Svah ze substrátu v akváriu
Pokud se jedná jen o svahováním se sklonem, který by se normálně neudržel, tak se to dá udělat s pomocí roštu - tedy te sitkove "fólie", kterou dáš na základní vrstvu terénu a pak ji zasypes malou vrstvičkou ... rostlinky zásadis do vystřižených děr v sitce ... je to piplacka, ale drží to dobře ...
Moje zkusenost s terasama u 300 litroveho akvaria (vydrzelo to nejakych 6 let):
Nevim jak moc to bude videt na fotkach. Chtela jsem terasy, aby to vypadalo prostoroveji, mela jsem bagroidni thorakaty, ti by to s prehledem srovnali do roviny, chtela jsem mit na patrech oddelene rostliny (haha, stejne si to pak prorustalo jak chtelo, popr monstrozni korenovy systemy echacu pri vytahovani matecnich rostlin z prostredni terasy z prehledem nadzvedavaly kde co), mela bych problem dosahnout pri sazeni na zadni rostliny.
Mela jsem kryci skla ze staryho malyho akva, slepila jsem dve a dve, aby to bylo akorat na dylku, a podle toho kde ta zabrana byla jsem kameny nalepila niz nebo vys (takze vespod byla sklenena hrana, rovnou na sklenenym dne akvarka), a taky jsem to lepila tak, aby horni hrana skla byla zasypana piskem, aby se o to ryby nahodou nerizly (to se nejak ne vsude povedlo, ale nerizly se).
Fungovalo to tech pet let, spostupnym zhorsovanim ke konci. Kameny se zacaly postupne odlepovat, obe sklenene desky se naklonily dopredu (puvodne mely zaklon dozadu), a jak jsem ruzne tahala ty echace, tak se to nadzvedlo, pod to se sypal pisek, a bez toho, aniz bych vse vyhazela, a komplet udelala znovu, to neslo spravit. A do toho se mi nechtelo, tak jsem se na to nakonec vybodla.
Nasla jsem k tomu nejaky fotky...
Ještě můžeš zkusit udělat terasy - velké kameny slouží jako zábrana. V případě lávy by navíc přímo do toho šly zasadit nějaké Anubiasy.
Někde jsem viděl tvarování terénu pomocí balíčků z lávové drti nasypané do punčochy. Ty se pak zasypaly substrátem... Zkus pogooglit nebo poyoutubeovat...
A zeregistruj se a založ prezentaci
0 15.11.2017 20:55 Lukáš – Dno
Ahoj, prosím o radu. Pořídil jsem si větší akva, cca 300l, rád bych z toho udělal rostlinné akva s osádkou neonek. Hrozně rád bych tam udělal nějaký terén, zadní rohy vyvýšené a klesající směrem dopředu, tudíž asi není vhodný písek do filtrací, jsem pochopil. ALe jde mi to, jak udělat ten terén, jestli pomocí lávových kamenů a vrch zasypat nějakým štěrkem nebo nasbírat kameny a ty zasypat štěrkem. Plánuju hodně rostlin, tak aby se mi dobře sázelo, aby se kytky měly dobře a zároveň aby se mi to všechno v dnu nemíchalo. Rád bych to dno měl tmavý, nejlípe černý, takže netuším jak to vymyslet. Nějaké rady prosím? Díky.17
Starší reakce
Cav, objednal som si nove akva..a uz v prvom akva som robil terasy, chcel by som skusit trosku iny layout s terasami ale zial tu na forku okrem rivnenskych teras som nic nenasiel co by mi mohlo byt inspiraciou...niektore veci co mi najde google su fakt smiesne...viete mi poradit o nejakom webe alebo videu kde by som mohol nieco odkukat?
Starší reakce
V tom případě to udělej jak navrhuje romant (viz. příspěvek z 07.11.2011 14:49), a dál to neřeš. Čisté, lehké a svůj účel to splní.
Končím spojení
.
