Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Monosolenium tenerum - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Monosolenium tenerum - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2023 11:15 Muž Freedlo [208] Re: KarásekLut
Správný přístup. Já jsem ze začátku hrotil každý špatně posunutý kamínek, každou rostlinu co nerostla před očima, každý flek na skle a tak podobně:-D.. a je to k zbláznění...OCD v praxi:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2023 11:00 Žena Beastie [314] Re: KarásekLut
Fotka k příspěvku Zrovna monoselenia mám dvě, po dvešku tři. Jedno z burzy na pankráci, druhé odlomené z hlavní rostliny a třetí mi dnes přišlo z Invitalu.
Bohužel to, co je z burzy je kontaminované jiným mechem, kterému se daří mnohem víc než monoseleniu, takže vůbec nevím, co teď s tím. To so jsem přidala do krevetkárka ten útržek se zvětšilo sotva o pár milimetrů, jestli vůbec. Uvidíme, co udělá invitro. Oproti jávskému je zrovna tohle mech zajímavě pomalý
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2023 10:39 Muž KarásekLut [89] Re: Freedlo
Já si ho nebudu všímat a nechám ho žít si svým životem palec Když člověk nikam nespěchá tak pak většinou výsledek je hezký. To sice nebude můj případ, ale nechávám celý akvárko si žít svým životem. Dělám jen potřebný "práce" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2023 10:36 Muž Freedlo [208] Re: KarásekLut
U mě mechy rostou, velmi pomalu, ale rostou kousek po kousku. Takže ho asi nech jak je, chvilku si ho nevšímej a on povyroste:)

S mechem asi nejde nic víc dělat. Není náročný na světlo či extra hnojení.

Snad se ti brzy chytí!! pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2023 10:27 Muž KarásekLut [89] Re: Freedlo
To já právě tu nit porád vidím a zdá se mi že mech neroste. Tak uvidíme jak to bude třeba koncem roku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2023 10:15 Muž Freedlo [208] Re: KarásekLut
Ahoj,
za mě bych tu nit klidně nechal na pořád. mech ji proroste a plně zakryje. Mám takhle udělaný most u kevetárka. Mám tam velice špatně vybranou barvu nitě, nicméně už teď po měsící není vůbec vidět. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2023 09:59 Muž KarásekLut [89] – Odvázání mechu
Fotka k příspěvku Mám otázku po jak dlouhé době se mech přichytí ke svému podkladu? 30.6.23 jsem tento mech při chytil pomocí nitě ke kamenu a chci se zeptat kdy můžu nit odmotat a mech bude bezpečně sám držet? Vidím že malý kousky mechu sou mimo tento kámen, takže jich pár odpadlo tak řeším kdy bude držet. přikládím foto.Díky za odpovědi.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2023 12:38 Muž Sha [500] Re: KarásekLut
Ano, vázat lze, ale opatrně. V atlasu najdete potřebné informace:
rybicky.net/atlasrostlin/monosolenium_tenerum_pellia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2023 12:12 Muž KarásekLut [89] – pěstování
Mám otázku,
dá se tato rostlinka přidělat "normální" nití nebo sekunďákem na kámen a jen položit na štěrk v akváriu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2019 17:11 Žena Acomys [97] Re: JirkaŠčobák
tak pokud zvládá, tak počkám, až se ještě víc rozroste a pak jí trs přidám. Ono to možná bude i podmínkami v akváriu, nejen okružáky, ničemu se tam teď nedaří.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2019 18:53 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Papik
Tak toho se neboj, všechno co do akvária dávám jde přes dost silný hypermangan a následnou detailní prohlídku. Chce to v tom nechat aspoň hodinu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2019 18:52 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Acomys
Mé okružáky zvládá, ale tvé neznám. Asi i závisí na kondici rostliny. Otestuj na pár zdravých kouscích, ale větší experimenty nech na čas, kdy jí budeš mít víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2019 18:28 Muž Papik [617] Re: vaclav
Prevence, abych si do akva neco nezavlekl. Pijavice mi jednou bohatě stačily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2019 18:03 Žena Acomys [97]
Fotka k příspěvku Vydrží tahle rostlinka u okružáků? Mě to zatím všechno spásli, nevím jestli je to jen tím, že je pořád ne úplně fit po tom převozu, nebo mám pokusy o introdukci do hlavního akvária vzdát úplně. V kouli se rozrůstá.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.04.2019 17:31 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Papik
Nevím co si od toho slibuješ ale nic se mu nestane. Jen z něho opadají šneci, ploštěnky a podobná havěť proti řasám to asi nepomůže. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2019 10:25 Muž Papik [617] – Hypermangan?
