Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Příliš vysoká tvrdost vody (°dGH)

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Příliš vysoká tvrdost vody (°dGH)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.01.2019 13:28 Muž @ Guppy [48] Re: voda
Na skle se usazeniny tvoří běžně, ale že by i něco (biele bodky) plavalo ve vodě, to bych tvrdosti vody nepřisuzoval. I když někdy můžou vodovodem přicestovat nějaké usazeniny, ale ty klesnou na dno. Leda bys měl v aq tak silný proud, že by ty usazeniny vířil.
Krom vodního kamene se projevuje tvrdá voda i tím, že v ní málo pění mýdlo - čím tvrdší, tím méně pěny.
A jestli mluvíme o vodovodní vodě, měly by být její parametry zveřejněné na stránkách dodavatele.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2019 12:59 Muž @ Strakááč [108] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Skrblík
testoval bych spíš KH :) GH není tak podstatné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2019 11:22 Muž @ Skrblík [9] Re: voda
zřejmě bílý prášek = vodní kamen. chtělo by to prezentaci. Test na dGH je jistota, než neco odhadovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2019 23:14 Muž @ voda [0] – voda
Dá sa podľa oka odhadnúť, že je v akváriu veľa tvrdá voda? Na skle sa mi tvorí biely jemný prášok a vo vode proti svetlu vidím biele bodky

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 10:34 Muž @ Radun [0]
Zdravím, stěhuji se do jiné lokality a trochu vyděšeně sledují stránky tamních vodovodů,kde uvádějí tyto hodnoty vody

Ph 7,5
Dh 21,3
Konduktivita 72,1
Dusicnany 29,3

Je to vhodné pro malawi? Trochu mě děsí ta tvrdost..
Díky za reakce

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2013 10:05 Muž @ bulawaio [92] Re: wusing
A na co účinek? na ryby nebo rostliny a případně jaké? tohle je fakt hodně obecné a kolik je dle vás příliš velká tvrdost vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2013 08:04 Muž @ wusing [0] - AmerikaRe: DavidDizzer
ahoj, mě poradily v obchodě, zředit vodu destilkou ale nevim ještě do jake miry to ma účinek.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 21:02 Muž @ Filip980 [389] - RostlinyRe: honzaprouza77
Hele s tím dGH si zas takovou hlavu nedělej, hele pokud nechceš hovat terčáky nebo jiný na to citlivý ryby tak to tolik neřeš. To ani já tolik neřešil, když jsem měl ty terčovce (já spíš řešil pH :-D ). Udělej ty testy s JBL a budeš to mít přesnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 20:00 Muž @ honzaprouza77 [18]
asi pletu, promiň v akavristice se pohybuji asi 4měsíce-mám málo kušeností, ale teorie až-až něklik knih několikrát přečtených pak tady ten web a info od táty.

jo a já mám taky hrozně tvrdou vodu(podle dajana testu, ty na nový rok nahradí JBL testy :)) podle dajany mám 25Gh wow.... tolik to asi nebude dajana je na nic, ale tvrdou máme to vim nedávno nám na to zařvala myčka. a bydlím v paneláku...takže kde sehnat dešťovou? Nechce se mi na každou výměnu kupovat destilka (jo a může být destilka z benziny?) dík za mnoh... odpovědí :) na mnoho dotazů

