Pěnové hnízdo
Pokud tam nemá samici připravenou ke tření, tak mu ho klidně zbourej, buď si udělá nový, nebo se na to vykvajzne
, ale přežije to bez problémů
Vodu jsem měnila normálně. Ať bylo hnízdo nebo ne. Beťák si vždy hned nabublal další. Neměnit vodu, tak bych musela někdy čekat i měsíc, než ho to přestalo bavit...
Včera jsem měl měnit vodu v akváriu ale Beťák se rozhodl v sobotu vytvořit si pěnové hnízdo. od té doby každý den poroste
.Zajímá mě za jak dlouho se rozpadne samo abych mohl vyměnit vodu. Nebo je to jedno a mám ji vyměnit i když mu to hnízdo zničím/poničím.
Starší reakce
0 24.08.2016 10:42 Nikoolka Ahoj
jak poznam se je betticka připravena se pářit? Včera jsem je dala ze spol. Akva do samostatného 1+2 samičky a myslm ze sameček se pokoušel o hnízdo. Takové nízké bubliny po hladině. A dnes ráno byly bublinky pryč a zůstaly tam jen podél akva.
Starší reakce
0 20.08.2016 17:59 macejko – Je to pěnové hnízdo?
Ahoj, dneska jsem v rohu akva objevila toto, nikdy před tím, se nám to nevytvořilo, v akva mám několik mečovek, dva samce čichvce modrého, pár panceřníčků a pár ancistrusů. Může to být pěnové hnízdo? Je možné, že by to bylo od panceřníčků? Děkuji za odpovědi.
Starší reakce
pokud neumíš odchovat (asi ne?), tak samičku nepořizuj - v malém akvárku by ji zabil ...
Když samici, tak dvě. Ovšem pokud tím běžným akváriem pro betty myslíš to, co mají obvykle v petshopech, tak ani náhodou
Já za běžné akvárium pro betty považuji 100 litrů, a pak není se samicemi žádný problém.
Kolik to akvárko má litrů? A když si fouká a samici nemá, rozohdně to nevadí, není to nic proti ničemu. Nejsem zrovna příznivec soužití obou pohlaví u těchto ryb.
0 21.03.2016 20:13 Lída – Betta
Můj samec betty stále vytváří bublinky na hladině mám mu koupit samici a nebo je to normální ve zverimexu mi řekli že nesmím mít u samce ani samici akvárium je o něco větší než to malinké ve kterém se bety povětšinou chovají mám mu tedy koupit samici a nebo to mám jen tak nechat?
Starší reakce
Jo, vypadá to jako pěnové hnízdo. Motá se kolem té pěny? Vzhledem k tomu, že nemáš samičku, netřeba řešit.
Jen jeden sameček betta
Chce to lepší fotku...
Jaké ryby jsou v akváriu?
Starší reakce
7,6 je strašně moc... kyselit je třeba...
Ne ne, žádný výluh. 90 litrové, téměř holé akvárko s jedním dřevem a pár kousky rostlin.
Dvojitý bublák filtr a to je vše. Voda z vodovodu která mívá PH tak 7,6+
S mandlovníkem nemám zkušenost, olšové šišky mě moc nechytly a s torbenem jsem skončil společně s terčovci.
Jestli jim tam na všeobecnou podporu prostředí přidáváš nějaký výluh, třeba již hotový Torben a nebo listy mandlovníku mořského, ideál v kombinaci obou. Jinak souhlasím s Liborem, že ta strava a komáří larvy obzvlášť dokáží udělat divy a to nejen s bettama.
No možná to bude tou stravou... já mám v zimě také trochu problémy s výtěry, od jara do podzimu nee. Ale jedu tak 5-6x týdně živé... a nítěnky bych asi betám nedal...
Koupeš je v nějakým výluhu?
Z živého krmím nítěnkou, ta je pro mě jediná dostupná, patentku a pod. jsem už roky neviděl.
Z mraženého sem tam artemii, jinak vločky a občas granule SAK.
PH mají 7+, je pravda že jsou v jiné nádrži než ve které měli první obří hnízdo, je tu určitě jiná voda a nějak jim to tu nejde...
