Jaké ryby k vrubozubci pavímu?
Nepíšeš jak velké akvárium, ale i tak to není vhodné.
0 15.02.2019 14:55 nevim06 – otazka na cichlidy
Zdarec chtěl bych se zeptat jestli mužou byt společně v jednom akvariu vrubozubci a čichavci
Starší reakce
To by mělo fungovat. Dokonce je to lepší než kombinace s velkými SA cichlidami.
0 20.05.2017 16:02 JoKa – Astronotus a heros
Ahoj. Jak vidíte kombinaci 2x vrubozubec, pár sestavený z osmi ryb. Více než dvouleté, dospělé ryby. Dříve se vytírali, ale už toho koníčku nechali, s největší pravděpodobností protože už jim je akviško malé... A k nim, řekněme 6 kousků heros severum...?
Akvo dostanou, konečně odpovídající, skoro kubíkové... 200x80šx60...
Samozřejmě kance tam dám jako první, třeba i měsíc před blbounama...
Kromě nich, tam až na pár mřenek a třech velkých krunýřovců (na tyto ryby už jsou zvyklí, už s nima bydlí) nebude nic...
Díky za každý názor...
Starší reakce
no video som si pozrel, kazdopadne co vidim je samec, ktory by mozno podla nejakych dvoch naznakov prejavoval azda znamky zaujmu a samicu, ktora uteka, vyzera byt pod tlakom. podla tych znakov co si inak popisoval a zneli ako popis paru,tak predpokladam ze sa ti bud nepodarilo zachytit to dane spravanie, alebo su momentalne v obdobi kedy ho neprejavuju (tak to podla videa vidim ja, ak teda maju fungovat ako aspon obcasny par, tak samec je s velmi miernym zaujmom a samica momentalne nepripravena).
jedina vec co sa moze zmenit je za predpokladu, ze by sa jednalo o samca a samicu a ked po istom case podrastu do pohlavnej dospelosti,tak by miesto beznej sikany jeden druhemu prejavili nejaku lasku
Prosím ještě o jeden názor. Co tak přelovit toho dominantniho vrubouše do jiného akvária a po měsíci ho dát.zpátky. Může se situace změnit v tom smyslu, že když ho po měsíci dám zpátky, budou k sobě tolerantnější?
První video. Jsou stále spolu. Akara sem tam kancika prohání, ale nikdy neublíží. Šťouchne a podobně. Někdy trochu agresivněji. Jsou chvíle, kdy spolu provádí opravdový akt.
asi to bude ten problem krizenia JA/SA, ze ikry su neplodne. kazdopadne uz len to spravanie je podla mna dost rarita, aspon co som hladal po forach. ak by sa ti daco vyliahlo, tak chod ziadat o nejaku nobelovu cenu
Tak to mě podrž. Už jsem jednou viděl jak ten můj kančík ovival své kuličky, ale nebyly oplodněné.. do té doby jsem si myslel, ze je to samec. Dnes to můžu dobře pozorovat. Akara se natřásá kolem kančíka. Kančík také s akarou. Spolu čistí kameny, hloubí jámy. Akorát z toho nic nebylo. Budu to pozorovat dál. Kdyby náhodou z toho byly snůžky, tak to budu dokumentovat. Každopádně to bude zajímavé i z pohledu, jak rušno by tam bylo, kdyby se vytřely. No, zajímavá myšlenka. Prozatím můžu přelovit jednoho vrubouše a čekat co se bude dít dál. Taky si myslím, že pokud to kančík akaře nedovolí, tak by Akara mohla kancika zabít.
ak budes mat niekedy vrubozubcov chytenych, mozes im kuknut pod chvost a zistit ake maju pohlavie
inak ak sa ti akara chce triet s kancikom, tak by si to mohol minimalne natocit, to spravanie, alebo to, co/ak z toho nieco bude. lebo akary+kanciky sa spolu nekrizia.. aspon to este nikto nezdokumentoval.
