Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy na rostlinách - savo

 

NápovědaFórum » Řasy » Zelené řasy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Řasy na rostlinách - savo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2021 20:08 R Muž Anthrax [4787] Re: nikkor
Ano, z darovaného zařaseného anubiasu jsem savem ruduchu úspěšně odstranil. Postupoval jsem podle Horáce www.horacovoakvarium.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2021 18:03 Muž nikkor [0] - Amerika – ruducha
Máte nějaké zkušennosti s použitám SAVA pro odstranění ruduchy z rostlin?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2017 14:27 Muž Zip [277] Re: prog
U mně jí způsobuje nedostatek fosforu. Když jsem měl podle měření PO4 dočasně nad 2mg/l, tak ze skla úplně zmizela :)
Teď jsem klesl k 1mg/l a už je zpět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2017 13:56 Muž prog [45] – přisedlá řasa
Jak se dá bojovat s přisedlou zelenou řasou, na starších listech a skle tvoří tečky o velikosti 1-2mm. Vyskytuje se v místech, kde je intenzita osvětlení už spíše slabá resp. dopadá rozptýlené venkovní světlo. Z jinými řasami nemám problémy, samozřejmě, pokud např. rotala dosáhne až k hladině těsně pod světlo, tak se na ní po čase objeví zelená řasa, ale to ji pak stačí dát do "čistírny" ke krevetkám.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2015 10:20 Muž koyack [87] Re: dudak
Kořeny už jsem jednou ostříhal, protože jsem "hnědovku" už zařasenou koupil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2015 09:52 Muž dudak [1885] Re: koyack
jestli je to jen na kořenech tak bych to neřešil savem a ty kořeny ustříhl, oni narostou nové
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2015 09:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: koyack
Hnedovka je dost tuha rostlina, odhadoval bych, ze snese vic nez mech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2015 09:28 Muž koyack [87] Re: Designer
A s řasami na kořenech "hnědovky" by to mohlo být podobné, jestli se nemýlím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2015 09:21 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: koyack
Presne tak a rovne dve minuty. Mozna je to uz moc dlouho, na hrane, treba by minuta zabrala taky, ted to ovsem nemam na cem zkusit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2015 09:11 Muž koyack [87] Re: Designer
Ten mech jste koupal také v poměru 1:20? A jak dlouho?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2015 08:10 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: dudak
Mech jsem jednou takhle v Savu koupal, neco malo ohnedlo, ale vzpamatoval se, zadne velke ztraty. Kdyz jsem to po case udelal stejne znovu, mech jsem znicil. Co bylo jinak, netusim, ale nekdy to s mechem muze byt loterie.

Pro Aforte:
Na rozsivku Savem? Vzdyt je to jedna z nejsnaze likvidovatelnych ras (ona to ale ani rasa neni). Jak neni cpavek, neni rozsivka. Problem bych hledal ve filtraci/nitrifikaci.

