita
Pokud smíchám 1:1 s vodou z RO jak bude reagovat ph? Bude stejné tj.7,3? Nebo poklesne?
Díky
pH vody z RO nemá moc smysl měřit
1l za 10 min. mi přijde málo, asi bude slabý tlak vody.
Tak RO je konečně doma a provedl jsem zkoušku. 1 litr vody udělám za cca 10 minut. Poměr cca 1:4. Výsledná voda 8 ppm (z nějakých 240 ppm) a 5,5 PH (z nějakých 7,3). Vodivost super, nicméně to PH mě trochu zaráží. Čekal jsem, že bude kolem 6. Je to normální? Díky za zkušenosti
Ono záleží na výškovém rozdílu, velké akvárium mám na nízkém podstavci (cca 45cm), vypouštím samospádem na úroveň podlahy a těch 350l, co měním, trvá cca 50 minut. Chtěl jsem to zrychlit čerpadlem, zkoušel jsem dát na hadici Aquael MK-800 a bylo to samé - silnějším čerpadlem v akváriu by se to ale určitě zrychlilo. Napuštění tím 250W čerpadlem je pak tak 10 minut. Akvárium v patře vypouštím hadicí vyhozenou z okna, takže je výškový rozdíl asi 3,5m a to je fofr, tam měním kolem 200l a to je tak 15 minut.
No já když jsem zkoušel těsnost akvária a vypouštěl celé akvárium asi 2H
tak jsem řekl a dost. Nečekej od toho zázraky, ale řekl bych, že to jede cca jednou tak rychle ;) Což je znát!
To vypouštění dělám taky samospádem a je to vážně opruz, jak to trvá dlouho. Ten nápad se starým vnitřním filtrem se mi líbí, asi to vyzkouším a ulehčím si tak trochu život
No to by u mě bylo asi docela těžko proveditelné...bohužel. Budu se tak zřejmě muset držet zavedeného.
Díky za tip, zrovna potřebuju cca 30 a 60l kanystry, mrknu, co tam mají
tak držím palce, ať to dopadne, tu vodu bych ředil možná trochu víc, tak na 5GH, nebo Ca kolem 30mg/l, z pohledu přípravy vody už je to jedno a mám dojem, že je to obecně doporučovaná tvrdost - sám jsem míchal (a míchám dál, ale teď už cílím hlavně na KH a pH kvůli rybám) vodu na 5GH a byl jsem maximálně spokojen, resp. rostliny byly
Tak když napouštím vodu přímo z řádu, tak mi to trvá tak 20 minut (používám hadici 1/2) a to nebyla nejlepší volba, ale funguje to. Vypouštění jsem řešil samospádem, to ale trvalo více než hodinu. Tak jsem podpořil vnitřním filtrem ze starého setu a je to cca 30 minut
Takže pokud tohle čerpadýlko bude těch 75L napouštět půl hodiny (což je čtvrtina uváděného výkonu), tak jsem s tím v pohodě
Prodejce mne ujistil, že tento průtok při výtlaku cca 1,1 metru bude mít čerpadlo minimálně.
Všem moc děkuji. Pořídím tedy RO a 75L kanystr, který se mi vejde pod skříňku a bude v něm malé čerpadlo. Vodu zkusím mixovat 3,75:1 (RO:kohoutková), tím bych se mohl dostat z 21 na 6-7 GH (nepočítám se 100% výsledkem RO vzhledem ke vstupní vodě). Navíc na podobné úrovni bych teď měl být v akváriu s platinum soil.
To čerpadlo bych si ještě rozmyslel a rozhodně tam dal silnější, já skončil u 250W kalového čerpadla a je to tak akorát, ale měním cca 350l
Tento odkaz jsem našel, bohužel největší kanystr je 60L
A ani více menších se mi nevejde. Ohledně čerpadl mám vytipováno toto
www.svetkaravanu.cz/…. Vejde se do hrdla u tvých kanystrů a ten metr a půl určitě vytáhne
Já na výměny a míchání vody používám levné barely odtud:
nadrze.navsechno.cz/…
Pokud je třeba tvar naležato, za pár korun se dá koupit i něco takovéhoto:
www.nadrzenapalivo.cz/…
Prodávají se i verze s víkem.
Rovnou bych objednal 2 kusy - v jednom míchám vodu, do druhého najednou vypouštím starou při údržbě akvárka, je to jednodušší než tahat kbelíky. Malý problém má kamarádka, plný barel sama neunese
. K dopuštění stačí levné čerpadlo (u mě osvědčený AquaEl Circulator 500), který slouží i jako rezervní při případné poruše. Je dobré dopředu promyslet umístění (výšku) zásobní nádrže a přizpůsobit tomu výtlak čerpadla. Celkově je to rychlé pohodlné řešení, šetřící čas a kapky vody na podlaze/nábytku.
Manželka to ve finále ocení 2x, kromě dobré kávy/čaje bude mít i zásobu výborné živé vody na zalévání kytek
Tak změř ten prostor, ve skříňkách bývá lepší využití místa při obdélníkovém tvaru - pak buď koupit / slepit / nechat slepit sklo, nebo bys při troše štěstí mohl sehnat třeba plastový box vhodných rozměrů.
Super, doufal jsem. Že něco takového půjde udělat
také mě napadlo dát něco do skříňky, nakonec mám 1/3 volnou. Nicméně sem se vejde max 60L kanystr co jsem našel na netu
Nejlepší je mít možnost natáhnout hadičku z RO k akváriu a mít nádrž (ta může být i skleněná) ve skříňce pod akváriem.
Můžeš si udělat odbočky přes ventily, mám tak řešenou odbočku před DI filtrem - na sladkou vodu napouštím do sudu vodu za membránou, v případě potřeby DI filtru jenom přepnu výstup ventily - bohužel se mi nepodařilo sehnat T ventil, tak to řeším 2ma obyčejnými + T kusem. Ohřev nemusíš zas tolik řešit, buď můžeš nechat vodu do druhého dne, nebo použít metodu horké vody, ale když budeš měnit třetinu a bude ta voda o pár stupňů studenější, tak se nic nestane.
No nejlepší věc, která napadla mě, je že prostě hodím pod akvárium co největší barel, který budu schovávat běžně na balkoně. Připravím si do něj přes den vodu z RO (jsem zvědavý jaká to bude rychlost - abych nedělal přes noc
) a domíchám vařicí z kohoutku (zkusím trefit abych dal požadovaných cca 24 stupňů. Pak do toho hodím malé ponorné čerpadlo a přepustím do akva
Přemýšlím, že udělám radost i manželce (zbavíme se filtračních konvic a filtrů v kávovarech) a koupím ten pro domácnost i se zásobníkem viz.
www.rostlinna-akvaria.cz/…. Máte s ním někdo zkušenost? Zajímá mne především, zda lze odpojit hadičku z RO do tlakové nádoby na vodu, kterou bych využíval pro plnění barelu pro akva a poté zase zapojil do láhve. Bude tímto způsobem fungovat tlak, aby vytáhl těch cca 50cm do kohoutku ve dřezu?
Já bydlím v podobně velkém bytě v paneláku. Měním každý týden 100 litrů vody, ovšem v poměru 2:1 (kohoutková vs. RO). Ale otrava to teda je i tak. Vždy je na cca půl dne zabraná koupelna, kde je 50-ti litrový barel s vodou z RO. Nějaký čas zabere její výroba, poté ještě ohřev. Přemýšlel jsem jak to v paneláku vymyslet co nejlépe a jak předejít možným komplikacím, ale na nic kloudného jsem zatím nepřišel.
Myslel si to a obával se. Půjde se tedy do RO
Problém ovšem je, že 100L sud v panelovém bytě 3+1 o 80M2 není ta pravá svěžest
Je tu někdo z panelového domu, kdo řeší přípravu podobného množství RO?
Jak to máte?
Zkoušel jsem část druhů, co tam máš v o něco měkčí vodě (60mg/l Ca a 28mg/l Mg) a tak třetina v tom nešla, zbytek rostl i hodně rychle, ale vzhled nebyl takový, jaký by měl být. Po přechodu na vodu o tvrdosti 5GH (ředil jsem RO:kohoutková v poměru 2:1) byl rozdíl v kondici rostlin opravdu hodně veliký, začaly jít i rostliny, co předtím nešly atd. Kdybych se chtěl zase někdy pouštět do rostlinného akvária, tak s vodou, kde je 130mg/l vápníku, bych to ani nezkoušel. Co půjde a co ne ti asi přesně nikdo neřekne, to budeš muset vyzkoušet, ale může se stát, že za pár měsíců polovinu rostlin vyhodíš a stejně u RO skončíš, jenom tě bude mrzet, že jsi to neudělal hned. Při těch 130mg/l Ca bych to s kohoutkovou ředil tak 4-5:1 (RO vs kohoutková). Být tebou, pořídím si 100l sud, nalil bych tam 15l kohoutkové, 80l RO a bude to tak akorát
Náplň mám od Profiplants ;) Nicméně tím odbočujeme od pro mne klíčové otázky. Je vůbec šance mít akvárium s těmito rostlinami s touto vodou? Nebo se RO nevyhnu?
TDS metr toho asi moc neobjasní, tam je podle mého reálná použitelnost na to, jestli není opotřebená membrána RO, případně vyčerpaný mixbed. Asi nejvíce z toho všeho bych věřil dropcheckeru, pokud je tam dobrá náplň - osvědčila se mi od Profiplants za pár korun, s vlastním mixem jsem nebyl spokojen ani trochu a to jsem to míchal opravdu poctivě.
PH - ph metr, zbytek JBL proscan. Je sice proužkový a hodně lidí na něj nadává. Našel jsem si ovšem dobré světelné podmínky a "kalibruji" s kohoutkovou vodou dle parametrů vody z vodárny. Samožejmě tím nechci říct, že jsou výsledky přesné ;) Navíc při výměně cca 50% vody z kohoutku se zvedla tvrdost. Čekám na TDS metr z číny, ten snad objasní více ;) CO2 dávkuji pomocí skleněné fajfky a nejsem s tím spokojen - tmavě zelený dropchecker (vnější difusér také objednán). Na druhou stranu nevím, do jaké míry mohu věřit dropcheckeru, když se během naplnění měnilo PH i bez toho, aniž bych bral v potaz sycení.
Čím jsou měřeny hodnoty 7 GH, 0 KH a 6,5 PH? Moc se mi ta kombinace nezdá, při sycení CO2 z láhve.
Ahoj, prosím o Vaše názory. Mám nově založené akvárium - viz. prezentace "podvodní ráj". V současné chvíli se pohybuji okolo 7 GH, 0 KH a 6,5 PH díky platinum soil (vstupní voda je cca 21 GH a 7,3 PH). Předpokládám tedy, že platinum soil vstřebává všechnu tvrdost a tím i snižuje PH (zároveň i sytím CO2 z láhve). Má ovšem svůj limit. Má otázka zní. Myslíte, že tato situace bude udržitelná po vyčerpání platinum soil i bez RO s mou velmi tvrdou vodou (cca 130mg/l vápníku / 21 německých stupňů)? Zatím přidávám pouze KNO3 a tekutý dusík (zde zvažuji, že také přestanu. V platinum soil toho bude dost). Všechno zatím roste krásně, po řase ani zmíňka (6 dní od založení), to je ovšem nyní za úplně jiných podmínek, než po nasycení substrátu.
Mám objednaný i TDS metr, současnou vodivost vody v akva tedy neznám, kohoutková by měla být cca 450ppm / 70 mS/m. Původně jsem se chtěl RO vyhnout (bydlím v panelovém domě a připravovat si RO vodu do minimálně 60L kanystru, abych se dostal alespoň na nějakých, stejně neoptimálních 10 GH se mi nechce), pokud ovšem nebude jiná možnost jak mít rostlinné akva dle mých představ, budu se muset touto cestou vydat. Díky hoši za názory ;)
Pozor na CO2 pokud změníš poměr vody z RO a neubereš CO2 tak se může stát že akva předávkuješ.
Ok díky za info. Zkusím zvednout poměr RO a kameny dám pryč.
Platinum soil na sebe váže určité prvky z vody a zjednodušeně tím mimo jiné snižuje tvrdost vody. To ale neumí do nekonečna časem se tato schopnost vyčerpá. To znamená že ti něco zvedalo tvrdost od začátku jen to stíhal platinum soil redukovat. Teď už to neumí tak ti to roste. Hnojení může mít vliv také ale rozhodně ne takto markantní ( pokud tam některé složky nedáváš lopatou.)
Edit: umím skoro s jistotou říct že ty kameny vápenec obsahují a tím že přidáváš CO2 ten vápenec rozpouštíš rychleji.
Díky za odpověď. Co znamená, že se vyčerpala absorpční kapacita platinum soil? Jaký to má vliv na tvrdost vody? Jinak ty kameny jsem testoval na vápenec a nebyl přítomen. Vůbec nechápu jak mohu mít tvrdost v akvárku vyšší jak v kohoutkové vodě, když ji navíc míchám s RO. To přece nemá logiku?
Myslím že vzhledem k době založení akvária se ti vyčerpala adsorpční kapacita platinum soil. A ty kameny co tam máš jsou pravděpodobně vápencové takže vodu přitvrzovat budou. Doporučuji buď zrušit kameny nebo dávat větší poměr vody z RO.
Zdravím, používám RO na změkčení vody. Vždy se mi mícháním 1:1 dařilo držet tvrdost vody v akvárku zhruba na polovině vstupní vody tj. 7 (vstupní má kolem 15). Teď jsem ale při měření vody v akvárku zjistil, že je tvrdost přes 15, něco kolem 17. Přitom RO funguje stále bez problémů, ta má tvrdost 0. Je možné, že se mi z ničeho nic dělá v akva tvrdší voda než je kohoutková? Poslední dobou přidávám více hnojiva a fosforu. Je možné, že by to mohlo být z přehnojení?
Žáden problém. Já překonávam výšku cca 2m a 15 metrů do délky.
Přeji krásnou neděli, chci se zeptat, jestli může za sestavou osmózy nastat nějaký problém s výtlakem vody v případě, že je osmóza 180 cm pod akváriem, nemá někdo zkušenosti?
0 03.05.2019 20:30 Deepinpeat –
Re: Maq No je pravda, že moje RO je poskládaná na ploše asi tak 0,5 m2, jelikož mám 10" filtry + tlačné čerpadlo a ještě rozdvojený odpad na 2 restriktory, páč to má 200 GPD membránu. Ovšem v součinnosti s čerpadlem to skutečně teče. Teda v minulosti sem to nechával různě puštěné přes noc, abych vyrobil dost vody a vždycky mi to přeteklo, protože sem na to zapomněl a druhý den třeba odjel. Teď mi to přeteče za odpoledne, protože mám opačný problém
Taky tak. Dva roky bez výměny a jedu porad.... natočeno několik kubíků. predfiktr je už částečně zaneseny ale ještě něco vydrží
Mě to přišlo trochu vachrlatý na přidělání, ale jak vidím, drží to dobře
S vodou máš pravdu, může dávat smysl mít i několik sedimentačních předfiltrů atd. Jinak já teda membrány taky ještě neměnil, předfiltry jednou za min. 2 roky provozu a výrobě kolem 250l vody týdně.
Ale i ta nejlevnější osmoza jde přidělat na zeď, ty držáčky jsou součástí balení. Předfiltry rozhodně vyměním rychleji než filtry v těch nadobách.
Nejak to tu nezaznělo, osmozu bych vybíral hlavně podle vody co teče z vodovodu.
Já za tři roky provozu nevyměnil ani předfiltr ani membránu. A to mám posledni rok odpad uškrcen na pomer 3:1 permeat/odpad. A pořád v té vodě jdou dělat neonky, tak není duvod do toho vrtat.
Ale vstupní vodu mam 100 mikro, takže to co u mě funguje, jinde fungovat nemusi.
Já jako jednu z hlavních výhod RO s 10" kyblíky vidím to, že se na ní prodávají držáky a jde přidělat na zeď. I když je to celé o dost větší, tak je to uspořádanější, asi před rokem jsem RO předělával - potřeboval jsem navíc přidat DI stupeň a ten jsem v inline provedení nechtěl. Pokud může být RO někde přidělaná ke zdi, pak bych doporučoval toto. Jako přenosné řešení, které jednou za týden připojím někde v koupelně na výrobu kýble vody, bych asi raději doporučil tu malou s inline filtry - ty filtry jsem měnil z preventivních důvodů po roce, takže to není nic hrozného.
Já ještě používám konduktometr na měření vodivosti. Kontroluje vodu na vtoku do RO a na výtoku. Když už neteče tak čistá voda vím, že mám vyměnit membránu.
Barometr je taky na zvážení. Ukazuje jak velký tlak je na membránu, kvůli správnému chodu RO ,když není tlak aspoň 3 bary doporučuje se čerpadlo.
Ukazuje i znečištění předfiltrů (sníží se tlak)
Koukni jestli bys ty věci užil.
www.profiplants.cz/…
www.profiplants.cz/… Čerpadlo nemusíš kupovat pokud máš dostatečný tlak vody. Množství odpadní vody, záleží na kvalitě vody. Já jsem to nikdy nesledoval přesně, ale odhad je 2/3 odpadu.
K té reverzní osmóze je lepší dokoupit kromě čerpadla ještě něco, nebo stačí jen to čerpadlo? A kolik bývá zhruba té odpadní vody?
2 02.05.2019 21:59 Maq Doplním, že já mám náhodou reverzní osmózy dvě, jednu in-line, druhou s těmi desetipalcovými kyblíky. Není třeba si s tím moc lámat hlavu, protože jádrem celého krámu je vždycky stejná membrána, a předfiltry i za-filtry (mixbed) si může člověk kombinovat po libosti. Vždy je to propojené stejnými hadicemi a spojkami.
S těmi "velkými" je opravdu o cosi lepší manipulace, levnější jsou náhradní náplně, a působí to na mě jako solidnější, s delší životností. Ale mají jednu nevýhodu, která je dost podstatná - zabírají podstatně víc místa. Někdy to nehraje roli, ale pokud to má být např. v malé koupelně, může to být důležité.
Ale v Břeclavi bych si ji pořídil, i kdybych měl v baráku někde probourat příčku...
Viz mé video - měním tam jen jeden.
Na pohodlnost výměny bych ani nereagoval, u té tvé varianty je to určitě snažší, i když teda u té mé to taky není, jak vidno, nic náročného, ale budiž.
Každopádně to tvrzení o nutnosti výměny všech filtrů a ne jen těch, které chci, by pro mě bylo při výběru zásadní, proto jsem to tedy chtěl uvést na pravou míru - aby si každý mohl vybrat na základě úplných a správných informací.
Jinak ještě k těm rychlospojkám, které zmiňuješ - mám tuhle osmózu rok a dva měsíce a zatím bez ztráty kytičky.
Pokud to tak je tak se za tento výrok omlouvám mám ho zprostředkovaný.
Každopádně tvrzení, že u této osmózy "
měníš i filtr který není nutný" není pravdivé, můžeš vyměnit jen ten filtr, který chceš, nemusíš měnit všechno naráz.
Hezké ale stejně bych se přikláněl k té dražší. Osobní zkušenost s touto RO nemám ale s těmi rychlospojkami na hadičky ano. Nic nikomu nenutím. Ať si každý zvolí co je mu milejší já jsem si vybral a ty taky tak necháme na ostatních co si zvolí.
Hele, minuta a tři čtvrtě, a to jsem zrovna po jídle a těžko se ohejbám.
www.youtube.com/… Hodnotu 50mg/l mi ukazuje test, VaK uvadi hodnoty 33mg/l, ale ted nevim, jestli to plati jen pro vodu z radu nebo i studnicni.
Vždyť je to jen na závit - vytočit a zatočit, a filtr si také vyměním jen ten, který chci.
Mám jí taky.
Stačí odpojit hadičku (drží jí ta modrá závlačka) a vytočit kolínko (z obou stran filtru) a zase zatočit do filtru nového a připojit hadičku.
Nic náročného, práce asi na dvě minuty.
Nevim,ja ji nepoužívam,ale recenze má dobrý,a Gabinka má akva maly,že by byla dostačující,už tak kupovat rostliny a jestě RO bude dost...
Tak přesně tuhle bych nedoporučil má ji kamarád a výměna předfiltrů je opruz ( rozebereš půl osmózy) a navíc měníš i filtr který není nutný. Jinak výkonově je také dostačující.
Ta by stačila? Měla jsem strach, že ne.
Díky.
Tu první pokud by si chtěla používat i na pití čistě pro akvaristiku je zbytečná.( Pokud ti vážně teče z kohoutku 50 mg/ l dusičnanů tak bych zvážil použití i na pitnou vodu) ta druhá je cca stejná jako mám já jen mám ještě čerpadlo.
Určitě takovou kde se dají vyměňovat samostatně předfiltry. 75gpd bohatě dostačuje. Zvážil bych ještě použití čerpadla ( podle tlaku v řádu) konkrétní značku neporadím nejsem odborník ale sám mám RO okolo 3 tisíc i s čerpadlem a funguje bez problémů už více než 2 roky.
Smetany napsal: Aktivní uhlí je fajn a vřele ho doporučuji jen mám takový dojem že samo do vody dává fosforečnany takže určitě fosforem nehnojit. Jinak já bych doporučil výrazně zředit vodu a snížit tím tvrdost zároveň tím srazíš dusičnany. Zvlášť pokud plánuješ další akvárium tak bych doporučil RO není to žádná věda dnes už ani nic nesmyslně drahého a významně ti to ulehčí život.
A jakou RO bys mi doporučil? Už jsem na nějaké koukala, ale nevyznám se v tom.
už som sa pýtal,nevedú skladom.
Ďakujem,
Nikde nemôžem zistiť ako to stým čerpadlom vyriešiť.
S čerpadlem Ti neporadím, samotného by mě zajímalo, jak to šikovně řešit.
Ale když píšeš, že voda je ze studny, dal bych si záležet na předfiltrech. Není to žádná ohromná věda, předfiltry můžeš řadit jak chceš. Ale ve vodě ze studny se dá očekávat železo a další jemně dispergované částice. Vyjde rozhodně levněji je pochytat na předfiltrech, než si jimi svinit a znehodnocovat membránu.
Jinak s mixbedem na závěr to bude fungovat určitě; otázka je, jak rychle se ten mixbed vyčerpá a začne Ti stoupat vodivost permeátu. Může to být za čtvrt roku, nebo taky za rok; záleží na parametrech a samozřejmě na spotřebě.
0 17.04.2019 16:24 Milan – RO zo studne
Zdravím, plánujem RO, Čtyřstupňová reverzní osmóza s DI filtrem
použiť chcem studničnú vodu. Dusičnany 39 mg/l. Chloridy 22 mg/l, Tvrdosť 22 N-4,4 mmol/l.
Bude to fungovať?
Voda zo studne do suda 1. Sud 1- RO -sud 2 na permeat, sud 3 na odpadnú vodu.
Aké čerpadlo použiť zo suda1 do RO, stačí kit s čerpadlom ktorý sa dodáva k RO ?
Ďakujem
Už jsme to tu spolu řešili....a věř tomu, že v mém případě, je úplně jedno jaký tlak mám a výsledek je stejný. Takže já dávám přednost v tomto případě rychlosti = vyššímu tlaku.
Vyšší tlak rovná sa automaticky horšia výstupná voda.
Tak jsem prubnul ten Wheelton 75 a výsledek je 150 uS ( vždy jsem nechal RO běžet dýl, než půl hodiny, než jsem měřil ). Tedy jsem vrátil zpět ten Vontron, kde mezitím klesla vodivost permeátu na 75 uS a uvidím, kolik bude na konci napouštění sudu. Pokud se nedostanu tam, kde jsem byl před tím s bývalou membránou, koupím ten Filmtec.
Vim že je to více, ale pokud jsem ho snížil na čerpadle, tak se nestalo vůbec nic. Jen jsem svých 120 l vyráběl o několik hodin déle.
Mám dojem, že se jako optimální tlak uvádí 60 psi, což je lehce nad 4 bar.
