Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hamburský plošný filtr (HMF)

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Hamburský plošný filtr (HMF)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   24.09.2012 11:27 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Danila
Původně v jiném vlákně jsem ten filtr doporučil já.
Bohužel zatím s ním přímo zkušenost nemám, ale plánuji ho. Ale z teorie: při dostatečné ploše (objemu) filtrační hmoty by opravdu neměl mít potřebu být čištěn.
To že z filtrační hmoty vyplachuješ nečistoty je logické, ale při správných parametrech by se měli zvládat nečistoty průběžně rozkládat a tam vzniká ta bezúdržbovost. Nečistoty v něm budou vždycky. Samozřejmě po zajetí se průtok skrz něj zpomalí.
Otázkou ale zůstává ta rybí osádka. O té jsem neměl ponětí v době kdy jsem to doporučil. Takže tady musí nastoupit zkušenější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   24.09.2012 01:18 Žena Danila [4489] - SumciRe: baletka
Mám za to, že hamburský plošný filtr nemůže v běžně zarybněném !! akváriu fungovat bez občasného vyjmutí a vyčištění, tudíž bych ho jako bezúdržbový rozhodně nedefinovala a zvážila, zda ho skutečně instalovat.
Navíc při počtu a druhu Vámi plánovaných ryb (mj. discusi) tato filtrace bez údržby rozhodně fungovat nebude.

Prohlédněte si fotku níže a podívejte se pozorně jak ten biomolitan vypadá...Já tam vidím hromadu sajrajtu... ;-)

Stálo by za to zvážit jiné a funkčnější řešení - navrhla bych vnější filtr.

