Lemna (Okřehek) - pěstování
Zbavila jsem se ho na pohodu jen síťkou na rybky. Zrovna dneska jsem regulovala stavy na hladině a i ty krevetky jsem zpozorovala včas. Na jemnější práci pak špejlí. Jak má dlouhé kořeny, loví se v podstatě sám.
Všem děkuji za rady,ale u chovných krabů to nejde (protože mláďata jsou v rostlinách).
Kdybys použil skimmer Járy da Cimrmana, měl bys to rychleji.
Zkus nasadit do nádrže hejnko císařských teter. Pokud je ho jenom trošku, dokáží ho zlikvidovat. Pokud je okřehku záplava, ani ony si s tím neporadí.
Já se ho zbavil celkem rychle. Všechny stonkové rostliny zkrátíš tak, aby nedosahovaly hladiny, vyhodíš všechny plovoucí rostliny a pak pár týdnů několikrát denně vybíráš každou jednotlivou rostlinku okřehku co objevíš. Je to piplačka, ale mi se povedlo.
Mám okřehek v nádržích bez ryb. Mohu potvrdit, že délka kořenů (a velikost lístků) kolísá i tak. Pravděpodobně v závislosti na výživě.
Kromě toho můžu potvrdit, že velmi měkká a silně kyselá (pH 5) voda okřehku nevadí, při dobré výživě roste ... jako okřehek.
A neožírají nějaké ryby ty kořínky? Já se tak divil, proč v jedné nádrži plovoučky prakticky nemají kořínky a skomírají. Po přestěhování mesonaut se hned vzpamatovaly a začaly skomírat tam, kde jsem mesonauty přestěhoval. Takže viník byl jasný. Přitom jsem si nevšiml, že by ty ryby nějak spásaly kořínky.
Starší reakce
Starší reakce
No právě že mně to vůbec nepřijde. Jen být trošku precizní. Krom toho půl metrová hladina celá zarostlá se dá celkem bez problémů vyčistit během 5 minut. A těch pár stélek ukrytých pod hladinou jí celou zaroste né dříve jak za pár měsíců. Ale pokud to člověk jen trošku probere, tak jí má samozřejmě celou zarostlou do týdne.
No to asi kazdy (ty metody), ale sam urcite vis, jak je to neznicitelna rostlina
.
Tak když ji vysbíráš a něco zůstane a sbírat jí začneš zase až za měsíc, tak se nediv. Vždy když uvidíš zbylý lísteček na hladině, tak ho musíš sebrat. Zdá se to otravné, ale pokud každý den vidíš akvárium, tak půlminuta není moc.
Jinak když jí potřebuju v nějakém akváriu zlikvidovat, tak si vezmu kelímek od jogurtu, do toho nechám stékat vodu z hladiny s okřehkem, kterou pak vyliju zpět do akvária přes síťku a zbylé stélky pak postupně sbírám špejlí.
Je tedy možné, že se rozmnožuje nějakým způsobem, který vytvoří nějaké skryté ,,plody" rostliny, které plují ve vodě a jsou v mikroskopické velikosti a proto se stále objevuje?
Mě přijde, že se jí snad nikdy nezbavím
Špejlí a síťkou už to dělám deset let a vždycky tam něco najdu nebo od někoho přitáhnu.
Vybiram ji nekolik mesicu do posledniho listecku, kazdy tyden nejake najdu, ale je to opravdu jen par kousku co tyden, s tim se da zit. Mozna pri kazdodennim sberu...
Edit: A jsou i lide, kteri si okrehek nechaji nosit, pac treba tetram cisarskym naramne chutna
.
Dobrý den,
měl bych spíš takový dotaz ohledně vašeho TIPU, jak na to účinněji, než přímou radu...
Už několik měsíců mě trápí hladina s rostlinou LEMNA MINOR, které se zbavuji opravdu stěží. Vždy ji vysbírám až do poledního lístečku, co vidím na hladině pomocí petlahve, do které naplňuji z hladiny vodu a tím do lahve padají i lístečky či rostliny LEMNA MINOR...
Nejspíš ale vždy někde zůstane i zbytek lístečku (ve filtru, pod listy ostatních rostlin díky proudu, které jej tam mohou zanést), nedokážu si to vysvětlit, ale jak se této již otravné rostlinky zbavit?
