Přepadový filtr
ano filtr presneji 130 litru (hruby objem) na 600 je vetsi ale ubrat se da vzdy zato pridat pote uz vetsinou nejde..... pripadne prostor (jednotlive misto mezi prepazkami) se da vyuzit i jinak. (raselina, topeni, sondy, rozplavavacka pro poter (maji tam pritmi pomaly ale staly prisun vody stejeny jako je v akvariu).
Nelibi se mi viditelna technika v akvariu
No a při dnešní pozorování akvaria toto. (Viz foto)... věřím ze kdyby tak velký filtr byl zbytečný tak při mé osadce spolecenskeho akvaria 150 teter, 40 sterbaku a 6 tercovcu by ty kuličky co hlidaji nikdy nebyly.
tímto se i zároveň chlubim
Psal jsem, ze pokud neni clovek limitovan prostorem. Pak ti to nebude lito,protoze si o to udelas vetsi akva,za stejne penize. Rovnez pro akva cca 600l mi prijde 100l pro vnitrni filtr lehce predimenzovano,ale to je na vkusu kazdeho soudruha.
Co se tyce usetrenych wattu,nemam moc pochopeni pro to,aby moje penize dostaval CEZ,radeji si dam jednou rocne jednoho poradneho stejka navic,ale i to je individuelni.
v poradku pokud pocitas na minus prvni a je to jak si predstavujes nic proti gustu... ..... me by osobne bylo lito prijit o 100 litru objemu v akvariu... proto jsem udelal externi prepadovy a vubec me netlaci ze mi zere cerpadlo 10w/h. mamisto toho mam dobry tarif elektriny u dodavatele (vytapeni a jine u akvaria mam na na levny tarif/nocni proud
). a tady tim se da celkem fest usetrit. tady se bavime o par watech ale u svetel se da usetrit daleko vice watiku ale tomuto tematu uz se vyhybam...
Ja sem to cerpadlo kupoval s tim,ze nahoru vytlaci cca 150l a jsem s nim spokojen. Opravdu jsem necekal onech 1200l.Pokud by vsak nebyl rozdil hladin,stacilo by mi cerpadlo cca 6w namisto 18w. Co se tyce rychlosti proudeni vody ve filtru, i ja jsem v teto rovine teoreticky vzdelan, ovsem pocitam prutok na 5-7cm krat minuta na minus prvni
ja doufam ze vsichni akvaristi maji dobrou pojistku domacnosti i bytu (obe jsou dulezite) na vytopení. Nevidim na tom nic sloziteho............ ja tento system nemam.... .jen jsem psal ze tato moznost je!
kazdopadne stojim si za tim ze nasavani do externiho/biologickeho filtru by ke mne memolo do baraku
Mě se to už párkrát stalo, on se přítok nikdy neucpe uplně a u čerpadla se dělá přepážka aby ti nateklo do akvária jenom tolik vody aby nepřeteklo.
Proč to dělat složitě když to jde jednoduše. Doufám že máš dobrou pojistku proti vytopení.
Jak obracene? Jako sani u dna a pritok u hladiny? Nevím jak bych zebezpecil možné pricpani.
mrkni po jinem cerpadle... EHEIM 1048... ...
a prosim muzes mi rict proc potrebujes u externaku prutok 1200l/h? (tech 120 staci na hoooodne velke akvarium tedy i filtr) ja si stale myslim ze externaky slouzi jako biologicky filtr kde je pozadavony prutok idealne tech 5 cm za minutu a tvrdi to tu spousta lidi.... (pry se pri vyssim prutoby ty bakterie strhnou). pokud bychom tuto hodnotu chteli zachovat musis mit filtr o ploše 80x50cm...a hloubku/mysleno delku kterou voda protece uz zalezi na uzivateli.... a to je fakt sila...
spatne jsem to napsal nebo ty spatne pochopil...... to privzdusneni by bylo v urovni hladiny a nikam by nevedlo (takova tryska).... pokud by ceradlo klasicky pracovalo z toho prizdusneni by mirne tekla voda proste by mirne cerila hladinu (coz je prospesne) . Pokud by vypadla elektrina tak pres prepad i odvzdusneni ti mirne upadne hladina a az bude ona tryska nad hladinou tak se ti zavzdusni...