Velice děkuji všem za vaše příspěvky. Prozatím to nechám tak jak je, i když už nepředpokládám, že by se vrubouši zkamaradili. Teť tam mám docela rušno. Akara se chce třít s kančíkem, chrání si teritorium, vrubouši se perou, zatím bez ujmy. To druhé akva je připravené a zaběhnuté už dva roky. Jen tam jsou guby, platy, panceřníčci. Aspoň bude mít druhý vrubouš co žrát do začátku. Jen ty panceřníky odlovim. 6x panda a 6x leopard. A vytáhnu rostliny a presadiť do akvária s gubami. Ja to množírna na žrádlo s krevetami. Ať se vám dari
este som nevidel velku americku cichlidu bezne predavanych druhov, ktora by bola aktivnym plavcom. okrem ineho to azda bude suvisiet aj s prostredim akvaria, kde tie ryby nemaju dovod ani moznost sa rozhybat. inak nic to nemeni na tom, ze tvar podstavy akvaria je dolezity pre teritorium ryb + je fajn pre 35cm rybu, ked moze poplavat viac ako 2 dlzky svojho tela, kym sa musi otocit. to ze tam nahadzes klacky, to je samozrejme prvorade
Zrovna oceláti nepatří k cichlidám, které preferují hlavně dno. Nepatří mezi příliš aktivní plavce, jeji způsob obživy spočívá v hledání a číhání. Důležitý je objem akva a hlavně vnitřní uspořádání nádrže. Kameny, kořeny, klacky a příp. mohutné rostliny, mezi tím budou vyhledávat něco k snědku. Samozřejmostí je dobrá filtrace.
Mirek22266 napsal: ..v té 350 l nádrží nechal jednoho s akarou potoční.. druhé 300 l nádrže bych dal druheho s kancikem perleťovým
Ja by som to skusil a uvidis ako sa vyprofiluje situacia, ked zacnu tie ryby dospievat. ono ryby maju rozne povahy a to co u niekoho funguje, u druheho nemusi. Ale je dobre mat v zalohe moznost nejaku z tych ryb podarovat/predat. Tvoj specificky tvar akvaria bude nakoniec mat istu priestorovu vyhodu voci beznej napr 120x40 nadrzi a mozno to vdaka tomu bude fungovat.
A ci ti pozeru tie parmicky, to fakt neviem
kazdopadne je lepsie byt na to dusevne pripraveny, lebo sa to raz >moze< stat.
A je pravděpodobné, že vrubozubci sežerou i ty parmičky siamensis? Dále. Prvního vrubozubce jsem koupil toho oranžového s černým lemovanim na plovoucích. Za týden jsem dokoupil druheho, klasiku. Zpočátku byl klid, ale dnes je oranžový zalezlý, protože ho ten druhý nepustí k ničemu. Asi to dopadne tak, že ho budu muset přelovit do druhé 300 l nádrže s gubami. A nechat ho tam sólo. Hodně jsem koukal na netu co dokážou. Budu muset přestavit i kameny, aby mi nerozbili akva.
Další dotaz. Pokud bych v té 350 l nádrží nechal jednoho s akarou potoční. Bylo by to v pohodě? A do druhé 300 l nádrže bych dal druheho s kancikem perleťovým. Bude to v pohodě?
Přikládám foto 350 l.
Akvarium ma papierovo nejaky ten objem, ryby ako tieto ale potrebuju hlavne plochu dna a z toho a*b, hlavne dlzku. kvoli pohybu, takisto z teritorialnych dovodov. takze co sa najdolezitejsieho rozmeru tyka, mas proste ~120cm akvarko. Vrubozubce budu mat v nie nedohladnej dobe pravdepodobne 30cm. Aj keby si mal par (s vrubozubcami skusenosti nemam, ale u inych JA/SA cichlid par vobec nezarucuje pokojne spolunazivanie, cim vznika dalsi problem v stiesnenom priestore), tak to tam bude dost natlacene. Do toho tam mas este tu akaru, ktora zrejme tiez porastie na 25cm v dohladnej dobe a vrubozubce sa jej veru nemusia pacit.