Jak velký tlak pouštíte čerpadlem do RO.Já to mám prozatím nastaveny na 6 atm.
Jo. A jiná (Vontron) na tomtéž webu má nápis "technology deriving from USA", technologie pocházející z USA. To by odpovídalo tomu co jsem slyšel, že některá z těch firem má v Polsku filiálku pro Evropu.
Podobně můžou mít filiálku v Číně - pro Čínu. A v tom by mohl být rozdíl. Možná.
Jak znám z jiných výrob, v téže čínské fabrice na výrobu určenou pro Západ mají docela jiný metr než na to, co dělají pro zbytek světa (konkrétně žárovičky-LEDky do aut).
No tak tuhle jsem měl....taky USA. A když srovnám tu cenu s mangala.cz tak je tady levnější. Zítra zkusím ještě tu druhou a jinak objednám zde na trhu. To zase není tak závratná investice.
Navíc letos bych měl mít konečně vodovod a vše se vyřeší.
Ještě pro úplnost, co jsem koukal na membrány v Polsku, tak tam často je "Made in USA". Třeba na téhle se to dá po přiblížení přečíst:
filtrowana.pl/… A máš prosím nějaký odkaz na tu membránu z Polska?
Myslím že membrány patří mezi ty nemnohé věci, které se nevyrábějí jen v Číně. Je to docela hi-tech věc. Dokonce jsem svého času pochyboval, zda je v Číně vůbec vyrábějí - ne všechno na aliexpressu je Made in China. Ale kdosi věci znalý mě ujistil, že jo.
Ale membrány se určitě vyrábějí např. vedle v Polsku, já takovou mám, a funguje mi dobře.
Zdravím ve spolek.
Vyměnil jsem membránu Filmtec 75 (mangala.cz) za Vontron 75 (Aliexpres). Nyní má permeát vodivost 100 uS, na té staré, rok a půl používané ve velice špatné vstupní vodě, měl permeát vodivost 50 uS.
Otázka zní, čím to? Zahodit Čínu a objednat tady u nás? Vždyť je to stejně všechno Čína, ne? Nebo je Filmtec lepší než Vontron? Ještě mám doma v záloze jednu Čínu - Wheelton 75. Děkuji za rady a názory.
Ven z baráku to moc slyšet není a sousedi mají klíče, takže by případně mohli zasáhnout
Každopádně - kanystrové filtry už žádné nemám, jediný snímač je teď v sudu s osmózou a ten zapínám, jenom když napouštím. Jinak samozřejmě některé ty snímače mají na sobě vypínač, takže v případě delší nepřítomnosti je možné je vypnout.
a když odjedeš z domu pryč a náhodou se to třeba jen orosí - to Tě asi budou sousedi milovat jak to tam bude řvát hodiny popřípadě celou noc a podobně a stejně to případný únik nezastaví
Je to kravál jako prase, řekl bych větší, než třeba alarm v autě
Mám to jenom jako zálohu, jinak si nařizuju časovač, +- vím, za jak dlouho se mi sud naplní
Zajímavá věcička. Ale prosím Tě, nedostanu z těch 120 dB infarkt? To je kravál jako prase, ne?
Já mám u barelu navrtaný otvor kousíček pod horní hranou, kterým hadičku protáhnu a zakončím kolínkem (ale je to stálá instalace). Proti přetečení používám tyto alarmy -
www.aliexpress.com/… - používal jsem je i ve skříňkách s kanystrovými filtry a byl jsem díky tomu zachráněn od vytopení...
Protože se mi to občas taky stávalo, tak jsem si na RO a do 200L barelu nainstaloval tohle.
www.mangala.cz/… 0 08.01.2019 10:49 janci82 – Reverzni osmoza
Jak řešíte tu reverzní osmózu aby se vám kbelík nepřeplnil a voda nevytekla, případně hadička nevysunula a netekla vedle?
Už se mi to dvakrát povedlo, že jsem přišel později (hold zapoměl, jednou selhal budík, protože se Telefon vybil), naštěstí pokaždé jen pár minut a jednou se mi voda při nižším tlaku na vstupu vzlínala po hadičce asi 15 cm a stekala vedle kbelíku (při napouštění vany v koupelně). Neměl by někdo fotku jak to máte zajištěné?
Díky.
Posilovací čerpadlo se instaluje před celou soustavu RO at už je v jakékoli konfiguraci
7 27.12.2018 23:04 ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevety Já na oplachování ten restriktor sundavám.
Postup je jednoduchý - vytáhnu segrovku (takovej ten modrej plastovej bazmek v místě, kde se vsunuje hadička), zatlačím ten přítlačnej kroužek směrem k restriktoru, vytáhnu hadičku, vyndam restriktor, nechám oplachovat membránu, potom se jdu podívat, kam mi kočka ten restriktor odnesla, když jí najdu, tak se jí pokouším vysvětlit, že i když se jí restriktor hrozně líbí, tak já ho do tý osmózy opravdu vrátit potřebuju. Následuje pokus o sebrání restriktoru kočce, následně hledání kysličníku, vyčištění škrábanců, cesta do lednice pro buřta, lákání kočky na buřta, úspěšné vydolování kočkou odhozeného restriktoru zpod gauče, vrácení restriktoru do osmózy, zjištění absence segrovky, zpozorování kočky se segrovku v hubě, rezignované sednutí si na gauč, otevření lahváče a trochu si poplakat nebo zanadávat, následně pomocí smetáku vyhnat kočku ze skříně, vylézt ze židle na skříň pro segrovku, kterou tam kočka zapomněla, při slézání ze skříně stoupnout kočce na ocas, leknout se a vzbudit celej barák, vrátit segrovku na osmózu a jít si otevřít pivo.
Jo, koupit si ten restriktor s oplachovacím kohoutem je jen o pohodlnosti.
Není rozdíl, ano je to o pohodlnosti a dává se místo restriktoru. Otočíš jen kouhoutkem. Však jsem psal, že jde jenom sundat restriktor.
Chápu to dobře, že se tento dílek dává místo restriktoru? A nestačí tedy v tom případě odpojit restriktor a následně provést proplach i bez dodatečného dílu? Nebo v čem je rozdíl (kromě pohodlnosti)?
Díky za dovysvětlení
(Já mám RO 90, tak pro mne tam v odkaze stejně není správné zboží)
RO pouzivam
www.rostlinna-akvaria.cz/…. DI filter docistuje vodu takmer ku 0 µS/cm. Mal by si poradit s kremicitanmi a fosfatmi. Oplach ste uz presli s Tommom
Tak, tak jde sundavat i samotný restriktor, ale tohle je pohodlnější
Dík. Takže lze klidně před i po. Nic se tím nezkazí.
Oplachovací ventil způsobí, že jakmile jej otevřete, tak jde do RO plný tlak z vodovodního řádu nebo z přídavného čerpadla (jinak je ztlumený) a ten opláchne nečistoty na membráně a prodlouží její životnost.
Tak jsem to konečně pochopil.
Děkuji moc za pro mně povzbuzující informaci a také za prezentaci. Opravdu máme podobnou vstupní vodu (ověřeno dodavatelem cca 1050 - 1100 µS/cm) a informace uvedené v Tvém příspěvku mi velmi pomohly. Půjdu tedy do toho a dávám palec nahoru.
Ještě Tě prosím o informaci jakou RO (typ) používáš. V mém případě se rozhoduji pro RO 75 GPD nebo mám jít kvůli tvrdé vodě a dusičňanům do něčeho jiného?
Dále mi není jasné, proč provádíš oplach na začátku cyklu a jak se to dělá prakticky. Myslel jsem si totiž, že je třeba RO "propláchnout" právě po ukončení cyklu např. permeatem, z důvodu např. usazování vodního kamene v membráně.
Snad mně do toho ještě trošku zasvětíš. Informací si velmi cením.
Pri podobnej tvrdosti vody a vodivosti cca 1100 µS/cm pouzivam reverznu osmozu bez problemov cca 20 mesiacov. Parametre vstupnej vody mam v prezentacii. Kazdy tyzden vyrobim cca 100 L permeatu. Na zaciatku kazdeho cyklu oplachnem membranu cca 5 minutovym oplachom. Pri tyzdnovych cykloch je to mozno zbytocne, ale neublizi to. Po asi 16 mesiacoch prevadzky som menil filtracne naplne, lebo permeat uz mal vodivost okolo 50 µS/cm. Po vymene filtrov je vodivost permeatu na 13 µS/cm. Pri takto tvrdej vstupnej vode vidim RO ako najvhodnejsiu technologiu upravy vody vzhladom na prevadzkove naklady a celkovu narocnost. Mozem len odporucit.
0 26.12.2018 16:23 klidas – 5,85 mmol/l (32,8 °N)
Ahoj.
Je ji možné využít i při výše uvedených hodnotách vstupní vody? Cca 100 litrů měsíčně možná méně.
Vždy systém propláchnout v již upravené vodě nebo destilce, z důvodu menšího opotřebení membrány? Bude to na ní, nebo na celé zařízení mít nějaký efekt prodloužení životnosti?
Nebo by to vydrželo účinné i tak dost dlouho a je to zbytečné? Má někdo zkušenosti s podobně tvrdou vodou?
Ptám se proto, že chápu nevhodnost osmózy při takto tvrdé vodě a nutnosti používat ještě před zařízením "změkčovač vody" cca 15000 Kč. Děkuji za informaci.
Mám vlastní studnu, ze které bude voda pro osmózu použita. Tlakování řešeno čerpadlem 12v, 5 litrů/min 5,5 atm až 8 atm (vypne). Odpadní voda bude využívána - zahrada, technické účely ap.
Pro domácnost mám obecní zdroj. Kvalitní voda, ale podobná tvrdost vody. Proto by bylo škoda nevyužít studni.
Zdravím, jaký je optimální tlak na membránu pro docílení nejmenších ztrát na odpadní vodě?
Marcelko napsal: vacsina tých prvkov je aj v komplexných hnojivach, nemyslis?
Ty prvky dodáš do vody i když do ní s odpuštěním nasereš. Účelem úpravy vody je vždy, z definice, mít ve vodě od každé látky právě tolik, kolik jí tam chceme mít.
Ideální voda na pití výrazně preferuje vápník, ten dělá dobrou chuť vody. Akvaristika žádá něco jiného.
chcem pouzivat zaroven v domacnosti
Helejďse, já jsem vybíral osmózu podle ceny. V těch membránách je možná nějaký kvalitativní rozdíl. Ale já mám tu nejlevnější, rozumné předfiltry, za tím mixbed, a mám vodu 1 µS/cm. Nevím co víc bych si měl přát. Udělám si vodu podle libosti.
Pokud chceš dobrou vodu na pití, budiž. Běž s tím do fóra zdravého životního stylu a neřeš to tady.
Marcelko, já jsem se Tě zastával, protože věřím, že to neděláš naschvál a že bys neměl být extra trestaný jen za to, že Ti pánbůh něco konkrétního nenadělil. Ale už pomalu měním názor. Tvojí přítomností jsme nezaslouženě trestaní my ostatní. Přijdu na fórum a nečtu skoro nic jiného, než diskuse okolo Tvých jankovitých nápadů. To bych raději učil slepici Zoru rozvazovat tkaničky. Tam bych viděl nějakou naději. V debatách s Tebou ji nevidím.
To jsi psal v led osvětlení...nikdo ti nic nevymazal..
Keby si mi nevymazaval prispevky, tak by si vedel, ze to okrem akvaria chcem pouzivat zaroven aj v domacnosti.
O RO se nijak zvlášť nezajímám, ale myslel jsem, že jejím smyslem v akvaristice je, jednoduše řečeno, z vody všechno odstranit. Ne tam něco přidat... Abych si to pak mohl přidat sám, přesně podle svých potřeb. Takže jaký je důvod kupovat RO s mineralizátorem, abych ho buď použil a popřel smysl RO, nebo ho nepoužil a popřel smysl jeho nákupu...
Mineralizátor – obohacuje vodu o základné minerály, ako je horčík, draslík, vápnik a sodík, ako aj malé množstvo chloridov - vacsina tých prvkov je aj v komplexných hnojivach, nemyslis?
A ten "Mineralizátor" sa dá vybrat.
Pri vyššom tlaku síce získaš lepší pomer,ale stratíš na kvalite požadovanej vody.
Dobře, ale zase když mám tu teplou vodu z bojleru, tak bych čekal, že tam bude víc bordelu a tudíž víc odpadu - takhle jsem nad tím uvažoval a to mi na tom přišlo divné.
Ale asi toho bordelu není zase tolik, případně je to bordel, který zachytí předfiltry.
Jelikož při vyšší teplotě má voda nižší viskozitu, čili se líp tlačí skrz tu membránu.
Závisí to hlavně na kvalitě vstupní vody.
Ale jinak jo, když do toho pustím teplejší vodu, je odpadu míň, je to divný, ale je to tak. No a u toho tlaku to funguje taky.
Osobně bych ale raději šel cestou přidání další membrány. Tzn. že si tu odpadní vodu proženeš ještě přes další membránu.
Protože když pouštím teplou vodu, jde to ještě přes bojler, k čemuž se z mého pohledu váže dost nevýhod.
Případně to přídavné čerpadlo, ale to je zase spotřebič navíc.
A jakej budeš mít poměr si prostě musíš zkusit sám - jak jsem psal na začátku, závisí hlavně na kvalitě vody, kterou ti to bude filtrovat.
Problém s tím nebyl, už jsem přes ně bral od té doby nějaké další věci z Polska (GH+ One Shrimp a Trace One Shrimp ) a vždy na jedničku.
Mohu doporučit.
To to by bolo asi lepsie ak sa to podarí
Já to bral přes asistovanej nákup.
ManuelChavez napsal: Jsem teď nákup RO z Polska taky řešil a vzal jsem to přes asistovaný nákup (www.nakupy-polsko.cz), což dělá 100,- Kč za poslání ke mě domů a 150,- Kč výpalný pro ně, případně jenom 50,- Kč, když si to k nim na sklad od Poláka vybavím sám (což se mi nechtělo). Takže mě to vyšlo na 600,- Kč za RO (filtrowana.pl/…), 70,- Kč doprava od eshopu na sklad, a 250,- Kč přepravce, což je dohromady 920,- Kč.
Za mě dobrý. Vzal jsem si tam rovnou i nějaký filtry do zásoby.
Teď už jen počkat, až to přijde.
rybicky.net/forum/14515… To mi pomohlo
Allegro, ber nabídku, u které je SMART. To znamená, že posílají do těch "paczkomatů", pak při objednávce si z mapky vybereš, kde to chceš poslat.
Tady máš odkaz,zadal jsem rovnou osmozu RO3, to je ta nejlevnější. Ta je s membránou Vontron,ev.Helix. Mi fungujou normálně, někdo píše, že nejlepší je Filmtec-ten ale bývá dražší.
allegro.pl/… Ok, to by mozno nejako šlo. Nejaké konkrétne stránky? Ďakujem za rýchlu odpoveď
Osmozu tam koupíš za cca 24,- euro, ale neznám žádnou firmu, co by posílala do ČR.
Dělá se to tak, že si vybereš k tobě nejbližší místo v Polsku a tam si to necháš poslat do "balíkomatu", ze kterého si to musíš vyzvednout osobně.
Nepoznáte nejakú poľskú stránku kde by mali osmozy okolo 30€ (alebo aj menej) s dovozom na Slovensko? Chcem pomaly založiť biotopne akva a potreboval by som ju
tak objem v akváriu je 190l ale kolující objem vody, kterej je i ve filtru je hned o 30-35l víc.. a třetina z 225-ti je zhruba 75l a já se ptal radši na větší objem jen tak
dával bych to asi 2:1 RO/řád
ale jak píše ZDRI, na to se asi vykašlu... kytky na to náročný nemám a ryby na to náročný jsou jen sekernatky, který zejtra teprve dorazí
přímo v ČB nebydlím, a z římova mi sem taky voda neteče, jak vám...
čevak uvádí, to co mám napsáno v prezentaci...
vodu máme podle mě celkem tvrdou. už jen když vidím ten slabší vodní kámen.. těch uváděných 7°dH bude asi pravdou, ale jinak zas tolik tvrdou vodu, jak máme ve studni v řádu nemáme, s tou stačí pokropit auto a auto je po uschnutí slušně kropenatý
uvidíme... koupit jí můžu.. minimálně to má výhodu, že jí nemusím využívat jen na akvaristiku
ale kam to případně zapojím, to fakt netuším
Vodu si namiešaš v takom pomere pre aké ryby to potrebuješ.
Hanumana napsala: přijde mi logické že asi nedolevate jen vodou z RO....
Někdy a někteří ano, anebo ve vysokém podílu.
Ale i tak, v praxi to moc nezmění. Dost dobře nejde odebrat z akvárka vodu, a pak čekat, až RO udělá novou. To by i malá výměna vody trvala několik hodin. Já přitom během výměny vypínám topítko i filtr, z dobrých důvodů, ... to prostě nejde se s tím courat půl dne.
Ale vždyť tady v ČB máš hodně měkkou, čistou vodu - dH 5°, vodivost cca 200 uS/cm, NO3 5 mg/l. Trochu vyšší pH (7.5) Ti sníží olšovice, kořeny a listí, které tam dáváš (tato voda má nízkou pufrační schopnost, takže stačí málo).
Nebo Ty nejsi přímo z ČB? I tak je jednodušší koupit dva 50 l kanystry a cestou z města je u někoho natočit z vodovodu.
nadrze.navsechno.cz/…
PS: Jarry mi to vzal z klávesnice...
No ale koukám na tu tvojí vodu, pokud to, co máš v prezentaci, je pravda, tak bych RO asi neřešil.
Na druhou stranu ať počítám jak počítám tak 80l je vic jak třetina strakacova objemu. Tak by asi stalo za zmínku kolik vody při výměně dáváte z RO a kolik kohoutkové. Jsem v tomto tématu úplně laik ale přijde mi logické že asi nedolevate jen vodou z RO....
Buď Ti špatně rozumím, nebo to špatně chápeš.
Myslím že všichni to děláme tak, že demivodu shromažďujeme v nějakých nádobách, a teprve přímo při výměně vody ji lijeme/čerpáme do akvária.
Běžná levná RO Ti bude vyrábět 80 litrů mnoho hodin, třeba dvanáct.
A ako ma lynčovali,keď som napísal že mám na výstupe nulu.
2 28.11.2018 12:18 R vaclav [14809] - Echinodory + stonkové rostliny Co si přečíst něco o osmóze a starší příspěvky.
Myslím,že ak do RO pôjdeš,tak ti bohate postačí napr.táto
akvaland.sk/… Ahoj,
už se to trošku srovnalo po dalším provozu, teče mi směs 39-40uS/cm, ze staré membrány se zanesenými filtry teklo 34uS/cm (měřena voda v bečce, která zbyla po staré membráně před výměnou všeho). Z první membrány teče 34uS/cm a z druhé 47uS/cm a poměr permerátu a odpadu je skoro 2:3, takže výborné, navíc vyrobím potřebné množství vody za 5h místo 20h. A ano tlak je stejný na obou, 5.1bar, ještě ho mohu trošku zvednout, ale zatím do toho nechci rýpat, tohle je bezpečné.
Hold příště beru filmec. Tohle pro akva a na pití stačí, stejně ještě ředím.
bude to membranou Vontron je malinko lacnejši ale ma menšie odsolenie ako napriklad filmtec keby si mal mekšiu vodu nie je to tak vidno....ešte sa ta spytam či maš rovnaky tlak aj na druhej membrane ako na prvej ked si pridal dalšiu membranu a maš slabe pomocne čerpadlo na druhej membrane nemusi byt dobry tlak
Asi se to tady už někde řešilo, ale nemohl jsem to najít, tak dotaz položím znovu
Jak dlouho se může skladovat voda z RO? Je možné ji nechat přibližně 2-3 dny v kanystru před tím než ji použiji v akváriu? Případně za jakých podmínek by měla být "skladována"?
odpadové bude vždycky víc než čisté
Osmózu nemám, ale to, kolik vyrobíš vody závisí na tlaku vstupní vody a poměru mezi vyrobenou a odpadní vodou.
Měříš vodivost vyrobené vody a té odpadní?
Pokud ti teče 20 litrů za 90 minut, tak to akvárium máš za jeden den napuštěné...
Pomalu?Úplně normálně teče.A na co potřebuješ osmozu
Hej natecie ale ja sa len pytam ci to tak ma tiect pomaly.
Děláš tlamovcům osmozu jo?A jak matematika? Podle toho co píšeš tak za den to nateče ne?
Člověk nikdy nemůže eliminovat všechna rizika. A nikdy nebudeš mít 100 % jistotu, že je vše ok. Ať s osmózou nebo bez.
Prosím OT.
no, na druhou stranu, když si vezmu tu nedávnou pohromu v Dejvicích, kdy jim tam pouštěli do kohoutků prakticky odpad z WC kanalizace, tak je možná lepší mít jistotu s RO. I pro případ sezonních výkyvů apod.
Tak jim napiš mail. Většinou jsou ochotný a pošlou ti rozbor co mají nejblíže tvého bydliště.
No, rád bych časem Terčovce
tak bych rád měl jistotu, že to zkousnou a nebudou moc trpět.
V Praze jsou asi 3 zdroje vody a PVaK udává průměr hodnot ze všech 3
Co bych za takovou vodu dal! To je úplně v pohodě pro normální běžné akvárium...takový střed, bych řekl.
Pokud to byly opravdu funkční testy (pokud možno JBL) a ne jen papírek, tak bych RO neřešil, pokud se nechystáš na odchov. Asi bych se nebál ani toho NO3 - i kdyby to bylo 25, ale záleží na rybách a na zařízení akvária - pokud tam budou rostliny, tak to spotřebují, pokud ne, dají se použít plovoucí, nebo anex na odstranění dusičnanů do filtru, případně kombinace obojího.
Ale také bych doporučil ověřit parametry u vodáren
A co říkají vodárny? Na jejich stránkách by nějaké informace měly být.
Bohužel barevná stupnice je 10 a pak až 25. Podle odstínu je to blíže desítce, ale kdo ví..
I ta vodivost je dobrá. S terčovci nemám zkušenosti, ale chovným formám by neměla dělat problém. Vodivost může ve vodovodu dost kolísat. U mě v rozmezí 200 až 500 μS/cm. Spíše se mi nelíbí to no3, kdyby bylo kolem 10, bylo by to dobré, ale 25 je už dost.
Akvárium se ještě vyrábí, ale už jsem pořídil testy a moje kohoutková voda vypadá takto:
Vodivost: 372 μS/cm
PH: 6,8-7,2 - nejspíš ~7
GH: 7-8
KH: 3-6
NO2: 0
NO3: mezi 10-25
Chlor: mezi 0-0,8 mg/l
Což se mi zdá, až na tu vodivost, celkem dobré.
Co myslíte? (nejen Jarry)
Dávám v poměru 2:1 RO:kohoutek, kohoutková má GH kolem 15, takže to snižuju na cca 5, kH je po naředění kolem 4-5. Vodu připravuju v 220l sudu, bez sudu si to popravdě nedokážu moc představit, to snad jedině mít to puštěné pořád (nebo s nějakou automatizací) s přepadem do odpadu - sám jsem teď nad tím přemýšlel u většího akvária, ale pořád mi přijde, že část vypustit a zase dopustit je efektivnější, i když pracnější
Jinak pokud se nechystáš na nějakou specialitu, jako odchytové ryby atd., tak bych to asi tolik nehrotil, ale záleží na té kohoutkové vodě.
Samozřejmě jsem myslel čistá z RO plus nějaké to seachem equilibrium (a mít jasno o složení) nebo domineralizovat vodovodní, kde to může být minimálně dle roční doby dost loterie.
S čistou RO by to bol pôrod.A ty chceš ísť na terčovce? Čistá RO bez akéhokoľvek domiešania či mineralizácie bude nestabilná.
Dík za názor. Taky se mi zdá ta série vhodná. Jen to první napouštění bude asi celkem porod.