Starší reakce
Já mám v akvu tetry císařské a tetry bleherovy. Císařské ho stáhnou z hladiny a pokud ho do sebe nenasoukají celý ale část jim upadne od huby, tak ho bleherky dojedou. Ale musí být ve vodním sloupci, z hladiny ho stáhnout neumí. Takže si na něm pošmáknou jen díky císařským. Ale kdo ví, třeba to od nich časem odkoukají
Tetry cisarske mi ho vylozene lovily u vypusti filtru, jak ho strhaval proud vody dolu
.
Já ho sbírám sítkem na čaj.
A ještě bych doplnil, že by neměl chybět v nádrži s tetrami, které si rády přilepšují rostlinnou stravou. Šmakuje jim náramně.
Okřehek sbírej z hladiny co 3 dny jako já ,ale nechej ho tam, pokud dobře roste signalizuje to že ti dobře porostou i jiné rostlinky
Okřehek? Kup si tetry kosočtverečné
Nevýhoda je že jsou to celkem velké a hladové potvory kterým chutnají měkké rostlinky, nebo výhonky těch tužších
Pokud se razantně zreguluje, tak mu trvá zase pár týdnů než se víc namnoží, takže ho probrat prakticky celý, třeba při výměně vody - to je otázka pěti minut - a pak je zase na dlouho pokoj.
Dobře se probírá kelímkem od velkého jogurtu, když se ponoří okrajem těsně pod hladinu, aby do něj stékala jen hladinová voda s okřehkem a ten se pak vylije do síťky. Takhle se dá probrat opravdu odevšad. Pokud si nejste jistý, zda jste nenabral i malé ryby, krevety a šneky, tak síťku s okřehkem vyklopte do kýble s vodou a nechte ho tam chvíli. Ryby se z něj dostanou a budou ve vodě a pak můžete okřehek vyhodit.
Zvíš vodivosť.Pomáhajú výluhy.Lemna sa stratí.Len ostatné rastlinky na to tiež nemusia reagovať v pohode.
0 18.11.2013 21:24 Panter – Jak se zbavit okřehku ?
Mám v akvárku spoustu okřehku a nevim jak se ho zbavit.
Vyzbírávat už jsem zkoušel ale stačí jeden a zase se namnoží.
Starší reakce
...nejlépe odsávat hadičkou, asi nejrychlejší způsob
mě se zase nejvíce osvědčilo použití kelímku, kterým okřehek nasaju a přeliji ho do síťky. Jelikož mám v akváriu spoustu potěru, tak takto probraný okřehek dám do kbelíku s vodou, kde může potěr uniknout zpět do vody, okřehek vyndám a vyhodím a už zkontroluji vodu, jestli v ní nejsou krevety a potěr...
Vidím, že většina se zbavuje okřehku sběrem síťkou. Je to klasický způsob, praktičtější je však použít pevnější sítko - plastové - dle velikosti nádrže. S ním to jde lépe. Jen se projede po hladině, klepne se s ním o okraj nádoby či do igeliťáku na krycím skle a nezbyde na něm ani kousek. To se na síťce většinou nepodaří.
A abych teda neplácal jen tak do větru, tak tady jsou dvě moje akvária, ze kterých jsem o víkendu odstraňoval okřehek z hladiny
www.dropbox.com/…
No,já se vždycky když ho posbírám,obávám abych nenarušil rovnováhu,ale naštěstí ho vždycky dost zbyde a nikdy žádný problém nevznikl.
Ono by pak toho dusíku zas bylo o něco víc. Ale to je na debatu jinam. Já sice taky vždycky nadávám, že to tam zase je jak na rybníku, ale když vidím ty spokojený ryby, tak ho zase rád seberu a vyhodím. Ta stabilita té vody za to stojí. Ať už pro někoho kdo ještě nemá dost zkušeností s rozpoznáváním a udržováním parametrů vody nebo pro někoho kdo to cíleně používá odčerpávání dusičnanů kvůli citlivějším rybám
Jó,to já jsem taky rád že mě zbavuje dusíku,ale kdyby toho okřehku bylo trochu míň,nezlobil bych se.
