Otrava ryb CO2
jasan , nemám zatím permanentní měření , ale chtěl bych CO2 contorler nějákej aby ovládal přívod do akva .... jen hlavní sponzor( manželka) zatím dělá drahoty
pořid si ten drop checker je to super věc pro orientaci.
mám 200l akva viz . prezentace , teď dávám 1bublinu /3s a tak to už nechám , před tím jsem dával zhruba 3/s , je mi jasné na čem všem to závisí proto jsem to zkusil spíše pozorováním ale....
ono všeobecně platí že co2 utíká směrem k hladině.čili u hladiny býva obvykle vyšší koncentrace než u dna.lze změřit drop checkrem.proto možna ryby u dna přežily.chce to dávkovat pomalu a opatrně.já dával zhruba 2bublinky za sekundu.záleží i na velikosti akva a kolik máš rostlin
ryby, co zustaly, mohou vyuzit vzdusny kyslik, jestli to pomuze... opravdu se takovy boj s rasou vyplatil?
Zdravím Všechny , chci se zeptat zkušenějších , abych se zbavil řas trochu jsem přidal CO2 šel jsem na to pozorováním , řasa opravdu začala ustupovat a teď se mi vyskytuje pouze na některých rostlinách a to jen pomálu , bohužel se mi stalo to co jsem nechtěl , odešlo mi 2/3 ryb , T.Kolumbijské , Černé a Neonky ,ryby byly malátné, zůstalo mi vše co mi leze po dně Pancíkové a Ancíkové a to je to,co mě straší , zde na serveru jsem četl že přebytek CO2 se první projevuje právě na těchto rybách ( u mě přeživších ) , tak teď nevím jestli to není nějáká jiná choroba .
Momentálně vše vypadá v pořadku . Nevíte jak to tedy je ? Pls
Starší reakce
exit napsal: A nedokážu pochopit jak je možné,že by to mohlo propustit více co2 při nižším tlaku než po naplnění kdy je tlak o mnoho vyšší a tudíž větší pravděpodobnost úniku? Co způsobuje ono (pobláznění)???
Tlak v lahvi co2 je vicemene konstantni od naplneni az do chvile, kdy je v lahvi nejaky tekuty co2. Pak s vyprazdnovanim rychle klesa, tak jak se snizuje tlak plynneho co2 v lahvi. Ale naproti tomu tlak za redukcnim ventilem pri tomto snizovani tlaku v lahvi casto prudce stoupne nad nastaveny tlak. To je dane beznou konstrukci techto ventilu.
Mám koupený co2 set profesional z polska a po vyzkoušení a několika měsíčním provozu bez problému.(doted) Nevím jaký lepší regulátor bych tam měl dát? Jinak to co2 mi opravdu došlo i když před odchodem ho bylo dostatek na mnoho dní.A nedokážu pochopit jak je možné,že by to mohlo propustit více co2 při nižším tlaku než po naplnění kdy je tlak o mnoho vyšší a tudíž větší pravděpodobnost úniku? Co způsobuje ono (pobláznění)???
tohle je bezne. co2 se nekdy zblazni (casto tesne pred vyprazdnenim bomby) a vsechno zive uspi a v horsim pripade zabije. hodne vzduchuj a cer hladinu a pokud neco prezije, kup si poradny regulator na co2. pro priste
Odpoledne odcházím do práce a ryby i krevety v pohodě.Po devíti hodinách přijdu a krevety ko a ryby se učí plavat břichem vzhůru.Honem jsem je přelovil do čiste vody a par krevet co jsou v posledním tažení doufaje že alespon něco přežije.Změřil jsem vodu a no2,no3 ok,ale ph se mi zdálo nižší asi 6,4podle testu nejnižší hodnota na stupnici.Jedna rybka ze čtyř najednou prudce začala plavat a za par vteřin bylo po ni.Ostatní se pomalu rozplávají a možna přežije i pár krevet.Jenom by mě zajímala příčina.Chemii žádnou nedávám jenom co2 a doted vše v pořádku.Jedine co mě napadá je otrava co2,ale nevím jak by se to mohlo stát(vše řízene spin.hodinama)Poradí někdo kde mohla nastat chyba???
Zkuste intenzitu sycení CO2 snížit a pozorujte reakci těch akar a uvidíte.
Špatně jsem se vyjádřil, chovají se tak na střídačku obě dvě - jen občas v dopoledních hodinách, což by odpovídalo na omámení CO2 v době jeho nejvyšší koncentrace...