Nemám moc možnost v bytě vodu skladovat. Není kde. A dáváš jen čistou z RO nebo mícháš s kohoutkovou v nějakém poměru?
Pokud nebudeš měnit větší množství vody denně, tak 75GPD bude stačit. Osvědčila se mi 2. membrána v sérii, 100l vody to vyrobí pod 10h, při dobrém tlaku na vstupu. Aktuálně to využívám pro 540l + 2 malá akvária.
0 07.05.2018 22:44 TS232 – Kolik GPD RO pro 600l hrubý objem?
Poradí někdo, jak výkonnou RO pro provoz akvária o hrubém objemu 600l? Výhledově hlavně pro Terčovce. 75gpd, nebo 100? Nebo 150 (2x75) ? Díky za názory a ještě lépe zkušenosti.
Nedávno jsem nasazoval tuhle
www.aliexpress.com/… a leze z ní stejná voda, jako z membrány, co byla u RO koupená tady.
Ahoj, mate nekdo zkusenosti s membranami z ebay. 75 gpd tam zacinaji na 160 kc. Je to k necemu?
A ty používáš mixbed?
"....životnost mixbedu je 300-2000 litrů (dle míry znečištění)."
www.mangala.cz/… muťa napsal: Zajímavá zkušenost: po 630l vyrobené vody přes RO a dočištěním DI Mixbed, jsem v sudu naměřil vodivost 100uS! Schválně jsem udělal kalibraci konduktometru.
Právě v tuto chvíli, mi teče (po těch 630l) z DI 450uS a přitom do něj vstupuje, u mě standardních 60uS z RO. Vysvětluju si to tak, že Mixbed ztratil své schopnosti po tom množství vody a naopak se z něj teď vše uvolňuje a jde ven.
Nie som odbornik na RO, ale skusim oponovat vlastnou skusenostou. Cital som niekolko prispevkov, kde sa pisalo o relativne nizkej zivotnosti Mixbedu pri pouziti RO a vody s vysokou vodivostou, tvrdostou.... a tym dosahovani slabych vysledkov cistoty vody. Vodovodna voda u nas je hodne tvrda (cca 1100µS, vapnik 152 mg/L, horcik 34,8 mg/L). RO pouzivam cca 12 mesiacov. Za tu dobu som ziskal cca 3000L permeatu a filtracne naplne este neplanujem menit. S original filtracnymi naplnami mam dnes permeat s vodivostou stale cca 27µS. 630L mi pride dost nizky vykon, aby uz bol Mixbed vycerpany. Chybu by som hladal skor niekde inde. Od spravneho zapojenia RO, co nepredpokladam, cez nekvalitny komponent, az po poskodenie niektoreho filtra. Drzim palec.
castecny souhlas.... je potreba vzit v potaz vstupni kvalitu vody.... treba u me je tlak nyni 6,4 bar a vystup permeatu nemeritelný (max 1 us/cm) s pomerem lepsim nez 1:0,6 (cista:odpad). S tlakem jak pises ty tedy cca 2-2,5bar bych byl s pomerem nekde jinde ale az tak s kvalitou permetau bych si nepolepsil). Vse zalezi na zdrojove vode a na jakou membranu natrefis.
Třeba vychvalovany Filmtec. Jsou bezvadne membrany ale loni byla vyrobni serie jaksi horsi. Mam to potvrzene od chlapa (ten nadaval jak cert) ktery je nakoupil (investice v radu milionu) a nyni se snazi o jejich reklamaci. Membrany zkratka nedosahuji minimalni udavane hodnoty odsoleni a jsou nekde pod 90 procenty. U nich pri sebemensim zvyseni tlaku zvysujes "bordelizmus" tak jak pises. Pak je druhy opak muzes natrefit klidne na obyc dobrou membranu ktera ma odsoleni 99 procent (povedeny kus) a je vyhrano....
Väčší tlak o to viac bordelu sa pretlačí cez membránu.Je síce väčší zisk ale na ukor čistoty permeatu.
6 bar je cca 60metru vodního sloupce.
A čím vyšší tlak tím lepší poměr čistá : odpad. Proto profi RO jsou pod několikanásobný větším tlakem než naše mini hračky
Psal jsi toto:
.........................
Áno tlak je max 6 bar nad 6 už mi vypne tlakovy spinač a tiež mam aj restriktor je to cele nejaké divne ale myslím ze to môže byť tou lacnou membránou pred tým tam bol filmtec a všetko bolo ok skúsim objednať Vontron tie sú aj za dobru cenu aj majú solídne odsolenie čo som tu čítal na fóre
..............................
Tlak na membránu je jiný než tlak za membránou na vystupu permeatu. (tedy tlak za membranou by měl být mensi jinak by to nebyla reverzní osmoza)
snimač vysokeho tlaku je na vystupe permeatu je nastaveny na 6 bar mam v sude hladinovy plavak, ktory keď je sud plny sa dvihne a hneď sa zvyši tlak a vypne sa čerpadlo nechapem ako to môže suvisieť so zvyšenou vodivostou permeatu ?
6 bar-na kieho B...?!
2-2,5 baru ako má väčšina potrubí musí bohate stačiť.Vieš si predstaviť koľko je to 6 bar?
Jaký snímač a kde ho máš umístěny/zapojeny že se se ti vypina? Snímač vysokého tlaku a nízkého tlaku by při dobré instalaci toto neměl dělat. Viděl bych chybu tady..... kdo ti to zapojoval? Vím že jsme to tady spolu řešili (05.03.2018)
No vyda.kolik má psáno ta membrána z alli?
Áno tlak je max 6 bar nad 6 už mi vypne tlakovy spinač a tiež mam aj restriktor je to cele nejaké divne ale myslím ze to môže byť tou lacnou membránou pred tým tam bol filmtec a všetko bolo ok skúsim objednať Vontron tie sú aj za dobru cenu aj majú solídne odsolenie čo som tu čítal na fóre
Jestli jsi tam pustil větší tlak než je povolený výrobcem tak je membrána na odpis. Máš tam restriktor?
Při správném tlaku určeným výrobcem a teplotě lze dosáhnout optimální účinnosti membrány.
Zvýšením tlaku nad mez dojde k snížení účinnosti (doslovně prorveš více látek skrze membránu)
Ono u mňa to ma úplne iný efekt čím vedši tlak tým vedšia vodivosť keď je tlak na membránu menší vodivosť je menšia preto som rozmýšľal či to nemôžu prepúšťať bud tesnenia tie dva malé krúžky alebo bude to puzdro membrány už nejako opotrebované je pravda ze membrána je z AliExpress žiadna extra značka ale nemala by asi prepúšťať 200 mikrosimens a
Jsou 2 moznosti.
A: špatná membrána.
B: špatná voda.
Ta tvoje 3 je nepravděpodobná musel bys to těsnění poškodit před montáží membrány.
0 25.03.2018 23:05 halenar1984 – Puzdro membrány
Ahojte chcem sa vás spýtať či je možné aj to, že môže byť akoby zodrate púzdro membrány a tesnenia ktoré sú na konci membrány tým pádom netesnia a odpadová voda sa môže dostať do permeatu, čim sa dvíha vodivosť permeatu je možné aj to?
Běžně membrany odstraní minimálně 95 procent dusicnanu. Kdyby tvá vstupní byla tvořena pouze z ní, tedy jak ty píšeš problémových dusicnanu tak ehm ses u nové membrany na 37us/cm....= Řeš membránu
Ona ale toto pouští od novoty. Já to tady psal proto, jelikož jsem tyto informace nikde nenašel, ne proto že bych to chtěl řešit. Už se tady k tomu vyjádřil kde kdo a nepomohlo vůbec nic. Problém je v té bordel vstupní vodě co bohužel mám. Hawk
A výpočet jak dlouho (kolik litrů) ti vydrží jsem ti psal 28.02.2018 09:25.
Porid si novou membránu. Máš ji zralou na výměnu. Jinak tu budeš donekonečna řešit neřešitelné....
Ne, vstup je cca 750uS. A nemyslím, že je to membránou. Ona totiž nezachytí vše, mám tam hodně dusičnanů, atd. To už se tu řešilo. No, ale bylo by pěkné překvapení, pokud by s novou membránou, byl výsledek zásadně lepší.
EDIT: ten vzorec ale pasuje +/-!
Mixbed v množství jako máš ty je jen na docisteni kvalitnější vody z RO než jaká ti z tece. ... kapacita DI je: objem mixbedu v litrech vynasob 40000 a vydel vstupní v us/cm co do ni teče. U tebe odhaduji objem mixbedu 0,4x40000/60=266litru..... po tolika litrech je plně nasycen.
Já bych hlavně řešil problem že ti teče voda z RO cca 60us/cm. To ukazuje na nějakou vadu membrany nebo tvá vstupní voda má cca 1500us/cm. Můžeš potvrdit že vstupní je takova
Ano, vypadá to tak. Navíc to tím pádem neustále kolísá a to celkem hodně ve srovnání s permeatem z RO, který se mi vychyluje v řádu jednotek uS. Na takové množství vody se to u mne nevyplatí. No, nechám si ho v zásobě, on se nezkazí a zřejmě pojedu bez něj. Takhle to vychází že tu náplň mám na jeden měsíc.
tz po 315litrech je zbytečny ho tam mit v te chvíli jsi na tom samym co z RO.to jse moc nevyplatí.
v podstatě voda z ro rozpoušti co předtím nachytal mixbed.
To možná bude ještě dřív než po pulce.
Zajímavá zkušenost: po 630l vyrobené vody přes RO a dočištěním DI Mixbed, jsem v sudu naměřil vodivost 100uS! Schválně jsem udělal kalibraci konduktometru.
Právě v tuto chvíli, mi teče (po těch 630l) z DI 450uS a přitom do něj vstupuje, u mě standardních 60uS z RO. Vysvětluju si to tak, že Mixbed ztratil své schopnosti po tom množství vody a naopak se z něj teď vše uvolňuje a jde ven.
Tak popírat přímý vliv tvrdosti na fotosyntézu a růst rostlin tu nebudu, jen si myslím, že vzhledem k té tvrdosti je to nepříliš relevantní. Co se pak týče ceny, tak záleží, jestli by dotyčný vodu beztak na něco použil, nebo ne. Výsledný výpočet bude ve druhém případě hovořit dost jasně proti osmóze, v závislosti na litráži pravděpodobně stále více (zatím nemám rovnici ani graf, ale u PC můžu sestavit).
PS.: Z kohoutku nám jede cca 14 GH, koberec šel při 25 lm/l, při 60 lm/l bylo akvárko jako minerálka.
8 GH mi tecie z kohutiku.Prečo to nie je vhodne pre rastliny?
Pridal som aj na hnojení,ale stale mam zelenu riasu a rast bol uz aj lepsi.
Na rotale indice sa mi objavuje tato riasa,na starsich listoch a stagnuje aj blyxa japonica.
Tak som premyslal,ci nebude lepsie znižit tvrdost.
Tučňák napsal: Podle mě není problém ve tvrdosti, u nás v Brně na tom nejsme líp a rostl i Hemianthus (s CO2 a silným světlem dokonce svého času skvěle).
Podotknu že s měkkou vodou roste dobře i bez CO2 a se slabým osvětlením.
Což jsou, kromě jiného, taky nižší náklady. Jen tak od boku odhaduji, že RO v tomto smyslu vyjde levněji než elektřina a plyn pro hi-tech.
S měkkou vodou se významně rozšiřuje sortiment rostlin, které se dají pěstovat. Ale uváděných 6-8°dGH není zase tak moc a s céóčkem by se mělo dařit.
Osobně bych kvůli rostlinám osmičku nepoužíval, leda bych měl opravdu katastrofickou vodu. Ne, že by to bylo nepoužitelné, jako spíše zbytečné. Je to docela investice a umí to mít docela slušné náklady na provoz (např. velké akvárium v bytě bude mít rázem násobnou spotřebu vody, z čehož většina jen proteče).
Podle mě není problém ve tvrdosti, u nás v Brně na tom nejsme líp a rostl i Hemianthus (s CO2 a silným světlem dokonce svého času skvěle). Poladil bych poměr CO2/světlo/živiny.
Rostliny mají nějaký konkrétní projev nedostatku něčeho, nebo jen rostou pomalu?
Rozvody nemam staré.Chcel som,ze skusim vodu v akva znižiť na 4GH z terajsich 8GH.Prejavylo by sa to nejak na rastlinkách?
Pokud je tvrdá, kovy zcela jistě obsahuje. Ale pokud myslíš nějaké toxické kovy... máš nějaké starožitné rozvody? Nebo ohříváš vodu do akvária v nějakém měděném zařízení?
CO2 mám.Jedine čo ma napada,či voda neobsahuje nejaké kovy.No neviem sa rozhodnut
teakmon55 napsal: Tvrdost podla vodárne 6-8GH. Da sa osmozou doladit rast rastliniek,či to nema zmysel investovať?
Taková tvrdost není tragická. Lepší službu udělá céóčko.
Zdravim,nieco som tu precital a stale sa neviem rozhodnut,či investovat do osmozi.Mam rastlinne akvarium a aj narocnejsie rastlinky.Rastie to pomerne dobre ,ale nieje to este ono.Doladujem aj hnojenie,ale riasa sa mi objavý.Tvrdost podla vodárne 6-8GH.
Da sa osmozou doladit rast rastliniek,či to nema zmysel investovať?
Neměřil jsem to přesně, ale měřeno čínským měřákem, je výsledná voda stejná, jako byla s jednou membránou. Je to zapojené dle těchto schémat (zjednodušené to vlevo nahoře), mají tam i schéma se 3mi membránami.
www.reverzni-osmozy.cz/…
Při množství vody, jaké potřebuji vyrábět, se mi to vyplatí, i kdybych měl tu druhou membránu každého půl roku měnit.
Tak to teď nevím jak to nazvat, protože to vlastně odpad/macerát ženeš přes další membránu. Jestli tomu dobře rozumím.
Takže to přináší úsporu vody a vyšší výkon v litrech za jednotku času. Jaký je rozdíl ve vodivosti permeátu mezi první a druhou?
Sériově - výstup odpadu z první je napojen na vstup druhé a výstupy čisté vody z obou membrán jdou do sudu.
Abych tomu dobře rozuměl: ty membrány máš sériově nebo paralelně?
Dneska jsem zprovoznil 2. membránu (75GPH za cca $9 z AliExpressu) a výsledkem jsem celkem nadšen. Zatím jsem nijak neladil restriktor (je tam původní, co byl u té nejlevnější varianty), ale poměr čisté:odpadní je 1:1,3 při teplotě vstupní vody 6°C a tlaku na vstupu první membrány 60psi (to mi jde z řádu). Vyrobím cca 15l čisté (10ppm, měřeno čínským měřákem) vody za hodinu, což je skoro přesně dvojnásobek toho, co jsem teď v zimě vyráběl s jednou membránou. V létě, kdy je teplota studené vody o dost vyšší, by to mělo byt ještě lepší.
Jestli je RO v pohodě zjistíš konduktometrem, co z ní teče. Jinak asi ne.
Koupila jsem si záslepku na vtokový závit. Dokonalá věc z Hornbachu
Takový ten kousek jak je na něm kohout na čištění RO jsem koukala že má také možnost připojení hadičky, tak tam dám kus zalepené hadice a to by to mělo vyřešit. Ale stejně netuším jak zjistit, jestli je ta RO v pohodě.
Na jednu hadičku dej ventilek a druhé dva spoj hadičkou do kruhu.
budu muset vymyslet, cim ty hadicky ucpat. Ventilek na uzavreni mam jen jeden
Používám to stejně. Na každý konec jsem dal ventil, stejný jako se používá na oplachování, ventily zavřu, osmózu odpojím a schovam, za týden ji vytáhnu znovu.
V RO musí ostať voda a všetky konce je potrebné uzavrieť ventilom.
potřebuješ teflonovou pásku, vyšroubuj a znovu přetěsní
diky za dobrý typ...... potřebuji překonat výšku cca 2,5m a celkem ucházející se mě jeví (
www.conrad.cz/… ) jen je naprd že je k tomuto čerpadlu ještě potřeba nějaký zdroj/síťovy adaptér.
Ideální by bylo čerpadlo na 220
Podělím se o zkušenost, mám základní 3stupňovou RO 75GPD, je vybavena restriktorem 420. Vodu mám ze studně, takže ji provozuji ve spodním rozsahu tlaků. Poměr permeátu a odpadní vody je cca 1:4. Množství odpadní vody mě až tak netrápí, ale zkusil jsem osadit nejmenší restriktor 300. Vodivosti: vstup 550us/cm, permeát 50uS, odpad 660uS. Po výměně restriktoru za menší je vodivost: permeát: 60uS, odpad: 720uS a poměr cca 1:3. Výsledky očekávatelné, ikdyž vodivost permeátu by tak stoupnout neměla, zřejmě ionty, které RO nezachytí vůbec
Ja pouzivam tohle.Potreba traba 24V a super.Vejde se do hrdla kanistru 25l a cerpam do vysky 1,5 m uplne v pohode.
www.kobras.cz/… Mám tohle a funguje a dobře :
akvaristika-365.cz/…
Obsahuje navíc nástavce na libovolné hadice.
EDIT: dopravuju vodu cca 10m a do výšky 148 cm (přes hranu nádrže).
Jaký zpusob vyprazdňování(samospád, ponorné čerpadlo + hadice, průtočné čerpadlo + hadice ) používáte u velkých zásobních nádrží (200 litrú a více) na RO/destilovanou vodu. Připadně prosím o konkrétní ozančení u užité techniky.
děkuji
Být tebou raději se do stavby/zapojeni nepouštím. Kup si již postavený komplet nebo to svěř někomu technický zdatnějšímu...
A čerpadlo do toho ako zapojím?
tak to zapoj jak jsem psal..... musis mit trafo/zdroj z nej jde + a - ....
+ zapoj na cidlo z cidla na elektromagneticky ventil kde bude zaroven proveden i - z trafa.
Teda aby to fungovalo aj s pomocným čerpadlom keď je vysoký alebo nízky tlak aby vyplo a zaplo čerpadlo
Nemám k tomu riadiacu jednotku chcem to zapojiť na priamo
Můj typ je restriktor nejlépe nahradit jehlovym ventilem a seřídit tak aby ti vyhovoval poměr spolu s kvalitou permeatu.
Dá se mít permeat cca 0us/cm a poměr čistá ku odpad 1 : 0,6 u dvou sériových 50GPD membran
0 04.03.2018 11:13 Hajle – restriktor
Ahoj, jaký restriktor mám použít na dvě měmbrány zapojené za sebou? Mám mebrány 75 a 100 GPD. Díky
A na co ho pripojujes? Na řídící jednotku nebo na primo?
Jinak k snímači jdou dva kabely (jeden vstup druhý vystup) a ten snímač nízkého tlaku se při nízkém tlaku rozepne. (nepřichází přes něj proud něco jako klasický vypínač na zdi akorad se spina nebo rozepni automaticky podle tlaku)...Tím dá signál řidici jednotce/respektive elektromagnetickému ventilu a ten když nemá napětí, zastaví přívod vody
Snímač vysokého tlaku se rozpina když je vysoký tlak.
Elektrické by som potreboval
zapojeni el. nebo kde ma byt umisteny ve vodnim okruhu?
0 03.03.2018 22:45 halenar1984 – Zapojenie
Ahojte prosím vás, nenájde sa tu niekto ochotný a nespraví mi schému zapojenia spinača na vysoký a nízky tlak? Nejako si s tým neviem rady kúpil som si to a nikde nie je schéma na zapojenie veľká vďaka za pomoc
Mám nyní podobnou teplotu vstupní studené vody a to cca 8,5 stupňů zvedám ji však pasivně a před membránou má necelych 15. Chtěl bych se přiblížit k 20 stupňům.
Moje vstupní voda má okolo 9 stupňů a taky pozoruju, že napouštění sudu trvá o něco déle.
Měl bych otázku: jak se likviduje použitý mixbed, vysypu ho do koše, nebo vyžaduje nějaké zvláštní zacházení?
Já mám osmózu zapojenou "napevno" na přívod i na odpad, takže co z toho teče, nevím - pouštím jí skoro každý den (3 akvária + voda do kávovaru, na zalévání masožravek atd.), takže nic neoplachuju
Spíše mi přijde, že výroba vody teď trvá déle, než to bylo v létě, ale je pravda, že jsem také ještě neměnil filtry, možná je problém tam. Týdně dělám kolem 150l RO vody.
Tiež som kupoval nedávno 2 nové membrány do zálohy, 1 kus vyšiel pod 10 € cez AliExpress. Je fajn občas sledovať, mávajú rôzne akcie. Ja som konkrétne od tohoto predajcu, no ceny sú premenlivé a každú chvíľu má niekto iný najlacnejšiu ponuku:
www.aliexpress.com/…
Inak mám 3 a pol roka zapojené 2 membrány, kupoval som rovno druhú RO - z nej som vzal hneď membránu a pripojil do prvej a ostatné som nechal "na náhradné diely". Tu v diskusii píšete, že pri vyplachovaní ide hrdzavá voda - tak u mňa nikdy nič hrdzavé nešlo. Celý čas som nič nemenil a javí sa mi, že všetko funguje, no vodivosť nemeriam (len tvrdosť, tá je nulová). Hoci teraz naozaj tiekla ľadová voda, nevšimol som si nejakú zmenu pomeru permeátu voči koncentrátu - mám svoje 2 kýble (menší na permeát, väčší na koncentrát) a vždy dávam stopky na 35 minút.
Až teraz po rokoch som vymenil oba filtre z tých náhradných dielov a chcem sa spýtať - je možné staré filtre rozobrať? Rád by som sa pozrel, ako sú zašpinené a prípadne im vymenil vnútornosti. Mám na mysli túto RO:
www.rostlinna-akvaria.cz/… To je solidní výsledek, nad zapojením druhé membrány přemýšlím, poslední jsem kupoval asi za $10, což by se určitě vyplatilo. Spíš ale přemýšlím nad nějakým předehřevem vody, teď v zimě, kdy je studená o dost studenější, než v létě, je rozdíl v poměru hodně znát. Chtělo by to něco až na hadičku k osmóze
Ideál pro osmozu je vyšší teplota než studená (přesně si nepamatuji kolik, 23 stupňu je určitě v pohodě). Problém je, že třeba u nás z teplého kohoutku teče mnohem horší voda než ze studeného (občas rezavá), proto pouštím studenou. S tou teplou vodu by se měla zvedat i účinnost membrány.
Když jsi nakousl tu teplotu, jaká je prosím ideál teplota vody do RO. Když mám termostatickou hlavici, můžu si nastavit 23 stupnu co mám v akva, nebo do RO pouze studenou vodu? Děkuji!!
Ja na nové 75GPD membráně měřil průtok a vycházelo to téměř přesně podle specifikace. Což mě trochu udivilo, protože jsme do toho pouštěl studenou vodu a tlak asi taky nic moc.
Jaky prutok jste meli pri novych membranach. Mám RO kde jsou dvě membrany 50GPD zapojené v serii a zdalo se me ze mi nadrz naplnila velice rychle. Změřil jsem reálný prutok a dělá po prepocteni cca 600litrů za den. A nějak se me to nezdá.
A jaká je vodivost z první a z druhé membrány a jaká je vodivost na vstupu do té druhé (odpadu z první)?
Ano... dvě za sebou. Tzn odpad z té první jde jako přítok do té druhé. Tím pádem je lepší poměr.
Chlapi díky za veškeré info co jste poskytli. Nakonec asi mixbed nebude třeba.
Při tlaku 5,6 bar je výstup 0us/cm (kontrolováno několika měřaky). Poměr při zapojení do serie čistá : odpad je více než uspokojivý a to 1 : 0,8
Mohl bych ještě mírně zvýšit tlak na lepší poměr... rezerva tam tam je aniž by se zvýšil výstup čisté vody ale membrany chci setrit.
0 28.02.2018 15:37 - Používam rovnakú patronu-teda konštrukčne.Či je v nej to isté čo ponúka Mangala netuším.
