Krevetky - dno, substráty
Tak jako se radí ostatním, i tobě doporučím založit prezentaci akvária, aby šlo cíleně poradit.
Jsem tu nova a procitam vase odkazy a doporuceni a uz me z toho jde hlava kolem
Potrebuji nejak vyresit dno.ale nevim jak....mam drobne rybky,ale hlavne me jde o krevetky a jak je vylovit a co dal.....
puvodne jsme mela v akvarku substrat a na tom vrstvu pro ozdobu ale vse se promichalo a je to 2barevne..a pres 2 roky stare....
Za jak dlouho by se melo dno menit???..pokud vubec menit ?zatim jsem se nikde nedocetla....vse funguje,ale ted me kapanek trapi rasa...ale to musim poresit jeste jinak....upravit CO2...
Napadla me varianta..odebrat za chodu cast dna a dosypat novym....bez vylovu tvoru...a nove osazet....
Dik za radu Edith
Starší reakce
Bolo by dobré skontrolovať aj No3 a Nh4.
Tak jsme vyměnili dno za glasgarten enviroment, což má být výborný substrát pro krevety. Použili jsme původní vodu, filtr jsme nevymývali a byl vypnutý max půl hodiny, ale nevrátili jsme tu hromadu rostlin, co tam byla, jen plovoučky a na dno jsme dali kameny s násadou mechu. Pro jistotu jsme přidali bakterie z bactoesex.
Měřili jsme zatím jen NO2 a PH, což je v pořádku. Jsou ještě nějaké parametry, které bychom si měli před návratem krevet ohlídat?
Jsou zatím v porodničce v druhém akváriu, takže to nějak zásadně nespěchá.
Starší reakce
Pokud ta vstupní voda nebude vyhovovat, asi nic jiného než upravovat vodu osmózou na požadované parametry nezbyde. Případně přejít na chov méně náročných neocaridin.
m.youtube.com/… Aktívny substrát nie je večný, dĺžka jeho výdrže je závislá od množstva. Preto sa pravidelne mení. Da sa odsať s hadicou a nasypať novy, niektorý ho držia v kravičkách a len sa vyberie a vymení naplň.
Před časem tady někde jsem našla hodnoty vody podle místa odběru (nádrž Morávka), měla by být měkká, měříme tds metrem a případně přidáváme minerální sůl GH+, krmíme sporadicky, jednou dvakrát týdně, častěji sušenou dýní, kopřivami, semtam nějaké ty granuláty (paradoxně nějaké spešl japonské krmivo jim většinou nejede)
A jak upravujete vodu na výměnu, jaké má parametry vstupní voda, v tom dotazu je hodně neznámých (hodnoty akvarijní vody tvrdost, krmení...). K náročnějším druhům krevetek se voda připravuje- osmotická se doplňuje minerály, jen substrát nestačí, časem se vyčerpá.
m.youtube.com/…
Zdravím,
V prvním akváriu se nám začaly ztrácet dříve prosperující red crystalky, navzdory tomu, že se nic nezměnilo. Úhyn je pomalý, ale jistý, už nám jich moc nezbývá.
Máme tam už dva roky japanese soil od invitalu, dnes jsme měřili ph a bylo vysoké 7,4. Tak si říkáme, zda nenastala doba výměny substrátu?
Může to být tím, že už neupravuje parametry vody jako dříve?
Nebo by stačilo přisypat vrstvu substrátu a celkovou výměnu tak odložit o rok a více?
Starší reakce
Tak si říkám, na co zásobní substrát. Pokud dobře vidím, máš tam anubias na kořenu, pár plovouček na hladině a vzadu v rohu pár stonkovek. Takže podle mě nic, co si na ten substrát "sáhne". Imo si tím zbytečně komplikuješ život. Vyndal bych kořen a stonkovky, písek se substrátem "vyluxoval" odkalovačem a trubkou s trychtýřem nasypal nový písek...
Měl by být světle hnědý, ale i tak bude pravděpodobně dost vidět. A hlavně by se neměl dostat do vody kvůli přehnojení. Hezky utemovaný pískem, však kořeny k němu časem prorostou.
