Kobercové rostliny
Bublinatka má dost dlouhé šlahouny, které by se musely asi často stříhat. Jako kobercovka nevím...
Zkoušel jste někdo koberec z této rostliny? Je mi zatím líto ji vyhodit nebo protrhat.
Docela se mi rozrostla v neudržované nádrži a tvoří nízký hustý nepropustný kompaktní porost na hladině, který by šel "nějak" ( způsob bych ještě musela vymyslet
, ráda si nechám poradit ) připevnit jako koberec do popředí, jen jestli má cenu to zkoušet?
Starší reakce
V týden starém akváriu rostliny pořádně nerostou, takže nic nespotřebovávají proto se doporučuje ze začátku větrat a nic tam nelít.
Tak vypadá to na nějaký speciální substrát a tam bych po týdnu nic nelil spíše naopak měnil častěji vodu.
Mam podobny problem
je to vecny souboj
Ano je to ona moc děkuji
Vyhledej si rozsivky a porovnej.
0 24.11.2021 16:24 Martin – Řezavění koberce
Dobrý den mám akva založené týden a začali mi rezavet eleocharis sp. Mini a este jedna kytka kobercova nevíte čím by to bylo? Co2 dávám z láhve svitim 5 hodin po měsíci zvednu na 8 a začal jsem 4den hnojit podle plánu od seachemu. Přikládám foto
Starší reakce
s in-vitrem nemám zkušenosti, mně z toho rostliny vždycky zhnily, možná je to ještě přechodová verze mezi invitro a emerzem
Zostanem teda pri mojom, len ho doplním....
Len neviem prečo, moje Monte carlo vyzerá nejako inak, než by malo. Namiesto okrúhlych listov má úzke a dlhé.... mám ho invitro z invitalu a zasadené mesiac.
pokud budeš trpělivá, naučíš se do toho sadit, jinak si můžeš pomoct těmi háčky a tak, něco na tento způsob, tohle je jen příklad, najdeš i jiné druhy
www.jbl.de/… Mam tetra complete substrate. Ale je strašne ľahký. Vekmi zle sa doň sadí. Inak monte carlo mi tam celkom ide.
Mně drží kobercovky i v Profi soilu, pak se prodávají různé háčky, kterými se dají rostliny upevnit, před pořádným zakořeněním, pak se dají ještě použít různé síťky, na které se rostliny připevní apod.. chce to hlavně grif, než se mi to podařilo, tak mi několikrát rostliny vyplavaly
Pro zjednodušení života si myslím, že je nejlepší křemičitý písek jemné frakce a do toho zapíchat NPK tablety. U všeho ostatního to bude končit soubojem s řasou a bude problém vyvážit živiny.
Já jsem původně uvažoval o zásobním substrátu (typicky Invital), nakonec jsem dal pod písek výživný substrát a pak jsem asi dva měsíce bojoval s řasama. Pro začátečníka tyhle věci vůbec nejsou.
Zdravím, prosím Vás ktoré substráty (konkrétne názvy) sú vhodné pre kobercovky? Preferujem tmavé.
Starší reakce
Díky oběma
Ono vlastně cílem není udělat trávník v pravém slova smyslu, spíš něco, co především zakoření na velké ploše a chemicky oživí substrát, a zároveň neporoste moc vysoko. (Ačkoli tuším, že v tomhle přístinu se bude vytahovat všecko.) Liliovníček mě vlastně taky napadl, díky. Tak asi začnu tou marsilkou - soudě podle sytější zelené by mohla zvládat méně světla.
Marsilku bych zkusil ale tenelus ne z toho se nedá udělat pořádný trávník.
Ještě mě napadá liliovníček. Hodně lidem co tu čtu, prosperuje i monte carlo.
0 09.05.2021 13:23 GeXeS [67] Ahoj vespolek; řeším, čím nechat (v téhle nádrži
rybicky.net/nadrze/32230-klacek) udržitelně a dlouhodobě porůst prostor vpředu vpravo pod rozrůstajícím se mechem. Echinodory jsem přesadil doleva, kde je víc světla, protože začaly ve stínu uhnívat. Rád bych tam dal něco, co hezky proroste dno. Kryptokorynám bych se radši vyhnul, protože v předchozí nádrži mi C. affinis přerostla a zahubila všecko ostatní a stala se z toho monokultura.
