Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rybí choroby přenosné na člověka

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Rybí choroby přenosné na člověka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.02.2021 13:07 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _ucx_
Tak ne na všechny hadičky co mám ten odkaz nelze využít tak používám ne slivovici ale kalvádos taky má 50 voltů. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.02.2021 12:04 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: luckyluke
Když tu vodu nespolkneš, tak je nákaza nepravděpodoná. Ale pokud z toho máš obavy, vypláchni si pak ústa třeba slivovicí :-)

No a civilizované řešení vypadá třeba takhle: www.hornbach.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2021 11:58 Muž luckyluke [3]
Zdravim, neviem kde to zaradit tak sa opytam tu. Pri vymene vody pouzivam hadicu a na zaciatku potiahnem vodu ustami, sem tam sa nieco dostane od ust. Nehrozi mi nakaza nejakym parazitom ? Vdaka za info.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2018 19:20 Muž LiborSprysl [9015] Re: DavFM
Není třeba vyvolávat paniku, ale pravda je taková, že jsem živoucím příkladem, že to zase tak velká rarita není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 18:50 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: NHKG
Tak já takového člověka znám. Pořezal si ruku a pořád se mu to nehojí. Po dlouhém bádání se došlo k tomu, že má nějaký moribundus z akvárií. Léčba prý je na dlouho, dostal antibiotika snad na půl roku. Dělá teď všechno v akváriích s rukavicema...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 18:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: para
Přenos nemoci z ryby na člověka je hrozně vzácný. Takže se s tím asi nikdo nesetkal.
Mám kamaráda biologa a říkal, že jak dostali vzorek takovéto nemoci, měl z toho jeho vysokoškolský profesor hotové vánoce.
Pokud chceš mít jistotu, vezmi gumové rukavice a všechno vyhoď. Jiné řešení není.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2018 23:42 para – Mykobakterióza
Zdravím, spatřuji možné onemocnění ryb Mykobakteriózou ve svém akváriu a proto bych chtěla chov ukončit.

1. Mohli byste mi prosím poradit, jak takové akvárium zlikvidovat, abych se vyhnula případným komplikacím ?

2. Dále bych se chtěla zeptat. Na vrchním poklopu akvária zespod jsem měla trochu vody, která ale po čase uschla. Může být nebezpečný dotyk poraněnou rukou i na takto zaschlé místo, pokud by ve vodě byla nákaza Mykobakterióza ?

Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2016 07:29 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetky – Nemoc akvaristů
Vím že je to stará informace ,ale stojí jí připomenout.
Petr Ježek: Léčba nemoci akvaristů trvá i rok. Buďte opatrní!
S primářem Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Oblastní nemocnice Příbram MVDr. Petrem Ježkem jsme mluvili o léčbě nemoci akvaristů.
Probírali jsme způsoby přenosu nákazy. Zaměřili jsme na různé postupy v léčbě nemoci akvaristů.
Pozor na infikovanou vodu nebo ryby!
Mykobakteriózy způsobují patogenní druhy mykobakterií. Vzhledem k tomu, že v současné době se toto onemocnění objevuje především u lidí, kteří mají kontakt s akvarijními rybami, začalo se jí říkat nemoc akvaristů.
Člověk se obvykle nakazí po traumatu a kontaktu s infikovaným vodním prostředím nebo rybami. Vstupní branou této infekce bývá nejčastěji poranění, ke kterému dojde při čištění akvárií, kousnutí infikovanou rybou nebo bodnutí její ploutví.
Léčba je složitá
Na optimální výběr léčby tohoto onemocnění jsou v zahraničí i u nás různé názory. Žádnou kombinaci léků nelze uvést jako obecně platnou správnou volbu. I délka léčby se může velmi lišit. V odborné literatuře se uvádí doba léčby 4 až 8 týdnů, nejčastěji to bývají tři měsíce. Léčba může trvat i rok.
www.rozhlas.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   26.03.2014 16:26 S Muž invalida [3881] Re: LiborSprysl
A zase se schováváš za cizí názor...kdyby náhodou to bylo jinak to já ne hmm Já bych ti zase napsalže seš vůl a byl bych za sprosťáka ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2014 16:22 Muž LiborSprysl [9015] Re: invalida
Podívám-li se na svoji ruku, pak pozitivitu teda já potvrdit dovedu...když teda ji první potvrdil náš primář na plicním... to se prostě nedá nic dělat. A pak je otázka, zda-li to na fotce je to stejné jako to moje...Je. No tak co víc k tomu dodat?
Paní docentka nemusí být vůbec úplně blbá, jen má půlku informací... :-P
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2014 16:18 S Muž invalida [3881] Re: LiborSprysl
Citoval jsem doslova "tuberkulínovou pozitivitu podle fotky kožního projevu umí jen genius" takže paní docentka je vlastně úplně blbá a navíc se neumí vyjadřovat? No vyřídím jí to stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2014 13:40 Muž LiborSprysl [9015] Re: invalida
Aby vypadala lépe, měl jsi její slova reprodukovat lépe, než jsi učinil...v tvém podání přesvědčivá nebyla...(doktor Cvach byl také úžasný teoretik... ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.03.2014 13:38 S Muž invalida [3881]
Když už tady došlo na ten gůgl tak mi přišel mejl od paní docentky která vlastně podle Pana Sprysla kožním chorobám vůbec nerozumí. Mám vyřídit že když zadá svoje jméno do gůglu vyjede několik vědeckých prací na toto téma včetně článků v renomovaných světových lékařských časopisech. V případě zadání pana Sprysla vylezou zajímavé informace tohoto typu ano akvarista.sk/… a ještě pro doplnění přidám text vzkazu..samozřejmě se souhlasem autora. prosim tě, kdo je to ten liborsprysl? podle jména jsem si ho vyhledal jenom jako nějakého podvodného obchodníka v oboru akvaristiky a redaktora co dokázal odpálit časopis. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2014 08:56 Muž LiborSprysl [9015] Re: invalida
Pokud reaguješ na to děvče, tak más pravdu. V případě tuberkulinového testu je to již trochu jinak...Praxe hovoří. Proto ten Quantiferon...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.03.2014 08:51 S Muž invalida [3881] Re: toni
Takže tvrdíš že projevy tohoto typu můžou mít jenom jednoho původce? Rozumíš významu slovního spojení doplňkový test? Taky jsem bez imunity ale z kecání vo nemocích můžu vomarodit v čekárně a nepotřebuju tady. Tento typ kožního projevu může provázet celou řadu běžných chorob a několik méňe obvyklých. A dokonce mnoho případů kdy projevy sice odezní s léky nebo i bez nich ale skutečná příčina se ve skutečnosti nezjistí. Všechno není jednoznačný a nevejde se do tabulek.toni napsala: ahojky...musim se podelit-takova krasna alergicka reakce z aqua vody-jen par vterin ve vode!roztrhla se mi rukavice pri cisteni....jsou to uplne krvave ranky,moooc kraasne :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2014 05:05 Muž LiborSprysl [9015] Re: invalida
invalida napsal: To je smysluplnější leč odlišně prezentující fakta. Nedalo mi to a písnul sem letitý primářce na kožním oddělení v krajský nemocnici. Jednou větou... tuberkulínovou pozitivitu podle fotky kožního projevu umí jen genius ano
To je nebetyčná kravina, to bude asi podobná paní kožní, která napíše do statusu "pěstuje rybičky" a kouká na pacoše jako zjevení...mantoux je sice doplňkovým testem, leč na základě jeho výsledku (který je velmi průkazný, v některých případech dokonce hodně velmi průkazný) se už jde po příčině reakce a Quantiferon bývá potvrzením diagnozy. Zdravý pacoš, nebo dobře proočkovaný, má skvrnu do 6mm, pokud je to větší, či jsou po aplikaci bouřlivé reakce, tak už je problém. Blbý je, když ti doktoři nevěří, že víš co ti je, a jedou si po své lince. A když mají vykultivovat mykobakterii, pak nemají z čeho, protože mezitím je granulom excitován a vzorek je v hajzlu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2014 04:59 Muž LiborSprysl [9015] Re: darka
darka napsala: Lidé s oslabenou imunitou a hlavně s jakýmkoliv chronickým autoimunitním onemocněním by akvárka mít neměli :-( , tehdy opravdu každá ranka na ruce hrozí průšvihem, je to i můj případ,...
...i nekrvavá, zdánlivě nicotné narušení celistvosti kůže...je to i můj případ...který jsem po čtyřiceti letech u zvířat nejspíš nezvládl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2014 04:54 Muž LiborSprysl [9015] Re: Yirka
Jiří víš, že já nepatřím k panikářům a beru rovněž věci, jak přicházejí...máš bezpochyby pravdu srstnatá a pernatá zvířata v domácnosti vedou...ale protože známe své zdravotní stavy... ;-) smich ...tak tě asi nijak výrazně nepřekvapí, že opravdu vím, o čem mluvím...40 let byla pro mne všechna zvířata velmi hluboko...a rybičky nejhlouběji...už nejsou nejsou... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 20:54 Muž Yirka [9126] Re: darka
Žiji bez imunity, respektive s minimální, již osmý rok a troufám si říci, že o tom něco vím a že jsem se s tím naučil žít. Včetně všech rizik. Co se týče domácích zvířat, tak v nebezpečnosti pro člověka se sníženou imunitou suverénně vedou ptáci a kočky. Rybičky jsou v tomto pomyslném žebříčku hodně, hodně hluboko. To jsou horší i pokojové rostliny a péče o ně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 20:49 Muž riso [129] - CichlidyRe: LiborSprysl
Oni to ti dravci mají nastavené zcela jinak, než lidé...pokud jsou zdraví, jejich imunitní systém je upraven k tomu, aby byli schopni konzumovat i nemocná zvířata. Přece jen jsou predátoři nastaveni k tomu, aby taková zvířata regulovali.