Bafni tam tehlu
Abych vše uvedl na správnou myšlenku, rámcová představa je také, že bude cca 10cm písku po celém akva, ale v kus dna bych chtěl udělat jakoby vyvýšenej o dalších cca 10cm.možná míň. Akorát se mi tam nechce dávat kameny nebo šílenou vrstvu písku, přeci jenom je to podstatně těžší, než voda. Váha vody v tomto místě mne nezajímá, takže varianta naplněné, uzavřené, hranaté PET láhve, by přicházela v úvahu. Prostě jsem chtěl členité dno, ale při za nárůstu maximálně o váhu vody. Ještě doplním, prostor bude trojúhleník se stranama cca 40-50-60cm a výškou 10cm.
Dovolím si poznamenat, že by to šlo udělat jak píše Dejmon, dát tám výstup z filtru, nebo jestli je externí, tak tam prostě schovat nasávání do filtru a proudění je zajištěné. Ale lepší by byl ten výstup, nejlépe jeden tam škrtitelný a druhý do prostoru. Takže ono to zas tak bez rozmyslu nebylo. Trubky, sítky složité? Pro šikovného člověka ne.
Akva to neodlehčí, ale ušetří na materiálu ...
Nesmysl.
Buď budou naplněné vzduchem, při uzavření víčkem, a tudíž budou jak bóje. Nebo uzavřené nebudou, naplní se vodou, a tudíž akva neodlehčí.
Pardon, ale budu se opakovat jako u Zoidika : Přemýšlet, přemýšlet .... dovolím si poznamenat, že tato rada je opravdu, ale opravdu nesprávná.
Opětovně vznáším dotaz. Jak bude ten vzniklý prostor velký? A nově. Má být zasypán a obložen, takže to znamená nějaké trubky, síťky apod., není to až příliš složité? Někdy méně, znamená více
.
Není přeci problém tam zavést do té jeskyňky proud vody z výstupu filtru, aby se tam nezanášel bordel, ancíci ti poděkujou, mají proud rádi.
Schovka je nesmysl, bude se to zanášet nejen nahromaděným bordelem, ale bude to tam bez cirkulace vody, a to jistě žádní ancíci neocení ... hlavně jikry ne.
Víš jak to bude velké ?! Přemýšlet, přemýšlet .... dovolím si poznamenat, že tato rada je opravdu, ale opravdu nesprávná.
Já jsem si nedělal v akva přímos chod, ale chtěl jsem udělat takovej kopeček (moc se mi ale nepovedl podle představ), tak jsem v místě kde měl být naskládal velké kameny které jsem měl před zrušením v akvárku a zasypal jsem to pískem. Jinak to co píšeš je taky možnost jak to udělat. Nebo jak píše Dejmon s tím plexi, při troše šikovnosti o které nepochybuji u Tebe, tak by se tam z toho dala udělat i nějaká jeskyňka třeba jako schovka pro ancíky když budou chtít mít mladé.
Pěnový polyethylen se Ti nasákne vodou a poté sedne ... špatné řešení. Tipuji, že vydrží tak 3 měsíce, nasákne do sebe spoustu organických i anorganických látek, a vše v něm začne zahnívat. Možnost, jak využít tento materiál, je podle mého názoru pouze takováto : Podložka pod akvárium.
Osobně příliš nerozumím Tvému důvodu, jak jsem jej pochopil, a to je odlehčení akvária. Kdyby to bylo z estetických důvodů, tak to jo. Tvé řešení však akvárium neodlehčí a zároveň si ubereš tolik důležité litry navíc, které budeš v budoucnu určitě postrádat. Například já jsem si udělal, dle mého subjektivního názoru, pěkné pozadí, ale již dnes si nadávám, protože po nějakém čase jsem se rozhodl z povodí Amazonky udělat rostlinné akvárium, a ty litry mi prostě chybí a pozadí za chvíli nebude vůbec vidět.
Všichni Ti tu sice navrhují různá řešení, ale Ty jsi zatím nenapsal, jak by ten odskok měl být velký. To si myslím, je to, oč tu běží. Pokud ale trváš na odskoku u takto velkého akvária, tak jej buď využij jako součást pro filtraci, vzduchování, dávkování CO2 či něco jiného, nebo jej vyrob ze skleněných tabulí vyztužených opět skleněnými tabulkami a hermeticky jej uzavři, aby bylo akva opravdu radikálně odlehčeno.