Tedy z te rozbocky mas zavzdusneni a druha vetev pujde az ke dnu. A tady nemusis zaden talk prekonavat (pouze treni-odpor).
Ono to cerpadlo je prave asi kamen urazu,mi 18w atman vytlaci pri rozdilu hladin 80 cm cca 140l za hodinu.Pritom by naprimo mel davat 1200l. Toto je pro me osobne duvod proc me dalsi akvaria maji a budou mit filtr vzdy vnitrni, zamaskovany za prepazkou a nebo rovnou hambursky. Pokud tedy neni problem s prostorem pro samotne akvarium,prijde mi lepsi udelat akva vetsi o objem toho filtru,cena za litr akva je stejna jestli je to za dve nebo jedno vetsi. Rovnez odpadaji bezpecnostni rizika.
To je sice pravda ale pod akváriem bude muset být dost silné čerpadlo a aby si nemusel mít to přivdušnění až u stropu protože čerpadlo bude muset přetlačit jak rozdíl hladin tak celý sloupec vody v akváriu . Zdá se mě to dost nepraktické a nevím proč to neudělat obráceně.
Nechci se přít ale trubku/hadici od vytlacneho cerpadla mít potopenou v akvariu můžeš klidne až ke dnu. Staci ji u hladiny rozdvojit (u te hladiny bude mít rozdvojeni a malý průměr z odbočení je na zavzdusneni. V případě výpadku ti zavzdusni tuto hadici a zámezí tím zpetny chod do filtru.
nebo by toto taky mohl resit zpetny ventil.
Úprava.... tehnajs byl jsi rychlejsi
Mužů. Proc bych nemohl? Kdyz ji privzdusnim. Tak muze byt i u dna
Nevím jestli se koukáme oba na to samé, jsou tam všechna možná řešení. To tvoje samozřejmě ne protože nemůžeš mít potopenou rouru od čerpadla.
Není problém udělat prepadovy tedy externí filtr s řádným prutokem (ja mám prepad udělaný z 63mm trubky a když ji otevřu mel bys vidět jak rychle hladina akvaria klesne (dve vteriny a je hladina o par cm vize)- pak uz je jen otazkou zvoleni dost silneho cerpadla ve filtru aby tu vodu opet vytlacila nahoru) ale pak mi ta pointa externaku mizí. Ten external ma být právě pomaluprutocny. tzn průtok 2-5 cm za minutu ideal. Me trvá něco přes třičtvrtě hodiny než mi proteče filtrem voda zkrz filtr tzn přes veškerý biomolktan-tm10-tm20,tm30. Celkovou délku filtracni hmoty mám 90cm, a plochu cca 30x30cm
Hamburský filtr a silné čerpadlo je dobré řešení, taky o tom uvažuju. Každopádně udělat přepadový filtr s pořádným průtokem je problém, tak se většinou člověk tomu druhému čerpadlu nevyhne. Momentálně používám kromě externího klasický vnitřní filtr.
To je problém prepadovych filtru. Řeší vesmes sběr z hladiny (horní části akvaria) ale strašně se zapomíná ze nejvíce bordelu se drží u dna. Ano da se to resit i privodni trubkou a sbiras vodu i u dna ale.....Na druhou stranu ja bych osobne nechtěl aby mi do externího filtru šel nějaký mechanický mysli hruby bordel. External mi ma sloužit především jako biologický čistička.