Vykoupat Monosolenium tenerum v hypermanganu asi není dobrý nápad, že?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.04.2019 22:08 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Demonstrace ...
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku ... neuvěřitelné odolnosti této rostliny: Přežila devět týdnu poslání poštou z Bratislavy do Mexika - dnes mi Acomys poslala fotky.
Poslal jsem 3. 2. ona to dostala minulý týden. Přežilo Monosolenium tenerum a dvě malé levatky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2013 14:25 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: kofejn
To je možné, protože něco podobného lomariopsisu a monosoleniu u nás v přírodě roste. rybicky.net/fotogalerie.php…
Navíc monosolenium to není, protože monosolenium má v prostředku žilku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 14:21 Muž kofejn [963] Re: spider30
Fotka k příspěvku Přijde mi to moc velký. Hlavně nevím, kde jsem k tomu přišel. Od Hořánků těžko, byly spóry v kořenu nebo ze studánky co jezdím pro vodu? Ještě poslední fotku a už to tu tapetovat nebudu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 14:09 spider30 Re: kofejn
Uz som zneistel aj ja. Porovnaj: rybicky.net/fotogalerie.php… Na 99% som si isty ale...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 14:03 Muž kofejn [963] Re: Filip980
Fotka k příspěvku To je asi podobnější, ale jistý si nejsem. Ještě přidám fotku na šutru. uprostřed po něm roste jako řasa, nad šutr se nedostane. Je ve vratném proudu od rampy, tak třeba proto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 14:00 meleri Re: kofejn
to s tou vodou mas super. klidne si ji muzes poridit i vetsi jestli se ti libi a v tak dobre vode ti urcite poroste! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 13:52 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: kofejn
To, co máš je spíš Lomariopsis lineata. ano Monosolenium nemá taková kulatá zakončení, která jsou právě vidět na tom detailnějším fotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 13:51 Muž kofejn [963] Re: spider30
Je to fakt monosolenium? V akvárku se to vyskytlo "samo" :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 13:43 spider30 Re: kofejn
Zdrava rastlinka. Ja ju mam pri rakoch,takze ph6-7. A dari sa jej. Len je strasne krehka. Lahko sa trha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 13:43 Muž kofejn [963] Re: meleri
Měkkou vodu i nízké pH v akvárku mám. Roste ale docela pomalu a když ji srovnám s fotkama ve zdejší galerii, jen se pořád plazí.
Takhle ta kytka vypadala koncem listopadu, kdy jsem si ji prvně všiml: rybicky.net/fotogalerie.php… ,
koncem prosince: rybicky.net/fotogalerie.php… a aktuální fotka je níže ve vláknu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 13:35 meleri Re: kofejn
myslim, ze to roste dobre jen lidem co maji mekkou vodu a nizke pH. musi se to nechat na kaminku, ja to mela a uplne mi to odeslo, dle meho nazoru je to velice hakliva rostlina, ale nekteri lide tady psali ze jim roste jako z vody a jeste jim pokryje cele dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 13:32 Muž kofejn [963] – Játrovka
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mám doma kytku, nevím, jestli to je monosolenium, ale je to játrovka. Každopádně jsem ji nekupoval, spíš jsem si ji přinesl ze studánky. Jak se to dá množit? Co to vlastně je? Roste na kořenu, na šutru, taky jsem ji viděl na liaporu a dokonce i na starém listu hnědovky. Rád bych "TO" rošířil po celém kořenu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2013 16:11 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Kiwiaki
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2013 16:04 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Kiwiaki
je to úplně jedno, já ho nestříhám, protože by pak plavalo po akvárko plno kousků, tak ho jen ručně oddělím.
