Sociální chování ryb
Jsou tam ještě tři krunýřovci. Vzájemně si sebe nevšímají. Plánujeme pořídit ještě jeden druh ryb. Ten odstrakovaný kluk je menší než ty dva ostatní samci platy.
Jsou tam ještě nějaké jiné rybky v nádrži? Jestli ne, tak bych ještě nějaké dokoupil, ať není pozornost upřena jen na něho.
0 06.12.2019 14:50 Adéla – Alfa samec - plata korálová
Ahoj, minulý víkend jsme si na burze pořídili 6 plat korálových. Doma jsme zjistili, že jsou 3 kluci a 3 holky. Takže špatný poměr, jelikož mají být alespon 2 holky na 1 kluka. Během týdne si již rybky vytvořili hierarchii a bohužel jeden malý kluk se stále drží stranou, bojí se dojít na hladinu pro krmení, když všichni ostatní jedí a je vidět, že se bojí a alfa samec mu dává najevo, že se má držte stranou. Myslíte, že se tento problém časem vyřeší sám a zvyknou si na sebe? Máme 100 l akvarium. Děkuji za názory.
Starší reakce
Do detailu jsem situaci v sestřině akváriu nezkoumala, vím, že má akvárium 180 litrů.
===
Jinak po rozdělení se chování menšího samce v novém naprosto změnilo. Je k nepoznání aktivní, okamžitě pochopil, že ho nikdo neohrožuje, takže místo toho, aby seděl někde v koutku a tiše se bál, pohybuje se po celém akváriu a v klidu si hledá něco k snědku. Je to hezký pohled
Co se týká velkého samce, tak mám pocit, že menšího kolegu hledá, ale není to nijak usilovné. Prostě vypadá poněkud zmateně, že najednou nemá koho odhánět.
zelenakapusta napsala:...
Na druhou stranu, moje sestra má samce čichavce, který jakoby vyloženě chtěl být sám, protože zabil už tři samice, které mu tam přikoupila...
Záleží na tom, jestli to byly opravdu samice a jaké má sestra akva. Navíc je lepší přidat alespoň 2nové ryby. Případně to udělat po "cichlidářsku". Původního odlovit zvlášť nebo oddělit a až si nováčci zvyknou, pustit je k sobě.
Tak už jsou rozdělení
Malého jsem dala do velkého akvária. Samozřejmě, že se stal na nějakou dobu středem pozornosti, protože přeci jenom má poněkud podobné zbarvení jako akary, ale ty rychle pochopily svůj omyl a momentálně se víc zajímají o jídlo, které dostaly.
I tetry krvavé se podívaly na nového kolegu, ale ty byly odehnány, tak si ho dál prostě nevšímají
Zatím to vypadá dobře. Sám čichavec si teď hledá něco na zub, protože najednou zjistil, že ho od jídla nikdo neodhání
Magoři se občas vyskytnou, no. Zlatí bývají ze všech barevných variant tohohle druhu nejmírnější, ale holt výjimka se najde.
Tak je nech zatím samotné a uvidíš, jak to půjde. Za každou cenu bych to zase nehrotila.
V každém případě by to chlapci museli o samotě vydržet do jara, protože je už fakt chladno a nevezmu si na svědomí v takových teplotách chodit s rybkami v batohu.
Na druhou stranu, moje sestra má samce čichavce, který jakoby vyloženě chtěl být sám, protože zabil už tři samice, které mu tam přikoupila.
Pro Jirku:
V obchodě se ti chudáci ocitli proto, že je někdo nechtěl, zůstávali tam, protože je z místních opět nikdo nechtěl - v obchodě se to docela otáčí - a posílat si je poštou si prostě nelajznu. Tohle sem ale už nepatří.
Myslím, že o samotě být můžou. Přirozené to úplně není, ale nejsou to hejnovky, takže vyloženě strádat asi nebudou. Když už bys pořizovala ty samice, měly by být ke každému samci raději dvě než jen jedna, aby se nesoustředil jen na tu jednu. Důležité je, aby se samice měly kam ukrýt a to u tebe mají.
