Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přezimování karásků

 

NápovědaFórum » Jezírka a venkovní nádrže  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Přezimování karásků
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2019 19:42 Žena sharka71 [37] – Potrhané ploutve
Ahoj, prosím o radu. Dnes jsme zjistili, že karasci v jezírku mají potrhané hřbetní ploutvicky a ocasní také. Máme je už 4. zimu, ale letos poprvé vlastně zatím nezamrzly. Mají také trochu jiné prostředí, což spočívá v tom, že nepřetržitě proudí voda. Přes jezírko je síť, takže kočka nebo jiný predátor by to neměl být.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 14:09 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: logrus
Ten pokles kyslíku asi bude příčina. Měl jsem je i v malém akváriu bez filtru na zemi, teplota tak okolo 8-6 stupňů a vydrželi to bez problémů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 13:58 Muž logrus [0] Re: vaclav
a myslíš že kvůli vzduchu čeření vody jen filtrm nastačí ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 13:17 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: logrus
Fotka k příspěvku Taky jsem je měl v akváriu. Buď musí být teplota okolí tak 10 a méně stupňů a nekrmit jen občas vyměnit vodu. Nebo tak ze začátku max 20 stupňů a vzduchovat aby se neudusili (oni si časem zvyknou). :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 12:18 R Muž Anthrax [4762] Re: logrus
Teplotou to klidně být může, nejsou to žádné tropické ryby. Není možnost je dát někam kde jim nebude takové vedro? Nevím taky jestli je třeba moc nenakrmila, což taky může hrát negativní roli. Každopádně takhle zprostředkovaně je to na houby. Jestli to chce známá nějak řešit, tak ať se sem napíše. Jen ona přesně ví co a jak udělala. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 11:50 Muž logrus [0] Re: Anthrax
Teplota je tam 25 stupnu, pokud teda nevadí, že během 3 dnů s vody který měla cca 10 stupnů se postupně ohřála na 25. Ale nevím jestli nemají třeba málo vzduchu. Je tam jen že se hladina čeří filtrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2018 10:57 R Muž Anthrax [4762] Re: logrus
Těžko říct. Nezaběhlá přerybněná nádrž, nedostatek kyslíku, vysoká teplota. To je všechno možné ale nikdo ti to takhle neurčí přesně. Každopádně bych moc nesázel na to, že tenhle filtr tuhle sestavu utáhne..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 10:42 Muž logrus [0] – ryby s venku do akvária
Fotka k příspěvku Ahoj..
Známa který má malá jezírko na zahradě, kde by jí ryby nepřezimovali
Nastěhovala do akvárka 84l.
Přivezla ryby založila akvárka (kytky nějaký s jezírka a nějaké koupila + filtr) o hned tam šloupnula ryby 2x karas a 2x závojnatka. Voda byla s kohoutku chladné a postupně se ohřívala už i s rybama.
Po dvou dnech ji začal kolabovat jeden karas, tak ho prý dala jen do kýble s novou vodou kde se vzpamatoval, vyměnila skoro všechnu vodu v akváriu a ryby vypadali v pohodě a do rána chcípnuly ty dvě závojnatky.
Je mně jasný že vše udělala špatně, jen by mně zajímalo proč chcípnuly.
díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.10.2017 07:40 Muž motýlek [275] – Letošní vylov
Fotka k příspěvku Tak letos asi 35 nových kousků, něco jsem částečně odchoval v akváriu - odebral jsem po treni venku rostlinky s jikrami, něco přirozený odchov v jezírku ...