OT: Souhlas. Jednou jsem videl dokument o tom jak snet slezinna (Anthrax) vymlati v Africe kazdorocne znacnou cast populace hrochu. Ty nakazene mrsiny pak sezerou krokodyli a nic se jim nestane. Jsem docela cumel jak to jejich imunita v pohode zvladne... ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   25.03.2014 19:54 Žena darka [520] Re: invalida
Lidé s oslabenou imunitou a hlavně s jakýmkoliv chronickým autoimunitním onemocněním by akvárka mít neměli :-( , tehdy opravdu každá ranka na ruce hrozí průšvihem, je to i můj případ, ale ukočírovat se to dá v pohodě palec, jen to chce trochu zapnout zdravý selský rozum a něco si o tom nastudovat, zvládla jsem to i já, blondýna smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 19:16 S Muž invalida [3881] Re: Designer
No to bych řek že je únosný riziko...kromě toho si myslím že běžnou chorobu bych poznal. Ale to sme trošku rozvedli teoretickou možnost likvidace mrtvolky stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2014 19:09 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: invalida
To, ze se domaci zvire muze infikovat vzteklinou, protoze muze volne ven, jeste prece neznamena, ze riziko jakekoli nakazy budu jeste zvysovat tim, ze tomu zvireti dam nemocnou rybu, u ktere dost casto ani neni jistota, co ze ji to opravdu bylo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 19:03 S Muž invalida [3881] Re: Designer
No sice ste mě ani trochu nepřesvědčili ale dělat to nebudu protože málokdy stihnu rybu vylovit smich Myslet si můžeš co chceš ale zkus se podívat na mý argumenty. stydim Každej má svou stranu mince. Náš kocour dost často uloví myš ptáka atd...Spíš chcípne na auto nebo jed na krysy než na tuberu z mrtvýho ancíka stydim Asi tak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 18:58 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: invalida
Proste nemocnou rybu kocce nedavej, jestli ji mas aspon trosku rad, ublizit ji tim muzes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   25.03.2014 18:44 S Muž invalida [3881] Re: LiborSprysl
To je smysluplnější leč odlišně prezentující fakta. Nedalo mi to a písnul sem letitý primářce na kožním oddělení v krajský nemocnici. Jednou větou... tuberkulínovou pozitivitu podle fotky kožního projevu umí jen genius ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 18:34 Muž LiborSprysl [9015] Re: invalida
Ta debata není o výskytu indiánů,nýbrž mykobakterií...a ty nás provází prakticky od vzniku života...Vítězí bohužel díky "civilizaci", ale nic to nemění na tom, že jsou přítomny všude, tedy i u tvých indiánů a to je nemusím potkat, jakože jsem je nepotkal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 18:26 S Muž invalida [3881] Re: LiborSprysl
Jo tak sem se nevyjádřil odborně...jenže je taky pravda že i když maj možná v sobě nějakou formu tbc tak je to ve formě o který ani nevědí. Nejsem ani doktor a ani odborník na indiány ale možná že znám jejich problémy o trošku víc než běžnej evropan. Trošku mi to připomíná naši diskusi o malajštině...sice si uměl okopírovat větu ovšem přiřadil si jí jinej význam. Nemusíme spolu souhlasit ale tady To asi nedochází Tobě. Kolik indiánů s tuberou si potkal za poslední rok? Nebo to bylo na netu? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2014 18:12 Muž LiborSprysl [9015] Re: invalida
To co je na fotce není žádná vyrážka, ale tuberkuloidní granulom člověče...když nevíš o čem to je, tak se prosím tě zdrž komentů. Tuberu v různé podobě mají i amazonští indiáni...buď v klidu... ;-)
Tuberkuloza je stará miliony let...mají ji zvířata, nejen lidé...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 18:07 S Muž invalida [3881] Re: LiborSprysl
Jasně že ve vodě sou bakterie...divný je že v amazonii nemaj "místní" žádný vyrážky. Častější antibiotika? To myslíš vážně? Když se začlo všechno dezinfikovat co vzniklo? Antibiotika se dávali i krávám do krmení kvůli vzorkům na bakterie. Důsledky? Alergie atd... Souvislosti pánové ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 18:03 Muž acik [416] Re: Designer
to může být cokoliv :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 17:57 Muž LiborSprysl [9015] Re: invalida
invalida napsal: A ryba obecně nemá choroby až tak přenosný na teplokrevný..... Ale nejlepší úklid je že se ryba ztratí v akvárku.