můžeš ho navázat, nebo nechat volně, to je taky jedno, ale samo se k podkladu nepřichytí, tak je lepší vlasec, protože nit se rozpadne
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2013 15:59 Muž Kiwiaki [1] - Raci, krabi, krevetky – monosolenium křehké a jeho mnozeni
Ahoj,
dokazal by mi nekdo zkusenejsi poradit, jak mnozit monosolenium křehké ? Docela se mi rozrostlo a rad bych jej umistil i do druheho akva, ale nevim, kterou cast z nej odstrihnout - pod rozvetvenim, nebo nad - a pak jej vazat treba na lavu, nebo nechat volne plavat ? Moc se mi libi, tak bych o nej nerad prisel spatnym zastrizenim.
Diky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 12:55 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: jane91
monosolenium obecně neplave, pokud ho třeba neunáší proud. Může být jako chomáč u dna nebo ho jde přivázat vlascem, samo se moc nedrží
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 12:26 Žena jane91 [27]
Chcela by som sa opýtať, ako dlho vydrží monosolenium prichytené na podklade? Dá sa niečím dosiahnuť, aby nevyplávalo vôbec?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 16:10 AQWA
Dostal jsem nedávno monosolenium od Johana (kterému tímto děkuji). Přivázel jsem jej na ponořenou větev, ale bohužel zcela pravidelně se na něm "pase" parmička nádherná. Nevím sice, zda jen ta samá jedna jediná, či zda se na něm po jedné střídají - z hlediska budoucnosti tohoto mechu to není postatné, protože pomalu ale jistě mi celý původní chomáč mechu mizí před očima.

Možná, že i v dotazovaném akvariu slouži monosolenium něčemu (někomu) za potravu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 18:41 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Bára
U mě vyrostlo z malého chomáčku co málem nepřežil transport docela pěkný bochník, jen v místech jde je více osvětlený...tak v něm mám zelenou vláknitou řasu..tzv. zelenou vatu. Docela mu prospívá že ho občas akudlám a umravním.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 18:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Bára
Mě např. Monosolenium jakžtakž roste, ale Lomariopsis téměř vůbec. Viděl bych to, že bych vytrval s tím Monosoleniem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 18:11 Usine Re: Bára
Monosolenium tenerum nepřiroste to k podkladu.
Lomariopsis lineata, tak s tím ti neporadím protože jsem tuhle játrovku ještě neměl.
rybicky.net/atlasrostlin/lomariopsis_lineata
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 17:58 Žena Bára [2] Re: Usine
A přiroste to někdy k podkladu? Tak jestli ještě najdu v akvárku nějaký kousek tak ho zkusím vypěstovat emerzně. A jak je to s tou lomariopsis?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 17:52 Usine Re: Bára
Fotka k příspěvku Ze začátku to nevypadá moc hezky, pokud ho nemáš hodně. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 17:49 Žena Bára [2] Re: Usine
to jsem udělala :-( . Už úplně zmizelo (asi jsem ho vyndala při údržbě).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 17:45 Usine Re: Bára
Fotka k příspěvku Musíš ho k něčemu přivázat a ne ho nechat volně to je potom roztahané po akváriu a moc neroste. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 17:35 Žena Bára [2]
je monosolenium náročnější než Lomariopsis lineata? V akvárku mi nešlo tak nevím jestli si ho mám koupit znovu nebo zkusit tu lomariopsis...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2010 17:10 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Jo sehnat mřížku z obyčejné žiletkové oceli s 6% Cr, tak by se to dobře rozpouštělo, ale myslím že i obyč potravinářská 304 by při menším přisolení chloridy neodolala a taky by se začala pěkně rozpouštět sice po zrnech, ale časem by i zrna železa šly...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2010 14:23 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Bak
Přijde mi že tyhle mechorosty a kapraďorosty mají fáze růstu...