Toť můj názor.
Ať Ti to plave
.
P.S.: Pokud se opravdu rozhodneš pro Tebou navrhované řešení, dej mi vědět jak to dopadlo po třech měsících. Docela rád bych se totiž mýlil, ale moc šancí tomu nedávám.
A proč to nemůže bejt z normálního polystyrenu? Vždyť se z něho dělají jak pozadí, tak se třeba podkládají velký kameny, aby se roznesla váha na dně. Já osobně bych použil normál polystyren a ten přilepil tím akva silikonem.
Tak jsem našel, že se hmota podobná polystyrenu jmenuje pěnový polyethylen a je zdravotně nezávadný, to jsem přemýšlel přilepit akva silikonem ke dnu a na to normálně udělat vrstvu písku.
Tak tam zasyp např šamotovou cihlu a máš to bez rizika s kazící se vodou za nějakou přepážkou
Tak bych z toho udělal předfiltr, než se to zanese tááááááááááák to potrvá hóóódně moc dlouho, aby se to muselo vyčistit. Zkusil bych to nějakým zpozitivním způsobem využít, jakkoliv.
To už mne také napadlo, slepit plexisklo, s tím, že by se zatopilo, ale mám strach, aby tam stojící voda s bordelem nehnila. Filtraci mám vymyšlenou jinak, respektive filtr bude Eheim Pro 3, ten má nasávací koš.
Vlepený skleněný či plexi schod by nebyl na škodu. Dalo by se to využít třeba i k filtraci vody či ......?
Jojo, přesně tak. Před nějakou dobou jsem to viděl někde na internetu, ale myslím, že maník tam měl prostě 20cm písku(proto ten uvažovaný jakoby molitan) a jako hradbu kameny.
Ten schod chceš urobiť kvôli tomu, aby si nemusel použiť veľa materiálu na dno? a tým odľahčiť akvárium?..Predpokladám že to chceš urobiť do zadnej časti akvária.
Zdravím a mám dotaz, neřešil někdo schod v akváriu? Zakládám 325l akvárium a chtěl bych udělat jakoby schod, cca 10cm výšku, ohraničený kameny břidlice. Písek jsem pořídil od Flexiobkladů, ale nechce se mi dělat obrovskou vrstvu v cca 1/3 akva. Napadlo mne přilepit na dno hmotu podobnou polystyrenu(nerozpadá se na kuličky a má bubliny uzavřené, že do sebe nebere vodu). Nebo napadne někoho lepší řešení? Případně, zda tato hmota neuvolňuje nějaké škodliviny? Děkuji za reakce
Starší reakce
Pokud se jedná o zarostlé akvárium, tak je sklon k ničemu. Buď je založeno na kontranstu nižších a vyšších rostlin, kde dno může být rovné a sklon dělají vyšší rostliny v zádu. A nebo když jsou v akváriu hlavně nižžší rostlin, tak případný svah udržej ony.
V akváriu bez rostlin či s minimem rostlin se dá sklon v akváriu po sesunutí do roviny obnovit.. =)
S různými svahy/profilováním dna jsem si hrál také, neb jsem chtěl výrazně profilované dno, ale v akva je nemožné udělat vyšší sklon, tak aby byl trvanlivější.
Pokusil jsem se vytvarovat dno za pomoci polystyrénu, který bych tam pak vlepil. První zkoušky byli ve vaně kam jsem vpustil dospělého čichavce. Po několika proplutí se dno výřením začalo sesouvat do roviny a polystyren tudíž začal vyčnívat.
Tak jsem zkusil něco jako malé kaskády z průhledného plastu, který byl ukotven do dna - toto řešení drželo, ale při pohledu to bylo velmi nepřirozené, kdyby se to však nechalo zarůst, možná by to nevapadalo špatně, ale mému záměru nevyhovující. Tak jsem nakonec provedl to co mám v prezentaci akva.
