Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Voda v Českých Budějovicích

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Voda v Českých Budějovicích
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 20:20 Muž RadekCX [219] Re: Sid
bavime se o vode v CB, ktera jde celkem dost do zasadita a navic je mekka - takze mysleno tak, ze pH 6.5 je priznivejsi nez 7.5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 15:31 Žena sivon [1716] - PlžiRe: RadekCX
To nebude vodou, ale spíš jsi nemocné rybičky dorazil tím, že se dostaly do proudu studené vody.

Lidičky, při zmínce o pivu (kdyby nemělo alkohol, to by byl přídavek minerálů :) ), mě napadlo, že Samson má také svou studnu a celé roky pouštěl přebytky do Malše. Nevím, jak je to teď, už jsem tudy dávno nešla. Pokud by měl někdo cestu po stezce okolo Malše, tak někde v půlce mezi Modrým mostem a Malým jezem byla poměrně veliká roura a z ní tekla voda. A pak sehnat nějakého známého v Samsonu, aby zjistil, zda do toho nejdou také nějaké odpady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 15:04 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: RadekCX
...mirne kysele prostredi je priznivejsi pro zivot - ... lepe se dari i nitro bakteriim...
? Lépe než v jakém prostředí? V silně kyselém?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 12:17 Žena gaume [26] - ŽivorodkyRe: RadekCX
vodu vubec neupravuju a jediny, co mi umira, je obcas nejaky pavi ocko, ale u tech je to naprosto normalni, zijou mi tak rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 12:13 Muž RadekCX [219] Re: ČUPR
studne v CB nejsou zcela idealni - je tady sice vsude piskove podlozi, ale zase je spodni voda silene melko (treba u kamarada je cca 50cm pod urovni terenu) a prosakuje tady kde co a kde kam

mohu vozit vodu z chalupy (Novohradske hory), ale je to trochu z ruky a nejezdim tam kazdy tyden

budejcaci budvar moc nepijou - boli po nem hlava tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 12:04 Muž RadekCX [219] Re: ustavprochore
ustavprochore napsala: Já pouštím CO2 (z kvasnic), ale hlavně kvůli kytkám. Do vody při výměně přidávám jedlou sodu (neptej se mě kolik, trošku), do akva potom občas kousek křídy, jinak nic. No vlastně ještě přidávám hořčík s hnojivem. Z kolísání pH a problémů s amoniakem jsem taky měla obavy, ale ryby (běžné druhy - parmičky, tetry, paví oka) jsou v pohodě, jeden čas jsem měnila dokonce 1/2 vody 2x týdně a pohoda. no verim ze ve dlouhodobe zajetem akvariu se to asi zvladne, ale ja mam momentalne jeste "nove" a je to trochu problem - nedelni vymenu vody asi odskakala jedna kardinalka a jedno danio (mohly byt nejake matne uz z kramu, ale zatim nejevily zadne znamky problemu) - a stalo se to prvne az v okamziku kdy jsem nedaval odstatou vodu, ale primo z vodovodu (mel jsem natazenou hadici k zelve tak jsem tam napustil dva kyble rovnou)

pred tydnem bylo NO2 cca 0.08 ted uz je pod 0.05 takze uz je to asi stabilizovane

co se tyka pH - je sice pravda, ze vetsine rybam je to celkem jedno v cem plavou, ale ostatni procesy v akvariu pH ovlivnuje hodne - mirne kysele prostredi je priznivejsi pro zivot - stopove prvky se lepe rozpousteji, lepe se dari i nitro bakteriim

ale samozrejme, ze prvotnim duvodem je rust kytek - pri male uhlicitanove tvrdosti a zasadite reakci na ne moc pouzitelneho CO2 nezbyva

vecer jsem to nechal mirne bublat a rano uz bylo cele akvarium akorat na pH 6.4 coz je idelani pro 2 dKH