Podotýkám, že hamburských plošných filtrů mám několik desítek v akváriích - jsou skvělé a účinné, ale pravidelně je vyjímám a čistím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2012 22:40 Muž navik [908] - SumciRe: baletka
Např. při ploše biomolitanu 100 x 50 cm a průtoku 5-10 cm/min to dělá 5 x 10x 0,5 až 1 = 25-50 l za minutu krát 60 je 1500 až 3000 l/h (potřebný výkon čerpadla) - další si lehce přepočtete/upravíte při jiné ploše biomolitanu. ;-)
Budete muset vymyslet způsob zafixování filtrační hmoty (biomolitanu)
Samotné umístění čerpadla je dle způsobu technického řešení (buď za biomolitan umístíte samotné čerpadlo nebo trubici sání ...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2012 22:16 Žena baletka [624]
Hm, teď jsem něco načetla tady na fóru i mimo něj a probírám si v hlavě ten hamburský filtr. Láká mě, samozřejmě, jeho relativní bezúdržbovost, ale říkám si, že by mi zabral obrovskou plochu akvária. A hlavně... čím více toho čtu, tím více jsem jelen a tím méně se orientuji. Nejsem úplně kovaný technický typ, takže myslím, že jeho sestavování by mi trvalo dost dlouho. Mimoto si nejsem jistá, zda jsem schopná si spočítat hodnoty výkonnosti čerpadla a velikost molitanu a všechny ostatní náležitosti... Jestli má někdo trochu času, může počítat se mnou? Objem akva 480l. Substrátu cca 50l, hladina řekněme 3cm pod okraj, to je dalších 22,5l. Čistý objem tedy cca 407l. Mám k dispozici čerpadlo Atman 203 s průtokem 2000l/hod., padla tady i jiná čerpadla, ovšem s nižším průtokem - kolem 1000l/hod. To je postačující? a molitanu by mělo být za předpokladu, že jeho objem by měl odpovídat cca 3% objemu akvária, cca 12,5l. Takže bych mohla buď pokrýt celou zadní stěnu molitanem o síle 2cm, to by dalo 18l. Anebo bych mohla pokrýt řekněme polovinu zadní plochy, síla molitanu cca 3cm, to by bylo 13,5l. Čerpadlo bych ráda zavěsila někde venku, nerada bych to řešila nějakou skleněnou přepážkou nebo něco podobného. Tudíž potřebuji: biomolitan, čerpadlo, nějaké hadičky a... to je vše? Nezlobte se, pokud se ptám jako idiot, ale snažím se na to přijít, ačkoliv fyziku jsem měla naposledy na gymplu... Díky :-) PS: K osazenstvu akva, aby to bylo kompletní: 6-8 disců, 20-30 neonek, hejnko otíků cca 12, hejnko pancéřníčků, doufám, že smaragdových 10-12. Nějací tygři a zebry. Rostliny: egeria densa, anbuias barteri nana, anubias afzelii, jávský mech, cryptocoryne aponogetifolia, cryptocoryne wendtii, vallisneria spiralis.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 15:14 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lhajek
Ve skutečnosti to vypadá líp než na fotkách a až vyrostou valisnérky a rohatec, nebude vidět vůbec nic. Ale krevetky a betty se tam budou pást stále :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 12:38 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: malyLibor
Projel jsem fotky toho akvária a opravdu to tam pěkně zapadá. Zejména pro akva s drobotinou je to velmi dobré řešení a časem ho asi také využiji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 12:33 R Muž romant [27987] Re: grunda
Já bych to vylepšil nějakým tím Microsoriem a byla by to kategorie 1A. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 12:30 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: malyLibor
proti gustu ....., ale pro mě je to ošklivé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.08.2012 10:45 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Silent
Fotka k příspěvku Přiznám se, že nejsložitější bylo vymyslet ho tak, aby zabíral co nejméně místa v nádrži a zároveň aby tam vypadal co nejpřirozeněji. Myslím, že obojí se docela povedlo. Více fotek v prezentaci mojí třístovky ve složce 2012-08-19 HM filtr. Nafotil jsem speciálně pro toto vlákno, aby bylo vidět, že HMF není žádný strašák :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   19.08.2012 10:02 R Muž Silent [5949] Re: malyLibor
Hamburský filtr má své neoddiskutovatelné výhody a to bezpečnost i pro drobné živočichy, nízká pořizovací cena, bezúdržbovost a vysoká účinnost. Na druhou stranu zabírá cenný prostor v nádrži a pokud se šikovně nezamaskuje nebývá zrovna estetický. On každý i sebelepší systém filtrace má svoje výhody i nevýhody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 09:56 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: yenya
Jasně. Vnější kanystrové filtry moderní konstrukce s velkým objemem filtrační hmoty jsou taky kvalitní. Ale když si sečtu, kolik mne stál HMF do třístovky o objemu 13 litrů filtrační hmoty, pro malé rybky a krevetky zcela bezpečný (nenasaje je), dostanu se někde k 800,-Kč a šlo by i levněji. Kanystrový filtr na stejné akva by mne vyšel 8-10x dráž a musel bych řešit problém, jak to udělat aby mi nenasával potěr, malé krevetky a zvědavé B. albimarginata. Takto to mám pořešené vše v jednom a vím, že nejméně 5 let (spíše déle) na to nemusím sáhnout... snad krom občasného vyčištění čerpadla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 09:33 yenya Re: malyLibor
Já to ještě u nikoho neviděl, jenom o tom čtu ano . Díval jsem se na internetu na výrobu. Na ty krevetky asi dobrý, že můžou "popásat" ano . No, já jsem si zvykl na ty vnější, ty u mě vedou stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2012 22:43 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: malyLibor