Jinak dno mám o zrnitosti 1-2mm
Jak píše romant, stejně se ti to promíchá. A pokud nebudeš týdně hodinu v akva, tak to stejně poroste jak se tomu bude chtít. Svah v akva - "tekuté písky". Všechny svahy v akva mají stejně tendenci samovolně se srovnávat. "Samovolně - za přispění pancéřníčků, sumečků, ancistrusů ale i plžů atd. To už vůbec nemluvím o bagristech typu závojnatka, kančík ap.
Trochu pomáhají terásky z různých kamenů a břidlic. Před časem jsem zkoušel odebírat substrát zepředu a dával jsem ho dozadu. To ale příliš neoceňovaly rostliny, takže jsem toho rychle nechal.
Štěrk se Ti promíchá a kytky si budou růst, tak jak se jim zlíbí. Netrápil bych se tím. Tomu svažování můžeš pomoct třeba nějakýma plochýma kamenama ze kterých vytvoříš jakoby terasy.
Mrkni se sem, tam jsou vyrobený klasický terasy.
rybicky.net/nadrze/4059 Zakládám nové 150d x 38h x 50v
Mým cílem je mít vzadu plusmínus 8 cm substrátu a vpředu u skla kolem 4 cm.
Po odečtení pozadí vyrobeného z 10ky polystyrenu, který je však místy dost odřezán, mám od předního skla ke "skále" v průměru nějakých 30 cm, což není moc místa.
Uvažuji o osázení rostlinama v principu rozdělenýma na pozadí a popředí, přičemž do pozadí půjdou větší kousky a do popředí jen něco decentního co zůstane při dně, případně ponechám prázdná místa. Potřebuji tedy zajistit aby vpředu byla menší vrstva substrátu a vzadu větší. Dno bude utvořeno pomícháním říčních štěrků č.2 a č.4. Budu velmi rád pokud se mi podaří akva založit tak, aby mi to vydrželo a dno se časem nesrovnalo. V posádce akva bde i šest nenechavých pancéřníků, kteří se mi o vyrovnání mohou velmi rychle postarat.
Mé záměry jsou následující, prosím o komentáře a doporučení k nim:
1, před založením dna vlepím silikonem přepážky odělující části vyššího dna od čístí nižšího dna (tedy asi 15 cm od předního skla a po stranách). Přepážky budou nastříhány z průhledného akrylového plastu tl. cca 4mm a jejich výška bude zhruba 4cm. Mám strach aby mi nezačaly časem vykukovat ze dna. Rohy jim proto raději zastřihnu, protože to by bylo asi to první co začne vylejzat.
2, Jako druhá varianta mě napadá použití menších kamenů, nebo kombinace kameny akryl. Bohužel mám málo místa achci aby bylo co nejvíce prostoru pro substrát a tím i kořeny rostlin (husté osazení). Chápu že kameny jsou vhodnější, protože když budou někde vykukovat ze dna tak je to OK, ba dokonce i žádoucí. Naopak výhodu plastového oddělení vidím v tom že omezím zarůstání kořenů zadních rostlin do předních partií a nebude tak odebírán prostor předním rostlinám. A toto platí i obráceně.
3, říční písek č2 a č4 chci míchat. Do zadních partií půjde mix obou. Vpředu chci spíše ten jemnější aby se mi v něm dobře rozrůstaly koberce. Pak mám ještě cca ve třetině nádrže (viz fotka v profilu) takovou jeskyňku a před ní nechci žádný porost, ani koberec ani vyšší kytky - toto bych mohl taky čistě teoreticky zajistit odpřepážkováním tak, aby mi tam neprorůstaly kořeny rostlin odvedle. A pravidelnou údržbou - vytrhaváním... Jaké jsou vaše praktické poznatky ohledně kombinování různých hrubostí písku? Lepší jemnější dospod nebo navrch. Anebo promíchat? A jaké máte postřehy ohledně zabránění osídlení jistých partií rostlinami?
Jaké jsou vaše zkušenosti?