Regeneráciu by som vzhľadom na pomiešanu zmes anexu a katexu neriešil.
@ muťa: No záleží na použitej zmesi.Možno aj u teba si už môžeš všimnúť inú farbu niektorých guľôčok.
Jsem teď nákup RO z Polska taky řešil a vzal jsem to přes asistovaný nákup (
www.nakupy-polsko.cz), což dělá 100,- Kč za poslání ke mě domů a 150,- Kč výpalný pro ně, případně jenom 50,- Kč, když si to k nim na sklad od Poláka vybavím sám (což se mi nechtělo). Takže mě to vyšlo na 600,- Kč za RO (
filtrowana.pl/…), 70,- Kč doprava od eshopu na sklad, a 250,- Kč přepravce, což je dohromady 920,- Kč.
Za mě dobrý.
Vzal jsem si tam rovnou i nějaký filtry do zásoby.
Teď už jen počkat, až to přijde.
Pry da ale delaji to specialni firmy.... ja o zadne v cr nevim
Proto bych tu regeneraci moc neresil a radeji bych daval dokupy základní informace jako je kapacita mixbedu
0 28.02.2018 09:58 Maq Moc těmhle věcem nerozumím, ale mám za to, že mixbed, tedy směs katexu a anexu, se regenerovat nedá.
Nebo se mýlím?
Nezkoušel jsem ji měřit a ani se mi do toho nechce, do jejího používání. O regeneraci v tuto chvíli neuvažuju (hlavně o tom vůbec nic nevím), mám v zásobě náhradní náplně mixbed.
Regeneraci bych zatím neresil. .... Nebo ty víš o firmě která to tady dělá za rozumný peníz v malém množství dejme tomu do 20litrů mixbedu
A co zkusit dešťovou vodu, i když tam u vás asi nebude žádný zázrak.ale mohlo by to být lepší než z ty studny.zkousel si ji změřit? Pokud to půjde vzrůstající řadou tak po 10 jsi na tom samým co bez.
Otazkou zůstává jak bude pouštět po regeneraci.
Jo, vypadá to na cca 150l do 1uS s tím, že to pochopitelně ovlivňuje vstupní voda se svými parametry a další, jak píšeš. Já pojedu dál s touto náplní, abych zkusil kolik litrů to bude, než se to přiblíží těm původním 50uS. Počítal jsem s tím, že náplň budu měnit, jen si musím ještě ujasnit, kdy.
Děkuji za info.....
Vse směřuje k me hypotéza tzn 1litr průměrného mixbedu ma kapacitu cca 40000.
Vezmu li tvůj příklad máš 0,4 L mixbedu. Kapacita je tedy 40000x0,4= 16000. Ty máš vstup do DI cca 50us/cm. Teroreticky mixbed bude zcela neucinny po 16000:50= 320litrech vody. Pokud bys chtěl mít výstupní vodu pod 1us/cm tak jak jsem psal níže.... pocitej poloviční vypoctenou kapacitu..... tzn (16000:2):50=160litrů.... závěr u tebe mixbed o objemu 0,4litrů se vstupni vodou do DI cca 50us/cm zvládne 160litru vody do 1us/cm. Budes-li točit vodu dále hodnota logicky půjde nahoru.
Pokud by bylo vícero presnych měření dala by se odvodit i křivka účinnosti.
Samozřejmě v roli hraje i typ mixbedu, teplota, tlak, prutok.....
Tak když je tady o tom řeč, tak já nějaké výsledky už mám (chtěl jsem to sem dát až toho bude více), už jsme se o tom trochu bavili dřív. Používám DI na dočištění a mám tuto
www.mangala.cz/… Obsah je cca 0,4l mixbedu. Použil ho jsem zatím dvakrát s výsledky:
1) po výrobě 125l = vodivost 0uS,
2) po výrobě dalších 125l (250l celkem) = vodivost 5uS.
Nutno říct, že vstupní voda ze studny má vodivost okolo 750uS a okolo 200mg dusičnanů. Bez DI (tedy permeát z RO na vstupu do DI fitru) má vodivost okolo 50 uS. Jestli to půjde geometrickou řadou nevím, spíš bych řekl že se to bude zhoršovat.
Prašan: proto jsem se ptal na to co bych měl vidět na tom mixbedu, když je v průhledné nádobě. Zatím mi přijde úplně stejný, jako by byl nový, ale už pouští 5uS.
Ne ne. Jak budeš mít někdy v ruce merak konduktivity a půjdeš okolo RO, zároveň si náhodou vzpomeneš
tak to prosim změř.
Jaký typ DI teda máš? Standartne jsou k dostání tyto: (
www.mangala.cz/… )
No že by sa mi to chcelo teraz v noci rozoberať......merať....
Patrona nie je DI - tá je originál.
Vstup 240-340 jde do RO. Z RO jde očištěná do DI jaka? Z DI ti jde ultracista 0. ( DI jako RO nepovažuji )
Objem co ti proteklo jsi napsal .. cca 11400L
Chybí mi jeste parametr.... a to konduktivita mezi RO a DI a objem patrony/mixbedu
Pozrel som eshops kde najčastejšie nakupujem a zobrazil si históriu.Takže túto konkrétnu patronu ktorú práve používam mám od 7.2016
Keď rátam,že priemerne urobím cca 150L týždenne,tak je to 600L mesačne.Čo je 7200L ročne a ak dobre rátam tak za cca 19 mesiacov čo túto konkrétnu mám som natočil 11400 litrov.
Info o vode som dával i pár príspevkov nižšie
vstup 240-340μS podľa stavu vo vodovode
výstup 0μS
Mangala uvádí:
Mixbed v patronach nebo tancich:
Objem mixbed -objem očištěné vody
0,4L- 300 az 2000L
0,7L- 300 az 2000L
1,4L- 300 az 3000L Nebo 300 az 2000L
2,8L- 300 az 5000
10L- 10000 az 30000
19L- 10000 az 60000
25L- 10000 az 70000
Není se čeho chytit.... žádný poměr neexistuje....
Informace ze patrona docisti 300-2000litru je nic-rikajici.
Pokud vememe brněnskou vodu (500us/cm) a vyčištění 300litru vychází to na patronu kapacita 150000. Na druhou stranu pokud bude jen docistovat vodu cca 2us/cm a 2000litru kapacita patrony je 4000....
....a ted si vyber..
Muj odhad je že litr průměrného mixbedu má kapacitu 40000 s tím že v půlce své kapacity už vydává vodu s víc jak 1 us/cm.
To by bylo super. Pokud bys napsal zhruba od kdy mixbed máš, kolik jej maš, jakou konduktivitu má voda vstupní před, a cca kolik jsi natočil vody. budu ti vděčný a věřím že nejen ja.
Myslím že ta kapacita je důležitý údaj... jsem si na 99procent jist že se v historii tohoto fóra nic podobneho neresilo.
Tuším sa pri tej patróne udáva 300-2000 litrov vody.No ako som písal výrobcovia radi udávajú nižšie čísla.Povedal by som,že tá moja funguje o dosť dlhšie.Pripravujem si 120 až 240 litrov týždenne.Ak ešte náhodou nájdem niekde starú faktúru(občas ich odkladám aby som vedel kde čo kupujem),tak pozriem od kedy ju mám.
nejde o podpasovku nebo ego... jde o užitečné informace
chci si DI filtr pořídit na docisteni a chtěl bych orientačně vědět jak velký ten filtr ma být abych mixbed neměnil každý měsíc nebo naopak že koupím třeba s 25litry mixbedu který nikdy nevycerpam.
Proto jsem se ptal jakou máš reálnou výstupní z RO.
Tak toto si mi dal podpásovku.
Naozaj netuším a ani som sa tým nezaoberal.
Proste plná patrona a idem.
Určite sa to dá dohľadať.
Momentálne ani od toho nemám vrece,že by som sa pozrel či to tam nie je.Mám doma len somarinu ktorú nepoužívam a je tak akurát vhodná na zmäkčenie vody do práčky.Celé vrece
Odhadem jakou reálnou kapacitu má jeden litr mixbedu?
Třeba 1 litr mixbedu docisti vodu :
z 5uS/cm na 0 cca 8m3 vody
Nebo
z 80uS/cm na 0 cca 0,5m3 vody.
Tzn jeden litr má kapacitu 40000.
Jak je to u tebe?
Pre akvarko mi to bude bohaté stačiť. Práve som si nabral do pohára a pomeral pH. Prvýkrát vidím pH menej ako 8 dokonca menej ako 7. Proste zázrak.
Verím, že akvariu to pomôže.
Z toho asi bez dočištění DI filtrem lepší nedostaneš. Ona nemá účinnost 100% navíc při takové vodivosti.
Diky, chlape za tvoju odpoveď. Viem ze ty máš s tým bohaté skúsenosti.
Teoreticky nula byť nemusí ale vôbec.
Na tvoju vstupnú je to parádny výstup.
Zdravím, tak práve som spustil RO a výsledok vody je vodivosť 26 mikro.
Vstupná voda má 960 mikro.
Rád by som Vás názor na kvalitu. Teoreticky by mala byť nula.
No ale keď bude vodivosť 20 - 30 mikro nevadí. Ja osobne nepotrebujem absolútnu nulu do akvária.
Na meranie vodivosti mám ADWA AD31. Na RO mám inline monitor ktorý mi ukazuje vodivosť na vstupe i výstupe zo systému.
Väčšina iontomeničov pri vyčerpaní a potrebe regenerácie vykazuje známky opotrebenia zmenou farby.Niektoré sa zámerne takto vyrábajú.Vzhľadom na to,že ide o mixbed po vyčerpaní odporúčam kompletnú výmenu celej zmesi.
A k hodnotám:
vstup 240-340μS podľa stavu vo vodovode
výstup 0μS
Edit: V podstate som si i bez mixbedu bol schopný vyrobiť vodu o nulovej vodivosti.O používanie mixbedu na dočistenie som sa začal zaujmať až pri odchove L-iek.
To co tu píšeš (životnost membrány, výměna filtrů) je úplně něco jiného než doporučují výrobci a ano vím, že je to předmět jejich podnikání.
Můžu se zeptat zda měříš vodivost a s jakými výsledky (pokud jsi to už psal, tak si to najdu) a pak by mě zajímalo co vidíš na tom mixbedu (kdy poznáš že je čas ho vyměnit) jak často ho měníš, na základě čeho?
Pomer som nikdy nemeral.Odhadom podľa toho ako to tečie v závislosti na tlaku v potrubí,tak by som povedal 1:1 - 1:3.Kedy ako.
RO pre lepší tlak púšťam hlavne v noci.
To čo píšeš,si buď zle prečítal alebo z môjho textu zle pochopil.
Neoplachujem ani pred spustením! Jednoducho nechávam bežať RO s restriktorom dáku dobu na začiatku aby sa odplavilo to čo sa cez membránu pri odstavenej RO pretlačí a čo vznikne za mixbedom.Takže odpoveď na tvoju druhú otázku - ano na dočistenie používam mixbed.
Na tvoju tretiu poznámku len toľko: Oplach ako taký cez oplachovací ventil(u mňa rozumej bez restriktora) robievam len cca raz za pol roka.
Na tvoju tretiu otázku:Aký zmysel by malo meranie výstupu ak nie na samom konci?!
Samotná membrána musí vydržať pri priemerných prevádzkových podmienkach 15-20 rokov.Ak by som vôbec neoplachoval a musel ju raz za život vymeniť,tak je mi to v podstate šum a fuk.Preto nevidím dáky hlbší zmysel oplachovania,kedže nikto nepreukázal na základe dákej štúdie,že by pri oplachovaní preukázateľne membrána vydržala čo ja viem dlhšie o ďalších 10-15 rokov.Podľa mňa je vec ako oplachovací ventil pre ľudí,čo je im za veľa odpojiť restriktor - zaplatíš si vlastne len za komfort pri užívaní RO.Tá doba ktorú ti má akože oplachovanie predlžiť vzhľadom k membráne nestojí za zmienku.
Ani predfiltre nemením každé 3 mesiace ako odporúčajú.
1.odporúča sa to len a len pre zisk z predaja
2.keď som ich menil,tak po rozobratí som sedimentačný nemal takmer zanesený(tu ale treba povedať,že nie všetci majú vodu ako ja)
3.jediné čo by som sám odporúčal meniť je carbon filter
Na kontrolu stavu mixbedu mám priehladnú patrónu.
Používanie RO si musí akvarista doladiť na konkrétne podmienky svojho vodovodu resp.na vodu ktorú používa.Niekto má vodu,že by sedimentačný menil i každé dva mesiace.
A jaký máš poměr čistá vs. odpad? Víme že máš vstupní cca 300uS/cm a výstupní 0.
Za RO máš nějaké dočištění? (mixbed) měříš konduktivitu za RO nebo až za mixbedem?
Ono pokud máš poměr třeba 1:3 a horší k tomu říkáš že málo oplachuješ (pouze před spustenim cca 5min až hodinu) tak opak je pravdou. Protože membránu oplachuješ stále a šíleným množstvím vody.
Kto už raz skúšal oplachovať vie aká tá voda z výstupu ide.Je to voda silne hrdzavá.Jednoducho oplachujem až dovtedy,kým sa mi tá voda na výstupe nejaví na oko ako čistá.Čiže nie hrdzavá.
Najviac sa znečistí membrána práve vtedy ak do nej neprichádza práve najčistejšia voda.Často je to po opravách vodovodu a pod.K horšiemu zanášaniu dochádza v jarnom a letnom období,kedy sa topí sneh či je voda znečistená blatom-prachom,iným sedimentom pri dažďoch a kedy je i viac zaťažený vodovod.
Vodu pre ryby odoberám až vtedy,keď mi inline monitor po opätovnom spustení ukazuje nulu.
Abych Ti úplně rozuměl, co přesně myslíš tím "dostal čistý výstup"? Jak vlastně kontroluješ účinnost oplachu?
0 26.02.2018 22:37 - Aj keď je tam restriktor,tak sa v podstate počas chodu membrána sústavne oplachuje.Veľa tu robí vstupná voda.Ja oplachujem tak raz za pár mesiacov a výstup mám nulový.
Tu je potreba si odsledovať aké je zanesenie pri prvom oplachovaní a ako rýchlo sme schopný opláchnuť membránu na toľko aby zas tiekla ,,čistá,, voda.Preto nevidím zmysel v oplachovaní po činnosti.A už vôbec nie vtedy ak RO beží viac krát ako 1x týždenne.Práve včera som oplachoval po niekoľkomesačnom chode a trvalo mi to ani nie 1-2minuty,než som dostal čistý výstup.
Reverzní osmóza typ OSMOTROL se po každém odběru vypláchne automaticky .Je to sice jiná vesnice,ale myslím si,že to má své opodstatnění na kvalitu permeatu a životnost membrány
.
Klidně ji po pracovním režimu neoplachuj. Je to věc každého stejně tak zuby. Ty si večer po celém dni taky nemyj, a myj si je jen ráno než někam vyrazíš
Blbé přirovnání ale jestli mohu tak to tak budu dále provozovat. Jsem pro oplach před, po a během pracovního režimu.
...aby se třeba očistila (opláchla) po té co několik hodin šlapala?
Nevidm zmysel oplachovať po.
No tak tohle uz je jiná masinka
Já mám tu obyč za 13 stovek.
Díky pánové!!!
Závěr je tedy takový, že častým oplachem nemůžu nic zkazit. Minimálně před a po. A pokud budu doma při výrobě vody, klidně i na chvíli při filtraci.
Oplachuj před i po. Hlavně nenechávej vyschnout membránu, když ji chceš schovávat, znehodnotí se tím.
Ja ji používám cca 1x za týden a je stále připojena k potrubí, před použitím zapnu oplach na cca 5-10 minut a totéž po skončení.
Tady dostaneš různé odpovědi. Co člověk/akvarista to názor.
Hledej odpověď u vyspělých RO (tady se používají jednoduchá zařízení).
Idelani je oplach před, po i během provozu. Třeba má mašina má automatický oplach v provozu co 4 hodiny.
Čekej ale spousty jiných názoru
Ahoj, pořídil jsem si RO. Je to pro mě novinka, nikdy jsem ji neměl a není mi jasná jedna věc. Kdy oplachovat. Mám k ní restriktor s oplachovacím ventilem. Kdy tedy oplachovat? Po použití, před použitím? Nebo například když vím, že jím náhodou 14 dní nebudu potřebovat, tak jí po týdnu vytáhnout a propláchnout? Normálně počítám s tím, že pojede min. jednou týdně.
Děkuji za rady!!!
U mě se taky vodivost nemění
Díky za poznatky, dobrý vědět že demi voda je taková "svině"
Nejde o pH, jde o "řídkost" té vody. Je v ní tak málo rozpuštěných iontů, že i to, co se normálně rozpouští hrozně nerado, se v tom malinko rozpustí.
Ale netřeba to dramatizovat, myslím. Já mám na tom akvárku šmouhu právě z křemičitanu, takovou tu "neodstranitelnou". To je moje kontrola - jak ta šmouha bude mizet, vím, že se sklo rozpouští. Jenže šmouha drží a vodivost mi stoupá z jednoho na dva µS.
Ak je to ozaj tak, ze destilka vie leptat sklo, tak to je pre mna nova informacia. RO vodu skladujem kazdy tyzden od nedele do soboty v skenenej nadrzi pod akvariom. Fungujem takto asi rok a zatial nebadam problem. A co potom akvaria, kde je celorocne pH este nizsie ako cca 5,6 RO vody?
A zase jsou různé typy skel......
Přesto díky a fajn že ji změříš... kolik měla voda původní hodnotu?
Zas tak strašný to není. Mám tu lahev od mléka plnou běžné destilky asi půl roku. Není viditelně poškozená. Ale mohl bych zmeřit vodivost...
takový mám vyhlídnutý... ale pro potravinařské kapaliny jsou určené PE nebo třeba i HDPE a chtěl jsem nějaké názory, protože toto toto tema se tu moc nerozebíralo..
slovo "potravinařska kvalita" ale taky není úplně stoprocentní ( Jenom trochu doplním pokud mohu. Čistá demineralizovaná voda je opravdu silné rozpouštědlo. Obyčejná destilka je po pár letech schopná naleptat sklo jak páry kyseliny fluorovodíkové. To zanemená že správně by se demineralizovaná voda neměla skladovat ve skleněných nádobách) a skleněné nádoby/láhve jsou v potravinařstvi zcela vyhovující..
Ked pouzijes sud urceny na potravinarsky ucel, chybu urcite neurobis. Zacinal som s beznym zahradnickym sudom, ale zakratko som ho menil, lebo smrdel chemiou a neverim, zo do vody nieco neuvolnoval.
Z plastu, ale z jakého nevím. Takový ten klasický, zelený s černým víkem.
ten sud na destovku je z ceho?
Za mě cca 0-1uS (nemění se) připravuju 120l a nemívám to v sudu déle než cca 24 hodin (počítáno od počátku napouštění) kvůli prostoru, resp. kvůli drahé polovičky a s tím souvisejícím klidem v domácnosti.
nejsem chemik proto ty dotazy.
Nerad bych koupil nádrž ( cca 200litrů) na permeát a pak bych zjistil že samotná nádrž je nevhodná tím že něco do ultračisté vody pouští.
Neřeším plastové mikročástice ty jsou klasickým měřákem nezjistitelné (ten měří jen rozpuštěné soli)
Já mám permeát okolo 10 uS (nemám dočištění iontoměničem) a v kanystrech od destilky (2 uS) se to ani nehne.
všem díky za info.
Byl bych rád za doplnění informace vsupní vody tedy permeátu(µS) co jde do nádrže/sudu a výstupní včetně toho jak dlouho tam byla.
Já používám tento maltovník
www.hornbach.cz/…
Nejlíp se mi s ním manipuluje...vyhovuje mi že to nemá úzké hrdlo jako barel nebo kanystr. Doufám že nic škodlivého se z něj neuvolňuje...
Já mám potravinářské sudy z LLDPE. Vodu si chystám 1-2 dny před výměnou...
0 21.02.2018 14:50 Maq Já na to mám staré 120L akvárium.
Liju tam vodu o 1 µS, a odebírám z něj 2 µS. Na dně se vytvořil lehounký poprašek zelené řasy! Lehounký je tak, že při pohledu shora je dno čisté, ale při čelním pohledu se zelená.
pH bývá pod 6, a je to jistě převážně kvůli rozpuštěnému CO2. Vzduchování by na tom nemělo mnoho změnit; jak píše Kubaa, čistá voda v rovnovážném stavu se vzduchem má pH 5.6.
Ale! Nevylučoval bych možnost, že v tom bublajícím vzduchu bude nějaký droboučký prach. Čili znečištění. Nepatrné, samozřejmě.
Ajo..já používám pouze RO.
To netuším, je to mimo rozsah testu JBL, prostě pod 6.
Já nejdřív napouštím studenou vodu rovnou z kohoutku, abych mohl zapnout topítko v sudu a pak teprve začnu dopouštět vodu z RO, takže pH bude počítám kopírovat kohoutkovou. No pohyb vodě určitě neuškodí, když už mi to tam stejně vrčí, tak asi můžu klidně bublat i v sudu
Jake pH máš? Provzdušněná destilka má pH 5.6 - kvalitní permeat by měl být asi něco podobného.
No já tady někde četl, že se vzduchuje proto, aby se srovnalo pH...nebo, něco v tom smyslu. U mě je permeát kyselý až, až. Zkoušel jsem ale přes noc vzduchovat a stejně to nepomohlo
antiA napsal:V jakých nádržích .....
Sud na dešťovou vodu, ale je tam max. 24 hodin, jelikož si ji chystám těsně před výměnou.
Zatím kanystry od destilky, asi PET, a vodu neskladují dlouho. Ale také nad tím uvažuji. Asi koupím nějaký potravinářský kanystr.
Já používám 220l PE sud na dešťovou vodu, tak doufám, že se z toho nic neuvolňuje. Při té příležitosti se také zeptám - občas někde čtu názor, že je dobré mít v sudu vzduchování, ale nikde jsem nevyčetl jiný důvod, než že by se ta voda měla hýbat. Má to nějaký smysl? Vodu obvykle vyrábím 1-2 dny předem, abych jí stihl natopit na potřebnou teplotu - teď tedy zkouším vzduchovat, stejně mám kousek od sudu puštěný vzduchovací motorek
V jakých nádržích uchovavate RO vodu aby se nemenily parametry (neuvolnoval bordel). Jedna se mi konkrétně z jakych materialu ony nádoby jsou.
PE, PP, HDPE?
Pouzivam RO4 75GPD s DI filtrom bez pridavneho cerpadla. Vstupna voda ma 1100µS a permeat ma stabilnych 27µS co znamena ze odstrani 97,5% rozpustenych latok a vyrobca deklaruje 95%. Cize za mna fajn.
Já mám 5u, karbon a pak 1u.
Najprv ide sedimentačný a potom carbon filter.
Vodivost permeatu kolem 10uS bych považoval za uspokojující, ale zatím mi nikdo nevysvětlil hodnotu nad 60uS, přitom zdrojová voda má 500uS. Je mi jasné, že RO nevyčistí vodu dokonale, ale taková hodnota mi přijde dost vysoká, ikdyž mě dostačující.
Ještě mě zarazilo pořadí předfiltrů, set má jako první uhlíkový kokosový filtr a pak 10u sedimentační filtr, nebylo by lepší to mít opačně?
Tak to máš pořád lepší než já, já mám 300 a leze mi z toho 10 +- 2 podle nálady.
Na začiatku som tiež nič na dočistenie nepoužíval,teraz ano.Vzhľadom na postup civilizácie sa u nás i v bežnom potoku či rybníku voda rapídne zhoršila.
To co píšeš je logické a principiálně jistě správné.
Ale jak tak čtu příspěvky různých lidí, leccos je zřejmě možné. Asi záleží i na typu (značce) membrány, zvolených předfiltrech, a taky obsahu jednotlivých minerálů, ne všechny osmóza uloví stejně snadno. A možná další vlivy.
