Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sociální chování ryb

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Sociální chování ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 16:32 Adéla Re: afc1886
Jsou tam ještě tři krunýřovci. Vzájemně si sebe nevšímají. Plánujeme pořídit ještě jeden druh ryb. Ten odstrakovaný kluk je menší než ty dva ostatní samci platy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 15:36 R Muž afc1886 [14700] Re: Adéla
Jsou tam ještě nějaké jiné rybky v nádrži? Jestli ne, tak bych ještě nějaké dokoupil, ať není pozornost upřena jen na něho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 14:50 Adéla – Alfa samec - plata korálová
Ahoj, minulý víkend jsme si na burze pořídili 6 plat korálových. Doma jsme zjistili, že jsou 3 kluci a 3 holky. Takže špatný poměr, jelikož mají být alespon 2 holky na 1 kluka. Během týdne si již rybky vytvořili hierarchii a bohužel jeden malý kluk se stále drží stranou, bojí se dojít na hladinu pro krmení, když všichni ostatní jedí a je vidět, že se bojí a alfa samec mu dává najevo, že se má držte stranou. Myslíte, že se tento problém časem vyřeší sám a zvyknou si na sebe? Máme 100 l akvarium. Děkuji za názory.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 20:43 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: RAP
Do detailu jsem situaci v sestřině akváriu nezkoumala, vím, že má akvárium 180 litrů.
===

Jinak po rozdělení se chování menšího samce v novém naprosto změnilo. Je k nepoznání aktivní, okamžitě pochopil, že ho nikdo neohrožuje, takže místo toho, aby seděl někde v koutku a tiše se bál, pohybuje se po celém akváriu a v klidu si hledá něco k snědku. Je to hezký pohled :-)

Co se týká velkého samce, tak mám pocit, že menšího kolegu hledá, ale není to nijak usilovné. Prostě vypadá poněkud zmateně, že najednou nemá koho odhánět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.11.2019 20:33 Muž RAP [1555] Re: zelenakapusta
zelenakapusta napsala:...
Na druhou stranu, moje sestra má samce čichavce, který jakoby vyloženě chtěl být sám, protože zabil už tři samice, které mu tam přikoupila...

Záleží na tom, jestli to byly opravdu samice a jaké má sestra akva. Navíc je lepší přidat alespoň 2nové ryby. Případně to udělat po "cichlidářsku". Původního odlovit zvlášť nebo oddělit a až si nováčci zvyknou, pustit je k sobě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 18:52 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Kaira
Tak už jsou rozdělení :-)
Malého jsem dala do velkého akvária. Samozřejmě, že se stal na nějakou dobu středem pozornosti, protože přeci jenom má poněkud podobné zbarvení jako akary, ale ty rychle pochopily svůj omyl a momentálně se víc zajímají o jídlo, které dostaly.

I tetry krvavé se podívaly na nového kolegu, ale ty byly odehnány, tak si ho dál prostě nevšímají :-)
Zatím to vypadá dobře. Sám čichavec si teď hledá něco na zub, protože najednou zjistil, že ho od jídla nikdo neodhání :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.11.2019 18:48 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: zelenakapusta
Magoři se občas vyskytnou, no. Zlatí bývají ze všech barevných variant tohohle druhu nejmírnější, ale holt výjimka se najde.
Tak je nech zatím samotné a uvidíš, jak to půjde. Za každou cenu bych to zase nehrotila. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 18:28 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Kaira
V každém případě by to chlapci museli o samotě vydržet do jara, protože je už fakt chladno a nevezmu si na svědomí v takových teplotách chodit s rybkami v batohu.
Na druhou stranu, moje sestra má samce čichavce, který jakoby vyloženě chtěl být sám, protože zabil už tři samice, které mu tam přikoupila.

Pro Jirku:
V obchodě se ti chudáci ocitli proto, že je někdo nechtěl, zůstávali tam, protože je z místních opět nikdo nechtěl - v obchodě se to docela otáčí - a posílat si je poštou si prostě nelajznu. Tohle sem ale už nepatří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 14:06 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: zelenakapusta
Myslím, že o samotě být můžou. Přirozené to úplně není, ale nejsou to hejnovky, takže vyloženě strádat asi nebudou. Když už bys pořizovala ty samice, měly by být ke každému samci raději dvě než jen jedna, aby se nesoustředil jen na tu jednu. Důležité je, aby se samice měly kam ukrýt a to u tebe mají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 13:35 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: zelenakapusta
Nebylo by lepší najít někoho, kdo jich má víc a komu by se pěkné kusy hodily?
Ryba se dá v pohodě poslat poštou. Já tento týden poslal dunajské gupky z Bratislavy do Frenštátu a došly za dva dny bez úhony.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 12:56 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Kaira
No já je měla v úmyslu nechat si je na dožití, ale pak jsem se podívala, že to dožití by mohlo být ještě hezkých pár let, pokud se jim bude dařit.
Do velkého akvária bych chtěla dát toho menšího když si ten větší už tak uzurpuje prostor menšího akvária.

