Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přepadový filtr

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Přepadový filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2019 20:50 Muž Kawasaki [2837] - AmerikaRe: sajfrdík
Můžeš zkusit filtr na boku akva. Vše najdeš na stránkách Discus Peha. Není to složité a funguje skvěle. Zdar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2019 17:34 Muž sajfrdík [14] Re: vaclav
Takže po prohlídnutí pár věcí jsem zjistil,že je to na mě moc složitý a nevěřím,že by to s mým technickým nadáním dobře dopadlo..Zkusím tedy nejspíš kanystrový filtr a pro každé akvárko zvlášť a dám do 3 pater 3 velká akvárka-150 litrů,případně nechám jedno bez filtru..Časem mě třeba něco osvítí a vyrobím si to sám..anebo to takhle bude úplně nejlepší..Kdo ví. love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2019 14:00 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: sajfrdík
Na You-Tube všechno najdeš akvária by ale musela být průtočná. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2019 23:46 Muž sajfrdík [14] – flirt nebo filtr
Ahoj,chtěl bych poprvé zkusit přepadový filtr..dosud jsem používal jen vnitřní obyč a biofiltraci,případně bez filtrace,ale s tím je teď u větších akvárek problém,neboť není stejná teplota v celém akvárku a hlavně rostlinky tím trpí..Jak a čím se mám řídit?Nevím o tom vůbec nic..představoval bych si to tak,že by se nejlépe voda filtrovala pod stojanem s akvárkama v nějaké bedně biofiltrama a pak by se jen přesávala do akvárek čerpadlem..akvárka by byla nad sebou ve třech patrech a velikosti-1 krát 140 litrů,2 krát 75 litrů a nahoru ještě nevím..Jak to udělat a jak seřídit jednotlivé průtoky?Jak velikou bednu a čerpadlo?Nebo kde bych to mohl vidět na videu,obrázku a něco si o tom přečíst?Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2018 09:04 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Tučňák
Díru do dna bych určitě nedělal, to je jen otázkou času, kdy to povolí. Vedl bych to přes okraj akvária. A pak tu byla dobrá poznámka k výpadku elektřiny, počítej, že to vyteče až po dolní okraj průměru vyústění a to i kdyby jsi to vedl přes okraj - prostě spojené nádoby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2018 20:32 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: LS
To zařasení je dobrá poznámka. Chápu to tak, že skrz dno asi otevřenou filtraci nemám jak dostat, aby nehrozila potopa.
Ještě je váš všech zeptám, jaká čerpadla používáte pro jaké nádrže?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.07.2018 15:57 Muž LS [30] Re: Tučňák
Ahoj, mám filtr pod akvárkem z akvária , bez přepážek, na výtlaku pouze kostka biomolitanu na výstupu u hladiny dírka při vypnutí čerpadla si přisaje vzduch a nevyteče., vstup do filtru z jídlonosiče naplněné médii. viz prezentace - naprostá spokojenost , údržba bez problému už bych neměnil. Zpětný ventil nebude fungovat - zaroste řasama , šneček a pod.. a pak se při výpadku nezavře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2018 11:50 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Tučňák
Nedělej si to u tak velkého akvaria složitý...
určitě máš plno místa na to mít pod nim velkej filtr slepenej klasicky jak akvarko jen s příčkama klidně bych zvětšil filtrační objem i objem pro zadržení vody a prehnal to spíš, než aby ti to pak něco omezovalo... smich já jsem s tím filtrem hrozně spokojenej, funguje to luxusně, mohl bych ho mít sice asi i poloviční.. ale radši víc, než málo prostě :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2018 11:14 Muž Jarry [1433] Re: Tučňák
No popravdě za ty peníze bych asi raději pořídil nějaký levný kanystr;-) Za jednu v velkych výhod přepadových filtrů považuji právě jejich otevřenost, snadnou údržbu + se do nich vejde další technika. To už bych radeji použil plastový box, to tě vyjde na podobné peníze, bude to otevřené a budeš mít větší objem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2018 21:07 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: NHKG
Při výpadku elektřiny voda doteče shora a konec. I když ono to čerpadlo asi bude průchozí z obou stran, jak tak koukám... Takže by to proteklo skrz výusť. :/
Čištění by probíhalo po zavření odtoku a vysypání média. Ale to protékání nevím...