Starší reakce
tak to nepředpokládám
tak ve svahu budu muset asi častěji odkalovat, střídměji krmit a nepořizovat tolik ryb. Spodní vrstvy se snad tak rychle nezanesou, pak udělám radikální změnu a bude.
Díky moc všem za rady
No ja by som sa skôr bála ako by to pri hlbšom odkalovaní zvládali korene rastlín, ktoré tam zrejme chceš vysadiť. Hlbšie dno by sa im určite páčilo, ale na lepšiu údržbu zabudni. Iba ak by si ich mal veľa, veľa... a zvládali by to spotrebovávať samé...
Dělala jsem si menší svah, asi 10cm. Bordel napadal docela hluboka a neodkalovalo se mi to moc dobře, navíc jsem ho musela pokaždé zformovat znovu
Tak jsem se na to vyprdla. Ale líbí se mi to, asi bych to řešila nějak vhodně tvarovaným kamenem, který by se zasypal... I když na tak vysoký svah by to musel být pěkně velký šutr
spíš mám strach o alkalitu vody, beto má PH kolem 12, což by ve vodě asi nedělalo dobrotu, hlavně pokud by byla příliš měkká. Sjíždění řeším terasami z kamenů, je to vzhledné a funkční.
Co se ale odkalování týče - odkalovat ve štěrku 25cm hluboko? Ještě jsem to nezkoušel, ale nedokážu si to dost dobře představit. To by musel být pořádnej zvon.
Porobeton by se ti časem asi rozpadl , je dost nasakavej . navíc se stále drolí a dělalo by to bordel ve vodě. Jestli jde nalakovat? asi ano
dal bych tak šikmo sklo s nalepenými žebry tak aby po něm nemohl štěrk sjet dolů..nebo nějakej šutr je taky dobrej..co tak porobeton..ten si můžeš vyřezat do tvaru jakej ti vyhovuje...nevím ale jestli by se nemusel nějak nalakovat...
Proč by to mělo hnít ? Když budeš řádně odkalovat tak ti nic hnít nebude. Problém bude spíš v tom , že se ti to časem sesune , musel bys tam zakomponovat příčky a kameny. Te´d sem taky dělal trochu terasu.
Myslel jsem, že v takové vrstvě písku už by voda mohla hnít v důsledku neprokysličení. Jestli to ale nevadí, technicky to problém není, štěrku je dost
Radíte tedy nebát se toho a navrstvit tam klidně 25cm štěrku a nechat to tak?
Nevím, jaké plánuješ ryby, ale počítej s tím, že časem ti většina živějších ryb dno srovná a taková čouhající kostka polystyrenu v zadní části akvárka, no nevím
Vyšší vrstva písku je určitě to nejvhodnější a nejvariabilnější řešení...
Ani ja, to chce on. Videl som to na viacerých foto aquascapingu.
Když už se chcete připravit o dno (prostor pro kořeny rostlin, nitrifikační bakterie atd.), proč tam prostě nevlepíte šikmo sklo? To je asi nejčistší řešení. Já bych nějaké pet lahve či kusy polystyrenu ve svém akváriu nechtěl.
Máš pravdu, voľne položený pláva, prilepený nie
A proč vám vadí dát o trochu písku navíc? 30 kg není zas tak moc. Kytkám se to bude určitě líbit.
Ty petky - to je dobrej nápad, to mě nenapadlo. Akorát to bude žumpa, až to budu za pár let otevírat. Stačí doufat, že to neprosákne
Polystyren sice lehký je, ale sypaný štěrk má dvojnásobnou hmotnost než voda, takže ti stačí stejná vrstva štěrku jako polystyrenu a už ti nic neplave. Ale nejspíš zvolím petky.
Jsou ještě jiné způsoby?
Polystyren je lehký, ale až moc - plave ! Spíš něco neutrálního (ty petky s vodou).
Najlepšie asi polystyrén, je ľahký.
Už jsi to sam napsal. Polystyren, petky s vodou, kameny a ty pak zasypat. Určitě jsou ještě další finty.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 3303x