EDIT: jo a ještě sežrali hromadu lasturnatek, které jsem nedávno řešil jako, z přírody zavlečený neznámý živočich
Samozřejmě jsou parametry vody jeden s faktorů. Ale je jich více. Například potrava, kterou považuji za velmi důležitou. Překvapivě. Obrovská pevná hnízda staví samci například po intenzívním krmení živými komářimi larvami. Zjevně to souvisí s "tvorbou slin", které bubliny drží pohromadě.
Starší reakce
Mě se vždycky rozbilo, ale jestli to není odchovná nádrž pro mimina, tak je to jedno ne? oni si postavíjou další
0 26.05.2015 10:33 Sarah betta bojovnice – Pěnové hnízdo - výměna vody
Lze při pěnovém hnízdě vyměnit vodu?
Starší reakce
1 10.05.2015 10:33 Bulterier47 –
Re: Niky ano to je hnízdo, ale měla by jsi zapřemýšlet nad jinou nádrží o tu "palmu" se rybka může poranit, potrhat si ploutve. Teplota v tomto také nebude stabilní... teď přes léto to půjde,ale v zimě už bude zle.Vodu měň pravidelně 2/3 obsahu. Hnízdo si postaví nové.
0 09.05.2015 18:45 Niky – Je to hniezdo?
Ahojte, kúpila som sestričke rybičku pretože veľmi chcela jednu maličkú. V akvaristike mi poradili bojovnicu a že originál pre nich to malé akvarko. Čo už mi došlo že je malé a je mi tej rybky ľúto. Po 20 dňoch čo ju mame tak začali sa robiť na hladine takéto bublinky, stavia si hniezdo? Samičky nebudem kupovať keďže on sam ma tam malo miesta, no jedine žeby bolo väčšie akvárium. Mám mu teda tu vodu vymeniť alebo si začne odznova staviať alebo čo vlastne?? Ďakujem
Starší reakce
Děkuji za rad, zkusím po práci udělat fotku obou dvou jestli je to opravdu samec a samice
Bude vyhánět všechny dokud nebude hotový. Jenom upozorňuju, že odchovat čichavce je pro amatéry složitější, protože potřebuje hodně drobnou potravu (i proti jiným potěrům).
A může samec stavět hnízdo i když nemá samičku? Protože ten, u kterého jsem si jistá že je samec je furt pod tím, a všechny vyhání, i druhého jediného cichavce. Kdyby to byla samice tak jí vyhanet nebude, nebo jo?
Stačí pozorovat ryby. Pokud se jeden čichavec kolem té pěny motá a plive další bublinky, je to hnízdo. Akorát musíš si k akváriu sednout a chvilku nechodit. Kroky ty moje čichavce rušily.
Mám pár cichavcu zlatých, možná se mi i zdálo že sameček tam trochu bublinek přidal. No jsem zvědavá
Mám celkem dilema, může ni někdo říct jak se doopravdy pozná že je to hnízdo? Teď jsem někde četla něco o slepé hladině....
jasně, co máš za ryby, labyrintky?
0 27.04.2015 11:36 Barčuša Zdravím, dnes jsem objevila toto, bylo to větší ale než mi došlo co by to mohlo být, měnila jsem nástavec u filtru a rozvirila vodu. Tak co myslíte?
Starší reakce
To bude spíš počátek stavby. Jinak hnízdo čichavce často obsahuje i kousky rostlin a všelijakého "bordýlku". U bett jsem se s přidáním rostlinek do hnízda setkal jen jednou a to spíš že se kytka připletla.
Ahoj, je toto pěnové hnízdo ? a dá se poznat jestli je čichavčí nebo betty ? mám jednoho samečka a dvě malé samičky. Proč ho začal dělat teď a nepočkal si až děvčata vyrostou ?
A co s ním mám dělat ?
Starší reakce
Já bych snad přidal ještě jedno pozorování o hnízdě a teplotě, jak jsem se tady o tom bavili. Náš beťák v pátek zase stavěl hnízdo. Docela mu to šlo, i když nebylo moc velké a moc husté. Ale docela drželo. Pak jsem se rozhodl, že odstraním krycí sklo, aby se voda zbytečně nepřehřívala. Jakmile jsem sklo odstranil, do několika minut se hnízdo začalo rozpadávat. Teplota vody byla stabilní kolem 25 C, teplota okolí kolem 22-23 C. Nechci z toho vyvozovat přehnané závěry, ale opravdu se zdá, že ten rozdíl teplot nějakou roli při slabých nebo nedostavěných hnízdech může hrát.