Po čtvrt roce fungování HMF musím jen chválit. Jsem naprosto spokojen a jsou spokojeny i krevetky, které se na něm stále popásají. Kvalitu vody udržuje k mé plné spokojenosti a pokud neostříhám rostliny skoro do hola, tak mám dusičnany na nule... Ani ten proud není nakonec tak silný, ale je fakt, že to mám (snad) seškrcené na minimum :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2012 16:08 Muž malyLibor [5371] - Asie
A abychom se vrátili k tématu a k mému budovanému HMF. Jak už jsem psal níže, koupil jsem si Atman AT202 podle infa na netu, že čerpe 1200 l/h. To by mi teklo přes ten biomolitan jen 3,9 cm/min, a to jsem se bál, že je málo, že bakterie nebudou mít co žrát. Tak jsem čerpadlo vyměnil za větší Atman AT203. Ten má výkon 2000 l/h, což znamená, že rychlost proudění bude asi 13,7 cm/min, tedy někde na horní hranici a tím by mohly bakterie žít v celé vrstvě biomolitanu. Jenže pak přišlo to velké jenže. Aby byl celý filtr co nejtenší a zabíral tak co nejméně objemu akvárka, rozhodl jsem se dát čerpací hlavu mimo filtr a do filtru zavést přes přepážku jen nasávací hadici. To byla asi dobrá myšlenka, problém byl ovšem v tom, že jsem opět uvěřil informacím prodejce. Tentokrát jsem se ještě než jsem čerpací hlavu vyměnil ptal telefonicky, zda jsou tyto dva typy rozměrově stejné a bylo mi řečeno, že ano, že se liší jen výkonem. No, nikde se to nedalo ověřit, tak jsem uvěřil. Nechal jsem si uřezat přepážky, nakoupil hadice, vše připravil podle AT202 a ejhle, jaké bylo včera večer mé překvapení, když jsem zjistil, že AT202 i AT203 mají sice stejné průměry nasávacího otvoru, ale jinou šířku i jiný výtlačný otvor, takže tuto čerpací hlavu nemohu použít tak, jak jsem si představoval. Mám tedy zase dvě možnosti - buď přepážku vyříznout, nechat si u sklenáře udělat novou jiných rozměrů a znovu ji tam vložit, nebo změnit konstrukci a čerpací hlavu vložit celou za filtrační médium. Toto řešení by možná bylo lepší pro lepší manipulaci s filtrační hlavou při jejím čištění, ale opět to zvětší objem filtru, což jsem právě nechtěl. Inu, uvidím, jak tohle nakonec vyřeším. Každopádně sklenář pracuje až zítra, tak mám na rozhodnutí dost času :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2012 10:17 Muž souky [592] - RostlinyRe: Moucha
tam se chytá i bordel co se odsaje, já je dycky vylovuju, pokud je najdu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2012 08:36 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: malyLibor
a co zkusit sitko na ty krevety hm?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.05.2012 22:42 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: malyLibor
www.aquariummagazin.de/…
K stáhnutí je několik ročníků tohoto časopisu a je v nich výroba různých druhů těchto filtrů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2012 22:18 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: NHKG
Já zatím zjistil, že to všude řežou kudlou a 2-3 cm navíc pro ně není problém.... jenže když nemám zkušenost a pidlal jsem kudlou ty 1-3 cm navíc, tak to mám teď pěkně zubaté. No co, budu se tvářit, že to tak má být :-)
Jinak už mám tedy biomolitan, u sklenáře objednané sklo na boční přepážku a pak jsem se také rozhodl udělat před filtr dole přepážku, která udělá mezi dnem a filtrační hmotou 1-2 cm mezeru, čímž se mi vlastně zvětší plocha nasávání. Zdá se to jako maličkost, ale dělá to nějakých 17% plochy navíc, což si myslím je docela zajímavé číslo. Navíc by do té mezery mohl padat větší odpad a měl by se tam dát snadno vysávat. Kdo ale bude z kýble potom vybírat krevety, které v tom odpadu budpou určitě nalezlé to nevím, to nevím, to nevím ne Takže pokud vše dobře dopadne, tak počítám že přes víkend už bych mohl napouštět palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2012 14:49 Muž matlala [798] - RostlinyRe: NHKG
nevím přesně, já o tom uvažoval, ale nakonec jsme vzal jinnej filtr už s náplněma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2012 14:44 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: matlala
Eurofam je hodně známý, řežou na míru a docela i přesně. Cenu dají na vyžádání a zasílají poštou. Něco sem od nich bral, nejlevnější sice nebyli, ale jinak spokojenost.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.05.2012 14:35 Muž matlala [798] - RostlinyRe: malyLibor
ještě přihodím jeden link, co mi doporučoval kamarád, ceny taky podle mě hezký www.eurofoam-tp.cz/…
Je to to samý, jen ne akvaristická značka a přirážka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 08:44 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Michal
Děkuji, Michale. To jsou skvělé ceny. Méně než polovina toho, za co jsem kupoval, a to jsem si pro to ještě jel do Brna. Byl jsem se také kouknout v jejich prodejně a mají to tam moc hezké. To jezírko před obchodem s těmi obřími kojáky je prostě nádherné. Všem vřele doporučuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 15:26 Michal Re: malyLibor
Na olomoucku se da docela dobre sehnat biomolitan zde
eshop.jezirka.info/…
eshop.jezirka.info/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 15:00 Muž Wrata [21] Re: Moucha
To je dobrý tip, díky..taky mám rozpětí Kladno-Praha,takže v pohodě..:)

