Dno a vápenec
0 13.03.2011 20:54 Sid [6685] - Rostliny Kajka99 napsala: Já jsem z komentářů a vzájemných rad vyrozuměla, že zvýšený obsah vápníku ve vodě brání rostlinám vstřebávat jiné živiny, a proto je mramorová drť "zlo" (tedy hlavně pro začátečníky). Jj, tak nějak se to píše. Jenže - co to je "zvýšený obsah vápníku"?!
Pro různé kytky bude tato hodnota různá. Každopádně - dostatek vápníku je životně důležitý pro každou rostlinu, o živočiších nemluvě.
Zablokovat příjem dalších živin samozřejmě "nadbytek" vápníku dokáže. (Podobně je ale tomu u kterékoli jiné živiny.) Jde o to - kde je ona hranice...
Takže jak jsem napsal, bez Ca se žádné akva neobejde. A s tím ztížením příjmu živin to vidím spíš pro případ, kdy je ho "přespříliš" v substrátu...
Proto taky ten test.
Rostliny do něj byly vybrány naprosto náhodně - šlo o tehdy aktuální přebytky. Zatím to vypadá, že např. Staurogyne tady parádu nenadělá... Ovšem mramorovému dnu to nejde bez zapochybování přičítat; zkouším tuhle kytku v akva s "klasickým" dnem, ale s nižší intenzitou osvětlení, bez sycení CO2 a přihnojování a výsledek je žalostný...
V akva s intenzívním osvětlením a vysokou koncentrací živin včetně CO2 se tváří spokojeně.
Starší reakce
Zkuste hledat analogii u terestrických rostlin, proč některé rostliny vyžadují, jiné tolerují a další nesnášejí vápník v substrátu.
(I když zdaleka ne vše platí pro vodní rostliny obdobně, jako pro terestrické nebo třeba i pro rostliny pěstované hydroponně!
)
Vápenec ve dně nemusí vadit. Záleží na konkrétních rybách a rostlinách. V "blackwater" biotopu je vápenec průser, protože voda musí být velmi měkká a kyselá, téměř bez alkality. Je to problém i tam, kde se snažíme získat vodu měkčí než je voda vodovodní (vstupní). Ale pokud teče z vodovodu voda měkká a vlivem dna mírně stoupne, na hodnoty, které stále vyhovují, nemělo by to nijak vadit. Vápenec/vápník/nepříliš měkkou vodu potřebují nejen některé ryby a rostliny, ale také různí bezobratlí, jako plži či krevety (využívají ke stavbě schránek a krunýřů). Někteří akvaristé, pokud mají příliš měkkou zdrojovou vodu, vápenec do dna dokonce úmyslně přidávají ve formě korálového písku, ulit apod.
Na druhou stranu je ale možné, že při okyselení oxidem uhličitým se rozpuštění vápence urychlí a tvrdost by tak mohla stoupat nepříjemně rychle. To ale asi bude nutné vyzkoušet v konkrétních podmínkách.
Suma sumárum, pokud se budou držet podobné hodnoty a jsou-li v akváriu chovány druhy bez nároků na extrémně kyselou a měkkou vodu, vápenec ve dně nevadí, ba někdy i naopak.
Tam je pro změnu jediná odpověď "zkuste to a uvidíte". Mám to chápat tak, že nikdo neví?
To jsem četla, ale odpověď na můj dotaz tam není.
Dál už Ti bude muset odpovědět někdo znalejší chemie, ale já přidám svoji zkušenost. V mém akva už pH 7,3 začíná dělat problémy a rostliny nejdou(objevuje se biogenní odvápnění a anubiasu uhnívají nové listy)
pH je 7,5. Takže v případě hnojeníé CO2 ho musím vyměnit? Co se stane?
Pokud Ti rostou rostliny, tak proč to měnit. To dno s obsahem vápence se doporučuje měnit v případech, že tzv. nejdou kytky a nebo v momentě kdy se přihnojuje COčkem.
Jde hlavně o pH. Vápenec ho zvedá - a to zase vadí rostlinám.
0 07.03.2011 16:20 zuzana – Čím vadí vápenec ve dně?
GH mám 13 a KH 5, to jsou v podstatě doporučované hodnoty. Dno přitom při testu bublá. Je nějaký důvod ho měnit?
Starší reakce
Pokud jsi používal CO2 tak to má špatný vliv určitě. Při vyšším pH než 7 už to vodu tolik neovlivňuje, ale spousta rostlin kořenujících ve dnu vápenec moc nemusí, ale třeba některým Cryptocorynám jako je třeba affinis to zas vyhovuje.
Ahoj, dnes jsem dal svůj štěrk ze dna do octa a zjistil jsem že to je totální šumák, může to mít vliv na stagnaci veškerých rostlin v mém akváriu? díky za reakce
Starší reakce
Naberte (např. lžičkou) vzorek substrátu, dejte ho do skleničky a zalijte octem. Pokud bude šumět sem tam nějaký kamínek, dno měnit nemusíte. Pokud budou šumět všechny, chcete-li odstranit jednu z překážek v růstu kytek, dno vyměňte.