Já například nemám až tak strašně tvrdou vodu a dusičnanů je v ní maličko, a přesto bez DI za membránou se dostanu jen na 8 µS.
To mi nedáva zmysel.Bežný tlak v potrubí napríklad u nás na SK je niekde okolo 2,5 bar čo bohate stačí pri napájaní RO.Ja žiadne čerpadlo ani nič podobné nepoužívam a mám na výstupe 0 us.
A ano samozrejme,nejde ani tak o ten tlak ale zvýšil si rýchlosť prietoku okolo membrány.Takže si čistejší permeat nezískal vyšším tlakom ale rýchlejším prietokom.A o tom som sa snažil písať tiež.Zvýšením tlaku alebo spomalením prietoku nikdy nezískaš čistejší permeat.
O tom tlaku jsi psal, to jo, ale výsledek byl opačný. Čím vyšší tlak mám, tím je permeát čistší.
0 15.02.2018 00:42 - A nepísal som to dookola xy krát!
To se řešilo u mne. Mám špatnou vodu s vodivostí okolo 750 uS. Výsledek byl permeát okolo 50 uS. Nepřišlo se na to čím to je, třeba brát v potaz, že ne se vším si RO poradí. Vliv má jistě tlak na membránu, její stáří, zacházení během odstávky, oplachování.... Mě nakonec pomohl DI filtr na dočištění a teď je vodivost 0 uS. Alespoň první voda co jsem chytal. Dneska napouštím první sud 120l tak uvidím ráno jaký bude výsledek.
Ale pokud máš vodovod a ne studnu jako já, tak těch 100, respektive 60 mi přijde celkem dost. Mám stejnou membránu a tři předfiltry a o dost více dusičnanů, které RO neodbourá na 100%. Proto mám DI na výstupu.
Můžeš dát jiné předfiltry, lze to kombinovat dle libosti. Zásadní zlepšení ale přinese iontoměničový mixbed zařazený za membránou. Z toho už leze voda velmi dobrá. Za cenu zvýšených nákladů...
Zdravím, mám dotaz na RO, mám 3st. RO s menšími předfiltry, membrána Filmtec 75GPD. Vstupní voda má vodivost cca 550uS, nechal jsem RO bežet hodinu dle návodu a výstupní voda měla vodivost 110uS, což by mi stačilo, ale zdá se mi to docela vysoká hodnota. Očekával jsem hodnotu kolem 10-20uS/cm. Nechal jsem si přes noc přefiltrovat prvních cca 40l a nyní má permeát vodivost 66uS, neměla by být nižší? Co to může způsobovat? Vstupní voda má střední tvrdost 2,5mmol/l, Ph 6,45, žádný extrém, jen vyšší dusičnany - kolísají mezi 60-80mg/l.
Nedávno se tu něco podobného řešilo, ale nenašel jsem resumé.
Já jsem na koupi RO z Polska rezignoval, kontaktoval jsem je mailem, odpověděli, že posílají i do ČR, ale na druhý mail, kde jsem upřesnil typ RO, už neodpověděli. Doprava byla cca 500,-
Nakonec jsem ji vzal přes eBay z GB.
Doporucuji tu prvni, 75 GPD udela vice osmoticke vody nez ta 50 pri tlaku ktery je ve vodovodnim radu, me dela1l za 12 Minut. Pak uz jen cerpadlo aby se to zrychlilo.
Mám hodně tvrdou vodu 21 dGH
Určitě stačí ta první. Pokud bys potřeboval ještě dočištit permeát, tak tu DI jednotku můžeš vždy dokoupit.
A na co ji potřebuješ tu RO?
Ahoj, chci si koupit RO počítám že týdně vyrobím max 30-40 litrů,ale nevím jakou .
Zatím mám vybrány :
www.rostlinna-akvaria.cz/…
shopakva.cz/…
Která je podle Vás lepší nebo máte nějaké jiné tipy.
Díky za každý názor
Njo
tak to jo ale tak sem to nemyslel, šlo tam o to že řešili jiný restriktor.
Tak sem napsal tlak místo chod.
"Udržuje správný tlak v sistemu."
Tvá slova z 9.2 22:11
Kde jsem napsal že restriktor reguluje tlak?pokud sem to čet správně tak sem napsal že tam musí být správný.nebo membrána nebude správně fungovat.
Spíše si nerozumíme já škrtím odpad aby sem měl větší tlak v sistemu RO.mam malí tlak na řadu kvůli starým rozvodům v baráku.a tím dosahuji jineho poměru. Z vodou z RO (kvalitou)to nemá valný účinek.
Proto i to varování že vyšším tlakem si můžou poškodit membránu.
0 10.02.2018 20:34 Pepa Kolin – RO 75 GPD
Ja jsem koupil tuto a vcera ji nechal poprve makat naplno.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Je tam restriktor 420 vsak hodne pousti vodu do odpadu, tak jsem to priskrtil. A dela to 1:1,8. Snazil jsem se vstupni vodu drzet na 20 st.C.
Za 10 hodin udelala 50 litru. Nevim jak to ma dokazat delat tech 285 l jak popisuji v navodu. Jinak jde to pomalu a tak asi koupim jeste jednu do serie a snad nebudu muset kupovat jeste cerpadlo
www.rostlinna-akvaria.cz/….
kdyz se tu tak ve velkem resi reverzni osmoza prosim doporucte nejakou sadu RO + cerpadlo pro zvyseni ucinnosti + zasobni nadoba vcetne hlidani hladiny.
tydenni odber cca 200litru.
jedna se mi o maximalni ucinnost ze vstupni vody cca 136 μS/cm.
cena max 7 tisic
Jásně. Bez velkých výpočtů máš skoro určitě pravdu - prostě častěji kupovat předfiltry a na konec dát mixbed. To bude nejjednodušší a nakonec i nejlevnější.
Tak pak to podávací čerpadlo, třeba jak dal rriki no a k tomu "pracovní" čerpadlo.
Ale pokud se chceš zbavit jenom dusičnanů, tak nějaká dobrá pryskyřice bude jednodušší řešení.
EDIT:Nějaké čerpadlo by i číňan asi poslal:
www.aliexpress.com/…
pouze orientační příklad
Máš pravdu. Úvaha byla asi takováto: Z vodovodu teče voda děsně tvrdá a plná dusičnanů. Čili vyšší spotřeba předfiltrů a permeát nic moc.
Co takhle (a) lít tam dešťovku z bečky, která by dost možná byla lepší, anebo (b) "recyklovat" vodu z akvárka.
Jenom mě to tak napadlo. Moje voda extrémně tvrdá není, dusičnanů je v ní malinko, a s permeátem jsem spokojený.
Ale to víš, jsem ducha nepokojného, a stále mě napadají otázky...
Všechno se dá udělat. Ale jaký to má mít smysl?
Pokud si najdu studánku, tak tu vodu přece beru pro to, jaká je, co má v sobě. Ale když z ní udělám "destilku", tak k čemu to bude?
Pánové, ale zůstaňme prosím u problematiky RO.
Dá se to s nějakou nevelkou námahou/investicí provozovat tak, že do ní neteče voda z vodovodu, ale nějaká jiná, kterou si odněkud přinesu?
A btw, pitná neznamená automaticky pro ryby použitelná, například norma na dusičnany v pitné vodě je 50 ppm, což je pro citlivé ryby špatně.
Právěže v Dejvicích nedávno tekla voda nepitná, spousta lidí skončila v nemocnici (pronikla jim do vodovodu splašková voda s viry). Ze studánek (vybírám si) piju běžně a nikdy jsem problém neměl, což o pražském vodovodu říci nemůžu.
Snad mohu říci svůj názor.... V Dejvicích nebydlím, ale předpokládám, že i tam teče voda pitná, tedy pro ryby použitelná. To se obecně o studánkách říci nedá, zvláště po dešti, tání a pod.
To ve vodovodní vodě také, obyvatelé Dejvic, by mohli vyprávět
Vodu ze studánek nepovažuji za stabilní. Je tam příliš mnoho vlivů.
Proč ne? Taky mě to napadlo, tak se ptám.
dá m ti jednu dobrou radu: Nedělej to.
0 09.02.2018 23:58 Michal – Ro
Čau, Potrebuju poradit jestli je možné filtrovat vodu pomoci nějakého čerpadla z kanystru a nebo z kýble ? chci si dovážet vodu ze studánky...díky
Viděl jsi někdy ten restriktor uvnitř????? Restriktor není redukční ventil.
Není tam nic jiného, než trubička. Prostě otvor o nějakém průměru. Ten neudržuje nic.Zvedne se tlak vody z vodovodu, zvedne se i tlak v RO.Pořád píšeš, že to něco udržuje a přitom udržovat znamená něco aktivně ovlivňovat při nějaké změně.
A ani kdyby ses na hlavu postavil, tak ti žádný restriktor nezmění tlak v RO na vyšší hodnotu než je ve vodovodu. A někdo má ve vodovodu 3 atm a někdo má s čerpadlem třeba 6.
Tlak není ten problém, který by něco poškodil. Problém při uzavření odpadu je menší množství oplachové vody a tím pádem se "nečistoty" neodvádí pryč a membrána se zanese. Pokud ale máš dobrou vstupní vodu, tak nepotřebuješ mít velký poměr odpad/permeát. Jenže výrobce neví s jakou vodou se bude pracovat a proto k tomu dodá restriktor, který ochrání membránu za všech okolností.
Já mám poměr nastaven na 1:1, mám to tak už déle než rok, cca 100l vody týdně (někdy víc) a stále mám permeát s vodivostí max 2μS/cm. Vstupní voda ale má cca 110 μS/cm, o tom se asi hodně lidem může jenom zdát.
Kubaa túto otázku si už mal zodpovedanú niekoľko príspevkov do zadu.
Nedávno tu někdo popisoval jak místo restriktoru škrtí kohoutem na mnohem příznivější poměr 1:1 a funguje mu to... také mi ale vrtá hlavou, na úkor čeho to je, protože to vypadá jako pivo zadarmo...
Restriktor tam musí být ten správný na tu kterou membránu na jiné fungovat nebude.
Udržuje správný tlak v sistemu.priskrcenim odpadu částečně zvedneš tlak ale pak může dojít k poškození membrány.spise si zjisti jakou teplotu vody pouštíš do RO i to má vliv.a tlak v řádu.jestli je dostatečny pro chod.RO
0 09.02.2018 11:56 Pepa Kolín –
Re: prog když, nikde nepopisují jaký tlak restriktor pouští. Jen uvádějí pro jakou osmůzu je vhodný. Tak nevím zda restriktor např. 350 to více škrtí nebo ne?
Jo jo - to jsem četl,ale jen mě zmátlo, že ta kvalita výstupní vody může být pak horší. No nic pokusím se někde sehnat ventil na hadičku a přes víkend to zkusím.
a není jednodušší si zakoupit menší restriktor než další memmbránu?
Já to takhle mám, ale mám i to čerpadlo... Odpad je cca 1,1:1 koncentrát k permeátu. Vstupní voda má vodivost 670uS, permeát z první membrány má vodivost 9uS a z druhé 11uS.
Takže já jsem s tím velmi spokojen. Jak s kvalitou permeátu, tak s množstvím odpadu...
Ale níž v diskusi máš uvedenu levnější alternativu, jak toho docílit. Místo restriktoru můžeš použít ventil, tím zvednout tlak na membránu a přiškrcením snížit odpad 1:1 i bez druhé membrány...
0 08.02.2018 19:38 Pepa Kolín – RO 75GPD
Ahoj, Koupil jsem RO 75 GPD bez čerpadla. Je tam na konci restriktor 420. Však odpadní vody je mnoho. Na stránkách níže doporučují zapojit další RO 75 a podíl čisté vody a odpadní se má snížit na 1:1 což se mi za 690 Kč zdá velmi dobré. Nemáte s tím někdo zkušenost? Není pak potřeba mít čerpadlo?
Díky za info
www.rostlinna-akvaria.cz/… No ani nezkoušej. Když je to stavěné na dočištění těch řekněme třeba 10 zbývajících uS, tak by to be vstupní vodě třeba 300uS vydrželo 30x míň. To by byly vyhozené prachy.
Ne to jsem nezkoušel a ani se mi to nechce zanášet a ano, mám to na dočištění.
Jakou vodu dostaneš jen z toho filtru?si nezkoušel? Tím jen dočišťuje s tu z RO?
OK. No je tam velký rozptyl, podle vstupní vody.
Dej pak vědět sem zvědav jak dlouho to vydrží.
Takže dokonáno, koupil jsem DI jednotku, zapojil a konduktometr ukazuje vodivost 0 uS. Teď jsem ještě zvědavý, jak často bude nutné měnit náplň.
Všem kteří se mi snažili pomoct, moc děkuji
Kubaa napsal: Žádný přepínač tam není. Zpětný ventil k čemu?
neni zač
ptal ses co to je ... ja ti napsal muj odhad.....
k cemu to slouzi, jak to slouzi a proc máš RO resit nebudu
Je to zpětná klapka. Používá se to hlavně u pračkových ventilů.
Tohle znám,,před měsícem sem si koupil nový nerez čajítko a už zarezlo.
Žádný přepínač tam není. Zpětný ventil k čemu?
Přijde mi, že je to z takovýho toho přepínače mezi proudem z hadice a z kohoutku.
Můžeš dát fotku těch součástek? Nedávno jsem rozebíral sprchu a žádná pružinka tam nebyla
Tak to by to malo zvládnuť.
Konkrétne o filtri eheim 2217. Tam by som to supol na prívod vody. A zvyšok sa postará filter.
Baktérie v pohode vydržia i hodinu. Ale to čerpadielko ti vodu moc do kopca nevytlačí, ten barel bude musieť byť zdvihnutý.
O ktorom čerpadle sa konkrétne bavíme?
Takže už je isté že padne RO. Troska som sa zamýšľal nad transportom vody z barelu do akvária. Napadlo ma, ze by som využil filter z akvária. V podsate na prečerpanie vody z barelu do akvária. A potom by opet filtroval akvárium. Môže sa niečo stať baktériám vo filtri za tu chvíľu ak budú vez "stravy"? (Bude fungovať ako pupma).
Teď už z toho leze 14, to vypadá trochu lépe, ale mohlo by to jít ještě dolů.
Jak hluboko ta má jít zasunout ta membrána? Nejsem si úplně jist, že je až nadoraz, ale víc to bez použití opravdu hrubé síly asi nejde.
Sa to napája na potrubie ako odbočka,teda nepotrebuješ odstavovať sprchu a RO beží.
Si si to zapojil inak?
www.akva-tera.sk/… pouze teoretická hodnota za ideálních podmínek, RO budu provozovat spíše na spodní hranici prac. tlaku + vliv teploty vody (cca 12st) a dostaneš se k výsledku cca 75l/den
Já začínám mít pochybnosti, zda mi stačí ta 75. Ono údaj za 24 hodin je hezká věc, ale kdo chce dlouho čekat, zvlášť když to třeba musíš zapojit dočasně místo sprchy.
Päťdesiatka dáva za ideálnych podmienok tuším 190L za 24 hodín.Sa ti zdá málo?
Tuším že na 50 a 75 je ten tubus stejný.
Možná blbá otázka, pokud si těď koupím základní RO s membránou 50GPD, dá se v budoucnu upgradovat na membrány s větším výkonem např. 75-100GPD? Tzn. je obal pro membránu stejný v určitém rozsahu? Nyní mi na vyzkoušení pro krevetky stačí relativně málo vody.
Mně to momentálně odstraňuje 90% vodivosti. Aby to bylo sodíkem, i kdyby měl jen 90%, musel by v té vodě být jen sodík. Což není možné ani teoreticky. Spíš zkusím zkontrolovat to usazení membrány, ale je tam prd vidět, no.
Prípadne na dočistenie môžeš použiť mixbed - zmes anexu a katexu.
U sedimentačných som to nepozoroval ale často polské carbonové sa presýpajú (nie sú úplne do plna).I ten môj čo momentálne mám.Preto som to postavil zvisle a v smere prúdenia ako som nakreslil.
Tomu moc nerozumím, v predfiltrech se nic nepresypa, náplň je solidní. A na předepsanou polohu jsem nikde nenarazil.
A nemôže byť(aj keď je to tlakový systém) problémom uloženie predfiltrov?
Tomu moc nevěřím, ne proto, že se v papírech píše 97%, to by mohl být klidně překlep nebo chvástání výrobce či prodejce, ale protože se reverzní osmoza (pohaněná ručním čerpadlem na kliku) používá jako nouzový zdroj pitné vody na moři. Pokud to odsolí mořskou na pitnou, musí to sodík zvládat dobře.
A dle PVK je vstupní Na 12 mg/l.
Často sa tu rieši čerpadlo,no len málokto si uvedomuje,že čerpadlom síce získaš viac permeatu - pretože sa membránou pretlačí viac vody,no pod vyšším tlakom a ponechanom rovnakom restriktore môže membrána prepúšťať i viac časíc ktoré okolo nej obtekajú.
Já někde našel, že právě sodík je na hraně velikosti, učinnost RO 90%. A asi i malé množství rapidně zvedne vodivost...jen nápad...hmm, a jinde píšou, že ho odstraní 99%
Nevím o tom, že by v pražské vodě bylo moc sodíku. Navíc by měla být účinnost na sodík 97% dle specifikace. Co se týče usazení té membrány, všechno je možné, člověk tam nevidí, jak dobře to tam sedí.
A sodík? Ten asi membrána nepobere všechen...
Slabší restriktor,no potom rátaj s väčším odpadom a menším permeatom.Alebo ho daj preč a skús ako ti radí DavFM.No zrejme budeš mať tak či onak pri tvojej vode väčší odpad ako permeat.
Predstav si sito(u nás teda membrána RO).Budeš cez neho hádzať piesok - normálne lopatou.Ok, piesok za sitom xy o priemernej zrnitosti.Teraz však zober lopatu a ten piesok(pod tlakom ako v RO) lopatou tlač skrz.Sitom pretlačíš i večie zrnká piesku no len také ktoré sa roztiahnutým sitom zmestia.Ostatný piesok stále ostane pred sitom.
Už pochopil?
I keď membrána je rádovo v mikronoch,tak pod väčším tlakom môže prepúšťať i väčšie častice.
Ještě mě napadá snad jenom, jestli ti to nemůže protíkat kolem membrány? Malinko křivě vložená patrona? Nějaké špatné nebo uskřípnuté těsnění?
Rozdiel je minimálny z krátkodobého hľadiska.Prečo asi RO na začiatku nechávame odtekať?Pretože by permeat mal vyššiu vodivosť.
Než jsem kopil ten ventil, tak jsem měl na hadičce s permeátem nasazenou vzduchovací hadičku a šktítko. Tlak vody to po čase "vystřelil" pryč, ale na vyzkoušení to stačí. Jinak mě nenapadá nic, my máme luxusní vodu i v řadu, takže jsem nikdy nic takového nemusel řešit. Ale s tvojí vstupní vodou by to rozhodně taky mělo jít pod 10mikro.
Silnejší restriktor rovná sa menej odpadnej vody,väčší tlak na membranu.Viac permeatu.Ale.....(tu ti zase nechám priestor) Príliš silný restriktor rovná sa možnosti odpísania membrány.Slabý restriktor rovná sa možnosti slabého tlaku a teda nulového zisku.
Ok, a máš nějaký tip, co může způsobovat těch 30 uS/cm. Běželo to tedy zatím jen cca hodinu, ale tendence ke zlepšení tam vidět nebyla, měřil jsme průběžně.
Mám vyzkoušeno, že kvalita (vodivost) se mi v závislosti na uškrcení mění málo, prakticky to není měřitelné. I když ten odpad úplně zavřu, pořád mám nulovou vodivost. Platí to i na opak, i když je poměr třeba 5:1.
EDIT:samozřejmě nevím, jaký to má vliv třeba na dusičnany. Ale v takto připravené vodě se mi třou červené neonky.
Alebo tam restriktor je.Podľa toho akú tú situáciu potrebuješ.
Tomu rozumím od začátku. Zajímá mě vliv na kvalitu permeátu. Tomu nerozumím. V odkazu níže píší, že volbou restriktoru lze snížit poměr odpadní vody na úkor kvality permeátu. Zní to logicky. Nicméně já mám odpadní vody dost, rozhodně více než 1:1.
Na konci hadičky s odpadem mám takový kulový ventil. Nejprve ho nechám cca 5minut naplno otevřený, oplachuje se membrána. Pak si pomocí dvou odměrných válců postupným přiškrcováním ventilu nastavím průtok permeát a odpad v poměru 1:1, Když mám hotovo,vyrobené požadované množství vody, zase na cca 5 minut otevřu naplno a oplachuju.
A a no, prakticky se to chová jako restriktor, ale já si sám nastavím co potřebuju a nejsem odkázaný na restriktor, který je nastaven velice univerzálně bez ohledu na situaci, ve které bude pracovat.
Restriktor je v podstate len zúžený prietok,čím sa dosiahne väčší tlak na membránu.Väčší tlak rovná sa viac vody pretláčanej skrz membránu.Už rozumieš?
Schválne sa ďalej nerozpisujem...
DavFM má len ventil na výstupe.
Škrtíš to 1:1 a nemáš restriktor? Tomu nerozumím. Čím to škrtíš? To tvoje škrtítko, i když to není originální restriktor, jako restriktor funguje ne?
Rozbroje tu nerob a prozraď tedy, čím to je, že máš nulu. Zatímto vypadá tak, že jsi vlastně nic nenastavoval a neřešil a ta nula tam je sama od sebe.
OT:Nechcem tu robiť rozbroje.Ja mám na výstupe nulu
a kohúty otvorené úplne.
Já jsem naopak dospěl k názoru, že to jednoduché je. Škrtím to 1:1, restriktor tam vůbec nemám a voda je s neměřitelnou vodivostí. Mám to tak už rok a půl pořád stejná kvalita permeátu. Nebyl to můj nápad, měl jsem obavy, ale zjevně zbytečné.
PS: asi si začnu dělat printscreeny, onen smazaný prasanův příspěvek mě vedl k myšlence, že úroda letos byla vynikající
EDIT:restriktor je obyčejná díra, která nic nereguluje. Zvedne se tlak ve vodovodním řadu, zvedne se i tlak na membránu.
Ja okrem iného nemám 75GPD membránu.Restriktor neobmedzuje len prietok ale reguluje i tlak na membránu.
A presne tohto som sa u teba Kubaa bál.....,že nepopremýšľaš a na všetko chceš priame a vedecké vysvetlenie.
Priamo by som odpovedať mohol,ale to by som zase tebe bránil trocha uvažovať.Na vedecké poučky ja zase nie som.
Restriktor nemá žiadny vplyv vodivosti v permeatu
No to vím, že je to restriktor, když se to jmenuje restriktor. Ale jaký je vztah zvoleného restriktoru a vodivosti permeátu. Jinými slovy, má smysl tam něco optimalizovat?
Je to obmedzovač prietoku,aký asi?
Jaký vliv má volba restriktoru?
Mne dáva 0 i bez ionexu.Mám inú membránu(KingPro) a 300-vku restriktor.
A ano neskôr som si zadovážil ionex ale nie preto,že by som potreboval.
A jak to děláš? Máš tam na konci ještě ionex?
Ja mám vstupnú niekde medzi 260-370 a dám to na 0.
Nezměřil jsem to, ale od oka tak nějak podobně.
Vstupní vodu mám úplně na h.... Už se to tu řešilo.
To je vcelku v souladu s tím, že já bych se chtěl dostat pod deset. Uvidíme dneska večer.
47 je docela dost ne? Jakou máš vstupní vodu?
Já mám jihopražskou (cca 300 uS/cm), membrána je Vontron.
Tak to jsem zvědav, jelikož mě teče stále 47 uS. Co máš za značku membrány, Vontron,nebo Filmtec?
Po hodině pořád 35, no uvidíme zítra.
Vždy pri spustení je vodivosť vyššia ba ešte niekedy i trocha stúpa.Nechaj trocha odtekať a až potom meraj a chytaj.