Vyrostou. Já mám v akva i hromadu malých rybek akorát do huby a těch si nevšimnou. Nežerou granule od sery, tetry ani od hikary. Luxují jen sušený gammarus a lámané a rozmrzlé rybičky. Jedou de fakto jen na mase. a přesto nejsou agresivní. Budoucí zeťák má taky dva a ty mu sežraly i skaláry, jsou agresivní i když s nimi vyrostly. Třeba na tomto videu se podívej jak vyrostou a co umí.
www.youtube.com/… 0 18.12.2016 18:11 Mirek22266 – Dotaz
Dobrý den. Chtěl bych od někoho, kdo má zkusenosti s chovem Vrubozubců zkušenosti poradit. Mám akva 350 litrů, rohového Juwel. V akváriu 1 samec akary potoční 20 cm, 1 samice kančík perleťový 15 cm a na čištění od řas 6 parmiček siamensis. Učarovali mě vrubozubci. Mám je tam dva. Dnes do 10 cm. Krmím kvalitně (žížaly, mouční červi, srdce, granule, guby a potěr z kančíků).Klasika a oranž. Akva z kořenů a kamenů. Kvalitní filtr exterier Eheim. Bude to fungovat? Vrubozubci vyrostou. Vím jak. Nebude to pro ně malé?
Starší reakce
akvarko budu mit velke 540 L a pirani obecnou
0 14.12.2016 13:12 sachlj –
Re: RAP Tam taky záleží na akváriu. Jsou na youtube videa kde mají i doma trochu větší vaničku, třeba jeden frajer si předělal obývák na jedno větší akvárium. A tam má i hejno natererek ale taky jiné cichlidy kvůli kterým se i natererky schovávají aby náhodou nepřišli na jejich jídelníček.
0 14.12.2016 12:17 sachlj –
Re: RAP Kterou piraňu myslíš? Jsou i takové malé rostlinožravé co by sice vyluxovali kytky a krevetky v akváriu, možná i mrtvou rozkládající se rybu ale rozhodně ne živou stejně velkou. Zvlášť pokud nebudou dlouhodobě hladové. Nebo jsi to myslel opačně ?
V jak velkém akva?
Jinak v podstatě ano, ale odmala. Pokud budeš chtít přidat oskary k piraním, tak je zabijí.
0 14.12.2016 11:49 pavel Můžu mít piraně společně s vrubozubci?
to vím že je hejnová, už jsem je před lety měl. v hejnu. jakmile pořídím větší akvárko tak jí ještě dva soukmenovce pořídím. ale pamatuji si dobře že za rok a půl se mi ryby v akvárku ani neotočily. Na videích na youtube je vidět že v asii prodávají (asi za pakatel) krmné rybičky, asi to bude něco kaprovitého, jsou sytě oranžové. A tím dravé cichlidy krmí. No mít možnost tak si asi taky chovám krmné živorodky. asi, ale mě to příjde jako zvrhlost, stejně tak jako dávat oskarům holátka myší (dá se to vůbec u nás sehnat ?) a nebo žáby (ty jsou u nás chráněné).
Ona je to hlavně hejnová ryba, ta piraňa, neměla by být sama, proto se schovává... Tempo určovat skutečně nebude, dokud bude fakt sama, bude zalezlá...
Jak říkám, tvoji oskaři ancáky znají... Musel by jsi jim dát rybu, kterou neznají, neviděli...
Minulý týden přibyl krunýřovec velikosti mých dosplělých ancíků. Toho si vůbec nevšimly. Ale piraňa jim nějak vadí, je furt zalezlá v rohu u sácí do filtru, že mám o ni strach aby ji nenasál filtr. Vyplave jen na žrádlo a jinak jsem jí viděl lítat po akvárku když byla noc. Ale že by ji chtěli ochutnat to ne. Jen asi poznali, že tahle potvůrka je brzo přeroste a ona bude určovat pravidla v tom vyměřeném prostoru.
Nezapomněli, zvykly si na ně... Asi je s nimi máš od malička...
Přidej jakoukoli jinou rybu, co aktiálně nemáš a uvidíš... Mám s nimi sekavky nádherné, jasně, jsou už docela velké, mám je s nimi od mala. Nedávno jsem, bez jakékoli ztráty k nim přidal dvě nové, úplně maličké, prťata... Dokonce smrděli jinak, nechal jsem je samozřejmě načichnout moji vodou a pak vypustil. Ani si jich nevšimli, ani náznak zájmu o kořist a to jsem se tak bál...
Na druhou stranu, chtěl jsem k nim dát ancáka, ty už neznají. Dospělého, fakt vzrostlý kus, do té huby se mu ani celý nevešel, z huby koukala půlka ancáka ven... Žral ho asi tři hodiny, ale sežeral... Ani mu nedal šanci dostat se na dno, fofr...
0 13.12.2016 08:59 sachlj – Je to normální?