flasku uz jsem ve sklepe nasel: www.cncnet.info/…
jen musim vymenit tu kostku za ventil a nechat naplnit velkej hasicak abych si ji mohl sam doma plnit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 06:41 R Muž Silent [5949] Re: ČUPR
Budvar má vlastní artézké studny a to poměrně hluboké. Voda v běžných studnách (alespoň v mojí lokalitě) moc kvalitní není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 23:48 Muž ČUPR [204] - Tetry
Jen tak mě napadlo.... Jakou vodu používá Budwar pro výrobu svého jedinečně dobrého piva? Jistě má svoje studny. Co takhle zkusit nějakou tu studnu v Budějicích? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 23:17 Muž filipsi [1296] Re: sivon
Asi srazenim na nerozpustne stavelnany kyselinou stavelovou?
Samozrejme, jde delat vselijaka kouzla.
V tomto pripade (mekka, malo alkalicka, zasadita voda) je opravdu pridani kyseliny mozne, a maly pridavek anorganicke kyseliny (podle zbytku charakteru vody, fosforecne, chlorovodikove, nebo treba sirove) nic nepokazi a pomuze snadno Ph "ukaznit"
Presto to nikomu prilis nedoporucuju delat. Kdo vi jak, ptat se nemusi, kdo nevi, at pocka a cte (ne navod nasyp tam tolik a tolik XY, ale cte s porozumnenim).
V podobnych upravach vody vidim jeden problem, ze je to prilis pravidelna cinnost delat to pokazde. Co kdyz se ruka utrhne nebo zapomene? Navic rostliny z podobnych uprav maji jen omezeny uzitek, rybam bych rekl, ze je vcelku jedno (vetsine druhu), jestli ziji v Ph 6.5 nebo 7.5. Neco jineho je vytirani a vyvoj jiker, tam vodivost a Ph hraje casto klicovou roli ...
(edit - na zaver jsem zapomnel - proto bych pouzival prednostne CO2, kde se budou rostliny klepat stestim, a my budeme mit prijemny pocit, ze lakmusovy papirek ukazuje stejne jako karta ryby v atlasu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 23:06 Žena sivon [1716] - PlžiRe: filipsi
Možná je to blbost, nejsem chemik a omlouvám se jestli je to nesmysl. Ale existuje reakce kyseliny s rozpustnými sloučeninami - vznikají nerostpustné a ty nelze využít. Nevím, co vše reaguje s čím, dříve jsem takto ostraňovala vápník z vody na zalévání kaktusů na radu zkušených kaktusářů. Ale asi záleží na druhu použité kyseliny , ocet zase usazeniny rozpouští.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 22:54 Muž filipsi [1296] Re: Sivon
sivon napsala:.. Přídavek kyseliny nic neřeší, naopak ještě odebere minerály z vody.. Jak to udela?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 22:49 Žena sivon [1716] - PlžiRe: RadekCX
Tento problém mě také zaráží, jsem přímo z ČB. Takové hodnoty pH (většinou jsem mimo stupnici) mě děsí. tento "problém" ale způsobuje záměrně vodárna kvůli snížení koroze potrubí. Přídavek kyseliny nic neřeší, naopak ještě odebere minerály z vody. Asi by bylo nejlepší sehnat někoho ze studnou, nebo s vodovodním řadem, co nejde přes úpravnu. Já jsem to naštěsí tento týden vyřešila - budu vozit vodu z chalupy. Je kyselá a tvrdá. Akorát nevím, jaké přidávat množství. Na experimenty absolutně nemám finance ani náladu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 20:04 Muž Lada2 [11] Re: RadekCX
jo jsem primo z CB /teda Mlade:-))/ale zatim jsem opravdu nijak vodu neupravoval pri vymene
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 19:10 Žena ustavprochore [567] Re: RadekCX
Já pouštím CO2 (z kvasnic), ale hlavně kvůli kytkám. Do vody při výměně přidávám jedlou sodu (neptej se mě kolik, trošku), do akva potom občas kousek křídy, jinak nic. No vlastně ještě přidávám hořčík s hnojivem. Z kolísání pH a problémů s amoniakem jsem taky měla obavy, ale ryby (běžné druhy - parmičky, tetry, paví oka) jsou v pohodě, jeden čas jsem měnila dokonce 1/2 vody 2x týdně a pohoda.

Jinak jsem si kdysi taky psala na dodavatele vody, tohle mi poslali:
"Tvrdost (vyjádřená jako suma Ca+Mg) 0,9-1,1 mmol/l
pH 8,0-8,8
Ca 32-38 mg/l
Mg 2,0-3,0 mg/l
Fe 0,05-0,15mg/l
NO3- 3,8-8,0 mg/l
NO2- 0,05 mg/l
NH4+ 0,05-0,10 mg/l
Tyto hodnoty byly stanoveny v průběhu posledních třech let na hlavním přívodním řadu na šachtě v Litvínovicích. V případě poruch na síti mohou některé parametry krátkodobě kolísat, zejména hodnoty Fe."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 12:34 Muž RadekCX [219] Re: Moucha
no kvasak jsem zalozil vcera vecer jen aby se rozjel - dneska ho tam dam jen pres kaminek a pojedu zjistit jak jsem na tom s flaskama - jsem linej a proto doufam ze to za tyden uz pojede z flasek a ne z kvasnic ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 12:27 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: RadekCX
pokud uvazujesh o kvasaku tak by se ti mozna hodilo toto rybicky.net/nadrz/6763/11.jpg
da se to udelat v ruznejch rozmerech - kapacitach....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 11:58 Muž RadekCX [219] Re: Silent
dik za info - ono to bude ovlivnene asi take tim v jakem stavu je vodovodni rad (zarostly kamenem) a jaka voda do nej prijde - pak to pH asi muze skocit

holt zacnu bublat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 11:51 R Muž Silent [5949] Re: RadekCX
Naměřil jsem to před chvílí přímo z kohoutku. Ovšem jak jsem v průběhu let zjistil tak pH kolísá v průběhu roku u surové vody od 7 až po 8,5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 11:47 Muž RadekCX [219] Re: Silent
to pH meris u odstate nebo primo natocene? U odstate je to logicke ze klesne - vstreba se do ni CO2 ze vzduchu (ve vodarne ho odstranuji)
vicemene se tedy domeris stejnych hodnot jako ja...