Tím bych se vůbec neutěšoval, protože to není pravda...už jen proto, že se vyskytuje ve vodě mikrobiologicky také bohaté, že spolu s každou kapkou vody jsou to desítky druhů "mikrozvířátek" pro lidi dost nebezpečných (helicobakterie, koliformy, mykobakterie...) ;-)

invalida napsal: A je to fakt z akvárka? Není to následkem používání krémů šamponů a jinejch koncentrátů a tohle až je důsledek oslabení imunity?
Je to z akvária a stačí častější léčba člověka antibiotiky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 17:52 S Muž invalida [3881] Re: Designer
No taky ne každou nemocnou...ale kupodivu v přítomnosti konkurenta spěchá a je rychlá. Lze jí i předložit i rychlejším prostřením na betonovej chodník. A ryba obecně nemá choroby až tak přenosný na teplokrevný..... Ale nejlepší úklid je že se ryba ztratí v akvárku.

Edit: A je to fakt z akvárka? Není to následkem používání krémů šamponů a jinejch koncentrátů a tohle až je důsledek oslabení imunity?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.03.2014 17:51 Muž LiborSprysl [9015] Re: Designer
Oni to ti dravci mají nastavené zcela jinak, než lidé...pokud jsou zdraví, jejich imunitní systém je upraven k tomu, aby byli schopni konzumovat i nemocná zvířata. Přece jen jsou predátoři nastaveni k tomu, aby taková zvířata regulovali. U lidí je to jinak...oslabený imunitní systém a mykobakterie zvítězí...
I v tomto případě již mohu říci z vlastní zkušenosti... Vím o čem mluvím... :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 17:41 Muž Designer [5695] - Cichlidy

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2013 05:22 Muž LiborSprysl [9015] Re: toni
To skutečně vypadá na alergii...znám kolegu, který pracuje v inseminačním podobných rukavicích...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2013 21:40 Žena toni [68] Re: prasan
mne ta voda pali na ruce.....je to prece jedno proc a jak,dulezite je, ze clovek vi co proti tomu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2013 17:09 - Re: toni
No nie som doktor,ale čo ti tá voda zrazu tie krvavé ranky naseká sama na ruku?Tie ranky tam zrejme máš(stačia také mikro ranky) a hľa začervenalé ruky.Možno si len myslíš,že je všetko ok.Začervenanie áno,ale z vody tie ranky podľa mňa nemáš.To by ti musela tá voda schnúť dlho na rukách aby ti koža popraskala a vytvorili sa ranky čo máš.Začervenanie či svrbenie je alergická reakcia na baktérie vo vode,pri kontakte s pokožkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2013 12:57 Žena toni [68] Re: prasan
Ja mam prave ruce v pohode,nesuche,nepopraskane a nic,jen jakmile je dam do akva tak okamzite "krvave" ranky a ruka zcervena....ale nevadi,ja rybky nedam :) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.04.2013 16:26 Muž Burik [727] - AquascapingRe: toni
přesně tak..mám to taky ..jakmile mám někde suché místa,tak po kontaktu s akvarijní vodou červenají:-)