Zimují v chatě v akváriu 90 litru
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2016 13:11 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: LiborSprysl
Proto jsem psal o udělání té díry v době kdy led je tenký. Jednak se člověk nenadře a jednak tím nenadělá rambajz. A proto preferuji tu láhev. Ta funguje celkem spolehlivě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2016 12:47 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: sharka71
Určitě žádné díry karásci to nepotřebují, mohly by se zvednout ode dna a v mělčí vodě zmrznout. Vlastní zkušenost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2016 10:33 Žena sharka71 [37] Re: LiborSprysl
Aha, no právě, že já slyšela, že to dobré není. Nebudu to nějak hrotit, třeba to ani nezamrzne..nebo tam prostě tu láhev můžu zkusit dát dopředu, tím asi nic nezkazím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2016 10:00 Muž LiborSprysl [9015] Re: Pepan
No prosekávají, protože se ale jedná o velké plochy, tak randál moc nevadí, ryby se přemístí do klidnějších částí. Na malých plochách to ideální není, protože ryby nemají před kraválem úniku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2016 06:56 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: sharka71
Na rybnících rybáři taky prosekávají led. Jednak tím utečou bioplyny a za druhé se kontaktem se vzduchem voda trochu prokysličí. Ta láhev se tam samozřejmě dá umístit před zamrznutím, ale na volné hladině bude putovat, přičemž optimální by bylo, aby plavala zhruba uprostřed. Dá se to obejít tím, že láhev bude plavat dnem dolů. Kolem hrdla uvážete provázek, na ten z druhé strany uvážete kámen, který pak bude sloužit jako kotva a láhev se nebude courat po celém jezírku a zůstane na určeném místě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2016 06:11 Žena sharka71 [37] Re: LiborSprysl
Děkuji Vám všem za rady :-) , rozhodla jsem se krmit tedy ještě tento týden (když tedy předpovídají to teploučko) a pak přestat. O víkendu jsem vodu měřila a přes den to bylo těch zmíněných 14stupňů, ráno už bohužel nevím, páč mi někam odplul teploměr stydim . Bahno je vybrané, je tam jen řasa a rostlinky. Jo a s tou lahví.. Myslela jsem, že vodu raději neprosekávat nebo to nevadí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.09.2016 20:30 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
No protože není tak úplně jasné, jak bude "příští týden", já už bych přešel na to aby se postaraly ryby samotné. Ta voda je živá dostatečně a ryby nebudou mít zatížené útroby.... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2016 19:46 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Však jasně, rybám. ;-) Ale odpověz mě na otázku, kolik že má tedy stupňů ta voda v jezírku? Já bych to tipoval tak na 14-5 st.(tedy pro nás už břitvička) a to si myslím je tzv. na pohodu s krmením, nebo se pletu a někde jsem udělal chybu jak soudruzi v NDR? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2016 19:41 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
No je vidět, že ses nekoupal... :-) ... já mám teda největší hloubku 1,3m... no a i když teda přes den to leze nad dvacku, ráno už je to hodně studené. Metabolismus zpomaluje... smich ahoj
P.S. ....rybám aby nevznikla mýlka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2016 18:04 R Muž romant [27987] tak
Chlapci a teď pro mě trotla. :) Jak že je to s tou teplotou? Házíte tady denní minima a maxima a já jsem z vesnice a mám ten dojem že se jedná o teplotu vody a ta si myslím bude stále ještě vyšší než těch proklamovaných 8st. ;-) Tedy od toho bych se já, jakožto sedlák odpíchnul a tím se řídil, tedy bych stále, byť v omezený míře krmil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2016 17:58 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: LiborSprysl
V pátek má být 26° Jezdím na kole a je pořád krásně a teplo. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2016 15:22 Muž LiborSprysl [9015] Re: vaaclav
Tak krmit či nekrmit? smich :-P hop
