Lemna (Okřehek) - pěstování
Ale proč tak složitě? Stačí otevřít kryt akvária, vzít síťku na ryby či nějakou nádobku a posbírat to z hladiny. Potom si takhle můžeš co pár týdnu regulovat množství této rostlinky.
P.S s tou síťkou mi to šlo blbě sbírat, nejlípe to jde rukou a jen ty zbytky sbírat sítkou.
Mám v 44 litrech závěsný filtr odstranil 90% této plovoucí rostliny(je pravda že hladina byla jen okřehku a o žádné jiné rostliny se kořínky nemohl zachytávat, prostě měl plochu jen pro sebe. ty kořínky se mu v proudu pomalu zkracují, asi se ulamují.
cezarmilan napsal: Myslím si opakujem, myslím si, že keď je zabránené akémukoľvek prísunu slnečného svetla prestane sa mu dariť.
Mám jedno akvárium umístěno v šeru předsíně, kde o slunečním záření nemůže být řeč. Celé je pod krytem, tudíž i ty zbytečky přirozeného světla jsou zanedbatelné a okřehku se daří i tak (ne že by mně to trápilo, je to akvárium, které rostlinkami záměrně přistiňuji, takže jej pouze z hladiny stáhnu síťkou, pokud je jej příliš), což se s Vaší myšlenkou trochu rozchází..
To Jrk: V tomtéž akvárium je minimálně na polovině hladiny silný proud - pochopitelně že přímo v něm se tyto drobné rostlinky neudrží a proudění je odnese na jiné místo, ale opět jsem nepozoroval, že by mělo proudění vody na okřehek a jeho růst negativní vliv
.
No a v tech sklenicich jsi pridaval hnojivo? Protoze mam pocit ze ten okrehek odesel ze huz nemel ziviny, chtelo by to udelat overovaci experiment, cele akvarko presunout do mistnosti, kde nejni pristup slunecniho svetla....
Muj dorbny experiment... Dal jsem trochu okrehku do male nadobky, jenz slouzi pro odkladani sneku (zadne vzduchovani ani filtr, jen trocha javskeho mechu a drobny sterk na dne porostly nejspise rasou), mam tu nadobu na stole kus od okna, a asi po dvou tydnech je videt jak okrehek viditelne chradne a ubyva ho (zbyly tam dve plovatky).
Dale se priklanim k nazoru ze mu proud moc nevadi.... teda dle mojich zkusenosti, mam mini akva(antostres 30L) s bublifuky, a po vikendu jsem mel antistres uplne zarostlej okrehkem (rychlost rustu cca 1/4 hladiny za dva dny, NO3 30mg/l), odebral jsem polovinu a vyhodil pri odkalovani a taky jsem vymenil kompresor za silnejsi (prutok filtrama se priblizne zdvojnasobil) tak se uvidi po vikendu.
Podle me zalezi na sile proudeni, okrehek ma dost krehke korinky, takze si asi sezenem vrtulku na mereni rychlosti proudeni a jdem experimentovat (zejtra bude hezkyyyy, inzenyri si hrajou
)
Ja som si ho doniesol s ricciou, mám ho všade, aj keď mi niejako nevadí, (jeho množstvo regulujem keď už tieni) skúšal som ako sa ho zbaviť. Tu sú moje výsledky: dal som ho do 4 sklenených nádob, dve som nechal vo vnútri a dve som dal vonku k rybníčku, či je v teple, alebo vonku darí sa mu rovnako. Tak som pokračoval vo vnútri, do jedného som nahádzal kotuľky u vás asi ploštenky, neviem a tie som nekrmil, asi za 14 dní po ,,okřehku,, nebolo ani stopy. To druhé som zakryl čiernou fóliou avšak bolo pod fóliou riadne prisvecované cca 12h denne a riadne som ho zdecimoval. Myslím si opakujem, myslím si, že keď je zabránené akémukoľvek prísunu slnečného svetla prestane sa mu dariť. K tomu prúdu vody z filtra dodám, že to mu nijako nevadí,verím, že som vám aspoň máličko pomohol
Možná to tak opravdu bude, co mám já v akva okřehek, tak roste pouze zapleten do plovoucí riccie. V místech, kde je hladina čeřena výtokem z filtru jej nemám.
Zkusil jsem v 12l akva použít závěsný filtr, ten víří s hladinou a okřehek který se dostane do toho proudu, tak asi po třech dnech přišel o kořínky, pak zeschne a dal nvm co s ním je(určitě mě někdo doplní) předpokládám že se rozloží nebo ho sežere filtr.
Kapr okrehek nezere. Mozna amur, ten zere rostliny a prikrmuje se napr. jetelem nebo vojteskou. Ale na 100 procent zerou okrehek kachny. Takze kdo ma rad pecenou kachnicku a nevi co s okrehkem, muze nad tim vazne popremyslet.