Nebylo by lepší najít někoho, kdo jich má víc a komu by se pěkné kusy hodily?
Ryba se dá v pohodě poslat poštou. Já tento týden poslal dunajské gupky z Bratislavy do Frenštátu a došly za dva dny bez úhony.
No já je měla v úmyslu nechat si je na dožití, ale pak jsem se podívala, že to dožití by mohlo být ještě hezkých pár let, pokud se jim bude dařit.
Do velkého akvária bych chtěla dát toho menšího když si ten větší už tak uzurpuje prostor menšího akvária.
Jeden samec do akvária je pohoda, ale zvládnou být o samotě? Tedy bez samic svého druhu?
A jestli jim bude smutno, dá se vůbec malá samička dát do společnosti samce, který má 10 cm?
Kdyby to neklapalo, tak má toho menšího kam přeložit, to je velká výhoda. Ale akvárko je slušně zarostlé, tak snad nebude ten větší až takový magor, aby si ho chtěl přivlastnit celé.
Samec si vymezí svůj kout, ideálně zarostlý a ten si bude hlídat.
U mě jo, ale přesnější je dole a ve střední části.
Taky by se to dalo udělat tak, že nejdříve dáš do dvoustovky toho slabšího a až si zvykne, přidat momentálně dominatnějšího.
Tak to je vysledované a popsané u nás bezpočtukrát...
Ano! stojí to za pokus, ale nemusí vyjít...
zelenakapusta napsala: Ale měla bych tam dát asi jen toho jednoho, že jo? Mám totiž obavy, že ten velký by ve svých návycích pokračoval i ve velkém akváriu.
Zvětší se útěková vzdálenost, ale myslím, že to velký vliv mít nebude... po pár měsících se na boku slabšího objeví skvrna, která se posléze změní v otevřenou ránu... dva samci to není dobře...
Vlasto hnědé akary se teda u dna fakt nedrží programově...
Čichavci nejsou cichlidy, obvykle nebývají agresivní vůči jiným druhům ryb. Samci si ale mezi sebou vyjasňují pozice přesně tak, jak popisuješ. Ve velkém akváriu by si prostor rozdělili, já jsem kdysi měla zcela jasně levého samce a pravého samce.
Takže je odděl a případně můžeš uvažovat o pořízení samic ke každému. Nebo je dej do té dvoustovky oba, tam se porovnají.
Nejsem si jistý, jestli je dobrý nápad je dělit. Pak totiž může ten silnější začít hledat jiný objekt na agresi.
Myslím, že Konrad Lorenz popisoval u cichlid, že samec může zabít samici, pokud je s ní sám a nemá nikoho jiného, koho by zaháněl.
P.S. A ještě i ten druhý by se jinde stal dominantní a mohl by se začít projevovat vůči jiným rybám.
Ale měla bych tam dát asi jen toho jednoho, že jo? Mám totiž obavy, že ten velký by ve svých návycích pokračoval i ve velkém akváriu.
Akary se drží spíše u dna a čichavci u hladiny. Dle mého by mělo být soužití bez problémů.
Ahoj všem,
nedávno jsem si do menšího akvária pořídila dva krásné samce čichavce zlatého. Když jsem se na ně chodila koukat do zverimexu, byli tam naprosto apatičtí ve třiceti litrech.
Dnes se už jejich chování změnilo a vytvořila se mezi nimi hierarchie, velký vyžaduje, aby mu menší samec šel z cesty. Vyloženě ho netýrá, to ne, ale ani k němu není nijak milý což je přirozené. K vyšší agresivitě nedochází, protože jsou tam (112 litrů) jen oni, samice žádná.
To bylo úvodem.
Moje otázka je taková, jestli by nebylo lepší jednoho ze samců přelovit do velkého akvária? Takhle mají aspoň jeden druhého, ale pak by byl každý sám. Jaká varianta je lepší?
Upozorňuji, že jsem vůbec neměla původně v plánu čichavce mít, ale nedokázala jsem tak krásné rybky nechat mučit v maličkém prodejním akváriu.