Ty jsi stejný Šalamoun jak já... voda už stydne... ráno jsou místy tři, čtyři stupně...tazatelka je ze severu... Takže sice je hezky, ale už to není co to bylo třeba před 14 dny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2016 14:49 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: sharka71
Je pořád hezky takže krmit klidně můžete jestli to žerou. Pořád jim končí na hladině spousta hmyzu a to jim většinou stačí. Hlavně si dejte pozor na jejich počet aby jich nebylo moc to pak může být pod ledem problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2016 13:59 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: sharka71
Kromě vybrání bahna doporučuji ještě jednu vychytávku, která se osvědčila mi. Vezmete plastovou láhev a naplníte ji tmavým štěrkem natolik, aby se napůl ponořila do vody. Když jezírko zamrzne, pokud je led tenký, prosekáte malý otvor a do něj dáte tu petku. Na jaře, kdy se začne ukazovat slunko a začne ohřívat vodu pod ledem, zahřeje samozřejmě díky tmavému štěrku nejvíce tu láhev, která funguje jako malý skleník. Kolem láhve se rozpustí tenká vrstva ledu a zmíněnou mezerou utíkají bioplyny, které se vytvářejí hnitím rostlinných zbytků. Dokážete tak ochránit rybky před otravou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2016 13:42 Muž LiborSprysl [9015] Re: sharka71
Teď v tuto dobu můžete již pomalu přestat krmit a krmit nemusíte do jara. Oni si chytnou nějakou larvičku, požerou co se dá...Parkují i plavou. Spíš se soustřeďte na to, abystě trochu vykydala a nezimovali v moc velkém bordelu. Když ten kořen dáte, určitě vám nadávat nebudou....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2016 08:38 Žena sharka71 [37] – karásci v zimě
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak vypadá hybernace karásků? Mají tendenci se schovávat nebo jen tak parkují u dna? Napadlo mně jim tam přidat nějaký kořen nebo něco, jezírko je přírodní, jsou tam nějaké skulinky v kamenech. Prostě jestli by neměly mít nějakou schovku nebo je to jedno? A ještě si nejsem jistá krmením, někde jsem četla, že pokud bude mít voda míň než 8 stupňů, tak už přestat krmit...ale mysleli ve dne nebo v noci? stydim Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2016 22:44 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: . : Hunter : .
Keď bude pokračovať to globálne otepľovanie tak ešte pribudne zopár druhov z akvárií, ktoré zimu prežijú vonku a táto zima? Ona totiž ani nebola. Prežili sme tú najdlhšiu jeseň v historií!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.03.2016 20:20 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: LiborSprysl
Já ti dám vědět jak něco podobného funguje až to vyrobím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2016 19:34 Muž LiborSprysl [9015] Re: vaaclav
Jen jsem trochu skeptický, jestli to bude také tak fungovat v tom jezírku... tohle natáčení mi připadá na "krmeném místě"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.03.2016 15:49 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: . : Hunter : .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2016 05:31 Muž LiborSprysl [9015] Re: . : Hunter : .
No ona je to rada hodná mistra... snaž se pochytat... ono to jde dost těžko Vendo :-) ... Karas i závojnatka zůstává velmi často v tom přírodním( olivovém) zbarvení klidně i půl roku, aby byl dojem ještě horší, mají třeba černý pruh na hřbetě... (to jsou téměř s jistotou barevné ryby) ... takže za mne... vytřídit ty s jednoduchým ocasem dříve než zarostou jezírko kytky a zbytek nechat. Chce to povypustit v rámci jarního úklidu, větší síť a vzít to ode dna. No a pak druhou selekci provádět průběžně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2016 03:27 Muž . : Hunter : . [17] Re: vaaclav
Ako oni si plávu pod hladinou, aj karasov čo som mal divokých, tak ich bolo vidieť... Zas neviem, čo sa mi podarilo chytiť mladé nevyfarbené, tak sa za pár týždňov v akvárku vyfarbili... a zas... už mi ich pár krát vyplienila korytnačka rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2016 23:51 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: . : Hunter : .