Podle mně je to hodně o vodě o obsahu NO3..když jsem zakládala nádrž, tak jsem použila vodu ze studně kde je fakt hodně NO3 podle testů to šlo až na 100 !! Okřehku a pistii se dařilo tak, že málem lezly z akva. Po čase se stav ustálil tak, že okřehek stačí konga v pohodě zkonzumovat. Jak vyměním víc jak 30l, tak to je znát, že se rozbují. Skvěle odbourává přebytečné NO ( potvrzeno měřením ). Tam kde je upravovaná voda, tak by to asi bylo naopak, ne? Když je ve vodě hodně živin, tak se mu daří...
Pokud odstraníte úplně všechno už napoprvé, nebude co opakovat. okřehek zas není takový mor, jak se o něm pořád tvrdí. kdo chce, v pohodě ho vysbírá na první pokus
Při jeho odstraňování je opravdu
nutné odstranit úplně všechno a i víckrát po sobě.
Bylo mi divne, ze v odchovne mam tak malo okrehku. Pripisoval jsem to mensimu osvetleni, ale nahodou se mi podarilo odhalit pachatele. Ampularka si ubali u hladiny chuchvalec okrehku, pak si sedne na dno a hoduje. Mam ji jen tam, kvuli ruduse, ale pri podrobnem zkoumani jsem zjistil, ze i okruzaci si obcas radi zobnou.
Omluvte prosim zhorsenou kvalitu snimku, je to foceno mobilem pri horsi viditelnosti.
Edit: Dneska jsem pozoroval zajimavy kolobeh okrehku.... Ampularka sezere okrehek, nasledne si na jejim trusu pochutnaji krevetky (zatim jsem pozoroval jen jednu)..... tak to vypada ze v to akva mam o krmeni postarano, uvidime jak to bude pokracovat
Jo to dělám ,ale bez žádaného efektu.stačí malej kousek někde přilepenej a je to tam zase.slušně se mu u mne daří
S tím okřehkem v akvárku problém nevidím , mi se nikdy neudržel. To proto , že parmičkám , kongáčům , amekám a jiným rybám chutná (dobrý je pro tetry kosočtverečné , rostlinožravé, ...).
Jestli je od Někoho nebo z rybníka , tak riziko zavlečení vetřelců a nákaz přímým položením na hladinu není radno v obou případech podceňovat.
Do jezírek v nichž se pěstují jiné vodní rostliny , lze vysadit L. trisulca , jiné druhy nejsou žádoucí , a to ani podobná závitka mnohokořenná , která je větší , a také značně expanzivní - odzkoušeno.
Mě okřehek v krevetárku krásně roste tam, kde je světlo a postupně sám mizí na okrajích, kam mi zářivka nedosvítí (je tam hrozně malinkatý)
A z přírody donesený - to už je dost velké riziko. no Jedno konkrétní riziko, které je větší než donesení z akvária nebo z "akvaristiky"?
...je to žrout dusitanů...
I když i tato forma je pro kytky možným zdrojem dusíku, okřehek bude spíš dobrým likvidátorem dusičnanů. Dokonce se podle délky "kořínku" dá usuzovaz na obsah N ve vodě.
(Ale jina souhlas s Danilou.
)
Mám okřehek ve všech akváriích. I v těch, kde je opravdu silný proud. Ale vidím ho tam ráda, protože je to žrout dusitanů a když je ho moc a stíní, tak ho jedoduše shrábnu rukou nebo síťkou.A mám ho z bezpečného zdroje - kdysi mi ho daroval mch sokolov
On tu někdo říká, že to nefunguje?
Jen že je potřeba splnit další podmínky.
Teď to fotit nepůjdu, ale jestli chcete důkaz, tak zítra sem dám fotku okřehku jak to vzdává...
Možná to chce splnit víc podmínek, třeba já mám zářivku 2700K a to by mohlo být ono. Třeba stačí na čas omezit svícení, nevím, ale u mě čeření hladiny funguje.
Můžu jen souhlasit s Johanem, mám na hladině slušnej proud a každý týden vybírám plnou hladinu
Ani já jsem se nikde nedočetl, že by to mohlo fungovat. Vím že okřehek má rád bílé světlo, pod jiným moc neroste (nevzpomenu si typ světla) pak se teprve taktéž začne ztrácet. Mnohdy po zanesení do aq ani neroste.
Okřehku vůbec nevadí proud. Stačí se jít podívat ven a kouknout kde roste. Hodně často to jsou potoky. Použití proudu na okřehek je vhodné jen v nádržích, kde nejsou jiné plovoucí rostliny, rostliny nedosahují hladiny a hlavně jsou místa na hladině, kterých nesmí být málo, kam nedopadá světlo.
Co sem vyčetl a osobně odzkoušel, tak okřehek má rád klidnou hladinu. Pokud tomu tak není tak mizí. Samozřejmě že je lepší jej co nejvíc vybrat a pak nechat čeřit hladinu, to zabrání v dalším množení.