Dvoustovka by pro ně byla lepší, to je jasné, ale tam jsou 4 akary hnědé a nejsem si jistá, jestli by to dělalo dobrotu.
Starší reakce
Pokud je to samec, pak je chování normální.
Zdravim, nemozem vytvorit novu temu tak to dam sem.
Mam problem s Tetrou Kralovskov "super blue". Drzi si svoje teritorium v rohu akvaria. Nechce tam pustit ziadnu rybku. Podla popisu by to mala byt kludna rybka ale neviem. Mam ich v poste 7 kusov + cca do 20 neoniek. Vsetky su kludne az ta nu jednu ktora "stresuje" ostatne rybky. Moze byt v niecom problem ?
Starší reakce
Moc pěkný souboje i video se mi líbí jen ten zvuk to trochu kazí.
Kapitola Etologie ryb, str. 132-150
Doporučil bych knihy Konrada Lorenze, zakladatele vědního oboru etologie a k tomu ještě knihu "Ryba v nás" od objevitele fosiního Tiktaalika, prvohorní "přechodné formy" mezi rybami a obojživelníky (z hlavy si teď bohužel jméno autora nevzpomenu).
Na dlouho se tím prokousat, ty poznatky ale stojí za to
Podla mna su sikovne vsetky, hlavne ked ide o jedlo
Hlúpa ryba dlho neprezije...
0 12.12.2015 09:08 Jindras – Inteligence akvarijních ryb
Zdravím,hledal jsem nějaké příspěvky na toto téma,nic jsem nenašel. Jaké kdo máte zkušenosti s inteligencí našich mokrých miláčků?? Zajímalo by mne,co si myslíte o inteligenci rybek???Co poznají,jak se chovají,atd.
Které druhy jsou chytré a které ne??
Starší reakce
Ono příkladů je víc, v Praze se dá pozorovat v obou botankách. Na Slupi, kde probíhá v zaří výstava, se jedná o bazén, teda pokut není celý zarostlý.
Nebo i ve Fata Morgáně. Fotka je z loňska před půšvihem s prasklou stěnou jezírka.
Jak se říká, že vše zlé je k něčemu dobré, mohli pracovníci odlovit "darované" citroňáky, kteří se tam opravdu nehodili a hrozilo stejné přemnožení jako Na Slupi.
Fata Morgána - jak by to asi dopadlo při přemnožení citroňáků.
a jsou dobře krmený
ale hlavně ten prostor. taky sem tam byl už 2x
krásný příklad toho, že když mají ty ryby dost místa, tak je ta snášenlivost a agresivita úplně někde jinde
taky jsem tam byl
...jakmile si samec dovede mladé do středu akvárka, tak vlastně celá plocha akvária bude moc blízko mladým a bude to kosit hlava nehlava,...
Myslím, že ten prostor okolo hraje velkou roli. Příklad:
Akvárko 200x60x60 a pár vytřených citroňáků + další úměrné zarybnění. Rodiče vystartují i na rybu na druhé straně akvária(cca 1,5metru).
V Obřím akvárium v Hradci nechal pár citroňáků přiblížit např. velké Heros severus na půl metru bez přímého ataku.
PS Nejdemi stáhnout video, tak alespoň ilustrační foto.
...totéž se děje i v přímo nejideálnější péči, bohužel ale je to pořád jen v zajetí rozměru nádrže...
Takže mám pravdu, stačí jedna věc špatně a je zle.
Já jen čekal, že se objeví zase nějaký chytrolín, který bude dít, že s takovými stavy problém nemá
Já to nebudu, zkoušel jsem to se salvinkami dvakrát. Ale neboj, určitě se najde a dá nám to sežrat.
Nikoliv hochu...totéž se děje i v přímo nejideálnější péči, bohužel ale je to pořád jen v zajetí rozměru nádrže...
...Já jen čekal, že se objeví zase nějaký chytrolín, který bude dít, že s takovými stavy problém nemá...