EDIT: Našel jsem nějaký zpětný ventil na hadice, to by teoreticky mohlo problém vyřešit, nebo mu pomoci:
www.avaryacht.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.07.2018 21:05 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Tučňák
Co se stane při výpadku elektřiny nebo poruše čerpadla?
A jak to budeš čistit?
Pokud je médium občas na vzduchu, tak to moc nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2018 21:00 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž. – Filtr z potrubí
Fotka k příspěvku Ahoj všichni,
dostal jsem takový nápad na provedení přepadové filtrace, jen by mě zajímala její úskalí. Provedení - viz schéma. Při zadaných rozměrech vychází čistý filtrační objem cca 20 litrů, ale trochu se bojím rezervy vody, která je tady jen asi 8 litrů, pak už by hladina nedosáhla na všechno médium. To znamená, že když se z akvária (s krytem) odpaří 8 litry vody, část filtru bude jen vlhká a ne pod vodou. Jako médium bych použil třeba Liapor s biomolitanem.

Sleduji tím především kompletní maskování techniky v akváriu - topítko ve filtraci, výtok z akvária horním bočním přepadem a přítok skrz dno, schovaný mezi kameny.

Technická data návrhu:
Filtrační objem: 20 litrů
Celkový objem: 34 litrů
Příkon čerpadla (Hailea HX-8815): 20 W
Průtok čerpadlem (na papíře): 1400 l/h
Průtok čerpadlem s výtlakem: cca 1000 l/h
Odhadovaná cena: 1.350 Kč (včetně média)

Díky za připomínky. :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 12:27 Těhňajs – nadiimenzování odtokové trubky
Dobrý den,
nyní řeším správné nadimenzování odtokové trubky do přepadového filtru. Průtok touto trubkou potřebuji na 2500 l/h. Otázka zní: zvládne to trubka 32 mm s vnitřním průměrem 27,2 mm? V přepadu budou dvě trubky jedna hlavní odtoková a druhá tzv. stírací. Řeším to hlavně kvůli tomu, kdyby se náhodou jedna trubka ucpala, tak jestli to zvládne jen jedna trubka s vnitřním průměrem 27,2 mm. Zkoušel jsem na to najít nějaký vzorec a vůbec se v tom nevyznám.

Poraďte prosím.
Petr

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 16:39 laKatos Re: DavFM
Pochybuji ze půjde o nový objev.....


A smysluplnost...... proč chceš množit/odchovavat pancernicky v tom akvariu a filtrem co jsi chtěl postavit. Možná už jsi ho postavil .....to netuším..... když to jde jinac -standardně. Smysluplnost mi taky unikla ale resis tim své problémy s vymenou vody. Prostě experimentujes. Prostě je to koníček. Nechci chodit do hospody a tak se budu bavit tím....A možná na něco přijdu co už je dávno zapomenuto nebo opomijeno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 16:25 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Hele,ja budu prvni kdo rad uzna novy objev a reknu,ze i tudy vede cesta,ackoliv ted pochybuju o smysluplnosti tve myslenky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 16:05 laKatos Re: DavFM
DavFM napsal: Myslis, ze filtrace 1x objem za hodinu ma ucinnost 5%? Aby se to vyrovnalo tve ucinnosti 100%?
A ty tvrdis ze klasicka filtrace co udělá objem 1 x za hodinu ty nitenky a podobny bordel rozdycha?? Asi ne kdyz byl okolo toho takovy humbuk....
a co kdyz by to ten filtr co zamyslím rozdychal.....stejně nebudete věřit protože zase budou další a další otázky.....

Jsem ale rád za oponenturu.......dostává se mi i jiného pohledu..... jen verim ze ti nebudu za čas psát o katastrofe ale o tom jak to fakci a jak jsem spokojeny...

Mé se třeba zda málo když někdo udělá k vetsimu akvariu externí filtr a ma tam 2 litry médií a říká tomu filtr... pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.10.2016 15:50 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Zda se mi ta kapacita proste mala. Kdyz se neco stane, tak to ani nebude mit moznost tu vodu protahnout filtrem a uz bude pozde. Myslis, ze filtrace 1x objem za hodinu ma ucinnost 5%? Aby se to vyrovnalo tve ucinnosti 100%?
EDIT:u chovne nadrze si treba ja osobne zatracene dobre hlidam co jim davam, kolik toho davam, okruzaci makaji naplno a ja jejich hovna odsavam kazdy den. Rovnez u vetsich poteru menim vodu casto. Ony tam totiz ty dusicnany delaji peknou paseku, pak vidis skalary bez ploutvi, ryby co poskakujou, protoze nemaji v poradku mechyr atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 15:41 laKatos Re: DavFM
Teoreticky opravdu jen teoreticky....... zda se ti málo vyměnit/prefiltrovat celý objem akvaria za cca 20hodin......představ si ze z takového filtru jde opravdu čistá voda........ vzdyt ani u chovnych nadrzi se nemeni cely objem vody za den .....