Mělo by to být něco, co snese low-tech. Uvažuji nad Marsilea hirsuta nebo Echinodorus tenellus. Má s nimi někdo zkušenosti v analogických podmínkách?
Starší reakce
Zkusila bych nějakou malou kryptokorynu - velký kořenový systém, mě se líbí C. parva, akorát to poroste pomalu, takže by to chtělo hodně rostlin do začátku.
Edit: mrkni sem
rybicky.net/nadrze/27215
Hmm, akorát by asi chtěla trochu tvrdší vodu, než máš.
Všechny tyhle rostliny se plazí při dně nebo těsně pod ním a žádný moc velký kořeny nemají zvláště ze začátku. Musel bys celou plochu osázet najednou a po krajích dát ocelové sponky, aby to držely a nikdo to nevyhrabal, já to tak dělám s rostlinami in vitro.
Dík,za názor,ale jednoduchá řešení neberu, vždycky to jde, když se chce
V předchozím komentáři ten šípatkovec vůbec nevypadá zle. Ať ho ryby klidně baští a jsou šťastný, když bude stíhat dorůstat
Musíš si rozmyslet, jestli chceš takové ryby, co máš nebo rostliny co bys chtěl. Jak sám zjišťuješ nejde to dost dohromady.
0 11.04.2021 18:44 Brodys – Rostliny do popředí k rýpalům
Ahoj všem, chci vás poprosit o tipy na rostlinku do popředí, klidně náročnou a třeba ani ne kobercovou do mého akvária k bandě pancéřníčků i kropenáčů a ancistrusů. Do teď mi krásně rostla Eleocharis acicularis,u které došlo k narušení jedné strany a od té doby ubývá vlivem rýpaní osazenstva
Rád bych měl připravenou nějakou zajímavou náhradu, asi s větším kořenovým systémem nebo prostě odolnější vůči mechanickému vytrhávání
Dávám i fotku a těším se na názory,co by jste vybrali. Díky
Starší reakce
Máte někdo nějaký tip na zastřihávání glossostigmy? Dělám to normálně rovnyma nuzkama (jiné zatím nemám) a mám to hodně okousany.
Někde jsem videl ze někdo používal žiletku na Monte Carlo, ale nemám páru jak na to... Máte někdo zkušenosti nebo řady?
Starší reakce
Nedovedu si představit že něco tak malého jako glossostigma by dokázala zahubit nebo omezit v růstu sagittaria s tak velkým kořenovým systémem. Klidně ji nech prorůst kam chceš.
Potřebuju nazory zkušenějších, mám teď v popředí rozrostlou bahnicku a nově přidanou glossostigmu,která se mi hezky chytila a začíná se dost rozpínat, mám nějak řešit prorůstání sagitarie a glossostigmy?
Vidím to tak, že mám 3 možnosti
nechat je aby se "popraly"
Oddělit něčím (můžete poradit)
Odstranit sagitarii a nechat porust glossostigmou celé popředí
Nečekám jasné odpovědi, je to hodně o názoru, když tak mrkněte do mojí prezentace a řekněte co byste volili vy
Starší reakce
Nic nestříhej počkej až se začne rozrůstat a pak ty stonky co rostou vzhůru ustřihni a zasaď naležato.
Ahoj, po poradě na fóru jsem přidal do akva glossostigmu, mám kostičkovou (na fotce vlevo) a invitro (vpravo). Má čekat až přejdou do submerzu nebo zastřihovat už teď? Popřípadě jak moc zastřihnout?
Starší reakce
třeba cryptocoryne affinis je taky nižší. Tak byly doby kdy mateční rostlina u mně měřila 50 cm.
U mě stejný, jak u Radka
Ve "26" ji mám vzadu jako stonkovku. Občas zastřihnu.
Do miníčka ideální, je jemná, krásně se hodí na pozadí. 20-30 cm bez problému. Vpředu jen potíže a nůžky...