Pro RBeil:
Neni rozsivka jako rozsivka, nektere naopak nejlepe rostou na osvetlenych mistech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 20:50 Muž dudak [1885] Re: Aforte
rostliny to určitě vydrží, jen je potřeba najít si odpovídající čas, po jak dlouhou dobu je budeš louhovat. Třeba na Bucephalandry jsem používal 3:30min, ředění 1:20, zkus to na nějakém malém kousku s kratším časem a případně přidávej, abys našel tu správnou dobu. Johan v minulém nebo předminulém čísle E-akvárium popisoval použití sava i na mechy. Takže určitě to lze, jen nevím jestli ti to pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 16:14 Muž RBeil [174] Re: Aforte
Rozsivka se dělá z vysokého organického znečištění a i nedostatku osvětlení. Může vzít jednu, dvě rostlinky a na zkoušku je v tom savu vykoupat a dát je zpět do akva. do pár dnů by jsi měl poznat jestli to snesou nebo ne. Navíc pokud budeš vytahovat všechno rostlinstvo ze dna tak rozvíříš výkaly a kal ze dna, nasázíš to zpět tak si tim jenom uškodíš. Hledej příšinu proč se ti rozsivka dělá a bude to mnohem užitečnější než je koupat v savu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 16:08 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: RBeil
Rozsivka. Myslíš, že by to nevydržel ani staurogyne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 16:03 Muž RBeil [174] Re: Aforte
Ne jen že se zbavíš řas, ale i rostlin. Jinak se používá v koncentraci 1:20 (savo : voda. O jakou řasu se ti jedná ? Savem bys ju stejně nevyřešil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2015 18:27 Muž Aforte [533] - Rostliny
Lze se zbavit řas z rostlin staurogyne repens a micranthemum callichoreidnes "cuba" pomocí sava? V jaké koncetraci voda:savo? Děkuji. :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 20:53 Žena baletka [624] Re: barlu
Sundávala jsem ruduchu z anubiasů, krátká koupel v roztoku vody a sava, odhadem jedna lžíce až dvě na napůl napuštěný kuchyňský dřez. Rychle jsem omyla i kořeny. Poté důkladné opláchnutí čistou vodou. Jednou jsem zkusila něco podobného na jemnolisté rostliny - růžkatec a limnophilu. Nepřežily ani jedna. Obávám se, že bolbitis by dopadnul stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 19:45 Muž RBeil [174] Re: barlu
Řasu jsem sundával z Bacopa myriophylloides a z anubisu roztokem sava 1:40 a jsou krásně čisté bez řas. Ten roztok jsem nalil do vody se štěrkem kde mi pořád ve velkém rostla hnědá řasa. Ten roztok 1:40 (cca 0,5 l) jsem naředil asi 6l vody s 5 lžícemi soli a ten štěrk jsem v tom vypral, teď je krásně čistý, tak jak jsem ho koupil. palec
Když jsem měl hodně zelené a hnědé řasy na pozadí tak jsem vypustil tolik vody kolik jsem potřeboval a ty místa na pozadí jsem zatřel solí, tak jsem to nechal asi hodinu, potom jsem o5 akva napustil(tu sůl jsem spláchl voudou při nalévání protože ji stejně přidávám při výměně vody. Do druhého dne to krásně zmizelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 16:58 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: barlu
Na odstránenie riasy áno. Nanešťastie to asi neprežije ani bolbitis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 15:24 barlu
Dobrý den, lze na odstranění ruduchy z listů Bolbitisu použít ředěné Savo?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2010 18:16 Muž kortezhugo [983] Re: Bodlak
...kludne mozes celu aj s koreny...
...ja som pouzival ale "slabsi" roztok - vrchnak na 5-6 litrou vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2010 18:06 Muž Bodlak [21]
chtel bych se zeptat,moho do roztoku sava 1:20 polozit i koreny anubiasu???nebo ciste jen listy a koreny nesmim? jde mi o to jak to tam polozit :-) diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 17:54 R Muž romant [27987] Re: HATED
Kkyž se ti nezměněj podmínky v akva, tak to savo budeš muset za nějakej čas použít znovu, ale nic proti týhle metodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 17:51 Muž Hannibalus [13] Re: HATED
jj obyčejné, řasa potom na listech zbělá a za cca 2 dny je pryč, tak se nelekej, že nezmizí hned po těch čtyřech minutách X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 17:49 Muž HATED [25] - CichlidyRe: Hannibalus
ja to teda vyskusam staci obycajne savo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   15.03.2010 16:41 Muž Hannibalus [13] Re: HATED
zbavíš se toho když si namícháš roztok sava v poměru 1:20 s vodou a rostlinku v tom vykoupeš tak 4 min. a potom důkladně propláchnout(neboj anubias to v pohodě vydrží). Pokud ale máš špatné podmínky v akváriu, tak se ti po čase vytvoří znovu X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 15:40 R Muž romant [27987] Re: HATED
Já mám na anubiasech taky zelenou řasu, takovou tu přisedlou, takže ty listy jsou flekatý. Přisuzuju to tomu, že anubiasy jsoupomalu rostoucí rostliny a tahle řasa se prostě objevuje na kamenech, pozadí a třeba i listech rostlin. Nevím jak vypadá ta tvoje, ale podle mě je to normální, alespoň u mě. Svítím 0,3W/l, takže dost hrana, akva je 60cm vysoký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 15:27 Muž HATED [25] - Cichlidy – zelena riasa na listoch anubiasov -da sa toho zbavit ???
mam anubiasi a na listoch presnejsie ich okrajoch sa mi tvori zelena riasa da sa toho ybavit svietit svietim malo a aj tak tam je

