Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 přes noc

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
CO2 přes noc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.01.2022 12:13 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: IchBinLadin
Nejčastější příčinou otravy ryb CO2 je porucha elektromagnetického ventilu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   24.01.2022 07:30 Muž Lojza007 [1180] Re: IchBinLadin
Pokud nemáš specifickou vodu, el.mag. prostě nedávej, bude ti tam lítat pH, bude to stát prachy, hrozí otrava. I Rataj má na tohle téma video a říká prakticky to samý jako Mithofer.
Nenech si nafukovat hlavu "nezbytnostma" z videí Invitalu a Juwel akvária. Ty videa vypadají pěkně a tváří se, že když to neuděláš podle nich, tak nebudeš mít nikdy tak hezký akvárium, ale to vůbec není pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2022 23:49 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: IchBinLadin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2022 21:50 Muž IchBinLadin [1]
Brodys napsal: Radí ti dobře, vyhneš se zbytečným problémům a ještě ušetříš. Na nic vypínat je zbytečnost. Mluvím z vlastní zkušenosti, také jsem se nechal nachytat reklamou o nezbytnosti vypínání smich
vaclav napsal: Pro tak velké akvárium bych určitě nekupoval noční vypínání a jel nonstop.
Jsem ryzí začátečník, ale znám proces fotosyntézy :-D můžete mi objasnit, jak to s celodenním dávkováním co2 myslíte? Za předpokladu, že přes noc svítit nebudu? V aq nebudou jen rostliny, ale i ryby, kterým nechci svítit 24/7 :). A bez světla není fotosyntézy.. tak jak to prosím myslíte? Tento postup neznám. Neotrávím ryby? pivo

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.07.2021 16:07 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pavla28
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2021 14:57 Žena Pavla28 [210] – vypínaní co2 na noc
Prosím ještě o objasnění zda vypínat nebo nevypínat co2 na noc, pročetla jsem spoustu článků, ale nikde jsem nenarazila na nějaký závěr nebo srovnání. Tak dle zkušeností, někoho z vás dlouhodobých co-čkářů co je dobré?

děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 22:23 Muž Honza_B [24] Re: mojzas
Dřív jsem používal u obou akvárií a bublal pořád. Hlavu bych si tím nelámal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 21:21 Muž mojzas [9] – CO2 kyselina + soda
Zdravím, jak řešíte co2 z generátoru přes noc? Začal jsem používat kyselinu + sodu. Bublete nonstop? Díky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 10:28 Muž Burik [727] - AquascapingRe: AK47
Můžeš to uzavřít jak přímo na flašce, tak uzavřít redukční ventil. Ten to vydrží neboj. Jen ho pak dle pravého budíku nastavis na správný průtok. Ale uzavřít rovnou bombu je jednodušší. Jen bych to otevíral pomalu, neboť některé ty redukční ventily se můžou poškodit, při rychlém nárazu tlaku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 06:43 Muž AK47 [4]
Chci vypínat ručně CO2 z tlakové láhve na noc. V případě absence elektromagnetického ventilu bych otáčel kohoutem přímo na láhvi ? Logicky mi to tak vychází, abych nezatěžoval tlakem redukční, případně jehl. ventil. Ráno bych pouze otočil kohoutem na lahvi a vše by mělo zůstat nastavené z minula. Pokud mi to někdo potvrdíte, mnohokrát děkuji.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2013 20:18 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ssendy
Bublat non-stop klidně můžeš jen to chce vyladit. Pokud jde o řasy, nebuj taky se časem dočkáš :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2013 19:52 Muž ssendy [0] Re: vaaclav
Ale jak zavirat lahev.Jako lahev nebo staci na budikach nebo jehlak.Jde o to ze rano bych to musel zase stelovat.Rasa se mi dela hlavne na skle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2013 19:32 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ssendy
Pokud nemáš el.ventil musíš bublat non stop. Nebo každý den zavírat lahev. Přehnal jsi to z rybí osádkou, máš jich na můj vkus až moc. Krásné rostliny a rybí polévka k sobě nejdou budeš mít potíže z řasou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2013 18:57 Muž ssendy [0]
Cau vsem.Tak sem taky zacal tlacit z lahve a mel bych par otazek pro zkusene.Tak za prve.Nemam el.ventil a chtel bych na noc vypinat.Jak to mam vypinat abych to rano zdlouhave nemusel zase nastavovat?A za druhe pouzivam UP vnitřní atomizér S
mam tlak tak na 5 l/min a pri toceni jehlakem se mi zda ze tam jde porad stejne bublin.A to jeste k tomu malo.Vic z toho nemuzu dostat.A kdyz celou bombu vypnu tak to jeste snad hodinu bubla.Dik vsem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 22:21 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: matlala
matlala napsal: Tak to aspoň říká těch pár lidí co krom akvaristiky dělají i do svářecí nebo vzduchotechniky
Máte plnú pravdu – ja som sa pred nasadením tlak. fľaše radil s oboma. Zvárač mi pekne vysvetlil veci ohľadom ohrevu a rúrky v hasičáku (obe pri týchto prietokoch nedôležité), no a pneumatik mi zase vysvetlil princípy činnosti jednotlivých komponentov (teda nie difúzora), hmm a poradil mi zadať do googla „pneumatika”, do dnes sa rehlím s tých zimných a letných pneumatík, ktoré veľký brat našiel smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.01.2013 10:26 Muž matlala [798] - RostlinyRe: grunda
...a jehlovým doladíme. V podstatě redukčákem nastavíš tlak a jehlovým průtok plynu. Tak to aspoň říká těch pár lidí co krom akvaristiky dělají i do svářecí nebo vzduchotechniky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 10:23 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: matlala
jj, je to ono. V jeho návodu na provoz setu je napsané, hlavní ventil naplno, redukčák na 1 bar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 00:46 Muž matlala [798] - RostlinyRe: grunda
aha, tak to bude asi nějaká čína, jdu pohledat, míval ten gejzír, to je ono?
Pokud vím, na ebay jsme viděl stejné, jen s čínskýma nálepkama jak je u gejzíru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 00:15 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: matlala
netuším, co dává Rataj do setu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 23:00 Muž matlala [798] - RostlinyRe: grunda
však co tam máš za jehlák? pokud cammozi, tak ten je do 10bar
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 22:34 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: deCORF.OBRAEN
já mám dvou budík, hlavní ventil otevřený na max. redukčák na 1 bar - při vyšším tlaku se prý může poškodit jehlový ventil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 20:46 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: deCORF.OBRAEN
deCORF.OBRAEN napsal: prípadne skúsim sa pohrat s nižším tlakom
Ja mám momentálne tlak na čiernej desiatke, čiže niekde okolo 3 barov. No a na ihlovom nastavené na približne 80 bubl/s (250-l nádrž). Samozrejme (teda nemeral som) v difúzore bude iste menej ako tie 3 bary, keďže plyn difúzorom uniká ;-)

Zo začiatku som sa bál, tak som nemal ani 1 bar, ale postupne išlo čoraz menej bublín. Potom som to pridal tak, ako je na tom obrázku a niekoľko mesiacov mi to takto šlo. Po minulej výmene fľaše som vyhodil elmg. ventil, popritom som si nechtiac rozšteloval regulačný ventil a pri opätovnom nastavovaní som už dal tie 3 bary, ale viac iste skúšať nebudem, aby mi náhodou neroztrhlo umelý difúzor alebo spätný ventil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 20:41 Muž matlala [798] - RostlinyRe: slavko
přesně tak, já to mám na 3bary, tj ta černá 20ka. Bublám totiž přes atomizér, na ty fajky stačí většinou pod 1bar, lidi to mívaj kolem té černé 10ky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 20:38 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: slavko
Skúsim to sledovať s takým nastavením ako mám teraz a uvidím aký bude výsledok..prípadne skúsim sa pohrat s nižším tlakom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 20:30 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: deCORF.OBRAEN
Porovnanie tlakov medzi budíkom s l/min a tlakom v baroch som tu raz dával: rybicky.net/k/forum/443013.jpg