ps: Jsem hrozně zvědavej akvarista:) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.12.2011 17:54 R Muž @ Silent [5929] Re: honzaprouza77
Nepleteš si náhodou NO2 s NO3? Hladiny NO2 mají být na nule a hladiny NO3 se můžou pohybovat v rozmezí 5-10 mg/l kvůli rostlinám.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 17:51 Muž @ honzaprouza77 [18]
když je NO3 na nule tak je to pro ryby ideální. a pro rostliny taky jesrtliže je pořád dodáváno a rostliny ho spotřebovávají(myslím tím, když se výroba=spotřeba)
podle JBL každá hodnota NO3 nad 0 je špatná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 17:43 Muž @ youi [0] - TetryRe: vaclav
NO2 a NO3 mam stale rovnake od zalozenia akva. Takze mi nekleslo a ani takmer
nestuplo. Super odkaz hop To je to co chcem a idem studovat jak zhavy.
Uz mam hlavu jak melon, no este sa mi tam hadam daco zmesti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 16:17 aoelcz - Tetry
No mam hodně tvrdou vodu.. na vesnici z vlastní studny.. kytky mi moc až na některé druhy nejsou :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 22:02 Usine - TetryRe: youi
Pokud jsem to dobře pochopil tak máš 200 litrové akvárium do kterého svítíš 4x39 w 12 hodin. Kleslo ti jak je vidět NO3 jak kvůli světlu tak i RO. Nesmíš připustit aby jsi měl NO3 na nule. To tě nečeká nic jiného než řasy.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 10:04 Muž @ youi [0] - Tetry
Akva bolo zalozene 12.11.2011.
Uz som sa, aspon nateraz zbavil sinice zatemnenim a acilpirinom (kys. salicilova).
Po zalozeni bola voda stale cira, teraz po vymene 1/2 sa zakalila. Pomalocky sa cisti,
aspon dufam. Pokial krevetky nekapu, to asi take zle nebude. Rybky chcem len TETRY tone .
Ked som uz vrazil prachy do RO! Dajako sa to hadam podary. Vodu mam asi idealnu pre cichlidy.
Chcem mat akva plne rastlin. Koberec z HC, Eleocharis acicularis a Glossostigma Elantinoides.
Zatial idu vsetky tri. Eleocharis je najviac zariasena. HC sa uz takmer uplne vycistil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2011 04:34 Muž @ j0hny [83]
Ta posledna fotka je aktualna ? Kedy bolo akva zalozene ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2011 03:57 Muž @ j0hny [83]
Uf, tak ten stav a riasy nezavidim. Neuvazovali ste osadit nadrz niecim co tak tvrdu vodu vydrzi ?
Pasikove testy som mal aj ja (vyskusal ich hadam kazdy), su dost orientacne :-(
Ked chcete menit hodnoty vody na +- polovicu tak k tomu treba trosku lepsie vybavenie, inac to bude vdaka zmene parametrov "od oka" pri vymene vody stale umierat. Potrebujete rovnovahu, stabilnych podmienok je to tazke, zvlast ked sa zaroven experimentuje s PMDD.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 20:47 Muž @ youi [0] - Tetry
Fotka k příspěvku To foto omylom bolo terajsie s tehotnou krevetou, takze znova... stydim

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 20:44 Muž @ youi [0] - Tetry
Fotka k příspěvku Vodivost na RO som nemeral. Zmeriam to az v January, ked budem v robote na presnom konduktometri.
Po sviatkoch si skusim dat zmerat tvrdost v obchode.
Dno mam (trochu experiment)zmes:stare dno od Rataja + AquaBasis plus + Aquaclay ground + drvena lava (neviem ako sa to vola, vozi sa to z Talianska) a navrch Štrk jemný 1-2mm HAGEN a po okrajoch a na pravej strane cierny 1-2mm. Strk som neskusal ale kamene nesumia. Foto je po zalozeni. Valisneria sa rozmnozuje ako diva, zachvilu by bola v celom akva. Blixa Japonika takmer vykapala. HC a Eleocharis zatial len pomalicky. Ricii sa tiez dari a Lemna minor mi najprv zarastla celu hladimu no po vymene vody z RO vykapala (iba par listockov ostalo). Dva tyzdne som totiz mal len dve 39W trubice bez krytu! Az potom 4x39W T5 s reflektormi a 3x14,2W LED. Daval som TETRA AQUA pH/KH minus a ziadna alebo takmer ziadna zmena, len naznaky poklesu GH. Na zaciatok a po vymene vody EASY-LIFE Crystal a EASY Start(nitrifikacne bakterie). Dalej pridavam PMDD 10ml denne. Asi uberiem na 5ml. Teraz mam cele akva zariasene. Slimaci co prisli s rastlinami Kotulky uz miznu asi vdaka Piskorkam co sa kotia ako das. Mam obidva druhy. Tak isto sa rozmnozuju Krevetky red cherry a zelene.
Chcem tam dat TETRY, tak potrebujem maksiu a kyslejsiu vodu. Zatial mam len krevetky a slimaky co vobec nestihaju spasat riasy. Parmicku siamsku nechcem uz davat, aby nepozrala male krevetky.
Nakoniec z toho bude 240 l minicko s krevetkami :-D .