Navíc předpokládám, že ta Tetra má bílou barvu a bude se to míchat s tím černým pískem, především při vytahování rostlin nebo se občas zadaří při odkalování. Při výměně dna doporučuju použít nějaký tmavý substrát, např. Dennerle 10v1.
S tím zásobním tetra substrátem máš problém. Když bude v nádrži voda, tak se ti do ní dostane a přehnojí. Navíc se smíchá s pískem. Leda všechno vyndat, vypustit a písek opatrně odebírat. Stejně to úplně dokonale nepůjde a bude to piplačka. Nejjistější je všechno pryč a poskládat od začátku.
To jsi asi nechtěl slyšet, ale nedokážeš dokonale oddělit zásobní substrát od písku. Alespoň mně se to zatím nikdy nepodařilo. S vodou v nádrži už vůbec. Pokud chceš písek vyměnit za tmavý, tak určitě nebudeš chtít, aby se ve tmavém časem objevily zbytky toho současného bílého.
Starší reakce
Ahoj trochu sem se asi unáhlil s barvou substrátu u krevetek.Je možný ho vyměnit aniž bych ho musel celý vypouštět?Mám pod ním trochu tetra complete substrate.A krevetky už tam sou????.Dík za rady
Starší reakce
To je jasný, ale zase na tmavším podkladu líp vynikne barva krevetek. Tak vybírám něco tmavšího. Možná je to módní trend, ale mě se to líbí vic
Podle mě nejjednodušší a nejlepší je obyčejný křemičitý - říční - písek. Důkladně proprat a pak už jen vhodně krmit. Stovky Krevetek jsou toho důkazem...
Zdravím, ve svém nano krevetkariu jsem choval caridiny se substrátem od dennerle, což se mi tak trochu vymstilo. Substrát fungoval chvilku a to i přes to, že jsem používal RO+minerály. Řekl bych že po léčení no planaria šlo vše do kytek. Následně jsem choval neocaridiny po opětovném zajetí akvária. Zase RO+minerály pro neocaridiny. Ty se držely cca rok, ale nenosily. Teď aktuálně poslední týden z deseti zůstala půlka. Kapkové testy na vodu mám a nic nenaznačuje proč by měly odcházet. Leda že by h měl vysokou vrstvu substrátu a piskořky by mě místně zvýšily dusičnany. řeším tedy kompletní výměnu dna. Jsou lepší flexiobklady nebo liapor nebo volcano Black?
Starší reakce
Trošku pozdní odpověď, ale černý písky od Dennerle mají být zcela neutrální. Případně jde pořídit šedá, tmavě i světle hnědá varianta. Asi ne u všech, ale často mají dvě frakce, jemnou a hrubší. Dobře se do toho písku zapichují rosliny.
Jemnější frakci jde koupit i v Hornbachu v krevetkové sekci.
Zrovna taky řeším, co si dám za dno do dalších tří krevetárek pro Neocaridiny (45x28x30, kratší stranou dopředu). V předchozích mám říční písky a v jednom Rataj Volcano Black, u Caridin smíchaný Platinum Soil Powder (vespod) a Ebi Gold Shrimp.
Chci nějaký tmavší substrát, klasicky málo řas, aby se dařilo rostlinstvu i krevetkám
Dopředu si ohraničím pár cm krmný pás s trochou jemnějšího písku a odkalovat budu jen ten. Voda měkká (pražská) s vysokým PH (7,9), případně mám doma i RO a sůl pro Caridiny. Cena není úplně rozhodující, klidně dám za dno do 2000 dohromady za všechna tři. Tak jaké je ideální?
Protože co jsem tak vykoumal, tak je pro Neocaridiny ideální PH kolem 7.
Vzhledově se mi ty černozemě líbí, ale nemusí být aktivní. Dělá se i "neaktivní" varianta, co by nesnižovala PH pod 6,5?
e: tak to vypadá, že použitelný by měl být Ebi Gold WaterPlant, ten prý "jen" na 6,5-6,7.
akvarijni-pisky.heureka.cz/…
Tak asi zkusím a uvidím.
Starší reakce
... Aby nedošlo k mýlce - netvrdil jsem, že je nutno mít Ebi. Taky jsem na něj přešel až při výměně dna.. A proti Platinum soil je fakt kvalitnější. To je celé
U neocaridin bych substrát a pH vůbec neřešil, caridiny, to je něco jiného.