Vysušené ruce máš zřejmě ze zimy:-)Pár dnů to promazávej a zmizí to:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   09.04.2013 15:29 - Re: toni
Máš suchú a popraskanú pokožku a toto je reakcia ak sa do raniek dostane baktériami prehustená voda z akvária.Ak by bola ruka v pohode,začervenanie by sa nekonalo.Mám alergiu len na prachové roztoče,ale i toto sa mi občas stane ak mám vysušené a popraskané ruky z práce.O ruky sa treba starať,aby pokožka nepraskala.Niektorí ľudia mávajú začervenanie pri styku s určitou skupinou baktérií(preto sa to občas bez rukavíc nedá),no lekári musia vedieť najlepšie čo ti na to dať a či je to prvý alebo druhý prípad. ;-)
A nenakazíš ty rybky,ale ak by rybky mali napríklad tuberkulózu tak môžu nakaziť oni teba cez tie ranky čo máš na rukách. Keby sme však všetci počúvali tie najhorovejšie príbehy,nik rybky nechová. :-D
Podobné ruky občas mám len z toho,že ich vyberiem po 7,5hod v práci z rukavíc a popraskané natriem krémom na ruky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2013 11:49 Žena toni [68] Re: radim
uz mam na to krem,doktori s tim maji zkusenosti ale slysela jsem ze prave muzu nakazit rybky!kvuli tem krvavim rankam....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2013 10:22 radim Re: toni
Ta ruka vypadá jak po pěstním souboji :-) Taky mám menší problémy, když máčím ruku v akváriu, ale ne tak rychle po styku s vodou. Kup si dezinfekční mýdlo, nebo nějaký gel ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2013 09:47 Žena toni [68]
Fotka k příspěvku ahojky...musim se podelit-takova krasna alergicka reakce z aqua vody-jen par vterin ve vode!roztrhla se mi rukavice pri cisteni....jsou to uplne krvave ranky,moooc kraasne :-|
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 12:01 radim Re: baletka
nápodobně.. ja se musim vyslekat do pul pasu, když potřebuju něco vydělat a když je to od čela akva dál jak 40 cm, tak to už pak jdu podle hmatu a hlavu vytočenou do boku :-| a ať je to trochu k tématu pak si jdu dát rychlou sprchu, protože jsem stejně mokrý jako myš a hlavně mívám pak ruku do růžova až kopřivku, když se v tom teda hrabu dýl :-O každý nemá hroší kůži no :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   05.03.2013 09:11 Žena baletka [624] Re: radim
Já jdu umýt ruce vždy jednak předtím, než hrábnu do akva a jelikož mám akva vysoké 65cm, obvykle umývám až po rameno, normálka teplá voda-dobře opláchnuté mýdlo,a po manipulaci opět umývám, obdobná kombinace, plus poté použiji gelovou desinfekci a krém na ruce. Myslím, že nejde jen o přenos onemocnění, ale i o fakt, že do akvária přidáváme např. rašelinové výluhy, na kterých je přímo napsáno "pozor, dráždivé". Ne vše, co dělá dobře rybě se slizkým tělem, musí nutně dělat dobře lidské kůži. Aspoň tak jsem si to selským rozumem nadefinovala a mírná vyrážka, která se svého času objevila, je fuč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 07:53 Muž LiborSprysl [9015] Re: radim
Není to důležité, to máte pravdu...ale je dobré to znát...Když člověk řídí auto, měl by třeba umět vyměnit kolo, žárovku... Ale také to není nutné. Třeba se najde někdo, kdo mu je vymění, tak proč by se to učil. Jen to pořád bude člověk, který jen řídí auto. Vyčistit akvárko, nakrmit rybičky to také zvládne leckdo. Ale musí to nutně být akvarista? ;-) A není to jen o sezení u internetu, jsou i jiné formy sebevzdělávání...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 07:15 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: radim, LiborSprysl
Ono je to asi i o individuýlní odolnosti konkrétního člověka. Někdo se může klidně celý den hrabat v s.ačkách holýma rukama a je zdravý jako řípa, jiný se jenom dotkne znečištěného povrchu a už chytne infekci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 07:10 radim Re: LiborSprysl
Aha,
nevěděl jsem, že je pro akavaristiku třeba znát veškerá onemocnění co se můžou vyskytnout, aby... A možná se to bude zdát neuvěřitelné, ale né každý má tu možnost (chuť) sedět u PC celý den a číst všechny články na rybicky.net( to by bylo k zmagoření). Jsou i důležitější věci.
Za toto vlákno jsem rád, protože mi to nepříjde zrovna "zbytečně odrazující",ale docela poučné. S tou hygienou to bylo myšleno spíš tak, že si to člověk ani někdy neuvědomí. A ano, jesle jsem zažil a naštěstí si z nich nic nepamatuji!!! nemam raději dalších slov ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 06:55 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: radim
radim napsal: Kdo z vás si jde umýt automaticky ruce a ne si je jen utřít do nějakého hadru, když hrábne do akvaria? no
neříkám, že to dělám vždy, ale pokud se hrabu v akvárku delší dobu než krátkou, tak to udělám.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 2761x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11795-rybi-choroby-prenosne-na-cloveka