Ja to mám vyřešené takto... (
rybicky.net/fotogalerie.php… )
Mám klasický prepad a výtok z externiho filtru (120l/h) mám násmerovaný k vnitřnímu cerpadlu. To fici na 3000l/h a nasava v rohu akvaria přes plat biomolitanu (takový hambursky filtr) a výtok mám na druhé straně akvaria. Na dně nemam ani kousek bordelu (jednostranna cirkulace). Nemusis resit toceni (cirkulaci)
Pěkný odkaz. Neřeším princip fungováni. Řeším umístěni přívodu vody z filtru do akvária. Když je odtok na hladině, tak by přítok měl být u dna, aby se točilo celé akvárium?
0 11.10.2016 15:59 Těhňajs – přepad - přívod vody
Dobrý den,
Mohl by mi prosím někdo kdo ma přepad do filtru v akvárku říci, jak ma vyřešený přívod vody z filtru aby se účinně filtrovalo cele akvárium. U normálního uzavřeného filtru to je jednoduché. Nasáváni u dna a vývod z filtru na hladině.
Děkuji za reakce.
Starší reakce
Je dost pravděpodobné, že polovinu filtru budeš mít jen jako další litry vody navíc (což se počítá k dobru). Ony ty breberky bakterie musí taky z něčeho žít.
Ale máš-li to akvárko, tak ho využij.
Ono nezáleží ani tak moc nad celkovou kapacitou filtru ale kolik je objem filtračních hmot. Může být filtr z olympijského bazénu a když jím bude voda jen protékat tak bude mít menší účinnost než 2le petka nacpaná bioakvacitem. Já pro nové akva 120*60*60 budu mít filtr 60*30*30. Je to málo nebo moc? Pro moje zkušenosti málo. Potřeboval bych akva o 15 cm vyšší aby bylo víc bioakvacitu. Nepotřebuji tak čisti filtr víc než 1x ročně a to jen tak aby se neřeklo.
Prave ze ja mam pod akcariem místo na 140 litru. Tak jsem si říkal, ze by to bylo dobre mít takový filtr, ale ted zas nevím, jestli to fakt neni zbytecne moc mít 140 litru filtr
Taky nad ním přemýšlím. Do akva cca 520 l čistého. A do mého rostlinami zamořeného uvažuji nad 50 l, víc určitě ne (možná méně).
0 25.10.2015 08:39 Těhňajs Dobrý den,
pročetl jsem toto vlákno, ale nenašel jsem to co sem hledal. Mám v plánu akvárium o objemu +- 500 litrů. Chtěl bych k němu externí přepadový filtr umístěný pod akváriem. Chtěl bych se zeptat na velikost přepadového filtru, který by byl vhodný pro takto velké akvárium. Počítejme s tím, že v akváriu nebudou žádné extrémně velké ryby, ani nijak přerybněno.
Děkuji za reakce.
Starší reakce
Počítej s tím že každé filtrační médium trochu brzdí vodu a snižuje hladinu v komorách hlavně molitany. Já mám 4komorový přepadový filtr už více jak deset let a v něm dva biomolitany střední (PPI20). První a poslední komora je prázdná Jakmile je rozdíl hladiny asi 5cm tak první molitan čistím což je asi interval 3 měsíce. Skoro 100 litrový filtr je sice hezká věc (každý litr vody navíc se hodí) ale taky ne moc praktická. Počítej s tím že ho občas musíš i vyčistit a to bude problém. Pokud ho budeš mít v úrovni akvária počítej s tím že kdyby se ti částečně nebo úplně ucpal přívod vody, musí ti čerpadlo přečerpat jen tolik vody kolik se ti vejde do akvária aby nepřeteklo.
Koukni na mojí prezentaci, přepady mám dva, v každém rohu ,
jedna trubka 32 mm saje ode dna a druhá 32 mm z hladiny , jsou spojeny na průměr 50 mm .Tento průtok stačí na čerpadlo 1000 l/hod.