Můj dodatek...... celý objem to v realnu nebude...neboť voda se bude postupně měnit a tzn redit....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 15:34 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Takze objem tveho akvaria profiltrujes jednou za cca20hodin? Tady ti prece vznika dalsi problem, kapacita vice nez mala.Pokud by jsi taky nakrmil tema nepovedenyma patentkama, tak ten objem proste neprefiltrujes.
Ne, nitrifikace opravdu neni hniti. Hniti je proces bez pristupu kysliku a to pak vznikaji uplne jine latky nez ty co by jsi v akva chtel mit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 15:26 laKatos Re: DavFM
Ano někde ta hranice je.... ja nepůjdu s prutojem úplně az na nulu.... takový muj cíl je cca 0,5cm/minutu v délce cca 1metr. Tzn prutok pres takový filtr bude trvat okolo třech hodin.

Krmit nacatými nitenkami?!?!? To ti poskoci hodnoty i u dobré zajeteho filtru. Tady by bylo vhodne mit dimenzovaný větší filtr aby se bakterie dokázaly v ten okamžik rychlé namnozit....než když máš malou krabičku/filtr ktera jakakoliv změna vykoleji a neumí si s Tim poradit

Na to dno a hnití v nem jsem reagoval na tvuj příspěvek.....
DavFM napsal:
Ty chces zpomalovat prutok filtrem tak daleko, az zjistiš, ze uz nenitrifikuje a zacina hnit. Popreju ti mnoho stesti pri tve vyzkumne cinnosti ;-) ;-) ;-)

Nenitrifikace jak pises neznamená vždy hniti/tlení !
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 15:19 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
A ja ti reknu: Ja ti to rikal.

Btw, jak to myslis, ze ve dne nemam tok a presto akvarka nehnijou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 15:12 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
No a behem pokusu budes taky kapat do kadinek a porovnavat proti svetlu? Ona nekde bude mez, kdy se to zlomi a vyleti to nahoru, akorat aby jsi kapal vcas.
Nekde byl pribeh jak ratajove nakrmili rejnoky zkazenyma patentkama a ty dusicnany vyletely tak rychle, ze uz ryby malem zacaly vyskakovat z vody.
EDIT:asi taky amoniak a dusitany, nejen dusicnany vyletely vzhuru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 15:04 laKatos Re: DavFM
Klasický kapkovy test. a celkem mi funguje.....přidám-li kno3 zbarvi se tak jak má.....
A musím doplnovat kno3 jinak bych byl na nule.....pokud chceš hodnotu tak.... dávám standartní dávku latest pmdd + navíc 36g kno3....to je rozpusteno v 750ml.... z toho dodávám cca 25ml denně. A jsem na hodnotach cca 10mg/l......


Úprava ...... nic nebude hnit.... ve dne máš taky pomalý (skoro zadny) tok a pokud stojis za tvou myšlenkou muselo by hnit každé akvarko....
smich


Pokud to zacne hnit vzpomenu si na tebe na tvá slova a sdelim všem co se stalo a při jakých podmínkách.... pokud se nic nestane vy si určitě něco vymyslite a budete oponova....ale co je důležité rozsirime si obzory...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 14:55 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
No editoval jsi prispevek ze 14:32, ale to je celkem jedno.
Kolik mas dusicnanu a jak to meris?

EDIT: sorry, ja jsem pomalejsi, uz to chapu, Ty chces zpomalovat prutok filtrem tak daleko, az zjistiš, ze uz nenitrifikuje a zacina hnit. Popreju ti mnoho stesti pri tve vyzkumne cinnosti ;-) ;-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 14:51 laKatos Re: DavFM
Teď nevím co myslíš ze jsem editoval....

