Cichlidy - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Zaběhlá nádrž 1000l s s filtrační nádrži dalších 300 l, stati ryby je asi 4 roky. První měla na sobě tři světlejší kolečka a nyní úplně vybledla.
Viz modrý rámeček v záhlaví vlákna...
Založ a řádně vyplň prezentaci akvária a přidej celkové foto (hlavní fotka prezentace). Jinak to bude jen hádání problému a příčiny...
Stáří ryby?
Přestala jist a úplně vybledla. Nevíte co by to mohlo byt?
Starší reakce
0 16.11.2023 19:55 Petraoz – Cichlida papouščí
Ahoj, poradíte prosím, co se to děje moji rybě a jak ji pomoci?
Mám 2. Akvárium už pár let. 360 listrů. Žádná změna v poslední době neproběhla. :(
Tuším, že tohle nedopadne dobře. :(
Zatím žere a plave normálně.
Má to nateklé a nějak se to začíná rozlézat.
Jo a je to kluk..
Starší reakce
0 12.03.2023 09:58 Kate28 – Cichlida
Přibližně 3 roky stará Cichlida se poslední dobou chová divně (máme 2). 2x zesvětlela, ale jen na pár hodin. Jinak normálně jí. Jen se od včerejška zdržuje (mimo krmení) v rohu nádrže. U řitního otvoru se vytvořilo toto. Za dobu chovu jsme to nepozorovali. Děkuji předem za radu.
Update: myslíte, že to jsou jikry? Foto 2
Starší reakce
Možná motolice. Rybě to nijak neubližuje, jen bude víc a víc mít tyhle černé fleky.
0 16.01.2021 23:52 Michaela – Cichlida
Dobrý den,také u mojí Cichlidy se objevily skvrny - fleky na pusince a ploutvích. Rybičky byly kvůli stěhování 3 měsíce u akvaristky, takže cca týden před změnou barvy návrat k nám + jsem si všimla, že po atakování druhou z páru (jsou spolu od začátku) má zřejmě okousané ploutve, takže taky stres.
Prošla jsem už spoustu materiálů, ale na nemoc to nevidím, destrukci ploutví snad nemá (nejsou chomáčky), oči a žábry v pořádku,výkaly také, žere a chová se normálně. Dala jsem jí i přesto na tři dny do Esha 2000,do externího akvaria.
Starší reakce
-zřejmě pozůstatek dřívějšího zranění ,následně odlišná pigmentace v důsledku narušení škáry
Starší reakce
0 01.11.2016 11:29 Mejla82 Uz druhy den je nemotorna pohehajici a neprijma potravu....Ostatni ocelati ok
EDIT-Tak uz nebylo pomoci...
i prez to by me zajimala pricina smrti.Ryba nebyla nafoukla ani tuha....ale mrtva byla
Starší reakce
0 16.12.2014 22:41 Petr – žábry
Papouškové mají roztřepené žábry,jako takové nitky ,nevíte je to nemoc ?Jak léčit? Dík
Starší reakce
Při tvojí péči a koupání v tříslovinách a česrstvé vodě podle mě za 3 týdny ani nebudeš vedět který to byl, pokud dobře plave a žere.
že se mi něco takové stane vždy, když jedu pryč
připlaval si teď ještě ke sklu žebrat žrádlo, takže úpně odepsaný není.
mám tucha, že mu to udělal druhý heros, nebo možná ten steindachneri... včera se třeli a jemu vždy ještě tak den hrabe. No ostatní jsou nezranění
Hele já myslim že ten čaj a vodoléčba bude stejně nejpodstatnější složka, možná něco šetrnýho proti plísni a bakterce k tomu (ale to v malý míře zvládá i ten torben) Ale jestli byl v kondici tak bych se o něj zas nějak strašně nebál, viděl jsem ryby vylízat se skoro z okousanejch mrtvol na ryby bez následků. Ale pěkně mu Evžen dal
0 09.10.2014 19:26 radim – dokousaný heros
ahoj, co mu na to mám dát? Tady už asi sůl a výluh s vysokou teplotou nepomůžou, nebo to bude stačit?
včerča byl ještě bez škrábnutí
nechápu jak ho tak mohl někdo zmalovat
ikdyž mě jeden adept napadá...
Starší reakce
A zvedls tu teplotu, jakti všichni radili? Je to polovina úspěchu. Alespoň 30°C. Staří ostřílení kozáci by ti doporučili 34°C a samozřejmě vydatně vzduchovat.
Tetra Contra Ick Konzentrat, Sera med Professional Protazol, nebo Costapur, to jsou další možnosti, jenž jsou určený na léčbu krupičky.
Tak po týdnu je celý Exit pryč. Punktol jsem v hornbachu nesehnal, tak se musím zítra podívat někde jinde.
Na fotce je nejvíce zasažená perletovka, ta větší má na sobě pár teček, ale tato je celá.
O resistenci nepíši nic jiného. Jinak, sůl rybu určitě neposílí, maximálně se vlivem soli zvýší sekrece pokožky.... Jinak sůl sladkovodním rybám škodí, narušuje osmoregulaci, dochází k poškození orgánů.... Doufám, že se sůl v dnešní době v sladkovodní akvaristice nepoužívá, tedy NaCl. Dovedu si představit použití solí v sladkovodní akvaristice, ale hořečnaté soli.
jak psal wladys - Punktol od JBL
Doporucite mi nejake jine lecivo?