Tady máš fotku, kde jsem zkoušel malokvětku drobnokvětou mít po celém akváriu s tím, že vpředu ji budu stříhat a vzadu ji nechám volně růst. Výsledek byl takový, že vpředu jsem nedělal nic jiného, než že jsem měl ruky s nůžkama nepřetržitě v akváriu, až jsem měl ruky samé varhánky.
Nakonec jsem se rozhodl, že půjde pryč a vzadu jsem stříhal tak, jak jsem si to představoval vpředu. Rostlina dala v pohodě 30 centimetru a jela vesele dál.
rybicky.net/fotogalerie.php… Tuhle rostlinu nemám. Ale pokud chce něco před ní, tak si myslím, že nebudou při svém vzrůstu vidět. Edit: Ale jestli je vyzkoušená, tak OK.
No líbily by se mi tam nízké hustší rostlinky, tuhle cryptošku možná mám (nejsem si jistý druhem, dostal jsem ji v žalostném stavu s rušeným akva), pak třeba cryptocoryne affinis je taky nižší.
Chtěl jsem k bílým krevetkám černé dno, tak teď zjišťuju, co pěkného v tom poroste
Třeba lomariopsis lineata tam můžu hodit vždycky, ta dno nepotřebuje
Mechy totéž.
Ve výrobě jsou další tři krevetárka pro neoc. 30x45x30 vedle, tak tam pak zase vymyslím nějaké jiné dno
Můj standardní postup doposud byl, že jsem tam zkusil zasadit kdeco a pak to případně protřídil
Druhů mám na to doma dost
Ale vyloženě kobercovky nemám nikde, ani v akva s CO2.
Tu malokvětku drobnokvětou mám, v akváriích s pískem roste v pohodě. Akorát je vyšší, tak půjde do pozadí.
Proč si jim nejseš jistý?
No chceš vyloženě kobercovou rostlinu nebo hledáš jen něco nízkého? Co třeba
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_nevillii ? Ke krevetám jsou vhodné vesměs všechny rostliny.
Edit: Akorát si nejsem jistý s tím hemianthusem do pozadí akvária. Ale k tomu se ti bude muset vyjádřit někdo, kdo ji má.
Nějaký tip na vhodné nízké rostlinky do krevetárka?
rybicky.net/nadrze/31299-krevetarko-60l-v2
Dno je Rataj Staré dno a na tom Rataj Vulcano Black, vepředu se to svažuje a bude pás bez rostlin, takže jen ta láva.
Plánuju tam dát Neocaridina Palmata White, akva je 45x45x30cm, na hladině bude jen riccia a vedlejší akva s Red Cherry má říční písek a mix asi 20 druhů rostlinek, tak tady bych chtěl odlišit a napadly mě kobercovky. Třeba k zadní stěně dám Hemianthus micranthemoides, ale co dalšího by se hodilo? Stříhat to nehodlám, angličák nepotřebuju
CO2 v tomto akva neplánuju, bude sice středně silné světlo (bílý Sinkor nebo Chihiros přes zarostlou hladinu), ale filtr jen bublifuk a bez proudu.
Možná dám doprostřed nějaký nižší echinodorus jako dominantní rostlinku
Je to tak. Marsilku jsem nasadil až když akvárium dávno fungovalo samo.
Myslím, že japoniky jsou přeceňované. Onen kamarád s trávníkem a řasou, kterému to zachránili okružáci, měl od druhého měsice pět japonik a nestačily na to. Amanovi zřejmě fungovaly, protože uměl a protože od nich očekával menší zásahy.
Tyhle rostliny prostě patří do nádrže bez řas. Čili ne do naprosté většiny nových nádrží
Krevetky částečně zařasení zabrání ale ani ony nejsou všemocné.
Nekoukal si na tuhle?
Glossostigma elatinoides
Koberec z marsilky, pokud jí máš na úvod hodně
rybicky.net/fotogalerie.php… Toto můžeš dosáhnout. Ale bylo to akvárium vysoké 25 cm vyrobené na míru. Netuším, jak by to šlo ve vyšším.
Povedl se mi "koberec" z marsilky. Je ale obecně řídký.
V minulosti mi pěkně prosperoval lilaeopsis v malém akváriu, ale švagr překrmil a vše se rozpadlo.
Micranthemum jsem držel v malých množstvích možná rok, ale časem se uvolňovalo.
