Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Změna pohlaví u živorodek

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Určení pohlaví ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Změna pohlaví u živorodek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 11:35 misa Re: kortezhugo
Fotka k příspěvku :) Tady to foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 09:03 Muž voko [9] - ŽivorodkyRe: misa
Opravdu u mečovek se stává, že i porodí a pak se předělá na samce. Mě se třeba mečovky bily jak draci rozzureny a vypadaly jak samice. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 06:20 moliro Re: misa
U mečovek je změna pohlaví ze samice na samce poměrně častá, takže z ní nejspíš časem stane samec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 00:33 Muž kortezhugo [983] Re: misa
...no foto bi bodlo...
...ono to "krizenie" medzi sebou moze...zanechat geneticke "vady"...a je to pomerne casty "jav"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2010 23:27 Muž RadioactiWe [192] - LabyrintkyRe: misa
Možno by pomohla fotka či je to vôbec mečovka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2010 22:09 misa – hermafrodit
Zdravím. Mám mečovky závojové. U jedné z nich nelze určit pohlaví. Je už dospělá, takže by to mělo být poznat. Je mohutná jako samice, velké břicho jako těhotná, ale bez skvrny březosti. Nemá mečík, ale ocasní ploutev je delí než u samic. Chování nemá ani jako jedno. Ani nenahání, ani není naháněna. Je ustrašená a samotářská.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2010 18:26 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: kreten
Tak mi přišla odpověď z Němec, myslím si že tam víc hlav víc ví :)
www.jstor.org/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 12:29 kreten Re: Bak
Pokud mne paměť neklame, tak se na Slovensku jednalo především o mikropoecilie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 09:07 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: kreten
Mohu potvrdit že máme se Semtexem stejný zdroj rybiček, jsou od stejného chovatele. Otázka zda to nějak nenavazuje na nářky chovatelů živorodých divočáků kterým zbyli v chovech jen samečci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 06:34 kreten Re: Bak
Zatímco je tento jev z literárního hlediska i mnohdy z vlastních pozorování běžný u mečovek - ať si tomu říká každý jak chce (ranní či noční samec třeba:-)), je to pozorované u plat a u pavích ok. Tak vždycky se jednalo ryby šlechtěné. Divoké mečovky a platy jsem nechoval nikdy. Divoká oka a endlery mám již dlouho a tento jev jsem nepozoval nikdy. Měl jsem i pět druhů limií a stále mám tři. Nepozoroval jsem to nikdy. Mám i mnoho dalších druhů divokých živorodek, nepozoroval jsem to nikdy ani u zmíněných formos. Mimochodem zajímavé je, že mými nádržemi prošlo i dost poecilií a tento jev jsem nepozoroval ani u divokých ani u šlechtěných. Uvidíme, zda téma neuchopí někdo vzdělanější:-). Mimochodem myslím, že české pojmenování formosy zůstalo živorodka trpasličí:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 22:51 Žena gaume [26] - ŽivorodkyRe: Bak
mne se takhle zmenili dva samci mecovky, co jim bylo tak 8 mesicu, jen jsem to moc nepochopila, protoze ten treti byl taky samec a ja musela dokupovat samice :-) u pavich ocek to znam taky, ale po kratsi dobe (cca 4 mesicni)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 22:48 Žena Lila1 [31] Re: Bak
Baku, mám v akva takového samečka mečovky vídeňské. Četla jsem, že je to samec od začátku, tzn. pozdní samec, co začne dospívat až po té, co přestane růst. Naše mečovka po té, co jsme ji koupili, a přemístnili do našeho malého akva :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 21:02 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: Semtex
Jediný co můžu říct na mou obhajobu že jim do vody nedávám ani cilest ani progestol.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 20:11 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Bak
mě se taky tak překopali asi 3 samyčky, a Pepa od kterýho je máme, taky pozoroval stejný jev.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 18:33 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Živorodka mravenčí - metamorfóza na samečka
Dnes jsem si všiml nápadně velkého samce živorodky trpasličí. Byl jsem si jistý že ještě před měsícem to byla samička. Břišní ploutvička se najednou začala zvětšovat a je z toho najednou phallo. Už jsem slyšel o tom že chov může být zaražen touto přeměnou. Kde je prapůvod tohot jevu ? Chování je podobné jako u mečovek, ale méně známé.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 12:29 Muž Killer [133] - SumciRe: Malapa
tak v tom případě to nechápu..každopádně to nebyla náhoda.. bylo to celkem dost samců..Nejspíš to hold byla nějaká špatná linie nebo nevim..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 11:36 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Killer
Já naopak nikdy neměl problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 07:06 Muž Killer [133] - SumciRe: Malapa
protože když sem je vybíral schválně kvůli jejich velikosti,tak mi většinou neoplodnili žádnou samici..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 04:51 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Killer
Proč by měli být neplodní? Zásadně vybírám do chovu pozdní samce a nikdy nebyl nejmenší problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 02:53 Muž Felix [242] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: PaDa
Hmm, jak jsem to tak pročetl, jsou tihle "samci" vlastně jen takovou imitací...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 01:54 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: navik
Shodou okolností se nedávno stejné téma probíralo na akvárku
www.akvarko.cz/…

Shrnutí je, že o skutečnou změnu pohlaví - kdy funkční (rodící) samice se změní na plodného samce - se u živorodek nejedná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 01:25 Muž Felix [242] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: navik
Taky by mě to zajímalo. Starší literatura to sice uvádí jako fakt, ještě jsem ale nepotkal nikoho, kdo by s tím měl osobní zkušenost (zase ale ne, že bych znal tolik chovatelů živorodek)... Kulový blesk ovšem existuje. Děda ho zamlada viděl (rozmlátil mu půl chalupy) :-O ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 23:17 Muž navik [908] - SumciRe: RAP
Dotaz na zkušené a dloholeté chovatele mečovek - máte někdo VLASTNÍ zkušenost o této tradované infomaci agentury JPP (tzn. samice dříve rodící se změní na plodného samce??).
Vzdělání a vlastní zkušenosti mi říkají že nikolivěk (nicméně např. kulový blesk jsem taky ještě neviděl a přesto věřím že existuje) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 20:42 Muž Killer [133] - SumciRe: Malapa
s tim souhlasim..pozoroval sem to u sebe dřív..ještě bych dodal, že pozdní samci jsou někdy agresivní ještě dřív než se vytvoří mečík. A Ty co vyrostli nejvíc,tak byly většinou neplodní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 20:04 RAP Re: Kadlosek
Může se to stát. Dokonce se může přeměnit samice, která několikrát porodila. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 19:16 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Kadlosek
Pravděpodobnější je, že tvá domělá samička byl od začátku pozdní samec. Najdi si informace, je to zmapované docela podrobně. Jen ve zkratce, čás samečků se projeví brzo, jsou drobní, mají dlouhý mečík, v jejich potomstvu převládají samci. Část samců dospěje později, jsou mohutní, mečík bývá kratší, v potomstvu je víc samic. Procentní poměr pohlaví od ranného, pozdního samce, si nepamtuju, jak říkám, pohledej na netu, nebo v literatuře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 19:14 Muž Jammes [72] - AfrikaRe: Kadlosek
pokud je ta samička mladá tak je to normální
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 19:12 Kadlosek – Premena samicky na samecka
mam asi 3mesice mecovku...samecka a samicku...ale ted se samicce zacina delat ocasek jako u samecka...muze se to stat????jak je to mozne???

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 2053x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14285-zmena-pohlavi-u-zivorodek?od=51