Sera Bio Nitrivec
Šneky co jsem Ti napsal, to jsou dělníci a neocenitelní pomocníci, kteří Ti rostlinu klidně i sežerou, ale nikdy ne tu zdravou, vždycky jenom to co už odumírá. Pokud máš chovatele neonek ve vedlejší ulici, tak to můžeš chodit každej druhej den pro pár kousků.
Hnědý ,jakoby vysrážený, sajrat teď pozoruju všude, ale to bude asi opravdu jen ten sajrat. Molitan už není tak jasně zelený, trochu hnědý přeliv má. Piskořky bych rád, ale protože mám dno z Liaporu, musí spolu s pancéřníčky počkat na pořádné zakořenění rostlin. Další šneky si musím pořádně rozmyslet, nechci tam žadný, co žerou zdravé kytky.
Předskokani budou ty neonky od chovatele ve vedleší ulici
.
Dal bych je na dvě várky, ale před tím ještě akvárium nekrm troškou suchýho krmení, bude se Ti upevňovat nitrifikace(bakterie musí taky z něčeho žít), můžeš dát nějaký šneky, piskořky do dna, okružáky na čištění listů, prostě producenty odpadu, čehož právě využijí ty bakterie a lépe se namnoží a sníží se riziko nějakýho výkyvu s těma N látkama po přidávání ryb. Jakmile se přidají ryby, tak můžeš více měnit vodu, pro sichr, to platí i před přidáním, tím se nic neskazí a na začátku akvária spíš spoustě věcí pomůže, dostávají se tím z akva látky, který už to akvárium není schopno spotřebovat. Přidal bych tam i rostlin, hlavně nějaký rychlíky, tím se nic neskazí, když se Ti tam nebudou za čas líbit, tak je pošleš někomu dál, ať pomůžou zase jinde.
Edit: Čtu ten edit, jsi informován.
Edit2: To, že nitrifikace postoupila tím správným směrem poznáš, že bude ta kostka biomolitanu postupně hnědnout. Zelená barva nebude vidět až tak za tři měsíce.
S tím počítám. Ale zeptám se konkrétně: Kolik můžu najednout dát obyčejných neonek do těch 200l? Ve výsledku bych jich chtěl cca 30, 2 skaláry a 5 pancéřníčků drobných či skrvnitých. skaláry půjdou na konec.
EDIT: Prázdnou vodu přikrmuju
.
Jenom bych chtěl podotknout, třeba zbytečně, že i když budou hodnoty NO2 v nově založeným akváriu nulové, tak při přidání většího množství ryb najednou při zarybňování se lehce může stát, že se ty hodnoty krátkodobě zvýší a proto je dobrý zarybňovat postupně v menších partách.
Jen kdybych to nevozil v kanistrech, teď mi to tu straší na chodbě
. Ale jo, uvidím zítra a snad přes ně nebudu skákat celý víkend.
Zatím nemáš ryby tak proč spěchat. Počkej třeba do pondělí.
Já na to třeba po aplikaci týden nesáhnu.
Starší reakce
Teraz som si pozrel tvoju prezentáciu. Osobne by som vodu nemenil a počkal kým vplyvom baktérií začne NO2 padať. Potom by som vypustil pár zábehových rýb.
Chci na začátek pár ryb nasadit. Takže vyměnit cca 20%? Akvarium teď běží dva týdny právě.
Pomôže. Ale treba ju realizovať pravidelne. Inak NO2 po dvoch týždňoch kulminuje.
www.akvarijni.cz/…
Edit: Ak v nádži ale nie sú ryby, vodu by som naopak nemenil.
Takže jsem naměřil: NO2 - 0,1mg
a NO3 cca 20-30mg. Trápí mě hlavně NO2, nevím zda to ryby přežijí. Pomůže výměna části vody?
Jak píši, věci se mají jak se mají. Tato problematika je mi známa. Rozhodně se nevyplatí spěchat. Počkat s pořízením ryb je nejlepší řešení
Naočkování biomasou z jiného filtru je bezesporu nejlepší řešení, jenže je s tím spojené i určité a ne malé riziko. Pokud se očkování provádí v rámci chovatele, to znamená z vlastních zaběhlých nádrží, bývá vše v pořádku, ale pokud chceš provést naočkování od jiného chovatele může být poměrně velké riziko možného onemocnění ryb. V naprosté většině nádrží jsou nějaké patogenní organismy přítomny a ryby zde žijící mají určitou imunitu. Tyto organizmy logicky přebývají i ve filtrační hmotě a právě vypráním a naočkováním nového filtru u jiného chovatele může dojít kromě potřebných bakterií i k přenosu těchto patogenů. A nové ryby u dotyčného chovatele tuto imunitu nemají. Pak je to risk půl na půl. Takže abych to uzavřel. Očkování z vlastního zdroje ano, do cizího bych nešel.