Starší reakce
I ryby odchované ve 26-28°C se dají postupně navyknout na chladnější vodu. Chce to ale opatrnost a nesnižovat teplotu naráz. Vždy třeba o stupeň a nechat je tak měsíc, dva. Potom opět snížit atd.
Jelikož já mám odchovy už od mala ve 24°C, nemám s tím problém. Rybky vydrží bezúhonně i 20°C (dlouhodobě bych to ale nedoporučoval). Běžně se mi u nich pohybuje teplota mezi 23-24°C. Ryby nemají žádné nemoci a jsou vitální, ani při prudkému poklesu teploty se jim nic nestane.
Co se té životnosti týče, nemohu říci jistě, zda má ta nižší teplota vliv, ale bojovnice u mě žijí kolem 3 let.
Krmím několika druhy mraženého krmení a doplňuji to dvěma druhy vloček.
Svoje rybky takto otužuji, protože nemám finance, abych ke každému beťákovi pořizoval topítko. A chov funguje.
A jak se dají betty (řekněme ty, které jsou odchované v ČR) otužit na nižší teplotu (trvale pod těch všude udávaných 25 C)? Nejsou pak náchylnější k nemocem? Je pravda, že jim mírně nižší teplota prodlužuje život kvůli zpomalenému metabolismu?
Každý dělá ryby jinak, já je mám záměrně otužilejší..
0 21.05.2014 13:41 DREDRA –
Re: P P napsal: Když bude mít voda 27°C a vzduch 23°C, hnízdo držet nebude.
A to je přece to o čem tady mluvím. A bavíme se o vytíračce takže teplota cca 29st.
Opravdu? Ze začátku jsem měl v akváriu 24 stupňů a nad hladinou bylo někdy i 20,5 stupňů. Teď mám ve vodě 26 stupňů a nad hladinou 23 stupňů.
To, že se samci hnízdo rozpadá není podmíněno jen teplotou. Ale když už se to nakouslo.. celková teplota není zas tak důležitá. Jde tam především o to, aby byla stejná teplota vzduchu nad hladinou a vody. Když bude mít voda 27°C a vzduch 23°C, hnízdo držet nebude.
Jinak z vlastních zkušeností mohu říci, že samci postaví hnízdo bez problémů i ve 23°C. Stačí, aby občas viděli samici nebo jiného samce. Nad 27°C mi přijde teplota zbytečně vysoká, pokud se nejedná o importované ryby. Já chovám bojovnice při 24°C a nemám problém odchovat zdravé potomstvo.
Do určité míry záleží i na dané rybě. Některý samec nabublá hnízdo 8x8 cm a jinému stačí 2x2. Stejně tak je různá výška, někteří stavitelé mi dělali běžně hnízda vysoká něco přes 1 cm.
Tak mi to prosím vysvětlete,mě to takhle funguje.
To není. Když se člověk podívá po akvaristikách, zjistí, že většina beťáků si postaví pevné hnízdo i při pokojových teplotách a v "nádržkách," které se vůbec nezakrývají.
Jenže z nějakého důvodu, který mi uniká, mám třeba doma taky zkušenost, že když je teplota kolem 25 C, můj beťák na stavbu hnízda ani nepomyslí, když stoupne na 27 C, začne si něco stavět, ale rozpadá se to a při 28 C to hezky drží. Na druhé straně, toto chování jsem vypozoroval jen jednou a neměl jsem žádnou ambici ryby množit.
To vůbec není o teplotách!
Jojo zakrytý to mám sklem. Ale samca mám asi debila. Jsem tam dal ten kroužek a misto toho aby to stavěl do něj, tak to staví kolem něj
No nemusí to být sklo,někdy používám i polykarbonát
,no je to hlavně o rozdílných teplotách..pokud doma topíš na 30st tak se ti možná rozpadat nebude.
Přidat reakci
[1] ...... 4
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 3505x