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2008 22:48 Žena petrys [107]
i já používám k odstranění zelené řasy savo, ale jen na anubiasech, na křehčích rostlinách např. echinodorus používám koncentraci sava s tím, že je tam nechám jen minutku dvě, jinak na většinu řas stačí mít v akva okružáčky, po jejich nasazení již s řasou nemám absolutně žádné problémy, ruducha zmizela se snížením proudu ve vodě a o ostatní se postaraly okružáci, jinak pokud se bojíte, že se vám přemnoží, tak pokud má akva správné podmínky, tak k tomu nedojde, navíc okružáci nepožírají jen řasy, ale i odumřelé listy, což je taky velmi výhodné

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2007 23:46 Muž georged [44] - ŽivorodkyRe: Silent
Na řasy také pomáhá snížení osvětlení(občas stačí ubrat třeba jen hodinu z osvětlení).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2007 17:09 R Muž Silent [5949] Re: Silent
To je nedostatkem vápníku v potravě. Stačí jim občas přidat vaječný skořápky nebo sepiovou kost. rybám to nijak neublíží. potlesk
Zkus teda častější výměnu vody. Je důležitý vzít řasám živiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2007 15:37 Žena petrys [107] Re: georged
ampuláriím se u mě nikdy nedařilo, vždycky se jim děravěli ulity :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2007 14:01 Muž georged [44] - ŽivorodkyRe: petrys
Přidej ampulárky(na každých 30L cca 1 ampulárku) a máš pokoj(jen až to sežerou budeš muset občas dokrmit i ampulárky :-D)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2007 13:05 R Muž Silent [5949] Re: petrys
Nadměrný růst řas nemá na svědomí jen světlo, ale hlavně vysoký hladiny dusičnanů a fosfátů. Upřímně
nemá cenu kupovat drahý testy. Lepší je častěji měnit vodu. Docela dobře pomáhá TETRA EASY BALANCE.
Měl jsem stejný problém a tohle se jako pomoc osvědčilo, ale jak říkám, lepší je častá výměna vody a dostatek rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2007 08:13 petrys Re: filipsi
chtěla jsem to zkusit a rostlinám se začlo dařit lépe, jenže akva mám kousek od okna a dopadá na něj tudíž denní světlo, takže se tam dělaj ty řasy, jediný co sem kdy měřila bylo ph a nitrit test, a vzhledem k tomu, že ph sem moc často nemusela měřit, byly to vyhozený peníze...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 22:03 Muž filipsi [1295] Re: petrys
Jak muzes zacit davkovat co2 bez zmereni vody ?? Co te k tomu vede? Primerene, primerene, vraz tam kopu vajec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:37 Žena petrys [107] Re: filipsi
já nepřidávám hnojivo, o to se postarají rybky, ale myslím, že když je tam tolik rybek, že vyprodukují dostatek CO2, jinak parametry neměřím, jen občas nitrit test
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:34 Muž filipsi [1295] Re: petrys
A jake mas parametry vody, proc si usoudila, ze co2 pridavat potrebujes? Ja myslim, ze ne, pokud mas normalni vodu. Nemas nic, co by trhalo rekordy v rustu. Takze vzhledem k poctu ryb a rostlinam nehnojit a pravdepodobne neceockovat, pokud je ve vode samo o sobe rozume co2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:26 Žena petrys [107] Re: filipsi
no a co s tím CO2? asi bych ho měla načas odpojit co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:24 Muž filipsi [1295] Re: petrys
Ja bych ji nijak neodstranoval. Maximalne biologicky (snecci, krevetky, ryby). Libi se mi, kdyz neprekroci miru. No a sirit se ti nijak nebude. Teda vlastne bude, ale ne proto, ze bys pravidelne nemyla pozadi v savu.
(me se ted rozsirila skoro nad miru, ale neztracim hlavu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:15 Žena petrys [107] Re: Štěpán
no upřímně řečeno, mě se tam docela taky líbí víc, než to černé pozadí, ale když ji tam nechám, nebude se zase přenášet na rostliny? ono z anubiasů jí dostanu hravě, ale odstraňovat jí z nich každý měsíc se mi nechce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:13 Štěpán Re: petrys
Řasa z toho hnusného nepřirozeného plastového pozadí udělá něco mnohem přívětivějšího - zeleného a přírodního! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:08 Žena petrys [107] – zelená řasa na pozadí-savo?