Závojnatky jsou vyšlechtěny z karasů a pokud to nejsou dovozy z Asie zimu a zvláště tu letošní hravě přežijí. Bude z nich ale hrozný mišmaš, ty co nechceš se snaž pochytat, jinak se ti rozmnoží tak že nějakou další zimu už ve velkém počtu přežít nemusí. Navíc ty přírodněji zbarvené ani neuvidíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2016 23:41 Muž . : Hunter : . [17]
Ahojte... v lete som mal v jazierku závojnatky, no a zistil som že sa stihli dosť rozmnožiť... lenže na jeseň som chytil len tie najväčšie a farebné, ostatné sa mi chytiť nepodarilo a myslel som že pod ľadom také 2cm rybičky neprežijú. Jazierko som nemal ani nejako zabezpečené proti uplnemu zmrznutiu a nedávno som zistil že tie rybky to prežili... Sú tam aj karasy, ktoré už nemajú zdvojený chvost, aj keď rodičia sú závojnatky, ale chytil som aj klasickú, maličkú so zdvojeným chvostom.. je to také bežné že dokážu aj závojnatky prezimovať ? Jazierko má cca 70cm hlbku...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2013 14:18 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: juraj
Tak ty určitě musíš dát do akvária protože by zimu nepřežily. 60 litrů je dost málo, ale když nebude teplota moc velká, krmit opatrně 1 - 2 x týdně a častěji měnit vodu a filtrace, určitě to vydrží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2013 11:00 juraj Re: vaaclav
áno boli kúpené asi začiatkom leta v akvaristike sú asi 10/13 cm dlhé dva sú závojňaté
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2013 10:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Juraj
Ty závojnatky si koupil v akvaristice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2013 09:10 Juraj – Zimovnie v akváriu
Dobrý deň, mám ozaj mini záhradné jazierko a mám v ňom asi 3 závojňatky určite by premrzli pri prvých mrazoch ( nemá hĺbku ani 0.5 metra) takže by som ich rád dal do akvária...ale neviem či je dosť veľké má cca 60 l objem a navyše má uprostred ostrovček pre korytnačku... vadilo by im keby som ho zalial vodou? a nebolo by pre ne malé?
prosím odpíšte čo najskôr..
ďakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2012 18:15 Muž Yirka [9126] Re: Zluvka
Nečistit filtr ale měnit vodu bude lepším postupem. Dokud filtr dává slušný průtok není třeba jej čisit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2012 15:49 Muž koikapor [163] - divoké živorodkyRe: Poweres
už len to čistenie filtru tak často je zlé, skús radšej meniť štvrtinu vody obden
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2012 14:00 Muž Poweres [59] - ŽivorodkyRe: Zluvka
Jakpak je velke to akvarium?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2012 13:55 Zluvka – Karasci v zimním akváriu
Ahoj!

Máme 12 kusů malých karasů (cca 10 cm). Jelikož máme jezírko mělké a nejspíš by promrzlo celé, odlovili jsme karasy na zimu do akvaria. To je kompletne zařízené - kamínky, rostliny, filtr, osvětlení.

Voda je však stále kalná a velmi zapáchá i při každodenním čistěním filtru. Když se do vody pohlédne napříč světlem, je vidět jakoby slizovytý chomáč, který proudí vodou.

Vím, že karasy vyločují spoustu tělního sekretu. Chci se tedy zeptat, zda nemáte nějaké řešení, jak se slizu ve vodě zbavit.