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 17:04 Muž @ Jery [12]
Osobně jsem koupil osmozu za 1500,- a myslím, že se ta investice docela rychle vrátí, když si vemu kolik stojí akva chemie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 16:28 Muž @ Tudy [320] - ryby Amazonie – Re: youi
youi napsal: ...
Meral som s JBL Easy Test 6 in 1. GH aj KH na maxime(alebo uz nemeratelne)...

Mám JBL Easy Test 5 in 1 (papírek) a u GH měří naprosté nesmysly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 16:18 R Muž @ romant [27143] Re: youi
Tu celkovou tvrdost by mohlo zvyšovat třeba tzv. nevhodný dno s příměsí vápníku. Mrkni na tenhle odkaz maniakva.sweb.cz/…
Nabízí se taktéž otázka průkaznosti toho měření, čímž nechci tvrdit, že to co bylo naměřeno nemusí odpovídat realitě. Zkusil bych ověřit to měření jiným testem.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 16:17 Muž @ rriki [816] - CichlidyRe: youi
Kolik ti dělá osmoza mikrosiemes kolik je vstup a kolik máš po smíchání ty testy měří kolikrát jeden stupeń žádný stupeň
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 16:09 Muž @ youi [0] - Tetry – tvrda voda
Dobry den, mame tu na sidlisku vlastnu studnu, ale je prilis tvrda.
Meral som s JBL Easy Test 6 in 1. GH aj KH na maxime(alebo uz nemeratelne).
Kúpil so RO, vymenil 1/2 vody (tj. 100 l). A teraz je KH 6°d, ale GH je stale
niekde okolo 20-21°d. Takze prechodnu som znizil, ale celkova je stale vysoka.
Co sa s tým da urobit? Ako znizim GH (celkovu tvrdost)? pH je 6,8-7,2, CL-0,
NO2 a NO3 je 0-0,2. Teplota 25°C.CO2 okolo 15 podla JBL permanent testu. CO2
davkujem cca bublinka za sekundu. Svietim 12 hod. s 4x39W, plus 1 hod pred a
po 2x39w znizene na 5 percent vykonu. 14 hod s 3x14,2w LED. Akva mam asi 1 mesiac.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 13:34 Muž @ Kamilstrom [527] - RostlinyRe: achyles73
Ten Vapenec(pro zvyseni dGh) asi ano(nejsem 100% jisty,jestli do filtru)a jedla soda ti zvysuje jen to dKh a Ph! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 11:30 Muž @ achyles73 [8] - Živorodky
Chci se zeptat, mužu přidat dolomitický vápenec do filtru pro zvyšení dGH vody? Je to vapenec co se sype na zahrádku.
Jedla soda mi zvyšuje hlavně dKH ale dGH jen trochu, nebo se pletu ?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2011 22:24 Muž @ charlie [-2] - LabyrintkyRe: Designer
No i to je mozne ale jsou to prameny ke kterym jezdej akvarysti jen jsem se chtel ujistit a romant me ji doporucil ze tak taky jezdil kdyz mel terce uvidime co na to reknou no.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2011 14:15 Muž @ Designer [5658] - CichlidyRe: charlie
No, aby to nebylo tak, ze pan tak dobrou vodu nevidel, a muze to tvrdit, protoze on sam chova Tlamovce smich . I kvalita vody muze mit ruzne uhly pohledu, takze co je pro jednoho akvaristu vymodlena voda, to je pro jineho spousta prace s vecnymi upravami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2011 13:09 Muž @ charlie [-2] - LabyrintkyRe: Danila
snad to jsou dobry testy pisou od tetra a pan vypadal ze tomu rozumi rikal ze tak dobrou vodu dlouho nevidel no uvidime :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2011 12:10 R Žena @ Danila [4438] - Sumci
charlie napsal: Ahojda lidicky. Daval jsem testovat vodu z pramenu do jedne akvarystyky v HK dopadla pry viborne daval jsem ji tam s tim jestli bude vhodna pro terče jen vubec nezměřili tvrdost s tim ze to pro ne není zasadni NO2 a NO3 jsou na 0 a tak jsem se chtel zeptat jestli je nebo ne ta tvrdost zasadni. tone tone