Koupím teda prvních 10ks ryb a po cca dvou týdnech přidám zbytek. Zatím jsem přes akvárium hodil tmavou deku a zapnul silné vzduchování, tak uvidíme co nálevník. Večer změřím parametry vody a pak se uvidí.
Já jen ,že naočkovat je lepší volba než nitrivec, pokud se tedy věci mají jak už se bohužel mají. Jinak souhlas a oddálit tu dobu odběru ryb je asi nejlepší řešení
Nitrivec osídlení nádrže a filtru nitrifikačními bakteriemi urychlí, sice ne o mnoho a jeho použití je účelnější po léčení nebo havarijních stavech. Ale vraťme se k Vladimírově problému. Žádný přípravek a dokonce ani dostatečně dlouhá doba nezaručí úhyny v důsledku prudkého zvýšení dusíkatých látek když se do nádrže naráz přidá 50-60ryb. To by ta nádrž musela mít cca 1000 litrů a více aby se relativně nic nedělo. Ideální by bylo domluvit se s chovatelem a po třech až čtyřech týdnech záběhu přidávat po 20ti rybách v týdenních rozestupech. Za tu dobu si dříve nasazení jedinci teritoria nijak neustálí takže noví jedinci by nemuseli čelit pronásledování a filtrační bakterie budou mít čas reagovat a dostatečně se množit.
Neurychlí, škoda, taková základní chyba. Víc by pomohl nějaký kolega, co by vám vymačkal bordel z již zajetého filtru do vašeho akva
Proto jsem pravě kupoval ten Nitrivec, který by to měl urychlit. Akvárium běží dva týdny. Předpokládám, že ten přípravek by měl snad fungovat.
60 tlamek najednou do nového, nezajetého akvária? No to jste docela střelec
Já Ti rozumím, ale opravdu se vyplatí si počkat. Můžeš tam klidně dát nějaký větší šneky, třeba ampulárky, aby jsi je mohl posléze lépe odstranit. Až se voda dočistí, tak můžeš trochu přikrmit bakterie špetkou sušenýho krmení, prostě napomáhat co největšímu namnožení nitrifikačních bakterií ještě před tím, než tam ty ryby půjdou. V tom odkazu co jsem Ti dopoledne dával je ten proces záběhu akvária Tvojích parametrů popsán i s časovou osou, co se kdy děje.
No ja jsem prave domluveny v pestirne ze tam zajedu a nakoupim vse najednou. Tzn cca 50-60ks. Uvidim jak se situace vyvine, kdyztak koupim jeste nitrivec preventivne a vymenim 1/3 vody.
Ono se to s tím NO2 má tak, že když třeba dnes nic nenaměříš, neznamená že po přidání ryb se hodnota nezvýší. Předcházet skokovým reakcím se dá tím, že se ryby přidávají postupně v měnších množstvích, tak aby se akvárko stíhalo adaptovat na tu skutečnost, že se tam již vyskytují producenti odpadních látek, který posléze slouží jako potrava pro nitrifikační bakterie.
Zkusim zmerit NO2 a NO3 a uvidime, kdyztak pockam jeste
Dobrá, tak abychom to nějak rozumně uzavřeli. Obrnit se trpělivostí, sledovat reakce ryb a pokud se začnou chovat nestandartně, tak vyměnit vodu o čemž jsme se nebavili, protože je podezření na toho nálevníka a tam je nejlepší postup vodu neměnit. Až zákal odezní, tak vodu samozřejmě měnit.
Prezentace je trošku pozadu, akvárium je napuštěno od 18.2 ze 2/3, zapnutá filtrace, týden na to se dopustila voda do plna.
Ryby bych nasadil až se to pročistí. Raději později než pak řešit možné problémy. Teoreticky by to s rybami nemělo nic udělat, ale proč si s tím zahrávat. Pro tlamky není tři týdny žádná dlouhá zabíhací doba.
Podle prezentace to je založený z 23.2.12, což je dost krátká doba na to aby tam už plavaly ryby, zvláštěpak v akvárku bez rostlin. Sledoval bych reakce ryb a v případě potřeby adekvátně reagoval. Pokud tam už jsou ryby a je tam opravdu i ten nálevník, tak bych ještě zavedl silný vzduchování. Několik dní bych nekrmil.
Edit:
wds.cz/… A ryby to přežijou? Dusitany ani dusičnany jsem teda neměřil, ale předpokládám, že Nitrivec snad funguje jak má.
Barva zákalu od Nitrivecu je opravdu závislá nejen na složení vody, ale i logicky na typu osvětlení. Pravdu máte s Romanem oba. V té Vladimírově nádrži zákal může být opravdu kombinací Nitrivecu i nálevníka což mně hned nenapadlo. Díky za doplnění.