ma dokonce i muj kyzeny rozmer100*50..Akorát koukám,že má jen tloustku 10..no zeptam se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 13:15 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Wrata
a co se zkusit dohodnout s Pavlem Mzourkem (akvarista.cz) a dojet si pro to do Praglu, pripadne bych ti to dovez (bydlim pred Kladnem a v Praglu makam)..... nebo si to zpocitat jako ja a pouzit mensi matraci... me na akva 60x40x30 staci matrace 20x30x5 cm (tu jsem sehnal za cca 80kc)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 10:37 Muž Wrata [21] Re: malyLibor
nechci se zabyvat ted vypoctem jestli ta tvoje plocha staci..Ale ja bych dal molitan, z vyse uvedenych dovodu, na celou zadni stenu,coz pri uvazovany velikosti zadni steny nadrze 100*50 vychazi nutnost brat celou desku: 200*100*5 jinej rozmer jsem nenasel.. a to je 1890 podle aktualni ceny. jelikoz bych to musel objednat postou,tak jsem na 2 000 ..
www.levnaakvaristika.cz/…
+ armatury, cerpadlo, práce, proste za to mas kanystr od Eheima :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 07:07 Muž LiborSprysl [9015] Re: Wrata
Jak "kupuji, tak prodávám" 2400,- bez DPH za dva čtverečné metry desítky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 07:05 Muž LiborSprysl [9015] Re: malyLibor
Já vím, spotřebovávám tak dvě do roka. Ale kdybyste se třeba spojil s některým kolegou, třeba byste se podělili...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 19:49 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Silent
Jojo, ale přečetl jsem si to až doma. No, ještě je jedno řešení - zmenšit plochu.... nebo vlastně ještě druh řešení - dát k němu ještě AT200, který se mi zbůhdarma povaluje někde na podlaze :-) A nebo prostě vyměnit za AT203... jenže kdy pojedu do Brna? Jo, vlastně příští sobotu na burzu... to by šlo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 19:46 R Muž Silent [5949] Re: malyLibor
Tak to opravdu dává jen 600 l/h. :-O Je zajímavý ten údaj cos našel na webu. 1200 l/h nedává žádné čerpadlo z řady Atman AT. Nejvyšší model má průtok 2000 l/h.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 19:44 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Silent
Atman AT202
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 19:39 R Muž Silent [5949] Re: malyLibor
Co je to za čerpadlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.05.2012 19:31 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Wrata
Asi jsi hledal špatně. Za cenu, co jsem psal, jsem to v pondělí koupil. Desku 54x48x5 cm. Ta mi do 300 litrového akva musí bohatě stačit. Spíš se bojím, jestli jsem nekoupil příliš malé čerpadlo. Na webu byl jeho výkon uveden 1200 litrů, ale v krabičce na letáku už bylo jen 600, to znamená, že mi voda v molitanu poteče jen rychlostí 3,9 litru za minutu. No, snad to bude bakteriím stačit, aby se bažraly a nepošly hlady. Štve mne, že jsem uvěřil informacím na webu a neověřil si to přmo v obchodě, bych si jinak koupil výkonnější čerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 18:51 Muž Wrata [21] Re: LiborSprysl
na zadni, tedy metrovou stenu.ty vase ceny jsou nejaky levny,kdyz jsem to hledal tak ta deska ze ktery bych to mohl udelat stala kolem dvou tisíc..coz mi prislo doooost prehnany za kus blby peny :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 16:59 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: LiborSprysl
Ale v Uherském Hradišti musíš brát po celé tabuli, tedy 2 m2, a to je na mne přeci jen moc. To by mi stačilo na 8 filtrů a jestliže má ten biomolitan mít životnost 5 let, tak bych to měl na 40 let :-) To by si z toho mohly dělat filtry ještě i moje vnoučata :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 15:48 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: LiborSprysl
no existujou na to masinky, kterymi se treba delaji matrace, bohuzel min tloustka kterou dokazou uritnout je 5cm

