Filtr do mini akvária (do 20 l)
Já používám v 18l akva filtr Aquael FAN micro a i přes negativní ohlasy mnoha lidí(kteří tento fitr ani nikdy většinou nepoužívali) si myslím, že je to kvalitní výrobek. Vodu v akvariu udržuje dokonale čirou a čistou. Provádím i měření NO2 a NO3 a vše je naprosto parádní. Filtr je tichý, není vůbec slyšet. Přes ústí filtru jsem přetáhl silonku a udělal do ní malý otvor pro usměrnění výtoku vzhůru. Voda se tolik nevíří.... navíc je možné si nastavit velikost průtoku jaká je potřeba. Velikost filtrační hmoty je dostačující...kašlu na teorie...pro mě je důležitá zkušenost a tu mám s tímto filtrem za 300Kč tu nejlepší.
0 02.01.2009 12:13 bojovnice – jaký filtr - akvárium 10l
Mám velmi malé akvárko,cca.10l, a v něm 2 bojovnice. Žádný filtr zatím nemám, proto se mi voda zakaluje velmi rychle a musím ho jednou za týden čistit. Existuje vůbec takový malý filtr?
Starší reakce
Hehe. Bez filtru to fakt nejde? To ticho bez filtru. Ty poloviční náklady na zařízení a taky třeba na provoz. Na co jsou v akváriu kytky teda? Stačí nepřerybňovat ne? Sakra.
Externí filtr do miniakvárka jsem tu již prezentoval včetně pár fotek a nebyla to uříznutá petka, ale uzavřený systém do skříňky pod akvárko. To si myslím už by mohlo projít
Neni to spatne, ale u manzelky by mi to asi neproslo
.
ja myslim, ze co se tyce miniakvarii myslim tim okolo 12 litrů je nejlepsi dat si vedle akva uriznutou petlahev, do ni bublifuk a mezi lahev a akvarko hadicku (spojene nadoby)
filtracni hmoy je dost, nezabira to misto v akvarku vyroba zabere asi pul hodiny a cena je temer směšná.
Tak no aby som skusil odpovedat na vasu zvedavost tak jedine mozne a schodne riesenie na cerpadlo ktore by malo dostatocne nizke otacky je pouzit krokovy motor pri ktorom je mozne regulovat otacky motora prakticky od nuly ale tieto motory su velmi narocne na elektroniku ktora by ich ovladala a tak by sa z mini filtra stal zase ak nie maxi filter tak klasicky filter s moznostou jednoducheho regulvoania prietoku elektronickou cestou ale tento fiter by bol urcite koli narocnosti jeho konstrukcie za maxi cenu. A len tak predpokladam ze ak niektory vyrobca vyraba veci do akvaria ako je napriklad filter tak as akvaristike aspon trosku rozumie a sam si vie spocitat ze ak by ste mali dat do mini akvarka maxi filter za maxi cenu tak by vacsina ludi radsej zvolila alternativu bublifuku pripadne externeho filtra, nakolko externy filter ktory sa mi v tomto pripade zda najlepsim riesenim pri tak malych akvariach nieje ziaden problem a je aj financne lahko dostupny tak tieto filtre v ktorych by sa dal regulovat prietok ale za abnormalne vysoku cenu by boli velmi malo ziadane, radsej si predsa vyberiem nieco co je lacnejsie, lepsie a vkusnejsie ako nieco co stoji zbytocne vela penazi. A to znamena ze kedze by to nemal kto kupovat tak to ani nikto nevyraba. Ono vyrobit sa da vsetko ale ako bolo psomenute nie vsetko sa vyrobit oplati.
Kdyby taková možnost byla (a dostatečně cenově přístupná), měla bys ji už v akváriu a my také. S tímhle končím, máš internet, tož si najdi teorii a praxi motorů. Třeba časem nějaké čerpadlo vymyslíš. Nic ve zlém, ale tohle je typicky ženský přístup - a s takovými dotazy nehodlám bojovat, to je jednodušší si skočit hlavou do zdi.
Ale to je pořád dokola totéž. Motorky co se dávají do akvarijních filtrů se nedají regulovat jinak než škrcením a tečka.
Proč se používají zrovna tyhle motorky? neexistuje jiný typ? je to omezeno fyzikálně? nebo čím?
Nejde regulovat rychlost otáčení - vrtule jede konstatní rychlostí - souvisí to s tím jak jsou tyto motory dělané. Podrobnosti si nepamatuju, třeba tu ten správný termín nahodí nějaký elektrikář, ale smiř se s tím, že tyto motory regulovat nejdou - ni proudem, ni napětím, možná můžeš přibržďovat prstíkem. Existuje ještě jedna cesta jak průtok snížit, ořezat listy vrtule - ovšem malá nepřesnost způsobí nepravidelný záběr, výkyvy osy, vibrace a posléze patrně kolaps...
EDIT: kdyby se dělaly ponorné motorky s 30l/hod, už by je dávno měl každý v akva a nebylo by tu milion témat o kvedlání vody interními elektrickými filtry.
Priznam se, ze nejsem odbornik na elektromotorky, ale neco mi rika, ze rychlost otacek souvisi s velikosti napeti nebo proudu. Podle meho je urcite technologicke minimum, pod ktere ty otacky uz nedostanete. Takze to muzete leda zprevodovat a tim zpomalit. A to uz je asi nerentabilni pro vyrobce. Jestli placam, tak uz tu nereknu ani slovo
. Slibuju.