Citlivost různých druhů rybek může být rozdílná, stejně, jako je rozdílné jejich chování při "nadmíru" se zvyšující koncentraci CO2 - některé "zalézají" do porostu rostlin, jiné "lehají" na hladinu, kde je více O2.
Teoreticky může být akara hnědá na koncentraci CO2 citlivější, takže by ji méně citlivé rybky jemně pošťuchovat mohly, ale vy máte ty akary dvě. Pokud se druhá chová normálně, pak o otravu CO2 velmi pravděpodobně nepůjde.
Starší reakce
no dal som to von a za takú pol hodku rybky začali plávať vo vrstvách akých by mali
a ako náhle budem mať zopár euro našetrených tak si tie testy kúpim
Pokud se rybky dusí už teď za světla, rozhodně v noci CO2 do akvárka nepumpuj a určitě si sežeň ty testy.
nemám ich ale rád by som ich mal
ale radšej to ukončím na hodku a potom zasa začnem
jestli je tam opravdu toho CO2 ve vodě dost tak to hlidně na nějakou dobu vyndej. Máš testy na pH a UT?
no ja som to napoil na filter a dobre sa rozpúšta vo vode také pikolo bublinky
a mam to vibrať na 4 hodinky ??? a potom to tam dám naspeť ... nie ???
přez co to rozpouštíš? Záleží jaká je koncetrace CO2 ve vodě
0 03.09.2011 14:53 jakubkofi Starší reakce
Též mám CO2 "naplno" (kvašením), bez jakékoliv regulace, nikdy jsem nic neměřil (jsem líný, nevyznám se v tom, spoléhám na trochu pozorování a opatrnost) a nikdy žádný problém. Pouze když jsem to dal poprvé, nezačal jsem na noc, ale ráno, a rybky pozoroval. A nikdy žádný problém. Laická úvaha - není v nádrži příliš mnoho ryb v kombinaci s pomaleji rostoucími rostlinami (vyjma kosokvětu)?
50% mojej nadrze je asi 140L. ja menim 30az40L tyzdenne pri odkalovani a nikdy som nemal problem.
uz je vsetko v poriadku ryby ok. ziadny uhyn co2 zrusene.
Starší reakce
Osobně si myslím, že rybky jsi neotrávil CO2, ale spíše je problém ve špatné kvalitě vody. Mám CO2 v akvárku puštěno naplno celé dny i noci a nikdy žádná otrava. Tvé rybky začaly lapat po vzduchu až třetí den, přitom nejprudší reakce CO2 je prvních 24 hodin. Výměna 20% vody taky není nic moc. Kolik vody jinak pravidelně vyměňuješ? U takového akvárka bys měl měnit 50 % vody minimálně jednou týdně.
Moucha napsal:.. treba kdyz pH snizim raselinou/kyselym raselinym vyluhem....
Presto plati.
Nedá se říct, že vadí, ale nekažte bludy. Doporučíte-li, aby si někdo změřil "uhličitanovou tvrdost" a pH, je víc než pravděpodobné, že se obsahu CO2 nedobere.
treba kdyz pH snizim raselinou/kyselym raselinym vyluhem.... ale kdyby byl ten test, kterej meri skutecny obsah co2, tak bych si to mohl kazdej overit.....
Moucha napsal:... upozorneno ze ta tilmanova tabulka nemusi vzdy platit....
Hodne rozsireny omyl, s kterym jsem doufal, ze jsem se uz vyporadal. Mimo okolnosti, ktere nas opravdu zajimat nemusi, plati tabulka vzdy. Problem je jen v tom, co a jak merime a co z toho odvozujeme.
15 ciste teoreticky mohla, ale je to nepravdepodobne. "trik" je v tom, ze beznym testem se nemeri obsah uhlicitanu, ale alkalita. I kdyz to ma souvislost, neni to totez. U bezne vody je zpravidla alkalita vyssi, nez pouze kdyby byla "uhlicitanova" (i kdyz toto vetsinou tvori nejvyznamnejsi podil).
Ale když napustím vodu z vodovodu, tak se z ní "vyvalí" spousta plynů, proč né CO2, krom toho na trubkách žije spousta bakterií, a ty určitě nějaký oxid uhličitý taky produkují...
Protože by musela být CO2 uměle sycená. Nebo by muselo být citelně snižováno pH. Obojí je nepravděpodobné.
Jakožto laik na tuto problematuku... proč vodovodní voda nemohla obsahovat tolik CO2?
...opravdu bych jeste otestoval ... tu uhlicitanovou tvrdost v kombinaci s ph si odectesh obsah co2...