Moja skúsenosť s mojim difúzorom je, že pri vyššom tlaku robí jemnejšie bublinky, a teda dochádza k lepšiemu rozpusteniu. Pri iných difúzoroch, to môže byť inak a pri napojení do filtra a tých elektro rozprašovačov to asi bude jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 19:59 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: deCORF.OBRAEN
ja mam velmi mekkou vodu a pomerne maly akva takze jedu opravdu par bublinek, kazdy si to musi vychytat sam...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 19:52 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Moucha
čiže na výstupe nemáš veľký tlak, čo asi znamená, že ihlový ventil možeš mať viac pootvorený, ale to už sme dosť offtopic ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 19:49 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: deCORF.OBRAEN
na vystupe to mam asi dilek pod prvnim cervenym cislem, mam to v praci a nepamatuji si co tam je
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 19:44 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Moucha
mám tento, tiež 2 budíkový www.rostlinna-akvaria.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 19:42 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: deCORF.OBRAEN
no ja mam dvoubudikovej redukcak, takze vidim, jak vstupni, tak vystupni tlak
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 19:09 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Moucha
otvoril som hlavný ventil na maximum ako udáva predajca www.rostlinna-akvaria.cz/… a redukčný ventil som otvoril na 3/4 ( predajca udáva otvoriť na maximum), ihlový mám len malinko pootvorený
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 19:04 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: deCORF.OBRAEN
no zalezi kolik potrebujes davkovat... ja mam hodne priskrcenej jehlak a tak dorbnejsi doladeni delam na redukcaku, ale je to pak o trpelivosti, nez se po zmene stabilizuje celej system
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 18:41 Muž deCORF.OBRAEN [220]
trochu offtopic, ale aký tlak daváte na výstupe z co2 bomby?..dávate nižší tlak a viac otvorený ihlový ventil, alebo vyšší tlak a viac priškrtený ihlový ventil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 12:52 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: tube
asi riskuju, ale taky davkuju co2 pres noc
23L - zvonem
72L - injekcni jehla v sani filtru

cca 2,5°dKH, pH 6,4-6,8 (kapkovy test)

par let jsem mel zvon i ve 12L krevetarku a tam bylo pH stabilnich 6,8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 12:45 tube
Já pouštím Co i přes noc ,vnější atomizer na JBL 1500,rampa celá zadní strana.
Nádrž 200l,Ph 6.9-7,Kh7,
měření pomocí digitálního Ph metru + drop checker.
Bublám 1bl/s nonstop.Při vypnutí Co2 přes noc, jsem bublal přes den 2-3 bl/s zapínal 2 hodiny před světly.Počitadlo vnější JBL plastové.
Kontrola Co přes drop checker světla zelená(olivová)barva .Akva bez problémů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 12:27 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jamajcan
jamajcan napsal: Neměl jsem na mysli konkrétní vzorec.Stačí si při vypnutém osvětlení,změřit Ph a samozřejme Kh.
No a tomu sa v našich končinách hovorí experimentálne, resp. postupným skúšaním...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 12:16 jamajcan Re: Johan
Tyhle informace nemám,ale snad na ní bude něco pravdy,když její používání propagují velcí pěstitelé kytek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 12:16 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Johan
kde se k nim přišlo netuším, ale podle měření v akva je tabulka úplně mimo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 11:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: grunda
Ví někdo, jak se dospělo k těm hodnotám, které jsou udávané v Tilmannově tabulce? Pokoušel sem se to spočítat a často mě to vychází o až o třetinu někde jinde. (jelikož sem nezohledňoval vše, tak sem ani nečekal, že bych se s ní přesně schodoval, ale nebylo to o pár mg)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 11:47 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
problém je v tom, že Tilmanova tabulka v akva nefunguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 11:45 jamajcan Re: slavko
Neměl jsem na mysli konkrétní vzorec.Stačí si při vypnutém osvětlení,změřit Ph a samozřejme Kh.Zapnout přísun Co2,na určitý čas např.30min.Po 30min,znovu změřit Ph.Rozdíl porovnat.Z toho poznáš,o kolik se snížilo Ph a tím zvýšil obsah Co2 ve vodě. Tillmanova tabulka.
www.aquato.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.01.2013 11:16 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jamajcan
jamajcan napsal: S intervalem 1,nebo2 hodiny jsou to zase teoretické rady,odněkud vyčtené...
Áno, vyčítané. Som presvedčený, že konkrétny interval si bude musieť každý experimentálne overiť podľa podmienok vo vlastnom akva. Pomocou indikátora CO2 a jeho zotrvačnosti však možno overovať figu borovú, takže presné nastavenie bude vyžadovať viac ako trpezlivosť a systematičnosť.