Tak zas až takhle zarostlý to nemám
,ale v tom miníčku mám problém se sbíráním z hladiny,protože zavádzam o kořen co je snad všude
A to já ho radostně každý týden vyhazuju půl kýble a vím, že mě zbavil spousty dusíku, který bych jinak musel pracně a draze řešit. takhle sračí síťka a stáhnout hladinu.
Kdyz tu hladinu proberes sitkou, kterou parkrate vyplachnes v ciste vode, kolik ho asi tak muze v akvarku zbyt? A jinak chapu, vim co je vytahovat z akvarka ruce pokryte zeleni
.
rybicky.net/fotogalerie.php…
Jinak je na tom obrazku videt i dusikove pumpy v akci, uz zloutnouci listi Pistie, sezraly co mohly a zacinajici hladovet.
Já ho sbírám vždy když měním vodu.Na velkém akva ho zas tolik nemám,ale na minikrevetárku je za týden plná hladina.Tam je to daný množstvím světla,to vím,ale stejně mě ten okřehek trochu štve
V tom případě ho likvidujete špatně. Pokud máte akvárium 70x30 cm (2100 cm2) a okřehek zlikvidujete na pár rostlinek, dejte tomu 20 cm2(což když nejsou rostliny vyrůstající z hladiny či jiné plovoučky, tak to není problémé) a uvědomíte si, že za ideálních (opravdu ideálních) podmínek se za týden zdesetinásobí, tak máte nejméně 14 dní čas. Ale to je idealizované a spíše tak měsíc. Chce se to jen naučit sním manipulovat.
No,já ho mám všude plno
A statečně ho likviduju
i když bez valného úspěchu
Starší reakce
DavidDizzer napsal: Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak trvale odstranit tuto rostlinu "plevel" z akvária?
.. Díky
Už jsem to tu kdesi psal, ale klidně to zopakuji. Stačí Vám čajové sítko a kelímek, třeba od jogurtu. Čajové sítko chytnu za okraj akvária, kelímek ponořím do akvária a nechám do něj stékat vodu s okřehkem. Když je kelímek plný, proleji jej přes sítko a postup opakuji dokud se nevysbírá všechen okřehek. Je to velice účinné a dá se tak vysbírat okřehek i z míst, kam se se síťkou nedostanete.
Aha, to je blbé no
... Je to děsný plevel, už mám nervy
Sbírat a zase sbírat... denně a pořadně kontrolovat hladinu. Jinak to asi nejde.
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak trvale odstranit tuto rostlinu "plevel" z akvária?
Používám vždy sítko, do kterého se snažím nabrat co nejvíce, voda proteče a rostlina se usadí v sítku. Sítko poté vyklepnu a tak pořád dokola. Zbytky, které už sítkem nejsou nabrat, jsem zkoušel pet lahví po hladině sbírat nasáváním vody do lahve... Myslím si, že jsem to vyčistil úplně do čista, ovšem po týdnu se objevila zase. Od té doby se jí nemůžu vůbec zbavit...
je nějaké řešení?
Díky
Starší reakce
Koukám, sklenici s okřehkem ste na okně ještě neměl. No nic.. budete muset věřit, že je to hodně důležitý faktor.
Je to zimoviště phallocerů, kardinálek, dánií, mečovek. Kolem stovky ryb. Moc nekrmím, voda je teď chladnější - do +15C.
Já to popisoval postupně. Zaprvé většina tam dá čerstvej, sterilní. Pokud tam dá z akvária a zalije to vodou z kohoutku, tak je opět sterilní. Než se tam vytvoří, tak voda zkvasí. A bakterie se namnoží i na skle. Neříkám, že tam písek vadí, ale není to ten rozhodující faktor.
Jinak já se přidávám k dalším. Týdně vyhazuju okřehek z cca půl metru čtverečního hladiny. Je to "plevel"
A kolik že tam máte ryb a jak že moc krmíte?
V písku z akvária nejsou bakterie? A i kdyby tam nebyly, tak se tam nerozrostou?
Nene, nepřeceňuju. Ať s pískem z akvária, tak s normálním pískem to půjde mnohem lépe než bez něj.
Písek nutný není. K růstu za přiměřené teploty, stačí dostatek živin a světla.
Přidat reakci
1 ...... [2] 4 5
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 3740x