Změna pohlaví u živorodek
Tady to foto
Opravdu u mečovek se stává, že i porodí a pak se předělá na samce. Mě se třeba mečovky bily jak draci
a vypadaly jak samice.
U mečovek je změna pohlaví ze samice na samce poměrně častá, takže z ní nejspíš časem stane samec
...no foto bi bodlo...
...ono to "krizenie" medzi sebou moze...zanechat geneticke "vady"...a je to pomerne casty "jav"...
Možno by pomohla fotka či je to vôbec mečovka
0 16.04.2010 22:09 misa – hermafrodit
Zdravím. Mám mečovky závojové. U jedné z nich nelze určit pohlaví. Je už dospělá, takže by to mělo být poznat. Je mohutná jako samice, velké břicho jako těhotná, ale bez skvrny březosti. Nemá mečík, ale ocasní ploutev je delí než u samic. Chování nemá ani jako jedno. Ani nenahání, ani není naháněna. Je ustrašená a samotářská.
Starší reakce
Tak mi přišla odpověď z Němec, myslím si že tam víc hlav víc ví
www.jstor.org/…Starší reakce
0 04.04.2010 12:29 kreten –
Re: Bak Pokud mne paměť neklame, tak se na Slovensku jednalo především o mikropoecilie
Mohu potvrdit že máme se Semtexem stejný zdroj rybiček, jsou od stejného chovatele. Otázka zda to nějak nenavazuje na nářky chovatelů živorodých divočáků kterým zbyli v chovech jen samečci.
0 04.04.2010 06:34 kreten –
Re: Bak Zatímco je tento jev z literárního hlediska i mnohdy z vlastních pozorování běžný u mečovek - ať si tomu říká každý jak chce (ranní či noční samec třeba
), je to pozorované u plat a u pavích ok. Tak vždycky se jednalo ryby šlechtěné. Divoké mečovky a platy jsem nechoval nikdy. Divoká oka a endlery mám již dlouho a tento jev jsem nepozoval nikdy. Měl jsem i pět druhů limií a stále mám tři. Nepozoroval jsem to nikdy. Mám i mnoho dalších druhů divokých živorodek, nepozoroval jsem to nikdy ani u zmíněných formos. Mimochodem zajímavé je, že mými nádržemi prošlo i dost poecilií a tento jev jsem nepozoroval ani u divokých ani u šlechtěných. Uvidíme, zda téma neuchopí někdo vzdělanější
. Mimochodem myslím, že české pojmenování formosy zůstalo živorodka trpasličí
mne se takhle zmenili dva samci mecovky, co jim bylo tak 8 mesicu, jen jsem to moc nepochopila, protoze ten treti byl taky samec a ja musela dokupovat samice
u pavich ocek to znam taky, ale po kratsi dobe (cca 4 mesicni)
Baku, mám v akva takového samečka mečovky vídeňské. Četla jsem, že je to samec od začátku, tzn. pozdní samec, co začne dospívat až po té, co přestane růst. Naše mečovka po té, co jsme ji koupili, a přemístnili do našeho malého akva
Jediný co můžu říct na mou obhajobu že jim do vody nedávám ani cilest ani progestol.
mě se taky tak překopali asi 3 samyčky, a Pepa od kterýho je máme, taky pozoroval stejný jev.
Dnes jsem si všiml nápadně velkého samce živorodky trpasličí. Byl jsem si jistý že ještě před měsícem to byla samička. Břišní ploutvička se najednou začala zvětšovat a je z toho najednou phallo. Už jsem slyšel o tom že chov může být zaražen touto přeměnou. Kde je prapůvod tohot jevu ? Chování je podobné jako u mečovek, ale méně známé.
Starší reakce
tak v tom případě to nechápu..každopádně to nebyla náhoda.. bylo to celkem dost samců..Nejspíš to hold byla nějaká špatná linie nebo nevim..
Já naopak nikdy neměl problém.
protože když sem je vybíral schválně kvůli jejich velikosti,tak mi většinou neoplodnili žádnou samici..
Proč by měli být neplodní? Zásadně vybírám do chovu pozdní samce a nikdy nebyl nejmenší problém.
Hmm, jak jsem to tak pročetl, jsou tihle "samci" vlastně jen takovou imitací...
Shodou okolností se nedávno stejné téma probíralo na akvárku
www.akvarko.cz/…
Shrnutí je, že o skutečnou změnu pohlaví - kdy funkční (rodící) samice se změní na plodného samce - se u živorodek nejedná.
Taky by mě to zajímalo. Starší literatura to sice uvádí jako fakt, ještě jsem ale nepotkal nikoho, kdo by s tím měl osobní zkušenost (zase ale ne, že bych znal tolik chovatelů živorodek)... Kulový blesk ovšem existuje. Děda ho zamlada viděl (rozmlátil mu půl chalupy)
Dotaz na zkušené a dloholeté chovatele mečovek - máte někdo VLASTNÍ zkušenost o této tradované infomaci agentury JPP (tzn. samice dříve rodící se změní na plodného samce??).
Vzdělání a vlastní zkušenosti mi říkají že nikolivěk (nicméně např. kulový blesk jsem taky ještě neviděl a přesto věřím že existuje)
s tim souhlasim..pozoroval sem to u sebe dřív..ještě bych dodal, že pozdní samci jsou někdy agresivní ještě dřív než se vytvoří mečík. A Ty co vyrostli nejvíc,tak byly většinou neplodní
Může se to stát. Dokonce se může přeměnit samice, která několikrát porodila.
Pravděpodobnější je, že tvá domělá samička byl od začátku pozdní samec. Najdi si informace, je to zmapované docela podrobně. Jen ve zkratce, čás samečků se projeví brzo, jsou drobní, mají dlouhý mečík, v jejich potomstvu převládají samci. Část samců dospěje později, jsou mohutní, mečík bývá kratší, v potomstvu je víc samic. Procentní poměr pohlaví od ranného, pozdního samce, si nepamtuju, jak říkám, pohledej na netu, nebo v literatuře.
pokud je ta samička mladá tak je to normální
0 04.05.2008 19:12 Kadlosek – Premena samicky na samecka
mam asi 3mesice mecovku...samecka a samicku...ale ted se samicce zacina delat ocasek jako u samecka...muze se to stat????jak je to mozne???
Přidat reakci
1 ...... [2]
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 2059x