Prvotne jsem reagoval na slávka a doplňoval jeho odpoved.....ze údaj - prutok filtrem 5cm/min může být i nižší ...... A ty jsi reagoval jak jsem to testoval atd.... vse je ve vlaknu níže ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 14:43 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Aha, ty jsi to ponekud editoval...
Nikde nepisu o nedostatku kysliku ve filtru, to je nesmysl,psal jsem, ze to tady i kdysi nekdo meril a ubytek byl nemeritelny. Pisu o koncentraci, kde nejaka mez MUZE byt kriticka pro dalsi nitrifikaci, ale pro ryby naprosto dostatecna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 14:39 laKatos Re: DavFM
Průtok/rychlost proudění ve filtru nemylim-li se.... A strach čí neustále omilani z nedostatku kyslíku v nem....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 14:35 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Hm, malinko se v tom ztracim, cil je teda co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 14:32 laKatos Re: DavFM
Pokud by byl nedostatek kyslíku ve filtru pro bakterie jak jsi psal tak jistě by byl i nedostatek kyslíku pro veškerý život i v akvariu. Muselo by tam být silně vzduchovani/provzdusneni u vyústění filtru. Bál jsem se toho ho scénáře při navrhování filtru který je cca 15procent z celého objemu akvaria ale nenastal.


A zase vemuli to z druheho pohledu než jak jsi napsal a timto smerem jsem se vydal ja.....co kdyz filtr bude natolik velky, prutok natolik maly a kyslíku bude stále dostatek ale zivin pro bakterie bude nedostatek.......toto je můj amatérský cíl kterého chci dosáhnout a myslím ze proto i většina akvaristu filtr dělá.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.10.2016 09:35 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
No ono ma MOZNA i vyznam, jaka je minimalni koncentrace kysliku ve vode, aby to bylo jeste dostacujici pro odbouravani oxidu dusiku. Muze to byt tak, ze at mas sebevetsi filtr, bude fungovat jenom zacatek filtru, kde je kysliku jeste dost a zbytek medii uz bude bez bakterii. S vetsi rychlosti proudeni se dostane kyslik dal, nez koncentrace poklesne. Nicmene jsou to jenom myslenky, absolutne nejsem vzdelan v tomto oboru a bohate mi pro mou praxi postacuje zavedene dogma rychlosti cca 5-8 cm/min a vubec necitim potrebu na tom neco menit. Asi nejsem prukopnikem slepych ulicek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 09:20 laKatos Re: DavFM
Děkuji vemu to obracene. Chci oboustranny nazor . takže tvrdit ze u pomaleho průtoku filtrem dojde kyslík při neudani hodnot je taky špatně.
Ja chtel jen priblizit ne primo urcit presne hodnoty.... me je více sympatictejsi ten pomalý způsob..... rudá z ostravy to ma rád třeba rychleji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 09:11 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Po vzduchu u hladiny lapajici ryba neni zadny objektivni a meritelny vysledek testu.
Aby mohl test/pokus prinest nejake vysledky, je treba zajistit konstantni vstup. Samozrejme se sledovanim co nejvice moznych parametru. Uplne stejne je treba merit vystup. Nedopustit moznost ovlivneni zvenci. Zpracovat data, nekolikrat pokus zopakovat a pak se da vyvodit zaver.
V opacnem pripade se da vysledek shrnout maximalne do konstatovani "mi to takhle funguje", ale obecnou hodnotu pro ostatni to nema vubec zadnou, protoze proste se neda rict, proc to tak funguje. No a presvedcovat ostatni o tom, ze to tak muze byt, se blizi ohrozeni zacatecnikova akvaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 08:39 laKatos Re: DavFM
Ano zkouším to až mi to "všechno pochcipe"....teď vážně....i laik akvarista by měl odpozorovat lapajici ryby u hladiny (tvrdící stáří pardalove zdejšího fóra ze čeřící prepazky u jejich mikrofiltru jsou treba = hloupost) A no3 a dalsi jde změřit (vím je to jen malá část bakterií které jsou ve filtru)

Vycházím z korenových čističek které se snaží napodobit mokrady tedy povrchovou vodu v pedosfere. Na osobu se doporučuje (lepe dvojnasobek) minimálně plocha 5m2 do hloubky 80cm. Teď si vem kolik denně spotrebujes vody a ziskas prutok..... A i taková voda obsahuje dostatek kyslíku pro život.