Takže kašlat na to,dát klasiku flexi písek 1-2mm a pod to jenom trochu nějakýho zásobního?Tak to mám u ostatních a jedou krásně.Jenom sem chtěl zkusit něco lepšího
Na měření vůbec nejsem a co se týče krevetek chci zkusit neoc.zelený nefrit,nebo něco podobnýho
Zdravím, to já bych si raději za ty prachy za Ebi koupil ,,hejno,, Krevetek a na dno dal říční písek. Pokud umí Ebi takové zázraky s akvárkem, nevyhne se patrně spoustě měření, Ebi :
- Vytváří ideální parametry vody pro krevetky, takže již nehrozí jejich náhlý úhyn
- Snižuje pH vody na hodnotu 6.0 až 6.5
- Snižuje celkovou tvrdost vody GH na hodnoty 4-5°
- Vysoce porézní, čímž umožňuje dobrou biologickou stabilitu akvária
- Čistý přírodní produkt vyroben z japonské černozemě - bez přidaných barviv
- Čistí vodu
Mám v AQ stovky Krevetek, takovej mix, nikdy jsem nic neměřil a daří se jim i bez ,,extraligy,,...
Platinum taky stahuje, ale záleží na vstupních parametrech. Aby to snížilo Ph třeba až k pěti, tak by tam musela být hodně silná vrstva substrátu. Jinak řečeno, pokud nemáš vyloženě měkkou vodu na vstupu, nemáš se čeho obávat... Mám V aq Japoniky i Bloody Mary a nikdy neodešla snad ani jedna
Voda vstup 7,65 Ph, poté v akva s CO2 v rozmezí 6,7-6,9 Ph...
No já mám právě obavu z toho sníženého PH,aby to neocaridinám nevadilo.Jinak akva bude jenom 20L.
Zdravím. Pokud by bylo to nové krevetarium v podobné litráži, tak bych šel do extraligy. A tou je za mě Ebi gold. V tomto množství draze nevyjde a krevetky zaplesají
Naprosto skvělý substrát ke krevetám, rybám dna i rostlinám. Mám variantu Plant ve své dvoustovce i třicítce a fakt super. Na Platinum se názory různí, na Ebi jsem nikdy nic špatného neslyšel. Tvoje volba
Ať to plave
Ahoj chci založit další krevetárko s neocaridinama a přemýšlím o substrátu invital power(dříve platinum soil).Nebo mám zvolit spíš ten normal?Líbí se mi na něm,že je jemnější a pro rostliny lepší.Jenom nevim jak na něj budou krevetky reagovat.Máte s tím někdo zkušenost?
Starší reakce
Zkušenosti by byly, ale chtělo by to víc informací. Ale obecně můžu říct že pro neocaridiny je křemičitý písek asi lepší volba. Pokud je tvrdá voda tak platinum soil bude fungovat pár měsíců a pak budeš stejně řešit jak vodu změkčit. Takže pokud je ta voda hodně tvrdá doporučuji osmózu pokud to není tak akutní tak to neřeš oni ty neocaridiny mají poměrně velký rozsah tvrdostí které snášejí.
Edit: pokud bude akvárko malé dá se změkčovat koupenou demi vodou.
0 19.11.2019 17:16 Lila – JAKÉ DNO
Co je pro cherry krevetky lepší, jemný Křemičitý písek nebo nějaký substrát, u nás je hodně tvrdá voda uvažuji o platinum soil. Má někdo zkušenost ?
Starší reakce
Dik odpověď..bude se asi hůř odkalovat když je lehčí ale to nevadi..
kongo je pálený jíl ( liapor), takže je vhodný
pokud ti nevadí , že je lehčího typu...
0 05.09.2019 19:47 strejc – substrát pro krevetky
Zdravím,myslíte že tento substrát Kongo - jílový substrát je vhodný pro krevetky....děkuji za odpověd.
Starší reakce
Však tam máš přímo na obalu nafocené krevetky a Dennerle se hodně specializuje mimo jiné na Krevetária...tak že je to pro ně ideální písek (a podle toho taky stojí)...
Je v pohodě.
