Proč se nezeptáš rovnou komerčního množitele, třeba Libora Šprysla ? Nemusím Ti tu psát jeho č. telefonu, ani e-mail, protože přes vzkazy to jde taky.
rybicky.net/profil/16515
Je možné, že než já tady něco napíšu a obrazově doplním, tak se Ti dostane odpovědi od jiných zkušených chovatelů a můj příspěvek bude, již bezpředmětný, to znamená zbytečný.
V těch dvanácti litrech začne početnost brzy řídnout, když je včas nepřeložíš do většího akva.
Samotný "výkrm" - odchov je jednoduchý a zároveň dost obtížný.
Ta 112 litrovka, případně dvě "padesátky" a víc se použít dají, ale pokud není zaveden stálý přítok čerstvé vody, nebo regenerační koloběh, tak denní výměny ( hlavně při větší velikosti rybek ) prakticky celého obsahu vody, bude nevyhnutelný, jinak se početnost úhyny sama zreguluje na minimum přeživších jedinců.
Aby se plně využil růstový potenciál, musí se krmit několikrát za den. Nejlépe by bylo, když by potěr měl potravu k dispozici stále a nejlépe živou ve složení, jak zoo, tak i fyto složky, proto jsou nejlepší výsledky v chráněných venkovních nádržích v letním období.
rybicky.net/k/forum/262935.jpg
V zimě se i doma mohou použít dočasné, např. nafukovací bazény - viz vložené foto, kde je napouštěna voda v mé rybárně.
Při vhodné teplotě a kvalitní vodě probíhá metabolizmus rychle a z toho důvodu potřebuje potěr neopomíjený dohled. Každé zanedbání může být v následku fatálním koncem.
Nejrychlejší odrůstání se projeví krmením živými nitěnkami - sekaných a propláchnutých, dále velikostně tříděnými patentkami podle velikosti potěru a dobré výsledky jsou i s žábronožkami, moinou, buchankami, komářími i jepičími larvami od čerstvě líhnutých, až po větší pro urostlejší rybky.
rybicky.net/k/forum/302117.jpg ,
rybicky.net/k/forum/288621.jpg
Velmi prospěšný, spíš nezbytný je doplněk z jemných řas. V přírodě je ryby oždibují stále. Tady názorné video -
www.youtube.com/… U plůdku předkládaný jako fytoplanktonní, nebo a to i starším xifám náhražkou v podobě drcené chlorelly a spiruliny.
Dá se využít větší počet menších nádrží ve vytápěné místnosti, do kterých se rybky rozdělí, tak, aby byl litr a víc vody na jednu. To opět záleží na velikosti rybek a provozované technologii "výroby".
Opravdu nejdůležitější je ta kvalita vody, aby ryby neuhynuly na otravy a choroby, nezakrněly a nevznikaly tělesné defekty.
Kdo se bude zmíněnými "připomínkami" řídit, ten by se měl úspěchu i dočkat.
rybicky.net/k/forum/262937.jpg
Na přidaných fotkách jsou ty dvě černoploutvé ryby v "zavařovačce" - hybridní jedinci mezi mečovkou mexickou a platou pestrou, tak na to pozor při společném chovu ! 0.
Něco k zhlédnutí se seznamu uložených odkazů na mém profilu:
www.youtube.com/… a pokračování -
www.youtube.com/…