Ja jen chci upozornit ze o nedostatku kyslíku v našich filtrech nemuze byt ani řeč.... jinak bys mel ne problem s filtrem ale s rybami plavajicimi brichem vzhuru


Zajímavé je ze dost poznatků v akvaristice je z obyčejné praxe - píšu praxe ne testovani. (tak jak v minulém prizpevku)....prostě si na to lidi takto zvyklí a mysli si ze takto to je zrovna spravne) a jakakoliv odchylka od zavedenych pravidel je spatne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.10.2016 08:24 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
A jak to testujes? Meris mnzstvi kysliku na vstupu a zaroven vystupu z filtru? (o tom uz tady kdysi nekdo psal, ze to online meril a ubytek kysliku nebyl meritelny) A jak meris mnozstvi bakterii ve filtru? Lze ocekavat jejich ubytek se zhorsujicimi se podminkami, tak presne mereni oxidu dusiku by to snad mohlo indikovat, ale vyroba takovych oxidu asi taky neni konstantni...
A nebo to proste jenom zpomalujes a az bude pruser, tak konstatujes, tohle uz je hranice? Jako s tou kozou, co ji chteli odnaucit zrat a kdyz chcipla hlady, tak rikali, ze kdyby to jeste den vydrzela, tak uz nemusela zrat nikdy.
Neumim si proste predstavit v domacich podminkach pokus, ktery by dokazal urcit optimalni rychlost proudeni filtrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 08:06 laKatos Re: slavko
slavko napsal:

Takže áno, prietok môže byť i vyšší, ale nemožno ho zvyšovať donekonečna. Spomínaných teoretických 5 cm/min vyzerá ako vhodná hodnota, pretože postupným zanášaním filtra sa znižuje jeho prierez, a teda rýchlosť toku stúpa, čím predídete prekročeniu maxima. Toľko teória, v praxi zistíte, až vyskúšate ;-)

Jen doplnim tak jak může být proudeni vyšší..... tak muze byt i nizsi. Troufnu si říct ze i rychlost proudeni 1cm za minutu je ještě ok. Zadny extremni ubytek kyslíku neni. (mám to práxi vyzkoušené a pomalým snižováním chci testovat co to snese a jít ještě niz).... (to jen abych vyvratil strašení o nedostatku kyslíku ve filtru)

Nesmíme zapomenout ze nejde jen o prutok/rychlost proudění filtrem ale taktéž o celkovou vzdalenost/délku tady tento parametr na stejný význam jako ona rychlost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 07:03 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Těhňajs
Pokiaľ viem, vo všeobecnosti všetci vychádzajú z informácií jedného autora (hamb. filter), že pri rýchlosti prúdenia nad 30cm/min dochádza k strhávaniu baktérií z povrchu filtračného materiálu (biomolitan). Pátral som, ale iný zdroj tejro informácie som nenašiel, len nekonečné opakovanie, takže ťažko potvrdiť max. rýchlosť.

Faktom ale je, že viaceré štúdie biologického čistenia odpadových vôd udávajú vhodný prietok v rozsahu min-max. Minimum je dané nutnosťou dodávať baktériám dusík a kyslík, a maximum spomínaným strhávaním, zárovaň však všetky udávajú závislosť maxima na danom konkrétnom filtračnom materiáli.

Takže áno, prietok môže byť i vyšší, ale nemožno ho zvyšovať donekonečna. Spomínaných teoretických 5 cm/min vyzerá ako vhodná hodnota, pretože postupným zanášaním filtra sa znižuje jeho prierez, a teda rýchlosť toku stúpa, čím predídete prekročeniu maxima. Toľko teória, v praxi zistíte, až vyskúšate ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 02:37 Těhňajs
Dobré ráno. Je dogma, že průtok prepadoveho filtru musí být 5 cm /min. Nebo může být i vyšší průtok?