Přesně tak, všechno souvisí se vším. Metr široké a hluboké akvárko bude mít zase ten problém, že jakmile si samec dovede mladé do středu akvárka, tak vlastně celá plocha akvária bude moc blízko mladým a bude to kosit hlava nehlava, skrýše neskrýše :( Vhodné uspořádání samozřejmě dokáže hodně usnadnit chov těchto problematických druhů, ale taky to nevyřeší úplně. Vhodná velikost akvária(ideálně předimenzovaná) a kvalitní voda by měla být základ (a to vlastně u všech ryb)
Přesně to si myslím i já, dožila se 7 let a když jsem jí musel utratit, tak byla v akváriu najednou děsná nuda, prostě jsem si na ní teď vzpoměl.
tak u mě to je naopak, samec si rvačkma testuje maminky a ta která ho pořádně dorve s tou se vytře
To vypadá, že si rvačkami testovala potenciální tatínky.
No jasně, to jenom pro ilustraci, jak se kolega ptal. Vytírala se pokaždý s jiným samcem a bylo v akváriu pořád rušno.
Možná se prala právě proto, že byla dobrá matka.
No jéje, měl jsem jednou drsnou samici, která měla soustavně roztřepený ploutve a potlučená byla téměř permanentně. Nedala si pokoj a vždycky začala nějakou šarvátku a potom dostala namlácíno. Byla to vzorná matka a poslal jsem od ní hodně ryb do světa.
0 12.07.2013 12:01 radim Taky se vám stává, že se v hejnu skalár najde nějaký agresor, který když začne řezat jednoho člena hejna, tak ho ti ostatní velice rázně usměrní? V horším případě se začnou mlátit všichni...
u jiných ryb jsem to ještě neviděl...
ale nejpodstatnější je ten rozměr, zvláště pak hloubka
Ono vše souvisí se vším. "Omezený prostor" se dá částečně nahradit skrýšemi, do kterých se vejde jen samička. Pak se dokáže v souboji vyrovnat i samci. Ryby nejsou blbci. Rozhodně bych je nedával do akvária 1m dlouhého, pokud nebude mít stejnou šířku.
Přeci jen mohou dorůst 15cm.
Hodně poučné byly články od RNDr. Jindřicha Nováka.
všechny ty faktory hrají roli, ale nejpodstatnější je ten rozměr, zvláště pak hloubka. rozmnožování těchto druhů je důraznější, ale v přírodě má samička kam prchnout, což v akváriu nemá. a díky malé hloubce se ani nemůžou honit dokolečka
... samci vraždí samice celkem běžně - T.aureus a C.salvini ...
Divně znějící věta, bohužel v lidské péči běžné z mnoha důvodů, např. malá nádrž, nevhodná voda, překrmování a díky velkochovatelům i sociální deprivace(odchov bez rodičů).
Zoidik napsal: Ramky mam od prosince loňského roku a mladé nebyly. Že by byly páry jsem taky nijak nepozoroval.
To je sedm měsíců a mladé nebyly...Při celkem běžné průměrné životnosti 1,5 roku bych to zase neviděl jako velký problém...Poněkud mne zaujaly spíš ty mečovky co z nějakého důvodu zakrněly ve dvou centimetrech...
Ale to s tím nesouvisí.
Loučení to fakt nebude, na to jsou ramky moc malé. U velkých cichlid jsem pocit frustrace z nastalého stavu zažil v případě úhynu samice C.festae. Ale to bylo spíš jako vyjádření pocitu "a už si nevrznu"
. Loučení jako takové, co známe třeba v případě přísně párových ptáků, jsem nezažil ani jednou, a to jsem vystřídal na 100 druhů velkých cichlid. Zajímavé je, že u dvou druhů, u nichž samci vraždí samice celkem běžně - T.aureus a C.salvini - pokud pár vodil mláďata, samci ihned přebírali roli samice, a nic neřešili. Néni, néni
.
Původně byly 4, teď zbyly 2. Byla u ní chvíli, teď se zase nkde prohání. Mečovky mam dvě, a mají cca 2 cm, z nějakého důvodu mi zakrněly. Počet ancíků taky nebude takový, jaký je v prezentaci uveden, ale jsou tam dva. Dlouho jsem ryby nepočítal, takže počty nemusí vždy souhlasit se skutečným stavem
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 2329x