Pod středně velkými kryptokorynami mám Cryptocoryne parva - jsou ale velmi pomalé a pokud se trochu hrabeš ve dnu, mohou se uvolnit.
Ve velkém aváriu může být použitelný Echinodorus quadricostatus - aktuálně ho ale mám jen ve sklenici a jinde se mi nevejde.
Vše bez CO2. Tommo nechce sytiti CO2.
Registruju u zelenekapusty, že jí pěkně bez CO2 roste eleocharis, ale asi to vyloženě není koberec v kobercovém slova smyslu.
Úplně super vytvoří zelenou masu pokrývající dno Cladophora aegagropila nebo Monosolenium tenerum nebo Lomariopsis lineata - všechny tři uvedené mám, každé pokrývá dno v jiné nádrži. Jen to není vyloženě koberec v klasickém slova smyslu.
Mohl bych odpovědět, že se mi líbí, když někdo kritizuje bez informací, ale tohle uvažování mi není vlastní a ve skutečnosti se mi to nelíbí, takže nepíšu.
Edit - konstruktivně: Mohli byste, kdo máte zkušenost, napsat, jak se vám komu podařilo zbavit koberec řas nebo sinice, když se do něj jednou pustily. Zajímá mě. Já kamarádovi dokázal pomoci k čistým rostlinám díky níže uvedenýcm 100 okružákům. Jiné konkrétní zkušenosti?
P.S. U koberce z marsilky bylo důležité mít jí na úvod doopravdy hodně.
Vždycky se mě líbí když o kobercích mluví zasvěceně někdo kdo je nikdy neměl a mít ani nebude a o CO2 nemluvím. Hlavně to každému rozmlouvá.
Koberec je pro většinu začátečníků fata morgana. Někde to vidí, chtěli by a netuší, jak je to daleko. Standardnímu začátečníkovi bez sycení CO2:
1) Kobercovky nerostou a pokud, tak nevypadají jako koberec z profi fotek a reklamy.
2) Sežerou koberec řasy. Kamarád udělal koberec ze semínek z Číny, která nejprve nechal růst bez vody, pak vodu dolil - dost rychle začal registrovat řasy a po 3. měsících jich bylo tolik, že kdybych mu nepůjčil 100 okružáků na likvidaci řas, už dávno ho nemá.
Kdo sytí CO2, má občas po čase problém, že koberec je tak hustý, že se jednoho dne v celku začne trhat ode dna. Nedostaneš ho zpátky.
Btw. je problém, že pokud ti to roste, musíš zastřihávat, aby to stále byl koberec. Zatřihneš jednou - ok. Podruhé - ok. Udělej to ale v průběhu času 20x - stačí, aby jednou bylo akvárium trochu jinak nastavené, abys trochu víc zastřihl, probudí se řasy nebo sinice a konec.
Koberec je fata morgána na cestě ke které potkáváš miny. I když ji dosáhneš, zůstáváš stále v minovém poli. Ne každý v něm umí chodit.
Mám e. minima a roste dobře ale na koberec si nějaký rok počkáš. Ale to asi platí u všech kobercovek bez CO2.
V kobercových rostlinách se nevyznám. Z těch jmenovaných jsem měl jen eleocharis parvula. Bez přidávání CO
2. A spíš než trávník to připomínalo porost plešatějícího muže. Moc husté to nebylo.
Ale tekuté „CO
2“ je jako zdroj uhlíku o ničem.
akvarijni-hnojivo.cz/… Syn má v krevetárku E.parvulu. Je to bez CO2 a světlo je docela slabé. Určitě to není bujný růst, ale roste mu tam.
0 01.02.2020 21:08 Vaša – Kobercové rostliny bez CO2
Zakládám akvárium (36 l) a chci docílit zeleného koberce v popředí, ale nechci používat co2 z tlakové nádoby (použiju jen tekuté). Světlo bude led Sinkor, substrát od Rataje. Dívám se eleocharis parvula, hydrocotyla Japan a marsilea crenata. Má tu někdo tyhle rostliny v akváriu, bez CO2 z lahve? Můžete napsat názor. Dík.
Přidat reakci
[1] ...... 13
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 18638x