Mám v akváriu dva oskary, velikosti tak 20 cm, mám tak pár skalár, už vzrostlých, mám tam pancéřníky kropenaté, tak 15 cm dlouhé, mám tam i šulcáky, vzrostlé nicméně akorát do huby. Mám tam i ancistrusy sp. Párek co se furt množí. malých ancistrusů je tam snad 40. přidal jsem i cichlidy červenohrdlé, zatím jsou tak akorát do huby. je tam i krunýřovec a plodožravá piraňa. Zatím prckové. Mám tam i ampulárie, taky by se do huby vlezly. Předpokládal jsem že oskaři budou sloužit jako regulátor množství. Krmím to všechno směsí krmení. Hikari gold a standart pro oskary a pak vločky a sušené krevety, gamamarus, plovoucí pelety, malé halibut pelety na dno. Přidávám patentky a mražené stynky. Občas se stane, že šulcák letí jako raketa k hladině se dadechnout a vrazí do oskara. A nic se nestane. Nechal jsem je i 3 dny vyhladovět a čekal jsem co ubyde. Aspoň počet ancistrusů kdyby se snížil. vylovit je nejde, to bych musel vybrat celé akvárko. Je to normální že oskaři zapomenou na svou přirozenost ? ne že bych chtěl aby mi vyluxovali i cichlidy, to nechci, ale mohli by aspoň trochu se chovat jako v přírodě.
Starší reakce
Jak říkám. Velké ryby v nedostatečném prostoru. O to musí být důkladnější údržba. Jen filtraci mi zajišťují JBL CP e1501 greenline a Eheim Professionel 3 350. Naštěstí se budou brzy stěhovat do cca kubíkové nádrže.
Bohužel nejde o prachy, ale o místo, které nemám 300 je max. co tam nacpu. Zatím jsou ve stopadesátkách a že by strádali se mi nezdá.Apetit mají velký a ostatních si nevšímají.
Můžu jen potvrdit co říkají kolegové. Třísetlitrová nádrž je pro vzrostlé oceláty malá. Mluvím z vlastní zkušenosti. Je mi až stydno, ale mám dva větší oceláty v 300 litrech a údržba je dost náročná aby byli jakž takž v pohodě. Rozhodně už potřebují větší (ideálně jednou takovou) nádrž. A v kombinaci s jinými cichlidami je třístovka téměř vyloučená.
samozřejmě myslím Oceláty, budou si muset na sebe zvyknout a nebo se sežrat
Oceláty a severky spolu klidně, ovšem do nádrže tak 400 a více litrů se spoustou ukrytů. Třístovka je na tyhle druhy malá.
Paviány znám pouze jako primáty, takže nevím.
Jedná se mi hlavně o ty kance a Paviány , ostatní mohu dát do jiného akvária
Ta nádrž je na ty druhy ryb malá a sestava je na první pohled značně nekompatibilní.
0 25.01.2016 11:25 Petr Zdravím ,mám dotaz:
Budu zakládat nové akvarko 300l mám dva vrubozubce asi 21 cm a žijí snímí jeden tlamovec ,peřovec a dva sumečci a v druhém akvárku jsou dva kančící červenoocí asi 18-20 cm tlamovec, keříčkovec, peřovec a nějací sumečci asi čtyři.
Otázka je? snesou se jak je dám dohromady.
Starší reakce
když tam mam ty male hnede sneky tak ty mi asi sežerou ze?
Na to si můžeš vsadit...
Vezmou do papuly, labužnicky poválí, pak pozorný posluchač uslyší slabounké "křup" a pak jen vyplivne zbytky ulity... A pokud je ulita náhodou moc tvrdá, tak s ním bude mlátit o sklo, dokud ulita nepraskne...
V 500 litrech by to šlo.
Ahoj, muzu mit v akvariu třeba klasiku cerne a i albiny nebo je lepsi mit jen jeden druh? Když tam mam ty male hnede sneky tak ty mi asi sežerou ze? Diky
Ryby, které máš v akvu před oceláty (mladí oceláti), pokud to nejsou nĕjaké čudly, zpravidla nejsou konzumovány, zvyknou si na nĕ... Co tam přidáš po nich nemá nárok, pokud to není alespoň stejnĕ velké jako oni... Samozřejmĕ existují vyjímky, ale přísaváků bych se nebál. Naopak tetry nedoporučuji...