Při uváděných naměřených hodnotách vody by bylo zajímavé vědět, jaké testy byly v té akvaristice použity.
Pokud byl test proveden pouze tzv. papírkem, nebrala bych hodnoty vážně a použila kapkové testy - jsou výrazně přesnější.
Navíc pokud se chystáte chovat terčovce, stejně se bez testů vody doma neobejdete.
Držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2011 09:42 Muž @ karelchess [32] Re: katterinecka
O NO3 bych strach neměl, ať je rád že má výbornou vodu pro kojence :) Ono se to dá pohlídat, něco dodají rybky, něco hnojivo. Tvrdost ruku v ruce s pH a vodivostí jsou asi takové základy, pro náročnější ryby jako jsou terči je spousta dalších faktorů. (teď nemluvím o rostlinách)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 23:53 Žena @ katterinecka [2130] - RostlinyRe: charlie
NO3 na nule? odkud tu vodu máš? to nebude moc dobrý pro kytky, jestli je to vůbec správně změřený ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 23:22 Muž @ charlie [-2] - Labyrintky
Ahojda lidicky. Daval jsem testovat vodu z pramenu do jedne akvarystyky v HK dopadla pry viborne daval jsem ji tam s tim jestli bude vhodna pro terče jen vubec nezměřili tvrdost s tim ze to pro ne není zasadni NO2 a NO3 jsou na 0 a tak jsem se chtel zeptat jestli je nebo ne ta tvrdost zasadni. tone tone