Tak zapojeno dle návodu, teče z toho litr permeátu za pět minut, což by odpovídalo specifikaci, ale vodivost je docela vysoká, cca 30 us/cm. Usadí se to nebo mám něco blbě?
Teď jsem to zkusil, hadička jde zasunout i s tou pojistkou. Ty podkovičky sundáš, pokud ji budeš chtít vytáhnout.
Pojistka vypadá jak? Jsou tam takové modré podkovičky, ale ty asi dovnitř nezasunu.
Ano to jsem si neuvědomil.....tu pojistku ven a pak nacpat tu hadičku.
Ty hadičky tam nacpi, na doraz. Mám jiný typ RO, ale pro snazší manipulaci bych to oddělil, vložil membránu a zase poskládal.
Tu hadičku když budeš chtít zase vytáhnout, tak prsty jedné ruky zasuň dovnitř tu pojistku a protitahem druhou rukou vytáhni hadičku. Chce to jen grif.
0 01.02.2018 16:24 Kubaa [718] Dnes mi přišla reverzní osmóza
www.rostlinna-akvaria.cz/… ovšem bez jakéhokoliv návodu k instalaci. Nemáte někdo buď přímo návod, nebo nějaké tipy? Zajímalo by mě například, jak se do těch konektorů strká hadička, prostě ji tam narvu, nebo je na to nějaký sofistikovanější trik? A před vložením membrány musím asi ty tři stupně od sebe oddělit, že?
Membrána je pro nabité částice špatně propustná, tzn. je RO z permeátu odstraňuje. Stejně tak je špatně propustná pro velké částice. No a nejhůř pro nabité velké částice.
Dobře naopak propouští látky s malými molekulami, které nejsou nabité. Například rozpuštěné plyny. Nebo třeba močovinu - ta má také relativně malou a navíc nenabitou molekulu.
Není to tedy jen čistě mechanické síto.
Jaký vliv v tlakovém membránovém procesu má elekrický náboj iontu? Dekuji za vysvětlení.
Je to malinko složitější - zabránit částici může jednak její velikost, druhak její elektrický náboj. Právě elektricky nabité částice dělají vodivost.
Ale jo. Tohle jsem, četl. Tedy výsledek vyšší vodivosti je dán tím, že membrána propustila větší množství menších částic? Co dělá tu vodivost?
Sa mi zdá,že to chápeš trocha zle.Membrána len zabráni väčším molekulám prejsť - nič sa v nej nezachytáva - voda membránu obteká - cez membránu sa dostávajú menšie častice.Všetko čo nedokáže membránou prejsť odteká do odpadu.
Přeci kdy je nižší vodivost, tak toto zůstane více v té membraně, od toho tam je aby zachytila co nejvíce. Proč tedy když, čím vyšší tlak mám, tím dosáhnu lepší kvality permeátu? Čím nižší vodivost, tím lepší, ne?
Ja by som povedal,že ti tá voda pri zapnutom čerpadle len prefrčí okolo membrány.Nestihne skoro nič cez ňu prejsť.Preto tá nízka vodivosť.A naopak pri vypnutom je na membranu asi moc veľký tlak a tak ti ňou ide viac bordelu ako len čistej vody.No možno nie,len nahlas uvažujem.
Osobne by som skúšal asi iný restriktor,pohral sa s tlakom a otáčkami čerpadla.
Protože toho membrána propustí méně, zachytí více nečistot.
A prečo je nižšia vodivosť?
Pokud zvýším tlak (zapnu čerpadlo), tak docílím nižší vodivosti permeátu.
0 16.01.2018 16:11 - Čiste teoreticky.
Máš rovnakú membránu,rovnaký restriktor.Tlak v potrubí je cca na SK i v CZ rovnaký.Na takýto tlak sú konštruované i RO.Čo sa stane ak zvíšiš tlak na membránu?
Takže jsem upravil tlak (když už člověk ví jak, tak je to triviální).
Vodivost permeátu stoupla ze 47 na 57 uS. Koncentrát má vodivost 1060 uS (což nikdy neměl). Nechám to ještě nějakou dobu běžet...hodinku a změřím znovu.
Po hodině : stejné výsledky.
EDIT: při vypnutém čerpadle (tlak jen z potrubí cca 2 Bar) má permeát 88 uS a koncentrát 890 uS.
častečne ho lze regulovat vstupnim tlakem ale zbytek děla restriktor. je asi jedno jaky typ membrany je použit když souhlasi gpd 75 restriktor bude na obě stejny.
Při použití restriktoru z gpd75 na membranu 80++ by se snížil vykon membrany.aspon podle mě
Měl bych ještě jednu otázku prosím. V případě použití membrány Vontron 75gpd
www.mangala.cz/… by ten tlak byl stejný, nebo by se musel zase měnit a jak? Ono totiž ten set co mám se běžně dodává s touto membránou, ale byla mi prodejcem doporučena Filmtec, že bude lepší na ty dusičnany. Je tedy možné, že byl tlak nastaven pro jiný typ membrány?
Mnohokrát děkuji. Já nad tím čerpadlem strávil u internetu včera ještě nějakou dobu a našel jsem video, kde je ukázáno jak ten tlak na něm regulovat. Ono totiž na mangala.cz píšou, že je nastaven na 5,5 Bar a je regulovatelný..... Škoda že nikde nebylo jak a čím. A ano ta vstupní vodivost je do 800 uS.
Tady je to video:
www.reverzni-osmozy.cz/…
K té úpravě vody. Já tomu nerozumím. Dělám podle toho co je dostupné, jelikož jak je vidno nemohu ředit vstupní vodou. Taky bych byl rád, kdyby to bylo rozvedeno, nebo jak by se to mělo dělat.
Ještě jednou děkuji za příspěvek.
Já mám stejný čerpadlo a taky jsem nevěděl, že se dá regulovat
Resp. jsem se po tom nepídil. Odpad mám 1:1 a voda z RO cca 10uS.
Ono by chtělo aby to RoFr rozvedl, ale tuším kam míří a souhlasím s ním...
PS: a je to příspěvek který má hlavu a patu (ve smyslu Muťova problému)
Nesmažou upravi
ta poznamka na MAG-... byla zbytečna a zbytečně ubírá hodnotu tvému přispěvku.
ty regulace čerpadla si tu nevšimnul nikdo i když jsme tlak řešili.
bohužel znečistěni vody ma takove že z 800uS dostane 50-80uS
když tedy víš proč je to s vodou podle MAG-...špatné tak to rozvedˇ v jiném vlakně nebo članku,atˇ tu nejsme jen jako blondyny a nemlatíme prazdnou slámu
Příspěvek na žádost autora odstraněn redakcí
na ktery druh ryby potřebujes přesnější hodnoty než desitky uS?
Začal som to natáčať,no po 4. vypnutí fotoaparátu a 3 kŕčoch v ruke a krku s čelovkou na hlave som rezignoval.(dnes som bol v práci od 04:00 rána do 18:00 poobedia)
Podľa vstupnej vody a ,,kvalite,, zanesenia potrubia odpúšťam z RO 5 minút ba niekedy i hodinu.Treba si uvedomiť,že RO ako tlakový systém aj pri uzavretom výstupe cez membránu niečo pustí.Pri spustení RO bude vždy voda na začiatku mať vysokú vodivosť,ba krátkodobo vodivosť stúpa než začne opäť klesať.Vstup mávam otvorený a tak sa na RO prejavuje tlak v potrubí,ktorý kolíše.Prvé 4 videá len teraz sťahujem do PC a minimálne hodinu by mi trvalo nahratie na youtube.Dostal som sa vo videách na 3 či 2 μS,no na ďalší kŕč do ruky som už nemal chuť.Prikladám len fotografie spomenutých snímok a vyhrabanú onú spomenutú nulovú vodivosť.Vo foťáku, aspoň tieto kde som to rukou ešte udržať zvládal mám a nie je problém ti ich nahrať až budem mať čas.Na fotografiách vstupná a výstupná vodivosť:
279/4 - 282/3 - 282/2 a staršia spomenutá fotografia kde je vstup 324 a vystup 0.
Čerpadlo a restriktor s oplachovým ventilem (průtok 400ml) je na fotce. Jedná se o koupený a již složený set z mangala.cz
www.mangala.cz/… , ale s touto membránou
www.mangala.cz/…
Edit : výstupní vodivost He 47-55 uS a NO3 okolo 3 mg/l.
Vše už to padlo, jen myslím ne ty parametry čerpadla. Podívám se.
Rozbor vody je zde, v příspěvku z 11.1.
Víte co by normální člověk očekával, když se k němu obrátíte o radu.
Tak normální by bylo, že tady přehledně napíšete, jaké parametry vaší vstupní a výstupní vody dosahujete, jaký máte typ čerpadla ((je na štítku toho čerpadla) typ/výrobce), jakou máte membránu (typ/výrobce) a na jaký průtok máte dimenzovaný restriktor.
Též byste měl zdůraznit, že máte sestavu správně zapojenou, nemáte zaručeně prohozené vstupy a výstupy membrány a i restriktor máte zapojený ve správném směru.
Potom by mělo asi smysl se vaším problémem zabývat. Mně to připadá, jako když se tady na tom fóru spolu baví samé blondýny.
Zvažte tedy, jestli chcete odtajnit tyto parametry vaší RO. Potom vám možná budu moci poradit.
(Parametry vaší vstupní a výstupní vody se tady dají někde dohledat.)
To hej namiešaš.Skalár totiž nie je ryba čo by potrebovala dáko bohovsky presné namiešanie.
Jo, ale vodivost čisté vody je 0,054 uS/cm , což je z hlediska přesnosti akvaristických měřáků prostě nula.
Tak určitě bych se rád podíval pro zajímavost.
já bych ji ještě do koše nehazel
dej druhou a budeš mít lepši vodu. pokud tu vodu neplatíš
u toho filtru budeš regenerovat a časem stejně degraduje ale s tím nemam zkušenost. takhle bys vždy dal jen jednu membranu na misto první a novou za ní.vyměnu vždy až při zhoršení kvality nebo prutoku.jinak budeš měnit membranu a napln.
Ano tečie.Je to neuveriteľné,ale dával som tu onoho času i fotografiu s inline monitoru.Kľudne môžem dať znova
Vstupnú vodu mám niekde okolo 380-390μS.Resp.ti viem natočiť i video ako to po spustení klesá.
Ako napísal Magic: I keď merák možno ukazuje 0,tak tá voda určite namá nulovú hodnotu.Kvalita meradla -sondy,tolerancie,teplota atď.
muťa napsal: Prostě žádná nezadrží 100% bordelu (nebo teče někomu 0 uS?)
Malá fyzikálno-chemická vsuvka.
I teoretická absolútne čistá voda bude vďaka autoprotolýze mať nenulovú vodivosť.
nj Parts Per Million (PPM)
ale ano měřím s čim mam a zatím mi to stačí vodu pro skalary na vytření sem zvladl namíchat v poho, takže přepočet bitˇ nepřesný, je použitelny.
kdybis to použival někde na něco s chemijí tak ano (μS) užiješ více.
Hele, tak membránu mám stejně v plánu měnit co půl roku a s tím i filtry. To jsou položky které nejsou pro mě až tak podstatné. Je to můj jediný koníček...mimo.... a mimo.... a mimo....
Já to počítám podobně jako ty. Nemyslím že je to membránou a filtry. Prostě žádná nezadrží 100% bordelu (nebo teče někomu 0 uS?) a já mám tak špatnou a tvrdou vodu že je to max, co dokáže zachytit. Budu se s tím muset smířit a pracovat s tím, co jsem schopen vyrobit.
EDIT: jinak tu vodivost měřím Adwou a v microsiemensech (uS), jiné jednotky nepoužívám.
hm tak to je v čoudu
but druhou membranu nebo ty předfiltry 800=100% s cca 95 procentní učiností jsi na těch 77.víc z ní nevymačneš
ted co vyjde levněji
Hlavně každý přístroj má jiný přepočet a ze samotné TDS hodnoty už nikdo nezjistí, co to vlastně znamená (nelze je vzájemně porovnávat).
S ppm choď niekam.Čo je ppm? Množstvo dákych(bližšie neurčených) častíc na milión? Dáky americký výmysel? Bez tak sa meria množstvo rozpustených solí vo vode.Mal by si sa zamerať na normálne meranie vodivosti ako ju poznáme.(μS)
Medzi ppm a μS je určitá súvislosť,no ako píšem stále sa väčšina TDS prístrojov zameriava na obyčajné meranie obsahu solí vo vode.Čo pri meraní v ppm nemusí byť pre akvaristiku relevantné.
Vstupní vodivost do RO je necelých 800 uS.
DavFM napsal: Dále nechápu, jak si přivřením oplachového ventilu dokázal vyhnat tlak nahoru. Ten ventil máš snad při provozu zavřený furt, ne?
Tak samozřejmě že je zavřený, jinak bych vyráběl 120l týden. Ono se to děje ikdyž ho začnu pomalinku otevírat. Je tam prostě poloha, která ten tlak vyhodí nahoru, všiml jsem si toho při tom zkoušení, jinak ne. Když vezmu a normálně s ním otočím, tak se nic neděje.
kolik maš vodivost na vstupu?
Driv3r napsal: Jaký je ten permaat při tom kapkaní?
300 uS, jak jsem psal. Čím nižší tlak tím horší výsledek.
Sem to změřil permaat 3ppm vstup 130ppm odpad 335ppm na 3/4 zavřeno výstupu z odpadu.kvuli zvednutí tlaku.
Normálně otevřeno
Permaat 14ppm vstup 130ppm odpad 155ppm teplotu vody to ukazuje 20 stupňů
Vynásobit cca1,66 =ms/l membrána gpd 75.
Měření ber s rezervou China TDS metr.
Tvá RO se chová úplně jinak než moje. Já když otevřu odpad naplno, tzn. že oplachuju membránu, tak ta troška vody, co při tom kape, má neměřitelnou vodivost-0mikro. Když ten ventil přivřu na poměr 1:1, mám vodivost cca 2mikro a pokud ho natvrdo zavřu, tak je vodivost 4-6mikro.
Je zvláštní, že tobě při naplno otevřeném oplachu i ta oplachová voda teče s poloviční vodivostí než vstupní, ale to se dá vysvětlit tím, že to čerpadlo tlačí tolik, že už i odpor samotných hadiček působí jako restriktor.
Co však nechápu je to, že prakticky bez tlaku se ti skrz membránu dokáže dostat tak mizerná voda.
Dále nechápu, jak si přivřením oplachového ventilu dokázal vyhnat tlak nahoru. Ten ventil máš snad při provozu zavřený furt, ne?
Restriktor-zkuste si ho někdy rozebrat, možná budete zklamaní primitivností funkce. Vevnitř je cca 10cm tenké trubičky(jako bužírka z tenkého drátu), vnitřní průměr cca 0,6-0,8mm.Zalito nějakou pryskyřicí. Prostě to funguje jako kalibrovaný otvor. Dále je na vstupu do restriktoru ocelové sítko-to jediné se může časem přicpat a proto se asi doporučuje pravidelná výměna.
Z principu funkce toho "restriktoru" je jasné, že nemůže reagovat na různé tlaky vody u různých uživatelů. Je to moc univerzální. Takže pokud si jiným způsobem nastavím jiný poměr, můžu si tím dost ušetřit na odpadní vodě. S restriktorem jsem byl na poměru 3:1, bez něj používám 1:1. Takhle to mám už přes rok, cca 100l/týden, a voda stále špičková. Ovšem je jasné, že je nesmysl to uzavírat úplně !!
Jaký je ten permaat při tom kapkaní?
Tak zkus nejdřív předfiltry.pak membránu a třeba dočištění nakonec.ten DI filtr
Jo s tím restriktorem tomu už rozumím. Všiml jsem si, že mají různé průtoky.
Restriktor se nepotřebuje skoro.. ale je nastavený na tlak potřebný pro správnou funkci RO.tzn restriktor z gpd 75 nebude správně fungovat na gpd 80 atd. s tím kapkanim to mě dělá taky respektive slabý curek.
Budu v nejbližší době měnit a rozhodně budu měnit i předfiltry (mám 3). Všiml jsem si že se doporučuje měnit s membránou i restriktor, ten se taky opotřebuje? To jsem nevěděl.
Dokoupím DI filtr, mixbed.
Pokud do toho chceš jít, není chybou dát výkonnější membránu, třeba i stovku. Je to jen o množství vody kterou za den vyrobíš. V každém případě bych se ale osobně držel podmínek za kterých výrobce doporučuje provoz. Ano, drobné korekce tlaku to snese, ovšem zavíráním odpadu si koleduješ o problém. Čerpadlo má (většinou) sice baypas (asi 6 baru) a může vydržet, ale stejně tak může prasknout membrána. A max. tlak na membránu je tuším kolem 9 Mpa.
Já bych tedy zkusil novou membránu s příslušným restriktorem a dočistit ionexem. Možná by nebylo od věci i doplnění předfiltrů aby se co nejvíc snížilo zatížení na membránu.
Ten tlak PSI, PSI je označení veličiny. Nic jiného. Pascal, atmosfera, bar.
Já nejsem uražený....jiný zdroj vody, není v současnosti možný a do budoucna s ním jistě počítám s vodovodem.
A co ten tlak PSI, nebylo by lepší vzít membránu 80 GPD, než 75? A děkuji.
Neurážej se, s takovou vodou co jsi napsal žádnou slávu neuděláš. Tady by pomohla předúprava
vstupní vody a následné dočištění DI. To ovšem znamená další komplikace. Pokud Ti poteče z RO kolem 70µS doúprava na DI by měla stačit dočistit. Ale zase kapacita ionexu nebude velká. No a po skoro půl roce s takovou vstupni vodou je otázka v jakém stavu membrána je? Zarostlá, poškozená? Laborovat s tlakem si myslím není nejlepší řešení. Restriktor je více méně dán pro daný výkon membrány a ten odpor na membránu se dá korigovat jen do určité míry, pak hrozí poškození. Aby jsi se nemusel vztekat, za mne řešení, držet se doporučených hodnot pro provoz a dočištění na DI, ale do budoucna změna vstupní vody.
Óóó, ještě že jsi mi tak dobře poradil. Kdyby to bylo tak jednoduché jak píšeš, myslíš že bych tady s tím otravoval? Nemášli co k tomu říct, děkuji a sbohem.
...Ano voda je hodně vápenatá, 200 dusičnanů + bakterie jako bonus...
Co to máš za zdroj? Nějaká studna co je zabordelařená, tuším, že chceš ušetřit.
To co doma piješ určitě není tohle a tak RO připoj na vodovodní řad s pitnou vodou a budeš mít po problému.
A takhle to vypadalo v den zapojení, 26. srpna.
Byl nižší tlak a vodivost byla 100uS, ale už si nepamatuju jestli to byla odpuštěná voda, nebo až po nějakém čase.
Takhle to vypadá při zapnutém čerpadlem a vše otevřeno naplno. Ale říkám si jestli ta 75GPD kterou mám je vhodná, jestli by nebyla lepší 80GPD, podle toho manometru.
Teď jede 5ty měsíc, ale ta vodivost je stále stejná. Na začátku byla dokonce ještě vyšší. Jinak pokusy s tlakem :
Otevřený oplachovací ventil : permeat vodivost 300, odpad 500.
Zavřený oplachovací ventil, bez použití pomocného čerpadla : permeat 77, odpad 700.
Regulovat tlak tím oplachovacím ventilem je nemožné, jelikož když to začnu skrtit, tak se tlak v systému zvedá až na 8 a více! A bez použití čerpadla skoro nic neteče, jen to kapká (permeat).
Ano voda je hodně vápenatá, 200 dusičnanů + bakterie jako bonus. Nic lepšího z té RO nedostanu. A je tedy otázky zda by mi mohl pomoci za RO dát DI filtr mixbed.
jak je stara membrana? tys tu psal že vstupni voda je hodně špatna že?
Jojo je mi jasné že to nebude přesně. Já se hlavně snažím zjistit, co mi dělá v permeatu vodivost 55 uS. Pokud je to "jen" tlakem tak to jsem, schopen po nějakém odzkoušení pořešit, nějakým lepším ventilem, atd.
ja ti rozumím ty smajlíci byli proto žes to napsal dřív než ja.
Já to tak pochopil, jen se to nějak ztratilo v překladu
....dobrá, zítra to vyzkouším.
Je to priamo na vystup z vodovodnej batérie bez potreby montovať potrubie atď.
www.akva-tera.sk/… Pokud jsem to správně pochopil, tak máš i oplachový ventil.
Otevři ho naplno. I tak ti nějaký permeát poteče, byť odpad bude velký.Změř vodivost.
Trochu ventil na oplachu přivři, ale ne úplně. Permeátu poteče víc. Změř jeho vodivost.
Postupně ventil opatrně pomaličku po troškách přivírej, až se dostaneš ku vodivosti, kterou jsi ochoten akceptovat.
Pokud bude odpad příliš velký, bude to chtít jiné řešení.
Jednodušeji už to napsat neumím, tak jak jsem to s tím tlakem na druhou membránu napsal včera to asi nebylo srozumitelné.
Edit:pro drajvra: já si vždycky nastavím poměr 1:1 a tak to nechám běžet. Jednoduše plním 2 stejné sklenice a "ladím" ten ventil. Mám ale nerezový kulový ventil a tím se to dá ladit celkem pohodlně a přesně
www.obchod-vtp.cz/…
nebo to uškrtit nějakym kohoutem ale to se bude hodně špatně odhadovat. a i špatně fungovat.
nebo pootevřít oplach ventil. ale to je fakt hodně nepřesny.
edit
avFM
Třeba tím, že zmenšíš odpor pro odpad. Obejdeš restriktor a necháš odpouštět víc než nechal odpouštět ten restriktor. Tlak v neuzavřeném systému tím klesne.
My si asi nerozumíme. Vysvětli mi, jak mám snížit vstupní tlak, když čerpadlo zapojim do zásuvky a nedá se regulovat?
ja ne bohužel jsem měl volny kohoutek jen se studenou. Stary přivod pro pračku.
Taky tam může byt větší obsah mědi podle typu ohřívače vody.-)a pak to bude kontraproduktivní
Takže tam pouštíš teplou vodu z vodovodu? Ta má ale občas horší kvalitu (například pokud mi teče rezavá voda, je to většinou z teplého kohoutku).
to je jen o vydrži membrán.
Proto ta studena sníží se tím ale učinost.
muta budeš muset poladit vstup tlak zkus 3.8-5 bar pak teplotu.
Já mam 2.4 bar a poměr 70/30 když přivíram odpad tak cca 60/40
Ja ji mám na trvalo připojenou jen ji zavíram a akvo napouštím rovnou z RO.
Mi bylo řečeno, že do toho vůbec nemám teplou vodu pouštět, ničí to membránu.
Ale když teď čtu specifikace různých membrán, tak jak nejvyšší možnou teplotu uvádějí opravdu 45°, což už je dost teplá voda.
Nicméně, budu věřit praktikům a dále tam teplou vodu pouštět nebudu. Vlastně ani nemám důvod.
Výrobci membrán udávají výkon při 25°C, tedy optimu. Max. teplota je do 45°C. Podívej se třeba na stránky Mangaly kde má údaje u jednotlivých typů membrán.
Dobré povídání o vlivu teploty a tlaku má na stránkách Pepinův útes:
www.pepinuvutes.estranky.cz/…
Bud zavrieš čistý vystup a odpad pričom vstup ostane otvorený,alebo uzatvoríš komplet celý systém.
Hm, zajímavé s tím tlakem na výstupech. Zítra to vyzkouším.
To máš pravdu, ale teplá voda ničí membránu. Teplota by neměla jít přes cca 20°C.
Parametry vody po úpravě RO
Hlavním parametrem RO membrán je účinnost, prezentovaná procenty, značícími kolik dokáží odstranit z vody rozpuštěné kuchyňské soli při určité teplotě. Například při filtraci roztoku NaCl 35 g/l se odstraní 97 % (při teplotě 20 °C). Účinnost je pak popsána jako 97%. Různé látky se však na RO membráně zachycují různě efektivně.