Jeden samec do akvária je pohoda, ale zvládnou být o samotě? Tedy bez samic svého druhu?
A jestli jim bude smutno, dá se vůbec malá samička dát do společnosti samce, který má 10 cm?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2019 12:41 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: LiborSprysl
Kdyby to neklapalo, tak má toho menšího kam přeložit, to je velká výhoda. Ale akvárko je slušně zarostlé, tak snad nebude ten větší až takový magor, aby si ho chtěl přivlastnit celé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2019 12:25 Muž RAP [1555] Re: JirkaŠčobák
Samec si vymezí svůj kout, ideálně zarostlý a ten si bude hlídat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.11.2019 12:23 Muž RAP [1555] Re: LiborSprysl
U mě jo, ale přesnější je dole a ve střední části.

Taky by se to dalo udělat tak, že nejdříve dáš do dvoustovky toho slabšího a až si zvykne, přidat momentálně dominatnějšího. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 12:16 Muž LiborSprysl [9015] Re: JirkaŠčobák
Tak to je vysledované a popsané u nás bezpočtukrát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 12:10 Muž LiborSprysl [9015] Re: Kaira
Ano! stojí to za pokus, ale nemusí vyjít... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 12:09 Muž LiborSprysl [9015] Re: zelenakapusta
zelenakapusta napsala: Ale měla bych tam dát asi jen toho jednoho, že jo? Mám totiž obavy, že ten velký by ve svých návycích pokračoval i ve velkém akváriu.
Zvětší se útěková vzdálenost, ale myslím, že to velký vliv mít nebude... po pár měsících se na boku slabšího objeví skvrna, která se posléze změní v otevřenou ránu... dva samci to není dobře...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 12:06 Muž LiborSprysl [9015] Re: RAP
Vlasto hnědé akary se teda u dna fakt nedrží programově...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   29.11.2019 10:45 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: zelenakapusta
Čichavci nejsou cichlidy, obvykle nebývají agresivní vůči jiným druhům ryb. Samci si ale mezi sebou vyjasňují pozice přesně tak, jak popisuješ. Ve velkém akváriu by si prostor rozdělili, já jsem kdysi měla zcela jasně levého samce a pravého samce. :-D Takže je odděl a případně můžeš uvažovat o pořízení samic ke každému. Nebo je dej do té dvoustovky oba, tam se porovnají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 10:29 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: zelenakapusta
Nejsem si jistý, jestli je dobrý nápad je dělit. Pak totiž může ten silnější začít hledat jiný objekt na agresi.
Myslím, že Konrad Lorenz popisoval u cichlid, že samec může zabít samici, pokud je s ní sám a nemá nikoho jiného, koho by zaháněl.

P.S. A ještě i ten druhý by se jinde stal dominantní a mohl by se začít projevovat vůči jiným rybám.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 10:14 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: RAP
Ale měla bych tam dát asi jen toho jednoho, že jo? Mám totiž obavy, že ten velký by ve svých návycích pokračoval i ve velkém akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.11.2019 10:05 Muž RAP [1555] Re: zelenakapusta
Akary se drží spíše u dna a čichavci u hladiny. Dle mého by mělo být soužití bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 09:33 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Dva samci čichavci v jednom akváriu
Ahoj všem,

nedávno jsem si do menšího akvária pořídila dva krásné samce čichavce zlatého. Když jsem se na ně chodila koukat do zverimexu, byli tam naprosto apatičtí ve třiceti litrech.
Dnes se už jejich chování změnilo a vytvořila se mezi nimi hierarchie, velký vyžaduje, aby mu menší samec šel z cesty. Vyloženě ho netýrá, to ne, ale ani k němu není nijak milý což je přirozené. K vyšší agresivitě nedochází, protože jsou tam (112 litrů) jen oni, samice žádná.