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2009 22:23 Muž @ Sid [5849] - Rostliny – Re: Horác
Jednoduchým příkladem jsou ta africká jezera, která jste tu zmiňoval včera odpoledne. ;-)
Tam určitě neplatí, že "CT=ST+UT". :-)
A to ani v Tanganyice, kde je voda polotvrdá... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2009 22:17 Muž @ Horác [3703] – Re: Sid
Jestli narážíte na komplikace s uhličitany alkalických kovů, tak vím :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2009 22:12 Muž @ Sid [5849] - Rostliny
... správně je to takto: celková = síranová (trvalá) + uhličitanová (přechodná). Ale to vy jistě víte ...
A vy jistě víte, že to neplatí "vždy a všude". ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2009 22:11 Muž @ Horác [3703] – Re: Romy
Btw, když už jste to nakousl ... správně je to takto: celková = síranová (trvalá) + uhličitanová (přechodná). Ale to vy jistě víte ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2009 22:04 Muž @ Sid [5849] - Rostliny – Re: Horác
Nevím jak Filipsi, ale já si tu lámal hlavu spíš nad tvrdostí, než alkalitou... :)
Ale ono to spolu dost souvisí, pokud se nepletu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   27.06.2009 18:54 Muž @ Horác [3703] – Re: Romy
Jo, jasně (viz název vlákna) ... Já to nečetl celé a z posledních příspěvků Sida a filipsiho jsem usoudil, že se tu řeší i ta uhličitanová :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2009 18:37 Muž @ Romy [1725] - Cichlidy – Re: Horác
To jo,uhličitanová tvrdost,ale otázka byla položena jak snížit celkovou tvrdost a tam jde o sírany vápenatý a hořečnatý,nikoliv o uhličitany resp.hydrogenuhličitany.Proto mi není jasné,jakým mechanismem by mandlovník vodu změkčoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2009 18:11 Muž @ Horác [3703] – Re: Horác
karboxylovými, ne kraboxylovými :-D ... šak si rozumíme :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.06.2009 18:03 Muž @ Horác [3703] – Re: Romy
Já bych to za úplný blud neoznačoval (což ovšem neznamená, že se mi líbí phanjanova reakce). Pokud mandlovník (stejně jako rašelina) svými huminovými kyselinami snižuje pH, pak také (stejně jako rašelina) snižuje tvrdost. Principiálně to lze vysvětlit jako vytěsnění slabší kyseliny z její soli (huminová kyselina + hydrogenuhličitan vápenatý = vápenatá sůl huminové kyseliny + kyselina uhličitá). Nebo se na to můžeme dívat (opět - stejně jako u rašeliny) jako na ionex, tj. nahrazení protonu H+ na karboxylové skupině huminové kyseliny vápenatým iontem. (Vzhledem k tomu, že kationt vápníku je dvojmocný, jde zároveň o chelataci /sevření Ca2+ do kleští tvořených dvěmi kraboxylovými skupinami/). Ať tak či onak, při okyselení dochází k úbytku uhličitanů, tj. ke snížení uhličitanové tvrdosti.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.06.2009 17:00 Muž @ Romy [1725] - Cichlidy – Re: phanjan
Zkusíš si obhájit to,co tvrdíš???Nejdříve se informuj,a nepiš bludy.Listy mandlovníku mořského(Terminalia cattapa)slouží k zabarvení vody stejně jako humíny,a ke snižování pH.Stejným způsobem se používají např výluhy z rašeliny,Torumin,Aquahum,atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.06.2009 16:07 zrada - Cichlidy
phanjan napsal: skus listy mandlovnika, tie zmakcuju vodu.
A jakpak to dělají? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 22:14 Muž @ Sid [5849] - Rostliny – Re: filipsi
...Zamyslite se pouze nad konkretni Petrovou situaci, nebo budeme opravdu pocitat (to ja rad, ale dneska asi uz ne)?
Přemýšlím jen nad tím, co napsal PetrH v této diskusi a v prezentaci svého akva. :-)
Docela rád bych se dopátral nějakého řešení, ale počítat se mi nechce ani trochu. Už proto, že není skoro "čeho se chytit"...
Snad to neskončí konstatováním, že do 23.4. PetrH tvrdost měřil testem od Rataje a od 10.5. testem od AQUARu, (nebo naopak), a pH lakmusovými papírky... :-D
EDIT: Tak to ani tak "nebolelo" a jeden důležitý údaj je na světě - potřeba CO2...
Ještě by to chtělo, aby se PetrH pustil do "testů", o které ho žádáte, a aby se vyjádřil k tomu, jakými způsobem došel k hodnotám, které uvádí... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 22:10 Muž @ filipsi [1280] – Re: Sid
Tak prece jen kousicek toho pocitani.
Asi 45g co2. Coz samozrejme v akva byt za danych podminek nemuze. Takove mnozstvi jde do akva dostat pouze jako pokus, co jsem gabrielce sliboval. Tady bude asi v jednotkach gramu. Otazka, jak k tomu doslo zde, bez vyrazne zmeny Ph, zustava.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2009 21:38 Muž @ filipsi [1280] – Re: Sid
(Sakrys, vypadek spojeni a prisel jsem o text :(, tak podruhe kratsi)