Mám v plánu filtr umístit za aq tak by měl mít rozměr 120*50*16. 16cm je šířka, víc se mi za aq na stolek nevejde. Těch komor tam teda na tu délku bude 12 s tím že první a poslední bude volná. V první volno na přítok pak ve dvou láva na hrubé nečistoty v dalších bioakvacit různých hrubostí a v poslední čerpadlo a popřípadě topítko. Náplně můžou být různé s tím a dalšíma věcma můžou poradit zkušenější tohle je jen můj nápad jak bych to chtěl.
No a kolik jich tam uděláš? Myslím těch přepážek?
Filtr z toho určitě udělat lze, sám o tom přemýšlím. Dva přepady jsou podle mě zbytečný když bude dost dimenzovaný aby stíhal doplnit vodu co odčerpá čerpadlo tak bude stačit jeden a přepážky jsem měl v plánu 10cm od sebe protože jsem nenašel silější bioakvacit.
Starší reakce
Mám takový pocit, že se dopouštím minimálně přestupku tím, že zakládám nové téma, ale zkusím to. Již roce 2005, když jsem rušil moje (teď již předposlední) akvárium jsem byl velkým přívržencem jímek u sladkovodních akvárií. Když jsem před dvěma měsíci zakládal mojí současnou nádrž, nebylo ani na vteřinu pochyb o tom, že bude mít jímku. Když jsem v září pátral po tom, kdo v ČR jímky používá, došel jsem k nezvratnému závěru, že akorát slanečci (mariňáci). V sladké vodě se jímkám v ČR nějak moc nedaří. Chtěl bych se zeptat. Používáte někdo jímku ve sladkovodním akváriu? Máte nějaké zkušenosti? Názory?
Abych se podělil o moje zkušenosti a pohled na věc:
Na nově založené 450l nádrži mám 160l jímku. O filtraci se starají postupně, ponožka, 20cm hrubého molitanu a 10l Siporaxu. Siporax je dneska ve dvou komorách, ale asi se bude stěhovat všechen do jedné a ta druhá bude předělaná na fluiní medium (což znamená vyhodit Siporax, nasypat - v mém případě - Bio Motion, snížit hladinu v poslední komoře jímky, možná přidat vzduchování pod Bio Motion ... akce na 30 minut). V poslední komoře mé jímky jsou topná tělesa, hlavní cirkulační čerpadlo a malinké čerpadlo pro UV-C.
Z mého pohledu má jímka v jakémkoli akváriu následující přednosti:
- víc vody, v mém případě 450l nádrž má asi tak 350l vody, s jímkou jsem však zpět téměř na 450l v celém systému
- zjednodušená údržba, usazeniny ve filtru se dají snadno z jímky odsát, ničím není třeba hýbat, výměna vody probíhá v jímce, ktará je nízko a nehrozí, že proud vody hne něčím v hlavní nádrži (v mém případě trvá výměna 120l deset minut)
- přidávání čehokoliv do nádrže (přihnojování, úprava vody) se děje v jímce a ne přímo do vody k rybám
- minimální vybavení hlavní nádrže, jediné co v hlaní nádrži je: komora přepadu, návrat vody, toť vše, všechno ostatní v jímce, žádné hadice přes okraj nádrže
- nehybná hladina v hlavní nádrži bez nutnosti nějakého automatu na doplňování vody (jímka poskytuje tak 20l rezervu na odpar)
- prostor, prostor, prostor ... jímka poskytuje prostor pro bio filtraci a v podstatě lze snadno realizovat jakoukoli variantu (klasika, fluidní medium, sprcháč)
Nevýhody:
- tu hlavní já nepovažuji za nevýhodu, ale to se lidem těžko vysvětluje ... hlavní nádrž potřebuje děravé dno (minimálně dvě díry, ideál je ale tři, čtyři pro absolutní bezpečnost) na odtok a přívod vody (ano existují přepady přes hranu nádrže, ale z těch mám hrůzu ... asi bych neusnul)
- jímka se nedá udělat levně ... cenově si myslím, že jímka u nás vyjde na stejně jako lepší kanistry, na druhou stranu kanistry existují i levné, to s jímkou tak úplně nejde
Starší reakce
mam jeden vonkajsi ale objem 20 litrov filtracneho media a 160 litrov flitracneho media nemozes porovnavat a chcem to k ocelatom a tam treba nieco silne aj ked dufam ze rozmeri akva som navrhol spravne dlska 150 vyska 50 sirka 70
dufam ze im to bude dost a ze uz nik nebude mat namietky na malu nadrz a aj ten filter dufam ze bude frcat dobre
no pěknej odkaz, ale když jsem viděl tu cenu a námahu, není nějakej klasickej vnější lepší???