Ale na ten vzorec som veľmi zvedavý. Hoci súhlasím, že je to bude matika základnej školy s nejakým tým delením a násobením, som však zvedavý najmä na koeficienty účinnosti rozpúšťania a výmeny hladinou. Alebo si to predstavujete úplne na úrovni základnej školy, teda koľko CO2 do akva za jednotku času pridám, toľko sa ho rozpustí a všetok tam zostane pre rastlinky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 11:13 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
neuhýbám od tématu, zeptal jsem se tě konkrétně na konkrétní věc. Smyslem zapínání CO2 před světly je mít dostatečnou hladinu CO2 při zapnutí světel. Zároveň ale, což určitě víš, tato hladina musí být dostatečná po celý den. Pokud je to tak jednoduché, tak mi to prosím spočítej, protože ani moje vysokoškolská matematika na to tak nějak nestačí. pH v mojem akva je 6,5, celková tvrdost 1,4 mmol/l. V akva je cca 200 litrů vody a pouštím 6 bublin CO2/sekundu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 10:46 jamajcan Re: grunda
Chápu,že ses vydal na tenký led,tak uhýbáš od tématu,ale zřejmě je to Tvůj styl.Mluvilo se o časovém rozmezí,mezi začátkem dodávky Co2 a rozsvícením světel.A pokud jsi takový akvarista,za kterého se tady vydáváš,tak přece musíš vědět,že k tomu stačí znát parametry vody a matematika vyššího stupně Zš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 10:29 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
to mě docela zajímá, jak chceš vypočítat množství dodaného CO2, aby jsi měl optimální hladinu CO2 před zapnutím světel, a zároveň aby tato hladina zůstala stabilní a dostatečná celý den?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 10:26 jamajcan Re: grunda
Někdo u toho zkoušení i počítá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 10:18 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
interval těžko vypočítáš, ten prostě musíš doladit postupným zkoušením ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 10:11 jamajcan Re: slavko
S intervalem 1,nebo2 hodiny jsou to zase teoretické rady,odněkud vyčtené.Interval si musí každý vypočítat sám.Mluvím o silně zarostlých rostlinných nádržích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 09:58 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Moucha
Moucha napsal: alkalita == uhlicitanova tvrdost
Možno to síce takto zjednodušiť a pre väčšinu vôd v našej oblasti to zhruba aj platí, ale presnejšie je, že uhličitanová tvrdosť je časťou alkality, ktorá sa zároveň podieľa na tvrdosti vody.

Ale k veci: Sám púšťam CO2 24 hod/deň, hoci zo začiatku som používal el.mg. ventil a zapínal CO2 s osvetlením. Keď som však zistil, že 1 kg CO2 stojí približne 1 €, tak som si povedal, že finančná úspora je minimálna a nevyváži to, že pri zapnutí osvetlenia je hodnota CO2 nízka. Síce bez exaktnch výpočtov, ale usúdil som, že týmto by som vlastne len pridal na nerovnomernosti úrovni CO2, ktorá by bola zo začiatkun nízka a potom stúpala do maxima pri vypnutí svetla. No a celú noc zase pH klesá, kvôli vyrovnávaniu úrovne s atmosférou, takže to, čo pridajú rybky, rastliny a mikročudá vlastne ten pokles len zmierňuje. Samozrejme, možno to riešiť extra spínačkami, ktoré zapnú CO2 1-2 hod pre svetlom (a rovnako tak vypnú).

Prvé dni, teda skôr noci (spal som dobre, len ráno moja prvá cesta viedla k akva) som mal malú dušičku a kontroloval, či to ryby prežijú, ale neznamenal som nielenže žiadny úhyn, ale ani lapanie po vzduchu pri hladine, či iný príznak (náznak) otravy CO2, a to píšem o niekoľko mesiacoch prevádzky, avšak nesýtim na všade odporúčaných 30 mg/l, ale trochu menej (podľa nie celkom svetlo zelenej farby indikátora) - presné číslo však nepoviem, lebo investovať do digi merača nemienim.

Myslím si, že v prípade takého zaťaženia nádrže (ryby + rastliny + nitrifikácia a pod.), kde hodnota CO2 od zhasnutia do rozsvietenia výrazne stúpa, môže nastať pri púšťaní CO2 v noci problém. Ale nemožno tento problém generalizovať ako všeobecné pravidlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 15:57 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: grunda
tak uvidím ake výsledky prinesú testy, síce porovnávacie testy je niekedy tažko odhadnúť s nejakom väčšou presnosťou :-(

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 3283x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1325