Osmóza je funkční jen v určitých teplotách při chladné vodě je osmotický tlak nižší a nedojde k oddělení.pri výši teplotě do 20stupnu je vyší účinnost.
Příkladem kdy ti bude stoupat vlhkost třeba ve zdi při nízké teplotě nebo při vyšší? Nebo zkus porovnat 2 skleněnicky se stejnou vodou ale různou teplotou a koukej na sklo ten rádius co se tvoří u hrany skla.vse je p osmotickem tlaku.
Já mám na RO čerpadlo, takže tlak dobrý, přes 6.
EDIT : s tím snížením tlaku si můžu zkusit pohrát, jestli to půjde, ale jiná možnost, než pootevřít oplachovací ventil mě nenapadá.
Snižuj jak je libo, dle tvých představ, respektive potřeb ryb a rostlin.
Voda do RO musí být co nejchladnější. Teplá ne.
Díky za info a snižovat Ct mám z dnešních 21d až na 5-6 d
Možná zkus ale asi přes restriktor to nepůjde regulovat,, spíš to přiškrtit na vstupu do RO nebo tlak zvednout já ji zvednul uškrcením výstupu odpadní vody..pri nižším tlaku by měla přes membránu jít jen čistá voda ale bude velký odpad.
(muj případ mám nízký tlak v trubkách,starý barák )
zalezi i na teplotě vody.zkus ji dát na teplejší cca 20st.mela by bít lepší oddělitelná voda pro RO.
Pokud máš normální, pitnou vodovodní vodu, tak to nařeď. Pokud to naředíš 1:1, tak máš tvrdost zhruba poloviční.
Ahoj , uvažuji o koupi reverzní osmózy protože moje CT je 21d. Týdně měním 40l vody a chtěl bych se zeptat, jestli mám vyměnit celých 40 litrů osmotické vody nebo jen nějakou poměrnou část.Díky za rady
Měníte je zároveň, jak doporučují třeba na mangala.cz?
Driv3r napsal: A jaký máš poměr nestačilo by snížit tlak?
....snížit pomocí restriktoru, pootevřít oplachovací ventil?
Tak já to zavírám celé. Přívodní ventil, a taky mám ventil co mám na odpadní hadici a ventil na hadici s permeatem. Mám tři ventily. Nemám odpad napevno, ale hadici vsunu do umyvadla, do přepadu (k vrtání do trubky se mi nechce). A ventil na permeát mám zavřený, aby neukáplo
Čiže netreba zatvárať čistú vodu a odpad. Stačí zavrieť vstupnú vodu. Dobre som to pochopil.
Jak píše muťa, RO by měla být zavodnena, aby membrana nevyschla, pokud je bez vody víc jak 14dni membrana vyschne a jde do kytek. Já menším vodu co 14 dni a od té doby co mám RO, tak jsem začal vyrábět vodu dle potřeb splachovani WC. RO je zapojena a když dojde voda na splachování, na chvilku ji zase zapnu, tím si vyrobim vodu na výměnu jednou za 14 dni cca 75 litru
Já bych řekl, že nonstop je myšleno tak, že se neodpojuje, jen se zavře přívod vody...tak to dělám já. Ale aspoň jednou v týdnu ji zapnu....udělám jen pár litrů vody na kafe, čaj., např.
No veď práve nonstop to asi nebude keďže neviem načo by mi bolo toľko veľa vody. Pre moje jedno akvárium to ide aj tak až až. Takže stačí ak bude len závodnena.
Membrána v RO nesmí vyschnout. Jakmile ji poprvé použiješ, musí být pořád zalitá vodou.Nemá smysl ji nechávat pod tlakem, ničemu to nepomůže.
Je ale nejlepší tu RO nechat pracovat nonstop, pak vydrží membrána prý i roky. To vypínání zapínání ji škodí nejvíce.
Oka. Len som sa normálne opýtal. S tým skladovaním je ako?
Pro každé akvárium je ideální vodivost úplně jiná - záleží, co je tam za ryby atd. Nejprve si nastuduj nároky svých chovanců a pak jim dle toho upravuj vodu.
Mam taky dotaz, reverzná osmoza ak sa nepoužíva dlhšie cca 2 týždne niekdy viac sa skladuje tak že uzavre sa prívod, odpad a voda tak, aby bola pod tlakom RO?
Aka je ideálna vodivosť pre akvárium? Alebo čo znamená vodivosť pre akvárium?
Ještě trocha další inspirace z polska, použití pryskyřice Purolite A520E nebo PA202 (což samo o sobě není nic nového)
Poměrně podstatná je ta informace o síranech, pokud je jich více než 90ppm, tak pryskyřice nefunguje a netřeba to dále číst
A seznam polských měst, kde ty sírany prostě jsou.
forum.klub-malawi.pl/…
Poměr mě vychází 2:1, tlak mám přes 6 a membrána ukazuje cca 85-90 gpd. Mám ale 75gpd.....ty myslíš že jde ten tlak snížit? Mohlo by to být tím, že ona nestíhá tomu tlaku?
A jaký máš poměr nestačilo by snížit tlak?
S tím ti neporadím. Já si tam většinou zajedu sám, pokud je to v Polsku hodně daleko, tak si to nechávám poslat ku známému co bydlí kousek od hranic.
Jak je to s dopravou do ČR? Předpokládám, že už máš zkušenosti s nákupem z Alegra (hranice máš kousek
)
Přesně tohle se u nás prodává. V polsku má doma RO skoro každý, protože pitná voda se často hodí tak akorát na mytí. Asi neměli/nemají takové normy jako my. Takže tam jsou normální velké obchody, které se věnují jen a pouze úpravě vody. A akvaristické použití je pro ně úplně na okraji.
Já tam párkrát pro RO byl a i vím trochu, kdo všechno to tam kupuje. U nás to pak samozřejmě prodávají za dvojnásobek.
Tak to jo, v Polsku za ty peníze ano. Jenže nejen otázka peněz, ale i kvality membrány.
Problém je právě v té kvalitě, kdy je (za daných teplotních a tlakových podmínek) různá účinnost membrán. Je rozdíl účinnost 90 nebo 98. Koupit levnou membránu nemusí být vždy výhra. S těmito jsem se nepotkal tak nevím co je to zač.
Člověče to myslím že asi ne. Ten odpad bude u mě pěkné svinstvo a pochybuji že druhá, tatáž membrána si s tím poradí. Ale pokud myslíš aby se napojila na permeát, to myslím nebude fungovat....tlak, doba výroby.
...Jednoznačně by ta první membrána neměla dlouhou životnost, ale při dnešní ceně 200,- za membránu bych tohle asi neřešil.
Edit: no ona ta membrána stojí asi spíše 300,-...
Můžeš, prosím pěkně, prozradit kdeže za tyto peníze se dají RO membrány koupit???
P.s. neřeš ale nějaké číňany.
Vím, že to tak občas lidi dělají, já to prakticky řešit nemusel.
Ale na první membránu bych na odpadu ventil (ventil místo restriktoru) uškrtil tak, aby byl odpad hodně malý, řekněme tak, aby permeát měl vodivost někde kolem těch 100µS/cm. Takže bych asi moc velký pokles tlaku neměl a na druhé membráně se to dočistí na hodnotu, jakou bude chtít.Samozřejmě opět regulací ventilem na odpadu. Jednoznačně by ta první membrána neměla dlouhou životnost, ale při dnešní ceně 200,- za membránu bych tohle asi neřešil.
Edit: no ona ta membrána stojí asi spíše 300,-
Permeát má dost velký tlak aby se protlačil další membránou? Nebo je tam potřeba čerpadlo? A jaké je celkové množství odpadu při použití dvou membrán?
No a co takhle přidat ještě jednu membránu?
My máme vodu 120µS/cm a permeát má 0-2µS/cm. A to mám odpad přiškrcený tak abych měl poměr permeát/odpad 1:1
A to já zase proplachuju, oplachuju, odpouštím před tím než ji začnu chytat do sudu.
Ak chceš niečo vyslovene na dusikáté látky,tak miesto mixbedu daj do takejto patrony silne bázický anex v Cl cykle.Ten sa dá potom i normálne regenerovať.
RO membranu treba i pravidelne oplachovať a na začiatku nechať 3-5min odtekať.Kedže ide o tlakový systém,tak voda po spustení hneď na začiatku bude mať väčšiu vodivosť.
No ještě mě napadlo jestli to není membránou. Ale kupoval jsem v Mangala.cz, tak snad by to mělo být OK. Místo značky Vontron mi ale doporučili Filmtec, že by měla být lepší na ty dusičnany. Jako není pro mě problém koupit ten DI filtr, nestojí tolik a myslím i ten mixbed není pro mě taková zátěž, jen jestli to přinese ovoce.
Moje vodovodní má cca 500 µS (skoro bez dusičnanů) a z osmózy mi leze taky 9 µS. To jsou asi taková normální čísla, a lámu si hlavu, proč to zrovna muťova osmóza nezvládá podobně.
Těch dusičnanů je ve vstupní vodě okolo 200 mg/l. Domnívám se že to má za následek to, že bude propouštět ještě něco navíc, že je tím snížená její účinnost.
Me by teda zajimalo co ti tam zustava? Myslel jsem ze ty dusicnany, ale pokud jich je jen 5ppm, tak to by asi nemelo delat ~50uS.
Ja mam v kohoutku vodivost 650uS a RO to docisti na 9uS... Nemas tu vstupni vodu co se vodivosti tyce az o tolik horsi. Schvalne ti odpo zmerim kolik ma moje RO voda s 5ppm NO3 (kalibracni vzorek na NO3)...
0 12.01.2018 09:31 Deepinpeat –
Re: muťa V tom případě bych to neřešil vůbec, prostě se to bude ředit dyl. Je zbytečné odstranovát tu zbytkovou tvrdost,ta už ničemu vadit nebude. Není to pravda voda na tření divokých červených neonek,ale pokud právě to není účelem tak bych si s tím nedělal starosti.
Dusičnanů zůstává do 5mg/l. Mě jde spíše o tu vodivost.
0 12.01.2018 08:54 Deepinpeat –
Re: muťa No dočistit to určitě zvládne, ale ta kapacita může být hodně malá a ta náplň je smíšená, takže ji můžete jen měnit, ale nepujde regenerovat. Pokud je to voda do běžného akvaria a dusičnanů je porad moc,tak by možná bylo nejjednoduší používat jen vodu z RO tak je teď a přidat nějaký remineralizacni přípravek.
Rád bych znal názor vícero z vás. Moje RO se pere se špatnou vstupní vodou, viz obrázek....už tu byl. Permeat má vodivost 55 uS. Myslíte si že DI filtr mixbed, ji dočistí? V permeatu zůstává ještě zřejmě nějaký vápník a dusičnany, kterých je více než dost ve studni.
www.profiplants.cz/…
Skúšal som aj to, myslel som že to bude restriktorom dal som ventili namiesto restriktoru a tlak sa vôbec nedvíha, ani vtedy keď úplne zavriem výstup na odpadovu vodu nemôže to byť nejaké zavzdušnene? Zvláštne je že mi ani čerpadlo nedvíhne tlak a pritom ho počujem ze ide, aj na dotik keď ho chytím cítim že sa trasie čiže malo by ísť je to divne
Zkus omezit průtok na odpadu.Na zkoušku tam stačí dát hadičku a nějaké skrtitko na vzduchovani.
On ten restriktor co tam je z výroby, je nastavený moc univerzálně, když máš malý tlak, tak toho většinu pustí do odpadu.
0 02.01.2018 00:13 halenar1984 – Nízky tlak
Ahojte prosím vás mám problém, na mojej osmoze pri membránach mam nízky tlak, nezvýši mi ho dokonca ani pomocné čerpadlo ktoré ide, na vstupe do osmozy je tlak 2,8 bar a pri membrane je tlak ledva 1,8...skusil som vyhodiť aj predfiltre ci sa tlak nestráca na nich ale nič to nepomohlo stretol sa s takým niečím niekto?
0 12.11.2017 10:52 Hajle – restriktor
Zdravím, chystám se zapojit dvě kartuše s membránou za sebou a nevím jaký restriktor použít. Poradíte prosím. Zapojit ho stačí jen za poslední druhou membránu, nebo je potřeba mít za každou membránou jeden? a jak seřadit membrány? Mám 100 a 75 GPD. Díky
Takže prvních 30l na světě za 2 hodiny. Vodivost je 88 us/cm z původních 800 a ty dusičnany mi to shodilo na cca 10 mg/l dle JBL kapkové o testu. Dodělám zbytek a zítra to tam liju.
Tak po zápasu s výměnou ventilu a protože jsem instalatérské nemohlo jsem to zařízení rozjel. Nechám dle návodu hodinu běžet. První voda co jsem chytil měla 100 us/cm a poměr byl 1l permeatu na 2l odpadu.
Díky, ten první odkaz je pro mě nový a vypadá solidně. (Hlavně tam mají kalibrační roztok na měření redoxu, který momentálně nemám a neumím si připravit sám.
)
Těch roztoků je spousta pro mě je nejednodušší sera jinak třeba tady.
www.verkon.cz/… Víš o dobrém prodejci kalibračních roztoků na el. vodivost? Poradíš?
Vida ani mě nenapadlo koukat tam po membráně, za $12 to asi stojí za zkoušku
Kupte si kalibrační roztok o vhodné koncentraci, zkalibrujte si ten váš krám, kterým vodu měříte a přestaňte se vyjadřovat v [ppm]. Pokud ten váš krám umí měřit jen v jednotkách TDS tak ho zahoďte a kupte si obyčejný, levný konduktometr, který si ověřte kalibrací či zkalibrujte a vyjadřujte v jednotkách el.vodivosti [μS/cm]. Potom teprve uvažujte o vašem, případně vadném zařízení RO.
Je normální vyjadřovat a měřit „čistotu vody“ v jednotkách její vodivosti, konduktivity, v mikrosiemensech/cm [μS/cm], ostatně to dělají i vodárny a pokud udávají TDS (obsah rozpuštěných pevných látek), tak to nezjišťují elektronickým TDS metrem.
Vodivost, konduktivita, vody, která je elektronicky snadno přesně změřitelná, nevyjadřuje přesně obsah rozpuštěných pevných látek (TDS). Elektronický TDS metr měří el. vodivost (konduktivitu) vody a s určitým koeficientem ji převádí na jednotky TDS ([ppm]), různí výrobci „TDS metrů“ dokonce i různým a nebo i umožňují tento převodní koeficient měnit, nastavovat.
Vyjadřování čistoty vody v jednotkách TDS určených na základě el. vodivosti vody je tedy jen jakési nepřesné chytračení a machrování, které mne vytáčí!!!
Stejně mne vytáčí zdejší chytráci (nebudu jmenovat), co hovoří o mineralizaci vody, sypou do akvária všelijaké svinstvo, nemají ponětí o konkrétním vlivu jednotlivých látek na el. vodivost vody a vše nakonec měří elektronickým TDS metrem (vyjadřují v jednotkách TDS).
Z výše uvedeného plyne, že k měření a vyjadřování jakési „čistoty vody“ a ne přesného obsahu rozpuštěných pevných látek, stačí OBYČEJNÝ (levný) přesně ZKALIBROVANÝ konduktometr a případně i teploměr a NEPŘESNÝ přibližný převod el. vodivosti [μS/cm] na jednotky TDS či přibližně dGH je násobně přesnější si udělat vlastní hlavou a úvahou.
Nesetkal jsem se ve fórech, že by se někdo zajímal o kalibrací konduktometrů, sháněl kalibrační roztoky a zajímal se o přibližný přepočet el. vodivosti vody na jednotky TDS či stejně nepřesné dGH…
To teda nemaj horší kvalitu ,mám Votron z aliexpresu a je lepší nežli co byla u osmozy z Polska z Allegra,mě teď dělá 4-7 mikro u 100GPD ,která má o něco horší účinnost nežli 75GPD a ta mi dělala 12-20 mikro,spíš se podívej jestli Ti sedí okroužky to se mě taky stalo že byl špatnej a pak voda protíká,A měřák si zkalibruj i ta hodnota z mixbedu je podivně moc vysoká,
Občas něco z Číny koupím, to zas jo, ale do membrán pro RO bych nešel. To je hi-tech a dělají to pokud vím jen Američani a pár jejich fabrik po světě (jedna je v Polsku).
0 21.08.2017 12:06 halenar1984 –
Re: Maq Ono to zrejme bude novými membranami kúpil som z Aliexpres lacnejšie a zrejme maju slabšie odsolenie mna to na výmenu vody stačí akurát na vyter potrebujem dočisit
Něco je špatně s osmózou jako takovou. Žádná by neměla pustit tak mineralizovanou vodu.
0 20.08.2017 22:12 halenar1984 – Mixbet
Ahojte prosim vás ,potreboval by som poradiť ako dočistiť vodu po osmoze ktora mi upraví vodu zo 700 ppm na 220 pol, mixbet som skúšal ale stiahol mi to len na 150 ppm a to je pre mna malo použil som 0.6 l náplne myslíte ze keby som použil toho mixbetu viac ,lepšie by mi to dočistilo ?
Nevím, co si mám myslet o vašem příspěvku, asi jste mne nepochopil, což je jistě moje chyba.
Je normální bezhlavě nepřebírat, bez ověření, nesmyslné informace a nápady z internetových fór.
Věřte, že zdejší fórum či web čtu jen výjimečně a je to hrůza… Do fóra vstupuji, jen, „když už se na ty nesmysly nedá dívat a uvádějí vyloženě v omyl“…
Myslím, že deionizace se řešila v souvislosti s potřebou odstranění vysoké koncentrace dusičnanů (snad přes 100mg/l). Jinak se setkávám s tím, že mají lidé v sudu, kde připravují a skladují vodu vzduchování, ale nevím, jestli to má nějaký význam.
0 17.08.2017 11:17 RoFr – jen tak
Membrána RO plyny propouští a proto i velmi malé množství CO2 ve vstupní vodě způsobí okamžitou, nízkou, hodnotu pH výstupní vody z RO, která pod tímto vlivem obvykle mívá pH okolo 5,5. Mechanizmus nízkého pH výstupní vody z RO vlivem CO2 je jistě jasný a i vlastnosti takto extrémně slabě pufrované vody...
Není správné, někde níže uvedené, přirovnání s destilovanou vodou, která teprve přijímá CO2 difuzí ze vzduchu. Odstátím čerstvé vody z RO, částečným vyprcháním (nejen) CO2, po několika hodinách pH vody z RO, obvykle, velice mírně stoupne.
Záleží na uvažovaném použití vody z RO a bývá excelentní, pro některé účely, vodu z RO nechat odstát, stabilizovat… (nechat vyprchat plyny).
Někde ve zdejším, asi jiném fóru, je zmiňována deionizace vody z RO.
Při vší úctě si akvaristé zelináři nemusí s nějakou přídavnou deionizací vody z RO dělat starosti.
Deionizací vody z RO se docílí voda s vodivostí okolo 3μS/cm (záleží na rychlosti proudění deionizační kolonou a lze docílit i ještě lepších parametrů). Takovéto vody není zapotřebí pro praxi v rostlinných akváriích, ale je jistě třeba vhodná pro přípravu náročné vývojové vody…
Deionizační, neregeneratovatelná, kolona (na bázi iontoměničů, „prakticky přídavný filtr s iontoměniči“) k RO není žádnou novinkou!
Tak jsem konduktometrem co jsem koupil s RO přeměřil vodu v AQ s výsledky : TDS 405 ppm; EC 810 uS/cm.
Dělal jsem to tak a rostliny si to pochvalovaly. Ano, měl jsem kryptokorynové příhody, ale to bylo spíš kvůli tomu, že jsem neuhlídal výkyvy pH - já jsem šel s alkalitou až na nulu.
Počítej s tím, že čistá matematika nemusí fungovat; při té tvrdé vodě jsou ve dně zřejmě nějaké sraženiny, které se pomalu rozpouštějí jak voda řídne. U mě to tak dosud je - když neměním vodu, hladina mineralizace zvolna stoupá. (A nedá se to vysvětlit jen tím, že hnojím a rostliny to hnojení "nespotřebují" - mineralizace vrůstá o víc, než kolik s hnojením dodám.)
Tento vikend som zacal prechod na RO. Vymenil som 50% vody za cistu RO v akvariu kde bola GH cca 19-20 dGH. Nestalo sa vobec nic, dokonca ani jedinej kryptokoryne co tam mam. Naopak cichlidky i skalare boli viditelne nadsene. Po par dnoch zacinam mat pocit, ze zacinaju ustupovat riasy, ale este je skoro hodnotit.
Tento vikend bude nasledovat druha 50% vymena aby som sa dostal na cca 5 dGH.
Takze za mna v pohode.
Možná by bylo lepší to řešit častější výměnou menšího množství vody. Ale osobně si myslím, že když v akva vyměníš 1/3 vody za "čistou" vodu z RO, nestane se vůbec nic.
Resp. je pravděpodobný, že se ti rozpadnou kryptokoryny, jinak snad nic a rybkám bude určitě hned mnohem líp...
Budu připravovat cca 130l RO vody. Jelikož mám v současnosti v AQ doslova místo vody břečku, rád bych co nejdříve rybám ulevil a celých 130l dal na výměnu bez toho, aniž bych tu novou vodu míchal. Mám nádrž 400l čistého, GH 18 a kdybych tam nalil celých 130l, měl bych se dostat na cca GH 12 (a pak postupně níže). Myslíte že to je to velký skok, mám to dělat pozvolněji?
Běžně skladuji i několik dní, nepozoruji problém.
Naabsorbuje do seba CO2 zo vzduchu a bude mat pH 5.5-5.9, inak nic. Tym, ze je to destilovana voda, staci cca 2 mg/L CO2 a pH tak drasticky leti dolu. Akonahle vsak do toho pridas nieco na upravu vody (napr. uhlicitan), tak sa to samo upravi.
Jak dlouho lze skladovat vyrobenou vodu ve sběrné nádobě? Jde mi o to, že pokud si ji připravím a dostanu se k výměně vody až třeba za dva tři dny, jestli to nemůže mít nějaký vliv na její vlastnosti.
0 02.08.2017 10:57 Mikas4444 Zařízení funguje dobře, ale do teď se to spínalo při vlhkosti nad 70%, plánoval jsem, že to snížím, víc vysuším sklepy a pomůžu rostlinám
Je pravda, že ze vzduchu ve sklepě se tam nějaké svinstvo dostat může, to je risk. Ale dle reakcí vidím, že jako slabší alternativa R.O. by to využít šlo. Děkuji
Prosím Tě, co to máš za mašinu? Já když jsem odvlhčoval, měl jsem pět litrů denně. ... A lil jsem to do akvárka leta.
Což ale není záruka, že ve Tvém sklepě to nenachytá něco závadného.
No nevím, většinou se mění 30% vody týdně (já měním i víc). Na to ti 7 litrů nestačí ani když tu vodu zředíš.
0 01.08.2017 21:57 Mikas4444 Dudaku, diky, jeste jsem ji nevylil, ja mam 7 l za tyden a akvarko jen 64 l, tak by mi to stacilo
Jeste nekdo to zkusil a rybky nezabil? Moc diky!!
já jsem tuto vodu dřív bez problému používal, destilka to úplně není, ale zkondenzovaná voda měla vodivost cca 40uS, což bylo proti vodovodu (400uS) parádní, akorát je jí opravdu málo, časem jsem přešel na vodu z RO, ale přes zimu když odvlhčuju spotřebovávám i tu z odvlhčovače.
0 01.08.2017 21:05 Mikas4444 – Odvlhcovac vzduchu _ destilka
Pouziva nekdo do akvarka vodu z odvlhcovace vzduchu ...udajne destilka?
Z vodovodu mi tece des: tvrdost 21, ph 8, NO3 25 mg/l
Reverzni osmozu nemam, ale odvhlcovac vzduchu ve vlhkem sklepe jede porad a mam z nej vody a vody ... udajne destilky
Mam tento:
m.heureka.cz/…
Ma s tim nekdo zkusenost a pouziva vodu z nej na redeni pri vymenach vody? Celkem by mi to bodlo.