presne toto som mal na mysli
dal som vyrobit akva bez diery a uvazujem o niecom takom
Edit: nechce mi tu pridat foto proste szstem spojenych nadob ako som vyssie spominal aj ked ma to odradzda v tom ze to bude moc vydno
Taky sem o tom přemejšlel a vymyslel sem podobnej způsob jako v nádržce u hajzlíku, prostě při poklesu hladiny se ventil otevře a z další nádoby(samozřejmě vejš než aqa) se voda dopustí
neviem rozmyslal som ze to vyriesim na baze spojenych nadob
co jsem nad tim premyslel, tak by to melo jit udelat pomoci "starého" sifonu a pod tím hadičkou přes hranu. Jen by to vyžadovalo poměrně přesně vyladit výši hladiny
Prostě denně dolévat pár deci. Na tom mi to padlo.
vies preto sa pitam lebo neviem a chcem to neako vyriesit alebo sistemom spojenych nadob no neviem
na ten pruchod se prodavaji primo pruchodky, jedna z akvaristickych stranek byla pepinuv utes ci tak nejak, kde to meli. Jinak taky pruchodky prodavane k zahradnim bazenum. Jednu dobu jsem to planoval, ale prozatim jsem od toho upustil. Taky jsem byl varovan kdyz jsem se ruzne ptal ze prumer propadu je treba dobre spocitat, chtel jsem dat radsi vetsi... kdyz jsem nevedel jaky presne a to je prej taky spatne, ze to pak sploucha jak trubky od hajzliku
A o skle jsem slysel tvrzeni, ze vrtana dira ho oslabi, jako by bylo tenci o 2 mm. Jsou to spis takove ruzne neoverene informace.. kdy nekdo neco rikal
zakladam nove 550 litrove akva a chcem tam dat urobyt do dna dieru na prepadovy filter chcem sa opitat:
1. aku velku dieru by ste mi odporucili
2. kde je najvhodnejsie ju urobyt (viem ze v rohu ale ako daleko od zadnej a bocnej strany )
3.ako vyriesit prechod rurky cez sklo
dakujem velmi pekne za doporucene napady a triky
Starší reakce
uz jsem na to prisel dam na tu hadici co je v akvarku dam biomolitan a jeto
Voda, která vyteka z původního filtru se nasava z toho skleněného. Do skleněného se dostane funkcí spojených nádob z akva. Takže vznikne okruh: akva->skleneny filtr->původní filtr->akva atd... Podmínkou je spoj s dostatecne velkym prutokem(hadicí, trubkou) mezi akvem a sklenenym filtrem
no problem je ze z toho puvodniho filtru stale vyteka voda do akva jak tomu zabranit aby byl dostatecne zasoben ten novy???
A není lepší koupit čerpadlo, které by hnalo vodu s ex-filtru zpět?
Já bych to řešil tak, že na původní nasávání bych nasadil hadici(červená vlevo) a tu vedl do skleněného filtru. Vodu bych do skleněného filtru vedl tak, jak psal Václav.(obrázek je z bočního pohledu na akva)
Přidat reakci
1 ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3967x