bezny uzivatel se k temto rezackam nedostane
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 15:08 Muž LiborSprysl [9015] Re: malyLibor
smich To asi řežeme všichni nožíkem...já teda velkou kudlou smichTen zdroj je v Uherském Hradišti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 15:06 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: LiborSprysl
Tak to máš velmi levný zdroj. Já to kupoval v Brně ve Sklorexu a bylo pro mne důležité, že mi to uřežou na míru, proto jsem pro to jel až do Brna. Pravda, zaskočilo mne, že to neřezali žádnou mašinkou, ale ručně nožíkem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 15:04 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Wrata
No, nevím. Biomolitan na půl nádrže mne stál 442,-Kč, kdybych jej dával na celou délku, bylo by to tedy cca 900,-Kč a za to rozhodně nekoupíš ani čtvrtinu kanistrového filtru.
Už jsem vymyslel, že za biomolitanem bude jen nasávací potrubý a čerpadlo s výtlačným potrubím bude z vnější strany přepážky a bude skryto za nějakou skalkou či kořenem a rostlinami. Už se pracuje na výrobě potrubí, asi zítra nechám uřezat přepážku s dírou a po víkendu bych se mohl konečně pustit do výroby filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 05:52 Muž LiborSprysl [9015] Re: Wrata
Do 180ti litrového akvária? Na délku nebo na šířku? To mi přijde nějaké divné...Dva metry čtverečné desítky kupuji za 2400,- bez DPH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2012 09:32 Muž Wrata [21] Re: malyLibor
Taky mne to lakalo,ze stejnych tedy estetickych duvodu jsem uvazoval o pokryti cele zadni steny..ale kdyz jsem si spocetl kolk bude stat ten biomolitan, tak jsem to zavrhl..je to drazsi nez kanystrovy filtr ...
Ale taky bych urcite nedaval za molitan cerpadlo,ale pouze jeho "armatury" :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2012 11:20 Muž malyLibor [5371] - Asie – HMF pro třístovku
Tak třístovka už je doma. Teď se chystám kompletovat skříňku pod akva a plánuju filtr.
Plánuji HMF, čili hamburský plošný nebo taky hamburger filtr, ke kterému mne inspirovala právě tato diskuse. Tento filtr mne zaujal především tím, že je to filtr biologický, založený na přírodních procesech a pokud je dobře vypočítaný, nemusí se do něj zasahovat po celou dobu životnosti biomolitanu, tedy nejméně 5 let. Teoretickou přípravu jsem čerpal zde: www.jacik.akva.sk/… peter.lischka.org/… www.lotls-in-hamburg.de/…
Musím říct, že použít HMF z prvního odkazu na celou boční stěnu tak jak to má Jaco jsem nechtěl z čistě estetických důvodů, ale z jeho podkladů jsem čerpal teoretickou přípravu. Velmi se mi líbil filtr Petera Lischky ze druhého odkazu, ale jen do doby, než jsem si pořídil materiál a viděl, kolik to zabere v akváriu prostoru. Tedy ne filtrační hmota, ale kolik prostoru zmizí za ní. Proto jsem jedno celé dopoledne strávil výpočty a zjistil, že plochý HMF zabere méně "hluchého" prostoru. Dát ovšem HMF na celou zadní stěnu jako ve třetím odkaze mi přišlo také zbytečně moc. Proto nakonec padlo rozhodnutí umístit jej na zadní stěnu. To vyžaduje vlepit skleněnou příčku, ke které bude přiléhat druhá strana filtru. První bude přiléhat k boční stěně. Toto řešení mi přijde nejelegantnější, i když je asi nejpracnější ze všech tří variant.
Velikost filtrační hmoty tak bude 54x48x5 cm, celý filtr bude 54,5x48x10cm, filtrační hmota bude mít objem skoro 13 litrů, tedy 4,5% akvária a to je myslím dost slušné Ještě přemýšlím jak zmenšit celkový objem filtru, tedy jak zmenšit prostor za filtrační hmotou. Jediné, co mne napadlo, je nedávat čerpadlo za molitan, ale vsunout tam pouze nasávací potrubí a řerpadlo přichytit z druhé strany přepážky. Tím bych mohl zmenšit šířku filtru na 6-8cm a přidat tak cenný prostor osazenstvu avárka. Tohle zkusím ještě promyslet. Mám čas, protože sklenáře chytnu stejně nejdřív zítra. Co udělám ale určitě je čelní přepážka dole, aby oddělila dno od molitanu. Ne že bych počítal s nějakým častým měněním, ale ono i za 5 let bude fajn, když se bude dát molitan snadno vyměnit díky předem promyšlené konstrukci.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 12:23 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: malyLibor
no ten muj filtr je jen inspirovanej hamburskym filtrem.... rozmery jsem bral jako pro rychle tekouci, jde o prutocnou plochu a vykon cerpadla.....
cistim ho priblizne jednou za ctvrt roku, ale interval asi zvysim... je to muj prvni pokus o samovyrobu filtru.... pri "nehode" s jilem jsem si overil rovnomernost proudeni, skoda je jsem nemel po ruce kameru....
podobne filtry se uspesne pouzivaji v akvaristikach....