Pokud máš PH menší než 7 nebo používáš co2, tak je výměna většinou nutností. Pokud písku není příliš moc a voda je nad PH 7, není to až tak akutní.
Při testování dekorace v octu jsem zjistila, že ta sice nešumí, ovšem štěrk, který se na ni uchytil, ano.
Nezbývá než výměna?
Starší reakce
Když myslíš... Ale ukaž mi tu dlouhodobě fungující akva se zdravými rostlinami zasazenými ve vápencovo-čedičové drti.
Však jsou i ti jiní nuceni ho vyměnit. Jednak, čím hrubší dno, tím bez hnojení větší problémy s výživou a vápenec někdy nemusí dělat dobře.
bavili ale tím to nebude
a proč to mají i jiní to a samé????
Nebavili jsme se "náhodou" minulý týden o tom dně?
Starší reakce
Nevím jak ty, ale já zajíce v pytli nekupuji. Tam kde bych to neznal jsou na to buťo připraveni a zákazníkům vstřícní, nebo nekoupím. To je jednoduché. Pro krám nemůže být problém mít vzorky připravené na otestování.
www.sandsystem.cz
Křemičitej a fakt nešumí.Kupoval jsem frakci 2-3mm a 125kg mě stálo necelejch 600,-
Myslím,že v akvaristice by to stálo drobet víc....
Mají i barevný a ty jsou dražší.Sklad je i v Praze-tam jsem si dojel.(byl jsem tam pracovně)
Akorát nevím,kolik potřebuješ a jestli je možnost poslat,ale všechno jde,když se chce!!
Nebo popros, zda si třeba hrst toho písku nemůžeš vzít do sáčku, že by jsi to chtěl otestovat, že je to pro tebe důležité / což je. a je to.. Pokud prodavač/ka je normální, tak by ti to měli dovolit. A ne jen to, aby vydělali. Ale i takoví lidé jsou.
Tak ako bolo už spomenuté ,seriozný odchod ti to dovolí vyskúšať na nejakej vzorke alebo ti poradí..Síce vieme ,že sa snažia predať všetko a za každú cenu ale snáď ich prístup bude ok.Ak ta oklamú viac tam nekupuj
Ja si sterk sbiram a nejak jsem ho ani netestoval. Proste sterk ze sterkovny, horskeho potoku... A nevim jak by se na me v obchode divali, kdybych prisel kterm pripravenym navazenym a zatavenym igelitovym pytlum sterku, ze je chci rozrezat, vybrat vzorky a zacit je polivat nejakymi roztoky, jak se to zachova...
Když si kupuješ televizi nebo boty tak si je taky vyzkoušíš. Pokud je prodavač a obchod solidní, nechají tě otestovat i substrát.
no ja strk nekupujem... radsej zbieram...
Ahoj, chtel sem se zeptat, jak zjistím, jestli je nebo není v obchodu(v sáčku) v písku vápenec. Když si ho koupim, muzu ho zjistit octem, jestli šumí, obsahuje ho. Ale takhle bych za to mohl utratit celej "majlant" a kdyz se zeptám prodavačky, tak mi rekne ze určitě není, aby vydelala. Nevíte někdo jak na to?
Starší reakce
Vezmes sklenicku do ni kameni a nasledne ocet ci naopak
.
Mozem sa spitat ako to stym otcom robite???Date strk do vody a prilejete ocot,alebo ako???
Starší reakce
Prostě se mu slepil a zarostl do sebe
johan napsal: Mě se křemičitý vždy spájel
Sorry za hloupou otázku. Co to znamená? Asi jsem přežranej
křemičitej písek 1-4mm používám od jakživa a ještě nikdy jsem s ním prolém neměl a to že na odkalování a všelijaký čištění prdim.
Myslím že písek pouze z křemene vápenec neobsahoval
. Jakmile tam je víc detritu, tak se to hold spojí. Jestli to je dobře nebo špatně, je věc druhá a já to opravdu nevím=). Jen konstatuju=).
a neobsahoval vápenec?
jinak křemičitej je právě nejlepší,ono záleží jak to s tim umíš
Mě se křemičitý vždy spájel
. Dobře sehnatelný a zdál se mi i dobrý, byl na určitou hrubost přesátý, obyčejný písek z pískoviště.
právěžě když ho vezmeš v akvaristice,z 90% obsahují všechny písky vápník.
nejlepší je křemičitej písek 1-4mm.
Tam to tak jisté taky moc není......
A když ho koupim ve specializovaným obchodě, tak by tam být neměl ne?
polej ho octem,pokud bude šumět,písek vyhod.toho se nezbavíš.
0 26.12.2008 18:22 Ivisek – Písek
Díky za rady.
Taky se chci zeptat, zda se dá zbavit v písku vápence, pokud ho zjistim.
Přidat reakci
1 ...... ...... [3]
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 2508x