To bylo úvodem.
Moje otázka je taková, jestli by nebylo lepší jednoho ze samců přelovit do velkého akvária? Takhle mají aspoň jeden druhého, ale pak by byl každý sám. Jaká varianta je lepší?
Upozorňuji, že jsem vůbec neměla původně v plánu čichavce mít, ale nedokázala jsem tak krásné rybky nechat mučit v maličkém prodejním akváriu.
Dvoustovka by pro ně byla lepší, to je jasné, ale tam jsou 4 akary hnědé a nejsem si jistá, jestli by to dělalo dobrotu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2019 08:55 Muž RAP [1555] Re: TomasMi
Pokud je to samec, pak je chování normální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2019 12:55 Muž TomasMi [0] – Tetra Kralovska "Super Blue"
Zdravim, nemozem vytvorit novu temu tak to dam sem.
Mam problem s Tetrou Kralovskov "super blue". Drzi si svoje teritorium v rohu akvaria. Nechce tam pustit ziadnu rybku. Podla popisu by to mala byt kludna rybka ale neviem. Mam ich v poste 7 kusov + cca do 20 neoniek. Vsetky su kludne az ta nu jednu ktora "stresuje" ostatne rybky. Moze byt v niecom problem ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 14:07 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: Jindras
Moc pěkný souboje i video se mi líbí jen ten zvuk to trochu kazí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.12.2015 13:49 Muž rudolf [4681] Re: Jindras
Fotka k příspěvku Kapitola Etologie ryb, str. 132-150
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 12:37 Jindras Re: fajfmen
Boj samců Akar hnědých,je to parádní podívaná,takhle to je tak 4x denně. jindrakapr.rajce.idnes.cz/… hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.12.2015 21:13 Muž Felix [242] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: Jindras
Doporučil bych knihy Konrada Lorenze, zakladatele vědního oboru etologie a k tomu ještě knihu "Ryba v nás" od objevitele fosiního Tiktaalika, prvohorní "přechodné formy" mezi rybami a obojživelníky (z hlavy si teď bohužel jméno autora nevzpomenu).
Na dlouho se tím prokousat, ty poznatky ale stojí za to ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2015 11:11 Muž Vodnar [10] Re: Jindras
Podla mna su sikovne vsetky, hlavne ked ide o jedlo ano Hlúpa ryba dlho neprezije...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2015 09:08 Jindras – Inteligence akvarijních ryb
Zdravím,hledal jsem nějaké příspěvky na toto téma,nic jsem nenašel. Jaké kdo máte zkušenosti s inteligencí našich mokrých miláčků?? Zajímalo by mne,co si myslíte o inteligenci rybek???Co poznají,jak se chovají,atd. hop Které druhy jsou chytré a které ne?? potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 10:49 RAP Re: radim
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ono příkladů je víc, v Praze se dá pozorovat v obou botankách. Na Slupi, kde probíhá v zaří výstava, se jedná o bazén, teda pokut není celý zarostlý.

Nebo i ve Fata Morgáně. Fotka je z loňska před půšvihem s prasklou stěnou jezírka.
Jak se říká, že vše zlé je k něčemu dobré, mohli pracovníci odlovit "darované" citroňáky, kteří se tam opravdu nehodili a hrozilo stejné přemnožení jako Na Slupi.

Fata Morgána - jak by to asi dopadlo při přemnožení citroňáků.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 08:55 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: RAP
a jsou dobře krmený :-) ale hlavně ten prostor. taky sem tam byl už 2x
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 08:32 radim Re: RAP
krásný příklad toho, že když mají ty ryby dost místa, tak je ta snášenlivost a agresivita úplně někde jinde :-) taky jsem tam byl hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 22:34 RAP Re: Ičin
Fotka k příspěvku ...jakmile si samec dovede mladé do středu akvárka, tak vlastně celá plocha akvária bude moc blízko mladým a bude to kosit hlava nehlava,...
Myslím, že ten prostor okolo hraje velkou roli. Příklad:
Akvárko 200x60x60 a pár vytřených citroňáků + další úměrné zarybnění. Rodiče vystartují i na rybu na druhé straně akvária(cca 1,5metru).
V Obřím akvárium v Hradci nechal pár citroňáků přiblížit např. velké Heros severus na půl metru bez přímého ataku.
PS Nejdemi stáhnout video, tak alespoň ilustrační foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 22:23 RAP Re: LiborSprysl
...totéž se děje i v přímo nejideálnější péči, bohužel ale je to pořád jen v zajetí rozměru nádrže...
Takže mám pravdu, stačí jedna věc špatně a je zle. ;-)