no hambursky filtr ma taky omezenou zivotnost... on ten molitan nevydrzi vecne...

taky je rozdil jestli potrebujes filtr treba pro afriku bez kytek nebo pro rostlinny akva s minimem ryb, ci pro prodejni nadrz (z jistych duvodu schvalne prerybnenou)

a jeste k porustani mechem.... mech je treba zastrihavat jinak "odroste" a prestane drzet....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 09:21 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Moucha
No tak ti tedy pěkně děkuji :-) Ten tvůj filtr se mi líbí, ale ten článek na discus.cz mne pěkně zmátl. Prosím tě, tenhle hamburg filtr je tedy rychle tekoucí filtr nebo pomalu tekoucí? Jaký objem filtrační hmoty potřebuju?? U Rataje jsem se dočetl, že 1-2% z objemu akvárka. Ale to je klasický filtr, co se musí furt prát. Přece hamburg filtr má mí tu výhodu, že se nikdy nečistí a je stálou součástí akvária... Jsem z toho trošku jelen srnec daněk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2012 17:39 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: koyack
tady to mas, rozmer komory je 15x20x30cm spodni prepazka ma rozmer 20x5 cm (dneska bych volil asi 20x8) a horni ma 2x20 cm (o ty opiraj PVC rohove listy a drzi molitan), bocni prepazka s dirou ma 15x30cm

rybicky.net/nadrze/10666…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2012 09:05 Muž koyack [87] Re: Moucha
Více fotek by bylo prima a nějaký nákres, plánek by byl taky fajn.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2012 08:38 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: malyLibor
no kdyz se to prepocita tak ve vetsine pripadu staci rohova varianta, dost casto pouzivana v akvaristikach.....