V mem akva zaroste celou hladinu za tyden. Kdyz sem hnojil tak mu to trvalo jen 4 dny. Staci ho 1x za tyden odstranit sitkou a je po problemu.
Musí se všechno vybrat jinak se tam objeví zase. Měl jsem s ním velké problémy a hlavně květiny, ten okřehek nepropustil ani špetku světla. Na likvidaci s epodílely i parmičky nádherné.
občas jsem zahlédl jak se o kus okřehku doslova bijí.
Já ho vybírala pomocí umělohmotného sítka na čaj. A kontrolovala jsem i hladinu, a když se nějaký objevil, odstranila jsem ho. Zbavila jsem se okřehku dokonale.
Tak to nějakým kelímkem nebo síťkou na ryby vyber a je to ne? Já to tak udělal u svého 20 litrového a zvládl jsem odstranit všechno za 10 minut.
Starší reakce
Na tento "plevel" platí proud, pokud je to možný, tak nech proud z filtru vířit hladinu... Nám to pomohlo a ricie to přežila.
On je to hezkej plevel, donesli jsme si ho z rybníka.. Horší byla manipulace v akváriu.
Bordel nalepenej na rukách až po lokty
Vytahejte si tu riccia stranou, očistěje jí od okřehku a postupně síťkou všechno vyberte. Nechte pár dní a znova.. Zbavit se ho není zas takovej problém
Jak se mám zbavit toho plevele? Každej tejden mi zaroste hladinu, prorůstá riccie. Když začnu vířit hladinu tak mi zmizí i riccie. Rostlinnožravý rybičky kupovat nechci.
Starší reakce
Mor! A hodne stini, ale na druhe strane spotrebovava nadbytecne ziviny.
Ano, nasušený
Řekla bych, že jinak po něm ani nejdou. Dávala jsem jim ho vždycky "jen tak", po klasickém krmení, protože jak plave na hladině s vločkami, tak si ho moc nevšímají a vločkám dávají přednost; kdežto když plave na hladině sám, tak jim nic jiného, než ho sebrat, nezbyde
Ale určitě je pro živorodky fajn, přece jenom jsou to částečně býložravé ryby a rostlinné potravy se jim moc často nedostává.
Jinak odstranit okřehek z akvária - v tom nevidím vážně takový problém. prostě se sebere a vyhodí.
A těch pár lístečků,co zbyde na hladině? ty snad nikomu vadit nebudou, popřípadě se pak seberou taky
Ahoj, souhlasím s Romanem, okřehek je mor. Každý týden vyhazuju misku, částečně jsem ale za něj ráda, protože mám ve vstupu vysoký podíl NO3 a tenhle prevít mi ho pomáhá redukovat. Rozhodně znovu bych si ho do akva nenasadila, pistia je vážně lepší, taky roste jako divá a lépe se s ní manipuluje. Ahoj P.
Myslela jsi nasuš? A sušený přimichaváš do vločkové směsi kterou zrovna zkrmuješ. Jaké máš zkušenosti? Mám doma na zahradě rybník a tam je ho hodně, proto jsem se ptala zrovna na něj.
Okřehek je super a s Pistií vytváří krásný pohled. Paví očka ho mají rády. Jestli ho chceš zkrmovat, tak ho před tím neasuš a sypej jim ho jako klasické krmení
Okřehek lehce vyberu síťkou a v druhém akva nemá ani šanci black molly ho sežerou.
No já bych ho zase nedoporučil ani největšímu nepříteli. Mor je slabé slovo...
Roman
U me je okrehek hezky indikator "zivin".
.
Mně ho vždy za pár dní zlikvidovaly skaláry, čichavci zlatí a měchýřovky. Moc jim chutnal!
Okřehek je fajn. Neboj se ho. Krom toho Salvinie a Pistia potřebují až moc živin a né vždy jsou tak pěkné jak by měly.
Pokud chceš něco menšího, tak je dobrá alternativa taky Salvinia. Není zdaleka tak invazivní jako okřehek a vypadá podobně.
Souhlas, navíc Pistia vypadá o moc lépe (dlouhé dekorativní kořínky), rybky se v ní schovávají a když se rozhodneš zbavit se jí, prostě ji vyndáš...
okřehek mrňavej aby člověk lovil a když zapomeneš jeden lísteček, rozmnoží se zas, prostě plevel
Máte někdo nějaké zkušenosti s okřenkem. Četla jsem, že zbaví akva nadměrného množství dusíku a že lze s nim krmit rostlinnožravé ryby. Chovám platy a paví očka, ale nevím jestli ho můžu použít. Poradte začinám a rady z praxe přivitám.
Starší reakce
Já mám 50W na 170l a kytky pod hladinou rostou v poho,ale s těma plovoucíma je to horší.Všiml jsem si,že víc roste,když je vyměněná voda.Hladina u mě stojí.
Přidat reakci
1 ...... ...... [4] 5
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 3740x