Moc děkuji za všechny cenné rady. :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2009 16:55 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: teeky
Taky bych se o ně nebál. Karasi jsou odolné ryby a 85 cm je dostatečná hloubka. Spíš by se mohly vyskytnout problémy kvůli zamrznutí hladiny a zamezení výměny plynů. Doporučuju malé ponorné čerpadlo umístit těsně pod hladinu tak, aby vodu nad sebou mírně vířilo a tak zůstal alespoň malý kousek nezamrzlý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2009 16:41 Usine Re: teekey
Pokud dáš kamínek do nejhlubší části jezírka zaručeně tím ryby zabiješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2009 13:44 teekey
ryby v zime preziji, ale nachystal bych si nejaky kompresorek s kaminkem a dal bych jej do jezirka, nez zacne hladina zamrzat -> zaruka ze hladina okolo vzduchovaciho kaminku nezamrzne, nebo jsou dalsi typy jako zminovany rakos, nekdo svazuje i PET lahve, nekdo pouziva polystyren. Urcite bych nenechal jezirko zamrznout, obavam se ze v malem jezirku by se na jare dostavil silny zapach a je mozne ze vyjma rostlin by moc zivocichu neprezilo...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.09.2009 18:48 Usine Re: Denis
Karásci vydrží hodně mě umrzli pouze jednou, od té doby jsem jich měl vždy pár přes zimu v provizorním nevytápěném akváriu. Určitě ale neprosekávat led. Vždy když jsem to udělal tak jich to pár odskákalo, protože jsem je probudil a oni se zvedli ode dna a umrzli. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2009 17:33 Muž VVV111KKK [61] Re: Denis
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že moji nástražní karásci na dravce bez problémů přežili i ca 2 denní zamrznutí. Některé jsem vydělával pomalu v kostce ledu. Musel jsem počkat až mrazy trochu poleví. To se stane tak, že Vás otec neustéle přesvědčuje že : "V té vaně voda 20 roků nepromrzla". Ti moji obyčejní to normálně rozchodili, spíš rozplavali. Na jaře jsem je pouštěl do jednoho do rybníka. Ale byla to normální rybniční forma. Kdoví co ti dnešní prošlechtění.
Další zkušenost z rybářství. V zimě se rybám sekají do ledu díry. Ty ale zamrzají. Aby se nemusely díry pořád obnovovat, vymyslely u nás chytré hlavy to (nebo to někde obkoukaly), že do vysekané díry se dá do otepu svázané rákosí, které roste kolem každého rybníka. Rákosí nezamrzne a výměna plynů probíhá skrz něj. Něco v menším by určitě fungovalo i v jezírku. Navíc by to mohlo omezit i pnutí vznikající zamrzáním vody na okraje nádrže.

Upozornění ! Pozor, zamrzlé karásky nerozmrazovat v mikrovlnce ! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2009 17:12 Muž Dušan2 [1] Re: Denis
V pohodě, karáskům stačí venku v zimě hloubka půl metru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.09.2009 10:51 xx Re: Denis
85 cm hloubka pro karásky bohatě stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.09.2009 10:36 Muž Pusta [25] Re: Denis
Karásci to v jezírku vydrží bez problému, závojnatky nám bohužel nikdy nevydržely až do zámrzu. Chce to před zimou drobet odsát detrit ze dna, a při té příležitosti vyměnit část vody. Také je dobré karásky cca 14 dní před očekávaným zámrzem nekrmit (stejně už moc nežerou). Karásci mi ovšem přežili i v jednom menším jezírku kaskády vedoucí do velkého jezírka. Byla to louže cca 1x1x0,5 m (vxšxh), kam jsem dal v létě pár prcků, přežili i přesto, že v zimě bylo cca 30-40 cm ledu tj. malé jezírečko promrzlo téměř úplně. Karásci prý přežijí i krátkodobý vlastní zámrz (osobně bych to nezkoušel). Led v ČR dosahuje tloušťky max. 40-50 cm a to už je extrém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2009 10:16 Denis – Přezimování karásků
Mám dotaz, kromě akvária jsem letos vybudoval zahradní jezírko, má cca. 7 m3, a hloubku 85 cm v nejnižším bodě. Obyvateli jezírka jsou karásci a zavojnatky. Mám v úmyslu zavojnatky na zimu vytáhnout. Ohledně karásku se chci zeptat, zda byste nezaslali vaše zkušenosti s přezimováním.Raději bych je nachal v jezírku, ale než aby zemřeli, to je raději vytáhnu.Chtěl jsem jezírku udělat hlubší, ale začala se tam cpát podzemní voda, je umístěno v dolině, blízko potoka.Prosím napište své zkušenosti, popř. v čem nacháváte karásky či zavojnatky přezimovat, a jakým způsobem.Akvárium 2000 litrů fakt nemám:-)Díky

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Jezírka a venkovní nádrže • Zobrazeno 1886x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11890