Pravdu máš, moje oblíbená barva světla.
Asi ano..voda + 830 zářivky.
Já zas nikdy bílou mlhu po použití Nitrivecu neviděl, jestli to nebude reakcí na danou vodu, tak si to vysvětluji.
Tak já měl vždy bílou mlhu, o žlutozelených barvách slyším prvně
Nitrivec obvykle barví vodu do žlutozelených barev. To co tam máš je podle mě nálevník, ale můžu se mýlit, je to čerstvý akvárko a tam o překvapení není nouze. Pokud se to postupně zlepšuje, tak bych se obrnil trpělivostí a čekal. Jestli máš možnost ten filtr naočkovat tzv. přirozeným způsobem kulturama bakterií z jinýho filtru, tak bych to udělal.
Nitrivec používám, je to jedna ze tří "vodiček" na trhu co mají smysl a speciálně na Nitrivec nedám dopustit.
Aby se voda zakalila na 4 dny se mi nestalo nikdy, obávám se že pláčete na špatném hrobě.
Já tipuji nálevníky a počkal bych...ono se to pročistí, chápu že jste netrpělivý moc dobře to znám
Nitrivec mimo jiné obsahuje i mletý zeolit a proto ten zákal. Vzhledem k tomu, že v nádrži nejsou žádní živočichové, rostliny ani kořeny (zkrátka biomasa) a nádrž je nová může trvat klidně týden i déle než se nádrž zase projasní. Už jsem se s tím setkal. Neptej se mně na důvody já je prostě neznám, ale když je nádrž zaběhlá, s rostlinami a rybami tak zákal zmizí maximálně do 48 hodin.
Přidal jsem Sera Nitrivec do čerstvě založeného akvária dle návodu, tzn 10ml na 25L vody. Po týdnu je voda stále mléčně zakalená. Po přidání přípravku byla voda úplně bílá, viditelnost tak 5cm. Před tím běželo akvárium už asi 4 dny bez tohoto přípravku a voda už byla mnohem čistější. Je potřeba vyprat filtr po nějaké době od přidání tohoto přípravku? V sobotu to bude dva týdny co je akvárium napuštěno a mám v plánu vyrazit pro ryby. Akvárium má 770L a filtrace je Eheim 2080, toho nitrivecu jsem dávkoval 250ml celkem, tzn. na cca 625L vody. Nikdy jsem tyto krámy nepoužíval a vždycky akvárium běželo bez problémů, teď jsem se nechal přesvědčit a zatím z toho nadšený nejsem.
Na fotce je akvárium druhý den po přidání (cca 20hod), situace je asi o 200% lepší než ihned po nalití.
Na druhé fotce je akvárium cca 4 dny po přidání Nitrivecu. Je to lepší, ale stále ne ideální. Ten první týden po napuštění to bylo za nějaké 4 dny i bez Nitrivecu mnohem lepší.
Starší reakce
Kdyz se mi stane, ze po vycisteni akvaria nevidim vodu tak kristalovou jak bych si predstavoval, a to ani po hodine (jako ze jsem delal neco drsnejsiho, poradne to rozkalil, nejak se mi to nezda uplne ono atp.), priliju
www.akvarista.cz/… , ale hluboko pod doporucene davkovani, davam jen 10ml na 160l akvarium. Voda je pak jako Londyn v mlze, ale druhy den je super kristalova. Akvarko uz je zabehle, voda je kristalove cista prakticky stale, takze je celkem zbytecne davat jeste tohle. Nicmene si myslim, ze nitrifikacni bakterie nemohou uskodit, v tak malem mnozstvi tim mene, a kdyz se mi zda ze to kristalovosti vody pomaha, rikam si proc ne
. BTW, asi je kazdemu jasne, ze to nema lit primo do chlorovane vody, treba zrovna napustene do kyble z kohoutku. Myslim ze to muze byt dobre i nejaky kratky cas po zalozeni akvaria, kdy jeste nitrifikacni bakterie moc nejedou, filtry jeste nebezi jak maji (je treba novy), ale ryby uz zacinaji neco produkovat.
Starší reakce
Můžes přímo do filtru, i když si myslím, že je to zbytečné. Nitrivec obsahuje určité procento pevných částic (pořádně protřepat), tak si ho ten filtr nasaje a zákal vody během 24 hodin zmizí.
Přímo do filtru se aplikuje Sera FilterStart.
Ryby nemusíš dávat pryč, pokud necháš současně běžet starý i nový filtr alespoň 14dnů.
Rybkám se nafoukla bříška, protože dostaly víc krmení než obvykle. Ta tekutina, co se vydává za Nitrivec, opravdu Nitrivec je. A funguje.