Testy jsem jsem zjistil ze voda z nej ma ph 6, uhlicitanovou tvrdost 0, NO3 pod 10mg. Vic nevim.
Nikde jsem to na foru nenasel tak pisu sem? Predem diky za nazor / sdileni zkusenosti !!
Trefení je jednoduchý, ze začátku to stačí ředit s kohoutkovou od oka, ono je podle mě celkem jedno, jestli výměnou snížíš GH o 2, nebo o 3. Až se dostaneš na cílovou tvrdost v akváriu, tak si odměř litry a udělej si v sudu, nebo kam to napouštíš rysky - pro napuštění kohoutkový a RO (já mám GH 15, takže budu dávat 1 díl kohoutkový a 2 díly z RO, abych se dostal na 5). Stejně tak v akváriu to chce mít označenou hloubku, kam vypouštět při výměně, aby ti to vyšlo co nejpřesněji na připravené množství v sudu.
0 26.07.2017 09:54 fingerstyle Tak mi to teče 5.6 l/hod. Při teplotě 26 C.Schválně jsem to napojil na sprchu abych tam mohl pouštět vlažnou a vyhnul se napojení pod umyvadlo na studenej přívod-10 C.Když jsem ze začátku viděl ten slabej čůrek,tak sem se zděsil,a už jsem skoro objednal čerpadlo.Ale pak sem byl překvapenej kolik toho za tu hoďku nateklo.Ještě nad tím čerpadlem po rozmýšlím.Přece jenom je to dalších 1.500,-.Jenom mám trochu obavy abych trefoval to ředění a mírné snižování GH.
Mě zůstalo ph stejný,3x sem měnil polovinu vody v chaosu za RO a jednou čtvrtku.rostlinky bez změny,a skalarci sem přendáný do toho praskli hned druhý den.ale je fakt ze ja mel odstup cca12-14dni.
Já jsem si to nedávno užil, ale pozor -
bez CO2.
Přece záleží na tom, jak velký podíl vody vyměníš. Já jsem se s tím nepáral a měnil jsem třetinu vody dvakrát až třikrát týdně za čistou RO. Některé kryptokoryny dostaly kryptokorynovou nemoc, protože mi šlo výrazně dolů i pH, ale už zase rostou. Jinak všechny rostliny si to jedině pochvalovaly. I takové, u kterých jsem to nečekal - egerie, vallisnerie.
Dost o tom píšu ve svém deníku, od 20. dubna.
Snižuju tvrdost postupně asi tak o 2GH týdně. Připravuju vodu 3GH a měním cca 40% tydně, tento týden už budu ředit na cílových 5GH. Bál jsem se hlavně skokové změny pH kvůli CO2. Na rostlinách ani na rybách jsem při tomto tempu změkčování žádnou negativní reakci nezaznamenal, naopak.
Já bych to nedělal. Taková skoková změna nemusí akváriu prospět a mohly by to rostliny a rybičky odnést.
Nemyslím si že je to dobrý nápad, každá rychlá změna parametrů vody může být dost nebezpečná.
0 25.07.2017 17:56 fingerstyle Tak mě dnes dorazila reverzní osmóza,a chci se zeptat jestli by nebylo dobrý udělat tu první výměnu vody v AQ bez zředění.Ať se co nejvíc sníží GH.A až tu druhou výměnu naředit...
OT: Taky nejsem odborník Ale ono to je trochu složitější. Třeba tady na Severní Moravě bereme pitnou vodu z přehrad v horách. Toto snad na stav podzemní vody moc vliv nemá. Ale zvěrstva pácháná zemědělci na polích, všude beton, špatné lesní hospodářství ... atd to se samozřejmě projeví.
Jestli můžu doporučit video (Odvodňovanie pevnín = klimatická zmena | Štefan Vaľo):
www.youtube.com/… No já tu osmózu beru jako charitu pro přírodu, protože vypouštím absolutně nezávadnou vodu a za vlastní peníze. Samozřejmě je to myšleno s nadsázkou, ale s odpadem z osmózy žáden morální problém nemám. Umytí auta je přeci jen něco diametrálně odlišného.
Nejsem odborník, ale udělal jsem si ten rámcový obrázek, že podzemní vody ubývají, protože nemoudře hospodaříme s tou povrchovou.
OT: Povrchová voda není takový problém. Té je u nás ve většině oblastí dost. Horší to je s tou podzemní. Aspoň se snažím veškerou akvarijní odpadní vodu lít na zahradu, ať nejde do kanalizace.
DavFM napsal: Proč si pořád všichni myslíte, že plýtváte vodou?
Kam ta voda jde? Odpad,čistička, zpět příroda.
Musí se o trochu víc pitné vody vyrobit. Čili odebrat z relativně čistých zdrojů, zatímco my z toho děláme odpadní vodu.
Máš ale bezezbytku pravdu v tom, že používáním RO té přírodě prakticky neublížíme. Dokonce ani proti výrobě pitné vody nemám námitky. Ale celkově se s povrchovými i spodními vodami zachází dost pitomě. Což už je dost daleko od tématu...
Já jsem včera zkoušel měřit, jak mi to vychází a 1:1,5, studená voda bez čerpadla (máme hodně velký tlak). Při výrobě 120l RO vody týdně tak vyleju do kanálu odpadní vodu za 50Kč měsíčně, což asi přežiju. Také jsem to měl jako hlavní překážku (společně s místem pro 220l sud), ale všechno jde, když se chce
Včera jsem se při výměně vody dostal na 6GH v akváriu (z původních 15, snižuju to postupně na cílových 5) a třeba taková Blyxa už je teď úplně jiná rostlina. Předtím spíše přežívala, teď vypadá opravdu moc pěkně a za chvilku jí budu moci začít dělit a obsazovat větší plochu. Takže za mě zatím jednoznačně RO ano, za vyhozeně rostliny jsem dával rozhodně více peněz, než těch 50Kč, co dám teď za odpadní vodu. A to mám k tomu jako plus zásadně zjednodušenou výměnu vody, protože si jí v sudu natápím na teplotu, co mám v akváriu + je odstátá, takže jí tam pošlu fofrem a nemusím se o nic starat. Když jsem napouštěl z kohoutku, pořád jsem to sledoval, protože teplota kolísala, navíc mi trvalo napouštění hodinu, abych neudělal z akvária sodovku (napouštěl jsem hodne pomalu). A už mi nenádává manželka, že jsem vypustil bojler, zrovna když se chce jít koupat
Proč si pořád všichni myslíte, že plýtváte vodou?
Kam ta voda jde? Odpad,čistička, zpět příroda.
Plýtváme akorát pěnězi, co se za to musí dát.
Pokud si za 100,-kč přikoupíte ještě jeden kulový ventil a dáte ho na hadičku odpadu z osmózy, lze si jeho přiškrcením poměr odpad/permeát regulovat. Já to mám v poměru 1:1. Už to tak mám celkem dlouho, žádné negativa nepozoruju.
3 15.07.2017 09:45 Maq Já to beru racionálně:
(1) Z hlediska nákladů na tenhle koníček, ta odpadní voda je zanedbatelná položka.
(2) Pokud jde o plýtvání vodou, tak to mě upřímně mrzí. Ale uvážím-li, co lidé a vlády tropí, aby měli vody pokud možno co nejméně, zacházím s vodou ještě relativně inteligentně. Bohužel...
Tak keby si mal 1:3, tak 70l filtrovanej a 30l odpadnej by zodpovedalo 60l filtrovanej a 40l vodovodnej.
Stále by to znamenalo, že tých 40l (s výstupom 10l filtrovanej) si hnal cez RO zbytočne.
Proste odpadnú vodu využiť inak. Polievanie, varenie, vaňa... Na čo všetko to osmozisti používáte, inšpirujte
Tlak mám nicmoc. Ale asi ho těžko nějak změřím. Ale kdyby mi tekla 1:3 tak na 70 L přefiltrované připadá 200 L odpadní. Proto stoho mám trochu strach. Zatím jsem na RO trochu nalomenej.
Neber to doslova, to by platilo, keby si mal filtrovanú a odpadnú 1:1. Aký máš výstup ty?
Tak načo ju filtruješ? 70l filtrovanej a 30l odpadnej je to isté, ako 40l filtrovanej a 60l vodovodnej. A ušetríš skoro polovicu nákladov na filtráciu.
Ušetřit vodu která by jinak protekla do odpadu...
A jaký by to mělo smysl?
Není rozumnější ředit vodovodní? Pak ti na stejnou výslednou tvrdost bude stačit třeba poměr 50/50 namísto těch 70/30.
0 14.07.2017 22:13 fingerstyle Může se odpadní voda použít na zředění? Když budu potřebovat 100 L tak 70 přefilltrované a 30 odpadní. Nebo se to musí smíchat kohoutkovou?
To snáď nepôjdeš na hory extra len po ten sneh?
Ten mrazák je však rozhodne no-go wtz.
... přičemž si kompletně okupujete mrazák, a cestou na hory spotřebujete naftu v ceně pořízení reverzní osmózy. Tak jsi to myslel?
teď trochu jinak - pokud jste amatéři a potřeba čisté vody na množení je někdo do dvaceti litrů za rok - zajeďte si v zimě na hory, když napadne nový sníh, udusejte jej do PE-sáčků a dejte do mrazničky ... během roku pak použijte
...
Jasně! Stejně jako s přesolenou polévkou.
Spis já vůbec netuším, jak to chodí. Když dam třeba 1:1vodu o tvrdosti 10, budu mít 5?
To přece záleží na Tobě, tedy na tom, co chceš pro ryby/rostliny mít.
Zdravím, jak ředíte vodu z RO? Zajímá mě nějaký váš vzorec, který bych si mohl aplikovat na svou vodu. Jakých cílových hodnot se pak snažíte dosáhnout?
To nevím šikovnější?
podle funkce ro a demi je výstupní hodnota závislá na průtoku a tlaku.
Neumím si představit, jak bys to v praxi reguloval, aby Ti parametry vody nelítaly ode zdi ke zdi.
Ale já jsem jako technolog nemehlo, Ty jsi šikovnější, tak třeba na něco kápneš.
Ale ne vím co je demi i ro.problém je v tom že,ani demi ani ro vodu v akvaristice čistou nepoužiješ.(do akvárka)
Šlo mi o to ze přes tyhle filtry jen částečně upravovat vodu případně na konci to prohnat přes anex, katex a na výstupu mit vodu cca o polovinu jinou? I čtvrtina by stačila.Výhodou by bylo 0 procent odpadní vody.nízke pořizovací náklady oproti demi.rýchlosť průtoku.oproti ro.
Není to běžný výsledek u RO (častěji je permeát kyselý). Je možné že máš ve vstupní vodě něco, co RO špatně zachycují. Napadá mě amoniak (NH3). Je to možné? Bereš vodu ze studny?
Ať tak či tak, zopakuji co jsem psal několik příspěvků zpět: Permeát z RO neobsahuje skoro nic, má mizivou pufrační schopnost. Když do litru dáš kapku nějaké silné kyseliny, mělo by se to okamžitě projevit.
Jednoduchými slovy řečeno, ta voda by se měla snadno přizpůsobit podle toho, s čím ji smícháš. I když bude 90% tvořit voda z osmózy, pH půjde tam, kde je pH těch zbylých deseti procent.
Takže to není žádná katastrofa. (Tedy, pokud to náhodou není ten amoniak, tam by to chtělo změřit.)
Špatně jsi DavFM pochopil. Je to jiný princip, říká se tomu demikolona, a probírá se to v jiném tématu.
Existuje to, ale větší počet akvaristů v posledních letech používá reverzní osmózy, snad že je to levnější. Výsledek je podobný, i když u obou platí, že se za drahé peníze dají pořídit vysoce efektivní mašiny.
Ale ne nesnažím se předělat ro.
Mám na mysli tohle
www.aquaphor.cz/…
Jsou do toho různé náplně od ruznych filtru 20micronu.akt uhlí ,tvrdosti vody.a do těch pak dat ten anex a katex .
Sestavit na míru pro úpravu vody do akva.
ahojte,
kedze mi RO zvysuje PH, aku membranu je najlepsie pouzit na znizenie PH alebo aspon na zachovanie tej vstupnej hodnoty PH - vie niekto?
Ty se ptáš jak z osmozy udělat kolonu? Jako že by jsi do těch předfiltrů dal ionexy? To jsi ale u jiného sportu.Podobný výsledek, ale úplně jiný sport....
Vstupní voda už CO2 obsahuje, snížením Kh v osmoze, se proto snizi i pH, často někam kolem 6. Probublanim, případně na vzduchu časem CO2 vyprchá a pH se posune směrem nahoru
Hm, no máte pravdu chlapi, sa mi nechcelo tomu veriť, tak som skúsil - odobral som vodu priamo z hadičky RO do striekačky a následne zmeral, čiže neprišla ani do styku so vzduchom - a pH bolo pod dolnou hranicou JBL testu pH 6,0 - 7,6. Že voda ležiaca na vzduchu rozpustí CO2 zo vzduchu chápem a že to pri demi vode pohne pH, chápem tiež, ale že priamo na výstupe RO bude nízke pH, to som nečakal. Alebo obsahuje CO2 už samotná vstupná voda a RO ho neodfiltruje? Asi áno.
dobre bral by som aspon tych 7, ale nie aby sa to este zvysovalo ako teraz
Tak to většinou nebývá. Právě proto, že demivoda nemá žádnou pufrační schopnost, trocha rozpuštěného CO2 ze vzduchu v pohodě stačí srazit pH i pod 6.
Ovšem platí to i obráceně - protože pufrační schopnost takové vody je nulová, stačí přidat trošku mineralizované vody, a pH se přizpůsobí té mineralizované.
Úroveň 6,5 nemá ani 100% čistá destilovaná voda, má 7,0 - takže nemožno čakať, že z RO bude tiecť kyslá voda. Pre hodnoty pod 7 treba vodu okysliť - v akvaristických podmienkach pomocou CO2.
Ja mám skôr skúsenosť, že destilke letí pH dole (predpokladám, že naberie CO2 zo vzduchu). Ak ti šlo nahor, tiež mi napadá len nejaká nečistota. Skús znova "po preplachu".
nepreplachoval som, tych 10 litrov je jedina voda co nou presla.
chcel by som stiahnut tu vodu na uroven aspon 6,5, da sa este s tym nieco spravit
Propláchl jste před prvním sbíráním permeátu RO nebo je těch prvních 10 litrů úplně prvotní voda prošlá systémem RO?
obecně - vzhledem k minimální pufrační schopnosti permeátu může být pH hodně nestabilní a s největší pravděpodobností smícháním s akvarijní či neupravovanou vodou (což si lze na malém vzorku lehce ověřit) se vrátí pH blízko k hodnotě této vody, takže bych si s tím hlavu nelámal.
Ahojte, neviete mi niekto poradiť čo robiť s mojou RO. Kúpil som novú prečerpal som asi 10 litrov. TDS sa pekne znížilo na úroveň 3-4, NO PH Z RO JE VYŠŠIE NEŽ PH VODY VSTUPNEJ. Vstupná voda PH 7,4 a PH vody z RO 8,1. Čo s tým? predajca mi povedal, že vraj pracuje správne, no podľa mňa nie.
Ahoj,
Moc jsem nepobral v prispevku o revezni osmoze tvoji poznamku k filtrum brita.myslis,ze by se daly tyto filtry pouzit i na upravu vody v akva?
Odpad u RO nemusí být tak velký.
1.místo restriktoru u odpadu z osmózy můžeš použít kulový ventil (já to zkusil s jehlovým ventilem od CO2) a protitlak si ručne doladit. S větším protitlakem už nepoteče voda s vodivostí 0µS/cm, ale třeba 10µS/cm, nicméně odpadu bude mnohem míň. Zde záleží na požadavku kvality vody každého soudruha jednotlivě
2.dají se zapojit membrány za sebe, na odpad z jedné osmózy se může zapojit další membrána. Při dnešních cenách nic nákladného. Tady ale záleží už na tvrdosti vstupní vody, nicméně poměr permeát/odpad se zlepší.
O obou těchto možnostech jsem se dozvěděl teprve nedávno od rrikiho, ať to nevypadá, že jsem to vymyslel já.
Co se týče průtočné nádrže, jde to s jednou, možná dvěma. Ale u cca deseti akvárii v bytě...to už je moc hadiček
On ten 200l sud není až tak velký, taký bydlím v bytě a vím o dvou, možná třech možnostech, kam ho dát. Balkon, chodba u výtahu a určitě bych dokázal vyklidit nějakou zbytečně plnou skříň, byť drahá polovička tvrdí, že tam jsou samé důležité věci. Taky by se třeba dalo použít 100l sud a údržbu dělat nadvakrát....
A opravdu potřebuješ RO vodu v nádržích? Já jsem nad ní už vážně uvažoval, dokonce bych i měl kam dát sud a mám tam přívod vody a odpad, ale kdybych vyráběl 100l vody týdně, tak za rok pošlu 25m3 čistý vody do odpadu a to se mi trochu příčí. Při 200l RO vody týdně už to může být i 50m3, to už se nedá podle mě ani nijak zužitkovat (splachování atd.). Já se spíš zase vracím k myšlence využití dešťové vody, které mám nadbytek v podzemní nádrži (takže i v zimě), voda ale nebude čistá - ale možná by byla úprava dešťový efektivnější, než RO, ale zatím jsem nijak nepátral.
přitáhneš k akvu RO vodu , vodu z kohoutku -obojí přez plovákový ventil , ty hadičky se daj schovat i do podlahových lišt , pakárna asi bude sladit přítok obou "vod" na požadovanou vodivost ale vzhledem ke stejnému tlaku v obou by to nemělo dělat pasku , zbývá jen vymyslet odpouštěnívody z akva - nějaké čerpadýlko s adekvátním průtokem ? popř přes spínací hodiny , asi by to šlo ...
EDIT : v podstatě ti stačí jen jedna hadička , směšování vody můžeš udělat rovnou za osmózou , jen to bude chtít kvalitní ventily s jemným laděním průtoku ...
A dál?? Nedovedu si to představit...
co vyladit průtočné akva ?
Jinými slovy, nic, aniž bych schraňoval vodu celý týden, v reálném světě neexistuje...
Jak to tedy ti, s 500l akva, dělají?? Všichni jsou sběrači vody?
jednu takovou máme v práci, ta by to zvládla za pár minut, ale myslím, že by se ti do koupelny asi nevešla, ani kdybys vyndal vanu
DavFM napsal: požadavek na 200l za 4hod je poměrně nereálný
Jsou takové mašiny, ceny jsou v desítkách tisíc.
Nevím jakou máš vodu a jaký je její tlak, ale požadavek na 200l za 4hod je poměrně
nereálný.
A balkón?
Jo, pustíš vodu, osmóza začne pracovat. 1 litr do kanystru,4l do odpadu. Opravdovou rychlost a poměr permeát/odpad ti nikdo neřekne, záleží to na tlaku, teplotě a tvrdosti vstupní vody.
Něco designově lepšího??
Ne, takhle, jsem v bytě, tohle by bylo v koupelně.
Spíš jsem myslel, že třeba existuje nějaká hyper osmóza, která tohle množství zvládne během čtyř hodin, co tu údržbu dělám...
Nebo nějaká, co má svůj zásobník, třeba 50l a zvládne ho naplnit za hodinu...
Chápu to správně, že otevřu kohout, zapnu osmózu a voda teprve začne "čůrat"?
Jsem analfabet, co se týče osmózy, tak se mi nikdo prosím nesmějte...
Takže všichni, co mají osmózu, mají externí zásobník, ať už je jakýkoli??
Sud. Nejsou až tak velké, vlezou se do rohu.
www.obal-centrum.cz/…
EDIT:někde jsem viděl i systém pro využití odpadní vody na splachování.Jak se spláchlo, tak se plnilo mikádo a RO voda šla do sudu
0 11.03.2017 18:10 JoKa – Dotaz
Zdravím všechny majitele RO. Dlouho už zvažuji pořízení RO, ale stále mě odrazuje jedna věc. Jak řešíte vodu při jednorázové výměně cca 500 l vody?
Vytiračky neřeším, ale co když je potřeba najednou vyměnit větší množství?
Konkrétně, mám doma necelé dva kubíky v 8i akváriích. A zvykl jsem si udělat týdenní údržbu v jeden den. Prostě udělám vše, najednou... Při poměru míchání 3:1 budu v ten den potřebovat minimálně 200l osmotické vody...
Jak tento problém řešíte? Máte bokem 200l akva, kde tu vodu shromažďujete? ?
Díky za každý názor...
Podľa toho, aký chceš výsledok. 3:1 ti dá GH okolo 5.
0 04.03.2017 10:29 Rybka – Reverzní osmoza
Zdravím,
poradí někdo v jakém poměru ředit vodu z RO z vodovodní dost tvrdou okolo 20. Třeba 3 ku 1?
Kolik? nebo jak? ovlivňuje PH, sůl na doplňění minerálů po osmotické úpravě? Ustálí jí to? nebo zýší? nebo sníží? potřeboval bych udržet ph 6,5-7.
Zkušenosti s jakým výrobcem máte? Vstupní vodou nemůžu ředit okamžitě mě to zničí PH. Na vstupu 8,6. GH 25.
takový dotaz , vytlačí mi osmóza vodu cca 15m na dálku a jedno patro na výšku ?
jde o to že ji budu mít ve sklepě a hadičku s osmotickou vodou chci dotáhnout do pokoje o patro výš ,ať nemusím tahat kýblíky , na filtru pevných částic v baráku je nastaven tlak mezi 0,3-0,4 Mpa
0 08.04.2016 13:57 jakub – osmoza
0 15.03.2016 13:48 jamro27 [40] - krevetky staci aj taka, ja osbne pouzivam taketo nieco
www.zdravaveda.com/… len s membranou 75, viem zohnat za 70€ novu nepouzitu.
Vodivost z nej vychadza 0, aj vsetkym co som ju zhanal.
0 15.03.2016 11:25 jakub122 – reverzní osmoza
Ahojte,
nasiel som na nete reverznú osmozu
zvierata.bazos.sk/…
viete mi poradiť či je kvalitna? je tam vyborna cena.
vdaka
96% je účinnost plně funkční membrány. Na lepší výsledek by bylo potřeba zapojit ještě oinexovou patronu na dočištění, ovšem to pro běžné využití není třeba.
to je jednoduché, dokud ti voda tekoucí z osmózy vyhovuje, až ti přestane vyhovovat, membránu vyměníš
Vážený kolego,domnívám se,že nemáš ponětí o vlivu osmotického tlaku na stěnu buněčného jádra.
Při osmóze dochází k vyrovnávání koncentrací dvou roztoků o nestejné koncentraci přes polopropustnou membránu. Prostupují pouze molekuly vody směrem do místa s vyšší koncentrací rozpuštěných látek. Pokud se buňka nachází v prostředí izotonickém, nedochází ke změnám, protože koncentrace látek v prostředí je stejná jako koncentrace v buňce. V prostředí hypotonickém je koncentrace látek v prostředí nižší než koncentrace látek v buňce a voda proniká přes membránu do buňky. Rostlinná buňka takovému osmotickému tlaku velmi dobře odolává díky přítomnosti buněčné stěny, živočišná buňka však záhy praskne. Tento jev se nazývá plazmoptýza (osmotická lýza buňky). Pokud je koncentrace látek v prostředí vyšší než koncentrace látek v buňce (prostředí hypertonické), dochází k odnímání vody z buňky. Živočišná buňka se svrašťuje, což je tzv. plazmorýza. V rostlinné buňce dojde k oddělení protoplastu od buněčné stěny. Jev se nazývá plazmolýza. Po umístění buňky do roztoku izonického dojde k zpětnému procesu nazývaném deplazmolýza.
Promiň,ale za tvoji poslední větu v příspěvku,palec dolů.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50207x