0 25.07.2018 11:48 PatasF11 – ZAKLÁDÁNÍ DNA -pro krevety
Dobrý den ,chtěl bych si založit krevetárko [10L] a zakoupil jsem jako dno-Dennerle Nano písek do akvária Arkansas šedý 2 kg a chtěl bych se zeptat jestli je vhodný do akvária ,popřípadě jestli s ním máte někdo nějaké zkušenosti...Popřípadě jestli mám podložit substrát nějakým jiným pískem...Děkuju předem a budu rád za všechny rady a tipy!
Starší reakce
Výška substrátu nemá vliv na život krevetek.
Obecně se dá říct, že se dává substrátu aspoň 5 cm kvůli kořenům rostlin (aby měly kde růst). Pokud bys měl jen nějaké kobercovky, tak třeba i 3 cm.
Ve tvém případě je potřeba si založit prezentaci a uvést aspoň základní údaje:
- jak často měníš vodu
- jak krmíš (nebyla tam změna v krmení?)
- jaká je pravidelná údržba akvárka (co děláš a jak často)
- jak dlouho je akvárko v provozu
- atd.
Potom ti budeme moct odpovědět.
0 31.10.2017 02:10 Spide – Výška substrátu
Ahoj,
je u krevetek nějak rozhodující výška substrátu v akva? Mám problém s větším množstvím detritu v 35l akva s Neocaridinami, dno jsou flexi obklady 2-4 mm, výška vpředu 3 cm, vzadu 5cm. Krevetky přestali nosit a občas nějaká umře, takže počítám, že příčinou bude zhoršení kvality vody detritem. Všiml jsem si, že u velké části krevetkárií je velmi malá vrstva substrátu, cca 1-2 cm...je to z důvodu, aby se předešlo zahnívání detritu v substrátu? Děkuji.
Starší reakce
Možná občas nějaká uvízne. Když jsem měl hrubý štěrk jako kluk v akvárkách, tak si vzpomínám, že v něm občas uvízlo nějaké čerstvě narozené paví očko. Ale celkově se mně množila. Ztráty jsou z tohoto pohledu malé.
Já nyní používám ve velkých nádržích zrnitost štěrku 2-4mm a jsem spokojený s růstem a sázením rostlinek.
Vyčistil a přesázel jsem ale nedávno i
dvě miniakvária a zvažuju dát tam několik krevetek a vyhradit nádržku jen jim. Nezbyl mi však už jemný štěrk na obě, tak jsem použil v jednom hrubší štěrk, co mám ještě z dřívějška. Nerad bych ale, aby pak třeba mladý krevetky uvízly někde "v bludišti" z hrubýho štěrku.
Právě že zkoušel a nebyl jsem s tím spokojenej. Za ty roky a po odzkoušení všech možných druhů dna se držím křemičitého písku zrnitosti 1-4mm.
No, jako kluk jsem měl v akvárku jen štěrk o stejné hrubosti. Pokud to nejsou ostré kamínky, tak to rostlinám nevadí.
Zkoušel jsi to někdy?
Jasně, ale máš tam toho jen malou vrstvu a pod tím písek.
Mít jen ten hrubej, tak v tom neporostou pořádně ani rostliny.
btw: to akvárko máš pěkný
Legioix napsal: Špatně se odkaluje a hnijí v něm zbytky potravy.
Já jsem takový měl jako kluk a mám skoro stejný nebo stejný jako vrchní vrstvu i teď. Odkaluje se úplně v pohodě. Bez problémů.
Nevím, jestli ho nemám trochu zakulacenější nebo jestli mám stejný jako na fotce.
To jsem ale blbec
já koupil v hornbachu tenhle černý 5 kilo cca za 240kč
Dal bych si pěst
Špatně se odkaluje a hnijí v něm zbytky potravy.
Starší reakce
přečti si článek "Krystalky zblízka" v tomto čísle. O vhodnosti zeolitu ke krevetám je tam psáno.
e-akvarium.cz/… Nemyslím si, je to o kyslíku, když nebude přísun, ani zeolit nebude žádná hitparáda. Piskořky do křemičitýho písku a máš po starostech.
Ano, i o tom jsem uvažoval, ale špatně se v něm drží baktérie, není porézní.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 2341x