Ale proč to nejde vyrobit?
Já myslela, že rychlost čerpání má na starosti ta vrtulka uvnitř filtru, která se tam točí a tím tu vodu pohání...a kdyby se točila pomaleji tak by byla i ta rychlost čerpání menší... nebo ne?
To uz vam kolega PentueR vysvetlil. Protoze to nejde vyrobit
.
Má ve vsem pravdu, jeste to zkusim vysvetlit jinak. Polozte si otazku, co je potreba pro kvalitni biologickou a mechanickou filtraci?
1. prutok odpovidajici velikosti akvaria
2. dostatecne mnozstvi filtracni hmoty
ad1.to malem akvariu do cca 30l znamena prutok cca 30-50l za hodinu (proste MALY prutok), ten zadnym cerpadlem nezajistite --> zvolte bublifuk
ad2.to v malem akvariu znamena bud malou kostku biomolitanu, co nejvetsi snesete, nebo vnejsi filtr, vzhledem k nakladum a bodu 1. --> zvolte bublifuk
Variant je samozrejme mnoho, ale bublifuk je podle meho ta ucinna, levna a jednoducha. Druhou dobrou variantou se mi jevi pouze primerene velky vnejsi filtr, nejlepe primo vlepeny do akva. Par navodu jsem tu videl a vypadalo to velmi dobre. Proud z cerpadla totiz u vnejsiho filtru tlumit lze, napriklad vracenim casti cerpane vody zpet do cerpadla.
Ale... když jsou filtry s rychlostí čerpání 400 l/h a jiné "jen" 120 l/h, proč neexistuje žádný který by měl třeba max. rychlost 30 l/h?
JO, myslím miniakvárium atk do těch 25l
Myslím že jsem odpověděl, možná trochu nepřímo... Není to o neochotě výrobců, ale o tom, jak jsou principielně řešeny motorky těchto čerpadel. Nejsou regulovatelné jinak, než škrcením průtoku na výstupu a i kdyby ti kdokoli vyrobil cokoli, pořád to bude prakticky to, co koupíš jako "filtr poháněný elektřinou", jen to bude vypadat jinak.. Nemyslím že by se ti někdo vyráběl s interním minifiltrem - to už je výrazně jednodušší koupit co nejmenší interní filtr, provedení vhodného pro úpravu (zvětšení filtrační náplně, případně její "zahuštění" pro snížení průtoku, doplnění o rozstřik. rampu apod.). Pořád ale zabere dost místa, je neestetický a docílit u něho stálý průtok, aniž by ryby měly motolici, je problém.
To vše platí, pokud se bavíme o miniakva, pod čímž si představuju 10-20 litrů. Ve větším už se průtok vody trochu ztratí a filtr se dá trochu rozumně umístit/vymyslet.
Myslím že jsem se ptala na něco jiného, ale díky za reakci
Proč není možné sehnat čerpadlo s malým průtokem? Je to neoochota výrobce nebo nějaký objektivní důvod?
Neseženeš čerpadlo s malým průtokem, takže ať uděláš filtr jak chceš, nakonec budeš řešit škrcení průtoku. Do mini buď bublifuk nebo externí závěsný filtr (případně samovýrobou - externí vícekomorový skleňák), jinak z toho budeš mít v každém případě vířivku. Případně i vlepení skleněného biofiltru, ovšem škrtit průtok budeš stejně a z miniakva budeš mít pidiakva..
Jak to tu tak pročítám, tak se všichni shodnou na tom, že prodávané filtry do miniakvárií svým průtokem a filtračním objemem neodpovídají potřebě, alternativou jsou bublifuky nebo vnější filtry, které ale ne každý chce využít...
Zároveň je ale mezi akvaristy dost šikovných kutilů - tak se ptám, není tu někdo, kdo by byl ochotný filtr do miniakvária vyrobit a popsat postup popřípadě vyrobit a prodat?
Mám na mysli klasický vnitřní filtr poháněný elektřinou.
Starší reakce
proboha JEN NE želvu (korytnačku) to chce minimálně 100l a ani to není žádnej luxus, výkonnej filtr, Uv světlo a vitamínky...to je něco úplně jinýho jak rybky. Kup si 20l a betťáčka, bude se mít jako v peřince, hezky mu to osázej rostlinkama a bude to moc hezoučký.
Ty by sis měl nejdříve ujasnit ,co chceš vlastně chovat.A kolik na to máš doma prostoru.
do akej najmenšej nadrže možem dať korytnačky?
...nejmenší akvárko pro rybky...? To se různí, řekla bych, že minimum pro dospělé rybky malého vzrůstu je asi 20l... podívej se do atlasu rybek na tomto webu, u většiny najdeš nejmenší objev nádrže, ve které se dají chovat
ake najmenšie akvarko možem použit pre ryby?
Krevetku, malýho šneka.... Ale na rybku můžeš zapomenout. A taky se ti to akváko bude dost špatně udržovat
rybu tam nedávej,ale dej si tam krevetky
....žádnou
Starší reakce
chtel bych se zeptat jaky filtr(ne vnitrni) by ste mi do 12l poradili
...dik David
Přidat reakci
1 ...... ...... [8]
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 11921x