Ahoj, na pozadí a listech anubiasů se mi tvoří zelená řasa, asi štětičková, pokrývá celé pozadí a kompletně listy anubiasů-připomíná trochu mech, tím jak to všechno porostla, co jsem zvýšila osvětlení, tak na nejvíce osvětlených místech se ta potvora začla protdlužovat, je asi tak několik mm dlouhá(1-3mm). V akva mám teď dost rostlinek, mám tam i otocincly, ale jí se furt daří. Až budu čistit akva, chci pozadí postříkat nízkou koncentrací vody a sava-zhruba 1:20-nemůže to poškodit spáry-silikon? Nerada bych, aby mi pak akva začalo téci.
Jo a taky dávkuji CO2, ale myslím, že vzhledem k tomu, že tam mám asi 31rybek na 112l(dobudoucna jich pár uberu), tak asi není třeba CO2 dávkovat-co myslíte?
Děkuji za odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2006 20:32 vlada Re: klara155
Neboj, to se občas stane i dobrým chovatelům ,
ale přeci jen bys to měla prověřit, pokud budou chcipat i další, asi něco nebude v pořádku. Změř si pH, jestli se nějak rapidně nezměnilo, prudká změna také mohla způsobit jejich smrt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2006 20:18 klara155 Re: Sid
Tak jsem to všechno pořádně vyčistila.Zkusila jsem to savo.Zatím vypadá vše OK.Tak uvidíme.Jen doufám,že to rybky vydržej.I s nimi stále bojuju.Minulý týden se mi narodilo několik plat. a třetí den mi přes noc všechno pochcípalo-i rodiče.Fakt nevím,kde jsem udělala chybu.Jsem hold špatný chvatel.Tak uvidíme.Měj se
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2006 18:35 Sid Re: vaclav
Děkuji, Václave, nejen za tu poslední větu. :-)
Já mám s likvidací ruduchy velmi podobné zkušenosti jako vy a Vláďa.
Snad si z toho všeho chudák Klára něco vybere...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2006 17:25 vaclav Re: vlada
Zkoušel jsem opravdu už kde co . Nepleší byly parmičky černopruhé zničili řasu totálně ale když vyrostly dal jsem je pryč v domnění že mam vyhráno ale nebyla to pravda. Jiné rybky už jsem nesehnal a tak jsem začal měnit podmínky v akváriu , nejdřív světlo potom písek, PH a uhličitanovou tvrdost, co2 z sifonových bombiček, pak jsem sehnal láhev s jehlovým ventilem, tříprocentní roztok kyseliny na změnu ph, různá hnojiva ,železo bioflor , při jeho koupi jsem si ale připadal že kupuji whisky a ne hnojivo pro kytky. Biofiltr a PMDD, ancistrusi , blekmoly. Napadené listy jsem otrhával nebo jsem rostliny na čas dával do jiného akvária, snížil jsem počet ryb a omezil živorodky , Vývod z filtru jsem upravil tak abych zamezil silnému proudu ale neomezil účinnost na výměnu obsahu nádrže za 1hodinu Ne že bych měl vyhráno , ale řasy jsou v přijatelných mezích. Proto se mi to s tím savem moc nelíbí. Tím ale nechci říct že to nejde, nebo že nemáte pravdu .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2006 17:17 vlada Re: vaclav
Savo jsem vyzkoušel taky, a řasa je prakticky pryč,jde o to tuto metodu použít současně se zaplevelením akvária - dodat hodně rychle rostoucích rostlin aby odebíraly z vody hodně živin, a řasa neměla šanci. Toto se mi již osvědčilo. Hnědá, štětičková řasa napadá hlavně aubiasy a rostliny s tužšími listy ("převážně", ne "jen").A to hlavně v akváriích s velkým množstvím dusíků a dusičnanů a málo zarostlém akváriu.
Další možnost je např. u anubiasu ostříhat všechny napadené listy, to jsem dělal dřív než tu kdysi napsal někdo o tom savu. je to také učinná metoda, ale pozor! Anubiasu trvá pak delší dobu než opět začne růst a prosperovat, proto v málo zarostlem akváriu by toto bylo jako vzdát se řase.A jsme opět u toho - biologický boj s řasou pomocí rostlin :-)
Určitě bych to nejdříve zkusil takto, já to dokázal , chce to trpělivost, a výsledek se dostaví. Pokud ne, nezbyde vám než sáhnout po tvrdé chemii , neboli přípravkům které obsahují algicidy (látka (myslím že hormon) který zabranuje vzniku rasy a ničí ji, v dobře zarostlém akváriu ho vytvářejí sami rostliny v menším množství).
Ale chemie je určitě ta předposlední možnost, kterou bych zkusil. V přírodě to přece musí jít i bez chemie :-)
Ta poslední možnost je kompletní znovuzaložení a vydesinfikováníé celého akvária....Ale doufám, že tak daleko už dojít nebudete muset, a podaří se vám řasu zničit. Mnoho štěstí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.06.2006 16:05 Sid Re: vaclav
Zkuste si ještě párkrát přečíst, co jste napsal vy a co jsem napsal já. Je to klasické "Já o voze, ty o koze"!
Už jsem vám dal za pravdu, že opatření v boji proti řasám nelze zjednodušit na vykoupání anubiasů a dekorace v roztoku Sava. (Těch opatření musí být mnohem víc!)
Tak zkuste i vy uznat, že tato metoda může být účinnou k odstranění ruduchy z anubiasů a dekorací. Děkuji!