Rezistence onemocnění (nejen u ryb) vzniká nevhodným užívání léků. Samozřejmě, že to léčivo je vyvinuto správně, ale musí se správně používat a mít k tomu vhodné podmínky. Sůl je samozřejmě jen podpůrný prostředek a není nutný, jen posiluje rybu a oslabuje parazita. Nicméně v tomto případě je víc než vhodné tu teplotu použít
Věřím, že výrobci léčiv fyziologii tohoto parazita vychytanou mají. Sůl není dobrá cesta, obzvlášť do sladkovodního akvária (osmoregulace), ale to je jiná kapitola. Dle mě je taková léčba- neléčba důvodem resistence parazitů. Léčit podle návodu, vynechat eliminující činitele, dodržet dobu léčby a inkubaci… Dále je třeba určit prvotní příčinu a odstranit ji, ne vždy je toto zavlečeno, v mnoha případech jsou na vině nevhodné podmínky
A co takhle se opravdu zaměřit na fyziologii tohoto parazita a jít starou dobrou cestou soli a vysoké teploty? Teplota nad 30st mu neumožňuje se dělit a umírá. Zkusím někde najít konkrétní článek
Tahle metoda je hlavně trvale účinná(pokud nevypínáme topítko), kdežto léčiva různě vyprchávají a při nevhodném načasování se nemusí léčba plně chytit. Léčba je účinná pouze v krátké době, kdy parazit opouští hostitele a množí se
www.akvarijni.cz/… Tohle bude podobně rezistentní druh kožovce co jsem si před nedávnem s oskarama dotáhl já. Přišel sem o všechny 4 mladé oceláty a pár ryb, které jsem měl u nich.
Držím pěsti ať dopadneš líp než já. Pokud exit nezabírá aplikuj jiné léčivo. Mě nakonec zabral Punktol od JBL, ale ty nejnakaženější ryby to jak sem psal stejně nerozdýchaly.
Mazec. Filtraci jistě nevypínat, zvýšená teplota pokračovat v léčbě. Doufám, že nemáš ve filtru aktivní uhlí- to by bylo kontraproduktivní!
Zdravím, tak dneska je to 6. den, všechny dny jsem dával dvojnásobnou dávku Exitu a je to čím dál horší. Co mi poradíte? Dá se toho ještě zbavit?
Já taky léčila krupici dvakrát Exitem a vždy úspěšně, ale ústup teček jsem zaznamenala až mezi třetím a čtvrtým dnem. A bez zatápění a vypínání filtru. Jak by se Ti přeléčil filtr, kdybys ho vypnul? Vydrž a uvidíš. Ale příště bys možná měl pozorovat ty ryby lépe a léčit okamžitě, jakmile se objeví první tečky. Protože to napadení jsi měl, podle mě, poměrně masivní.
Po vymizení příznaků akvo řádně vypláchnout, i když se to v návodu nepíše a aplikovat rašelinový výluh.
zvednout teplotu a postup bude rychlejší
Dneska už je vidět menší ústup, dále budu pokračovat dvojnásobnou dávkou a snad to pomůže.
Používám Eshu 2000 + Exit současně, nic nevypínám, zatím jsem krupici vždy zahnal..ale je pravda že to jsem to vždy chytil v ranném stádiu, žádné masivní napadení.
Neudělal, poradil Ti ať zvedneš teplotu 30 st,aby se urychlil cyklus odpadávání parazitů.
Romant mi snad radil ať vypnu filtr a zatopím? Vlastně jo radil, ale jen v případě, že bych použil sůl jako léčivo.
Já jsem koupil eSHa Exit a udělal přesně to, co napsal.
Takovým jako si ty se těžko radí,každý má svojí hlavu.Romant Ti napsal co dělat ,ty to neuděláš a pak se ptáš jak dál.
Filtr ztlumit a pořádně zatopit
Krupička bude do několika dní pryč.
Teplotu jsem nezvyšoval a filtr jsem nevypínal, protože v manuálu je napsáno, že to není potřeba. Tudíž 23st. a filtr na plnej.
Ty léčíš jo?Ta voda musý být modrá.Ty máš zaplý fitr co?
Zdravím, tak dneska jsem dal dvojnásobnou dávku (36 kapek), ale je to stále stejné. Mám ještě pokračovat s Exitem a nebo sehnat něco jinýho?
Další dávku zdvojnásobit a pokud až doběhne léčba to nebude zabírat, tak buď znovu v dvojnásobku a nebo změnit léčivo, třeba Costapur. Stává se, že některý kmeny krupice jsou na exit rezistentní.
Tak dneska jsem aplikoval druhou dávku exitu, ale mají těch teček na sobě čím dál víc. Zabere to ještě?
Proč stále ty otazníky, je to jasný, tak žádný experimenty. Teď zvýšit teplotu ke 30 stupňům a zasolit(pol. lžíci na 50 litrů) a pokud máš exit po ruce, tak aplikovat hned bez toho solení.
To asi každý...vskutku...
Takze tady je konecne foto, kazdym dnem je to horsi.
Jinak teda pred 2 tydny jsem koupil 2 ramirezky, zatim zije jedna. Tak bych to videl na tu krupicku?
Ty iporagensky se podle fotek už i třely, takže bych nečekal vývoj zbarvení. Spíš bych čekal zavlečení s něčím novým a bude tradiční krupička. Počkáme na vyjádření
kmara napsal: bílé milimetrové tečky. Může to být nějaká nemoc?
No může, ale také to mohou být skvrnky, díky nímž perleťovka získala jméno...
Pokud je to krupička, tak s největší pravděpodobností ano, obrněnka to je větší sajrajt, ale to těžko bez fotek soudit, jediný co mlže napovídat je povaha těch teček. Když je ryba jakoby hrubou moukou poprášená, je to ta horší varianta.
Přidávaly se tam v poslední době nějaké ryby nebo jiní živočichové?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 3820x