Vidím to podobně. (U některých jiných druhů akvakytek jsem si tím v podstatě jistý. A nemám zrovna na mysli ty, o nichž je to notoricky známé...) :-)
Jestli může nerezová mřížka poskytout Monosoleniu Fe potřebné k životu? hmm
Bude záležet na tom, jak dlouho bude ta mřížka odolávat korozi. A to zase bude záležet především na kvalitě materiálu, z jakého byla vyrobena. A z "vnějších" podmínek zejména na pH.
Moje osobní zkušenost s nerezovou mřížkou jako podkladem pro Lilaeopsis je ta, že zkorodovala během několika měsíců... Předpokládám, že pak mohla takovým zdrojem být. A možná nejen zdrojem Fe... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2010 11:01 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Přijde mi že tyhle mechorosty a kapraďorosty mají fáze růstu, třeba jávský mech roste a pak najednou v jedné fázi jakoby začne odumírat od spodní přehustěné málo osvícené části a odejde celý. Nevím jestli to bylo vývojovou fází nebo jen odumřelá spodní část mechu vzala sebou i ten živý mech který vypadal dobře. Proto každý jak může dělá že nechá dorůst do nějaké fáze, pak protrhat a založit nový někde jinde..
To monoselenium mi roste dobře v té kyselé vodě, ale když čtu příspěvky tak se začínám bát, že pokud ho brzy neroztrhám na cucky a cucky nepřenesu na novou základnu, tak také jednou odejde.
Co myslíte, nerezovová mřížka na které mám monoselenium přivázané může dotovat železo potřebné k růstu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2010 10:49 Muž petr85 [25] - Raci, krabi, krevetky – Monoselenium + japonica
Mně monoselenium rostlo velice pěkně - rozrostlo se mi z jediné malé stélky přinesené v pytlíku s krevetkami. Nicméně potom začlo mizet. Přišel jsem na to, že ho začaly baštit japonicy. Asi jim zachutnalo a než jsem začal dokrmovat špenátem, tak ho po akvárku dokonale vyluxovaly... Takže pokud někdo má problémy a má v akvárku rostlinožravé osazenstvo, prověřil bych i tuto možnost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2010 09:52 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Bak
Že bych se pasoval do role vědmy?! :)
Mohu jen hádat - možnosti jsou jen čtyři. (Hádat proto, poněvadž všechna vámi uvedená data jsou v toleranci nároků téhle játrovky... Ale budiž! :-))
Pokud skutečně Monosolenium "v jedné nádrži krásně roste a ve druhé odkráčelo", tak bych si tipnul, že odkráčelo v druhé.
Ale vůbec mě nepřekvapí, pokud by tomu bylo naopak. :)

A teď bych si dovolil já otázku na vás:
Jedna nádrž, pH, tvrdost a osvětlení (+-) "konstantní". Půl roku Monosolenium živořilo na pokraji vymizení, následujícího půl roku expanze a intenzivní růst, pak útlum a živoření na pokraji vymizení. Proč? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 20:38 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Udělal jsem test, jedno akva ph 7,5, tvrdost 10°, druhý akva pH 6,7, tvrdost 5°, osvětlení skoro stejné cca 0,5w/l, které krásně roste a které odkráčelo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 20:17 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Zénais
Zkuste "konfrontaci" stavu vašeho Monosolenia s teplotou.
Tahle játrovka je sice velmi adaptabilní i co se teploty týče - uvádí se hodnoty cca 5-30 st.C - ale "ideální" jsou někde "uprostřed".
(Možná došlo k jejímu chřadnutí v souvislosti se vzrůstem teploty?)
Přiměřená teplota, dostatek světla, CO2 a v neposlední řadě fosforečnanů jsou základní předpoklady pro to, aby se Monosolenium tenerum ukázalo v plné kráse... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 20:03 Muž Sewer [99] Re: Zénais
Já čistím filtr asi jednou měsíčně (někdy i jednou za 2 měsíce). Vyperu tu houbičku ve vodě, kterou jsem odsál z akvária ;-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 3826x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12790