Jsem rad, ze nad tim nekdo premysli a kouka se. Ja zjistil s prekvapenim to same, kdyz probehlo prvnich par prispevku, a vzpomnel jsem si, ze Petr ma malawi bez rostlin. Podival jsem se do prezentace, a od te doby nad jeho situaci premyslim. Chtel jsem ho pozadat os. vzkazem, at zmeri dukladne vodu z te studny, vse co muze, vodu v akva, totez, a udela test se stanim studnicni vody v kybliku a opet zmerenim.
Pri hodnotach, co uvedl, si to za normalnich okolnosti predstavit nedokazu.
100g - na jeho akva to moc neni, ale jak pisete, za uplne jinych podminek.
Zamyslite se pouze nad konkretni Petrovou situaci, nebo budeme opravdu pocitat ;-) (to ja rad, ale dneska asi uz ne)?
Takze Petre, vzhuru do mereni, prosim, at tomu prijdeme na kloub.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.06.2009 21:04 Muž @ Sid [5849] - Rostliny
Sid napsal:...Jsou tu některé výroky, nad nimiž musím pracně přemýšlet, jak je autoři mysleli a jestli bych s nimi mohl souhlasit...
Filipsi: ...Hmm, to ja ted taky...

Nemáte-li nic proti, vrátil bych se k tomu, na co se ptal PetrH... :-)
Ten napsal: ...mám studniční vodu tvrdost asi 24, ale po čase mne ta tvrdost jde pomaličku dolů aniž bych používal nějakou chemii. Teďkom mám asi okolo 14. Jednou za čas to odkalím a opět dopustím tou samou studniční vodou.
Není až tak důležité, že v prezentaci PetrH uvádí pokles z 21 dGH na 14 dGH a v diskusi "asi z 24 na 14", ale je zajímavé, že k tomu dochází (podle zápisů v jeho deníku) ve velmi krátkém období – v době mezi 23.4. a 10.5., tedy v průběhu, řekněme, maximálně nějakých 17 dní! A co je ještě podivnější - že přitom nedochází ke změně pH?!
Napsal jste, že si takový pokles tvrdosti představit umíte, a zdůvodňujete to vysrážením nerozpustných solí. Nic proti tomu – vliv biogenního odvápnění můžeme s ohledem na objem kytek a intenzitu jejich ozáření "opomenout", takže jako v podstatě jediné logické vysvětlení tohoto jevu, (poklesu tvrdosti), je skutečně vysrážení Ca a Mg "úbytkem" CO2. (Jak z diskuse i prezentace vyplývá, PetrH žádné chemické úpravy vody v akva neprováděl.)
Pro zjednodušení, (abychom si udělali nějakou představu), si dovolím uvažovat o CaCO3 jako "jediné" soli, v níž se "tvrdost vysráží". Ke snížení tvrdosti vody v jeho akva o 7dGh (resp. 10dGH) je nutné, aby se vysráželo cca 65g (resp. cca 100g) CaCO3. Asi to můžeme vidět rozdílně, ale pro mne to není zrovna málo...
Otázky zní:
1. Kolik CO2 musí z akva "uniknout", aby se mohlo vysrážet 65g (resp. 100g) CaCO3?
2. Je reálné, aby toto množství akva obsahovalo, když je pH (cca) 8 = obsah volného CO2 je cca 3%, a jak vysoká by musela být alkalita?
3. Jak by tento "únik" ovlivnil pH?
4. Proč se pH nezměnilo?!
Něco mi tu nehraje. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.06.2009 18:51 Muž @ DavidDizzer [25] – Re: Haimdol
jo, ale jinak je to pravda, co jsem napsal... takže to je obecně! ale je to tak!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2009 18:50 R Muž @ Silent [5929] – Re: DavidDizzer
Jestli ono to nebude tím, že to není tak jednoznačné. Kupříkladu u vývojových vod má uhličitanová tvrdost poměrně velký význam. Tím pádem má dKH význam i pro ryby.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 7088x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/11300-prilis-vysoka-tvrdost-vody-%C2%B0dgh