Jaký typ filtrace je prepadovy filtr? anaerobní nebo aerobni?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 21:19 laKatos Re: Těhňajs
Fotka k příspěvku Ja to udělal jak to dělají reefari. Maji externi filtry a prepady daleko promyslenejsi nez my. A jsem nadmíru spokojený. Ta trubka/hadice co ma okolo sebe rudý prstenec je cca 5cm pod hladinou. Je tedy plně potopena a ta ma za úkol odvádět vodu do filtru (hlavní prutok). Aby ti netáhla moc musí mít kulovy ventil. Tím nastavis průtok tak aby ti hladina v akvariu mírně ale opravdu mírně stoupala.
druhá trubka/hadice (ta uzka/tenka) je v úrovni hladiny a ta právě pobírá tu mírně stoupající vodu. Prostě to v ni teče mikrocurckem. Stika tise po stěnách do filtru.
důvod proč to takto krom hluku je i .....
Kdyby se ti pricpala ta plne potopena trubka hladina se zvedne a ta tenčí ten případný zvýšený průtok pobere.
kdyby jsi měl jen jednu trubku (nikdy ji nevyladis aby mela stejny prutok jako ti dava pritok-tedy cerpadlo z filtru) tzn hladina by ti bud porad stoupala (coz je hloupost) nebo klesala. Kdyby klesala tak trubka nebude plně potopena bude dělat různé zvuky jako když vypouští umyvadlo. Začne to různé zvuky, blkat, splouchat atd.. Kdyby se pricpala jsi v haji pokud nemas spravne navoleny filtr (konkretne posledni komoru s cerpadlem). Zvedla by se ti hladina v akvariu a přeteče ti voda vrchem.
Ano existují systémy proti hluku jak jsem ji u psal durso atd ale to nemá takové výhody jako dvoj-odtok. Tedy hlavni a bezpečnostní neboli potopena a stirava.

Na fotce to moc není vidět ale snad to pochopils. Kdyby něco pis rád pomuzu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 19:22 laKatos Re: Těhňajs
vzorec je trosku slozitejsi...musis mi napsat jake DN trubky budes pouzivat.. pak jake fitingy (kolena atd) ... kazda takova soucastka ma od vyrobce koeficient a ten se do vzorce musi zadat.
nic jednoduzsiho neni nez si vzit stare vedro do dna udelej diru o prumeru 20mm na to napoj hadici o tom prumeru a uvidis ze ti to vytece takovou rychlosti ze se nebudes divit... chytne to TAH.

mmt vyfotim tu stiraci... je to proti hluku.. kdyz budes mit jen jednu trubku odpadni z akvaria do filtru bude to delat hluk. nebo muzes pouzit durso
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 19:09 Těhňajs Re: laKatos
A co myslíš tou stírací?
Neznáš nějaký vzorec pro průtok prepadovy u trubkou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 18:37 laKatos Re: Těhňajs
na 1200l/h realnych
ti bude v pohode stacit...
25mm prumer ta zatopena. pro klid duse si dej treba 32mm
a stiraci bych dal taky 20mm..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 18:22 Těhňajs Re: laKatos
Dve
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 18:19 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
To vím ale je to dlouhodobě vyzkoušené. Dřív jsem je lepil dneska jsou na gumu a jde je lépe vyndat když k nim není zrovna dobrý přístup. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 18:14 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Těhňajs
Mám ho v přepadovém filtru vedle akvária takže žádný velký úbytek tam nebude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 18:02 laKatos Re: Těhňajs
chci se te zeptat .. z prepadu budes mit jednu nebo dve trubky ( zatopenou a druhou jen stiraci) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 17:42 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
Tohle potrubi se vyrabi i v prumeru 32mm, akorat se to moc nevi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 17:40 Těhňajs Re: vaaclav
Ale určitě existuje nějaký výpočet. A jak píšeš čerpadlo 1200 l/hod. To je reálný průtok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 17:35 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Těhňajs
Já to dělám z klasické odpadní trubky 40mm čerpadlo 1200 l/h to zvládne z přehledem. triker.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 17:24 Těhňajs
Jak nadimenzovat potrubí do prepadoveho filtru. Existuje nějaký vzorec? Jaká je rychlost proudění vody ve svislém potrubí.
Poraďte mi prosím někdo. V tomto se nějak ztrácím.
Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2016 19:59 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Tak to samozrejme gratulace!
Nicmene predimenzovany filtr na to nema vliv, ten nicemu neuskodi,akorat je zbytecny. Jsem zvedavy,jestli se to vykuli a rozplave v neupravene vode. Trou se mi pravidelne espejky a tento tyden jsem namichal vodu 50 mikro namisto 25 jako obvykle a z 80 jiker se vykulilo sotva 60 a z tech 60ti larev uz dneska bylo videt pulku chciplou na dne. Tak jsem zvedav jestli tercaci uz jsou tak zblbli ze jim bezna voda (i kdyz ta nase je supermekka) nevadi. Nicmene kostka 50 cm na treti,nejaky kuzel a osmoza to jisti a bude z tebe chovatel ano

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3963x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13375-prepadovy-filtr