Momentálně považuji za důležitější vrátit se k podstatě - Klára by si měla především zjistit, jakou řasu ve svém akváriu pěstuje. Pak lze hledat řešení nápravy.

Abych vás uklidnil - "že bych vytrhal kytky z akvaria a máčel je pár minut a pak je sprchoval a sázel zpátky" ani já nepovažuji za nejlepší řešení. ;-) Ale jde-li bez problémů vyjmout anubias či dekoraci, pak je Savo vhodným řešením.
(S hypermanganem zkušenost nemám, proto nevím...)
Z písku bych ji odstraňoval mechanicky - větší kamínky ručně, menší odsátím.
A když už jste zkoušel ledacos, co vám přišlo jako nejúčinnější?

To MRP: "Lze to vsak pouzit je u rsotlin s tuhymi listy".
Souhlasím, odzkoušen tento postup mám ještě i u Microsoria.
P.S. Někde z textu vám vyplynulo, že se tu doporučuje Savo jako dlouhodobé řešení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2006 14:45 vaclav Re: Sid
Jestli mate v akvariu jenom dekoraci a anubiasi tak to asi ano, ale jestli ne tak mě řekněte jak ji dostanete třeba z písku , nedokážu si představi že bych vytrhal kytky z akvaria a máčel je pár minut a pak je sprchoval a sázel spátky to je něco tak stašnýho že by mně to vživotě nenapadlo . Už jsem zkoušel ledacos ale takhle drastickou metodu ještě ne.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 6400x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1328