Když naměřím u vodovodní vody "uhličitanovou tvrdost" 15 dKH a pH 7,5, je podle vás reálné, aby voda obsahovala cca 15mg CO2/l? (Viz Tilmannova tabulka z vašeho odkazu.)
paradny clanok dik
tie testy kupim a potom sa uvidi
podla toho co som tam cital - dazdova voda,prerybnene +to CO2 asi bude este niekde chyba. este raz Ď
nepodarilo se ti prekrmit? opravdu bych jeste otestoval ty dusicnany a dusitany, pro jistotu a tu uhlicitanovou tvrdost v kombinaci s ph si odectesh obsah co2
maniakva.sweb.cz/… neviem ten CO2 test som kupil az po nehode
ale teraz je PH7 aspon podla testeru napln som menil uz 3x za 5dni
dobrý měřit, chystám náběh na víkend, doufám že to vnoci taky neodskáčí ryby, nepřehnali jste to s poklesem pH moc ?
mam len co2 trvaly tester a ten ukazuje malo CO2 (modra)
vsetko co si napisal som spravil. ryby zacali hned plavat vsade,ale ked ich teraz napriklad nakrmim hned su na hladine a lapaju po dychu. v pohode su len mrenky siamske a labea.
mas osobnu skusenost s otravou CO2?
zmer pH, NO2 a NO3, pripadne i uhlicitanovou tvrdost
jo s co2 to chce opatrne, radsi min nez vic, hlavne kdyz se ti neceri hladina
Pusť jim vzduchovaní naplno, ono se to zpraví, tedy pokud to zapříčinilo CO2. Jinak ještě vyměň vodu a uvidíš.
po spusteni CO2 na treti den rano som nasiel vsetky ryby na hladine. okamzite som vymenil 20% vody a pustil na plno okyslicovanie vody. odvtedy je CO2 vypnute ale ryby stale rychlo dychaju.
CO2 som vypinal 30min pred vypnutim svetla, k uhynu ryb nedoslo.
znicil som im ziabre? lieci sa to dako? dik
Starší reakce
Velikost není v tomto případě rozhodujícím kritériem, tím je určení nádrže. Nano-systémy CO2 jsou určeny pro miniakva.
no podle mě to do tak malého akvárka nemá smysl vůdec dávat
Právě,že bublinky jsem měla podle toho výpočtu,téměř přesně a bublalo to jen přez den,v noci ne...
toš kdbych věděl že to rostliny nespotřebují, tak bych to tam necpal
ryby se otrávily dusitany protože si dal do vody CO2 ? zajímavá teorie
stalo se mi jednou tohle: rozhodl jsem si dat do AQ přes kvasničovač CO2... šel celou noc, a ráno se bodívám a pár rybek mrtvích a zbytek u hladiny lapaly po dechu. Okamžitě jsem tedy vyndal kvasničovač z AQ a vzduchoval (na výměnu vody nebyl, čas šel jsem hned do školy
)... Pak jsem zjistil že to byla moje vina protože CO2 jsem si prostě udělal podle svého, aniž bych uvažoval kolik asi bublin a kolik kvasnic atd... Ryby se otrávili(dusily) dusitany -NO2 proto, protože jsem měl hrozně málo rostlin, které to nestíhaly spotřebovat! Tak pozor na to!/// Ten rozpad ploutví bývá nejčastější u pavích oček... je to nedostatkem vytamínů(ale výjmečně jim dorostou)- není ale dobré dávat k sobě paví očka a parmičky č.!
Zřejmě už znovu CO2 zkoušet nemám,když se to rybám nelíbí,že?
CO2 je pre ryby otrava, tak ako aj pre teba. CO2 sa pridava do vody koli rastlinam, ktore ho primaju a naopak produkuju kyslik, ktory sa uz *libi* rybam. Takze ak si si nic o vyrobe CO2 z kvasnic predom neprecitala, tak nechapem preco sa vobec cudujes. Urcite si namiesala velku davku a naraz to pustila do AQ. Ked zacinas po prvy krat davat do AQ CO2, musis to robit postupne, aby si rastliny zvykli na iny pomer rozpusteneho CO2 vo vode. Skus si neco precitat a uvidis kolko sa toho dozvies o tejto variante vyroby CO2...
no nevím, jestli to bylo do jednoho z těch akvárek, ae předpokládám, že do té 64, co máš prezentaci
do tak malého akvárka je opravdu nejlepší způsob jak ryby otrávit dávat CO2
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 4158x