0 11.01.2015 16:56 anošt – mohu mít vrubozubce společně v akvárku s přísavkama?????
Ahoj, chtěl bych si pořídit vrubozubce. Ale mám v akváriu několik přísavek. Nebudou mi je napadat? Jsou asi 10 c, velike, ty přísavky.
Jo a kolik jich můžu mít v 500 litrovém akváriu? Muzu tam mit treba cerne a i bile dohromady?
Dekuji za odpověd.
Starší reakce
0 03.02.2014 21:59 Petr Starší reakce
Uvědom si, že je to jako by v přírodě bydlely méně než metr od sebe...
1)Nevíš přesné rozměry akvária, jen hrubou litráž.
2)Jsou to inteligentní ryby, nepopírám. Inteligentní ryby se potřebují zabavit, nejen pravidelným krmením a občasným výtěrem. Dva páry nejsou zas tolik, aby je stresovalo. Naopak, samci nebudou mít tolik času jen na samice, budou muset hájit teritorium, roztříští se agresivita. Přítomnost cizích ryb je nutí k lepší péči o výtěr atd, atd.
3) Obávám se, že tyto ryby viděly přírodní naleziště druhu maximálně z rychlíku se zataženýma záclonkama při jízdě v tunelu.
Pokud by to byly F0 - F3, tam už jsou prostorové nároky jinde.
Vlasto ty nechápeš, že my se těm rybám snažíme něco nabízet, a jen velmi obtížně můžeme usuzovat, jak moc jim to vyhovuje? O tom není vnitřní zařízení nádrže, protože oni si vybírají jen z toho, co ty jim nabídneš. Ale ne to, co by si ryby velmi pravděpodobně vybraly sami, pokud by k tomu měly možnost. Pokud nejsi černoprdelník, pak víš, že osud si člověk ovlivňuje sám, tak to vidíme my materialisté
, a z toho vyjdi při posuzování toho čemu říkáš osud ryb v akváriích. V tom lepším případě. Pokud jsme zanalí rybám děláme pomyšlení a doufáme, že jim to bude vyhovovat. Ovšem nemůžeš přece předpokládat, že tak chytrá ryba, jakou velká cichlida je, že snese bez psychické újmy v okolních 500 litrech vody jiný pár ryb podobného ražení. Uvědom si, že je to jako by v přírodě bydlely méně než metr od sebe...
protože ten těm rybám diktuješ ty, a ty jsi neřád, protože je ti fuk, jestli je uhájí všechny nebo žádné...
O tom je to vnitřní zařízení nádrže - kořeny, jeskyně, rostliny, aby si rodiče mohli najít ten skrytý kout.
Souhlas, že je lepší nechat vybrat pár z více ryb. Bohužel já na výběr neměl, bral sem tehdy to co tam bylo.
Zkus myslet jako ryba, která má 150 mimin a všechny chce uhájit...v řece uteče na co nejskrytější místo, aby je co nejlépe ubránila. V akváriu s nimi nemá kam utéci...Vlasto tomu se říká nauka o přirozeném chování, někdy i etologie. To není o osudu !!!, protože ten těm rybám diktuješ ty, a ty jsi neřád, protože je ti fuk, jestli je uhájí všechny nebo žádné...
Jinak ti mohu říci, že mimo salvínů a některých perlovek se mi nestalo, že by mi samec zabil samici...
ty jsi zase jak Tatar, pokud budeš chovat samce a samici, tak jim je fuk, jestli ty chceš odchov, a nebo ne. Pokud se budou chtít rozmnožovat, tak to prostě udělají.
Nejsem tatar, ty si to špatně pochopil. Myslel jsem zájem o aktivní odchov co největšího počtu mladých. Nikoli výtěr v okrasném akváriu, kde se to nechá napospas osudu a rodičům.
O počtu ryb nutných k samovolnému výběru kvalitního páru, by byla debata na dlouhé zimní večery. Žádný sebevětší počet ryb ti 100% nezaručí, že ti po separování samec samici nezabije, vlastní zkušenost.
Navíc, wladys promine, ta jeho třístovka potvrzuje to co jsem ti psal
možnost ovlivnění chování zařízením akvária .
Přidat reakci
[1] ...... 4
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 7401x