Skoro uz mam strach sem neco napsat, ale nakonec napisu. Budou to veci zname, ale clovek by si je mel u akvaria uvedomit.
Paprsek svetla se na rozhranni vzduchu a vody lame. To jiste zna kazdy, ze vidi veci pri pohledu pres hladinu pod vodou jinde, nez opravdu jsou. A nastesti pro nas akvaristy se lame tak, ze kdyz budu svitit nejakym kuzelem svetla kolmo na hladinu, ten kuzel se zuzi. Takze kdyz vezmu cisty papir a z nejake vysky na nej budu svitit baterkou, udela to osvetleny kruh. A kdyz totez udelam ze stejne vysky do akvaria, pres hladinu, na dne bude ten kruh mensi. Coz je samozrejme prima, protoze tam kde svetlo prichazi sikmo na hladinu, jej pruchod pres hladinu udela vice kolmym k hladine, a tedy i ke dnu.
A druha vec. Jiste jste si vsimli, ze bocni skla v akvariu jsou pri pohledu zepredu jak zrcadla. I to nam pomaha, protoze kdyz svetlo dopadne sikmo zhora na sklo, to sklo jej lame zpet do akvaria a muze to byt duvod, proc je nekde u skla svetla vice, nez by zdanlive byt melo.
A dalsi vec, ohledne mereni PAR (Photosynthetically Active Radiation). Do toho se totiz pocita veskere svetlo, ktere je v rozsahu 400 az 700nm a nehraje se pochopitelne na citlivost lidskeho oka. Ma to ovsem jeden zavazny hacek. Takto zmerene hodnoty neco reknou pri plnospektralnim svetle, kde jsou vsechny vlnove delky zastoupeny stejne, ale to je prece neco jineho (nebo muze byt, neco se tomu muze priblizovat), nez ruzna umela osvetleni. Takze mohu namerit slusne hodnoty, ale pritom je to pro fotosyntezu stale nic moc. Proc? Protoze zelene svetlo rostliny moc nemusi, jak muzete videt prikladem zde:
en.wikipedia.org/… , ale PAR bere i zelene svetlo. Takze takove mereni v akvariu s umelym osvetlenim muze rikat naproste bludy pro orientaci, jak dobre rostlinam svitim.
Tak, a hura do mne
, taky nemusim mit pravdu vzdycky
.