rybicky.net/fotogalerie.php…

budu to muset jeste nafotit ze stran....
vyhoda je ze se da vrstvit (1cm hruby cerny biomolitan, 2x 2,5cm jemnejsiho modreho - nejdriv jsem si myslel ze staci 2,5 cm), je dobre dole udelat prepazku jenz saha trosku nad substrat, kvuli snadnemu cisteni, pri cisteni zarazim pred filtr plastovou desku a ta zadrzi kal v komore

v komore mam cerpadlo i co2 dyfuzor, topeni nepotrebuju, ale veslo by se

narazil jsem na par problemu:
1) dira pro vyvod ve skleneny prepazce, je traba to poradne promerit, vetsina sklenaru vyvrta bez reptani

2) vlepovani pricky, pro nezkuseneho docela adrenalin

3) je pomerne problem sehnat jemnej biomolitan v kuse, vetsina prodejcu ho ma narezanej na kvadry 10x10x100 cm, kdyz se sezene je to minimalne 5cm tlusta matrace

jinak plna spokolenost, plocha se da vypocist podle doporucenejch prutokovejch rychlosti a potreb cyrkulace, objem naplne podle doporucenejch vzorecku

ja jsem vychazel z www.discus.cz/…
jen jsem to trosku predimenzoval, spatne jsem si zapamatoval velikost objednanyho akva... (rozdil o 24L)

pozor na pomaly filtry mohou produkovat dost neprijemny plyny a nejni snadny to vybalancovat, aby fungovaly optimalne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2012 22:06 Muž malyLibor [5371] - Asie
Tak tenhle filtr mne před časem velmi zaujal a jak se pomaličku blíží doba výstavby nového, většího akva, tak je i téma filtru stále aktuálnější. Myslím, že některou z variant tohoto filtru použiju.
Velice mne zaujala tato varianta hamburského filtru - www.lotls-in-hamburg.de/… kde filtr vlastně tvoří i pozadí nádrže. Pokud se to osází jávským mechem, může to vypadat velmi hezky. Nakonec, zajímavě to vypadá i když to poroste jen těmi nitrifikačními bakteriemi jako mně molitanová kostka v mojí džungli, ale ten mech by se mi asi líbil přeci jen víc. Co mne ale v tomto konkrétním případě docela děsí je spotřeba místa. V tomto konkrétním akva tento filtr podle mého výpočtu zabírá plných 15% objemu akvárka... při chovu axolotlů, kteří přeci jen do vody asi dost nadělají celkem pochopitelné, ale je to rozumný objem i při běžném nepřerybněném akva?
Dávat hamburský filtr na boční stěnu mi nepřijde estetické, takže jsou tu dvě varianty. Buď ten výše jmenovaný filtr zmenšit na polovinu nádrže - 7.5%, případně na třetinu - 5% objemu, což je myslím slušné, a nebo se pokusit vyrobit něco jako toto - peter.lischka.org/…. U této rohové varianty se mi líbí možnost použít čerpadlo, tedy řízený a přesně měřitelný objem poháněné vody, a možnost ukrýt v něm i topítko. Co mi přijde nešťastné je vývod vody na čelní stěnu, naproti filtru, čímž se možná szmenší proudění v nádrži... což vlastně na druhou stranu nemusí být až tak špatné, bude i tišina pro rybky, co nemají rády proudící vodu...
No, tak musím říct, že zase nejsem příliš moudrý. Jsem zvědavý, co já s tím stojanem udělám a jestli někdy na něm taky budou akvárka, nebo už navždy zůstane jen skladištěm zeleniny hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2010 19:30 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Gordon
na tohle by stačil normální bublifuk (bez molitanu) pokud ti nevadí trochu vyšší hlučnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2010 18:47 Muž navik [908] - SumciRe: Gordon
stačí si přečíst poslední příspěvek a počítat ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9854x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13004?od=51