0 26.09.2010 20:28 lukynek – nafloukle rybky
Ahoj, dneska jsem přidal do měsíc běžícího akva s rybkama Bionitrivec do Sery (voda se zakalila do mléčné barvy, což je asi v normální vzhledem k tekutině, která se vydává za bionitrivec). Některým rybkám se najednou nafoukla bříška (předtím teda dostala víc krmení než obvykle), ale právě nevím, jestli je to tím nitrivcem nebo ne?
Chovají se normálně a hledají další krmení
Díky moc za radu.
Starší reakce
Pokud máš akva založené někde v lednu, tak je už zbytečné tam nitrivec dávat, pokudd nepereš filtr v čisté vodě a neměníš všechnu vodu (což bys neměl) tak máš nitrifikaci(Přeměna dusitanů na dusičnany) už zaběhnutou. To se dává hlavně do nově založeného akva, aby se mohly rybky vypustit o něco dříve.
Moje akvária sú zamerané prevážne na pestovanie rastlín, rybičky sú len súčasťou, čiže ja som veľmi ďaleko od prerybnenia.Skutočne neodkalujem a spomínaný nitrivec mi predlžuje intervaly čistenia filtra.Skúšal som to bez neho a filtre som čistil oveľa častejšie a opakujem rovnaký efekt sa dá dosiahnúť aj s výrobkami iných výrobcov.Sera toxivec sa používa pri neúmyselnom znečistení vody v akváriu,(mastné fľaky, veci hodené deťmi do akva a pod.)Sera aquatan odstraňuje chlór z vody ten sa dáva pri zakladaní akvária (urýchlovač)a ten sa dáva ešte pred nitrivcom. Ja aquatan používam pri dekapsulácií vajíčok artémií na preplachnutie.
To Danila: v kombinácií s vytvorením optimálných podmienok nielen nitrivec, ale iné podobné výrobky odkaľovanie odstránia, alebo dosť oddialia
To protein007: ďakujem, ale mne niejaké minúsové body vodu neodkalujú, určite mi rozumieš
Myslím opravdu Bio nitrivec a chybka tam nebude
. Obsah zeolitu není takový, aby odstranil všechen amoniak. Spíše jen sníží extrémně vysoké hodnoty ( v nových nádržích ) o zbytek by se měli postarat údajně obsažené bakterie pro které by měl ten zeolit fungovat i jako prvotní substrát. Přesto si myslím, že použití těchto přípravků v běžných nádržích s pravidelnou údržbou postrádá smysl. Zmíněný Toxivec odstraňuje dusíkaté látky chemickou cestou(neptejte se mně jak
) a pouze krátkodobě.
Mozno preto to ma nulovu ucinnost pre podporu tych bakterii
Ale mozno Silent myslel na Sera Toxivec, ten je urceny na odstranovanie amoniaku a dusicnanov
Inak taka otazka - odkedy sa nitrifikacne bakterie zivia iba amoniakom? Cast z nich sice oxiduje amoniak na dusitany, ale ze by to bola ich jedina potrava...
Takže to má na jednu stranu podporovat namnožení nitrifikačních bakterií v akváriu, na druhou stranu to ale těm stejným bakteriím bere potravu?
Někde bude asi chybka...
Rámcově souhlasím
. Sera bio nitrivec obsahuje navíc oproti starému nitrivecu mletý zeolit. Takže funguje aktivně proti amoniaku. Nicméně k pravidelnému používání nevidím při kvalitní filtraci důvod. Může být ovšem dobrou pomůckou při kalamitní situaci v akváriu např. při výpadku filtrace.
Bio Nitrivec patri medzi vodicky, ktore akvariu moc nepomozu, ale ani neuskodia, aj ked to tam vylejete cele. Moze sa to tam kludne dat, aj ked su tam rybicky, tie bakterie im neublizia (ak tam vobec nejake su). Koniec koncov, ma to pomoct pri mnozeni bakterii, ktore v akva budu po cely cas, tak nevidim dovod bat sa toho. A keby predsa len, staci si precitat archiv diskusii na tuto temu, dozviete sa tam to iste. Sam som to pouzival niekolko tyzdnov, dokym som nezistil, ze su to len zbytocne vyhodene peniaze. A ziadny uhyn ani zazracne zrychlenie zabehnutia akvaria sa nekonalo. Toz aspon si overte, co pisete, lebo potom sa tu siria taketo bludy.
A co sa tyka odkalovania, Bio Nitrivec ho sice nenahradi, ale to neznamena, ze treba nutne odkalovat kazdu nadrz. Su tu borci, co neodkaluju vobec, vacsinou ti s holandskymi akvariami. To bude asi aj pripad milana666, lebo asi tam nema nic, co by mu robilo bordel v nadrzi...
Přidat reakci
1 ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4358x