2 lada2: ty jsi primo z CB? ja myslel z JH - ono ta voda se dost lisi i u pomerne blizkych mist treba Ledenice maji pH podle vodarny 6.9 a CB 8.6
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 11:29 Muž RadekCX [219] Re: filipsi
no s tim bublanim se smiruju - odpoledne jedu vyhrabat flasky ze sklepa - mam tam 8kg hasicak a pak jeste malou flasku na potapeni (10cm prumer a 30cm delka - myslim ze ma atest na 300atm) tak asi necham naplnit hasicak a do male budu prepoustet na bublani

ale bude to chvili trvat nez to nejak zkompletuju - upravit vodu budu muset tedy asi ted nejakou kyselinou - je to jedno co pouziju? Sirovka se pouziva ve vodarnach, ale hlavne proto, ze je levna - myslim ze prijatelnejsi bude asi HCl nebo fosforecna - preci jen chloridy nebo fosforecnany budou lepsi nez sirany
co se pouziva?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 11:25 R Muž Silent [5949] Re: RadekCX
Tak jsem si zběžně přeměřil vstupní vodu a pH mám 7.5 (měřeno elektronicky) KH je 2,5°dKh a Celková 8. Obojí měřeno kapkovým testem JBL. Já vodu udržuju v akvu na pH 6,8 rašelinným výluhem a COčkem. KH mám v nádrži 4-4,5°dKh na tu přidávám trochu sody a celkovou neřeším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 11:22 Muž Lada2 [11] Re: RadekCX
tak ja ji neupravuju vubec a nevadi to ani tercakum jinak PH vodovodni kdyz ji zmerim je 7-7,5 CT 6 a UT 5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 11:16 filipsi Re: RadekCX
RadekCX napsal: ... Pokud bych se ji snazil pritvrdit sodou nebo CaCO3 tak si nepomuzu protoze mi poleze pH jeste vic do zasady.... Nepoleze. caco3 si nepomuzes, protoze se ani trochu nerozpusti. Sodou vice do zasadita nepoleze.
Jinak to vypada jako voda (jedna z mala), kde je vhodna uprava kyselinou bez predchoziho zmekceni. Pokud tedy nechces "bublat" co2 (v podstate take uprava kyselinou, ta nejbezpecnejsi a nejprirozenejsi).
Ja bych volil pred vymenou "lehkou" upravu nejakou kyselinou (u vymenovane vody), + bublani.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 11:05 Muž RadekCX [219] Re: Moucha
celkovou nevim, ale problem je, ze uz na vstupu je dKH mala - jen 2.5 - ty kytky nemaji co z te vody brat uz od zacatku - takze vyzobaji z vody cca 0.5 dKH a tim padne i CO2 ve vode na nejakych silenych 4.5 a tim to konci
vim, ze jsem s tim bojoval uz pred lety
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 10:51 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: RadekCX
a co celkova tvrdost.... jak kytky asimiluji tak spotrebovavaji co2, proto jde uhlicitanova tvrdost dolu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 10:48 Muž RadekCX [219] – Voda v CB - co s tim
Zdravim, chci se zeptat budejcaku jak resite upravu vody? Jsem z toho trochu nestastnej - meril jsem co tece z vodovodu a odpovida tomu co uvadi vodarna - pH 8.6, dKH je 2.5, Fe 0.15mg/l a NO3 je 15mg/l. Co se tyka piti tak je to super, ale v akvarku mi to dela paseku a zatim nevidim jine reseni nez resit upravu pH a tvrdost prifoukavanim CO2. Voda mi neustale tahne do zasadita, tim s kazdou vymenou vody hrozi vylucovani NH3 a opravdu se po vymene zvedne a navic je hodne mekka - v akvariu merim maximalne 2dKH. Pokud bych se ji snazil pritvrdit sodou nebo CaCO3 tak si nepomuzu protoze mi poleze pH jeste vic do zasady.
Mohu to resit dle meho jedine tak, ze si budu vozit vodu z chalupy ze studne (tam ale v zime nejezdim) a nebo prifukovanim CO2.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4796x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14104?od=51