Já jen čekal, že se objeví zase nějaký chytrolín, který bude dít, že s takovými stavy problém nemá
Já to nebudu, zkoušel jsem to se salvinkami dvakrát. Ale neboj, určitě se najde a dá nám to sežrat. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 18:33 Muž LiborSprysl [9015] Re: RAP
Nikoliv hochu...totéž se děje i v přímo nejideálnější péči, bohužel ale je to pořád jen v zajetí rozměru nádrže... smich ano ahoj ...Já jen čekal, že se objeví zase nějaký chytrolín, který bude dít, že s takovými stavy problém nemá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 17:40 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: RAP
Přesně tak, všechno souvisí se vším. Metr široké a hluboké akvárko bude mít zase ten problém, že jakmile si samec dovede mladé do středu akvárka, tak vlastně celá plocha akvária bude moc blízko mladým a bude to kosit hlava nehlava, skrýše neskrýše :( Vhodné uspořádání samozřejmě dokáže hodně usnadnit chov těchto problematických druhů, ale taky to nevyřeší úplně. Vhodná velikost akvária(ideálně předimenzovaná) a kvalitní voda by měla být základ (a to vlastně u všech ryb)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 12:25 R Muž romant [27987] Re: RAP
Přesně to si myslím i já, dožila se 7 let a když jsem jí musel utratit, tak byla v akváriu najednou děsná nuda, prostě jsem si na ní teď vzpoměl. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 12:23 radim Re: RAP
tak u mě to je naopak, samec si rvačkma testuje maminky a ta která ho pořádně dorve s tou se vytře :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 12:21 RAP Re: romant
To vypadá, že si rvačkami testovala potenciální tatínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 12:11 R Muž romant [27987] Re: RAP
No jasně, to jenom pro ilustraci, jak se kolega ptal. Vytírala se pokaždý s jiným samcem a bylo v akváriu pořád rušno. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 12:09 RAP Re: romant
Možná se prala právě proto, že byla dobrá matka. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 12:07 R Muž romant [27987] Re: radim
No jéje, měl jsem jednou drsnou samici, která měla soustavně roztřepený ploutve a potlučená byla téměř permanentně. Nedala si pokoj a vždycky začala nějakou šarvátku a potom dostala namlácíno. Byla to vzorná matka a poslal jsem od ní hodně ryb do světa. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 12:01 radim
Taky se vám stává, že se v hejnu skalár najde nějaký agresor, který když začne řezat jednoho člena hejna, tak ho ti ostatní velice rázně usměrní? V horším případě se začnou mlátit všichni... :-D u jiných ryb jsem to ještě neviděl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 11:51 RAP Re: Ičin
ale nejpodstatnější je ten rozměr, zvláště pak hloubka
Ono vše souvisí se vším. "Omezený prostor" se dá částečně nahradit skrýšemi, do kterých se vejde jen samička. Pak se dokáže v souboji vyrovnat i samci. Ryby nejsou blbci. Rozhodně bych je nedával do akvária 1m dlouhého, pokud nebude mít stejnou šířku. :) Přeci jen mohou dorůst 15cm.
Hodně poučné byly články od RNDr. Jindřicha Nováka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 10:49 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: LiborSprysl
všechny ty faktory hrají roli, ale nejpodstatnější je ten rozměr, zvláště pak hloubka. rozmnožování těchto druhů je důraznější, ale v přírodě má samička kam prchnout, což v akváriu nemá. a díky malé hloubce se ani nemůžou honit dokolečka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 08:44 RAP Re: LiborSprysl
... samci vraždí samice celkem běžně - T.aureus a C.salvini ...
Divně znějící věta, bohužel v lidské péči běžné z mnoha důvodů, např. malá nádrž, nevhodná voda, překrmování a díky velkochovatelům i sociální deprivace(odchov bez rodičů).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 04:20 Muž LiborSprysl [9015] Re: Zoidik
Zoidik napsal: Ramky mam od prosince loňského roku a mladé nebyly. Že by byly páry jsem taky nijak nepozoroval.
To je sedm měsíců a mladé nebyly...Při celkem běžné průměrné životnosti 1,5 roku bych to zase neviděl jako velký problém...Poněkud mne zaujaly spíš ty mečovky co z nějakého důvodu zakrněly ve dvou centimetrech... :-P Ale to s tím nesouvisí.
Loučení to fakt nebude, na to jsou ramky moc malé. U velkých cichlid jsem pocit frustrace z nastalého stavu zažil v případě úhynu samice C.festae. Ale to bylo spíš jako vyjádření pocitu "a už si nevrznu" smich . Loučení jako takové, co známe třeba v případě přísně párových ptáků, jsem nezažil ani jednou, a to jsem vystřídal na 100 druhů velkých cichlid. Zajímavé je, že u dvou druhů, u nichž samci vraždí samice celkem běžně - T.aureus a C.salvini - pokud pár vodil mláďata, samci ihned přebírali roli samice, a nic neřešili. Néni, néni ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2013 22:55 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Ičin
Původně byly 4, teď zbyly 2. Byla u ní chvíli, teď se zase nkde prohání. Mečovky mam dvě, a mají cca 2 cm, z nějakého důvodu mi zakrněly. Počet ancíků taky nebude takový, jaký je v prezentaci uveden, ale jsou tam dva. Dlouho jsem ryby nepočítal, takže počty nemusí vždy souhlasit se skutečným stavem ;-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 2329x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13253-socialni-chovani-ryb